عمل جراحی قلب باز توسط دکتر کامران حسین زاده

عمل قلب باز در بیمارانی که گرفتگی رگ اصلی آنها بیش از حد باشد، انجام می شود.

عمل باز قلب

عمل قلب باز را می‌توان برای درمان بیماری‌ های قلبی به کار برد که این مورد توسط پزشک متخصص قلب و عروق تشخیص داده می شود. این عمل زمانی به بیمار پیشنهاد میشود که دیگر درمان ها از جمله: آنژیوگرافی و یا آنژیوپلاستی مفید نباشند.

بر اساس موسسه ملی قلب، ریه و خون( NHLBI )، پیوند شریان کرونری قلب، شایع ترین نوع جراحی قلب در بین بالغین است.

در حین این جراحی، یک شریان سالم قلبی به یک شریان مسدود شده پیوند زده میشود. این کار باعث میشود تا شریان های پیوند زده شده، خون تازه را به قلب وارد کنند.

فیلم های عمل قلب باز

عمل قلب باز چگونه است؟

بر اساس موسسه ملی سلامت ، یک پیوند شریان کرونری 4-6 ساعت طول میکشد. معمولا مراحل زیر انجام میشود:

  • بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار میگیرد تا هیچ دردی را احساس نکند.
  • یک برش 20 تا 25 سانتیمتری بر روی قفسه سینه بوسیله جراح انجام میشود.
  • جراح یک برش طولی بر دنده های قفسه سینه ایجاد کرده تا به قلب دسترسی پیدا کند.
  • زمانی که قلب نمایان شد، به منظور آسان تر شدن جراحی ممکن است بیمار به یک دستگاه پمپ کننده ی قلبی-ریوی متصل شود، که این دستگاه باعث دور کردن جریان خون از قلب میشود.
  • جراح از یک شریان و یا ورید سالم برای ایجاد کردن یک مسیر فرعی برای عروق بسته شده استفاده میکند.
  • دنده های قفسه سینه بوسیله سیم مخصوصی بسته شده و در داخل بدن میمانند.
  • برش ایجاد شده بخیه زده میشود.

مدت زمان بیهوشی بعد از عمل قلب باز چند ساعت است برای یافتن پاسخ این پرسش مقاله جامع ما در مورد بیهوشی و خطرات آن را در لینک زیر بخوانید:

مدت زمان به هوش امدن بعد از عمل قلب باز

گاهی اوقات در کسانی که در معرض ریسک های زیادی هستند، مانند افراد با سن بالا،  بعد از برش دادن استخوان ها از مواد برای جایگزینی آن ها استفاده میشود، مانند تیتانیوم که بجای استخوان استفاده میشود.

دکتر کامران حسین زاده فوق تخصص جراحی قلب

جراح قلب خوب کسی است که تجربه کافی در زمینه انجام عمل قلب باز داشته باشد تا اگر خدایی نکرده در حین عمل قلب، خطری جان بیمار را تهدید کرد، بتواند بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ کند.

دکتر کامران حسین زاده در تهران جزو هستۀ مرکزی جراحان قلب بیمارستان محب مهر هستند که حدود 8 سال قبل بخش جراحی قلب این بیمارستان را راه اندازی نمودند.

همچنین بخش جراحی قلب را در استان قم برای اولین بار با کمک همکارشان آقای دکتر بیگدلی که اکنون در آلمان مشغول به فعالیت هستند راه اندازی کردند.  دکتر کامران حسین زاده جراحی قلب را در استان البرز با همکاری همین همکار در بیمارستان امام خمینی کرج بیش از 10 سال پیش شروع کردند.

در تهران نیز ریاست بخش جراحی قلب در دو بیمارستان خصوصی از جانب هیئت مدیره آن ها بر عهده ایشان است. (بیمارستان تریتا و بیمارستان شهرام)

خطرات عمل جراحی قلب باز در سن بالا

مطالعات نشان می دهند که انجام عمل قلب باز برای افراد 80 و 90 ساله مشکلی ندارد. افراد 80 ساله مبتلا به انسداد شریانی یا نشت دریچه های قلب معمولا با یک بازو بند به خانه فرستاده شده و به آن ها داروهایی جهت تسهیل علائم داده می شود.

40 درصد این افراد بیماری قلبی داشته  و نیمی از آن ها در اثر این بیماری ممکن است جان خود را از دست بدهند.

انتظار بهبودی تدریجی داشته باشید. ممکن است 6 هفته طول بکشد تا شما حس بهتر بودن داشته باشید. یا ممکن است تا 6 ماه طول بکشد تا از منفعت های جراحی سود ببرید. به هرحال دورانداز این جراحی برای بیشتر مردم خوب است و پیوندها ممکن است تا سال ها به کار خود ادامه دهند.

عوارض عمل قلب باز

1- خونریزی در اثر عمل جراحی قلب باز

خونریزی در حین عمل جراحی قلب باز عادی است. در واقع، مقداری خونریزی در این نوع عمل مورد انتظار می باشد. چندین عامل وجود دارند که می توانند سبب خونریزی در عمل جراحی قلب باز شوند. درمان بسته به عامل خونریزی و شرایط فرد متفاوت می باشد. امکان دارد جهت قطع خونریزی جدی پس از عمل جراحی باز قلب یا ترمیم عروق خونی آسیب دیده به جراحی اورژانسی نیاز باشد. در مواردی نادر، ممکن است جهت کنترل یک خونریزی ناگهانی و مهلک باز کردن قفسه سینه در ICU و اتاق احیا مورد نیاز باشد. خوشبختانه این مورد نادر است.

2- آسیب به شریان یا اعضا پس از عمل جراحی بای پس

آسیب به دیگر اعضای حیاتی می تواند به عنوان یک عارضه جراحی بای پس رخ دهد. این نوع آسیب می تواند در حین عمل ترمیم شود. هرچند که، این وضعیت می تواند نیازمند یک عمل دیگر جهت ترمیم آسیب باشد.

3- علائم فیبریلاسیون شریانی پس از عمل جراحی قلب

یک نمونه از ضربان غیر عادی پس از عمل جراحی قلب که سبب بروز علائم نیز می شود، فیبریلاسیون شریانی نام دارد. علائم می توانند شامل یک ضربان قلب سریع یا تپش شدید در قفسه سینه شوند. این ضربان غیر عادی در اثر وجود سیگنال های الکتریکی بیش از حد در حفره های بالایی قلب یا دهلیز ها به وجود می آید. دلیل به وجود آمدن فیبریلاسیون دهلیزی پس از عمل جراحی قلبی معلوم نیست. دراین وضعیت قلب تپش دارد اما درست و هماهنگ عمل نمی کند. با این حال، در صورت رخداد این وضعیت پزشک می تواند آن را درمان کند.

ضربان قلب

4- دیگر ریتم های غیر عادی در حین عمل جراحی قلب

در موارد نادر، ریتمی غیرعادی می تواند به وجود آید که سبب خطری آنی می شود. به همین دلیل ابزارها و داروها در دسترس قرار دارند تا در صورت وقوع، آن را درمان کنند. ارائه دهندگان مراقبت سلامت (پزشکان و پرستاران و…) تمرینات پیشرفته ای برای مقابله با این شرایط دیده اند. بسته به بی نظمی قلبی فرد، پزشک ممکن است به طور موقت یا دائمی یک ضریان ساز مصنوعی یا دفیبریلاتور را در قلب او تعبیه کند.

این وسیله ها قادرند تا ضربان های غیرعادی قلب را احساس کرده و جهت تصحیح آنها اقدام کنند. در صورتی که فرد مبتلا یا در خطر ابتلا به یک بی نظمی ضربانی قلب باشد که توانایی ایجاد عواقبی جدی را دارد این وسایل می توانند مورد استفاده قرار گیرند. در موارد نادر، بی نظمی ضربان قلب می تواند منجر به مرگ شود.

بسته به شرایط بیمار، عمل جراحی باز قلبی بزرگ می تواند به بستری شدن طولانی تر فرد در بیمارستان، انتقال خون، انجام دوباره جراحی یا دیالیز منجر شود. در موارد غیر شایع، عوارض عمده می توانند به معلولیت دائمی یا حتی مرگ ختم شوند. به طور میانگین، از هر 100 عمل جراحی 3 مورد به مرگ منجر می شود.

بسته به شرایط فرد، خطر ابتلا به عوارض عمده می تواند بیشتر و یا کمتر باشد. بنابراین، صحبت کردن با پزشک در مورد خطراتی که فرد در معرض آنهاست ضروری می باشد. ممکن است بسته به تجربه و تبحر پزشک، برخی از این عوارض مرتبط با جراحی قلب اتفاق افتند. با این حال، دانستن عوارض احتمالی جهت داشتن آگاهی کامل قبل از انجام عمل، ضروری می باشد.

دکتر کامران حسین زاده فوق تخصص جراح قلب تهران

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم