علائم و روش درمانی تومور قلبی

به هر نوع رشد غیر طبیعی در اندام بدن تومور میگویند که ممکن است سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش خیم) باشند. در ادامه به بررسی تومور قلبی و روش های درمتنی آن می پردازیم.

تومور های بدخیم رشد سریعی داشته و زودتر به دیگر اعضای بدن انتشار میابند، اما تومور های خوش خیم رشد آهسته ای داشته و اغلب بی ضرر هستند که این به مکان آنها نیز بستگی دارد.

تومورهایی که منشا اولیه آن ها قلب است، تومور اولیه گفته میشود که بسیار نادر بوده و از هر 2000 نفر، تنها یک نفر به آن مبتلا می شود. به تومور هایی که از دیگر اندام بدن سرچشمه میگیرند و به قلب منتشر میشوند تومورهای ثانویه میگویند.

تومور اولیه ی غیرسرطانی قلب (میکسوما) معمولا در قسمت فوقانی بطن چپ به وجود می آیند و بیشتر در زنان شایع است. تومورهای سرطانی که در اثر مصرف تنباکو به وجود می آیند، علت اصلی مرگ در اثر سرطان ها هستند.

ضربان قلب

زمان مراجعه به پزشک

اگر علائم زیر را مشاهده کردید برای ارزیابی بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید. علائم تومور اولیه قلبی معمولا با تغییر حالت بدن به وجود می آیند و عبارتند از:

 • تپش قلب با افزایش ضربان قلب
 • غش کردن، احساس سبکی سر و سرگیجه
 • مشکل در نفس کشیدن در هنگام دراز کشیدن و یا خوابیدن
 • درد قفسه سینه یا احساس فشردگی قفسه سینه

بعضی از علائم کلی ممکن است علائم اندوکاردیت را تقلید کنند و عبارتند از:

 • تب یا سرفه
 • از دست دادن وزن
 • درد مفاصل
 • تغییر رنگ انگشتان و کبود شدن آنها در هنگام فشار دادن
 • قاشقی شدن ناخن ها و بزرگ شدن انگشتان
 • ورم پا، مچ پا و شکم

ممکن است تومور قلبی علائمی نداشته باشد. اما در مواردی علائم ممکن است خفیف تا شدید باشند. اغلب علائم تومور قلبی ناگهانی بوده و مانند دیگر بیماری های قلبی است.

علل تومور قلبی

تومور قلبی علت های مختلفی دارد ولی در کل، میتوان علل زیر را دلیل ظهور آن دانست.

 • اختلال در تقسیم سلولی
 • ضعف سیستم ایمنی، که نمیتواند بی نظمی های سلولی را که منجر به تشکیل تومر میشوند، شناسایی کند و آن ها را از بین ببرد.
 • همچنین تحت اشعه قرار گرفتن، بعضی ویروس ها، در معرض نور شدید خورشید قرار گرفتن، تنباکو، قارچ های سمی و بنزن نیز میتوانند باعث تومور شوند.
 •  10 درصد تومور های اولیه ی قلبی ارثی هستند.

ترک سیگار

پیشگیری از تومور قلبی

با اجتناب از چیزهایی که باعث تومور میشوند، خطر ابتلا به تومور میتواند کمتر شود. سیگار نکشید و تحت هیچ شرایطی از تنباکو استفاده نکنید. از نوشیدن الکل بپرهیزید و از تابش بیش از حد نور خورشید دوری کنید.

غربالگری سرطان، میتواند تومور را در مراحل اولیه شناسایی کند. این تست های غربالگری شامل ماموگرافی برای سرطان پستان، پاپ اسمیر برای سرطان دهانه ی رحم و کولونوسکوپی برای سرطان کولون می باشند.

هر چه تومور زودتر تشخیص داده شود احتمال موفقیت در درمان آن بیشتر میشود. اگر از اعضای خانواده ی کسی با تومور اولیه قلبی تشخیص داده شود، باید سایر اعضا غربالگری شوند، زیرا این تومور ممکن است ارثی باشد.

تشخیص تومور قلبی

به دلیل نادر بودن و شباهت علائم این بیماری با سایر بیماری ها و مشکلات قلبی، اغلب تشخیص تومور قلبی مشکل است.

افرادی که در دیگر اعضای بدنشان تومور دارند در صورت مواجع شدن مشکل در عملکرد قلب، باید برای تومور قلبی ثانویه، ارزیابی شوند.

اگر در کسی مشکلات قلبی یا شک به تومور قلبی وجود داشته باشد باید یک یا چند تا از تست های زیر  را انجام دهد.

 • آزمایش خون
 • عکس قفسه سینه
 • اکوکاردیوگرام، اکو به معنای امواج فراصوتی است که برای مشاهده ی حرکات قلب یا حفرات آن استفاده میشود.
 • نوار قلب که برای مشاهده ی ریتم غیر طبیعی قلب استفاده میشود.
 • کاتتریزاسیون قلبی که برای تشخیص انواع تومور استفاده میشود.
 • MRI قلبی که اطلاعات کاملتری را برای بررسی به پزشک میدهد.
 • توموگرافی CT یا CAT  که به دنبال بافت های غیر طبیعی میگردد.
 • آنژیوگرافی قلب که اغلب استفاده نمیشود ،اما میتواند نمای کلی توموری که در عکس قفسه ی سینه مشخص شده را نشان دهد.

جراحی قلب باز

درمان تومور قلبی

جراحی تومور اولیه ی غیر سرطانی قلب گزینه ای مناسب برای از بین بردن آن است، که نتیجه خوبی هم  در پی دارد.

سایر جراحی های قلبی ممکن است برای بهبود عملکرد قلب در تومور های اولیه ی غیر سرطانی با سایز بزرگ مناسب باشند.

تومور های اولیه ی سرطانی باید با شیمی درمانی و رادیوتراپی درمان شوند و امکان جراحی در آنها وجود ندارد.

بعضی اوقات داروها به پریکارد قلب (لایه ی پوشاننده قلب) تزریق میشوند تا رشد تومور را کند کنند، با این روش درمان موفق، معمولا نادر است.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

 سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی قلب باز

سلام پرو من دیشب ساعت ۷۰۳۰ از اتاق عمل بیرون امدن اما تا الان که ساعت حدود ۷.۳۰ صبح است به هوش نیامدن ایا طبیعی است؟ ممنون مشاهده پاسخ دکتر
2
مکث یه لحظه قلب

باسلام و خسته نباشید..من از سال 86 از بیماری اضطراب رنج میبردم و تا 3 سال پیش سیتالوپرام و یا سرترالین میخوردم..6 سال پیش بود که متوجه یه مکث قلب و بعد یه ضربه در قلبم شدم که پیش دکتر رفتم و دستگاهی 24 ساعت بمن وصل شد و بعد از مراجعه بمن قرص متورال دادن و مدتی خوردم و دیگه مراجعه نکردم..در طی این سالها هر از چندگاهی بیشتر در مواقع استرس و اضطراب باز دچار این مکث میشوم..طی این دوسه روز خیلی بیشتر شده چون دچار یه استرس و ترس هستم از دیدن یه فوت شخصی بدلیل ایست قلبی..مدام نبض خودمو میگیرم و این مکث قلب و یه ضربه محکم رو رصد میکنم..این مکث رو بدون گرفتن نبض هم احساس میکنم..ولی در مواقع استرس بیشتر میشه ولی در هنگام ورزش و فعالیت. تنگی نفس و درد و یا این مکث ندارم و بیشتر در حالت استرس و عدم فعالیت هست این مکث....مشکل ترش کردن معده هم دارم..ضربان قلبم در حالت نشسته 83 تا است..یه عکس کوجک از اون دستگاهی که 24 ساعت بهم وصل بود گذاشتم .امیدوارم بدرد بخوره ..سیگار هم میکشم .لطف کنید بفرمایید این آریتمیه؟ و خطرناکه..با سپاس از لطفتون مشاهده پاسخ دکتر
3
عمل قلب

سلام خسته نباشید .دایی من ب علت مصرف بالای دخانیات دچار عفونت ریه شد و بعد قلب بزرگ شد و دریچه قلب رو عمل کردند و سه رگ قلبشون بسته شده بود ک جراحی کردند.بعد از سه روز ک بیهوش بودن قلب خونریزی میکنه و ضریب هوشی ۳میشه .خونریزی رو با ساکشن بهبود میدن ولی ضریب هوشی تغییری نمی کنه .آقای دکتر آیا امیدی هست؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
درد سینه راست

سلام اقای دکتر خسته نباشی
من به مدت ۵ماه هست که به صورت لحظه ای سینه راستم میگره مثل تیر کشیدن انگار رگ هاش میگیره هرچی متخصص داخلی رفتم فایده نداشت نه ضربه خوردم ن سابقه داشتم چکاپ دادم کبد معده و ریع هم سالمه جوری که اونا گفتن بیشتر مواقع وقتی کمی به سمت پایین کج میشم میگره حدود ۵ثانیه تا صاف نشم ول نمیکنه البته لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
5
اریتمی قلبی

با سلام
اقای دکتر در مورد ارتباط بین اریتمی قلبی و عمل قلب باز میخواستم اطلاعات بگیرم
آیا کسی که عمل قلب باز داشته می تواند از پیس میکر استفاده کند؟ و همینطور کسی که بالون زده باشه؟ ارتباط بین بالون زدن و پیس میکر چی هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
جراحی قلب باز بیماران زیوی

سلام آقای دکتر
با تشکر زیاد از سیستم مشاوره شما بنده برای اولین بار این سیستم را مشاهده کردم خدا قوت و پاینده باشید.
جناب دکتر پدر من ٧٣ ساله هست و سه سال پیش سکته مغزی داشته و بعد از آن دچار مشکل ریوی شده بطوریکه اکسیژن خون زیر ٩٠ هست بطوریکه اکسیمتر انگشتی همیشه همراه دارد پدرم تازگی پدرم آنژیوگرافی شده و پزشک تشخیص عمل قلب داده پدرم مدت چهل و پنج سال سیگار میکشیده و الان دیگه نمیکشه از زمانی که سکته مغزی کرده به مدت سه سال دیگه سیگار نکشیده و شبها هم با دستگاه اکسیژن میخوابه حال با این تفاسیر عمل قلب چگونه میتواند باشد ریسکش چقدر است مدارکش هم موجوده بخواهید میتوان اسکن کنم و بفرستم
مشاهده پاسخ دکتر
7
افت فشار برون ده قلب بعد از تعویض دریچه

باسلام جناب اقای دکتر حسین زاده
مادرم چند روز پیش بدلیل تنگی نفس و ادم ریوی بستری و بعد از آنژیوگرافی و اکو .. مشخص شد دریچه میترال ایشون تنگ بوده و باید تعویض بشه. بعد از انجام عمل موفق تعویض دریچه الان یک هفته در icu هستن. علت بستری طولانی مدت این هست که تا دستگاه پمپ از ایشون قطع میکنن فشارشون میوفته و فعلا با دستگاه فشارشون تحت کنترل هستش. سوالم این هستش که برای این مورد چه تدبیر و راه حلی وجود دارد.
قبلا از حسن توجهتون تشکر میکنم.
مشاهده پاسخ دکتر
8
بی حس شدن سمت چپ بدن و احساس درد در قسمت بالای سمت چپ سینه

وقت بخیر دکتر عزیز
40 سال سن دارم و متاهل، یک دختر دو سال و ده ماهه دارم و شاغل هستم.
هیچگونه مشکل قلبی ندارم ولی مدتیه بطور ناگهانی سمت چپ بدنم شروع به بی حس شدن میکنه. قسمت بالای قفسه سینه سمت چپ از داخل حالت گرفتگی داره و کمی تنگی نفس احساس میکنم. گاهی اوقات وقتی عصبی میشم یا استرس دارم این حالت تشدید میشه بطوریکه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم و بعد از معاینات و رفتن به بیمارستان تمام حالتهای فیزیکیم عادی تشخیص داده میشن. الان هم بدون اینکه استرس خاصی بهم وارد شده باشه سمت چپ بدنم حالت بی حسی داره و دست چپم سنگینه. بالای قفسه سینه م از داخل تا پشت کتفم گرفتگی عجیبی داره نمیتونم بگم درد هست یا سوزش. میترسم از اینکه نکنه علامتهای سکته قلبی باشه. لطفا راهمایی کنید واقعا از اینکه تو محل کارم این اتفاق می افته و همیشه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم خسته شدم. ماه گذشته خودم از محل کارم رفتم بیمارستان بهمن و نیمه راه به اندازه این سمت چپ بدنم بی حس شده بود که راننده مجبور شد از کادر بیمارستان درخواست برانکارد کنه چون نمیتونستم راه برم و حتی صحبت کنم. صورتم کاملا بی حس بود و نمیتونستم به خوبی جملات و بگم ولی میدونستم دور و برم چه خبره. لطفا راهنمایی کنید واقعا تجربه بدیه
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل قلب باز

سلام مادر بزرگ من تقریبا بیست روز هست عمل قلب باز داشته و بعد از عمل مشکلاتی مثل تنگی نفس داشته و تا بیست روز گذشته تا به امروز هم این مشکل رو داره ما به دکترش مراجعه کردیم و این مشکل رو گفتیم و دکتر یک سری پاف دهنی و کپسول استنشاقی تجویز کرده و مادر بزرگم به طور مرتب استفاده میکنه اما هنوز احساس نفس تنگی داره و خوابیدن براش سخت شده و حس میکنه بهتر نشده و در طول روز هم تنگی نفس داره مشکل از چیه و راه حل داره ؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
آئورت شکمی

سلام آقای دکتر.. پدر بزرگم با 90 سال سن دچار بیماری آئورت شکمی است. درد شکم و کمر و همچنین فشار خون بالا(بدون سابقه قبلی) امانش را بریده. آیا با توجه به سن و سال بالا جراحی امکان پذیر است مشاهده پاسخ دکتر