جراحی تعویض و ترمیم دریچه قلب چگونه انجام می شود؟

 جراحی دریچه قلب یا اعمال روی قلب برای ترمیم و یا تعویض دریچه قلب که به خوبی کار نمی کند به انجام می رسد.

چرا عمل جراحی دریچه قلب انجام می شود؟

چهار دریچه در قلب وجود دارد:

 • دریچه سه لختی
 • دریچه ریوی
 • دریچه میترال
 • دریچه آئورتی

دریچه ها یک طرفه بوده و به خون تنها اجازه حرکت از یک بخش یا یک اتاقک قلب به سمت دیگر را داده و به این ترتیب نحوه عبور خون را کنترل می کنند. اگر یک دریچه به خوبی کار نکند، جریان خون تضعیف شده و با مشکل مواجه می شود. برای مثال، اگر یک دریچه به خوبی بسته نشود، خون ممکن است بین اتاقک هایک قلب نشت کرده و یا به سمت عقب برگردد، شرایطی که موسوم به رگورژیتاسیون (برگشت خون)، نارسایی یا نقص می باشد. اگر یک دریچه باریک شود (استنوزیس یا تنگی دریچه قلب)، ممکن است جریان خون از قلب محدود شود.

دریچه های قلب

اگر مشکل قلبی جزئی باشد، درمان دارویی کفایت می کند. اما درصورتیکه آسیب قلبی جدی بوده عمل جراحی برای اصلاح یا جایگزینی دریچه ناکارآمد می بایست به انجام برسد.

اصلاح یا جایگزینی دریچه ممکن است درصورتی نیاز باشد که دریچه توسط عوامل زیر آسیب دیده باشد:

 • عفونت (اندوکاردیت)
 • بیماری رماتیسم قلبی
 • نقص مادرزادی قلب
 • بیماری دریچه آئورت یا میترال
 • نقص ناشی از کهولت سن

عمل جراحی دریچه قلب چگونه انجام می شود؟

فرآیندهای متعددی متعددی برای اصلاح یا جایگزینی و جراحی دریچه قلب وجود دارد. عمدتا جراحی مورد نیاز می باشد اگرچه روشهای جدیدتر بدون نیاز به جراحی وجود دارد.

 ترمیم دریچه

– جراحی دریچه قلب

 • کامیشروتومی جراحی است که برای باز کردن دریچه ضخیم شده و به هم چسبیده مورد استفاده قرار می گیرد. دریچه توسط بریدن نقاطی از دریچه که برگچه ها در آن قسمت ها به هم میرسند، باز می شود. کامیشروتومی نوعی از والوپلاستی یا تغییر شکل دریچه است.
 • آنوپلاستی که برای اصلاح بافت فیبری حلقوی در سطح پایه دریچه قلب به نام آنولوس که بزرگتر از حد معمول شده است مورد استفاده قرار می گیرد. برای اصلاح آنولوس، اطراف حلقه بخیه زده شده تا دهانه باز شده را کوچکتر کند. از سوی دیگر، یک ابزار شبیه حلقه در اطراف بخش بیرونی دهانه دریچه قرار می گیرد. حلقه از دریچه محافظت کرده و منجر به تنگ تر شدن آن می شود. جراح ممکن است با بریدن بخش یا بخشهایی از برگچه شکل دریچه را تغییر داده و سپس برگچه را مجدد بخیه کند.
 • دکلسیفیکیشن جراحی است که برای خارج کردن کلسیم تجمع یافته در برگچه ها استفاده می شود. دریچه ها توسط طناب هایی به نام تاندونیا و ماهیچه های پاپیلاری محافظت می شود. اگر این ماهیچه ها کشیده شده یا ضعیف شده باشند، دریچه ممکن است به خوبی بسته نشده باشد. با جایگزینی یا کوتاه شدن طناب ها، دریچه قوی شده و می تواند به درستی بسته شود. اگر سوراخ یا پاره شدگی در برگچه های دریچه وجود داشته باشد، جراح ممکن است آن را توسط پچ بافتی اصلاح کند.

– اصلاح جزئی دریچه با جراحی تهاجمی

علی رغم جراحی های مرسوم، جراحی تهاجمی جرئی شامل برش استخوان سینه و باز کردن قفسه سینه نیست. جراح قلب را از طریق یک ویدئو اسکرین مشاهده کرده و با استفاده از ابزارهایی با دسته های بلند که از طریق برشهای کوچکی وارد شده اند جراحی را انجام می دهد. در برخی موارد، بازوهایی روباتیک مورد استفاده قرار می گیرند.این فرآیند بعنوان جراحی قلب روباتیک یا آندوسکوپیک نیز شناخته می شود.

جراحی کم تهاجمی دریچه قلب

– اصلاح دریچه بدون جراحی

فرآیندها و جراحی های پوستی یا با استفاده از کاتر، بدون ایجاد هیچ حفره یا سوراخی در سینه انجام می شود. به جای آن، یک لوله انعطاف پذیر به نام کاتر وارد رگ خونی موجود در کشاله ران یا آرنج شده و سپس به سمت قلب حرکت داده می شود.

 • والوپلاستی پوستی یا بالون در افرادی استفاده می شود که دریچه های ریوی، میترال یا آئورتی باریک و سفت و سخت (بیشتر در مورد دریچه میترال صدق می کند) دارند. نوک بالون در انتهای کاتر در دریچه باریک شده قرار گرفته و برای باز کردن یا نفوذ به بافتهایی که کلسیم در آنها تجمع کرده استفاده می شود.
 • چندین روش پوستی برای اصلاح دریچه میترال وجود دارد. این فرآیندها هنوز هم در فاز توسعه و پیشرفت بوده و در مراکز محدودی به انجام میرسد. یک مثال، اصلاح پهلو به پهلو است که می تواند در شرایطی که دریچه نشت کننده میترال در یک بیمار وجود دارد و شرایط برای عمل جراحی اصلاحی یا جایگزینی خطرناک می باشد استفاده شود. گیره نگهدارنده اتصالی از طریق رگ فمورال کشاله ران به سمت چپ قلب ارسال شده و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. گیره پشت دریچه نشت کننده قرار گرفته و در دهانه باز شده و بر میگردد و بنابراین به فلپهای دریچه میترال دسترسی می یابد. هنگام بسته شدن، گیره برگچه ها را در کنار هم نگه داشته و مانع از نشت می شود.

جایگزینی و تعویض دریچه

– جراحی  دریچه قلب

تعویض عموما برای درمان دریچه های آئورت یا دریچه های میترالی که به شدت آسیب دیده اند استفاده می شود. دو نوع دریچه وجود دارد که برای جایگزین شدن استفاده شده و می توانید با پزشک خود درباره انتخاب هرکدام از آنها صحبت کنید.

تعویض دریچه قلب

 • دریچه های مکانیکی از فلزات با دوام مانند کربن، سرامیک و پلاستیک ساخته شده است. یک رینگ بخیه فابریک برای اتصال دریچه به بافت در بیماران قلبی مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت اصلی دوام ایجاد شده است. با اینحال، داروهای رقیق کننده خون می بایست در بقیه طول زندگی برای ممانعت از لخته شدن خون مورد استفاده قرار گیرد. دریچه هنگام باز و بسته شدن، صدای کلیک مانندی ایجاد می کند که ممکن است آزار دهنده باشد. مردم به طور معمول به سرعت به این صدا عادت می کنند.
 • دریچه های زیستی از ساختارهای زیر ساخته شده اند:
 • بافت جانوری، یک دریچه واقعی خوک یا دریچه پریکاردیال گوساله ساخت توسط مهندسی بافت (زنوگرافت).
 • بافت انسانی قلب اهدا شده (آلوگرافت یا گرافت) که اغلب برای جایگزینی دریچه های عفونی شده استفاده می شود.
 • بافت خود بیمار (آلوگرافت). فرآیند Ross (فرآیند Switch) نیز نامیده می شود شامل برداشتن دریچه ریوی که به طور نرمال فعالیت کرده و استفاده از آن برای جایگزین کردن به جای دریچه آئورتی. دریچه ریوی سپس با یک دریچه ریوی از گیرنده (هموگرافت) جایگزین می شود.

دریچه های زیستی به اندازه دریچه های مکانیکی با دوام نبوده و بین ۵ الی ۱۵ سال نیاز به جایگزینی دارند. بیمارانی که از دریچه های زیستی استفاده می کنند می بایست برای کوتاه مدت از رقیق کننده های خون استفاده کنند.

دریچه زیستی

– جراحی حداقل تهاجمی جایگزینی دریچه

در این نوع جراحی، ابزارهایی با دسته های بلند از دو یا چهار حفره وارد قفسه سینه می شوند. جراح همزمان با مشاهده تصویر در مانیتور، ابزار را به دقت با دست در داخل بدن حرکت داده و جراحی را انجام می دهد. در برخی شرایط، دستهای رباتیک برای انجام عمل استفاده شده که به جای جراح، ابزار را در بدن حرکت می دهد. تنها برخی بیمارستانها امکان ارائه جراحی حداقل تهاجمی دریچه را دارند. این نوع از جراحی معمولا جراحی اندوسکوپی یا جراحی رباتیک قلب نامیده می شود.

– جایگزینی دریچه بدون جراحی

جایگزینی دریچه به صورت پوستی یک روش بدون جراحی است که برای جایگزینی دریچه انجام دشه و از یک کاتر لوله ای بلند انعطاف پذیر استفاده می کند. به جای باز کردن قلب و دسترسی به آن، کاتر وارد رگ شده (معمولا از آرنج یا کشاله ران) و از طریق رگ به سمت قلب حرکت می کند.

جایگزینی دریچه از طریق پوست نیازمند متوقف کردن قلب یا استفاده از دستگاه قلبی ششی ندارد.

انتظارات از جراحی دریچه قلب

معمولا جراحی دریچه قلب از قبل برنامه ریزی می شود. تقریبا یک هفته پیش از جراحی، ممکن است نیاز به حضور در بیمارستان و نوبت گیری داشته باشید. آزمایشات خون و ادرار، الکتروکاردیوگرام، و اشعه ایکس ممکن است به انجام برسد.

پزشک شما خطرات و مزایای جراحی دریچه قلب را برای شما شرح داده و از شما رضایت برای عمل را خواهد گرفت. در مواقع زیر پزشک خود را مطلع کنید:

 • حساسیت به مواد حاجب، ید یا هر ماده آلرژی زای دیگر (برای مثال حساسیت ناشی از نیش زنبور یا خوردن صدف)
 • ابتلا به آسم
 • حساسیت دارویی
 • هر مشکل خونی یا استفاده از داروهای رقیق کننده خون
 • سابقه مشکلات کلیوی یا دیابت
 • داشتن پیرسینگ بر روی سینه یا شکم
 • تغییرات اخیر در سلامتی
 • بارداری یا احتمال آن

عمده بیماران روز قبل از جراحی در بیمارستان پذیرش می شوند. شب قبل از جراحی می بایست حمام کرده تا ضمن تمیز شدن پوست نیز ضدغفونی شود. در بیمارستان، ناحیه تحت جراحی با یک شوینده ضد حساسیت شسته و تمیز شود و در صورت نیاز موهای روی سطح سینه می بایست تراشیده شود.

جراحی دریچه تحت بیهوشی توسط دارو انجام شده بنابراین در طول جراحی به خواب میروید. برای کاهش خطر استفراغ در طول بیهوشی، از شب قبل از جراحی نباید آب و غذا بخورید. اگر سیگار میکشید، دو هفته پیش از جراحی می بایست آن را متوقف کنید زیرا سیگار کشیدن منجر به لخته شدن خون و مشکلات تنفسی می شود.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلبسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
تامپوناد قلبی

با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
مادر من 60 ساله هستند و عمل قلب باز برای گذاشتن دریچه و ترمیم دو دریچه دیگر داشتند. دو روز بعد از عمل دچار تامپوناد قلبی شدند و به اتاق عمل فرستاده شدند. نگران هستم که دوباره این اتفاق برایشان بیفتد. آیا امکان دارد دوباره این اتفاق بیفتد و چه عوارضی خواهد داشت؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
ضربان نامنظم

با سلام آقای دکتر پدر بنده سال 92سکته قلبی کردن و دارودرمانی بهش تجویز کردن الان دو ماهه که بدجور اذیت میشه و همش درد سینه و شکم بین کتف دارن.دکترای شهر خودمون میگن ضربانش نامنظمه بایدicdبذاریم و efقلبش 20درصده.به نظرتون چیکار باید بکنیم عمل میتونه بشه یا چیکار کنیم!خیلی ممنون ازتون.خاهشن جوابمو بدین مشاهده پاسخ دکتر
3
تومر قلبی

سلام آقای دکتر میخواستم بپرسم تومر قلبی رو میشه با سایبرنایف درمان کرد اگه میشه لطفا زودی جوابمو بدین مرسییی مشاهده پاسخ دکتر
4
جراحی ائورت

ایا فردی که جراحی قلب باز انجام داده و الان دایسکشن سراسری ائورت داره میتونه با یک جراحی قلب دیگه ائورتش ترمیم بشه؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
ترمیم دریچه میترال

با سلام
بنده مردی 48 ساله هستم که افتادگی دریچه میترال داشتم mr+3 ، اما اکنون افتادگی بیشتر شده و به sivere تبدیل شده
در این رابطه دو پزشک گفتند ترمیم یا تعویض دریچه برای شما نتیجه چشم گیری نخواهد داشت زیرا EF شما پایین هست (EF 35 )
اما پزشک دیگری گفت باید حتما دریچه میترال ترمیم شود که در این رابطه اکو از طریق مری انجام شود ( جهت ارزیابی )
حال بین نظریه پزشکان سرگردان مانده ام که چه کاری باید انجام دهم
در ضمن ایا تعویض و یا ترمیم دریچه میترال الزاما احتیاج به جراحی باز دارد یا راههای دیگری نیز وجود دارد که احتیاجی به جراحی باز نباشد.
با تشکر از شما
مشاهده پاسخ دکتر
6
انجام عمل قلب بدونه بریدن دنده ها

آیا همه عملهای جراحی باز را میتوان با روشهای جدید که سوراخ کوچکی ایجاد میشود و بیمار عذاب کمتری میکشد انجام داد و یا فقط بعضی از آنها را میتوان به روشهای بدونه بریدن استخوانهای دنده انجام داد متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
7
درد شدید درزیر قفسه سینه سمت راست شکم

با سلام من حدود هفت ماه پیش در بیمارستان بقیت الله تهران(از سوریه جهت انجام عمل قلب اعزام شدم ) توسط شما به دلیل گرفتگی سه رگ قلب تحت عمل جراحی قرارگرفتم حالا بعد از این مدت هنوز احساس درد شدیدی زیرقفسیه سینه سمت راست شکم دارم .تا پانزده روز پیش مرتب قرص مسکن می‌خوردم اما حالا درد قابل تحمل شده ولی باز ازیت می‌کنه . ناگفته نماند درایت مدت من به دکتر ریه و متخصص داخلی مراجعه کردم و آنها به من گفتند که شما مشکل ریه آبریه یا کیسه صفرا ندارید وتمام آزمایشات من بدون مشکل بوده است بفرمایید این درد بعد از این مدت طبیعی است وچه باید کرد متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
8
درد شدید در زیر قفسه سینه سمت راست شکم

با سلام من حدود هفت ماه پیش در بیمارستان بقیت الله تهران توسط شما به دلیل گرفتگی سه رگ قلب تحت عمل جراحی قرارگرفتم حالا بعد از این مدت هنوز احساس درد شدیدی زیرقفسیه سینه سمت راست شکم دارم .تا پانزده روز پیش مرتب قرص مسکن می‌خوردم اما حالا درد قابل تحمل شده ولی باز ازین می‌کنه . ناگفته نماند درایت مدت من به دکتر ریه و متر داخلی مراجعه کردم و آنها به من گفتند که شما مشکل ریه آبریه یا کیسه صفرا ندارید وامام آزمایشات من بدون مشکل بوده است بفرمایید این در بعد از این مدت طبیعی است وچه باید کرد متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
9
آریتمی شدید قلبی

من‌ تاکنون‌ دوبار‌ دچار‌ ارتیمی‌ شدم‌ وبعد چندساعت‌ بستری‌ وتزریق‌ ادنوزین‌ وشکستن‌ پی‌ اس‌ وی‌ تی‌ مرخص‌ شدم‌ .
الان‌ وراپامیل۴۰‌ مصرف‌ میکنم‌ 
خواستم‌ بدونم‌ ابلیشن‌ باید انجام‌ بدم‌ یا نه؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
بیماری دریچه قلب

سلام خدمت اقای دکتر . خانم ۲۹ ساله ایی هستم که بعد از سقط جنین با دارو و بعد با کورتاژ دچار کم خونی شدید شدم و هموگلوبین خونم با تزریق خون کمی بالا اومد . دچار تپش قلب و بی حسی دست چپ و درد در پشت شدم . تست ورزشی اکو و نوار قلب انجام دادم دکتر گفتن مشکل کوچیکی در دریچه هست . پرپرانول ۱۰ دادن که هر ۱۲ ساعت مصرف کنم . اما از وقتی قرص میخورم سرگیجه و سیاهی رفتن و خشکی چشم پیدا کردم . بنظر شما واقعا از خوردن قرص هست ؟ سوال دیگه اینکه ایا باید تا همیشه این قرص رو مصرف کنم . چطور میشه قرص رو قطع کرد ؟ مشاهده پاسخ دکتر