عمل قلب باز چیست؟

عمل قلب باز یک جراحی بسیار سنگین است که نیاز به بستری شدن به مدت یک هفته یا بیش تر دارد. فرد بلافاصله بعد از جراحی مدتی را در بخش مراقبت های ویژه سپری خواهد کرد. در بزرگسالان، جراح، قلب را عمل می کند تا مشکلات دریچه های قلب، رگ های تغذیه کننده ی قلب، و آنوریسم رگ های اصلی را که قلب را ترک می کنند، درمان کند.

با این که این عمل بسیار حساس است، اما ریسک مرگ و میر آن پایین است. مطالعه ای در سال 2013 نشان داد که نرخ مرگ و میر در بیمارستان حدود 94/2 درصد است. این مقاله بر آمادگی برای عمل، خود روش، و بهبود از عمل قلب باز در بزرگسالان تمرکز دارد.

آمادگی لازم قبل از عمل قلب باز

به پزشک خود تمامی داروهایی که مصرف می کنید، حتی قرص های خیلی پیش پا افتاده، ویتامین ها و یا دارو های گیاهی را اطلاع دهید. همچنین او را در جریان هرگونه بیماری، اعم از هرپس، آنفولانزا، تب، سرماخوردگی و … قرار دهید.

جراحی قلب باز

دو هفته قبل از جراحی، پزشک از شما میخواهد تا سیگار کشیدن را ترک کرده و از قرص های رقیق کننده خون مثل اسپرین، ایپوبروفن و ناپروکسن استفاده نکنید.

مهم است که اگر الکل مصرف می کنید، قبل از جراحی با پزشک خود موضوع را مطرح کنید. اگر معمولاً روزانه دو یا سه بار از الکل استفاده می کنید و حالا به یکباره قبل از شروع جراحی می خواهید آن را متوقف کنید، احتمال دارد بدن شما دچار عوارض ترک الکل شود.

و این می تواند پس از جراحی قلب باز برای شما عارضه های تهدیدکننده ی زندگی را ایجاد کند، چیزهایی مثل حمله ی ناگهانی یا تشنج. پزشک می تواند در این مورد به شما کمک کند تا احتمال بروز چنین عوارضی کاهش یابد.

ممکن است روز قبل از جراحی از شما خواسته شود بدن خود را با صابون مخصوصی بشویید. این صابون کمک می کند باکتری های روی پوست شما از بین برود و به این ترتیب، ریسک احتمال عفونت بعد از عمل قلب باز کاهش پیدا می کند.

همچنین احتمالاً بعد از نیمه شب دیگر نباید چیزی بخورید یا بنوشید. مراقب شما وقتی برای جراحی به بیمارستان آمدید به شما دستورالعمل های لازم را خواهد داد.

احتمال مرگ در عمل قلب باز

نرخ حفظ بقا در جراحی قلب باز بسیار عالی است. جراحی قلب باز، عملی است که نقص ها یا آسیب های قلبی را ترمیم می کند. برای جراحی نیاز است که جراح، قفسه ی سینه را باز کند تا به قلب دسترسی داشته باشد. رایج ترین نوع جراحی قلب باز، بای پس عروق کرونری است. عروق کرونری قلب را با خون تغذیه می کنند. اگر این شریان ها به علت بیماری های قلبی دچار انسداد یا تنگی شوند، فرد ممکن است در معرض حمله ی قلبی قرار بگیرد.

این عمل شامل برداشتن یک رگ خونی سالم از بخش دیگری از بدن است و از این رگ به عنوان یک میانبر و راه فرعی برای دور زدن رگ مسدود استفاده می کند.

شیوه ی دیگر جراحی قلب باز شامل جایگزینی دریچه ی آئورت معیوب است. دریچه ی آئورت موجب می شود که خونی که قلب به بیرون پمپاژ کرده دوباره به درون قلب بازنگردد.

جراحان همچنین از جراحی قلب باز برای ترمیم آنوریسم ها استفاده می کنند، یعنی نوعی تورم و برآمدگی در سرخرگ اصلی که قلب را ترک می کند.

عمل قلب باز چگونه انجام می شود؟

مدت زمانی که جراحی به طول می انجامد بستگی به نوع جراحی و نیاز شخص دارد. به طور کلی، انستیتوی ملی قلب، ریه و خون (NHLBI) می گوید یک جراحی بای پس عروق کرونری معمولاً سه تا شش ساعت طول می کشد.
جراح برای دسترسی به قلب، در طول قفسه ی سینه یک برش 3 تا 6 اینچی ایجاد می کند. این برش تا جناغ سینه است.

تیم پزشکی ممکن است در خلال جراحی از دستگاه بای پس قلب و ریه استفاده کنند. این دستگاه کمک می کند تا قلب از تپیدن بایستد و خودش مسئولیت پمپاژ خون و جا به جایی خون را از طریق لوله ها به عهده می گیرد. این دستگاه کربن دی اکسید را از خون خارج می کند، اکسیژن را وارد خون می کند، و خون را به بدن می رساند. به این نوع جراحی، جراحی on-pump گفته می شود.

گاهی اوقات هم جراحی به شیوه ی off-pump یا بدون پمپ انجام می شود. وقتی از دستگاه بای پس استفاده نمی شود، قلب فرد همچنان می تپد. اعضای تیم جراحی از وسیله ای استفاده می کنند تا حین جراحی، قلب را در حالت پایدار نگهداری کند.

شواهد کافی وجود ندارد تا ثابت کند که کدام شیوه ایمن تر است. با این حال، طبق بیانیه ی انستیتوی ملی سلامت، میزان بقا 1 سال بعد از هر یک از این دو شیوه جراحی قلب باز مشابه و در حدود 97 – 96 درصد است.

آریتمی قلبی

خطرات جراحی قلب باز چیست؟

 • قفسه ی سینه ممکن است عفونت کند (البته در بیماران چاق یا دیابتی یا افرادی که قبلاً جراحی بای پس عروق کرونری داشته اند رایج است)
 • حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی
 • ضربان نامنظم قلب یا آریتمی
 • نارسایی ریوی یا کلیوی
 • درد قفسه ی سینه و تب خفیف
 • کاهش قدرت حافظه یا عدم وضوح تفکر
 • لخته شدن خون
 • کم خونی
 • دشواری در تنفس
 • پنومونیا یا ذات الریه (التهاب ریوی)

طبق بیانیه ی دانشگاه پزشکی قلب و عروق شیکاگو، استفاده از دستگاه بای پس قلبی ریوی با افزایش این خطرات همراه است. این خطرات شامل سکته و مشکلات عصبی است.

چه اتفاق هایی بعد از عمل می افتد؟

وقتی به هوش آمدید، احتمالاً دو یا سه لوله درون قفسه ی سینه شما هست. این ها کمک می کنند تا مایعات اطراف قلب شما تخلیه شود. همچنین ممکن است لوله های درون وریدی (IV) در بازوی شما باشد که مایعات بدن شما را تأمین می کنند و همچنین لوله ی باریکی به مثانه متصل باشد تا ادرار را تخلیه کند.

همچنین، به دستگاهی وصل خواهید بود که وضعیت قلب را کنترل می کند. در صورتی که اتفاقی بیفتد پرستاران در نزدیکی شما هستند و به شما کمک می کنند.

معمولاً باید شب اول را در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بگذرانید. و بعد، برای سه تا هفت روز به بخش عمومی منتقل خواهید شد.

بهبود، فالوآپ، و آن چه انتظار شما را می کشد مراقبت از خود بلافاصله بعد از عمل در خانه، بخش اساسی بهبودی شما است.

مراقبت های بعد از عمل قلب باز

مراقبت از زخم ایجاد شده خیلی مهم است. محل برش داده شده را گرم و خشک نگه دارید و دستان خود را قبل و بعد از تماس با آن حتما شست و شو دهید.

اگر محل زخم در حال بهبود یافتن است و هیچ گونه ترشحی ندارد، شما میتوانید حمام کنید. البته دوش گرفتن شما نباید با آب خیلی داغ و یا بیشتر از 10 دقیقه طول بکشد.

از برخورد مستقیم آب نیز جلوگیری کنید. به صورت مداوم زخم را برای جلوگیری از ایجاد عفونت معاینه کنید، علائم عفونت شامل:

 • افزایش ترشحات و یا باز شدن زخم
 • قرمزی اطراف برش
 • گرمی در قسمت برش
 • تب

قلب درد

#مراقبت از زخم

مراقبت از زخم بینهایت مهم است. موضع زخم خود را گرم و خشک نگه دارید و قبل و بعد از لمس زخم، دستان خود را بشویید. اگر زخمتان دارد به خوبی التیام می یابد و هیچ ترشحی ندارد، می توانید یک دوش بگیرید.

دوش باید با آب گرم باشد (نه آب داغ) و بیش از ده دقیقه طول نکشد. حواستان باشد آب داغ مستقیماً با زخم تماس پیدا نکند. همچنین، مهم است که به طور منظم محل زخم را بررسی کنید تا متوجه نشانه های عفونت که شامل موارد زیر است بشوید:

 •  افزایش سوزش، ترشح یا باز شدن دهانه ی زخم
 •  قرمزی اطراف محل زخم
 •  گرمی محل زخم
 •  تب

#کنترل درد

کنترل درد هم واقعاً مهم است چون می تواند باعث افزایش سرعت بهبودی و کاهش احتمال عوارضی مثل لخته شدن خون و التهاب ریه شود. شما ممکن است دچار درد عضلانی، درد در گلو، درد محل زخم یا درد ناشی از لوله های درون قفسه ی سینه شوید.

پزشک احتمالاً برای شما داروهایی تجویز می کند تا بتوانید در خانه از آن ها استفاده کنید. مهم است که آن ها را طبق تجویز، مصرف کنید. برخی پزشکان توصیه می کنند که داروهای ضد درد را، هم قبل از فعالیت فیزیکی و هم قبل از خواب مصرف کنید.
خواب کافی داشته باشید

بعضی از بیماران بعد از جراحی قلب باز دچار مشکل در خوابیدن می شوند اما خیلی مهم است که تا آن جا که امکان دارد استراحت کنید. برای این که خواب بهتری داشته باشید می توانید:

 •  نیم ساعت قبل از رفتن به رختخواب داروی ضد درد را مصرف کنید.
 •  بالشت را طوری قرار دهید که فشار روی ماهیچه ها نباشد.
 •  از مصرف کافئین به خصوص در غروب، پرهیز کنید.

در گذشته، برخی ادعا می کردند که جراحی قلب باز منجر به کاهش عملکرد ذهنی می شود. اما تحقیقات اخیر هیچ موردی در این زمینه پیدا نکرده اند. با این که برخی بیمارانی که عمل قلب باز داشته اند به دنبال آن افت عملکرد ذهنی را تجربه کرده اند، اما این طور تصور می شود که این موضوع به احتمال زیاد، اثر طبیعی بالا رفتن سن باشد.

برخی افراد ممکن است بعد از عمل جراحی قلب باز دچار اضطراب یا افسردگی شوند. یک درمانگر یا روانشناس می تواند برای کنترل این اثرات به شما کمک کند.

#تجدید قوا

بعضی از افرادی که جراحی بای پس عروق کرونری داشته اند، از شرکت در برنامه ی تجدید قوای جامع و ساخت یافته، بسیار بهره برده اند. این برنامه ی بازتوانی به صورت سرپایی و ملاقات های چندبار در هفته اجرا می شود. اجزای این برنامه عبارتند از تمرین و ورزش، کاهش عوامل خطر، و رویارویی با اضطراب، استرس و افسردگی.

#داشتن خواب کافی

خیلی از بیمار ها پس از عمل قلب باز برای خوابیدن با مشکل مواجه میشوند. داشتن خواب کافی خیلی مهم است. برای این کار شما میتوانید کار های زیر را انجام دهید:

 • مسکن های درد خود را نیم ساعت قبل از خوابیدن مصرف کنید.
 • بالشت هارا طوری قرار دهید تا از کشیدگی عضلات و ایجاد درد جلوگیری شود.
 • از مصرف کافئین، مخصوصا در عصر، بپرهیزید.

پس از جراحی خیلی از افراد از کاهش عملکردهای مغزی خود شکایت دارند. البته هنوز هیچ گونه ارتباطی بین این مشکلات و جراحی اتفاق افتاده، ثابت نشده و ممکن است به علت افزایش سن صورت بگیرند. در صورت ایجاد اضطراب و افسردگی میتوان به یک مشاور مراجعه کرد.

آیا عمل قلب باز ترس دارد؟

طبیعی است که قبل از جراحی قلب باز دچار استرس و اضطراب شوید. اما به دست آوردن هرچه بیش تر اطلاعات در خصوص جراح قلبتان می تواند اضطراب شما را کاهش دهد.

همچنین، باعث قوت قلب است که جراحان، هر روزه تعداد زیادی عمل جراحی قلب باز انجام می دهند که همگی نرخ بقای شگفت انگیزی دارند. علاوه بر اطلاعاتی که می توانید در مورد خود عمل و وضعیت بعد از عمل خود به دست آورید، می توانید از تکنیک های آرام سازی – مانند ریلکسیشن و تمرین تنفس – استفاده کنید که کمک می کند اضطراب شما کاهش پیدا کند.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
وجود حفره در قلب نوزاد (ASD)

با سلام و احترام
پزشک متخصص نوزادان در مراجعه خواهر زاده ام (نوزاد 40 روزه) تشخیص صدار اضافه در قلب را می دهد و پس از انجام اکو،نتیجه آن تشخیص وجود سوراخ به اندازه هفت میلیمتر
( ,Med Size ASD = 7mm ,mild RAE ) در قلب که به شرح عکس های پیوست می باشد.
پزشک قرص فروزماید تجویز نموده و همچنین گفته اگر بچه تغذیه خوبی داشته باشد امکان دارد تا سوراخ بسته شود.الان وزن بچه 5.200 کیلوگرم است.و گفته 4 ماه دیگر برای اکو مراجعه شود.
بسیار ممنون میشوم نظرتان را در این خصوص بیان کنید.
با سپاس فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
سن 74 برای جراحی

سلام.
پدر من 74 ساله هستن. شهرستان 2 دکتر گفتن عضله قلبشئن قوس هست و جراحی میشه ولی یه دکتر گفتن به دلیل سن بالا و نوع گرفتگی عروق (ظاهرا به دلیل گرفتگی چند نقطه در یک رگ) ریسک عملشون خیلی بالاست و بهتره با قرص زندگی رو ادامه بدن.ایشون قند تحت کنترل با متفورمین دارن که حدود 118 هست. و قوای جسمانی خوبی دارن. منتها رگها تقریبا 100 گرفتگی دارن. نظر شما چیه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
درد قفسه سینه

با سلام خانواده من از طرف مادر ناراحتی قلبی دارند سابقه آنژیوگرافی و عمل قلب باز دارند مدتی تپش قلب مداوم دارم و درد در قفسه سینه سمت چپ که به گردن و دست چپم هم میزنه و تنفس عمیق دردم در قفسه سینه بیشتر میشه دکتر رفتم دوتا قرص پروپرانولول10وکاردیازپوکساید داده دستم رو حرکت میدم درد قفسه سینه خیلی زیاد میشه آیا دارو هام خوبه پیگیر نشم یا نه باید دکتر دیگه ای بروم مشاهده پاسخ دکتر
4
علائم گرفتگی عروق

سلام،من 31 سالمه،نميدونم دچار گرفتگی عروق هستم یا نه،ولی خیلی نگرانم،کلسترول خونم بالاست.تعرق زیاد دارم،ولی بقیه علائم رو تقریباً ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بسته ترمیم دریچه میترال

سلام ایا عمل فوق پیشرفته بسته ترمیم دریچه میترال قلب را جنابعالی در کدام بیمارستان انجام میدهید و ....... مشاهده پاسخ دکتر
6
اریتمی و پی وی سی

سلام خسته نباشید.
آقای دکتر من سال 93 به خاطر تپش قلب های زیادی که داشتم و هر بار باعث بی هوشی ام میشد دکتر برام ابلیشن انجام داد و گفتند که آریتمی داری و رگ هاتو سوزاندیم.
اما حالا تپش قلب میگیرم باز و دست چپم کلا بی حس پیشه. که هولتر 48 ساعت برام وصل کردن که حالا با نتیجه هولتر گفتن که پی وی سی دارم.
من از بعد از ابلیشن تا حالا قرص ایندرال ۱۰ میخورم روزی یکی. آقای دکتر من پرولاپس میترال هم دارم.
آقای دکتر حالا باید چیکار کنم ؟ باز هم باید عمل شم؟ من شهرستانم و دکتری که برام ابلیشن انجام دادن تهران هستن خیلی نگرانم باید چیکار کنم چون گفتن برو تهران
مشاهده پاسخ دکتر
7
عمل قلب باز

سلام آقای دکتر حدود 5 ماه است عمل قلب باز گرفتگی عروق کرونری انجام داده ام حالت کرختی ودرد قفسه سینه و سنگینی سمت چپ ام مدام کم و زیاد است ولی جدیدا محل شکاف قفسه سینه ام قزمز شده و سوزش شدیدی دارد علت راجویا هستم پیاده روی و دوچرخه سواری میکنم سن 56 سال مرد - متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
8
تنگی نفس بعد از عمل

سلام دکتر پدر من دو هفته پیش عمل جراحی باز برای تعویض دریچه و پیوند رگ انجام دادن یک هفته ای است که اول دچار تک سرفه های مکرر میشدند در زمان کوتاه و الان مشکل تنگی نفس دارن عکس از ریه ها گرفته شد ولی آب جمع نشده بود مشکل میتونه از چی باشه
با تشکر از راهنمایی شما
مشاهده پاسخ دکتر
9
بیهوشی بد عمل

سلام اقای دکتر پدر من رو روز یکشنبه عمل قلب باز انجام دادید ولی از ساعت 7ک30 دقیقه شب تا بحال هنوز بهوش نیومدن طبیعی میباشد یا مورد خاصی متاسفانه دسترسی ندارم به شما-بیمارستان تریتا
ممنون میشم راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
10
سوارخ قلبی

سلام خسته نباشیدآقادکتر،من دختری۲۷ساله هستم گاهی اوقات خیلی تپش دارم جوری که تونفس کشیدن دچارمشکل میشم ومجبورمیشم نفسای عمیق بکشم رفتم دکترنوارقلب انجام دادم گفتن تپش نامنظم داری وبرام قرص متورال نوشتن خواستم برام اکوانجام بدن اماگفتن لازم نیست به نظرتون مشکل جدی نیست؟امکانش هست قلبم سوراخ باشه باتوجه به اینکه پدرم قلبش سوراخ هست مشاهده پاسخ دکتر