علائم سکته قلبی را بهتر بشناسیم

سکته یا حمله ى قلبی زمانی رخ مى دهد که ناگهان جریان خون به بخشی از عضله ى قلب قطع شود. بیشتر حملات قلبی ناشی از بیماری هاى  قلبی عروقی است.سکته قلبی تهدید کننده ى زندگی است.

علائم سکته قلبی

علائم سکته قلبی در افراد مختلف متفاوت است. شایع ترین نشانه ها و علائم سکته قلبی عبارتند از:

1- درد و ناراحتی در قفسه سینه که ناگهانى اتفاق می افتد و از بین نمی رود. درد ممکن است به بازوی چپ یا راست یا به گردن، فک، پشت و معده انتشار یابد. برای برخی افراد درد و یا تنگی شدید است، در حالی که افراد دیگر فقط کمى احساس ناراحتی می کنند.

2- هم چنین ممکن است احساس خستگی مفرط، تعریق، سرگیجه یا تنگى نفس نیز داشته باشید. ممکن است سکته ى قلبی بدون درد قفسه سینه کلاسیک رخ دهد که بیشتر در سالمندان، زنان، یا افرادی که مبتلا به دیابت هستند شایع است زیرا این شرایط می توانند آسیب عصبی ایجاد کنند که بر احساس درد شما تأثیر بگذارند.

در طی سکته ى قلبی خطر ایجاد اَرِست قلبى  ( توقف ناگهانى قلب ) نیز وجود دارد که پمپاژ خون و تنفس طبیعی قلب متوقف می شود.

تفاوت بین سکته قلبی و اَرِست قلبى چیست؟

سکته ى قلبی زمانی است که یکی از عروق کرونر مسدود می شود. به عضله ى قلب خون کافى و حیاتی نمى رسد و اگر درمان نشود، عضله شروع به مردن خواهد کرد زیرا اکسیژن کافی به آن نمى رسد. اگر دچار سکته ى قلبی شوید، هوشیار مى مانید.

اَرِست قلبی زمانی است که پمپاز خون و تنفس طبیعى قلب متوقف می شود . اگر دچار اَرست قلبى شوید از هوش خواهید رفت و نیاز به احیا خواهید داشت.

تفاوت ایست قلبی و سکته قلبی

درخواست کمک پزشکی را به تاخیر نیاندازید.

اکثر خانم ها پس از تجربه ى اولین علائم سکته ى قلبی، بیشتر صبر می کنند تا به اورژانس مراجعه کنند. این کار ممکن است به این دلیل باشد که احساس علائم در خانم ها کم تر است و آن ها تمایلی به ایجاد سر و صدا ندارند، یا  اگر نمی خواهند شرمنده شوند ( اگر معلوم شود وضعیت آن ها جدی نیست ) .

به طور متوسط ​​3 زن در هر ساعت از سکته ى  قلبی می میرند. تاخیر در رسیدن به اورژانس می تواند به طور چشمگیری شانس بقا را کاهش دهد.

اگر احساس سکته ى قلبى کردم مى توانم یک آسپرین مصرف کنم؟

اگر احساس سکته ى قلبى دارید اولین کارى که باید انجام دهید تماس براى فرستادن آمبولانس یا مراجعه ى فورى به اورژانس است .

مصرف آسپرین

سپس تا زمانى که آمبولانس برسد باید بنشینید و آرام باشید. هرگز براى گشتن دنبال آسپرین بلند نشوید . این کار ممکن است فشار اضافى بر قلب وارد کند. یک قرص آسپرین (300 میلی گرم) اگر به راحتی در دسترس بود را مصرف کنید، مگر اینکه به آسپرین حساسیت داشته باشید یا پزشک مصرف آن را برایتان منع کرده باشد .

علل سکته قلبی

بیشتر سکته هاى قلبی زمانی اتفاق مى افتند که قطر داخل یک یا چند عروق کرونر به علت افزایش تدریجی رسوبات چربی به نام آتروما کاهش یابد.

اگر قطعه ای از این ماده ى چربی کنده شود، یک لخته خون ایجاد می شود تا آسیب به دیواره شریانی را بهبود بخشد. این لخته خون می تواند عروق کرونر شما را مسدود کند، و باعث شود به بخشی از عضله ى قلب خون و اکسیژن  نرسد . این پروسه یک سکته ى قلبی است.

به سکته ى قلبی ، سندرم حاد کرونری، انفارکتوس میوکارد ( اِم آى ) یا ترومبوز کرونری نیز مى گویند . سایر علل سکته ى قلبى که نادر هستند شامل  انسداد خود به خودى شریان کرونری است که در آن یک یا چند عروق کرونر پاره می شوند.

سکته ى قلبی چگونه تشخیص داده می شود؟

تیم آمبولانس یا اورژانس از شما  الکتروکاردیوگرام ( نوار قلب ) مى گیرند تا متوجه شوند که آیا علائم شما به علت سکته ى  قلبی است یا خیر. این کار باید به سرعت انجام شود تا انتقال شما به بیمارستان تاخیر نداشته باشد.

تست شامل قرار دادن تکه های کوچک چسبنده به نام الکترود بر روی دست ها، پاها و قفسه سینه است. این الکترود ها توسط سیم به یک ماشین متصل می شوند که ضربان های الکتریکی قلب شما را ثبت می کند. پزشکان امداد می توانند از تغییرات خاصی که در نتایج الکتروکاردیوگرافی شما دیده می شود، تشخیص دهند که دچار سکته ى قلبی شده اید یا خیر.

اگر الکتروکاردیوگرام قطعی نباشد، ممکن است نیاز به آزمایش های بیشتری برای تشخیص سکته ى قلبی داشته باشید.

چه درمانی برای سکته قلبی لازم است؟

در صورت تشخیص سکته ى قلبی، باید در اسرع وقت درمان شوید. درمان اولیه برای رسیدن جریان خون به بخش آسیب دیده ى عضله ى قلب می تواند جان شنا را نجات دهد و میزان آسیب دائمی به عضله ى قلب خود را محدود کند.

بسیاری از افراد مبتلا به سکته ى قلبی نیاز به درمان اورژانسى دارند تا انسداد عروق کرونر را از بین ببرند. هم چنین ممکن است نیاز به یک درمان به نام آنژیوپلاستی اولیه داشته باشید . این روش برای باز کردن مجدد عروق کرونر مسدود شده است و معمولا شامل قرار دادن یک یا چند استنت برای کمک به باز نگه داشتن شریان تنگ شده است.

آنژیو

یا ممکن است برایتان دارو هاى ترومبولیتیک تجویز شود تا لخته ى خونى که باعث انسداد عروق کرونر شده است را حل کند.

در برخی از انواع سکته هاى قلبی براى فرد هیچ یک از این دو روش تجویز نمى شود ، زیرا ممکن است برایش امن نباشند .

شما معمولا به مدت دو تا پنج روز بسته به نوع درمان و میزان بهبودى در بیمارستان بسترى مى مانید.

پس از سکته قلبى چه اتفاقی برای قلب رخ می دهد؟

سکته ى قلبی می تواند یک تجربه ترسناک باشد و می تواند مدتى طول بکشد تا متوجه شوید که چه اتفاقى افتاده است . طبیعی است که در مورد بهبودى و آینده ى خود نگران باشید.

بسیاری از افراد به طور کامل بهبود می یابند و ظرف چند ماه می توانند به فعالیت های عادی خود بازگردند. بعضی افراد ممکن است قادر به انجام کارهاى قبلى با شدت قبلى نباشند ، اما مراجعه به توانبخشی قلب، شانس خود را برای رساندن حداکثر به حالت عادی افزایش می دهید.

آیا دوباره اتفاق خواهد افتاد؟

تجربه ى یک سکته ى قلبی خطر ایجاد دوباره ى آن را افزایش می دهد، اما این خطر با درمان صحیح کاهش می یابد. و اگر داروهایی را که پزشک برای شما تجویز کرده است به طور منظم مصرف کنید و یک شیوه ى زندگی سالم داشته باشید، می توانید به میزان قابل توجهی خطر بروز مجدد آن را کاهش دهید.

پیشگیری از سکته قلبی

داشتن شیوه ى زندگی سالم می تواند به شما در پیشگیری از بیماری هاى قلبی عروقی و سکته ى قلبی کمک کند.

عوامل بسیار زیادى در شیوه ى زندگی وجود دارند که می تواند احتمال ابتلا به بیماری هاى قلبی عروقی را افزایش دهند ، شامل:

# فشار خون بالا

# چربى خون بالا

# دیابت

# سیگار کشیدن

# وزن بالا

# عدم فعالیت و تحرک

# بررسى سلامتى

اگر 40 تا 74 سال دارید، باید از پزشک یا پرستار خود بخواهید سلامت قلبتان را برای ارزیابی خطر ابتلا به حمله قلبی در 10 سال آینده بررسى کند.

شناسایی و کنترل یک بیماری مانند فشار خون بالا یا کلسترول بالا می تواند خطر ابتلا به سکته ى قلبی را در آینده کاهش دهد. اگر سابقه خانوادگی بیمار یهای قلبی عروقی دارید، به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید. تصور می شود که سابقه خانوادگی بیماری های قلبی عروقی  دارید اگر :

1- پدر یا برادر شما زیر 55 سال بودند که بیمارى قلبى عروقى براى آن ها تشخیص داده شد.

2- مادر یا خواهر شما زیر 65 سال سن داشتند که بیمارى قلبى عروقى براى آن ها تشخیص داده شد.

هورمون های زنانه ممکن است خان ها را در سال های قبل از یائسگی از بروز بیماری های قلبی و عروقی محافظت کنند. پس از یائسگی، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی افزایش می یابد و همچنان با افزایش سن افزایش پیدا می کند.

توانبخشی قلب

پس از سکته ى قلبی معمولا به خدمات توانبخشی قلب برای مشاوره تخصصی، حمایت و فعالیت بدنی ارجاع داده مى شوید، اگر یکی از این مراکز در منطقه ى شما موجود باشد.

توانبخشی قلب ترکیبی از ورزش، آموزش، آرامش و پشتیبانی روانی است. هدف از آن این است که به شما کمک کند تا بهبود یابید و به تا جایى که ممکن است زندگی خود را ادامه دهید.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلبسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
وجود حفره در قلب نوزاد (ASD)

با سلام و احترام
پزشک متخصص نوزادان در مراجعه خواهر زاده ام (نوزاد 40 روزه) تشخیص صدار اضافه در قلب را می دهد و پس از انجام اکو،نتیجه آن تشخیص وجود سوراخ به اندازه هفت میلیمتر
( ,Med Size ASD = 7mm ,mild RAE ) در قلب که به شرح عکس های پیوست می باشد.
پزشک قرص فروزماید تجویز نموده و همچنین گفته اگر بچه تغذیه خوبی داشته باشد امکان دارد تا سوراخ بسته شود.الان وزن بچه 5.200 کیلوگرم است.و گفته 4 ماه دیگر برای اکو مراجعه شود.
بسیار ممنون میشوم نظرتان را در این خصوص بیان کنید.
با سپاس فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
سن 74 برای جراحی

سلام.
پدر من 74 ساله هستن. شهرستان 2 دکتر گفتن عضله قلبشئن قوس هست و جراحی میشه ولی یه دکتر گفتن به دلیل سن بالا و نوع گرفتگی عروق (ظاهرا به دلیل گرفتگی چند نقطه در یک رگ) ریسک عملشون خیلی بالاست و بهتره با قرص زندگی رو ادامه بدن.ایشون قند تحت کنترل با متفورمین دارن که حدود 118 هست. و قوای جسمانی خوبی دارن. منتها رگها تقریبا 100 گرفتگی دارن. نظر شما چیه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
درد قفسه سینه

با سلام خانواده من از طرف مادر ناراحتی قلبی دارند سابقه آنژیوگرافی و عمل قلب باز دارند مدتی تپش قلب مداوم دارم و درد در قفسه سینه سمت چپ که به گردن و دست چپم هم میزنه و تنفس عمیق دردم در قفسه سینه بیشتر میشه دکتر رفتم دوتا قرص پروپرانولول10وکاردیازپوکساید داده دستم رو حرکت میدم درد قفسه سینه خیلی زیاد میشه آیا دارو هام خوبه پیگیر نشم یا نه باید دکتر دیگه ای بروم مشاهده پاسخ دکتر
4
علائم گرفتگی عروق

سلام،من 31 سالمه،نميدونم دچار گرفتگی عروق هستم یا نه،ولی خیلی نگرانم،کلسترول خونم بالاست.تعرق زیاد دارم،ولی بقیه علائم رو تقریباً ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بسته ترمیم دریچه میترال

سلام ایا عمل فوق پیشرفته بسته ترمیم دریچه میترال قلب را جنابعالی در کدام بیمارستان انجام میدهید و ....... مشاهده پاسخ دکتر
6
اریتمی و پی وی سی

سلام خسته نباشید.
آقای دکتر من سال 93 به خاطر تپش قلب های زیادی که داشتم و هر بار باعث بی هوشی ام میشد دکتر برام ابلیشن انجام داد و گفتند که آریتمی داری و رگ هاتو سوزاندیم.
اما حالا تپش قلب میگیرم باز و دست چپم کلا بی حس پیشه. که هولتر 48 ساعت برام وصل کردن که حالا با نتیجه هولتر گفتن که پی وی سی دارم.
من از بعد از ابلیشن تا حالا قرص ایندرال ۱۰ میخورم روزی یکی. آقای دکتر من پرولاپس میترال هم دارم.
آقای دکتر حالا باید چیکار کنم ؟ باز هم باید عمل شم؟ من شهرستانم و دکتری که برام ابلیشن انجام دادن تهران هستن خیلی نگرانم باید چیکار کنم چون گفتن برو تهران
مشاهده پاسخ دکتر
7
عمل قلب باز

سلام آقای دکتر حدود 5 ماه است عمل قلب باز گرفتگی عروق کرونری انجام داده ام حالت کرختی ودرد قفسه سینه و سنگینی سمت چپ ام مدام کم و زیاد است ولی جدیدا محل شکاف قفسه سینه ام قزمز شده و سوزش شدیدی دارد علت راجویا هستم پیاده روی و دوچرخه سواری میکنم سن 56 سال مرد - متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
8
تنگی نفس بعد از عمل

سلام دکتر پدر من دو هفته پیش عمل جراحی باز برای تعویض دریچه و پیوند رگ انجام دادن یک هفته ای است که اول دچار تک سرفه های مکرر میشدند در زمان کوتاه و الان مشکل تنگی نفس دارن عکس از ریه ها گرفته شد ولی آب جمع نشده بود مشکل میتونه از چی باشه
با تشکر از راهنمایی شما
مشاهده پاسخ دکتر
9
بیهوشی بد عمل

سلام اقای دکتر پدر من رو روز یکشنبه عمل قلب باز انجام دادید ولی از ساعت 7ک30 دقیقه شب تا بحال هنوز بهوش نیومدن طبیعی میباشد یا مورد خاصی متاسفانه دسترسی ندارم به شما-بیمارستان تریتا
ممنون میشم راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
10
سوارخ قلبی

سلام خسته نباشیدآقادکتر،من دختری۲۷ساله هستم گاهی اوقات خیلی تپش دارم جوری که تونفس کشیدن دچارمشکل میشم ومجبورمیشم نفسای عمیق بکشم رفتم دکترنوارقلب انجام دادم گفتن تپش نامنظم داری وبرام قرص متورال نوشتن خواستم برام اکوانجام بدن اماگفتن لازم نیست به نظرتون مشکل جدی نیست؟امکانش هست قلبم سوراخ باشه باتوجه به اینکه پدرم قلبش سوراخ هست مشاهده پاسخ دکتر