بیماری مادرزادی asd سوراخی در قلب انسان

بیماری ASD میتواند شدید یا خفیف باشد. بیماری خفیف که در آن سوراخ کوچکی ایجاد شده است، به مقدار کمی خون اجازه ی عبور می دهد. این بیماری خفیف تاثیر خاصی روی عملکرد قلب ندارد و به همین دلیل نیاز به درمان نمی باشد. خیلی از این موارد با رشد کودک خود به خود برطرف خواهند شد.

نقص سپتوم بین دهلیزی ASD وجود سوراخ در قسمتی از سپتومی است که دهلیز ها (حفرات فوقانی قلب) را از هم جدا می کند. این سوراخ به خون غنی از اکسیژن اجازه می دهد به جای آن که به بطن چپ وارد شود از سمت چپ قلب به سمت راست جریان پیدا کند. این بدان معناست که خون غنی از اکسیژن دوباره به ریه ها پمپ میشود، در صورتی که باید به بدن پمپ می شده است.

بیماری مادرزادی ASD

بیماری متوسط تا شدید به خون بیشتری اجازه ی عبور از یک دهلیز به دهلیز دیگر می دهد، و به احتمال کمتری خودبه خود برطرف می شود. خیلی از کودکان ممکن است حتی با وجود بیماری شدید علائمی بروز ندهند.

سه نوع اصلی ASD

شامل موارد زیر است:

# Secundum

در این نوع نقص در میانه ی سپتوم دهلیزی میباشد. این نوع شایعترین حالت ASD میباشد. حدود 8 نفر از هر 10 نوزادی که با ASD متولد میشوند، این نوع نقص را دارند. حداقل نصف موارد خود به خود برطرف خواهد شد. هرچند اگر سوراخ بزرگ باشد احتمال برطرف شدن خود به خودی آن کمتر است.

# Primum

این نقص در قسمت تحتانی سپتوم دهلیزی میباشد. این نقص معمولا به همراه مشکلات دریچه های قلبی که حفرات فوقانی و تحتانی قلب را به هم متصل میکند اتفاق می افتد. این نقص خیلی شایع نیست، و خود به خود برطرف نمیشود.

 # Sinus venosus

این نقص در قسمت فوقانی سپتوم دهلیزی میباشد، نزدیک محلی که یک ورید بزرگ (اجوف فوقانی) خون بدون اکسیژن را به قلب وارد میکند. این نقص نادر است و خود به خود برطرف نمیشود.

عوارض نقص سپتوم دهلیزی

با گذشت زمان اگر ASD درمان نشود، جریان خون اضافی در قسمت راست قلب و ریه ها ممکن است باعث مشکلات قلبی شود. معمولا این مشکلات خود را تا بزرگسالی نشان نخواهند داد، حتی تا 30 سالگی و بیشتر. عوارض در کودکان و نوزادان نادر است.

عوارض احتمالی شامل موارد زیر می باشند:

 • نارسایی سمت راست قلب

این بیماری باعث میشود سمت راست قلب به دلیل جریان خون اضافه کار بیشتری انجام دهد. با گذشت زمان ممکن است قلب به دلیل این کار اضافه ناکارآمد شود و خون را به خوبی پمپ نکند.

قلب درد

 • آریتمی ها (بی نظمی ضربان قلب)

وجود خون اضافه در دهلیز راست باعث کشیدگی دیواره ی آن و بزرگ شدن دهلیز میشود. با گذشت زمان این موضوع میتواند باعث آریتمی شود. علائم آریتمی ممکن است شامل تپش قلب و ضربان قلب سریع باشد.

 • سکته ی مغزی

معمولا ریه ها لخته های کوچک خونی را از سمت راست قلب به خود جذب میکنند. بعضی اوقات لخته ی خون میتواند به دلیل بیماری ASD از دهلیز راست به دهلیز چپ رفته و از آن جا به دیگر نواحی بدن پمپ شود. این نوع لخته میتواند به یکی از شریان های مغزی رفته، جریان خون را مسدود کند و باعث ایجاد سکته ی مغزی شود.

 • فشار خون ریوی (PH)

به معنی افزایش فشار خون در شریان ریوی میباشد. این شریان خون را از قبل به ریه میبرد تا خون اکسیژن گیری کند. با گذشت زمان، فشار خون ریوی میتواند به شریان ها و عروق خونی کوچک ریوی آسیب بزند. آن ها ضخیم و سفت میشوند، و حرکت خون در عروق را سخت تر میکنند.

ایجاد این مشکلات نیاز به گذشت زمانی چندین ساله دارد و در کودکان اتفاق نمی افتد. همچنین این مشکلات در بزرگسالان نیز نادر هستند، به این دلیل که اغلب ASD ها خود به خود برطرف خواهند شد یا در کودکی درمان میشوند.

چه چیزی سبب ایجاد سوراخ در قلب می شود؟

 • به نظر میرسد مادر نوزادانی که ASD، VSD و سایر نقص های قلبی را دارند، در طی بارداری دچار اشکالاتی شده اند که این موضوع سبب ایجاد این بیماری ها شده است. هرچند در اغلب موارد، پزشکان به درستی نمیدانند نقص های قلبی مادرزادی به چه دلیل ایجاد میشوند.

سوراخ در قلب نوزاد

 • وراثت ممکن است در ایجاد بعضی از نقص های قلبی نقشی داشته باشد. برای مثال، والدینی که نقص های قلبی مادرزادی داشته اند، در مقایسه با افراد دیگر احتمال بیشتری وجود دارد که فرزند آن ها نیز با این مشکل متولد شود. خیلی نادر است که در خانواده ای بیشتر از یک فرزند با نقص قلبی متولد شود.
 • کودکی که اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون دارد، اغلب نقص قلبی مادرزادی نیز خواهد داشت. تقریبا نیمی از کودکان سندرم داونی به این مشکل نیز مبتلا هستند.
 • همچنین سیگار کشیدن در طی بارداری با بعضی از نقص های قلبی مادرزادی شامل نقص سپتوم در ارتباط میباشد.

محققان همچنان درمورد علت این نقص ها در حال تحقیق می باشند.

علائم نقص سپتوم دهلیزی (ASD)

خیلی از کوکانی که با این نقص به دنیا می آیند علائمی ندارند. زمانی که علائم شروع به بروز میکنند، صدای مرمر قلب شایعترین علامت است. این صدا نوعی صدای اضافه یا غیرطبیعی است که در هنگام ضربان قلب شنیده میشود.

اغلب مرمر قلب تنها علامت ASD میباشد. هرچند تمام مرمر ها نشانه ی نقص مادرزای قلب نیستند. خیلی از کودکان سالم میتوانند مرمر داشته باشند. پزشک به مرمر قلب گوش داده و مشخص میکند که این صدا بی خطر است یا نشانه ی مشکلات قلبی میباشد.

با گذشت زمان اگر ASD بزرگ درمان نشود، جریان خون اضافه ی سمت راست قلب و ریه ها میتواند سبب نارسایی قلبی شود. این عارضه تا بزرگسالی به وجود نخواهد آمد. علائم نارسایی قلبی شامل موارد زیر میشود:

 • خستگی مفرط
 • خسته شدن فوری در حین فعالیت جسمانی
 • تنگی نفس
 • تجمع خون و مایع در ریه
 • تجمع مایع در پاها، مچ پا و کف پاها

  دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پیرو این سئوال(426) که فرموده بودید فایل ارسالی باز نشد، مجددا ارسال می گردد. چون بنده تا تهران راهم دوره، اگر امکان دارد پزشک متخصص حاذق در تبریز و ارومیه معرفی بفرمایید. با تشکر فراوان

  سلام اقای دکتر...من 40 سالمه ( مرد) و تقریبا چند ماه قبل حالت ضعف و سرگیجه و اینا پیدا کردم و تپش قلبم‌بیشتر شد رفتم متخص قلب و اکو انجام دادم که گفتند vsd داری. و این مادرزادی است در حالیکه من تا چند ماه قبل بغیر از تپش قلب علایم خاصی نداشتم ولی از چند ماه قبل این علایم را پیدا کردم که مجبور شوم اکو انجام بدم و vsd تشخیص دادند. سوال اینه اگه واقعا مادرزادی بوده چرا تا الان علایم را نداشتم ..همیشه ضربانمو به وضوح حس میکنم در همه جای بدنم خصوصا در سرم که اذیتم میکنه. بعضی وقتا اینقد ضعف میکنم که احساس میکنم الانه که بیافتم، و بدنم با هر ضربان قلب لرزش دارد در حلیکه تعداد ضربان قلبم در دقیقه بین 65 تا 70 در حال استراحت است ولی شدت ضربان زیاده که باعث میشود ضربان قلبمو در همه جا بدنم حس کنم و باعث لرزش در بدنم شده است. اکو انجام شده به پیوست ارسال میشود لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   همکاران متخصص همه صلاحیت دارند
 • تصویر کاربر ریحانه سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  دخترم ۵سال و نیم داره ک از بدو تولد مشکلات مادرزادی داشته ک یکی از اوناasdهس ک در حال بزرگ شدن هس و الان سایز۲۰هس دکتر میخان با کاتتر ۲۳ببندن ولی نمیدونیم ک موفقیت آمیز هست یا ن چون ریز جسه هس و فقط۱۴کیلو هس
  اگه لطف کنید و مارو راهنمایی کنید و از سر در گمی دربیایم ک اگه واقعا با این شرایط ریسک باشه عمل باز بصورت کم تهاجمی رو انجام بدیم
  و تا کی میتونیم دست نگه داریم با وجود اینکه گفتن قلبش بزرگ شده یک طرفش
  ممنون میشم ک مارو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   اطفا اکوی ایشان را ارسال نمایید
   ایا اکوی مری هم انجام داده اند؟
 • تصویر کاربر شیوا جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید،جوان۳۰ ساله مبتلا به vsd حدود یکسال هست متوجه بیماری شدن و ششماه پیش انژوگرافی انجام دادن و سه قرص به نام پراپرانول و سیلدوفیل اون یکی رو خاطرم نییت تجویز کردن براشون دوره سه ماهه که مجدد انژو بشن ظاهرا سه ماهه دیگر تمدید کردن دارو رو براشون که تغییر را در وضعیتشون ببینن،سوال من این هست آیا امکان درمان قطعی وجود دارد؟حتی اگر بزرگ شده باشد؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام در این سن vsd بسته نمیشود
 • تصویر کاربر آرزو چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام تشكر فراوان ميكنم از شما دكتر مهربان آقاى دكتر جواب ام ار اى پدرم تازه به دست ما رسيد ممنون ميشم مطالعه بفرمايد اكو رو هم ديده بوديد آقاى دكتر ، دكتر نارسايى هنوزم پا فشارى روى درمانه دارويى دارن وما هميشه در استرس اتفاق قبلى و ايست قلبى ايشون هستيم و از اين همه اختلاف نظر در حيرت هستيم وشايان ذكر دكتر نارسايمون از مرحله اول دكتر پدر بودن و نظر ام اراى مجدد براى ٦ ماه ديگه رو دارن ممنون ميشم باز راهنمايم كنيد
  1. تصویر کاربر آرزو جمعه ۹ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   e
  2. تصویر کاربر آرزو یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام آقاى دكتر ام ار اى ارسال شد
  3. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   جهت لزوم ICD با متخصص اریتمی مشورت نمایید
  4. تصویر کاربر آرزو سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام با تشكر فراوان دكتر نارسايى مى فرمايند به خاطر اين كه سيم هاى دستگاه icd خودش باعث نارسايى ميشود بهتر انجام نشه آقاى دكتر شما بعد از ديدن ام اراى نظرتون روى تعويض دريچه چى؟
  5. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   در مورد تعویض دریچه مطابق نظر متخصص نارسایی قلب در شرایط فعلی است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتره خسته نباشید
  من یک دوست دارم که چند شب پیش باهاش در ارتباط بودم. دوستم از بدو تولد مشکل سوراخ قلبو داشته.
  و چند شب پیش گفت که دکتراش گفتن دیگه عمل کار ساز نیست. گفت که پدرو مادرش با اینکه از هم جدا شدن و 18 سالی هست که به دیدنش نیومدم اخیرا اومدن پیشش.
  فقط میخوام بدونم یه همچین چیزی امکان داره ایا خطرناکه؟ باعث چه خطری میشه؟
  یا دوستم فقط باهام شوخی میکرده یه همچین چیزی امکان نداره
  لطفا جوابمو بدید از اون شب تا حالا خیلی خیلی درگیرم.
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   چنانچه اکو کاردیوگرافی ایشان هست نظر خواهم داد
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسرم ۵ماهشه وسوراخ بین بطنی داره وسایزش هم ۴ هست ودکتر بهد اکو گفت که از نوع عضله ای نیست میخواستم ببینم اگه سوراخ خود به خود بسته نشه از طریق کشاله پا یا دست میشه بست؟
  واین که اگه عمل بخواد عملش سخته به چه صورته وچند درصد جای نگرانی هست؟
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   در حال حاضر باید تا یکسالگی در صورت بالا نبودن فشار ریوی صبر کرد
   در غیر این صورت جراحی احتیاج هست
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید .مادرم 56ساله هستن بعداز انجام اکو مری بهشون گفته شده که قلبشون بزرگ شده وبین دهلیزهاشونم یه سوراخ وجودداره،به ریه هاشون فشار وارد شده -باید عمل باز بشن -درحین انجام اکو دکتر گفته که دیواره قلب باید تراشیده بشه -میخواستم ازتون خواهش کنم عاجزانه شما رو به خدا بگید که این عمل چقدر خطرناکه؟الان مادرم همه کارهای خودشو انجام میده فقط درحین پیاده روی زیاد دچار تنگی نفس میشه .اکو مری رو براتون میفرستم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   اگر فشار شریان ریوی قابل اصلاح باشد با وجود خطر بهتر است عمل شود
 • تصویر کاربر صادق جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،من دخترم ازتولدvsdبوده اندازه سه میلی متر وزن تولدش 3/200بوده حالاتش هم کاملا طبیعیه فقط صدای اضافه داره زیرنظربوده اخرین اکو هم متاسفانه اندازه سوراخ ر 4میلی نشون داده زیردریچه سوراخ بوده البته کمی فشارریه هم داره اضاف میشه و وزنش الان که یک سالشه 7کیلوه دکتر گفته 6ماه دیگه صبرمیکنیم اگه بهترنشدبوسیله عمل بسته میبندم ممنون میشم اگه نظرشمارا بدونم خداخیرتان بده.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   اندازه و محل VSD از عوامل تعیین کننده زمان جراحی است اما علایم و بالا رفتن فشار شریان ریوی بسیار مهم هستند چون قابل برگشت نیست لذا به توصیه پرشک معالج عمل نمایید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز آقای دکتر من برای تست خودم رفتم تست ورزش تا 92 درصد آزمون ودکتر گفت خوبه نرماله طبیعیه گفتم آقا دکتر اینا چیه تو تست گفت پی وی سی هرزگاهی اونم تو تست ورزش مهم نیست اهمیت نمیدیم میخاستم ببینم آقای دکترعزیز در تست ورزش گاه گاهی پی وی سی مهمه یا اهمیتی ندارد؟ با تشکر تست ورزشم را خدمتتون واکوام را ارسال کردم اگر امکان داشت ببینید نرمال وطبیعیه میتونم ورزشمو کنم خیال راحت؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   مشکل کمخونی رگ های قلب ندارید
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. اینجانب ۴۴ سال دارم و جدیدا دچار تپش قلب شده ام و یک هولدر ۲۴ سلعته انجام دادم و نتیجه rare PVC عنوان شده است. آیا نیاز به پیگیری دارم.البته آدم استرسی هم هستم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بیش از شش عدد در دقیقه درمان میشودpvc
درحال دریافت اطلاعات