مقدار کلسترول بد (LDL) باید چه مقدار باشد؟

کلسترول ماده ای مومی و چربی مانند است که در تمام سلول های بدن یافت می شود. کبد شما کلسترول می سازد، و همچنین کلسترول در خیلی از غذاها مانند گوشت و لبنیات وجود دارد. بدن شما برای عملکرد مناسب به مقداری کلسترول نیاز دارد. با افزایش خیلی زیاد کلسترول بد در بدن شما خطر بیماری های کرونری قلبی در شما افزایش خواهد یافت.

LDL و HDL چه چیزی هستند؟

دو نوع کلسترول وجود دارند، کلسترول بد LDL و کلسترول خوب HDL :

 • LDL به معنی لیپوپروتئین با چگالی کم است. این کلسترول به این دلیل “بد” نامیده میشود که مقدار زیاد آن در بدن موجب ساخت کلسترول در شریان ها میشود.
 • HDL به معنی لیپوپروتئین با چگالی زیاد است. این کلسترول به این دلیل “خوب” نامیده میشود که کلسترول ها را از دیگر اندام های بدن جمع آوری کرده و به کبد برمیگرداند. بعد از آن کبد این کلسترول ها را از بدن حذف میکند.

چگونه مقدار بالای کلسترول بد باعث افزایش خطر بیماری کرونری قلبی و سایر بیماری ها میشود؟

اگر مقدار LDL شما بالا باشد، به این معناست که کلسترول LDL خون شما بسیار بالاست. این LDL اضافی به همراه مواد دیگر پلاک تشکیل میدهد. پلاک در شریان های شما ساخته میشود که به این شرایط آترواسکلروز یا تصلب شرایین گفته میشود.

عوارض بالا بودن کلسترول ldl

بیماری کرونری قلبی زمانی ایجاد میشود که این پلاک در شریان های قلبی شما ساخته شود. این اتفاق باعث میشود شریان های قلبی شما سخت و تنگ شوند، که باعث کاهش جریان یا مسدود شدن جریان خون قلب میشود. از آنجایی که خون اکسیژن را به قلب حمل میکند، این به این معناست که ممکن است قلب شما قادر به دریافت اکسیژن کافی نباشد. این اتفاق میتواند سبب آنژین (درد قفسه ی سینه) شود، یا اگر جریان قلب شما کاملا مسدود شود میتواند حمله ی قلبی ایجاد کند.

چگونه بفهمیم مقدار کلسترول بد ما چقدر است؟

تست خونی ای به نام پنل لیپوپروتئین میتواند میزان کلسترول شما را مشخص کند. این آزمایش به شما مقدار کل کلسترول، LDL، HDL و تریگلیسیرید را میگوید. تریگلیسیرید نوعی کلسترول نیست، این ها نوع متفاوتی چربی هستند که در خون یافت میشوند.

اگر سن شما بالاتر از 20 سال باشد، شما باید حداقل هر پنج سال کلسترول خود را اندازه گیری کنید.

چه چیزی میتواند روی LDL اثر بگذارد؟

چیزهایی که میتواندد روی LDL شما اثر بگذارند شامل موارد زیر هستند:

رژیم غذایی سالم

 • رژیم غذایی: چربی اشباع و کلسترول موجود در غذای شما میتواند باعث افزایش کلسترول شما شود.
 • وزن: داشتن اضافه وزن میتواند باعث افزایش LDL و کاهش HDL شود. همچنین مقدار کل کلسترول شما را بالا میبرد.
 • فعالیت جسمانی: نداشتن فعالیت جسمانی میتواند باعث افزایش وزن شود، که همین موضوع میتواند باعث افزایش LDL شود.
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن باعث کاهش HDL شما میشود. از آن جایی که HDL به حذف LDL در شریان های شما کمک میکند، اگر شما میزان پایینی HDL داشته باشید، این موضوع میتواند باعث افزایش میزان LDL شود.
 • سن و جنسیت: هر چه سن مردان و زنان بالاتر میرود، مقدار کلسترول آن ها نیز افزایش می یابد. قبل از سن یائسگی، خانم ها در مقایسه با مردان هم سن و سال میزان پایین تری کلسترول دارند. بعد از یائسگی مقدار LDL خانم ها افزایش می یابد.
 • توارث: تا حدودی ژن های شما تعیین میکنند که بدنتان چقدر کلسترول بسازد. کلسترول بالا میتواند خانوادگی باشد.

میزان LDL من باید چقدر باشد؟

برای LDL مقادیر کمتر بهتر میباشد، زیرا میزان بالای آن باعث افزایش خطر بیماری شریان کرونری قلب و دیگر مشکلات همراه آن میشود.

میزان مناسب: کمتر از 100

کمی بیشتر از مناسب: 100-129

میزان مرزی: 130-159

بالا: 160-189

خیلی بالا: بیشتر از 190

چگونه مقدار LDL را کاهش دهیم؟

برای کاهش مقدار کلسترول بد دو راه اصلی وجود دارد:

 • تغییر سبک زندگی برای درمان: که شامل سه بخش است:
 1. رژیم غذایی سالم: این رژیم دارای چربی اشباع کم و کلسترول پایین غذایی است. این رژیم شامل خوردن و آشامیدن به میزان مناسب برای دریافت کافی کالری و سالم نگه داشتن وزن و جلوگیری از افزایش وزن است. این رژیم به شما توصیه میکند میوه، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم چرب یا بدون چربی، ماهی، مرغ بدون پوست و مقدار مناسبی گوشت کم چرب بخورید. همچنین این رژیم دارای میزان بیشتری فیبر محلول است.
 2. کنترل وزن: اگر شما اضافه وزن دارید، کاهش وزن به کمتر شدن مقدار کلسترول LDL شما کمک میکند. این موضوع به ویژه برای افراد دارای سندرم متابولیک اهمیت دارد. سندرم متابولیک به گروهی از عوامل خطرزا شامل بالا بودن تری گلیسیرید، پایین بودن HDL و اضافه وزن و چاقی شکمی میباشد.
 3. فعالیت جسمانی: همه ی افراد باید به طور منظم ورزش کنند.
 • درمان دارویی: درمان با تغییر سبک زندگی به تنهایی نمیتواند کلسترول شما را به میزان زیادی کاهش دهد، شما همچنین ممکن است نیاز به مصرف دارو پیدا کنید. چند گروه داروی کاهنده ی کلسترول وجود دارند که شامل استاتین ها میشوند. داروها از راه های مختلفی عمل میکنند و ممکن است عوارض جانبی متفاوتی داشته باشند. با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید کدام دارو برای شما مناسب است. زمانی که از داروها برای کاهش کلسترول خود استفاده میکنید، همزمان باید تغییر سبک زندگی را نیز انجام دهید. این کار باعث میشود مقدار داروی مصرفی شما تا حد امکان کم باشد، همچنین باعث کاهش خطر ابتلای شما به بیماری های قلبی میشود.

 

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلبسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
pvc

سلام اقای دکتر من بطور تصادفی در بیمارستان امام در حالی که برای ضربه انگشت پا مراجع کردم با ضرباbigemini Pvc تشخیص داده شدم و تنها علایم قلبی که می توانم به ان اشاره کنم تپش قلب و سرگیجه می باشد حالا پس مراجعه به دکتر به من گفتن که دو راه وجود دارد یکی عمل ابلیشن و یکی درمان یک دورهبا دارو ولی تاکید بیشتری روی عمل بود حالا تصمیم گیری برای من سخت است خواهش می کنم مرا راهنمایی کنین مشاهده پاسخ دکتر
2
عمل قلب باز

باسلام خدمت شما دکتر محترپدرم حدودا یک ماهه پیش عمل قلب باز انجام داده ودر این مدت مشکلی نداشتند تا چند روز پیش که اسهال شدید داشتند و حالت تهوع هم داشتندکه با رفتن به دکتر عمومی بهتر شدند که باز الان دست وپای ایشان ورم کرده که الان کم شده و ورم به صورت ش رفته در ضمن دو سه روز پیش تب هم داشتند که بعد از مدنی از تمام بدنش باخارش شدید که قرمزی هایی در بدنش پیدا شد ودوروز است که بیشتر اوقات خواب هست وحالت کسلی دارد
خواهشمند است راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
3
درد مكرر قلب

سلام 27سالمه 4سال پیش به دکتر مراجعه کردم خیلی کم افتادگی دریچه ميترال دارم تپش قلب هم دارم استرسم خیلی زیاد شده 3ماهي میشه درد قلب دارم به دست چپم میزنه تنگی نفس هم پیدا کردم حتی وقتی که آروم هستم درد میاد سراغم دکتر رفتم میگن مشکلی نداری ولی درد اذیتم میکنه پدرم هم عمل قلب باز کردند رگ هاشون گرفته بود برادرم مشکل مادرزادي سوارخ کوچیک داشت که احتياجي ب عمل نداشتن با این شرایط توصيه شما برای من چيه ممنون ميشم. مشاهده پاسخ دکتر
4
درد مكرر قلب

سلام 27سالمه 4سال پیش به دکتر مراجعه کردم خیلی کم افتادگی دریچه ميترال دارم تپش قلب هم دارم استرسم خیلی زیاد شده 3ماهي میشه درد قلب دارم به دست چپم میزنه تنگی نفس هم پیدا کردم حتی وقتی که آروم هستم درد میاد سراغم دکتر رفتم میگن مشکلی نداری ولی درد اذیتم میکنه پدرم هم عمل قلب باز کردند رگ هاشون گرفته بود برادرم مشکل مادرزادي سوارخ کوچیک داشت که احتياجي ب عمل نداشتن با این شرایط توصيه شما برای من چيه ممنون ميشم. مشاهده پاسخ دکتر
5
سکته قلبی

پدر من سکته قلبی کردند و یکی از رگ های قلب ایشون کامل بسته شده
به نظر شما از طریق بالن امکان باز شدن رگ وجود دارد ؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
درد قلب كودك

باسلام پسر من ٢سال و نيم پيش مشكل Asdداشت كه با عمل جراحي در مان شد حالا در روز چند بار به مدت ٢يا ٣دقيقه درد قلب ميشود ايا مشكلي دارددر ضمن ٥ماه پيش اكو شد و مشكلي نداشته مشاهده پاسخ دکتر
7
انوریسم قلبی

سلام
جناب دکتر حسین زاده
در سیتی آنژیو در شریان اصلی چپ یک انوریسم پنج میلیمتری تشخیص داده شده است
اخیرا سه بار فشارخون تا هفده هم رفته بدون هیج مشکل قبلی
آیا نیاز به بررسی بیشتر سایرعروق هست یا حتی اقدامی برای این انوریسم باید انجام داد یا خیر
اگر نیاز به مراجعه هست لطفا بفرمایید
خیلی از محبت شما ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر
8
مشاوره

سلام من 5ماه قبل عمل قلب باز انجام دادم الان روی قفسه سینه ودست چپمم درد وسوزش دارم دست چپم درد می کنه لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
9
درد سینه سمت چپ

سلام مدت یک ماهه دردی تو قفس سینه ی چپ و پشت شانه دارم خیلی شدیده نوار قلب گرفتم قلبم سالمه فشارمم خوبه آمپول و داروی گرفتگی عضلانیم استفاده کردم اما بازم درد دارم میشه بگین مشکلم چیه مشاهده پاسخ دکتر
10
تعویض دریچه

باسلام خدمت شما.پدر من 70سالشه..و هیچ بیماری زمینه ای اعم از چربی خون .فشارخون،دیابت...ندارد و حدود شش ماه پیش به علت ابتلا به سرماخوردگی و عدم درمان مناسب ..مبتلا به برونشیت شده..و به دنبال تنگی نفس مجبور به انتقال به بیمارستان گردید که با شروع انتی بیوتیک تزریقی و ماسک اکسیژن مشکل مرتفع گردید..به دنبال این اتفاق با وجود عدم تغییرات نواری و ریتم قلبی.پزشک اکوی فلب هم اجام داد که منجر به تشخیص تنگی دریچه آئورت و میترال گردید....و تا امروز بیمار ما مشکل بالینی اعم از تنگی نفس.درد قفسه سینه.ادم...ندارد اما بررسی های پاراکلینیکی و آنژیوگرافی مشکل تنگی دریچه را تایید می نماید..اما عروق هیچ مشکلی ندارد..باتوجه به شرح حال بالینی بیمار و ادامه زندگی طبیعی پدرم و انجام فعالیت ها با روال معمول ایا عمل قلب باز و تعویض دریچه به عدم انجام آن اولویت دارد ..زیرا با توجه به نوع کیفیت زندگی و مشکلات بعد عمل ما در انتخاب جراحی برای بیمارمان دچار تردید هستیم..که آیا انتخاب درستی استّ..تشخیص تنگی آئورتsever. و تنگی میترالmodret to sever بوده..و EF بیمار55الی60درصد بوده... مشاهده پاسخ دکتر