عمل بستن سوراخ قلب + هزینه

خیلی از سوراخ های قلبی نیازمند درمان نیستند، اما بعضی از آن ها نیاز به عمل بستن سوراخ قلب. آن ها اغلب در نوزادی و یا در کودکی ترمیم می شوند.

در صورتی که مشکلی پیش بیاید، بزگسالانی که درون قلبشان سوراخ وجود دارد درمان می شوند.

درمانی که برای کودک انجام میشود بستگی به نوع، محل و اندازه ی سوراخ دارد. عوامل دیگر شامل سن کودک شما، جثه و سلامت کلی او هستند.

درمان نقص سپتوم دهلیزی(ASD)

اگر کودکی دچار نقص سپتوم دهلیزی (ASD) باشد، بررسی های معمول نیاز هستند تا ببینند آیا خود به خود بسته میشود یا خیر؟ حدود نصف نقص سپتوم های دهلیزی با گذشت زمان خود به خود بسته میشوند، و حدود 20 درصد آن ها در طی سال اول زندگی بسته خواهند شد.

پزشک کودکتان به شما اطلاع می دهد که چند وقت یک بار باید کودک شما بررسی شود. برای این مشکل بررسی های مکرر نیاز نیست.

اگر نقص سپتوم دهلیزی نیازمند درمان باشد، فرآیند جراحی یا وابسته به کاتتر برای عمل بستن سوراخ قلب استفاده میشوند. پزشک اغلب تصمیم عمل بستن سوراخ قلب(ASD) را برای کسانی می گیرد که اندازه ی این سوراخ در سن 2 تا 5 سالگی کودک متوسط یا بزرگ مانده باشد.

جراحی بسته قلب

# فرآیند وابسته به کاتتر

تا اولیل دهه ی 1980، جراحی باز روش معمول برای درمان تمام ASD ها بود. اکنون، با پیشرفت پزشکی، پزشک میتواند با استفاده از فرآیند وابسته به کاتتر، ASD نوع سکندوم را ببندد. این نوع متداول ترین نوع ASD است.

قبل از عمل وابسته به کاتتر، به کودک شما دارویی می دهند و او به خواب می رود، پس هیچ دردی احساس نخواهد کرد. بعد از آن، پزشک کاتتری (یک لوله ی نازک و انعطاف پذیر) را به وریدی در ناحیه کشاله ی ران او وارد میکند. پزشک کاتتر را به سمت سپتوم قلبی می فرستد. قطعه ای که از دو صفحه ی کوچک تشکیل شده یا شبیه چتر است به کاتتر متصل شده است.

وقتی کاتتر به سپتوم رسید، این قطعه از کاتتر جدا میشود. این قطعه جایگذاری میشود درنتیجه سوراخ بین دو دهلیز را می بندد. این قطعه در همان جا میماند و کاتتر از بدن خارج میشود.

طی شش ماه، بافت طبیعی در اطراف و روی این قطعه رشد خواهد کرد. نیازی نیست این قطعه با رشد کودک جایگزین شود.

پزشک با استفاده از اکوکاردیوگرافی، اکو ای از طریق مری و آنژیوگرافی کروناری کاتتر را به سمت قلب می فرستد و سوراخ را می بندد. اکو از طریق مری نوع خاصی اکوکاردیوگرافی است که از طریق مری تصاویری از قلب می گیرد. مری لوله ای است که از دهان به معده متصل میشود.

فرآیند وابسته به کاتتر در مقایسه با جراحی برای بیمار خیلی آسان تر است. در این روش فقط نیاز به یک برش کوچک روی پوست محل ورود کاتتر است. این به معنی بهبودی سریع تر و آسان تر است.

دورنمای این روش برای کودکانی که آن را انجام می دهند بسیار خوب است. بسته شدن این نقص در 9 نفر از هر 10 نفر با موفقیت و بدون مشکل، چشم گیر است. ندرتا، این نقص برای درمان با کاتتر بسیار وسیع است و نیاز به جراحی دارد.

# جراحی

معمولا برای ترمیم ASD های نوع پرایمم و سینوس و نوزوس جراحی قلب باز انجام میشود. قبل از جراحی، به کودک شما دارویی داده میشود تا به خواب برود و دردی احساس نکند.

بعد از آن، جراح برای رسیدن به ASD برشی در قفسه ی سینه ایجاد میکند. جراح قلب با استفاده از یک وصله (Patch) سوراخ را می پوشاند. یک دستگاه بای پس قلبی-ریوی در هنگام جراحی استفاده میشود، پس امکان باز شدن قلب وجود دارد. این ماشین کار پمپاژ قلب را انجام می دهد و خون را به بیرون قلب می فرستند.

دورنمای جراحی ASD برای کودکانی که این عمل بر روی آن ها انجام می شود بسیار خوب است. به صورت میانگین، کودکان قبل از ترخیص 3 تا 4 روز در بیمارستان خواهند ماند. عوارض مانند خون ریزی و عفونت خیلی نادر هستند.

در بعضی از کودکان، ممکن است لایه ی خارجی قلب دچار التهاب شود. این مشکل به اسم پریکاردیت شناخته میشود. در هفته های بعد از جراحی، این التهاب باعث تجمع مایع در اطراف قلب میشود. معمولا داروها میتوانند این مشکل را درمان کنند.

وقتی کودک شما در بیمارستان بستری است، داروهای که برای کاهش درد و اضطراب برای او نیاز هستند به او داده میشوند. پزشک و پرستاری که در بیمارستان هستند به شما می آموزند که چگونه در خانه از کودکتان مراقبت کنید.

VSD

درمان نقص سپتوم بطنی (VSD)

پزشک ممکن است کودکی که دچار نقص سپتوم بطنی (VSD) میباشد و علائمی از نارسایی قلبی ندارد را زیرنظر بگیرد. این به معنی بررسی های منظم و آزمایش هایی برای تعیین تغییرات نقص سپتوم، به معنی بسته شدن خود به خودی یا کوچک شدن آن است.

درنهایت بیشتر از نصف VSD ها معمولا قبل از مدرسه رفتن کودک خود به خود برطرف میشوند. پزشکتان به شما خواهد گفت که کودکتان هر چند وقت یک بار باید بررسی شود. بررسی ممکن است بین یک بار در ماه تا یک بار در سال یا دو سال باشد.

اگر VSD نیازمند درمان بود، گزینه های درمانی آن شمال تغدیه ی اضافی و جراحی برای بستن VSD هستند. همچنین پزشک میتواند برای بستن VSD از فرآیند وابسته به کاتتر استفاده کند. پزشک ممکن است درصورتی که جراحی ممکن نباشد یا عملکرد نداشته باشد از این روش استفاده کند. برای یافتن خطرات و فواید فرآیند وابسته به کاتتر برای درمان VSD نیاز به پژوهش های بیشتری است.

# مکمل غذایی برای نوزادان دچار VSD

بعضی از نوزادانی که دچار VSD هستند آنگونه که لازم است رشد نمیکنند و وزن نمی گیرند. این نوزادان معمولا:

 • یک VSD بزرگ دارند
 • خیلی زود متولد شده اند
 • به راحتی هنگام شیرخواری خسته میشوند

پزشک معمولا تغذیه ی اضافی و تغذیه ی ویژه ای برای این کودکان توصیه میکند. این تغذیه دارای ویژگی کالری بالا و مکمل های شیرمادر هستند که به کودکان نیازمند تغذیه ی اضافی داده میشوند.

بعضی از نوزادان نیازمند خوردن از راه لوله هستند. یک لوله ی کوچک از طریق دهانشان به معده ی آن ها وارد میشود. و غذا از طریق این لوله به آن ها داده میشود.

خوردن از طریق لوله میتواند به خوردن از طریق شیشه شیر نوزاد اضافه، یا جایگزین آن شود. این درمان معمولا کوتاه مدت است، زیرا VSD ای که علائم داشته باشد نیازمند عمل بستن سوراخ قلب است.

VSD

# عمل بستن سوراخ قلب VSD

بیشتر پزشکان برای VSD های بزرگی که علائم ایجاد میکنند، روی دریچه ی آئورت آن ها تاثیر میگذارد یا بعد از 1 سالگی نوزاد خود به خود بسته نمیشوند، انجام عمل بستن سوراخ قلب را توصیه میکنند. در شرایط زیر ممکن است جراحی زوتر نیاز شود:

 • نوزاد وزنش اضافه نشود
 • برای مدیریت بعضی از علائم نارسایی قلبی نوزاد نیاز به دارو باشد

ندرتا، VSD های متوسط که باعث بزرگ شدن حفره های قلبی میشوند بعد از نوزادی با استفاده از جراحی درمان خواهند شد. با این حال، بیشتر VSD های که نیازمند جراحی هستند در سال اول زندگی ترمیم میشوند. پزشک برای بستن VSD از جراحی قلب باز و وصله (Patch) استفاده میکند.

هزینه عمل بستن سوراخ قلب

در بیمارستان بقیه الله و جماران تقریبا یک میلیون تومان با بیمه مکمل و تامین اجتماعی است. در  بیمارستان محب مهر ۸ میلیون با همین شرایط است و در بیمارستان تریتا حدود ۱۵میلیون است.

توجه داشته باشید هزینه ها تقریبی است .

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر گلبرگ سه شنبه ۲۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. برای همسر من در سن پنجاه سالگی تشخیص ASD دادند و هفته قبل با استفاده از چتر سوراخ رو بستند. میخواستم از اقای دکتر سوال کنم چه مراقبت هایی بعد از عمل لازم هست واینکه گاهی اوقات موقع خوابیدن ضربان قلبش خیلی بالا میره و سینه اش درد میگیره ایا طبیعی هست؟ خیلی ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۲۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   درد قفسه صدری بخصوص حین فعالیت ارتباطی به این امر ندارد
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .من در سن ۱۷ سکته مغزی کردم بیمارستان رجایی اکو مری کردم قلبم سوراخه (pfo)'دکتر های بیمارستان رجایی گفت نیاز نیست ولی بعد ۱۲ سال قلبم بعضی اوقات تیر می کشه .دوباره رفتم اکو مری کردم نوشته :
  Small PFO(2mm'duct length:6mm)but with many bubble passage during cough manever'NO ASD
  باتشکر ازآقای دکتر لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   به نظر من باید بسته شود
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ووقت بخیر خدمت شما
  نوزادی دارم دوماهه که دکتر تشخیص داده یه سوراخ به اندازه 4mmبین دوبطن وجود داره وبراش دونوع قرص داده سوالم ازشمااینکه آیا سوراخ به مرور زمان بسته میشه یا نیاز به عمل داره.؟ووزن موقع تولد3900والان6کیلوشده باوجوده اضافه وزن هیچ تغییری نکرده سوراخ دراین دوماهه
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   حداقل تا یک سالگی در صورت عدم بروز علایم یا بالا رفتن فشار ریوی میتوان صبر کرد
 • تصویر کاربر کیانی جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. دختر من ۵سالشه . تازه فهمیدم سوراخ دهلیز به اندازه ۱.۵ سانت داره. آیا با آنژیو مشکلش حل میشه یا باید جراحی بشه. درمان دیگری ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   اکوی مری جداره های سوراخ را بررسی میکند و تصمیم گیری میشود
 • تصویر کاربر فرشاد جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 25 سالمه تحرک خیلی کمی دارم، یک ماه پیش خواستم شروع به دویدن کنم ک بعد از حدود 15 دقیقه قفسه سینه و قلبم درد گرفت وتا یک ماه به صورت دائمی و خفیف ادامه داشت. بعد از انجام اکوکاردیوگرافی(با تزریق کنتراست) توی شهرستان متوجه ASD شدم و منو به فوق تخصص قلب ارجاع دادن
  سوال بنده اینه که آیا توی این سن بنده درمان میشم یا خیر؟ با چه روشی؟
  چون اندازه این حفره هنوز معلوم نیست چه اندازه هایی نیاز به جراحی دارند؟
  یک اسفند ماه هم اعزام به خدمت (سرباز سالم) هستم. اون چی میشه؟
  تا به حال هیچ مشکلی هم نداشتم
  NO VSD
  EF55%
  BAV(?)
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   برای این سوراخ پس از انجام اکوی مری تصمیم گیری میشود
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام برای بستن سوراخ اضافه قلب فقط باید جراحی باز انجام بشه یا راه دیگه ای هم وجود داره که بچه کمتر اذیت بشه از لحاظ مالی هم مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   بسته به نوع این سوراخ و محل ان روش موثر توصیه میشود
   گاهی عمل ضروری و بهتر است وگاهی با umberalla انجام میشود
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسر وارد سه ماه شده و جواب اکو tf بوده و از اکو اول بدو تولد سوراخ قلب دو برابر حدود 8 میل شده و روی آئورت فشار آورده. ولی وزن گیری خوب بوده و دکتر میری گفت اکسیژن خونم خوبه شما چه زمانی برای عمل توصیه میکنید آیا ریسک عملش بالاست.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش)
   لطفا اخرین اکو را ارسال نمایید
 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خواهرزاده ام دختر ۸ ساله ایی هست با ۵کیلو اضافه وزن بسیار پر تحرک و اهل ورزش چند روز پیش در حین سرماخوردگی متوجه صدای غیر طبیعی قلبش شدند خلاصه در بیمارستان رجایی دکتر مرتضاییان گفتن با توجه به اکو اندازه سوراخ خیلی بزرگه ۲۵میلی متر یا دو سانت ونیم و از طریق آنژیوگرافی نمیشه بست و باید جراحی کنند به نظر شما با جراحی باز این مشکل رفع میشه و آیا خطرناک هست من خیلی نگرانم لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام
   با این اندازه احتمالا جراحی نیز است
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر منرعمل توراکتومی انجام داده ام برای قلب به خاطر ضربه چاقو توراکوتومی دردش مزمن هست تا تمام میشه بعد گرفتگی سینه تمام میشه تا عمر دارم ان سمت عمل شده گرفته میمیاند
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام
   بسیاری بیماران با مشکلات ریوی از راه تراکوتومی جراحی میشوند
   دلیلی برای درد مزمن نیست
 • تصویر کاربر صبا دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خانم سی ساله هستم که به تازگی متوجه سوراخ قلبم شده ام به نظر شما باچتر این سوراخ بسته می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 4 ماه پیش)
   سللم
   پاسخ شما بسته به اندازه سوراخ و قوام حاشیه ان دارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر