علائم سوراخ قلب در بزرگسالان و راه های درمان

نقص مادر زادی سوراخ قلب یک ناهنجاری قلبی است که در هنگام تولد در فرد وجود دارد. برخی نقص های مادر زادی قلب بسیار جزئی بوده و هرگز مشکلی در ارتباط با سلامتی فرد به وجود نمی آورند.

دیگر نقایص، بسیار جدی و پیچیده هستند. این نقایص معمولا در دوران شیرخوارگی یا اوایل کودکی علائم خود را بروز داده و ممکن است بتوانند در همان سن به وسیله جراحی درمان شوند.

سوراخ بودن قلب در بزرگسالان معمولا به دو صورت وجود دارند: یک مورد به صورت نقص بدون علامت در اوایل زندگی که بعدها علائم خود را بروز می دهد و دوم یک نقص پیچیده که در کودکی درمان شده و نیاز به درمان و ترمیم بیشتر در دوران بزرگسالی دارد.

از آنجایی که نقص مادر زادی یا سوراخ قلب می تواند باز هم در آینده مشکل ساز شود، بیماران مبتلا به نقص قلب سوراخ که در کودکی مداوا می شوند، جهت مراقبت قلبی نیاز به چک آپ های مرتب در طول زندگی خود دارند. گاهی اوقات، فرد علائم یک نقص پیچیده تر را برای اولین بار به عنوان یک فرد بالغ تجربه می کند.

انواع نقص مادرزادی

موارد زیر شایع ترین انواع نقص های مادر زادی و جزئی قلب هستند که در بزرگسالان تشخیص داده می شوند:

انواع سوراخ قلب

1) نقص های دیواره ای (سوراخ قلب)

نقص دیواره ای (تصویر دیده شود) می تواند بین دو بطن یا دو دهلیز قلب به وجود آید که به ترتیب نقص دیواره بطنی و نقص دیواره دهلیزی نام دارند. بطن ها و دهلیز ها به ترتیب حفره های تپنده و پر شونده قلب هستند. در هر دو نوع سوراخ قلب ، خون غنی از اکسیژن که از ریه ها می آید با خون کم اکسیژن که از قسمت های مختلف بدن باز می گردد ترکیب می شود.

یک عارضه جدی نقص دیواره ای هنگامی است که جهت جریان خون ترکیب شده سبب می شود خون خروجی از قلب ، مقدار کمتری از حد عادی اکسیژن داشته باشد. یک شنت یا سوراخ دیواره ای چه از راست به چپ و چه از چپ به راست به وجود آمده باشد سبب سخت تر شدن کار قلب برای توزیع همان مقدار اکسیژن به قسمت های مختلف بدن می شود.

2) نقص های دریچه ای

یک دریچه در قلب ممکن است در اثر نقصی که دارد شکلی غیر عادی داشته و یا نتواند به طور کامل بسته یا باز شود. این نقص ها قلب را وادار می کنند تا جهت به جریان انداختن حجمی عادی از خون که پاسخگوی نیاز های بدن می باشد سخت تر کار کند.

3) تنگی عروق خونی

عروق خونی که در برخی نقاط بسیار تنگ شده اند می توانند سبب سخت تر کار کردن قلب جهت پمپاژ حجمی عادی از خون شوند. همچنین، عروق خونی می توانند به طور نادرستی متصل شده باشند یعنی خون کم اکسیژن را به قسمت های مختلف بدن و خون غنی از اکسیژن را دوباره به ریه ها بفرستند.

افراد مبتلا به نقص های مادر زادی قلب در معرض خطر بالای ابتلا به دیگر مشکلات قلبی از جمله سکته مغزی، فشار خون ریوی، نارسایی قلبی و آریتمی هستند.

عوامل سوراخ قلب

نقص مادر زادی قلب وضعیتی است که فرد به همراه آن زاده می شود. برخی اختلالات یا بیماری های ژنتیکی (وراثتی) مانند سندرم داون با نقص های مادرزادی قلب در ارتباط هستند. برخی مواد یا بیماری هایی که یک زن باردار در معرض آنها قرار می گیرد می توانند سبب ایجاد نقص مادر زادی یا سوراخ قلب در نوزاد موجود در رحم او شوند. این موارد شامل برخی دارو های تجویزی، روبلا (سرخک آلمانی) و دیابت کنترل نشده می شوند.

آریتمی قلبی و ورزش

علائم سوراخ بودن قلب

علائم شایع نقص های مادر زادی قلب در بزرگسالان شامل موارد زیر می شوند:

✔ تنگی نفس مخصوصا حین ورزش کردن

✔ خستگی

✔ سیانوز (آبی یا سیاه رنگ شدن لب ها، پوست یا ناخن های دست که ناشی از کمبود اکسیژن می باشد.)

✔ صدای مور مور قلب

✔ ضربان های غیر عادی قلب (آریتمی ها)

✔ تورم اندام های انتهایی (مانند دست و پا)

بسیاری از این علائم می توانند با دیگر بیماری های تاثیر گذار بر قلب و ریه ها، اثرات افزایش سن، اثرات عدم فعالیت و یا موارد خفیف تر اشتباه گرفته شوند.

مراقبت بعد از عمل قلب باز

تشخیص قلب سوراخ

آزمایشاتی که به طور معمول جهت تشخیص نقص های مادر زادی قلب در بزرگسالان استفاده می شوند شامل موارد زیر هستند:

# اکوکاردیوگرام

این آزمایش جهت تعیین ساختار تشریحی یا آناتومی قلب، حجم خون پمپاژ شده توسط قلب و فشار درون آن انجام می شود.

# الکتروکاردیوگرام

این آزمایش جهت شناسایی مشکلات ضربانی قلب مورد استفاده قرار می گیرد.

# عکس برداری اشعه ایکس از قفسه سینه

این آزمایش جهت مشاهده اندازه و شکل قلب استفاده می شود.

# کاتتر گذاری عروق کرونری

در این روش لوله ای پلاستیکی و باریک در عروق تغذیه کننده عضله قلب وارد می شود تا انسداد ها و عروق خونی تنگ شده را شناسایی کند.

# تصویر برداری به وسیله امواج مغناطیسی تشدید شده (MRI)

این روش جهت تهیه عکس هایی با جزئیات از عروق خونی و حفرات قلب مورد استفاده قرار می گیرد.

# آزمایش استرس (ورزش)

این روش جهت سنجش عملکرد قلب در هنگام سخت کار کردن استفاده می شود.

جراحی بسته قلب

درمان سوراخ قلب

بسته به نوع و شدت نقص، انواعی از روش ها می توانند در درمان و مدیریت نقص های مادرزادی قلب استفاده شوند.

نظارت

برخی نقص های جزئی و مادر زادی قلب که در بزرگسالان یافت می شوند هرگز نیازمند درمان و ترمیم نخواهند شد. با این حال، این بیماران باید چک آپ های معمول قلب را جهت اطمینان از بدتر نشدن نقص در طول زمان انجام دهند.

درمان های دارویی

برخی نقص های جزئی و مادر زادی قلب می توانند به وسیله داروها درمان شوند تا به این صورت به کار کرد بهتر قلب کمک شود. این داروها شامل موارد زیر هستند:

آرام کننده های ضربان قلب (بتا بلاکر ها)

گشاد کننده های عروق خونی (مسدود کننده های کانال کلسیم)

رقیق کننده های خون مانند وارفارین

کاهنده مایعات اضافی در بدن مانند دارو های مدر یا ادرار آور

همه داروها برای همه انواع نقص های مادرزادی قلب مفید نیستند. برخی داروهایی که برای یک نوع نقص مفید هستند می توانند وضعیت دیگر نقایص را بدتر کنند.

 بسیاری از بیماران مبتلا به نقص های مادرزادی قلب حتی در صورتی که نقص آنها ترمیم شود در معرض خطر ابتلا به عفونت قلبی هستند. عفونت قلبی وضعیتی ویژه است که اندوکاردیت نام دارد. برخی بیماران جهت کاهش خطر ابتلا به یک عفونت مهلک نیازمند مصرف داروهای آنتی بیوتیک قبل از انجام هرگونه عمل جراحی یا دندانی هستند. فرد باید در ارتباط با لزوم مصرف این دارو ها با پزشک خود صحبت کند.

جراحی یا مداخله به وسیله کاتتر

برخی نقص های مادرزادی قلب که در دوران بزرگسالی یافت می شوند به ترمیم به وسیله جراحی نیاز دارند. برای بسیاری از این افراد جراحی می تواند به وسیله وارد کردن یک کاتتر انجام شود. کاتتر لوله ای است که به درون عروق خونی قلب وارد می شود. روش های کاتتر گذاری می توانند جهت ترمیم نقایص دیواره ای کوچک و برخی نقایص دریچه ای مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، روش های کاتتر گذاری می توانند در بالون گذاری یا جایگذاری یک استنت جهت باز کردن یک دریچه یا رگ خونی نیز استفاده شوند. برخی اصلاحات کوچک جهت انجام ترمیم در کودکان نیز می توانند با استفاده از یک کاتتر انجام گیرند.

تعویض دریچه و ترمیم نقص های مادر زادی قلب که پیچیده تر هستند می توانند به وسیله عمل جراحی قلب باز صورت پذیرند. با اینکه این مورد بسیار نادر است اما بیماری که به یک نقص مادرزادی قلبی مهلک ابتلا دارد ممکن است پیوند قلب یا پیوند قلب و ریه دریافت کند. این روند های درمانی تنها در بیمارانی انجام می شوند که جهت قرار گرفتن تحت این گونه عمل های بزرگ از سلامت کافی برخوردار هستند.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

5+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر من یه جوان 33 ساله هستم که تا به الان چندین سال روزی 4 ساعت فوتسال حرفه ای هم انجام دادم. چندی پیش به خاطر مصرف یه نوع شربت مشکلات معده پیدا کردم که با جایگزین کردن قرص برطرف شد اما طی اون مدت چندین بار حوالی صبح قلبم درد میگرفت و خیلی وقتها احساس اینکه سوزنی داخل قلبم کرده باشند رو داشتم که البته بعد از برطرف شدن مشکلات معده این مشکلم تقریبا برطرف شد و الان بیست روزی میشه سراقم نیومده. اما برای معاینات ادواری شرکت به یه کلینیک مراجعه و پس از نوار قلب گفتند که باید پیش متخصص قلب برم که بیمارستان اتیه رفتم و انجا نوار دادم و سپس اکو گرفتن و گفتن احتمال سوراخ بودن وجود داره که به همین دلیل اکو مجدد گرفتن که با سرنگ یه نوعی سرم رو به داخل رگ هام فشار میدادن و اکو میگرفتن.
  بعد این قضیه گفتن باید اکو مری بگیرید چون قلبتون سوراخه و باید سایزش مشخص بشه.
  میخواستم بدونم ایا با وجود اینکه این بیماری مادرزادی هستش اصلا امکان داره کسی قلبش سوراخ باشه و تا سن من به مشکل نخوره و ایا ممکنه اصلا خطرناک باشه.
  ایا ممکنه اشتباه تشخیص داده باشن و نیاز هست مجددا اکو بگیرم. با توجه به اینکه دکترم فردی شناخته شده و فوق تخصص اکو هستن نظرتون چیه؟
  ممنون بخاطر سایت خوبتون
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   به نظر همکاران عمل کنید
 • تصویر کاربر m.n شنبه ۸ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید
  اگر فردی به طور مادرزادی دو حفره در قلبش وجود داشته یکی از انها به مرور بسته و دیگری رشد کرده باشد و فرد در 20 سالگی برای رفع این مشکل عمل باز انجام داده باشد امکان وجود مشکل در اینده برای این شخص وجود دارد ؟
  امکان دارد این حفره دوباره ایجاد شود یا بعد از عمل بطور کامل رفع میشود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   چنانچه پس از جراحی اکو کاردیوگرافی نشان دهد که این حفره بسته شده است احتمال مشکلات از این بابت کم است
 • تصویر کاربر زینب دوشنبه ۳ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من عمل قلب باز انجام دادم.خارج از ایران عمل کردم .۲۸سالمه و ۲۰ سالگی انجام دادم عمل.نوار ک میدم همه چی خوبه .ولی گاهی حس مبکنم نفسم سنگین میشه .
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۳ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   هیچگونه اطلاعاتی در مورد بیماری و سن خود ندادید
 • تصویر کاربر سینا دوشنبه ۳ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. من خواهرم ۱۷ سالشه و سرفه های خونی میکنه وقتی ناراحت یا عصبی میشه دکتر رفته گفته از ریه نیست ازمایش داده گفته ممکنه قلبش حفره داشته باشه میشه بگید باید عمل کنه یا نه؟تو بچگیشم اصلن تشخبص داده نشده همچین چیزی
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۳ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   حتما بررسی دقیق تر قلبی و ریوی شود
 • تصویر کاربر marjan شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترباعرض ادبوخسته نباشی خدمت شما من یه دختر۱۳ساله دارم ک چندساله ازتپش قلبش ودرددندهای زیرسینش شکای بودچندین بار بردمش دکتراکو نوارقلب میگفتن افتادگی دریچه میتراله ک اونم چیزمهمی نیس بچت زیادی لوسه بهرحال امروز تومدرسه ازحال رفته بود بردمش بیمارستان ضیایان خانم دکتر رنجبر تا ماینش کردسری اکوگرفتن وفرموندن قلب بچت سوراخه دیوارهای قلبشم یادریچهای قلب اگ اشتباه نگم نازوکه افتادگی میترال هم داره ودوتااز دریچه میترالشم گشاده فرداقرار۲۴ساعت بهش هلترقلب وصل باشه ک ببینن این تپش قلبش درچه حد خطرناکه این شب لعنتی هم صب نمیشه مثل مرغ سرکنده بخودم میپیچم فقط جناب دکترعاجزانه تمنا دارم جواب منوبدین خاهش میکنم بمن بگین بیماری دخترم چقد خطرناکه چون گریه کردم دکترش گفت اصلان چیزمهمی نیس نمیخام بازچندسال دیگ ازین بدترشه
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   لطفا نتیجه اکو و هولتر را ارسال کنید
 • تصویر کاربر مهتاب شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من خانوم 40 ساله هستم که از چند سال قبل به همراه استرس شدید دچار تپش قلب می شوم.مدتی داروهای آرام‌بخش خوردم که تپش قلب کلا قطع شد.الان مجددا دچار حالتی میشوم که شبیه ترس و خالی شدن چیزی در قفسه سینه ام میشوم.به پزشک عمومی مراجعه کردم که با شنیدن صدای قلبم احتمال پرولاپس میترا را دادند.از هرگونه اقدام تشخیصی هراس دارم.چه احتمالی وجود دارد؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   لطفا اکوی ساده انجام دهید
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ی دختر ۱۸ساله که قلبش تیر میکشه و سوراخه
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   کجای این قلب سوراخ دارد و به چه اندازه؟
 • تصویر کاربر ساسان شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دچار درد شدید قفسه سینه و اغلب دچار تنگی نفس میشوم به متخصص قلب مراجعه کردم اما فقط گفتند یک مسله مادرزادی است و ممکن هم هست دردسر ساز نشود ولی اخیرا درد قفسه بشدت کلافه میشوم آیا برای درمان مسله مادرزادیم راهی وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   این مشکل مادرزادی حتما تشخیصی دارد انرا جویا شوید
 • تصویر کاربر نسیم شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۲۰سالم هست
  یه سوراخ خیلی ریز تو قلبم هست اندازه سره یه سوزن
  دکتر بهم گفت که شمازیاد عمر نمیکنید
  وسوراخ قلبتون علاجی نداره وباید خود به خود جوش بخوره
  من خیلی نگرانم
  آیاواقعا علاجی نداره؟؟؟
  ممنون میشم اگه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   چطور سوراخ به این ریزی باعث میشود عمر شما کم باشد!!!!
   اکو را ارسال کنید
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر راهی هست که قلب سوراخ قلب بدون جراحی گرفت
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بله به وسیله ای به نام چتر یا umberella
درحال دریافت اطلاعات