مدت زمان بیهوشی بعد از عمل قلب باز چقدر است؟

عمل قلب باز نوعی از جراحی است که بوسیله ی باز کردن سینه و جراحی بر روی ماهیچه ها، دریچه ها و یا شریان های قلب صورت می گیرد. در این مقاله به معرفی عمل قلب و در نهایت مدت زمان بیهوشی بعد از عمل قلب باز می پردازیم.

عمل قلب باز که بعضی اوقات با نام سابق جراحی قلب، شناخته می شود معمولا 3 تا 6 ساعت طول می کشد.

مدت بیهوشی پس از جراحی قلب باز

جراحی بای پس قلب می تواند از 3 تا 6 ساعت به طول انجامیده و نیازمند بیهوشی عمومی است. در طول این مدت، فرد به یک دستگاه بای پس متصل می شود. در حین اینکه جراح در حال کار کردن بوده و قلب تپش ندارد، این دستگاه کار قلب و ریه ها را انجام می دهد.

مدت زمان عمل قلب باز

مدت زمان انجام عمل جراحی قلب باز به نوع فرایند و نیاز های فرد بستگی دارد. به عنوان یک راهنما موسسه خون، قلب و ریه ملی (NHLBI) بیان می کند که یک عمل بای پس شریان کرونری 3 تا 6 ساعت طول می کشد.

چگونه فرد می تواند پس از بای پس قلب زندگی کند؟

اغلب افراد نیاز دارند پس از جراحی پیوند بای پس شریان کرونری تا 7 روز در بیمارستان بستری شوند. به طور معمول 6 تا 8 هفته پس از عمل، فرد یک قرار ملاقات جهت پیگیری با پزشک خواهد داشت.

مدت زمان به هوش آمدن بعد از عمل قلب باز 

بیهوشی یا همان به خواب رفتن در حقیقت بسیار عمیق تر از خواب است و بهتر است از دست رفتن هوشیاری نام گیرد. با توجه به عملی که قرار است بر روی قلب انجام شود ممکن است تا چندین ساعت به طول انجامد.

با توجه به پیشرفت زیادیکه در بیهوشی قلب شدهچنانچه مشکلات نظیر کم بودن گردش خون مغز و تنگی عروق گردن نباشد جای نگرانی نیست.حتی در برخی موارد به دلیل پایداری طولانی تر هم می شود.

بیماران پیش از جراحی باید پزشکان را از هر گونه داروی مصرفی و مواد مخدر که عادتا استفاده می شود با خبر کنند.

عمل قلب باز در سن بالا

مطالعات بیان دارند که انجام جراحی قلب باز برای افراد 80 و 90 ساله مشکلی ندارد. افراد 80 ساله مبتلا به انسداد شریانی یا نشت دریچه های قلب معمولا با یک بازو بند به خانه فرستاده شده و به آن ها داروهایی جهت تسهیل علائم داده می شود. 40 درصد این افراد بیماری قلبی داشته  و نیمی از آن ها در اثر این بیماری ممکن است جان خود را از دست بدهند.

بعد از عمل قلب باز چند سال زنده می مانیم؟

طبق یک مطالعه بر روی افراد یک گروه 1324 نفری از بیمارانی که در بین سال های 1972 و 1984 تحت عمل قرار گرفته بودند، 26 درصد تا 5 سال و 74 درصد تا 10 سال به زندگی خود ادامه دادند. این عدد از آن زمان تا به حال نسبتا ثابت باقی مانده است.

بهبودی کامل بعد از جراحی قلب باز چقدر طول می کشد؟

التیام کامل قفسه سینه فرد که در حین جراحی باز شده است، چندین ماه طول می کشد. توانبخشی مراقبت قلبی جهت کمک به فرایند بهبودی توصیه می شود. توانبخشی پس از جراحی دریچه قلب معمولا 3 تا 4 هفته به طول می انجامد.

بیهوشی بعد از عمل قلب باز چند ساعت است

فرد چه مدت در بخش ICU (مراقبت های ویژه) می ماند؟

مدت زمان بستری شدن در بیمارستان معمولا 3 تا 5 روز پس از انتقال از بخش ICU به بخشی دیگر به طول می انجامد.

خطرات جراحی قلب باز چیست؟

خطرات جراحی قلب باز شامل موارد زیر می شوند:

⛔ عفونت زخم قفسه سینه (در بیماران چاق، دیابتی و افرادی بیشتر است که پیوند بای پس شریان کرونری قلب انجام داده اند.)

⛔ حمله قلبی یا سکته مغزی

⛔ ضربان غیر عادی قلب

⛔ نارسایی ریوی یا کلیوی

⛔ درد قفسه سینه و تب پایین

⛔ از دست دادن حافظه یا اختلالات حافظه

⛔ تشکیل لخته خونی

⛔ از دست دادن خون

⛔ سختی تنفسی

⛔ پنومونی (عفونت ریوی)

به گفته مرکز قلب و عروق در دانشگاه علوم پزشکی شیکاگو، استفاده از دستگاه بای پس قلبی ریوی با افزایش خطرات ناشی از عمل ارتباط دارد. این خطرات شامل سکته مغزی و مشکلات عصبی می شوند.

تجربه بیهوشی برای عمل جراحی قلب چگونه است؟

هنگامی که یک بیمار برای انجام جراحی بای پس قلب آماده می شود، پزشکان علاوه بر یک خط شریانی، پایشگر های استانداری  از جمله یک دستگاه نوار قلب برای بیمار قرار می دهند. این خط شریانی به طور مداوم فشار خون را پایش می کند. اندکی پس از آن، متخصص بیهوشی،  فرد را به وسیله دارو های بیهوشی درون رگی به خواب فرو می برد.

مراقب های بعد از عمل قلب باز

این مورد آخرین چیزی است که فرد تا پس از بیدار شدن در بخش مراقبت های ویژه (یا گاهی یک بخش ICU قلبی خاص) احساس خواهد کرد. فرد در طول مدت جراحی تحت بیهوشی عمومی خواهد ماند.

هنگامی که بیمار در بخش ICU از خواب بیدار می شود، همچنان به چندین پایشگر از جمله یک ونتیلاتور مکانیکی متصل خواهد بود. این دستگاه به تنفس فرد کمک می کند. در صورت پایداری وضعیت بیمار پس از چندین ساعت، تنفس بیمار را از حالت مصنوعی به حالت طبیعی باز می گردانند.

آیا بیهوشی برای انجام عمل قلب باز  عوارض دارد؟

به طور کلی، احتمال بروز مرگ در اثر بیهوشی پایین است. هیچ حرفه دیگری همچون تخصص بیهوشی قادر نبوده تا در طول دهه های گذشته به این سطح از امنیت بیمار دست یابد. هر چند که قبلا به این گونه نبود؛ اما هم اکنون مرگ در حین بیهوشی بسیار نادر است. از سوی دیگر، از آنجایی که جراحی قلب بسیار پیچیده بوده و بیماران در بالاترین سطح سلامتی خود نیستند، خطراتی نیز وجود دارند.

عوارض جانبی بیهوشی شامل برخی واکنش ها به داروها از جمله حالت تهوع و استفراغ می شود. هنگامی که داروها در کنار جراحی استفاده می شوند، می توانند به احساس لرز و سر درگمی ذهنی منجر شوند. تمامی این مشکلات معمولا به سرعت برطرف می شوند. همچنین، خطرات کلی ناشی از جراحی همچون خونریزی و عفونت نیز وجود دارند.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر