عوارض بعد از عمل جراحی قلب باز

خطر ابتلای فرد به عوارض در عمل جراحی قلب باز معمولا پایین است اما به سلامت او قبل از جراحی نیز بستگی دارد. پزشک فرد می تواند درک بهتری از احتمال ابتلا به این خطرات را به فرد بدهد.


خونریزی در اثر عمل جراحی قلب باز

خونریزی در حین عمل جراحی قلب باز عادی است. در واقع، مقداری خونریزی در این نوع عمل مورد انتظار می باشد. چندین عامل وجود دارند که می توانند سبب خونریزی در عمل جراحی قلب باز شوند. درمان بسته به عامل خونریزی و شرایط فرد متفاوت می باشد. امکان دارد جهت قطع خونریزی جدی پس از عمل جراحی باز قلب یا ترمیم عروق خونی آسیب دیده به جراحی اورژانسی نیاز باشد. در مواردی نادر، ممکن است جهت کنترل یک خونریزی ناگهانی و مهلک باز کردن قفسه سینه در ICU و اتاق احیا مورد نیاز باشد. خوشبختانه این مورد نادر است.

آسیب به شریان یا اعضا پس از عمل جراحی بای پس

آسیب به دیگر اعضای حیاتی می تواند به عنوان یک عارضه جراحی بای پس رخ دهد. این نوع آسیب می تواند در حین عمل ترمیم شود. هرچند که، این وضعیت می تواند نیازمند یک عمل دیگر جهت ترمیم آسیب باشد.

علائم فیبریلاسیون شریانی پس از عمل جراحی قلب

یک نمونه از ضربان غیر عادی پس از عمل جراحی قلب که سبب بروز علائم نیز می شود، فیبریلاسیون شریانی نام دارد. علائم می توانند شامل یک ضربان قلب سریع یا تپش شدید در قفسه سینه شوند. این ضربان غیر عادی در اثر وجود سیگنال های الکتریکی بیش از حد در حفره های بالایی قلب یا دهلیز ها به وجود می آید. دلیل به وجود آمدن فیبریلاسیون دهلیزی پس از عمل جراحی قلبی معلوم نیست. دراین وضعیت قلب تپش دارد اما درست و هماهنگ عمل نمی کند. با این حال، در صورت رخداد این وضعیت پزشک می تواند آن را درمان کند.

 

ضربان قلب

دیگر ریتم های غیر عادی در حین عمل جراحی قلب

در موارد نادر، ریتمی غیرعادی می تواند به وجود آید که سبب خطری آنی می شود. به همین دلیل ابزارها و داروها در دسترس قرار دارند تا در صورت وقوع، آن را درمان کنند. ارائه دهندگان مراقبت سلامت (پزشکان و پرستاران و…) تمرینات پیشرفته ای برای مقابله با این شرایط دیده اند. بسته به بی نظمی قلبی فرد، پزشک ممکن است به طور موقت یا دائمی یک ضریان ساز مصنوعی یا دفیبریلاتور را در قلب او تعبیه کند. این وسیله ها قادرند تا ضربان های غیرعادی قلب را احساس کرده و جهت تصحیح آنها اقدام کنند. در صورتی که فرد مبتلا یا در خطر ابتلا به یک بی نظمی ضربانی قلب باشد که توانایی ایجاد عواقبی جدی را دارد این وسایل می توانند مورد استفاده قرار گیرند. در موارد نادر، بی نظمی ضربان قلب می تواند منجر به مرگ شود.

مطلب مرتبط: آب آوردن ریه بعد از عمل قلب باز

خلاصه عوارض عمل جراحی باز قلب

بسته به شرایط بیمار، عمل جراحی باز قلبی بزرگ می تواند به بستری شدن طولانی تر فرد در بیمارستان، انتقال خون، انجام دوباره جراحی یا دیالیز منجر شود. در موارد غیر شایع، عوارض عمده می توانند به معلولیت دائمی یا حتی مرگ ختم شوند. به طور میانگین، از هر 100 عمل جراحی 3 مورد به مرگ منجر می شود. بسته به شرایط فرد، خطر ابتلا به عوارض عمده می تواند بیشتر و یا کمتر باشد. بنابراین، صحبت کردن با پزشک در مورد خطراتی که فرد در معرض آنهاست ضروری می باشد. ممکن است بسته به تجربه و تبحر پزشک، برخی از این عوارض مرتبط با جراحی قلب اتفاق افتند. با این حال، دانستن عوارض احتمالی جهت داشتن آگاهی کامل قبل از انجام عمل، ضروری می باشد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

خلاصه مطلب
عوارض بعد از عمل جراحی قلب باز
عنوان مطلب
عوارض بعد از عمل جراحی قلب باز
توضیحات
خطر ابتلای فرد به عوارض در عمل جراحی قلب باز معمولا پایین است اما به سلامت او قبل از جراحی نیز بستگی دارد. در ادامه عوارض بعد از عمل جراحی قلب باز آمده است.
نویسنده

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  میخواستم ببینم اگر کسی عمل قلب باز انجام داده باشه ایا ممکن هست بعد از 7,8 سال دباره دچار گرفتگی عروق قلبی بشه؟؟؟؟
  درمانش به چه صورت هست
  خواهشا سریع جواب بدید متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام
   بله ممکن است درمان به نحوه و محل انسداد مربوط است

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدرم مشگل ضربان قلب بالا و نامنظمی ضربان داشتن،طبق تشخیص متخصص آریتمی قرار شد eps بشن که بعد از آنژیو مشخص شد که دو تا از رگ هاشون گرفتگی داره و متخصص با مشورت با دو تا دکتر جراح دیگه گفتن باید عمل قلب باز بشن ، سوالم اینه که آیا روش دیگه ای به جز عمل باز هست که بشه گرفتگی رو رفع کرد
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
   بله
   انژیوپلاستی
   چنانکه از نظر علمی انجام پذیر باشد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر