بیماری مادرزادی asd سوراخی در قلب انسان

بیماری ASD میتواند شدید یا خفیف باشد. بیماری خفیف که در آن سوراخ کوچکی ایجاد شده است، به مقدار کمی خون اجازه ی عبور می دهد. این بیماری خفیف تاثیر خاصی روی عملکرد قلب ندارد و به همین دلیل نیاز به درمان نمی باشد. خیلی از این موارد با رشد کودک خود به خود برطرف خواهند شد.

نقص سپتوم بین دهلیزی ASD وجود سوراخ در قسمتی از سپتومی است که دهلیز ها (حفرات فوقانی قلب) را از هم جدا می کند. این سوراخ به خون غنی از اکسیژن اجازه می دهد به جای آن که به بطن چپ وارد شود از سمت چپ قلب به سمت راست جریان پیدا کند. این بدان معناست که خون غنی از اکسیژن دوباره به ریه ها پمپ میشود، در صورتی که باید به بدن پمپ می شده است.

بیماری مادرزادی ASD

بیماری متوسط تا شدید به خون بیشتری اجازه ی عبور از یک دهلیز به دهلیز دیگر می دهد، و به احتمال کمتری خودبه خود برطرف می شود. خیلی از کودکان ممکن است حتی با وجود بیماری شدید علائمی بروز ندهند.

سه نوع اصلی ASD

شامل موارد زیر است:

# Secundum

در این نوع نقص در میانه ی سپتوم دهلیزی میباشد. این نوع شایعترین حالت ASD میباشد. حدود 8 نفر از هر 10 نوزادی که با ASD متولد میشوند، این نوع نقص را دارند. حداقل نصف موارد خود به خود برطرف خواهد شد. هرچند اگر سوراخ بزرگ باشد احتمال برطرف شدن خود به خودی آن کمتر است.

# Primum

این نقص در قسمت تحتانی سپتوم دهلیزی میباشد. این نقص معمولا به همراه مشکلات دریچه های قلبی که حفرات فوقانی و تحتانی قلب را به هم متصل میکند اتفاق می افتد. این نقص خیلی شایع نیست، و خود به خود برطرف نمیشود.

 # Sinus venosus

این نقص در قسمت فوقانی سپتوم دهلیزی میباشد، نزدیک محلی که یک ورید بزرگ (اجوف فوقانی) خون بدون اکسیژن را به قلب وارد میکند. این نقص نادر است و خود به خود برطرف نمیشود.

عوارض نقص سپتوم دهلیزی

با گذشت زمان اگر ASD درمان نشود، جریان خون اضافی در قسمت راست قلب و ریه ها ممکن است باعث مشکلات قلبی شود. معمولا این مشکلات خود را تا بزرگسالی نشان نخواهند داد، حتی تا 30 سالگی و بیشتر. عوارض در کودکان و نوزادان نادر است.

عوارض احتمالی شامل موارد زیر می باشند:

 • نارسایی سمت راست قلب

این بیماری باعث میشود سمت راست قلب به دلیل جریان خون اضافه کار بیشتری انجام دهد. با گذشت زمان ممکن است قلب به دلیل این کار اضافه ناکارآمد شود و خون را به خوبی پمپ نکند.

قلب درد

 • آریتمی ها (بی نظمی ضربان قلب)

وجود خون اضافه در دهلیز راست باعث کشیدگی دیواره ی آن و بزرگ شدن دهلیز میشود. با گذشت زمان این موضوع میتواند باعث آریتمی شود. علائم آریتمی ممکن است شامل تپش قلب و ضربان قلب سریع باشد.

 • سکته ی مغزی

معمولا ریه ها لخته های کوچک خونی را از سمت راست قلب به خود جذب میکنند. بعضی اوقات لخته ی خون میتواند به دلیل بیماری ASD از دهلیز راست به دهلیز چپ رفته و از آن جا به دیگر نواحی بدن پمپ شود. این نوع لخته میتواند به یکی از شریان های مغزی رفته، جریان خون را مسدود کند و باعث ایجاد سکته ی مغزی شود.

 • فشار خون ریوی (PH)

به معنی افزایش فشار خون در شریان ریوی میباشد. این شریان خون را از قبل به ریه میبرد تا خون اکسیژن گیری کند. با گذشت زمان، فشار خون ریوی میتواند به شریان ها و عروق خونی کوچک ریوی آسیب بزند. آن ها ضخیم و سفت میشوند، و حرکت خون در عروق را سخت تر میکنند.

ایجاد این مشکلات نیاز به گذشت زمانی چندین ساله دارد و در کودکان اتفاق نمی افتد. همچنین این مشکلات در بزرگسالان نیز نادر هستند، به این دلیل که اغلب ASD ها خود به خود برطرف خواهند شد یا در کودکی درمان میشوند.

چه چیزی سبب ایجاد سوراخ در قلب می شود؟

 • به نظر میرسد مادر نوزادانی که ASD، VSD و سایر نقص های قلبی را دارند، در طی بارداری دچار اشکالاتی شده اند که این موضوع سبب ایجاد این بیماری ها شده است. هرچند در اغلب موارد، پزشکان به درستی نمیدانند نقص های قلبی مادرزادی به چه دلیل ایجاد میشوند.

سوراخ در قلب نوزاد

 • وراثت ممکن است در ایجاد بعضی از نقص های قلبی نقشی داشته باشد. برای مثال، والدینی که نقص های قلبی مادرزادی داشته اند، در مقایسه با افراد دیگر احتمال بیشتری وجود دارد که فرزند آن ها نیز با این مشکل متولد شود. خیلی نادر است که در خانواده ای بیشتر از یک فرزند با نقص قلبی متولد شود.
 • کودکی که اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون دارد، اغلب نقص قلبی مادرزادی نیز خواهد داشت. تقریبا نیمی از کودکان سندرم داونی به این مشکل نیز مبتلا هستند.
 • همچنین سیگار کشیدن در طی بارداری با بعضی از نقص های قلبی مادرزادی شامل نقص سپتوم در ارتباط میباشد.

محققان همچنان درمورد علت این نقص ها در حال تحقیق می باشند.

علائم نقص سپتوم دهلیزی (ASD)

خیلی از کوکانی که با این نقص به دنیا می آیند علائمی ندارند. زمانی که علائم شروع به بروز میکنند، صدای مرمر قلب شایعترین علامت است. این صدا نوعی صدای اضافه یا غیرطبیعی است که در هنگام ضربان قلب شنیده میشود.

اغلب مرمر قلب تنها علامت ASD میباشد. هرچند تمام مرمر ها نشانه ی نقص مادرزای قلب نیستند. خیلی از کودکان سالم میتوانند مرمر داشته باشند. پزشک به مرمر قلب گوش داده و مشخص میکند که این صدا بی خطر است یا نشانه ی مشکلات قلبی میباشد.

با گذشت زمان اگر ASD بزرگ درمان نشود، جریان خون اضافه ی سمت راست قلب و ریه ها میتواند سبب نارسایی قلبی شود. این عارضه تا بزرگسالی به وجود نخواهد آمد. علائم نارسایی قلبی شامل موارد زیر میشود:

 • خستگی مفرط
 • خسته شدن فوری در حین فعالیت جسمانی
 • تنگی نفس
 • تجمع خون و مایع در ریه
 • تجمع مایع در پاها، مچ پا و کف پاها

  دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید .مادرم 56ساله هستن بعداز انجام اکو مری بهشون گفته شده که قلبشون بزرگ شده وبین دهلیزهاشونم یه سوراخ وجودداره،به ریه هاشون فشار وارد شده -باید عمل باز بشن -درحین انجام اکو دکتر گفته که دیواره قلب باید تراشیده بشه -میخواستم ازتون خواهش کنم عاجزانه شما رو به خدا بگید که این عمل چقدر خطرناکه؟الان مادرم همه کارهای خودشو انجام میده فقط درحین پیاده روی زیاد دچار تنگی نفس میشه .اکو مری رو براتون میفرستم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   اگر فشار شریان ریوی قابل اصلاح باشد با وجود خطر بهتر است عمل شود
 • تصویر کاربر صادق جمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،من دخترم ازتولدvsdبوده اندازه سه میلی متر وزن تولدش 3/200بوده حالاتش هم کاملا طبیعیه فقط صدای اضافه داره زیرنظربوده اخرین اکو هم متاسفانه اندازه سوراخ ر 4میلی نشون داده زیردریچه سوراخ بوده البته کمی فشارریه هم داره اضاف میشه و وزنش الان که یک سالشه 7کیلوه دکتر گفته 6ماه دیگه صبرمیکنیم اگه بهترنشدبوسیله عمل بسته میبندم ممنون میشم اگه نظرشمارا بدونم خداخیرتان بده.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۵ بهمن ۹۷( 4 هفته پیش)
   سلام
   اندازه و محل VSD از عوامل تعیین کننده زمان جراحی است اما علایم و بالا رفتن فشار شریان ریوی بسیار مهم هستند چون قابل برگشت نیست لذا به توصیه پرشک معالج عمل نمایید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز آقای دکتر من برای تست خودم رفتم تست ورزش تا 92 درصد آزمون ودکتر گفت خوبه نرماله طبیعیه گفتم آقا دکتر اینا چیه تو تست گفت پی وی سی هرزگاهی اونم تو تست ورزش مهم نیست اهمیت نمیدیم میخاستم ببینم آقای دکترعزیز در تست ورزش گاه گاهی پی وی سی مهمه یا اهمیتی ندارد؟ با تشکر تست ورزشم را خدمتتون واکوام را ارسال کردم اگر امکان داشت ببینید نرمال وطبیعیه میتونم ورزشمو کنم خیال راحت؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   مشکل کمخونی رگ های قلب ندارید
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. اینجانب ۴۴ سال دارم و جدیدا دچار تپش قلب شده ام و یک هولدر ۲۴ سلعته انجام دادم و نتیجه rare PVC عنوان شده است. آیا نیاز به پیگیری دارم.البته آدم استرسی هم هستم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   بیش از شش عدد در دقیقه درمان میشودpvc
 • تصویر کاربر امیرعباس شنبه ۱ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر... وقت شما بخیر... مامانم 60سال داره و asd دارن اندازش 33میلی متر هست و قراره چند روز دیگه عمل باز بشن میخاستم بدونم با توجه به پرفشاری ریه عمل قلب باز خطر ناک نیست الان... توروخدا راهنمایی کنید داریم دیوونه میشیم از ناراحتی و فکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   خطراتی دارد
   ولی پزشک معالج راهنمایی خواهد نمود
 • تصویر کاربر mehr شنبه ۱ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. من با بیماری TF به دنیا اومدم. در حال حاضر با تشخیص TFTC+PI هستم. خیلی اوقات مخصوصا در سکوت شب صدای باز و بسته شدن دریچه های قلبم رو می شنوم. بعضی اوقات هم صدای حرکت جریان خون تو قلبم رو می شنوم و احساس می کنم . که باعث ترس من میشه . ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   چنانچه TF اصلاح شده است مقداری نارسایی دریچه شریان ریوی باقی میماند که باید پیگیری نمایید
 • تصویر کاربر شرمین دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر ببخشین مزاحم شدم عکس اکو رو براتوپ فرستادم بی زحمت ببینید درمانش چی هست(جراحی یا..)خیلی ازتون ممنونم.درضمن من۲۴سال سن دارم
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   پس از بررسی اولیه باید جراحی شود این بیماری باعث افزایش غیر قابل برگشت فشار شریان ریه میشود
 • تصویر کاربر اکبری دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 6 ماه پیش در سمت چپ سینه ام درد خفیف احساس کردم که با مراجعه به دکتر و نوار قلب و اکو گفتن مشکلی نیس ! اما این درد 6 ماهه در بعضی اوقات از روز وجود داره ! لطفا راهنمایی کنید که مشکل از چیه
  1. تصویر کاربر اکبری دوشنبه ۲۳ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
   یه نکته رو بگم من 6 ماه پیش یه کار سخت انجام دادم با یه میله اهنی شروع به کندن زمین کردم ! که بعد از این در سمت چپ در یه نقطه درد ایجاد شد ! که بعضی اوقات این درد به کل سمت چپ سینه منتشر میشه !یا گرفتگی سمت چپ سینه! ایا امکان شکستی استخوانهای سینه یا اسیب دیدن سایر اندامها وجود داره
  2. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   بررسی جدار سینه و ریه ها و گوارش را انجام دهید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رازقی یکشنبه ۲۱ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما دکتر محترپدرم حدودا یک ماهه پیش عمل قلب باز انجام داده ودر این مدت مشکلی نداشتند تا چند روز پیش که اسهال شدید داشتند و حالت تهوع هم داشتندکه با رفتن به دکتر عمومی بهتر شدند که باز الان دست وپای ایشان ورم کرده که الان کم شده و ورم به صورت ش رفته در ضمن دو سه روز پیش تب هم داشتند که بعد از مدنی از تمام بدنش باخارش شدید که قرمزی هایی در بدنش پیدا شد ودوروز است که بیشتر اوقات خواب هست وحالت کسلی دارد
  خواهشمند است راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۲۱ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام
   نکته قابل توجه ورم پا ها است
   از نظر کار کرد قلبی و نارسایی کلیوی بررسی کنید
 • تصویر کاربر فریده دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدر من چند روزی است که تحت عمل تعویض دریچه میترال قرار گرفته اند امروز متوجه شدیم که بعد از گذشت ۴ روز به علت التهاب زیر دریچه که داشتند چند روز دیگر باید در بخش مراقبت های ویژه بمانند البته امروز با کمک راه رفتند. میخواستم ببینم ایا این امر برای دریچه ی ایشان مضر است و امکان بروز خطر برایش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام
   التهاب زیر دریچه توصیف مشخصی نیست و بودن در ICU دلیل دیگری می خواهد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر