انواع آریتمی قلبی و روش های درمان آن ها

آریتمی قلبی به تپش نامنظم قلب(دیسریتمی) گفته میشود. تعداد ضربان قلب  نیز میتواند نامنظم شود. تعداد ضربان طبیعی قلب بین 50 تا 100 تپش در دقیقه است.

آریتمی و تعداد ضربان غیرطبیعی لزوما به همراه هم ایجاد نمیشوند. آریتمی میتواند با تعداد ضربان قلب طبیعی یا به همراه تعداد ضربان کم (ضربان آرام که کمتر از 50 تپش در دقیقه است –برادی کاردی) به وجود بیاید. همچنین آریتمی میتواند با ضربان قلب تند (بیش از 10 تپش در دقیقه –تاکی کاردی) نیز ایجاد شود.

چه چیزهایی باعث آریتمی قلبی میشوند؟

آریتمی قلبی ممکن است دراثر عوامل بسیاری ایجاد شود، مانند:

 • بیماری شریان کروناری
 • عدم تعادل الکترولیت ها در خون (مانند سدیم یا پتاسیم)
 • تغییر در عضله قلبی شما
 • آسیب های ناشی از حمله قلبی
 • فرآیند بهبودی بعد از جراحی قلب
 • همچنین ریتم غیرطبیعی قلب میتواند در قلب سالم و طبیعی نیز ایجاد شود.

آریتمی قلبی پی وی سی

انواع آریتمی قلبی

انواع آریتمی قلبی شامل موارد زیر هستند:

# ضربانات زودرس دهلیزی

 این یک ضربه ی اضافه و زودرس است که از دهلیز (حفره ی فوقانی قلب) منشا می گیرد. این ها بدون خطر بوده و نیازمند درمان نیستند.

# ضربانات زودرس بطنی (PVCs)

‌در بین آریتمی ها، این نوع شایع ترین آن ها میباشد و در افراد دارای بیماری های قلبی یا بدون بیماری قلبی رخ می دهد. این یک پرش تپش قلب است که همه ما گاهی اوقات آن را تجربه میکنیم. در بعضی افراد، این نوع میتواند مرتبط با نگرانی (استرس)، مصرف زیاد کافئین یا نیکوتین، یا ورزش شدید باشد. اما بعضی اوقات، این نوع آریتمی قلبی میتواند ناشی از بیماری های قلبی یا عدم تعادل الکترولیت ها باشد. کسانی که تعداد زیادی از این نوع آریتمی و/یا علائم مربوط به آن را دارند، باید توسط متخصص قلب بررسی شود. با این حال در بیشتر افراد، آریتمی PVC  معمولا بدون خطر است و به ندرت نیاز به درمان دارد.

# فیبریلاسیون دهلیزی

 فیبریلاسیون دهلیزی یکی از ریتم های نامنظم قلب است که خیلی شایع میباشد و باعث میشود دهلیز، حفره ی فوقانی قلب، به صورت غیرطبیعی منقبض شود.

# فلوتر دهلیزی

 این یک آریتمی قلبی است که به دلیل یک یا تعداد بیشتری جریان سریع تر که در دهلیز ایجاد میشوند رخ می دهد. فلوتر دهلیزی معمولا از فیبریلاسیون دهلیزی سازمان یافته تر و منظم تر است. این آریتمی اغلب در بیشتر موارد در افرادی که بیماری قلبی دارند و در هفته ابتدایی پس از جراحی قلب ایجاد میشود.اغلب این نوع به فیبریلاسیون دهلیزی تبدیل میشود.

# تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT)

تپش سریع قلب، معمولا به همراه ریتم منظم، که از بالای بطن سرچشمه می گیرد. این نوع آریتمی قلبی شروع و پایان ناگهانی دارد. دو نوع اصلی دارد: تاکی کاردی مسیر جانبی و تاکی کاردی چند دخولی گره AV.

# تاکی کاردی مسیر جانبی

 تپش تند قلب در اثر یک مسیر اضافی و غیرطبیعی یا ارتباط بین دهلیز و بطن. ایمپالس ها همانگونه که در مسیر اصلی طی مسیر میکنند، در این مسیر اضافی نیز حرکت خواهند کرد. این به ایمپالس ها اجازه می دهد که به سرعت به اطراف قلب برسند و موجب تپش تند و غیرعادی قلب شود.

# تاکی کاردی چند دخولی گره AV

 ریتم تند قلبی در اثر وجود بیش از یک مسیر از گره AV. این نوع میتواند باعث تپش قلب، غش کردن یا نارسایی قلبی شود. در بسیاری موارد، این آریتمی قلبی میتواند با مانور های ساده ای پایان یابد، مانند دم و بازدم، و دیگر موارد توسط پزشکتان انجام خواهند شد. همچنین بعضی از داروها میتوانند این نوع ریتم قلبی را متوقف کنند.

# تاکی کاردی بطنی (V-tach)

 ریتم تند قلبی که از حفره های تحتانی قلب (یا بطن ها) سرچشمه می گیرد. ضربان تند قلب پر شدن قلب به اندازه کافی با خون جلوگیری میکند، از این رو، خون کمتری میتواند به بدن پمپ شود. این نوع میتواند یک آریتمی خطرناک باشد، به خصوص در افرادی که بیماری های قلبی دارند، و ممکن است با علائم دیگری نیز همراه باشد. یک متخصص قلب باید این نوع آریتمی قلبی را بررسی کند.

# فیبریلاسیون بطنی

 یک نابه جایی و نامنظمی از ایمپالس های بطنی. بطن دچار لرزش شده و نمی تواند منقبض شود یا خون را به بدن پمپ کند. این آریتمی یک اورژانس پزشکی از و هرچه سریع تر باید توسط احیا قلبی ریوی (CPR) و استفاده از دفیبریلاتور درمان شود.

# سندرم QT طولانی

فاصله QT یک ناحیه روی نوار قلب است که در زمانی که عضلات قلب منقبض شده و بعد از آن شل میشوند، ایجاد میشود. وقتی QT طولانی تر از مقدار طبیعی باشد، خطر ایجاد “تورسا دی پوینت” را افزایش می دهد، که یک تاکی کاردی بطنی تهدید کننده حیات است. سندرم QT طولانی یک مشکل ارثی است که میتواند باعث مرگ ناگهانی در افراد جوان شود. این مشکل میتواند توسط داروهای ضد آریتمی، ضربان ساز (پیس میکر)، کاردیوورژن الکتریکی، دفیبریلاسیون، کاردیوورتر/دفیبریلاتور قابل کاشت یا درمان ابلیشن درمان شود.

# برادری آریتمی

این یک ریتم کند قلبی است، چیزی که میتواند ناشی از بیماری در سیستم هدایت الکتریکی قلبی باشد. برای مثال نقص عملکرد گره سینوسی و بلوک قلبی.

# نقص عملکرد گره سینوسی

 ریتم کند قلب به دلیل گره سینوسی غیرطبیعی. نقص عملکرد چشمگیر گره سینوسی که باعث ایجاد علائم شود با استفاده از ضربان ساز درمان میشود.

# بلوک قلبی

 تاخیر یا مسدود شدن کامل ایمپالس های الکتریکی که از گره سینوسی به بطن می روند. درجه ای از مسدودی یا تاخیر ممکن است در گره سینوسی یا سیستم پورکنج-هیس ایجاد شود. ممکن است قلب نامنظم، و اغلب خیلی آرام بتپد. در صورتی که جدی باشد، بلوک قلبی توسط ضربان ساز درمان میشود.

ضربان قلب

علائم آریتمی قلبی

آریتمی قلبی میتواند بیصدا باشد و هیچ علامتی ایجاد نکند. پزشک میتواند بی نظمی در ضربان قلب را طی یک معاینه ی جسمانی با گرفتن نبض یا به وسیله نوار قلب کشف کند.

وقتی علائم آریتمی قلبی به وجود آیند، آن ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • تپش قلب (احساس پرش تپش های قلبی، احساس لرزش قلب)
 • احساس کوبیدن در قفسه سینه
 • سرگیچه، یا احساس سبکی سر
 • غش کردن
 • تنگی نفس
 • ناراحتی در قفسه سینه
 • ضعف یا خستگی (احساس خستگی شدید)

تشخیص آریتمی قلبی

آزمایش هایی که برای تشخیص آریتمی قلبی یا کشف علت آن انجام میشوند شامل موارد زیر هستند:

 • نوار قلب
 • مانیتور هولتر
 • مانیتور ایونت
 • تست ورزش
 • اکوکاردیوگرافی
 • کاتتریزاسیون قلبی
 • مطالعه ی الکتروفیزیولوژی
 • آزمایش Head-up tilt table

قرص وارفارین

درمان آریتمی قلبی

درمان بستگی به نوع و شدت آریتمی قلبی شما دارد. بعضی از افرادی که آریتمی دارند نیازی به درمان نخواهند داشت. برای بقیه افراد، درمان میتواند شامل دارو، انجام تغییر در شیوه ی زندگی و انجام عمل جراحی باشد.

چه داروهایی برای درمان آریتمی قلبی استفاده میشوند؟

داروهای مختلفی برای درمان آریتمی وجود دارند. آن ها شامل:

 • داروهای ضد آریتمی. این داروها ریتم قلبی را کنترل میکنند و شامل بتابلاکرها هستند.
 • ضدانقاد یا درمان ضدپلاکتی. این داروها خطر لخته ی خون و سکته مغزی را کاهش می دهند. این دارو های شامل وارفارین (رقیق کننده خونی) یا آسپرین هستند. دیگر رقیق کننده های خونی که پاراداکس (دابیگاتران) نامیده میشوند در سال 2010 برای پیشگیری از سکته مغزی در افراد دچار فیبریلاسیون دهلیزی تایید شدند.

به دلیل وجود تفاوت هایی بین افراد، ممکن است چندین دارو و مقدار آن ها امتحان شوند تا بهترین آن ها از نظر عملکرد برای شما را بیابند.

آیا تغییر شیوه زندگی میتواند به آریتمی قلبی کمک کند؟

 • اگر متوجه شدید آریتمی شما اغلب با انجام بعضی فعالیت های خاص ایجاد میشود، باید از آن ها اجتناب کنید.
 • اگر سیگار می کشید، ترک کنید.
 • مصرف الکل خود را محدود کنید.
 • مصرف کافئین را محدود یا متوقف کنید. بعضی از افراد به کافئین حساس هستند و هنگامی که از محصولات کافئین دار (مانند چای، قهوه، نوشابه و بعضی داروهای بدون نسخه) استفاده میکنند ممکن است علائم بیشتری احساس کنند.
 • از محرک هایی که در داروهای سرماخوردگی و ضدسرفه استفاده میشوند باید دور بمانید. بعضی از این داروها دارای اجزایی هستند که ریتم قلبی نامنظم ایجاد میکنند. برچسب دارو را بخوانید یا از پزشک و داروساز خود بپرسید که آیا این دارو برای شما مناسب است یا خیر.

کاردیوورژن الکتریکی چیست؟

اگر دارو قادر به کنترل ریتم نامنظم قلبی مداوم باشد (مانند فیبریلاسیون دهلیزی)، ممکن است نیاز به کاردیوورژن باشد. بعد از انجام یک بیهوشی کوتاه اثر، یک شوک الکتریکی به دیواره ی قفسه سینه شما داده میشود تا قلب را هماهنگ کند و اجازه دهد تا ریتم طبیعی قلب دوباره شروع شود.

ضربان ساز

ضربان ساز چیست؟

ضربان ساز دستگاهی است که امپالس های الکتریکی کوچکی به عضلات قلبی می فرستد تا ضربان مناسب قلبی را حفظ کند. ضربان ساز در درجه ی اول از تپیدن خیلی آهسته قلب پیشگیری میکند. ضربان ساز یک مولد تپش است (چیزی که دارای باتری و یک رایانه کوچک است) و سیتم ها این ایمپالس ها را به عضلات قلبی منتقل می کنند. ضربان ساز های جدید دارای ویژگی های پیچیده ای هستند که برای کمک به مدیریت آریتمی طراحی شده اند و عملکرد تپش قلب را تاحد ممکن بهینه میکنند.

دفیبریلاتو/کاردیورتر قابل کاشت (ICD) چیست؟

ICD یک دستگاه پیشرفته است که در درجه ی نخست برای درمان تاکی کاردی بطنی و فیبریلاسیون بطنی، که دو نوع آریتمی قلبی تهدید کننده حیات هستند استفاده میشود. ICD به طور مداوم ریتم قلب را پایش میکند. وقتی یک ریتم خیلی سریع، غیرطبیعی را تشخیص دهد، به عضلات قلبی انرژی وارد میکند تا باعث شود قلب دوباره با ریتم طبیعی بتپد. چند راه وجود دارد که ICD میتواند با استفاده از آن ها ریتم طبیعی قلبی را دوباره شروع کند. این ها شامل موارد زیر هستند:

1)عمل ضد تاکی کاردی (ATP)

وقتی قلب شما خیلی سریع بتپد، سریالی از ایمپالس های الکتریکی کوچک ممکن است به عضله ی قلبی منتقل شود تا تپش و ریتم قلبی را به حالت طبیعی بازگرداند.

2)کاردیوورژن

ممکن است یک شوک کم انرژی در همان زمان به صورت تپش قلب برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب داده شود.

3)دفیبریلاسیون

وقتی قلب به صورت خطرناکی سریع یا نامنظم بتپد، یک شوک با انرژی بالا ممکن است به عضلات قلب داده شود تا قلب به ریتم طبیعی بازگردد.

4)عمل ضد برادیکاردی

بسیاری از ICD ها اگر قلب دچار تپش خیلی آهسته شود، تپش قلب را در حالت طبیعی نگه می دارند.

ابلیشن کاتتر چیست؟

در هنگام ابلیشن، انرژی الکتریکی با فرکانس بالا از طریق کاتتر به یک ناحیه کوچک از بافت درونی قلب که باعث ایجاد ریتم غیرطبیعی شده است وارد میشود. این انرژی مسیر ریتم غیرطبیعی قلب را قطع میکند. ابلیشن برای درمان بیشتر تاکی کاردی های فوق بطنی، فلوتر دهلیزی، فیبریلاسیون دهلیزی و بعضی تاکی کاردی های دهلیزی و بطنی استفاده میشود. ممکن است برای دستیابی به درمان مطلوب، ابلیشن با دیگر فرآیند های درمانی ترکیب شود.

جراحی قلب

ممکن است برای درمان بیماری های قلبی که باعث ایجاد آریتمی شده اند نیاز به جراحی قلب باشد. روش ماز نوعی جراحی است که برای تصحیح فیبریلاسیون دهلیزی انجام میشود. درطی این فرآیند، سریالی از برش ها روی دهلیز چپ و راست ایجاد میشوند تا ایمپالس های الکتریکی را محدود کنند و مسیر را مشخص کنند. ممکن است بعضی افراد بعد از این عمل نیاز به ضربان ساز داشته باشند.

دیس ریتمی ممکن است مستقیما با مسیرهای هدایتی، گره سینوسی، گره دهلیزی بطنی یا سیستم هدایت بطنی در ارتباط باشد. همچنین مسئله ممکن است دراثر تاثیر روی سیستم هدایتی از بیرون قلب باشد. این مورد میتواند شامل اختلالات الکترولیت ها در خون، میزان غیرطبیعی هورمون ها (برای مثال کم کاری یا پرکاری تیروئید)، و دارو ها یا مواد مخدر باشند.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراکبریان دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم بعد از عمل جراحی قلب باز دچار اختلال در دید شده است تاری چشم آیا دلیل به خصوصی دارد ۸ روز از عملش می گذرد جای نگرانی است؟
  1. تصویر کاربردوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱( 5 روز پیش)
   سلام
   مشاوره چشم و نورولوژی باید انجام شود
 • تصویر کاربرامیر چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من ۳۸سال دارم ۷ساله متوجه شدم ASD دارم فشار ریه هم بالاست به طوری که راه رفتن هم برام خیلی دشوار است به گفته پزشکان به دلیل فشار بالای ریه امکان جراحی نیست
  داروهای مصرفی سیلد نافیل۱۰۰و بوستان۱۲۵
  لذا از جنابعالی عاجزانه درخواست راهنمایی و راهکاری برای ادامه زندگی دارم باتشکر
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   لطفا مقدار شریان ریوی و نتایج اکو و انژیوگرافی را ضمیمه کنید
 • تصویر کاربرمحسن شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدرم مشگل ضربان قلب بالا و نامنظمی ضربان داشتن،طبق تشخیص متخصص آریتمی قرار شد eps بشن که بعد از آنژیو مشخص شد که دو تا از رگ هاشون گرفتگی داره و متخصص با مشورت با دو تا دکتر جراح دیگه گفتن باید عمل قلب باز بشن ، سوالم اینه که آیا روش دیگه ای به جز عمل باز هست که بشه گرفتگی رو رفع کرد
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۷( 2 هفته پیش)
   بله
   انژیوپلاستی
   چنانکه از نظر علمی انجام پذیر باشد
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید بیماری داریم حدودا شصت و هشت سال عمر دارد پزشکان تبریز تشخیص داده اند که قلبش سوراخ شده و اگر عمل جراحی شود به احتمال هشتاد در صد فوت میکند ضمنا مریض مبتلا به قند هم هستش .نظر خود را اعلام فرمایبد با تشکر محمدیان از شهرستان بوکان
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰( 2 هفته پیش)
   سلام
   راهنمایی همکاران صحیح است
   بپرسید اگر عمل نشود چقدر خطر دارد
 • تصویر کاربرامیر شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر بزرگوار
  دختر 6 ساله ای دارم که از بدو تولد دارای 2 سوراخ asd و vsd بود . در حال حاضر سوراخ asd بسته شده ولی vsd از 7 میل به 4 میل رسیده . دکترشون گفتند ببرید بیمارستان رجایی برای عمل بستن با آنژیو . بردم پیش دکتر حسن عارفی ایشون اکو کردند با رنگ و دقیق گفتند قلب بچتون سوراخ نداره . هم اندازه قلب نرماله هم کاراییش . ریه هم فشار نداره بچه سالمه کلا . دیروز بردم یه متخصص دیگه اکو کرد گفت سوراخ vsd داره . عجیب موندیم سر دوراهی . نمیدونم 4 میل و عمل باید کنیم یا نه . شما کمک کنید لطفا. نمیدونم دکتر عارفی اشتباه کرده با اون همه تجربه . نمیدونم واقعا . کمکمک کنید
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹( 2 هفته پیش)
   سلام
   تشخیص نهایی با انژیوگرافی است
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۶( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتت بخیر خدا قوت
  آقای دکتر پسرم الان چهار ماه تمام داره و در 35 روزه گی بردیم اگو دکترتشخیص اسمال PDA و اسمال PFO دادن و برای پسرم یک شانزدم قرص آنلاپریل در دوز یکبار در شبانه روز دادن الان رفتیم دوباره اکو PFO بسته شده ولی PDA تشخیصی که دادن small tiny PDA بود و تجویز قرص مذکور به یک هشتم در شبانه روز تغییر دادن و گفتن احتمال بسته شدنش 50/50 خواستم مرحمت بفرمایید راهنمایی و نظرتون بگین خیلی ممنون و تشکر بسیار
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۶( 3 هفته پیش)
   سلام
   چنین PDA که برای کودک علامتی ایجاد نکرده را می‌توان تا یک سالگی فرصت داد
 • تصویر کاربرکم شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلامِ. بعداز عمل سرفه گرفتم و خلط دارم.چیکارکنم
  باتشکرر
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش)
   سلام
   مشکلات ریوی بعد از جراحی قلب با دستگاه قلب مصنوعی دیده می‌شود
   به متخصص ریه مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلامِ
  من 33سال سن دارم و23 روز پیش عمل قلب باز asd در بیمارستان بقیه الله توسط اقای دکتر کلانتر انجام دادم و برگه گزارش عمل را جنابعالی تایید کردید والان شهرستان هستم چهار روز پیش سرفه هام زیاد شدن که صدام گرفته شد امروز صبح که بیدارشدم بعداز سرفه خلط بیرون امد وابریزش هم پیداکردم
  باتشکر
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش)
   سلام
   به پزشک داخلی مراجعه فرمایید
   مشکل جراحی نیست
 • تصویر کاربرمتین چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بیمار حدودا 56د ساله با کنسر مثانه که خونریزی دارد و مشکل قلبی با کارکرد قلب حدود 25 درصد وجدیدا مشکل لخته در خون پیدا شده وبه دلیل ریسک بالای عمل به دلیل دیابت کم خونی دیروز هم هپارین تزریق شده والان برایشان توصیه عمل قلب باز داده اند با توجه به تداخل این مشکلات شما چه نظری دارید اگر عمل ایشان بسیار پرخطر میباشد ایا به نظرتان ایشان تحمل این عمل سنگین را دارند وایا بهتر نیست با دارو ایشان را نگه داریم در صورت عمل چند درصد احتمال بهبود برای ایشان وجود دارد باتشکر
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶( 3 هفته پیش)
   سلام
   در مورد سرطان مثانه باید درجه پیشرفت آن و حدس آماری طول عمر ایشان معلوم شود
   در مورد کارکرد کم قلب باید حیات عضلانی بررسی شود
   با اطلاع از این دو می‌توان تصمیم صحیح گرفت
 • تصویر کاربرموسی چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پسر بنده متولد سال 74 بوده و به صورت مادرزادی قلبش سوراخ می باشد از بد تولد تاکنون تحت نظر متخصص قلب کودکان در اهواز است (دکتر عبدالرحمن امامی مقدم) چندسال پیش آنژیو شده و بعد از آن مرتبا اکو می شود بیماری پیشرفت نکرده یعنی خوب نشده ولی بدتر هم نشده است
  سوال من این است لطفا بفرمائید بعد از 23 سال از سن ایشان آیا نیاز به جراحی دارد یا همچنان تحت نظر همین دکتر منتظر بماند.
  با تشکر لطفا پاسخ را به ایمیل نیز ارسال فرمائید متشکرم مدارک پزشکی اکو چند هفته پیش موجود است اگر دستور فرمودید ارسال می کنم
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   این سوراخ احتمالا بین دو دهلیز است
   اندازه آن اهمیت دارد
   لطفا تصویر اکو را ارسال نمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر