جراحی تعویض و ترمیم دریچه قلب چگونه انجام می شود؟

 جراحی دریچه قلب یا اعمال روی قلب برای ترمیم و یا تعویض دریچه قلب که به خوبی کار نمی کند به انجام می رسد.

چرا عمل جراحی دریچه قلب انجام می شود؟

چهار دریچه در قلب وجود دارد:

 • دریچه سه لختی
 • دریچه ریوی
 • دریچه میترال
 • دریچه آئورتی

دریچه ها یک طرفه بوده و به خون تنها اجازه حرکت از یک بخش یا یک اتاقک قلب به سمت دیگر را داده و به این ترتیب نحوه عبور خون را کنترل می کنند. اگر یک دریچه به خوبی کار نکند، جریان خون تضعیف شده و با مشکل مواجه می شود. برای مثال، اگر یک دریچه به خوبی بسته نشود، خون ممکن است بین اتاقک هایک قلب نشت کرده و یا به سمت عقب برگردد، شرایطی که موسوم به رگورژیتاسیون (برگشت خون)، نارسایی یا نقص می باشد. اگر یک دریچه باریک شود (استنوزیس یا تنگی دریچه قلب)، ممکن است جریان خون از قلب محدود شود.

دریچه های قلب

اگر مشکل قلبی جزئی باشد، درمان دارویی کفایت می کند. اما درصورتیکه آسیب قلبی جدی بوده عمل جراحی برای اصلاح یا جایگزینی دریچه ناکارآمد می بایست به انجام برسد.

اصلاح یا جایگزینی دریچه ممکن است درصورتی نیاز باشد که دریچه توسط عوامل زیر آسیب دیده باشد:

 • عفونت (اندوکاردیت)
 • بیماری رماتیسم قلبی
 • نقص مادرزادی قلب
 • بیماری دریچه آئورت یا میترال
 • نقص ناشی از کهولت سن

عمل جراحی دریچه قلب چگونه انجام می شود؟

فرآیندهای متعددی متعددی برای اصلاح یا جایگزینی و جراحی دریچه قلب وجود دارد. عمدتا جراحی مورد نیاز می باشد اگرچه روشهای جدیدتر بدون نیاز به جراحی وجود دارد.

 ترمیم دریچه

– جراحی دریچه قلب

 • کامیشروتومی جراحی است که برای باز کردن دریچه ضخیم شده و به هم چسبیده مورد استفاده قرار می گیرد. دریچه توسط بریدن نقاطی از دریچه که برگچه ها در آن قسمت ها به هم میرسند، باز می شود. کامیشروتومی نوعی از والوپلاستی یا تغییر شکل دریچه است.
 • آنوپلاستی که برای اصلاح بافت فیبری حلقوی در سطح پایه دریچه قلب به نام آنولوس که بزرگتر از حد معمول شده است مورد استفاده قرار می گیرد. برای اصلاح آنولوس، اطراف حلقه بخیه زده شده تا دهانه باز شده را کوچکتر کند. از سوی دیگر، یک ابزار شبیه حلقه در اطراف بخش بیرونی دهانه دریچه قرار می گیرد. حلقه از دریچه محافظت کرده و منجر به تنگ تر شدن آن می شود. جراح ممکن است با بریدن بخش یا بخشهایی از برگچه شکل دریچه را تغییر داده و سپس برگچه را مجدد بخیه کند.
 • دکلسیفیکیشن جراحی است که برای خارج کردن کلسیم تجمع یافته در برگچه ها استفاده می شود. دریچه ها توسط طناب هایی به نام تاندونیا و ماهیچه های پاپیلاری محافظت می شود. اگر این ماهیچه ها کشیده شده یا ضعیف شده باشند، دریچه ممکن است به خوبی بسته نشده باشد. با جایگزینی یا کوتاه شدن طناب ها، دریچه قوی شده و می تواند به درستی بسته شود. اگر سوراخ یا پاره شدگی در برگچه های دریچه وجود داشته باشد، جراح ممکن است آن را توسط پچ بافتی اصلاح کند.

– اصلاح جزئی دریچه با جراحی تهاجمی

علی رغم جراحی های مرسوم، جراحی تهاجمی جرئی شامل برش استخوان سینه و باز کردن قفسه سینه نیست. جراح قلب را از طریق یک ویدئو اسکرین مشاهده کرده و با استفاده از ابزارهایی با دسته های بلند که از طریق برشهای کوچکی وارد شده اند جراحی را انجام می دهد. در برخی موارد، بازوهایی روباتیک مورد استفاده قرار می گیرند.این فرآیند بعنوان جراحی قلب روباتیک یا آندوسکوپیک نیز شناخته می شود.

جراحی کم تهاجمی دریچه قلب

– اصلاح دریچه بدون جراحی

فرآیندها و جراحی های پوستی یا با استفاده از کاتر، بدون ایجاد هیچ حفره یا سوراخی در سینه انجام می شود. به جای آن، یک لوله انعطاف پذیر به نام کاتر وارد رگ خونی موجود در کشاله ران یا آرنج شده و سپس به سمت قلب حرکت داده می شود.

 • والوپلاستی پوستی یا بالون در افرادی استفاده می شود که دریچه های ریوی، میترال یا آئورتی باریک و سفت و سخت (بیشتر در مورد دریچه میترال صدق می کند) دارند. نوک بالون در انتهای کاتر در دریچه باریک شده قرار گرفته و برای باز کردن یا نفوذ به بافتهایی که کلسیم در آنها تجمع کرده استفاده می شود.
 • چندین روش پوستی برای اصلاح دریچه میترال وجود دارد. این فرآیندها هنوز هم در فاز توسعه و پیشرفت بوده و در مراکز محدودی به انجام میرسد. یک مثال، اصلاح پهلو به پهلو است که می تواند در شرایطی که دریچه نشت کننده میترال در یک بیمار وجود دارد و شرایط برای عمل جراحی اصلاحی یا جایگزینی خطرناک می باشد استفاده شود. گیره نگهدارنده اتصالی از طریق رگ فمورال کشاله ران به سمت چپ قلب ارسال شده و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. گیره پشت دریچه نشت کننده قرار گرفته و در دهانه باز شده و بر میگردد و بنابراین به فلپهای دریچه میترال دسترسی می یابد. هنگام بسته شدن، گیره برگچه ها را در کنار هم نگه داشته و مانع از نشت می شود.

جایگزینی و تعویض دریچه

– جراحی  دریچه قلب

تعویض عموما برای درمان دریچه های آئورت یا دریچه های میترالی که به شدت آسیب دیده اند استفاده می شود. دو نوع دریچه وجود دارد که برای جایگزین شدن استفاده شده و می توانید با پزشک خود درباره انتخاب هرکدام از آنها صحبت کنید.

تعویض دریچه قلب

 • دریچه های مکانیکی از فلزات با دوام مانند کربن، سرامیک و پلاستیک ساخته شده است. یک رینگ بخیه فابریک برای اتصال دریچه به بافت در بیماران قلبی مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت اصلی دوام ایجاد شده است. با اینحال، داروهای رقیق کننده خون می بایست در بقیه طول زندگی برای ممانعت از لخته شدن خون مورد استفاده قرار گیرد. دریچه هنگام باز و بسته شدن، صدای کلیک مانندی ایجاد می کند که ممکن است آزار دهنده باشد. مردم به طور معمول به سرعت به این صدا عادت می کنند.
 • دریچه های زیستی از ساختارهای زیر ساخته شده اند:
 • بافت جانوری، یک دریچه واقعی خوک یا دریچه پریکاردیال گوساله ساخت توسط مهندسی بافت (زنوگرافت).
 • بافت انسانی قلب اهدا شده (آلوگرافت یا گرافت) که اغلب برای جایگزینی دریچه های عفونی شده استفاده می شود.
 • بافت خود بیمار (آلوگرافت). فرآیند Ross (فرآیند Switch) نیز نامیده می شود شامل برداشتن دریچه ریوی که به طور نرمال فعالیت کرده و استفاده از آن برای جایگزین کردن به جای دریچه آئورتی. دریچه ریوی سپس با یک دریچه ریوی از گیرنده (هموگرافت) جایگزین می شود.

دریچه های زیستی به اندازه دریچه های مکانیکی با دوام نبوده و بین 5 الی 15 سال نیاز به جایگزینی دارند. بیمارانی که از دریچه های زیستی استفاده می کنند می بایست برای کوتاه مدت از رقیق کننده های خون استفاده کنند.

دریچه زیستی

– جراحی حداقل تهاجمی جایگزینی دریچه

در این نوع جراحی، ابزارهایی با دسته های بلند از دو یا چهار حفره وارد قفسه سینه می شوند. جراح همزمان با مشاهده تصویر در مانیتور، ابزار را به دقت با دست در داخل بدن حرکت داده و جراحی را انجام می دهد. در برخی شرایط، دستهای رباتیک برای انجام عمل استفاده شده که به جای جراح، ابزار را در بدن حرکت می دهد. تنها برخی بیمارستانها امکان ارائه جراحی حداقل تهاجمی دریچه را دارند. این نوع از جراحی معمولا جراحی اندوسکوپی یا جراحی رباتیک قلب نامیده می شود.

– جایگزینی دریچه بدون جراحی

جایگزینی دریچه به صورت پوستی یک روش بدون جراحی است که برای جایگزینی دریچه انجام دشه و از یک کاتر لوله ای بلند انعطاف پذیر استفاده می کند. به جای باز کردن قلب و دسترسی به آن، کاتر وارد رگ شده (معمولا از آرنج یا کشاله ران) و از طریق رگ به سمت قلب حرکت می کند.

جایگزینی دریچه از طریق پوست نیازمند متوقف کردن قلب یا استفاده از دستگاه قلبی ششی ندارد.

انتظارات از جراحی دریچه قلب

معمولا جراحی دریچه قلب از قبل برنامه ریزی می شود. تقریبا یک هفته پیش از جراحی، ممکن است نیاز به حضور در بیمارستان و نوبت گیری داشته باشید. آزمایشات خون و ادرار، الکتروکاردیوگرام، و اشعه ایکس ممکن است به انجام برسد.

پزشک شما خطرات و مزایای جراحی دریچه قلب را برای شما شرح داده و از شما رضایت برای عمل را خواهد گرفت. در مواقع زیر پزشک خود را مطلع کنید:

 • حساسیت به مواد حاجب، ید یا هر ماده آلرژی زای دیگر (برای مثال حساسیت ناشی از نیش زنبور یا خوردن صدف)
 • ابتلا به آسم
 • حساسیت دارویی
 • هر مشکل خونی یا استفاده از داروهای رقیق کننده خون
 • سابقه مشکلات کلیوی یا دیابت
 • داشتن پیرسینگ بر روی سینه یا شکم
 • تغییرات اخیر در سلامتی
 • بارداری یا احتمال آن

عمده بیماران روز قبل از جراحی در بیمارستان پذیرش می شوند. شب قبل از جراحی می بایست حمام کرده تا ضمن تمیز شدن پوست نیز ضدغفونی شود. در بیمارستان، ناحیه تحت جراحی با یک شوینده ضد حساسیت شسته و تمیز شود و در صورت نیاز موهای روی سطح سینه می بایست تراشیده شود.

جراحی دریچه تحت بیهوشی توسط دارو انجام شده بنابراین در طول جراحی به خواب میروید. برای کاهش خطر استفراغ در طول بیهوشی، از شب قبل از جراحی نباید آب و غذا بخورید. اگر سیگار میکشید، دو هفته پیش از جراحی می بایست آن را متوقف کنید زیرا سیگار کشیدن منجر به لخته شدن خون و مشکلات تنفسی می شود.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلبسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی قلب باز

سلام پرو من دیشب ساعت ۷۰۳۰ از اتاق عمل بیرون امدن اما تا الان که ساعت حدود ۷.۳۰ صبح است به هوش نیامدن ایا طبیعی است؟ ممنون مشاهده پاسخ دکتر
2
مکث یه لحظه قلب

باسلام و خسته نباشید..من از سال 86 از بیماری اضطراب رنج میبردم و تا 3 سال پیش سیتالوپرام و یا سرترالین میخوردم..6 سال پیش بود که متوجه یه مکث قلب و بعد یه ضربه در قلبم شدم که پیش دکتر رفتم و دستگاهی 24 ساعت بمن وصل شد و بعد از مراجعه بمن قرص متورال دادن و مدتی خوردم و دیگه مراجعه نکردم..در طی این سالها هر از چندگاهی بیشتر در مواقع استرس و اضطراب باز دچار این مکث میشوم..طی این دوسه روز خیلی بیشتر شده چون دچار یه استرس و ترس هستم از دیدن یه فوت شخصی بدلیل ایست قلبی..مدام نبض خودمو میگیرم و این مکث قلب و یه ضربه محکم رو رصد میکنم..این مکث رو بدون گرفتن نبض هم احساس میکنم..ولی در مواقع استرس بیشتر میشه ولی در هنگام ورزش و فعالیت. تنگی نفس و درد و یا این مکث ندارم و بیشتر در حالت استرس و عدم فعالیت هست این مکث....مشکل ترش کردن معده هم دارم..ضربان قلبم در حالت نشسته 83 تا است..یه عکس کوجک از اون دستگاهی که 24 ساعت بهم وصل بود گذاشتم .امیدوارم بدرد بخوره ..سیگار هم میکشم .لطف کنید بفرمایید این آریتمیه؟ و خطرناکه..با سپاس از لطفتون مشاهده پاسخ دکتر
3
عمل قلب

سلام خسته نباشید .دایی من ب علت مصرف بالای دخانیات دچار عفونت ریه شد و بعد قلب بزرگ شد و دریچه قلب رو عمل کردند و سه رگ قلبشون بسته شده بود ک جراحی کردند.بعد از سه روز ک بیهوش بودن قلب خونریزی میکنه و ضریب هوشی ۳میشه .خونریزی رو با ساکشن بهبود میدن ولی ضریب هوشی تغییری نمی کنه .آقای دکتر آیا امیدی هست؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
درد سینه راست

سلام اقای دکتر خسته نباشی
من به مدت ۵ماه هست که به صورت لحظه ای سینه راستم میگره مثل تیر کشیدن انگار رگ هاش میگیره هرچی متخصص داخلی رفتم فایده نداشت نه ضربه خوردم ن سابقه داشتم چکاپ دادم کبد معده و ریع هم سالمه جوری که اونا گفتن بیشتر مواقع وقتی کمی به سمت پایین کج میشم میگره حدود ۵ثانیه تا صاف نشم ول نمیکنه البته لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
5
اریتمی قلبی

با سلام
اقای دکتر در مورد ارتباط بین اریتمی قلبی و عمل قلب باز میخواستم اطلاعات بگیرم
آیا کسی که عمل قلب باز داشته می تواند از پیس میکر استفاده کند؟ و همینطور کسی که بالون زده باشه؟ ارتباط بین بالون زدن و پیس میکر چی هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
جراحی قلب باز بیماران زیوی

سلام آقای دکتر
با تشکر زیاد از سیستم مشاوره شما بنده برای اولین بار این سیستم را مشاهده کردم خدا قوت و پاینده باشید.
جناب دکتر پدر من ٧٣ ساله هست و سه سال پیش سکته مغزی داشته و بعد از آن دچار مشکل ریوی شده بطوریکه اکسیژن خون زیر ٩٠ هست بطوریکه اکسیمتر انگشتی همیشه همراه دارد پدرم تازگی پدرم آنژیوگرافی شده و پزشک تشخیص عمل قلب داده پدرم مدت چهل و پنج سال سیگار میکشیده و الان دیگه نمیکشه از زمانی که سکته مغزی کرده به مدت سه سال دیگه سیگار نکشیده و شبها هم با دستگاه اکسیژن میخوابه حال با این تفاسیر عمل قلب چگونه میتواند باشد ریسکش چقدر است مدارکش هم موجوده بخواهید میتوان اسکن کنم و بفرستم
مشاهده پاسخ دکتر
7
افت فشار برون ده قلب بعد از تعویض دریچه

باسلام جناب اقای دکتر حسین زاده
مادرم چند روز پیش بدلیل تنگی نفس و ادم ریوی بستری و بعد از آنژیوگرافی و اکو .. مشخص شد دریچه میترال ایشون تنگ بوده و باید تعویض بشه. بعد از انجام عمل موفق تعویض دریچه الان یک هفته در icu هستن. علت بستری طولانی مدت این هست که تا دستگاه پمپ از ایشون قطع میکنن فشارشون میوفته و فعلا با دستگاه فشارشون تحت کنترل هستش. سوالم این هستش که برای این مورد چه تدبیر و راه حلی وجود دارد.
قبلا از حسن توجهتون تشکر میکنم.
مشاهده پاسخ دکتر
8
بی حس شدن سمت چپ بدن و احساس درد در قسمت بالای سمت چپ سینه

وقت بخیر دکتر عزیز
40 سال سن دارم و متاهل، یک دختر دو سال و ده ماهه دارم و شاغل هستم.
هیچگونه مشکل قلبی ندارم ولی مدتیه بطور ناگهانی سمت چپ بدنم شروع به بی حس شدن میکنه. قسمت بالای قفسه سینه سمت چپ از داخل حالت گرفتگی داره و کمی تنگی نفس احساس میکنم. گاهی اوقات وقتی عصبی میشم یا استرس دارم این حالت تشدید میشه بطوریکه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم و بعد از معاینات و رفتن به بیمارستان تمام حالتهای فیزیکیم عادی تشخیص داده میشن. الان هم بدون اینکه استرس خاصی بهم وارد شده باشه سمت چپ بدنم حالت بی حسی داره و دست چپم سنگینه. بالای قفسه سینه م از داخل تا پشت کتفم گرفتگی عجیبی داره نمیتونم بگم درد هست یا سوزش. میترسم از اینکه نکنه علامتهای سکته قلبی باشه. لطفا راهمایی کنید واقعا از اینکه تو محل کارم این اتفاق می افته و همیشه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم خسته شدم. ماه گذشته خودم از محل کارم رفتم بیمارستان بهمن و نیمه راه به اندازه این سمت چپ بدنم بی حس شده بود که راننده مجبور شد از کادر بیمارستان درخواست برانکارد کنه چون نمیتونستم راه برم و حتی صحبت کنم. صورتم کاملا بی حس بود و نمیتونستم به خوبی جملات و بگم ولی میدونستم دور و برم چه خبره. لطفا راهنمایی کنید واقعا تجربه بدیه
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل قلب باز

سلام مادر بزرگ من تقریبا بیست روز هست عمل قلب باز داشته و بعد از عمل مشکلاتی مثل تنگی نفس داشته و تا بیست روز گذشته تا به امروز هم این مشکل رو داره ما به دکترش مراجعه کردیم و این مشکل رو گفتیم و دکتر یک سری پاف دهنی و کپسول استنشاقی تجویز کرده و مادر بزرگم به طور مرتب استفاده میکنه اما هنوز احساس نفس تنگی داره و خوابیدن براش سخت شده و حس میکنه بهتر نشده و در طول روز هم تنگی نفس داره مشکل از چیه و راه حل داره ؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
آئورت شکمی

سلام آقای دکتر.. پدر بزرگم با 90 سال سن دچار بیماری آئورت شکمی است. درد شکم و کمر و همچنین فشار خون بالا(بدون سابقه قبلی) امانش را بریده. آیا با توجه به سن و سال بالا جراحی امکان پذیر است مشاهده پاسخ دکتر