علائم سوراخ قلب در بزرگسالان و راه های درمان

نقص مادر زادی سوراخ قلب یک ناهنجاری قلبی است که در هنگام تولد در فرد وجود دارد. برخی نقص های مادر زادی قلب بسیار جزئی بوده و هرگز مشکلی در ارتباط با سلامتی فرد به وجود نمی آورند.

دیگر نقایص، بسیار جدی و پیچیده هستند. این نقایص معمولا در دوران شیرخوارگی یا اوایل کودکی علائم خود را بروز داده و ممکن است بتوانند در همان سن به وسیله جراحی درمان شوند.

سوراخ بودن قلب در بزرگسالان معمولا به دو صورت وجود دارند: یک مورد به صورت نقص بدون علامت در اوایل زندگی که بعدها علائم خود را بروز می دهد و دوم یک نقص پیچیده که در کودکی درمان شده و نیاز به درمان و ترمیم بیشتر در دوران بزرگسالی دارد.

از آنجایی که نقص مادر زادی یا سوراخ قلب می تواند باز هم در آینده مشکل ساز شود، بیماران مبتلا به نقص قلب سوراخ که در کودکی مداوا می شوند، جهت مراقبت قلبی نیاز به چک آپ های مرتب در طول زندگی خود دارند. گاهی اوقات، فرد علائم یک نقص پیچیده تر را برای اولین بار به عنوان یک فرد بالغ تجربه می کند.

انواع نقص مادرزادی

موارد زیر شایع ترین انواع نقص های مادر زادی و جزئی قلب هستند که در بزرگسالان تشخیص داده می شوند:

انواع سوراخ قلب

1) نقص های دیواره ای (سوراخ قلب)

نقص دیواره ای (تصویر دیده شود) می تواند بین دو بطن یا دو دهلیز قلب به وجود آید که به ترتیب نقص دیواره بطنی و نقص دیواره دهلیزی نام دارند. بطن ها و دهلیز ها به ترتیب حفره های تپنده و پر شونده قلب هستند. در هر دو نوع سوراخ قلب ، خون غنی از اکسیژن که از ریه ها می آید با خون کم اکسیژن که از قسمت های مختلف بدن باز می گردد ترکیب می شود.

یک عارضه جدی نقص دیواره ای هنگامی است که جهت جریان خون ترکیب شده سبب می شود خون خروجی از قلب ، مقدار کمتری از حد عادی اکسیژن داشته باشد. یک شنت یا سوراخ دیواره ای چه از راست به چپ و چه از چپ به راست به وجود آمده باشد سبب سخت تر شدن کار قلب برای توزیع همان مقدار اکسیژن به قسمت های مختلف بدن می شود.

2) نقص های دریچه ای

یک دریچه در قلب ممکن است در اثر نقصی که دارد شکلی غیر عادی داشته و یا نتواند به طور کامل بسته یا باز شود. این نقص ها قلب را وادار می کنند تا جهت به جریان انداختن حجمی عادی از خون که پاسخگوی نیاز های بدن می باشد سخت تر کار کند.

3) تنگی عروق خونی

عروق خونی که در برخی نقاط بسیار تنگ شده اند می توانند سبب سخت تر کار کردن قلب جهت پمپاژ حجمی عادی از خون شوند. همچنین، عروق خونی می توانند به طور نادرستی متصل شده باشند یعنی خون کم اکسیژن را به قسمت های مختلف بدن و خون غنی از اکسیژن را دوباره به ریه ها بفرستند.

افراد مبتلا به نقص های مادر زادی قلب در معرض خطر بالای ابتلا به دیگر مشکلات قلبی از جمله سکته مغزی، فشار خون ریوی، نارسایی قلبی و آریتمی هستند.

عوامل سوراخ قلب

نقص مادر زادی قلب وضعیتی است که فرد به همراه آن زاده می شود. برخی اختلالات یا بیماری های ژنتیکی (وراثتی) مانند سندرم داون با نقص های مادرزادی قلب در ارتباط هستند. برخی مواد یا بیماری هایی که یک زن باردار در معرض آنها قرار می گیرد می توانند سبب ایجاد نقص مادر زادی یا سوراخ قلب در نوزاد موجود در رحم او شوند. این موارد شامل برخی دارو های تجویزی، روبلا (سرخک آلمانی) و دیابت کنترل نشده می شوند.

آریتمی قلبی و ورزش

علائم سوراخ بودن قلب

علائم شایع نقص های مادر زادی قلب در بزرگسالان شامل موارد زیر می شوند:

✔ تنگی نفس مخصوصا حین ورزش کردن

✔ خستگی

✔ سیانوز (آبی یا سیاه رنگ شدن لب ها، پوست یا ناخن های دست که ناشی از کمبود اکسیژن می باشد.)

✔ صدای مور مور قلب

✔ ضربان های غیر عادی قلب (آریتمی ها)

✔ تورم اندام های انتهایی (مانند دست و پا)

بسیاری از این علائم می توانند با دیگر بیماری های تاثیر گذار بر قلب و ریه ها، اثرات افزایش سن، اثرات عدم فعالیت و یا موارد خفیف تر اشتباه گرفته شوند.

مراقبت بعد از عمل قلب باز

تشخیص قلب سوراخ

آزمایشاتی که به طور معمول جهت تشخیص نقص های مادر زادی قلب در بزرگسالان استفاده می شوند شامل موارد زیر هستند:

# اکوکاردیوگرام

این آزمایش جهت تعیین ساختار تشریحی یا آناتومی قلب، حجم خون پمپاژ شده توسط قلب و فشار درون آن انجام می شود.

# الکتروکاردیوگرام

این آزمایش جهت شناسایی مشکلات ضربانی قلب مورد استفاده قرار می گیرد.

# عکس برداری اشعه ایکس از قفسه سینه

این آزمایش جهت مشاهده اندازه و شکل قلب استفاده می شود.

# کاتتر گذاری عروق کرونری

در این روش لوله ای پلاستیکی و باریک در عروق تغذیه کننده عضله قلب وارد می شود تا انسداد ها و عروق خونی تنگ شده را شناسایی کند.

# تصویر برداری به وسیله امواج مغناطیسی تشدید شده (MRI)

این روش جهت تهیه عکس هایی با جزئیات از عروق خونی و حفرات قلب مورد استفاده قرار می گیرد.

# آزمایش استرس (ورزش)

این روش جهت سنجش عملکرد قلب در هنگام سخت کار کردن استفاده می شود.

جراحی بسته قلب

درمان سوراخ قلب

بسته به نوع و شدت نقص، انواعی از روش ها می توانند در درمان و مدیریت نقص های مادرزادی قلب استفاده شوند.

نظارت

برخی نقص های جزئی و مادر زادی قلب که در بزرگسالان یافت می شوند هرگز نیازمند درمان و ترمیم نخواهند شد. با این حال، این بیماران باید چک آپ های معمول قلب را جهت اطمینان از بدتر نشدن نقص در طول زمان انجام دهند.

درمان های دارویی

برخی نقص های جزئی و مادر زادی قلب می توانند به وسیله داروها درمان شوند تا به این صورت به کار کرد بهتر قلب کمک شود. این داروها شامل موارد زیر هستند:

آرام کننده های ضربان قلب (بتا بلاکر ها)

گشاد کننده های عروق خونی (مسدود کننده های کانال کلسیم)

رقیق کننده های خون مانند وارفارین

کاهنده مایعات اضافی در بدن مانند دارو های مدر یا ادرار آور

همه داروها برای همه انواع نقص های مادرزادی قلب مفید نیستند. برخی داروهایی که برای یک نوع نقص مفید هستند می توانند وضعیت دیگر نقایص را بدتر کنند.

 بسیاری از بیماران مبتلا به نقص های مادرزادی قلب حتی در صورتی که نقص آنها ترمیم شود در معرض خطر ابتلا به عفونت قلبی هستند. عفونت قلبی وضعیتی ویژه است که اندوکاردیت نام دارد. برخی بیماران جهت کاهش خطر ابتلا به یک عفونت مهلک نیازمند مصرف داروهای آنتی بیوتیک قبل از انجام هرگونه عمل جراحی یا دندانی هستند. فرد باید در ارتباط با لزوم مصرف این دارو ها با پزشک خود صحبت کند.

جراحی یا مداخله به وسیله کاتتر

برخی نقص های مادرزادی قلب که در دوران بزرگسالی یافت می شوند به ترمیم به وسیله جراحی نیاز دارند. برای بسیاری از این افراد جراحی می تواند به وسیله وارد کردن یک کاتتر انجام شود. کاتتر لوله ای است که به درون عروق خونی قلب وارد می شود. روش های کاتتر گذاری می توانند جهت ترمیم نقایص دیواره ای کوچک و برخی نقایص دریچه ای مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، روش های کاتتر گذاری می توانند در بالون گذاری یا جایگذاری یک استنت جهت باز کردن یک دریچه یا رگ خونی نیز استفاده شوند. برخی اصلاحات کوچک جهت انجام ترمیم در کودکان نیز می توانند با استفاده از یک کاتتر انجام گیرند.

تعویض دریچه و ترمیم نقص های مادر زادی قلب که پیچیده تر هستند می توانند به وسیله عمل جراحی قلب باز صورت پذیرند. با اینکه این مورد بسیار نادر است اما بیماری که به یک نقص مادرزادی قلبی مهلک ابتلا دارد ممکن است پیوند قلب یا پیوند قلب و ریه دریافت کند. این روند های درمانی تنها در بیمارانی انجام می شوند که جهت قرار گرفتن تحت این گونه عمل های بزرگ از سلامت کافی برخوردار هستند.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

5+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر shamila شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر...من ۱۷ سالمه و تقریبا چن ماهه قلبم خیلی درد میگیره و تیر میکشه...سردرد شدید میگیرم ولی خب میگرن عصبی هم دارم...بی حال میشم و تواناایی راه رفتن برام سخت میشه...همیشه ضربانمو به وضوح حس میکنم و قلبم تو طول روز نامنظم میزنه...از دوتا پله ک اروم میام بالا شدید تند میزنه و درد میگیره...خیلیم ترسو شدم جدیدن و با کوچیکترین چیز یا صدا میترسم و قلبم تند تند و محکم میزنه‌‌‌‌..میترسم برم دکتر یه چیزی بگه نا امید شم...میشه شما یه راهنماییم کنین...قرص ایندرالم وقتایی ک تپشم شدید میشه میخورم...لطفا جواب منو زود بدین
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   لطفا اکوکاردیو گرافی فرماییدو نوار قلبی با زمان طولانی یا long D2 بگیرید و به پزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سیامک شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  مادر من ۲ هفته پیش فوت کرده ان .خواستم این سوال را از شما داشته باشم و انشالله جواب شما التیام بخش باشد.
  مادر من در اثر سکته یک سوراخ در دیواره بین بطن ها شده بود.
  مادر از درد معده شکایت داشت ،و چند مرحله توسط خواهرم به دکتر مراجعه نمودند و دکتر برای ایشان قرص معده تجویز میکرد!!!
  بعد از گذشت ۳ روز به متخصص قلب مراجعه نمود که متخصص گفتن سکته کرده.
  من مادرم رو به بیمارستان آریا اهواز منتقل نمودم .در اکوی اولیه سوراخ ایجاد شده کوچک تشخیص داده شد. ولی حال مادر من مرتب وخیم تر میشد . دکتر آنژیوگرافی مرحومه بعد از اصرار من به وخیم تر شدن احوال مادرم و تشخیص دکتر مشاور اکوی مجدد گرفتن،که در این تک سوراخ در حدود ۱ و ۳ میلیمتر تشخیص داده شد.
  ولی متاسفانه هیچ دکتری جرات عمل ش رو نداشت .
  بعد از گذشت یک هفته بالاخره به بیمارستان گلستان اعزام و عمل شد .که ۳ ساعت بعد از عمل ایشان فوت نمودن.
  حال خواستم از نظر کارشناسی شما مطلع شوم که آیا نهایتا ایشان فوت میکردند؟
  چرا هیچ دکتری عمل نمیکرد؟
  در چه صورت بهبودی حاصل میشد؟
  موفق باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   پس از سکته قلبی نشان دهنده وسعت و شدت سکته است و عمل بسیار ریسک بالایی داردvsd
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دخترم 16سال دارد اکوانجام دادیم و گفتن که سوراخ asdدارند ولی دخترم هیچگونه علامتی ندارند ایا به نظرتون احتیاج به عمل دارند ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   اگر مقدار شانت زیاد باشد حتما
 • تصویر کاربر محمد‌ چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده ۳۷سال دارم و‌به بیماری vsd قلب مبتلا هستم و درحال حاضر در زندگی عادی مشکل خاصی ندارم ولی وقتی با سرعت متوسط می دوم نفس زدنم تندتر میشود و در مواقع فشار غصبی و استرس درد بسیار جزئی جزئی در قلب احساس میکنم..

  در نوجوانی دکتر قلبی گفته بود کارهای خیلی سنگین با احتیاط انجام دهم که هیچ وقت کار سنکینی نداشتم و‌توصیه کرده بود که با تغذیه (گوشت قرمز ) مشکل برطرف میشه..


  اخیرا به دکتر مراجعه و اکو کرده که بپیوست تقدیم میکنم..
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   گزارش اکو را پیوست فرمایید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر محمد هستم 31 سالمه. مادرزادی سوراخ قلبی داشتم که در سن 12 سالگی عمل شدم اخیرا 8 ماه پیش برای کنترل رفتم دکتر و اکو کردند و فرمودند که با افزایش سنت قلبت هم بزرگتر شده و سوراخ هم بزرگتر شده به همین دلیل اندازه سوراخ 2 میلیمتر هست الان.. و گفتن که مشکلی پیش نمیاد و نیاز به جراهی نیست... سوالم اینه از شما چه نوع ورزشی میتونم انجام بدم و آیا با ورزش کردن قلبم بزرگ بشه سوراخ هم بزرگتر میشه و برام مشکل ایجاد میکنه؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   ورزش هایی که بابلند کردن وزنه خای سنگین است توصیه نمیشود
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. دکتر جان چرا پرسش ۳۰۱ رو پاسخ نمیدید.؟ یک فایل اکو هم زمینه کردم. ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   شما تحت نظر یکی از متخصصین اگاه در این زمینه هستید به راهنمایی ایشان اعتماد کنید
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دختر بیس ساله هستم ک از بدو تولد سوراخ بین بطنی ب اندازه 5 میلی متر دارم .فشار ریه طبق اکو هایی ک انجام دادم نداشتم.الان میخام عمل بینی انجام بدم ایا خطرناکه .و اینکه قبل عمل چکار باید بکنم.ضمن اینکه هیچ علامت از بیماری در من تا حالا وجود نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   پیش از جراحی مشاوره داخلی قلب در بیمارستان انجام میشود
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسرم پنج سال و نیم سن داره که طی اکویی که از قلبش گرفتیم متوجه ASD 2 شدیم که اندازش رو تقریبی 35 و TR آن 14 است ممنون میشم آقای دکتر نظر تون رو راجع به مشکل پسرم بدوم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   اگر این ۳۵ میلی متر باشد جراحی ارجح است
 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.فرزندپسری دارم که درنوزادی تشخیص تنگی دریچه دادندکه درصدش 15%بود.این تنگی دریچه باداروهایی نظیر زینک و شربت و قرصهای تقویتی خارجی، بعداز 5سال به 10%رسیدوالان که 12سال سن دارد به 5% رسیده.آیا میتوان امیدوار بود که این مشکل کاملا رفع شود؟ ممکن است دوباره وبابالارفتن سن این درصدتنگی افزایش پیداکند؟داروهاراباید تاآخر عمر ادامه داد؟.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام اختلاف فشار دو طرف تنگی تعیین کننده است
 • تصویر کاربر م جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  جراحی حفره بین بطن راست و چپ قلب خطر داره برای فردی که خیلی هم ضعیف شده از لحاظ جسمی
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بله
   ولی در بسیاری موارد چارهای نیست
درحال دریافت اطلاعات