چگونه سوراخ های درون قلب (ASD و VSD) درمان میشوند؟

خیلی از سوراخ های درون قلب نیازی به درمان ندارند، اما بعضی از آن ها نیازمند درمان هستند. اغلب سوراخ های ASD و VSD که نیاز به درمان دارند در نوزادی و اوایل کودکی درمان می شوند. بعضی از اوقات ممکن است وجود سوراخ در بزرگسالان به دلیل پیشرفت مشکل درمان شود.

درمانی که برای کودک شما در نظر گرفته می شود بستگی به نوع، محل و اندازه ی سوراخ دارد. دیگر عوامل شامل سن کودک، اندازه ی جثه ی او و سلامت کلی او هستند.

 درمان سوراخ بین دهلیزی یا ASD

چکاپ های دوره ای منظم برای پی بردن به این که آیا نقص دیواره بین دهلیزی (ASD) خود به خود رفع می شود یا خیر انجام می شود. حدود نیمی از تمام ASD ها با گذشت زمان بسته می شوند و حدود 20 درصد در همان سال اول زندگی رفع می شوند. پزشک کودک شما به شما خواهد گفت که کودک شما چه مواقعی نیاز به چکاپ دارد. برای ASD چکاپ های مکرر لازم نیست.

هنگامی که درمان برای ASD تجویز می شود، شامل فرآیند های کاتتر گذاری یا جراحی برای بستن سوراخ است. پزشکان اغلب  تصمیم به بستن ASD در کودکانی می کنند که در 2 تا 5 سالگی دارای سوراخ به ابعاد بزرگ تا متوسط هستند.

asdفرایند کاتتر گذاری (Catheter)

تا اوایل دهه 1990 جراحی روش رایج برای بستن ASD بود. امروزه به لطف پیشرفت های پزشکی، پزشکان می توانند از فرایند کاتتر گذاری برای بستن secundum ASDs رایج ترین نوع ASD استفاده کنند. برای این مداخله به کودک شما دارویی داده می شود که به خواب برود و دردی حس نکند.

در این فرایند، پزشک یک کاتتر (لوله ی نازک و انعطاف پذیر) در  یک ورید کشاله ران قرار می دهد و آن را به سمت دیواره ی قلب هدایت می کند. کاتتر یک وسیله چترمانند درون خود دارد که در آن پیچ خورده است. هنگامی کاتتر به دیواره می رسد آن وسیله ی چترمانند از کاتتر به بیرون می پرد و جایگذاری می شود تا حفره میان دهلیزی را بپوشاند. دستگاه در جای خود ثابت می شود و کاتتر از بدن بیرون کشیده می شود. تا 6 ماه بافت معمولی اطراف دستگاه  رشد می کند و با رشد کودک نیازی به جابجایی دستگاه نصب شده نیست.

پزشکان اغلب با استفاده از دستگاه اکو یا TEE برای کمک به هدایت کاتتر به قلب و رفع نقص کمک می گیرند. TEE نوع مخصوصی از اکو (الکتروکاردیوگرام) است که تصاویری از قلب را از درون مری تهیه می کند. فرایند کاتتر گذاری برای بیماران بسیار راحت تر از جراحی است زیرا آن ها تنها متوجه یک جای سوزن در قسمتی از پوست که کاتتر جاگذاری شده است، می شوند و در نتیجه بهبود بیمار راحت تر است.

اکو از قلب کودک

نتیجه برای کودکانی که این فرایند را انجام داده اند عالی است. تست ها در 9 مورد از 10 تا موفق بوده اند و هیچ نَشت قابل توجه ای نداشته اند. به ندرت یک نقص و سوراخ بسیار بزرگ است و جراحی لازم دارد.

جراحی

جراحی قلب باز بطور کلی برای ترمیم نقایص قاعده یا سینوس ونوس (venosus) انجام می شود. به کودک شما دارویی داده می شود تا به خواب برود و متوجه دردی از این جراحی نشود.

درحین جراحی؛ جراح قلب یک برش در قفسه سینه ایجاد می کند تا به ASD دسترسی پیدا کند. سپس او ضایعه را با یک وصله که تمام سوراخ را در برمی گیرد ترمیم میک ند. کودک شما درون یک دستگاه بای پس قلب-ریه (ایجاد محیط  طبیعی قفسه سینه) قرار دارد لذا قلب می تواند برای جراحی گشوده شود.

نتیجه برای کودکان بعد از جراحی ASD عالی است. بطور میانگین، کودکان 3 تا 4 روز پیش  از به خانه رفتن در بیمارستان بستری می شود. عوارض جراحی ASD مانند خونریزی یا عفونت نادر است.

در بیمارستان: به کودک شما داروهایی داده می شود تا درد و ناراحتی اش را بکاهد. پزشکان و پرستاران بیمارستان به شما می آموزند چگونه در خانه از کودک خود مراقبت کنید.

آن ها در مورد جلوگیری از کشیدن هوا درون قفسه سینه تا بهبودی زخم ناشی از برش جراحی، کاهش فعالیت ها تا زمان بازیابی کودکتان، استحمام، زمان بندی جلسات پیگیری، و تعیین زمان بازگشت کودک به فعالیت های طبیعی خود با شما صحبت خواهند کرد.

جراحی قلب باز

درمان سوراخ بین بطنی یا VSD

پزشکان شاید ترجیح دهند که کودکانی که نقص دیواره بین بطنی (VSD) دارند ولی نشانه ای از مشکلات قلبی ندارند را زیر نظر بگیرند.این چکاپ های منظم و آزمایشات برای پی بردن به این موضوع است که آیا این نقص (سوراخ) خود به خود بسته یا کوچک می شود یا خیر؟.

بیش از نیمی از VSD ها تا زمانی که کودک در مهدکودک است خود به خود بسته می شوند. پزشک فرزند شما به شما خواهد گفت که کودک هر چند وقت یک بار باید چک شود. چکاپ ها می توانند بصورت ماهانه یا سالانه و دوساله باشند.

هنگامی که درمان برای VSD لازم شود، درمان هایی شامل مکمل های تغذیه ای و جراحی برای بستن VSD استفاده می شوند.

پزشک ممکن است جراحی را ترجیح دهد اگر VSD  بیمار:

بزرگ باشد.

✅ باعث علائم شود.

✅ اندازه آن متوسط باشد و باعث بزرگی بطن ها شود.

✅ بر روی دریچه آئورت اثر بگذارد.

سوراخ بین بطنی vsd

مکمل تغذیه ای

بعضی از نوزادان مبتلا به VSD آن طور که باید رشد نمی کنند و وزنشان اضافه نمی شود. این نوزادان معمولا:

✅ سوراخ های VSD بزرگی دارند.

✅ نارس به دنیا می آیند.

✅ هنگام غذا دادن به انها به آسانی خسته می شوند.

پزشکان اغلب مکمل های تغذیه ای یا تغذیه مخصوصی را برای این نوزادان پیشنهاد می کنند. این تغذیه ها پرکالری هستند یا مکمل شیر مادر هستند که باعث تغذیه اضافی نوزاد می شوند.

در بعضی موارد، غذا دادن به کمک لوله لازم است. غذا از میان لوله ای که از بینی رد شده و به شکم می رسد به کودک داده می شود. غذا دادن به کمک لوله می تواند جایگزین غذا دادن از طریق شیشه شود یا به آن اضافه شود. این درمان موقت است زیرا  VSD علائمی می دهد که نیازمند جراحی می شود.

جراحی

اکثر پزشکان جراحی را برای بستن سوراخ های بزرگ  که باعث علائم می شوند یا حفراتی که تا یک سالگی بسته نشده اند ترجیح می دهند. جراحی ممکن است زودتر نیاز شود اگر:

✅ کودک در افزایش وزن ناتوان باشد.

✅ داروهایی برای کنترل علائم نارسایی قلب لازم باشند.

به ندرت حفرات با اندازه متوسط که باعث بزرگ شدن حفره های قلب شده اند بعد از دوران کودکی با جراحی درمان می شوند.

زندگی با سوراخ هایی در قلب

چشم انداز کودکان مبتلا به ASD  و VSD عالی است. پیشرفت ها در درمان اجازه میدهد اکثر کودکان که دارای این ضایعات قلبی هستند بدون هیچ کاهش طول عمری زندگی عادی ،فعال و باروری داشته باشند.

بسیاری از این کودکان هیچ مراقبت خاصی لازم ندارند و یا تنها نیاز به چکاپ های گاه به گاه توسط یک متخصص قلب در طول حیاتشان دارند.

زندگی با نقص سپتوم دهلیزی (ASD)

ASD کوچک اغلب خود به خود بسته می شود و عوارضی ایجاد نمی کند و درمانی نیاز ندارد. کودکان و بزرگسالانی که ASD کوچکی دارند که خود به خود بسته نشده و علائمی نیز بروز نمی دهند، سالم هستند و به درمان نیازی ندارند.

بقیه ی افرادی که ASD ای دارند که بسته نشده، باید برای درمان از روش درمانی کاتتر گذاری یا جراحی استفاده کنند تا از عوارض محتمل طولانی مدت بیماری جلوگیری شود. کودکان با این روش های درمانی به خوبی بهبود می یابند و می توانند زندگی طبیعی و سالمی داشته باشند. همچنین بزرگسالان نیز بعد از فرآیند های درمانی به خوبی بهبود می یابند.

عمل قلب باز

زندگی با نقص سپتوم دهلیزی بطنی (VSD)

کودکی که VSD کوچک دارد و علائم خاصی بروز نمی دهد به پیگیری گاه به گاه توسط متخصص قلب و عروق نیاز دارد. کودک و شخص بالغی که VSD درمان شده دارد و همزمان به نقص قلبی دیگری مبتلا نیست، می تواند به زندگی عادی و سالم خود بازگردد.

مراقبت های مداوم با ASD

آریتمی

خطر آریتمی قبل و بعد از جراحی افزایش می یابد. فرد بالغی که ASD دارد و سن او بیشتر از 40 سال است، بیشتر در خطر ابتلا به آریتمی می باشد. شخصی که قبل از جراحی آریتمی دارد بیشتر احتمال دارد که بعد از جراحی به آریتمی مبتلا شود.

پیگیری درمان

برای اشخاصی که شرایط زیر را دارند باید پیگیری درمانی منظمی توصیه شود:

 • ASD ای که در بزرگسالی درمان شده باشد.
 • آریتمی در قبل و بعد از جراحی
 • ASD ای که با کاتتر گذاری درمان شده باشد.
 • فشارخون شریان ریوی در هنگام جراحی

آنتی بیوتیک

کودکی که نقص قلبی شدید دارد، ممکن است خطر ابتلای او به بیماری اندوکاردیت عفونی افزایش یابد. این بیماری عفونت شدید لایه ی درونی حفرات قلب شما و دریچه های آن است.

ASD ارتباطی با خطر اندوکاردیت عفونی ندارد، بجز در 6 ماه اول بعد از درمان (هم در کاتتر گذاری و هم در جراحی).

در بعضی موقعیت ها، پزشک کودک شما یا دندان پزشک ممکن است قبل از فرآیند های پزشکی یا دندان پزشکی (مانند جراحی یا کارهای دندان پزشکی) که ممکن است باعث ورود باکتری ها به جریان خون شود، برای کودک شما آنتی بیوتیک تجویز کند. پزشک کودک شما اگر نیاز به مصرف آنتی بیوتیک توسط کودک قبل از اقدمات پزشکی وجود داشته باشد به شما اطلاع خواهد داد.

برای کاهش خطر اندوکاردیت عفونی، دندان های کودک خود را هر روز به طور منظم مسواک بزنید. هر چه سن کودک شما افزایش می یابد، مطمئن شوید که هر روز مسواک می زند و به طور منظم به دندان پزشک مراجعه خواهد کرد. با پزشک و دندان پزشک کودک خود درباره ی سلامت دهان و دندان کودک خود صبحت کنید.

مراقبت های مداوم با VSD

بعضی اوقات بعد از جراحی بستن سوراخ، مشکلات و خطراتی ایجاد می شوند. مانند:

آریتمی

آریتمی جدی و مکرر نیازمند پیگیری پزشکی مرتب می باشد. خطر آریتمی در صورتی که جراحی با تاخیر انجام شود بیشتر می باشد.

تداوم VSD

این حالت معمولا ناشی از نشت در لبه ی پچی است که برای بستن سوراخ استفاده می شود. این VSD خیلی کوچک است و مشکلی ایجاد نمی کند. این حالت خیلی به ندرت ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشد.

آنتی بیوتیک

کودک با VSD شدید در خطر اندوکاردیت عفونی می باشد.

تجویز آنتی بیوتیک در VSD همانند ASD می باشد.

ملاحضات ویژه برای کودکان و نوجوانان

ASD:

فعالیت: کودکانی که ASD درمان شده یا ASD بدون نیاز به درمان دارند برای فعالیت هایشان محدودیتی ندارند.

 رشد و بلوغ:کودکانی که ASD دارند مشکلات رشد و بلوغ خاصی ندارند.

مراقبت های منظم پزشکی: کودک شما باید مرتبا به پزشک برای مراقبت های معمول پزشکی مراجعه کند.

جراحی یا فرآیند های اضافی دیگر: وقتی کودک ASD داشته باشد، اما نقص قلبی دیگری نداشته باشد، جراحی دیگری برای او نیاز نیست.

ملاحضات ویژه برای بزرگسالان: وقتی شخص بالغی ASD درمان شده دارد پزشک یا جراح او توصیف می کند که در هنگام دوره ی بهبودی چه انتظاری باید داشته باشد و چه زمانی به رانندگی، شغل، ورزش و دیگر فعالیت های خود بازگردد.

VSD:

فعالیت: کودکانی که VSD درمان شده یا VSD بدون نیاز به درمان دارند برای فعالیت هایشان محدودیتی ندارند. با پزشک کودکان در مورد توانایی شرکت کودکتان در ورزش صحبت کنید.

رشد و بلوغ: متخصص اطفال یا پزشک خانوادگی شما رشد و بلوغ کودک شما را باید در هر چکاپ کلی چک کند. کودکی با VSD بزرگ ممکن است مانند دیگر کودکان رشد نکند.

مراقبت های منظم پزشکی: کودک شما باید مرتبا به پزشک برای مراقبت های معمول پزشکی مراجعه کند.

جراحی یا فرآیند های دیگر: کودکان و جوانان ندرتا بعد از جراحی VSD به جراحی مجدد نیاز پیدا می کنند.

  دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرزو پنجشنبه ۱۵ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام با تشكر فراوان
  دكتر نارسايى دستور دادن به خاطر وصل شدن سيم هاى icd به دريچه باعث نارسايى بيشتر آن ميشود و نظر به مصرف داروى آريتمى دارن آقاى دكتر خيلى سر در گم هستيم
  شما بعد از ديدن ام اراى نظرتون راجب به تعويض دريچه چى ميشه لطف كنيد بفرمايد متشكرم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده پنجشنبه ۱۵ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   پاسخ داده شده
 • تصویر کاربر یاس جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  اگه یه فرد بزرگسال(۲۰ ساله) تازه متوجه بشه که همچین مشکلی داره و دریچه قلبش هم گشاد شده باشه درمانی بجز عمل قلب باز براش هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام اکو را ارسال کنید
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر گرامی
  خدا به من یه دختر عطا کرده که از بدو تولد مشکل قلبی داشت وقتی که 10 روزه بود اکو کردیم متوجه شدیم قلبش داری دوتا سوراخ است که با مصرف قرص فوروزماید 40 خوشبختانه یکی از سوراخ ها بسته شده ولی یکی از سوراخ ها که بین بطن قرار دارد بعد از 2 سال هنوز بسته نشده که اندازه آن سوراخ 4 میلی می باشد که با نظر دکتر گفته احتیاج به عمل دارد.لذا خواهشمند است در این زمینه راهنمایی فرمائید ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   این سوراخ چنانچه باعث افزایش فشار شریان ریوی شود. ویا کودک علامت دار یاشد باید جراحی شود
 • تصویر کاربر نگین شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.نوزاد من 34 روزه است وبعد اینکه متخصص قلب اورا چکاب کرد یک شکاف asd 3 میلی داشت.خیلی نگرانم.میخواستم بپرسم امکان داره خود به خود بسته بشه.خیلی ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بله در زمان مشخص احتمال بسته شدن هست
 • تصویر کاربر مهی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من دخترم دو سال و نیم سن داره با vsd به دنیا اومده مرتب تحت کنترل و اکو بوده طبق آخرین اکو که انجام شد دکتر گفت vsd کوچیکه ولی داره یکم به آئورت فشار میاره که دریچه ها به خاطر فشار خوونی که از سوراخ خارخ میشه کامل بسته نمیشه و در واقع این سوراخ نزدیک آئورت هست که گفتن به خاطر بافتی که اون قسمت از دیواره بین بطنها داره احتمال بسته شدن خودبه خودیش کمه. حالا قراره پزشکا جلسه بزارن تا در موردش تصمیم بگیرن ولی پزشکی که کنترل میکرد گفت احتمال زیاد نیاز به جراحی قلب باز داره. سوال من اینه روش جدیدی نیست تا دخترم بدون جراحی باز درمان بشه و سوراخو ببندن؟ اگه تو کشور خاصی درمان جدیدی هست کجاست؟ ما در ایتالیا زندگی میکنیم شاید در نزدیکیمون روش بهتری بود ممنون میشم راهنماییم کنید. سوال آخرم اینه روش کتتریزاسیون برای این مورد امکان پذیر هست یا نه؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   انچه مهم است این استکه به مرور لیفلت یا لت دریچه به مسیر این حفره بین بطنی کشیده نشود چون نارسایی و ترمیم ان در این سن مشکلتر از ترمیم یک vsdاست
   سلامتی کودک اولویت است
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. ببخشید یه فرزند دختر هفت روزه دارم دوتا سوراخ vsd به اندازه 2.5 و 3.5 میلی دارد. آیا خودبخود بسته می‌شود؟ نیازی به عمل جراحی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   چنانچه بدون علامت و یا فشار ریوی متعادل باشد میتوان زیر نظر گرفت
 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر -مادرم 56 سالشه ،قلبش بزرگ شده و asd مادرزادی داره که اندازه ش بزرگ شده وباید جراحی بشه درحین انجام اکو مری بهش گفتن باید قلبش تراشیده بشه -دکتر توروخدا این جراحی خطرناک نیست ؟اکو مری رو براتون میفرستم شما روبخدا کمکم کنید خیلی دلشوره دارم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بطن راست در این بیماری بزرگ میشود و فشار شریان ریوی بالا میرود
   وضع جسمی و ظاهری نیز موثر است
 • تصویر کاربر پریسا جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دختره 6ساله سوراخ قلب دارد استان هرمزگان زندگی میکنیم ما دخترم را به بیمارستان شهید رجایی تهران بردیم و گفتند آنژیوگرافی باید بشه به نظر شما چکار باید کنیم و هیچ مشکلی تاحالا نداشته و عوارض بعد از آنژیوگرافی چیست
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بهتر است انومالی های همراه بررسی شود
   بهترین راه انژیوگرافی است
   اکو کاردیوگرافی کمک کننده است
 • تصویر کاربر Amir سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید من 15 سالمه و بطور اتفاقی اکو قلب کردم متوجه شدند ک مشکوک ب Asd هستم و قراره ب دکتر بروم خواستم بدونم دراین سن خود به خو بسته مشود؟ و اگر بزرگ بود بهترین روش درمان چیست و خیلی خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   ابتدا وجود ان باید اثبات سود
 • تصویر کاربر بهزاد سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من وی اس دی دارم . آیا امکان درمان من با روشهای غیر جراحی وجود دارد؟ 36 سال دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   محل VSD و میزان شانت رابفرماییدو اطلاعات بیشتری بفرستید
درحال دریافت اطلاعات