علائم سکته قلبی را بهتر بشناسیم

سکته یا حمله ى قلبی زمانی رخ مى دهد که ناگهان جریان خون به بخشی از عضله ى قلب قطع شود. بیشتر حملات قلبی ناشی از بیماری هاى  قلبی عروقی است.سکته قلبی تهدید کننده ى زندگی است.

علائم سکته قلبی

علائم سکته قلبی در افراد مختلف متفاوت است. شایع ترین نشانه ها و علائم سکته قلبی عبارتند از:

1- درد و ناراحتی در قفسه سینه که ناگهانى اتفاق می افتد و از بین نمی رود. درد ممکن است به بازوی چپ یا راست یا به گردن، فک، پشت و معده انتشار یابد. برای برخی افراد درد و یا تنگی شدید است، در حالی که افراد دیگر فقط کمى احساس ناراحتی می کنند.

2- هم چنین ممکن است احساس خستگی مفرط، تعریق، سرگیجه یا تنگى نفس نیز داشته باشید. ممکن است سکته ى قلبی بدون درد قفسه سینه کلاسیک رخ دهد که بیشتر در سالمندان، زنان، یا افرادی که مبتلا به دیابت هستند شایع است زیرا این شرایط می توانند آسیب عصبی ایجاد کنند که بر احساس درد شما تأثیر بگذارند.

در طی سکته ى قلبی خطر ایجاد اَرِست قلبى  ( توقف ناگهانى قلب ) نیز وجود دارد که پمپاژ خون و تنفس طبیعی قلب متوقف می شود.

تفاوت بین سکته قلبی و اَرِست قلبى چیست؟

سکته ى قلبی زمانی است که یکی از عروق کرونر مسدود می شود. به عضله ى قلب خون کافى و حیاتی نمى رسد و اگر درمان نشود، عضله شروع به مردن خواهد کرد زیرا اکسیژن کافی به آن نمى رسد. اگر دچار سکته ى قلبی شوید، هوشیار مى مانید.

اَرِست قلبی زمانی است که پمپاز خون و تنفس طبیعى قلب متوقف می شود . اگر دچار اَرست قلبى شوید از هوش خواهید رفت و نیاز به احیا خواهید داشت.

تفاوت ایست قلبی و سکته قلبی

درخواست کمک پزشکی را به تاخیر نیاندازید.

اکثر خانم ها پس از تجربه ى اولین علائم سکته ى قلبی، بیشتر صبر می کنند تا به اورژانس مراجعه کنند. این کار ممکن است به این دلیل باشد که احساس علائم در خانم ها کم تر است و آن ها تمایلی به ایجاد سر و صدا ندارند، یا  اگر نمی خواهند شرمنده شوند ( اگر معلوم شود وضعیت آن ها جدی نیست ) .

به طور متوسط ​​3 زن در هر ساعت از سکته ى  قلبی می میرند. تاخیر در رسیدن به اورژانس می تواند به طور چشمگیری شانس بقا را کاهش دهد.

اگر احساس سکته ى قلبى کردم مى توانم یک آسپرین مصرف کنم؟

اگر احساس سکته ى قلبى دارید اولین کارى که باید انجام دهید تماس براى فرستادن آمبولانس یا مراجعه ى فورى به اورژانس است .

مصرف آسپرین

سپس تا زمانى که آمبولانس برسد باید بنشینید و آرام باشید. هرگز براى گشتن دنبال آسپرین بلند نشوید . این کار ممکن است فشار اضافى بر قلب وارد کند. یک قرص آسپرین (300 میلی گرم) اگر به راحتی در دسترس بود را مصرف کنید، مگر اینکه به آسپرین حساسیت داشته باشید یا پزشک مصرف آن را برایتان منع کرده باشد .

علل سکته قلبی

بیشتر سکته هاى قلبی زمانی اتفاق مى افتند که قطر داخل یک یا چند عروق کرونر به علت افزایش تدریجی رسوبات چربی به نام آتروما کاهش یابد.

اگر قطعه ای از این ماده ى چربی کنده شود، یک لخته خون ایجاد می شود تا آسیب به دیواره شریانی را بهبود بخشد. این لخته خون می تواند عروق کرونر شما را مسدود کند، و باعث شود به بخشی از عضله ى قلب خون و اکسیژن  نرسد . این پروسه یک سکته ى قلبی است.

به سکته ى قلبی ، سندرم حاد کرونری، انفارکتوس میوکارد ( اِم آى ) یا ترومبوز کرونری نیز مى گویند . سایر علل سکته ى قلبى که نادر هستند شامل  انسداد خود به خودى شریان کرونری است که در آن یک یا چند عروق کرونر پاره می شوند.

سکته ى قلبی چگونه تشخیص داده می شود؟

تیم آمبولانس یا اورژانس از شما  الکتروکاردیوگرام ( نوار قلب ) مى گیرند تا متوجه شوند که آیا علائم شما به علت سکته ى  قلبی است یا خیر. این کار باید به سرعت انجام شود تا انتقال شما به بیمارستان تاخیر نداشته باشد.

تست شامل قرار دادن تکه های کوچک چسبنده به نام الکترود بر روی دست ها، پاها و قفسه سینه است. این الکترود ها توسط سیم به یک ماشین متصل می شوند که ضربان های الکتریکی قلب شما را ثبت می کند. پزشکان امداد می توانند از تغییرات خاصی که در نتایج الکتروکاردیوگرافی شما دیده می شود، تشخیص دهند که دچار سکته ى قلبی شده اید یا خیر.

اگر الکتروکاردیوگرام قطعی نباشد، ممکن است نیاز به آزمایش های بیشتری برای تشخیص سکته ى قلبی داشته باشید.

چه درمانی برای سکته قلبی لازم است؟

در صورت تشخیص سکته ى قلبی، باید در اسرع وقت درمان شوید. درمان اولیه برای رسیدن جریان خون به بخش آسیب دیده ى عضله ى قلب می تواند جان شنا را نجات دهد و میزان آسیب دائمی به عضله ى قلب خود را محدود کند.

بسیاری از افراد مبتلا به سکته ى قلبی نیاز به درمان اورژانسى دارند تا انسداد عروق کرونر را از بین ببرند. هم چنین ممکن است نیاز به یک درمان به نام آنژیوپلاستی اولیه داشته باشید . این روش برای باز کردن مجدد عروق کرونر مسدود شده است و معمولا شامل قرار دادن یک یا چند استنت برای کمک به باز نگه داشتن شریان تنگ شده است.

آنژیو

یا ممکن است برایتان دارو هاى ترومبولیتیک تجویز شود تا لخته ى خونى که باعث انسداد عروق کرونر شده است را حل کند.

در برخی از انواع سکته هاى قلبی براى فرد هیچ یک از این دو روش تجویز نمى شود ، زیرا ممکن است برایش امن نباشند .

شما معمولا به مدت دو تا پنج روز بسته به نوع درمان و میزان بهبودى در بیمارستان بسترى مى مانید.

پس از سکته قلبى چه اتفاقی برای قلب رخ می دهد؟

سکته ى قلبی می تواند یک تجربه ترسناک باشد و می تواند مدتى طول بکشد تا متوجه شوید که چه اتفاقى افتاده است . طبیعی است که در مورد بهبودى و آینده ى خود نگران باشید.

بسیاری از افراد به طور کامل بهبود می یابند و ظرف چند ماه می توانند به فعالیت های عادی خود بازگردند. بعضی افراد ممکن است قادر به انجام کارهاى قبلى با شدت قبلى نباشند ، اما مراجعه به توانبخشی قلب، شانس خود را برای رساندن حداکثر به حالت عادی افزایش می دهید.

آیا دوباره اتفاق خواهد افتاد؟

تجربه ى یک سکته ى قلبی خطر ایجاد دوباره ى آن را افزایش می دهد، اما این خطر با درمان صحیح کاهش می یابد. و اگر داروهایی را که پزشک برای شما تجویز کرده است به طور منظم مصرف کنید و یک شیوه ى زندگی سالم داشته باشید، می توانید به میزان قابل توجهی خطر بروز مجدد آن را کاهش دهید.

پیشگیری از سکته قلبی

داشتن شیوه ى زندگی سالم می تواند به شما در پیشگیری از بیماری هاى قلبی عروقی و سکته ى قلبی کمک کند.

عوامل بسیار زیادى در شیوه ى زندگی وجود دارند که می تواند احتمال ابتلا به بیماری هاى قلبی عروقی را افزایش دهند ، شامل:

# فشار خون بالا

# چربى خون بالا

# دیابت

# سیگار کشیدن

# وزن بالا

# عدم فعالیت و تحرک

# بررسى سلامتى

اگر 40 تا 74 سال دارید، باید از پزشک یا پرستار خود بخواهید سلامت قلبتان را برای ارزیابی خطر ابتلا به حمله قلبی در 10 سال آینده بررسى کند.

شناسایی و کنترل یک بیماری مانند فشار خون بالا یا کلسترول بالا می تواند خطر ابتلا به سکته ى قلبی را در آینده کاهش دهد. اگر سابقه خانوادگی بیمار یهای قلبی عروقی دارید، به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید. تصور می شود که سابقه خانوادگی بیماری های قلبی عروقی  دارید اگر :

1- پدر یا برادر شما زیر 55 سال بودند که بیمارى قلبى عروقى براى آن ها تشخیص داده شد.

2- مادر یا خواهر شما زیر 65 سال سن داشتند که بیمارى قلبى عروقى براى آن ها تشخیص داده شد.

هورمون های زنانه ممکن است خان ها را در سال های قبل از یائسگی از بروز بیماری های قلبی و عروقی محافظت کنند. پس از یائسگی، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی افزایش می یابد و همچنان با افزایش سن افزایش پیدا می کند.

توانبخشی قلب

پس از سکته ى قلبی معمولا به خدمات توانبخشی قلب برای مشاوره تخصصی، حمایت و فعالیت بدنی ارجاع داده مى شوید، اگر یکی از این مراکز در منطقه ى شما موجود باشد.

توانبخشی قلب ترکیبی از ورزش، آموزش، آرامش و پشتیبانی روانی است. هدف از آن این است که به شما کمک کند تا بهبود یابید و به تا جایى که ممکن است زندگی خود را ادامه دهید.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور محترم آقای دکتر حسین زاده؛ بنده قربانی هستم از قزوین، هفته پیش در بیمارستان بقیه الله شمارو زیارت کردم بابت مشکل مادرم؛ دستور فرمودید بیمار رو ببرم پیش خانم دکتر مشکانی یا خسروی جهت انجام اکو، جسارتا مسئول پذیرش از بنده نسخه و نوع اکویی که شما درخواست فرمودید رو مطالبه کردند! میخواستم نوع اکویی که مدنظرتون هست رو بدونم، تا اینکه تو یه روز هم اکو انجام بشه هم شما بیمار رو ویزیت بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   لطفا جهت تنظیم نسخه مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و درو خدمت آقاي دكتر--مادر من 77 سال سن دارد-حدود 15 سال پيش هم سكته مغزي داشته كه تحت نظر ميباشد-مشكل ايشان در حال حاضر نوسان فشار خون هست كه روزي 3 عدد والسارتان 80 توسط دكتر مغز و اعصاب ايشان مصرف ميكند-فشار ايشان بعد اظهر به به بعد 16/10-19/10-15/9-16/9 اكوي قلب نيز گرفته شده كه مشكلي نداشته-دكتر ديگه رفتيم گفتند به جاي 3 عدد والسارتان 80 يك عدد آملوديپين مصرف كند يعني صبح و شب والسارتان ظهر آملوديپين-ميخواستم نظر شما رو بدونم-قرص هاي مصرفي ايشان----پروپانول 20-روزي 3 عدد---پرگابالين 75-3عدد-آسپرين-لورازپام-والسارتان 80-ناگفته نماند در مدت يك ماه پس از مراجه به چشم پزشكي جهت عمل آب مرواريد مشخص شد شبكبه خونريزي كرده كه ناشي از فشار خون بال بوده---ايشان ديابت ندارن--ممنون از كمك شما
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بظور کلی کنترل فشار خون بالا امروزه به کمک دو یا سه داروی همزمان ولی با دوز کمتر توصیه میشود
 • تصویر کاربر داود دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام خدمت شما
  آقای دکتر مادرم 65 ساله سنش هست با تشخیص تنگی دریچه میترال عمل قلب باز شده و دریچه ایشون تعویض شد. تا الان 25 روز هست که در icu تحت مراقبت هستش و به ونتیلاتور وصل هستش. Ef ایشون قبل عمل 50 بود که بعد عمل 40 شده. که بواسطه همین از دستگاه نمی تونن جداش کنن. سوالم این هستش که دارو درمانی برای افزایش ef نیستش که سریع جواب بده?. چون روز بروز حالش داره بدتر میشه و عفونت و قارچ بیمارستانی داره ریه ها و کلیه هاشو درگیر میکنه.
  سپاسگزار میشم که از نظرات گرانبهاتون در اختیارم بذارید که بتونم مادرم رو نجات بدم.
  با احترام
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بهترین راهنمای شما پزشک معالج شما هست
   کاهش قدرت انقباضی قلب در حد ۴۰‎٪ به خودی خود عامل جدا نشدن از دستگاه تنفس مصنوعی نمی باشد
   در این مقیاس۷۵‎٪قلب فعالیت دارد
 • تصویر کاربر هایده سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  چربی خون من پایین اومده ایا باید ادامه بدهم الته سالی 1 یا 2 بار ازمایسخون دادم نرمال بوده .به خاطر عوارض دارویی نگران هستم .
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   قطع دارو باید بر اساس تجویز پزشک باشد. چنانچه هر ۶ ماه تست های کبدی برای خانواده داروهای نظیر اترووستاتین انجام شود، مناسب است.
درحال دریافت اطلاعات