بهترین جراح قلب کودکان تهران

اگر کودک شما برای بهبود و برطرف کردن مشکلات قلبی نیاز به جراحی دارد، باید به جراح قلب کودکان مراجعه کنید. این فرد دانش و تجربه‌ی لازم را برای درمان کودکان دارد. جراحان قلب کودک اغلب دانش مورد نیاز برای رفع مشکلات قلبی مادرزادی و اکتسابی کودکان را دارند.

متخصص قلب کودکان می‌تواند مشکلات قلبی مادرزادی نوزادان، کودکان، نوجوانان و همچنین بزرگسالان را درمان کند. البته مشکلات قلبی مادرزادی با مشکلات قلبی معمول بزرگسالان بسیار متفاوت است.

درمان مشکلات قلبی کودکان خود یک چالش بزرگ است چرا که در مورد این افراد که جسم کوچکی هم دارند، جراح قلب باید با تجربه و تخصص خود بهترین و ایمن‌ترین روش را برای کوچک‌ترین و کم‌سن‌ترین بیماران نیازمند جراحی قلب به کار بگیرد.

انواع درمان‌هایی که جراح قلب اطفال انجام می‌دهد.

  • درمان عارضه‌هایی مانند سوراخ‌های بین حفره‌های قلبی، مشکلات دریچه‌، و عروق خونی غیر طبیعی
  • ترمیم جراحات قلبی
  • درمان دیگر نقص‌های مادرزادی و اکتسابی
  • پیوند قلب، ریه، و قلب/ریه

آدرس جراح قلب اطفال

جراح قلب اطفال عموماً یا در بیمارستان کودکان یا در مراکز پزشکی بزرگسالان و کودکان است. تجهیزات و امکانات زیادی برای اطفال مورد نیاز است و بخش‌های مربوطه باید دارای دیگر متخصصان اطفال هم باشند.

پزشک متخصص اطفال یا متخصص قلب اطفال هم می‌تواند یک جراح قلب اطفال معرفی کند که کارهای درمانی کودک را انجام دهد.

چگونه جراح قلب اطفال شویم؟

بدین منظور باید 7 سال دوره ی عمومی، 4 سال دوره ی تخصص و 3 سال هم جراحی قلب را بگذرانید. در صورتی که بخواهید تجربه‌ی تخصصی بیش‌تری در جراحی قلب اطفال داشته باشید یا تمایل داشته باشید جراح پیوند قلب شوید نیاز است دوره‌های بیش‌تری را آموزش ببینید.

انواع مختلفی از مشکلات قلبی وجود دارد؛ بعضی از مشکلات مینور و برخی دیگر بسیار شدید هستند. این نقص‌ها و مشکلات ممکن است درون قلب یا در عروق خونی بزرگ خارج از قلب ایجاد شوند. در مورد بعضی از مشکلات قلبی ضروری است که بلافاصله بعد از تولد نوزاد جراحی انجام شود، اما در برخی موارد هم کودک می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها در سلامت زندگی کند تا برای جراحی آماده شود.

در مورد بعضی از مشکلات قلبی تنها یک جراحی کفایت می‌کند؛ اما بعضی از مشکلات هستند که نیاز به تعدادی جراحی دارند. سه تکنیک درمانی متفاوت در خصوص درمان مشکلات قلبی کودکان وجود دارد که در ادامه می‌آید.

1- عمل جراحی قلب باز

یک برش در جناغ سینه داده می‌شود و در این حالت کودک در حالت بیهوشی کامل و کاملاً بدون درد است. در این شیوه با استفاده از لوله‌های یک پمپ خاص به نام ماشین بای‌پس قلبی – ریوی خون به گردش در می‌آید. این ماشین زمانی که جراحی در حال انجام است، عملکرد قلب را به عهده می‌گیرد؛ یعنی اکسیژن خون را تامین می‌کند، خون را گرم نگه می‌دارد و جریان خون را در بدن حفظ می‌کند.

بعد از پایان جراحی قلب، استخوان جناغ سینه توسط جراح قلب بسته می‌شود.

2- عمل قلب بسته

برای درمان برخی مشکلات قلبی، برش مخصوصی در کناره‌ی قلب بین دنده‌ها ایجاد می‌شود. این روش توراکوتومی یا جراحی قلب بسته نامیده می‌شود که با استفاده از ابزار و دوربین خاصی انجام می‌شود.

3- استفاده از کاتتر

شیوه‌ی دیگر جراحی عبارت است از وارد کردن کاتترهای خیلی کوچک در یکی از شریان‌های پا و رد کردن آن‌ها به سمت قلب. فقط برخی از مشکلات قلبی را به این روش می‌توان درمان کرد.

جراحی قلب پیشرفته‌ی اطفال: درمان اولیه‌ی زودهنگام

در صورتی که نوزادی نیاز به جراحی قلب داشته باشد، باید به سرعت مداخله‌ی درمانی را انجام داد و مشکل را برطرف کرد. به این ترتیب، کودک از مداخله‌ی زودهنگام سود خواهد برد.

بسیاری از برنامه‌ی درمانی کودکان توصیه می‌کنند که برای جراحی تا بزرگ‌تر شدن کودک صبر کنیم. با این حال، ممکن است هرچه بیش‌تر صبر کنیم، مشکلات کودک بیش‌تر و سلامتی وی بیشتر در معرض خطر باشد.

وقتی جراحی ترمیمی و درمانی روی قلب کودک انجام می‌دهیم، در حقیقت داریم به او کمک می‌کنیم بهترین شروع ممکن را در زندگی داشته باشد.

بیش از دوسوم جراحی‌های قلبی – عروقی که انجام می‌دهیم روی کودکان زیر یک سال است. نیمی از جراحی‌ها هم روی نوزادان کمتر از 1 ماه انجام می شود.

پیشگیری از آسیب مغز حین جراحی قلب

وقتی کودکی نیاز به جراحی قلب باز دارد، باید از دستگاه بای‌پس قلبی – ریوی استفاده کرد. این دستگاه در طول جراحی، عملکرد قلب و ریه را به عهده می‌گیرد که البته ریسک صدمات عصبی را در پی دارد.

یک مرکز پیشرفته و عالی برای درمان مشکلات قلبی کودکان باید از جراحان و متخصصان قلب کودک باتجربه و باکفایت استفاده کند تا بتواند مشکلات مادرزادی و دیگر مشکلات قلبی کودک را به بهترین نحو ممکن درمان کند و مراقبت‌های تخصصی در این زمینه را نیز ارائه دهد.

متخصص بیهوشی

بهترین بیمارستان برای جراحی قلب کودکان کدام است؟

بخش مراقبت ویژه

تیم جراحی قلب اطفال باید تجربه‌ای عالی برای انجام جراحی‌های پایه و جراحی‌ پیشرفته داشته باشد. باید مطمئن باشید که بهترین، باتجربه‌ترین و شایسته‌ترین متخصصان از فرزند شما مراقبت می‌کنند.

مراقبت دائمی توسط متخصص بیهوشی

متخصص بیهوشی اطفال باید به طور دائم برای انجام بیهوشی، بی‌حسی و کنترل درد در کنار کودکان حضور داشته باشند.

محافظت از رشد مغز

باید از بیمار مراقبت همه‌جانبه به عمل بیاید، یعنی مراقبت از همه‌ی جنبه‌های رشد و سلامت کودک. در طول جراحی قلب، باید از ابزارهای پیشرفته برای محافظت از رشد مغزی و پیشگیری از آسیب‌های عصبی او استفاده شود.

تکنولوژی پیشرفته

باید از تکنولوژی‌های پیشرفته و پیچیده‌ی موجود در اتاق جراحی و بخش‌های مراقبتی ویژه‌ی قلب استفاده شود. به عنوان مثال، اتاق جراحی قلب باید یک مانیتور با صفحه‌ی تخت داشته باشد تا همه‌ی متخصصان حاضر در اتاق بتوانند دقیقاً ببینند حین عمل چه اتفاقی می‌افتد و این منجر به همراهی و همکاری بهتر و اجرای ساده‌تر و پربازده‌تر عمل جراحی می‌گردد.

همکاری

تیم جراحی اطفال باید شامل متخصصان مختلف از قبیل جراح قلب اطفال، متخصص قلب و متخصص بیهوشی باشد. این تیم باید به طور منظم با هم همکاری کنند و در خصوص بیماری کودک، مراقبت‌ها و گام‌های بعدی درمانی، با یکدیگر مشورت نمایند.

کودکان در کنار خانواده جراحی قلب

خانواده در کنار کودک

والدین می‌خواهند در همه‌ی مراحل و همیشه کنار کودکشان باشند. پس باید اتاق‌هایی طراحی شود که یکی از والدین یا هر دو بتوانند در کنار فرزند خود بمانند.

دکتر کامران حسین زاده فوق تخصص جراحی قلب کودکان

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم