پرولاپس دریچه میترال چه وقت نیاز به درمان دارد؟

افتادگی یا پرولاپس دریچه میترال نوعی اختلال در عملکرد دریچه میترال قلب است. لت‌ها زمانی که بزرگ می‌شوند به داخل دهلیز چپ کشیده می‌شوند که گاهی منجر به انقباض ناگهانی می‌شوند و موجب برگشت خون به دهلیز چپ می‌شوند.

پرولاپس دریچه میترال در برخی افراد ممکن است برگشت خون را همراه نداشته باشد یا ممکن است دارای پس‌زنی خفیف و شدیدی باشد.

پرولاپس دریچه میترال بسیار رایج است و 3 الی 5 درصد از جمعیت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. زنان دو برابر بیشتر از مردان در معرض چنین اختلالی قرار دارند. پرولاپس دریچه میترال در کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان دیده می‌شود.

آیا افتادگی دریچه میترال خطرناک است؟

در بسیاری از افراد پس‌زنی خون بسیار خفیف است و یا به‌طورکلی وجود ندارد. در این‌گونه موارد، پرولاپس دریچه میترال هیچ‌گونه جای نگرانی ندارد. درصد اندکی از افراد نیز دارای افتادگی شدید دریچه میترال هستند که باید درمان شوند.

علائم پرولاپس دریچه میترال چیست؟

پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال در بسیاری از افراد هیچ‌گونه علامت خاصی ندارد. در برخی افراد اما دارای علائم زیر است:

 • تپش‌ قلب‌
 • درد قفسه سینه
 • خستگی
 • سرگيجه‌
 • تنگی نفس
 • اضطراب

آریتمی قلبی پی وی سی

این علائم ارتباطی با میزان شدید بودن پرولاپس دریچه میترال ندارد. در مواقعی ممکن است علائم ذکرشده را اغلب تجربه کنید اما بر اساس گزارش آزمایش‌ها افتادگی دریچه میترال چندان شدید نباشد. اگرچه ممکن است این علائم باعث تشدید نگرانی شما شوند اما لازم به ذکر است که این علائم چندان خطرناک نیستند و حتی ممکن است هیچ‌گونه درمانی نیز نیاز نداشته باشد.

اگر فردی دچار پرولاپس دریچه میترال باشد؛ بیهوشی برایش خطرناک است؟

اگر همراه با نارسایی نباشد چه بیهوشی عمومی و چه موضعی مشکلی ندارد.

تشخیص پرولاپس دریچه میترال به چه شکل است؟

پرولاپس دریچه میترال اغلب از طریق انجام برخی فعالیت‌های فیزیکی روزمره شناسایی می‌گردد. پس‌زنی خون در پرولاپس دریچه میترال منجر به مورمور قلبی در زمان برگشت خون به دهلیز چپ می‌شود که صدای آن توسط پزشک قابل‌تشخیص است. برخی آزمایش‌ها که برای تشخیص افتادگی دریچه میترال به کار می‌رود عبارت‌اند از:

 • اكوكارديوگرافى
 • اكوكارديوگرافى ترانسسوفاگیل
 • آنژیوگرام
 • اسکن رادیونوکلید
 • اِم آر آی

اکوی قلبی برای آریتمی

پرولاپس دریچه میترال چگونه درمان می‌شود؟

در بیشتر موارد پرولاپس دریچه میترال به کمک موارد زیر درمان می‌شود:

اطمینان بخشی

داشتن علائم پرولاپس دریچه میترال خود باعث افزایش نگرانی در مورد بیماری‌های قلبی و دریچه می‌شود. افتادگی دریچه میترال در بسیاری از افراد اما نیازمند پیشگیری از آندوکاردیت و مراجعه سالانه به پزشک است و هیچ‌گونه درمان بیشتری نیاز ندارد.

پیشگیری از آندوکاردیت

در صورتی ابتلا به پرولاپس دریچه میترال ممکن است در معرض اندک آندوکاردیت و التهاب‌هایی که موجب آسیب به دریچه قلب می‌شوند باشید اما بهتر است از رهنمودهای زیر غافل نشوید:

 • در هنگام مراجعه به پزشک و دندان‌پزشک، وی را از بیماری قلبی خود آگاه کنید.
 • در صورت بیماری و داشتن برخی علائم از قبیل گلودرد، بدن‌درد و تب به پزشک مراجعه کنید. سرماخوردگی و آنفلوانزا نمی‌توانند موجب آندوکاردیت شوند اما عفونت می‌تواند برخی از این علائم را داشته باشد. ازاین‌رو برای اطمینان خاطر توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید.
 • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. به‌طورکلی سلامت دهان و دندان تأثیر به سزایی در کاهش خطر آندوکاردیت باکتریایی دارد. ازاین‌رو توصیه می‌شود بهداشت دهان و دندان را نادیده نگیرید.

مراجعه به پزشک

در هنگام مراجعه به پزشک عملکرد دریچه‌های قلب توسط وی کنترل می‌شود. تعداد دفعات مراجعه به‌صورت سالانه و در صورت تشخیص پزشک بیشتر خواهد بود.

در هنگام مراجعه به پزشک برخی بررسی‌های پزشکی توسط وی به عمل می‌آید. بررسی‌های تشخیصی نیز ممکن است در فواصل زمانی متعددی تکرار شود.

عمل جراحی قلب

معمولاً 10 الی 15 درصد از بیماران مبتلا به پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال نیازمند عمل جراحی هستند. در این موارد عمل جراحی به‌منظور ترمیم دریچه میترال صورت می‌گیرد.

مطلب مرتبطجراحی تعویض و ترمیم دریچه قلب چگونه انجام می شود؟

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلبسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی قلب باز

سلام پرو من دیشب ساعت ۷۰۳۰ از اتاق عمل بیرون امدن اما تا الان که ساعت حدود ۷.۳۰ صبح است به هوش نیامدن ایا طبیعی است؟ ممنون مشاهده پاسخ دکتر
2
مکث یه لحظه قلب

باسلام و خسته نباشید..من از سال 86 از بیماری اضطراب رنج میبردم و تا 3 سال پیش سیتالوپرام و یا سرترالین میخوردم..6 سال پیش بود که متوجه یه مکث قلب و بعد یه ضربه در قلبم شدم که پیش دکتر رفتم و دستگاهی 24 ساعت بمن وصل شد و بعد از مراجعه بمن قرص متورال دادن و مدتی خوردم و دیگه مراجعه نکردم..در طی این سالها هر از چندگاهی بیشتر در مواقع استرس و اضطراب باز دچار این مکث میشوم..طی این دوسه روز خیلی بیشتر شده چون دچار یه استرس و ترس هستم از دیدن یه فوت شخصی بدلیل ایست قلبی..مدام نبض خودمو میگیرم و این مکث قلب و یه ضربه محکم رو رصد میکنم..این مکث رو بدون گرفتن نبض هم احساس میکنم..ولی در مواقع استرس بیشتر میشه ولی در هنگام ورزش و فعالیت. تنگی نفس و درد و یا این مکث ندارم و بیشتر در حالت استرس و عدم فعالیت هست این مکث....مشکل ترش کردن معده هم دارم..ضربان قلبم در حالت نشسته 83 تا است..یه عکس کوجک از اون دستگاهی که 24 ساعت بهم وصل بود گذاشتم .امیدوارم بدرد بخوره ..سیگار هم میکشم .لطف کنید بفرمایید این آریتمیه؟ و خطرناکه..با سپاس از لطفتون مشاهده پاسخ دکتر
3
عمل قلب

سلام خسته نباشید .دایی من ب علت مصرف بالای دخانیات دچار عفونت ریه شد و بعد قلب بزرگ شد و دریچه قلب رو عمل کردند و سه رگ قلبشون بسته شده بود ک جراحی کردند.بعد از سه روز ک بیهوش بودن قلب خونریزی میکنه و ضریب هوشی ۳میشه .خونریزی رو با ساکشن بهبود میدن ولی ضریب هوشی تغییری نمی کنه .آقای دکتر آیا امیدی هست؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
درد سینه راست

سلام اقای دکتر خسته نباشی
من به مدت ۵ماه هست که به صورت لحظه ای سینه راستم میگره مثل تیر کشیدن انگار رگ هاش میگیره هرچی متخصص داخلی رفتم فایده نداشت نه ضربه خوردم ن سابقه داشتم چکاپ دادم کبد معده و ریع هم سالمه جوری که اونا گفتن بیشتر مواقع وقتی کمی به سمت پایین کج میشم میگره حدود ۵ثانیه تا صاف نشم ول نمیکنه البته لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
5
اریتمی قلبی

با سلام
اقای دکتر در مورد ارتباط بین اریتمی قلبی و عمل قلب باز میخواستم اطلاعات بگیرم
آیا کسی که عمل قلب باز داشته می تواند از پیس میکر استفاده کند؟ و همینطور کسی که بالون زده باشه؟ ارتباط بین بالون زدن و پیس میکر چی هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
جراحی قلب باز بیماران زیوی

سلام آقای دکتر
با تشکر زیاد از سیستم مشاوره شما بنده برای اولین بار این سیستم را مشاهده کردم خدا قوت و پاینده باشید.
جناب دکتر پدر من ٧٣ ساله هست و سه سال پیش سکته مغزی داشته و بعد از آن دچار مشکل ریوی شده بطوریکه اکسیژن خون زیر ٩٠ هست بطوریکه اکسیمتر انگشتی همیشه همراه دارد پدرم تازگی پدرم آنژیوگرافی شده و پزشک تشخیص عمل قلب داده پدرم مدت چهل و پنج سال سیگار میکشیده و الان دیگه نمیکشه از زمانی که سکته مغزی کرده به مدت سه سال دیگه سیگار نکشیده و شبها هم با دستگاه اکسیژن میخوابه حال با این تفاسیر عمل قلب چگونه میتواند باشد ریسکش چقدر است مدارکش هم موجوده بخواهید میتوان اسکن کنم و بفرستم
مشاهده پاسخ دکتر
7
افت فشار برون ده قلب بعد از تعویض دریچه

باسلام جناب اقای دکتر حسین زاده
مادرم چند روز پیش بدلیل تنگی نفس و ادم ریوی بستری و بعد از آنژیوگرافی و اکو .. مشخص شد دریچه میترال ایشون تنگ بوده و باید تعویض بشه. بعد از انجام عمل موفق تعویض دریچه الان یک هفته در icu هستن. علت بستری طولانی مدت این هست که تا دستگاه پمپ از ایشون قطع میکنن فشارشون میوفته و فعلا با دستگاه فشارشون تحت کنترل هستش. سوالم این هستش که برای این مورد چه تدبیر و راه حلی وجود دارد.
قبلا از حسن توجهتون تشکر میکنم.
مشاهده پاسخ دکتر
8
بی حس شدن سمت چپ بدن و احساس درد در قسمت بالای سمت چپ سینه

وقت بخیر دکتر عزیز
40 سال سن دارم و متاهل، یک دختر دو سال و ده ماهه دارم و شاغل هستم.
هیچگونه مشکل قلبی ندارم ولی مدتیه بطور ناگهانی سمت چپ بدنم شروع به بی حس شدن میکنه. قسمت بالای قفسه سینه سمت چپ از داخل حالت گرفتگی داره و کمی تنگی نفس احساس میکنم. گاهی اوقات وقتی عصبی میشم یا استرس دارم این حالت تشدید میشه بطوریکه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم و بعد از معاینات و رفتن به بیمارستان تمام حالتهای فیزیکیم عادی تشخیص داده میشن. الان هم بدون اینکه استرس خاصی بهم وارد شده باشه سمت چپ بدنم حالت بی حسی داره و دست چپم سنگینه. بالای قفسه سینه م از داخل تا پشت کتفم گرفتگی عجیبی داره نمیتونم بگم درد هست یا سوزش. میترسم از اینکه نکنه علامتهای سکته قلبی باشه. لطفا راهمایی کنید واقعا از اینکه تو محل کارم این اتفاق می افته و همیشه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم خسته شدم. ماه گذشته خودم از محل کارم رفتم بیمارستان بهمن و نیمه راه به اندازه این سمت چپ بدنم بی حس شده بود که راننده مجبور شد از کادر بیمارستان درخواست برانکارد کنه چون نمیتونستم راه برم و حتی صحبت کنم. صورتم کاملا بی حس بود و نمیتونستم به خوبی جملات و بگم ولی میدونستم دور و برم چه خبره. لطفا راهنمایی کنید واقعا تجربه بدیه
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل قلب باز

سلام مادر بزرگ من تقریبا بیست روز هست عمل قلب باز داشته و بعد از عمل مشکلاتی مثل تنگی نفس داشته و تا بیست روز گذشته تا به امروز هم این مشکل رو داره ما به دکترش مراجعه کردیم و این مشکل رو گفتیم و دکتر یک سری پاف دهنی و کپسول استنشاقی تجویز کرده و مادر بزرگم به طور مرتب استفاده میکنه اما هنوز احساس نفس تنگی داره و خوابیدن براش سخت شده و حس میکنه بهتر نشده و در طول روز هم تنگی نفس داره مشکل از چیه و راه حل داره ؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
آئورت شکمی

سلام آقای دکتر.. پدر بزرگم با 90 سال سن دچار بیماری آئورت شکمی است. درد شکم و کمر و همچنین فشار خون بالا(بدون سابقه قبلی) امانش را بریده. آیا با توجه به سن و سال بالا جراحی امکان پذیر است مشاهده پاسخ دکتر