مراحل عمل قلب باز برای افراد دیابتی

عمل قلب باز در بیمارانی که گرفتگی رگ اصلی آنها بیش از حد باشد، انجام می شود. اما در بیماران دیابتی عمل قلب باز با ریسک بالاتری انجام می شود چرا که خطر عفونت زخم در آنها چندبرابر بیشتر است.

عمل باز قلب

عمل قلب باز را می‌توان برای درمان بیماری‌ های قلبی به کار برد که این مورد توسط پزشک متخصص قلب و عروق تشخیص داده می شود. این عمل زمانی به بیمار پیشنهاد میشود که دیگر درمان ها از جمله: آنژیوگرافی و یا آنژیوپلاستی مفید نباشند.

بر اساس موسسه ملی قلب، ریه و خون( NHLBI )، پیوند شریان کرونری قلب، شایع ترین نوع جراحی قلب در بین بالغین است.

در حین این جراحی، یک شریان سالم قلبی به یک شریان مسدود شده پیوند زده میشود. این کار باعث میشود تا شریان های پیوند زده شده، خون تازه را به قلب وارد کنند.

فیلم های عمل قلب باز

عمل قلب باز چگونه است

بر اساس موسسه ملی سلامت ، یک پیوند شریان کرونری 4-6 ساعت طول میکشد. معمولا مراحل زیر انجام میشود:

 • بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار میگیرد تا هیچ دردی را احساس نکند.
 • یک برش 20 تا 25 سانتیمتری بر روی قفسه سینه بوسیله جراح انجام میشود.
 • جراح یک برش طولی بر دنده های قفسه سینه ایجاد کرده تا به قلب دسترسی پیدا کند.
 • زمانی که قلب نمایان شد، به منظور آسان تر شدن جراحی ممکن است بیمار به یک دستگاه پمپ کننده ی قلبی-ریوی متصل شود، که این دستگاه باعث دور کردن جریان خون از قلب میشود.
 • جراح از یک شریان و یا ورید سالم برای ایجاد کردن یک مسیر فرعی برای عروق بسته شده استفاده میکند.
 • دنده های قفسه سینه بوسیله سیم مخصوصی بسته شده و در داخل بدن میمانند.
 • برش ایجاد شده بخیه زده میشود.

مدت زمان بیهوشی بعد از عمل قلب باز چند ساعت است برای یافتن پاسخ این پرسش مقاله جامع ما در مورد بیهوشی و خطرات آن را در لینک زیر بخوانید:

مدت زمان به هوش امدن بعد از عمل قلب باز

گاهی اوقات در کسانی که در معرض ریسک های زیادی هستند، مانند افراد با سن بالا،  بعد از برش دادن استخوان ها از مواد برای جایگزینی آن ها استفاده میشود، مانند تیتانیوم که بجای استخوان استفاده میشود.

عمل قلب باز در بیماران دیابتی

بر اساس یافته های یک مطالعه، در صورتی که افراد مبتلا به دیابت به جای باز کردن شریان های خود به وسیله آنژیوپلاستی و وارد کردن یک استنت، تحت جراحی بای پس شریان کرونری قرار گیرند، احتمال مرگ آن ها 30 درصد کمتر خواهد بود.

 بیماری قلبی اولین عامل مرگ افراد مبتلا به دیابت است. همچنین افراد دیابتی یک چهارم تمام بیمارانی را تشکیل می دهند که تحت فرایند های شریان های کرونری قرار می گیرند. همگام با افزایش سن جمعیت و کم تحرک تر شدن آن، تعداد افراد مبتلا به دیابت به طور ثابت در حال افزایش است.

عمل قلب باز در بیماران دیابتی

با اینکه جراحی بای پس تهاجمی تر از استنت گذاری است اما بیماران و پزشکان باید بدانند که بهترین کاهش در میزان مرگ و میر در طولانی مدت با انجام جراحی بای پس بدست می آید.

مناسب بودن یا نبودن قرار گیری افراد دیابتی تحت جراحی بای پس شریان های کرونری (CABG) یا فرایند آنژیوپلاستی (مداخله کرونری پوستی یا PCI) مخصوصا از نظر علمی، اجتماعی و مالی، موضوع بحث های بسیار بوده است.

حتی در دوره ای که استنت های آغشته به دارو به وجود آمده اند، دلیل طول عمر بیشتر بیماران دیابتی که تحت جراحی بای پس قرار گرفته اند، نسبت به بیماران دیابتی که تحت استنت گذاری قرار گرفته اند هنوز مشخص نیست. استنت های گفته شده به آرامی داروی خود را به خون رها می کنند تا از رشد بافت زخم شده در پوشش شریان جلوگیری کنند.

این پدیده می تواند با این حقیقت در ارتباط باشد که افراد دیابتی انسداد هایی شدید و منتشر شونده دارند که با بای پس کردن کلی آن ناحیه بهتر درمان می شوند.

با این حال، جامعه متخصصان قلب اروپا از مفهوم تیم قلبی حمایت می کند که در آن یک جراح، متخصص بیهوشی و متخصص قلب در تصمیم گیری برای تعیین درمان مورد نیاز با یکدیگر همکاری می کنند.

همچنین برخی مطالعات نشان می دهد که در بیماران دیابتی نیازمند انجام جراحی بای پس، تکنیکی به نام پیوند دو طرفه شریان سینه ای داخلی (BITA) مناسب تر است. در این تکنیک به جای گرفتن یک ورید از پا، دو شریان از قفسه سینه گرفته می شود. پیوند دو طرفه شریان سینه ای داخلی و احیای کامل جریان خون نتایج جراحی برای بیماران قلبی مبتلا به دیابت را بهبود می بخشد.

⛔ خطر عفونت زخم

یکی از دلایلی که جراحان تمایلی به استفاده از پیوند دو طرفه شریان سینه ای داخلی ندارند، نگرانی درباره عفونت زخمی است که استخوان جناغ را در بر می گیرد. افراد دیابتی به طور کلی از نظر ابتلا به عفونت در معرض خطر بالاتری قرار دارند. بنابراین، نگرانی هایی در ارتباط با به کار گیری دو شریان در این فرایند وجود دارد. با این حال، خطر عفونی شدن زخم مگر در افراد زیر نادر است:

چاقی و دیابت

✔ بیماران دارای اضافه وزن بسیار، دیابتی و مبتلا به تصلب شرایین گسترده

✔ افرادی که دیابتشان به خوبی کنترل نشده

✅ چرا استفاده از شریان های سینه ای بهتر است؟

طی یک دهه گذشته، جراحان مشاهده کرده اند پیوندهای سنتی که از ورید های پا گرفته می شد، مشکلاتی به وجود آورده اند. پیوند ها حدود 10 سال بعد از جراحی شروع به تنگ یا بسته شدن می کردند. به کار گیری یک شریان از قفسه سینه، شریان سینه ای داخلی، به طور وسیعی نتایج بلند مدت را بهبود می بخشد.

بیماران برای مدت بیشتری وضعیتی مناسب داشته و نیاز به جراحی های مجدد کمتری دارند. دو شریان سینه ای داخلی وجود دارند که یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست قفسه سینه قرار دارد. به طور طبیعی تنها مسیر شریان چپ در جراحی CABG دوباره احیا می شود. در برخی موارد، جهت احیای جریان خون به قلب از هر دو شریان های چپ و راست استفاده می شود.

تحقیقات نشان می دهد بیماران دیابتی که پیوند دو طرفه شریان سینه ای داخلی انجام داده اند، نسبت به افراد قرار گرفته تحت دیگر انواع جراحی ها نتایج کوتاه و بلند مدت بهتری را از نظر طول عمر بدست آورده بودند.

بهترین جراح قلب

جراح قلب خوب کسی است که تجربه کافی در زمینه انجام عمل قلب باز داشته باشد تا اگر خدایی نکرده در حین عمل قلب، خطری جان بیمار را تهدید کرد، بتواند بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ کند.

دکتر کامران حسین زاده در تهران جزو هستۀ مرکزی جراحان قلب بیمارستان محب مهر هستند که حدود 8 سال قبل بخش جراحی قلب این بیمارستان را راه اندازی نمودند.

همچنین بخش جراحی قلب را در استان قم برای اولین بار با کمک همکارشان آقای دکتر بیگدلی که اکنون در آلمان مشغول به فعالیت هستند راه اندازی کردند.  دکتر کامران حسین زاده جراحی قلب را در استان البرز با همکاری همین همکار در بیمارستان امام خمینی کرج بیش از 10 سال پیش شروع کردند.

در تهران نیز ریاست بخش جراحی قلب در دو بیمارستان خصوصی از جانب هیئت مدیره آن ها بر عهده ایشان است. (بیمارستان تریتا و بیمارستان شهرام)

خطرات عمل قلب باز در سن بالا

مطالعات نشان می دهند که انجام عمل قلب باز برای افراد 80 و 90 ساله مشکلی ندارد. افراد 80 ساله مبتلا به انسداد شریانی یا نشت دریچه های قلب معمولا با یک بازو بند به خانه فرستاده شده و به آن ها داروهایی جهت تسهیل علائم داده می شود.

40 درصد این افراد بیماری قلبی داشته  و نیمی از آن ها در اثر این بیماری ممکن است جان خود را از دست بدهند.

چه زمانی عمل قلب باز انجام میشود؟

ممکن است عمل قلب باز به دلیل انجام پیوند شریان کرونری در کسانی که بیماری های قلبی کرونری دارند، صورت بگیرد.

بیماری قلبی کرونری زمانی صورت میگیرد که عروق خونی که خون را به قلب میرسانند، سخت و باریک شوند. به این اتفاق سخت شدگی شریان ها گفته میشود.

سخت شدگی زمانی اتفاق میوفتد که مواد چربی به فرم پلاک هایی به دیواره شریان های کرونری میچسبند. این پلاک ها شریانها را تنگ کرده و عبور خون از بین این عروق را دشوار میکنند. زمانی که خون رسانی به قلب دچار مشکل میشود ، ممکن است سکته ی قلبی رخ بدهد.

عمل قلب باز به دلایل زیر نیز انجام میشود:

 • ترمیم یا جایگزین کردن دریچه های قلبی
 • ترمیم قسمت های آسیب دیده و یا غیر طبیعی قلب
 • قرار دادن دستگاه های کمک کننده به ضربان قلب
 • پیوند قلب

نگاه بلند مدت به عمل قلب باز

انتظار بهبودی تدریجی داشته باشید. ممکن است 6 هفته طول بکشد تا شما حس بهتر بودن داشته باشید. یا ممکن است تا 6 ماه طول بکشد تا از منفعت های جراحی سود ببرید. به هرحال دورانداز این جراحی برای بیشتر مردم خوب است و پیوندها ممکن است تا سال ها به کار خود ادامه دهند.

با این وجود، این جراحی از انسداد رگ های دیگر در آینده جلوگیری نخواهد کرد، پس بهتر است سلامتی خود را بوسیله ی کارهای زیر افزایش دهید:

 • مصرف رژیم غذایی سالم
 • عدم مصرف غذاهای مملو از نمک، چربی و قند
 • داشتن سبک زندگی سالم تر
 • ترک سیگار
 • کنترل فشار و چربی خون بالا

عوارض عمل قلب باز

1- خونریزی در اثر عمل جراحی قلب باز

خونریزی در حین عمل جراحی قلب باز عادی است. در واقع، مقداری خونریزی در این نوع عمل مورد انتظار می باشد. چندین عامل وجود دارند که می توانند سبب خونریزی در عمل جراحی قلب باز شوند. درمان بسته به عامل خونریزی و شرایط فرد متفاوت می باشد. امکان دارد جهت قطع خونریزی جدی پس از عمل جراحی باز قلب یا ترمیم عروق خونی آسیب دیده به جراحی اورژانسی نیاز باشد. در مواردی نادر، ممکن است جهت کنترل یک خونریزی ناگهانی و مهلک باز کردن قفسه سینه در ICU و اتاق احیا مورد نیاز باشد. خوشبختانه این مورد نادر است.

2- آسیب به شریان یا اعضا پس از عمل جراحی بای پس

آسیب به دیگر اعضای حیاتی می تواند به عنوان یک عارضه جراحی بای پس رخ دهد. این نوع آسیب می تواند در حین عمل ترمیم شود. هرچند که، این وضعیت می تواند نیازمند یک عمل دیگر جهت ترمیم آسیب باشد.

3- علائم فیبریلاسیون شریانی پس از عمل جراحی قلب

یک نمونه از ضربان غیر عادی پس از عمل جراحی قلب که سبب بروز علائم نیز می شود، فیبریلاسیون شریانی نام دارد. علائم می توانند شامل یک ضربان قلب سریع یا تپش شدید در قفسه سینه شوند. این ضربان غیر عادی در اثر وجود سیگنال های الکتریکی بیش از حد در حفره های بالایی قلب یا دهلیز ها به وجود می آید. دلیل به وجود آمدن فیبریلاسیون دهلیزی پس از عمل جراحی قلبی معلوم نیست. دراین وضعیت قلب تپش دارد اما درست و هماهنگ عمل نمی کند. با این حال، در صورت رخداد این وضعیت پزشک می تواند آن را درمان کند.

ضربان قلب

4- دیگر ریتم های غیر عادی در حین عمل جراحی قلب

در موارد نادر، ریتمی غیرعادی می تواند به وجود آید که سبب خطری آنی می شود. به همین دلیل ابزارها و داروها در دسترس قرار دارند تا در صورت وقوع، آن را درمان کنند. ارائه دهندگان مراقبت سلامت (پزشکان و پرستاران و…) تمرینات پیشرفته ای برای مقابله با این شرایط دیده اند. بسته به بی نظمی قلبی فرد، پزشک ممکن است به طور موقت یا دائمی یک ضریان ساز مصنوعی یا دفیبریلاتور را در قلب او تعبیه کند.

این وسیله ها قادرند تا ضربان های غیرعادی قلب را احساس کرده و جهت تصحیح آنها اقدام کنند. در صورتی که فرد مبتلا یا در خطر ابتلا به یک بی نظمی ضربانی قلب باشد که توانایی ایجاد عواقبی جدی را دارد این وسایل می توانند مورد استفاده قرار گیرند. در موارد نادر، بی نظمی ضربان قلب می تواند منجر به مرگ شود.

بسته به شرایط بیمار، عمل جراحی باز قلبی بزرگ می تواند به بستری شدن طولانی تر فرد در بیمارستان، انتقال خون، انجام دوباره جراحی یا دیالیز منجر شود. در موارد غیر شایع، عوارض عمده می توانند به معلولیت دائمی یا حتی مرگ ختم شوند. به طور میانگین، از هر 100 عمل جراحی 3 مورد به مرگ منجر می شود.

بسته به شرایط فرد، خطر ابتلا به عوارض عمده می تواند بیشتر و یا کمتر باشد. بنابراین، صحبت کردن با پزشک در مورد خطراتی که فرد در معرض آنهاست ضروری می باشد. ممکن است بسته به تجربه و تبحر پزشک، برخی از این عوارض مرتبط با جراحی قلب اتفاق افتند. با این حال، دانستن عوارض احتمالی جهت داشتن آگاهی کامل قبل از انجام عمل، ضروری می باشد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم ۵۴ سالشه و مشکل رماتیسم دریچه میترال دارد و ۳۰سال پیش مورد عمل ترمیم دریچه میترال قرار گرفت و الان چند دکتر قلب تشخیص دادن که نیاز به تعویض دریچه دارد ولی متاسفانه نزدیک به یازده ساله دیابت هم گرفتن و دو ساله ما از ترس اینکه بعد عمل از دستش بدیم زیر بار عمل بردن نرفتیم چون اکثر پزشکان به ما گفتن ریسک بالایی دارد به نظر شما آیا عمل کند دوام میاورد
  چکار کنیم بهتر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام
   بدون ویزیت بیمار در مورد توانایی ایشان برای عمل نمیتوان اظهار نظر درستی کرد
 • تصویر کاربر ستوده سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام. برای افرادی که عمل قلب باز کرده اند غذا در نای گیر کرد چه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   ابهتر است این مورد را همکاران متخصص گوارش راهنمایی کنند
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  میخواستم ببینم اگر کسی عمل قلب باز انجام داده باشه ایا ممکن هست بعد از 7,8 سال دباره دچار گرفتگی عروق قلبی بشه؟؟؟؟
  درمانش به چه صورت هست
  خواهشا سریع جواب بدید متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   بله ممکن است درمان به نحوه و محل انسداد مربوط است

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدرم مشگل ضربان قلب بالا و نامنظمی ضربان داشتن،طبق تشخیص متخصص آریتمی قرار شد eps بشن که بعد از آنژیو مشخص شد که دو تا از رگ هاشون گرفتگی داره و متخصص با مشورت با دو تا دکتر جراح دیگه گفتن باید عمل قلب باز بشن ، سوالم اینه که آیا روش دیگه ای به جز عمل باز هست که بشه گرفتگی رو رفع کرد
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 7 ماه پیش)
   بله
   انژیوپلاستی
   چنانکه از نظر علمی انجام پذیر باشد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر