عمل بستن سوراخ قلب + هزینه

خیلی از سوراخ های قلبی نیازمند درمان نیستند، اما بعضی از آن ها نیاز به عمل بستن سوراخ قلب. آن ها اغلب در نوزادی و یا در کودکی ترمیم می شوند.

در صورتی که مشکلی پیش بیاید، بزگسالانی که درون قلبشان سوراخ وجود دارد درمان می شوند.

درمانی که برای کودک انجام میشود بستگی به نوع، محل و اندازه ی سوراخ دارد. عوامل دیگر شامل سن کودک شما، جثه و سلامت کلی او هستند.

درمان نقص سپتوم دهلیزی(ASD)

اگر کودکی دچار نقص سپتوم دهلیزی (ASD) باشد، بررسی های معمول نیاز هستند تا ببینند آیا خود به خود بسته میشود یا خیر؟ حدود نصف نقص سپتوم های دهلیزی با گذشت زمان خود به خود بسته میشوند، و حدود 20 درصد آن ها در طی سال اول زندگی بسته خواهند شد.

پزشک کودکتان به شما اطلاع می دهد که چند وقت یک بار باید کودک شما بررسی شود. برای این مشکل بررسی های مکرر نیاز نیست.

اگر نقص سپتوم دهلیزی نیازمند درمان باشد، فرآیند جراحی یا وابسته به کاتتر برای عمل بستن سوراخ قلب استفاده میشوند. پزشک اغلب تصمیم عمل بستن سوراخ قلب(ASD) را برای کسانی می گیرد که اندازه ی این سوراخ در سن 2 تا 5 سالگی کودک متوسط یا بزرگ مانده باشد.

جراحی بسته قلب

# فرآیند وابسته به کاتتر

تا اولیل دهه ی 1980، جراحی باز روش معمول برای درمان تمام ASD ها بود. اکنون، با پیشرفت پزشکی، پزشک میتواند با استفاده از فرآیند وابسته به کاتتر، ASD نوع سکندوم را ببندد. این نوع متداول ترین نوع ASD است.

قبل از عمل وابسته به کاتتر، به کودک شما دارویی می دهند و او به خواب می رود، پس هیچ دردی احساس نخواهد کرد. بعد از آن، پزشک کاتتری (یک لوله ی نازک و انعطاف پذیر) را به وریدی در ناحیه کشاله ی ران او وارد میکند. پزشک کاتتر را به سمت سپتوم قلبی می فرستد. قطعه ای که از دو صفحه ی کوچک تشکیل شده یا شبیه چتر است به کاتتر متصل شده است.

وقتی کاتتر به سپتوم رسید، این قطعه از کاتتر جدا میشود. این قطعه جایگذاری میشود درنتیجه سوراخ بین دو دهلیز را می بندد. این قطعه در همان جا میماند و کاتتر از بدن خارج میشود.

طی شش ماه، بافت طبیعی در اطراف و روی این قطعه رشد خواهد کرد. نیازی نیست این قطعه با رشد کودک جایگزین شود.

پزشک با استفاده از اکوکاردیوگرافی، اکو ای از طریق مری و آنژیوگرافی کروناری کاتتر را به سمت قلب می فرستد و سوراخ را می بندد. اکو از طریق مری نوع خاصی اکوکاردیوگرافی است که از طریق مری تصاویری از قلب می گیرد. مری لوله ای است که از دهان به معده متصل میشود.

فرآیند وابسته به کاتتر در مقایسه با جراحی برای بیمار خیلی آسان تر است. در این روش فقط نیاز به یک برش کوچک روی پوست محل ورود کاتتر است. این به معنی بهبودی سریع تر و آسان تر است.

دورنمای این روش برای کودکانی که آن را انجام می دهند بسیار خوب است. بسته شدن این نقص در 9 نفر از هر 10 نفر با موفقیت و بدون مشکل، چشم گیر است. ندرتا، این نقص برای درمان با کاتتر بسیار وسیع است و نیاز به جراحی دارد.

# جراحی

معمولا برای ترمیم ASD های نوع پرایمم و سینوس و نوزوس جراحی قلب باز انجام میشود. قبل از جراحی، به کودک شما دارویی داده میشود تا به خواب برود و دردی احساس نکند.

بعد از آن، جراح برای رسیدن به ASD برشی در قفسه ی سینه ایجاد میکند. جراح قلب با استفاده از یک وصله (Patch) سوراخ را می پوشاند. یک دستگاه بای پس قلبی-ریوی در هنگام جراحی استفاده میشود، پس امکان باز شدن قلب وجود دارد. این ماشین کار پمپاژ قلب را انجام می دهد و خون را به بیرون قلب می فرستند.

دورنمای جراحی ASD برای کودکانی که این عمل بر روی آن ها انجام می شود بسیار خوب است. به صورت میانگین، کودکان قبل از ترخیص 3 تا 4 روز در بیمارستان خواهند ماند. عوارض مانند خون ریزی و عفونت خیلی نادر هستند.

در بعضی از کودکان، ممکن است لایه ی خارجی قلب دچار التهاب شود. این مشکل به اسم پریکاردیت شناخته میشود. در هفته های بعد از جراحی، این التهاب باعث تجمع مایع در اطراف قلب میشود. معمولا داروها میتوانند این مشکل را درمان کنند.

وقتی کودک شما در بیمارستان بستری است، داروهای که برای کاهش درد و اضطراب برای او نیاز هستند به او داده میشوند. پزشک و پرستاری که در بیمارستان هستند به شما می آموزند که چگونه در خانه از کودکتان مراقبت کنید.

VSD

درمان نقص سپتوم بطنی (VSD)

پزشک ممکن است کودکی که دچار نقص سپتوم بطنی (VSD) میباشد و علائمی از نارسایی قلبی ندارد را زیرنظر بگیرد. این به معنی بررسی های منظم و آزمایش هایی برای تعیین تغییرات نقص سپتوم، به معنی بسته شدن خود به خودی یا کوچک شدن آن است.

درنهایت بیشتر از نصف VSD ها معمولا قبل از مدرسه رفتن کودک خود به خود برطرف میشوند. پزشکتان به شما خواهد گفت که کودکتان هر چند وقت یک بار باید بررسی شود. بررسی ممکن است بین یک بار در ماه تا یک بار در سال یا دو سال باشد.

اگر VSD نیازمند درمان بود، گزینه های درمانی آن شمال تغدیه ی اضافی و جراحی برای بستن VSD هستند. همچنین پزشک میتواند برای بستن VSD از فرآیند وابسته به کاتتر استفاده کند. پزشک ممکن است درصورتی که جراحی ممکن نباشد یا عملکرد نداشته باشد از این روش استفاده کند. برای یافتن خطرات و فواید فرآیند وابسته به کاتتر برای درمان VSD نیاز به پژوهش های بیشتری است.

# مکمل غذایی برای نوزادان دچار VSD

بعضی از نوزادانی که دچار VSD هستند آنگونه که لازم است رشد نمیکنند و وزن نمی گیرند. این نوزادان معمولا:

 • یک VSD بزرگ دارند
 • خیلی زود متولد شده اند
 • به راحتی هنگام شیرخواری خسته میشوند

پزشک معمولا تغذیه ی اضافی و تغذیه ی ویژه ای برای این کودکان توصیه میکند. این تغذیه دارای ویژگی کالری بالا و مکمل های شیرمادر هستند که به کودکان نیازمند تغذیه ی اضافی داده میشوند.

بعضی از نوزادان نیازمند خوردن از راه لوله هستند. یک لوله ی کوچک از طریق دهانشان به معده ی آن ها وارد میشود. و غذا از طریق این لوله به آن ها داده میشود.

خوردن از طریق لوله میتواند به خوردن از طریق شیشه شیر نوزاد اضافه، یا جایگزین آن شود. این درمان معمولا کوتاه مدت است، زیرا VSD ای که علائم داشته باشد نیازمند عمل بستن سوراخ قلب است.

VSD

# عمل بستن سوراخ قلب VSD

بیشتر پزشکان برای VSD های بزرگی که علائم ایجاد میکنند، روی دریچه ی آئورت آن ها تاثیر میگذارد یا بعد از 1 سالگی نوزاد خود به خود بسته نمیشوند، انجام عمل بستن سوراخ قلب را توصیه میکنند. در شرایط زیر ممکن است جراحی زوتر نیاز شود:

 • نوزاد وزنش اضافه نشود
 • برای مدیریت بعضی از علائم نارسایی قلبی نوزاد نیاز به دارو باشد

ندرتا، VSD های متوسط که باعث بزرگ شدن حفره های قلبی میشوند بعد از نوزادی با استفاده از جراحی درمان خواهند شد. با این حال، بیشتر VSD های که نیازمند جراحی هستند در سال اول زندگی ترمیم میشوند. پزشک برای بستن VSD از جراحی قلب باز و وصله (Patch) استفاده میکند.

هزینه عمل بستن سوراخ قلب

در بیمارستان بقیه الله و جماران تقریبا یک میلیون تومان با بیمه مکمل و تامین اجتماعی است. در  بیمارستان محب مهر ۸ میلیون با همین شرایط است و در بیمارستان تریتا حدود ۱۵میلیون است.

توجه داشته باشید هزینه ها تقریبی است .

دکتر کامران حسین زاده جراح فوق تخصص قلب و عروق

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسر وارد سه ماه شده و جواب اکو tf بوده و از اکو اول بدو تولد سوراخ قلب دو برابر حدود 8 میل شده و روی آئورت فشار آورده. ولی وزن گیری خوب بوده و دکتر میری گفت اکسیژن خونم خوبه شما چه زمانی برای عمل توصیه میکنید آیا ریسک عملش بالاست.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 6 ماه پیش)
   لطفا اخرین اکو را ارسال نمایید
 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۱ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خواهرزاده ام دختر ۸ ساله ایی هست با ۵کیلو اضافه وزن بسیار پر تحرک و اهل ورزش چند روز پیش در حین سرماخوردگی متوجه صدای غیر طبیعی قلبش شدند خلاصه در بیمارستان رجایی دکتر مرتضاییان گفتن با توجه به اکو اندازه سوراخ خیلی بزرگه ۲۵میلی متر یا دو سانت ونیم و از طریق آنژیوگرافی نمیشه بست و باید جراحی کنند به نظر شما با جراحی باز این مشکل رفع میشه و آیا خطرناک هست من خیلی نگرانم لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام
   با این اندازه احتمالا جراحی نیز است
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر منرعمل توراکتومی انجام داده ام برای قلب به خاطر ضربه چاقو توراکوتومی دردش مزمن هست تا تمام میشه بعد گرفتگی سینه تمام میشه تا عمر دارم ان سمت عمل شده گرفته میمیاند
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام
   بسیاری بیماران با مشکلات ریوی از راه تراکوتومی جراحی میشوند
   دلیلی برای درد مزمن نیست
 • تصویر کاربر صبا دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خانم سی ساله هستم که به تازگی متوجه سوراخ قلبم شده ام به نظر شما باچتر این سوراخ بسته می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)
   سللم
   پاسخ شما بسته به اندازه سوراخ و قوام حاشیه ان دارد
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام نوزاد س روزه دارم اکو گرفتند گفتند سوراخ بین بتن بزرگ است وشریان ان گشاد است ایا با دارو حل میشود یا نیاز به جراحی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   چنانچه سایز ان بزرگ است و کودک علامت دار است جراحی میخواهد
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرم 5 سالشه ودارای سوراخ دهلیزی به اندازه 0.35 و اکویی که از بیمارستان رجایی گرفتیم این موارد ثبت شده بود ASD2و Lt->Rtshunt و TrivialITies و MildTR,PG17mmHg,Mild RVE&RAE ممنون میشم بدونم اینها به چه معنی هست? و دکتر خورگامی به ما گفت که فرزندم نیاز به عمل بسته دارد آیا نمی توان صبر کرد که این سوراخ بسته شود ?البته ایشان گفتند خرداد سال بعد ،چون الان رگ پای بچه شما ظریفه و ممکنه برای پای بچه شما عوارض داشته باشه باید برای عمل بسته تا سال بعد صبر کرد ،حال نظر شما چیست ? ممنون از شما آفای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   در این سن دیگر ASD بسته نمی شود
   چنانچه شرایط لازم را دارا باشد ممکن است با چتر انجام شود در غیر این صورت جراحی می شود
 • تصویر کاربر negar دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دکتر دختر س سال دارم که سوراخ بين بطني سپتوم داره ب اندازه 3ميلي..که هر ب شش ماه اکو ميبريمش که حالا دکترش ازمايش نوشته ببريمش و برا عمل..ميخوام ببينم اقاي دکتر با استفاده از عمل قلب باز عملش ميکنم يا ب صورت ديگه ؟؟و خطرناک ني و چند روز بستري هس،،
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   اکوی ایشان ارسال شود
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا نوزاد با میلی متر سوراخ vsd نیاز به جراحی دارد در ضمن بچه تا یک ماهگی وزن گیری خوبی داشته وهیچگونه علائم ندارد وفقط از طریق صدای سوفل قلب واکنش متوجه شدیم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)

   سلام
   با چند میلی متر؟؟

 • تصویر کاربر آیدا دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دختر من نه ماهه هست و سوراخ vsd در قلب داره ولی طبق معاینه آخر که هفته پیش انجام شد دکتر از روند رشد خیلی راضی بود و گفت که در حال حاضر همه چی خیلی خوب هست و یک وقت دیگه برای یک سال دیگه داده
  خواستم ببینم به نظرتون احتیاج به عمل پیدا می کنه یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)

   سلام
   احتمال آن هست به همین دلیل وقت مجدد داده اند

 • تصویر کاربر زهره شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خانواده من از طرف مادر ناراحتی قلبی دارند سابقه آنژیوگرافی و عمل قلب باز دارند مدتی تپش قلب مداوم دارم و درد در قفسه سینه سمت چپ که به گردن و دست چپم هم میزنه و تنفس عمیق دردم در قفسه سینه بیشتر میشه دکتر رفتم دوتا قرص پروپرانولول10وکاردیازپوکساید داده دستم رو حرکت میدم درد قفسه سینه خیلی زیاد میشه آیا دارو هام خوبه پیگیر نشم یا نه باید دکتر دیگه ای بروم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   بطور عمومی دردهایی که با حرکت قسمت مشخصی از بدن تحریک می‌شود
   مربوط یه اسکلت بدن هستند
درحال دریافت اطلاعات