علائم و درمان آنوریسم آئورت شکمی

زمانی که دیواره ی عروق خونی تضعیف می شوند، بعضی اوقات یک گشادشدگی بالون مانند ایجاد می شود که به آن آنوریسم میگویند. این اتفاق اغلب در آئورت شمکی به وجود می آید، رگی اصلی ای که خون را به پای شما میرساند.  آنوریسم آئورت شکمی 15 علت مرگ در کشور و دهمین علت مرگ در آقایان بالای 55 سال است.

آنوریسم زمینه ی خانوادگی دارد. اگر یکی از بستگان  درجه اول شما مبتلا به آنوریسم آئورت شکمی باشد، شما 12 برابر بیشتر احتمال ابتلا به آنوریسم آئورت دارید. کسانی که درحال درمان آنوریستم آئورت هستند، 15-25 درصد یکی از بستگان درجه یکشان به این بیماری مبتلا است.

علائم آنوریسم آئورت شکمی

 • ممکن است چیزی وجود نداشته باشد.

در بیشتر افراد، آنوریستم آئورت شکمی علائمی ایجاد نکرده و زمانی کشف میشوند که فرد برای مشکل پزشکی دیگری درحال ارزیابی میباشد.

 • درد ناگهانی و شدید شکم یا کمر

اگر شما سابقه ی خانوداگی آنوریسم آئورت شکمی دارید و یک درد ناگهانی و شدید در شکم یا کمرتان احساس کردید، با اورژانس تماس بگیرید. این علامت ممکن است نشان دهنده ی ابتلای شما به آنوریسم آئورت باشد، حتی ممکن است این آنوریسم در حال گسستن باشد.

درد شکم در بیمارن آنوریسم

 • درد، پوست تغییر رنگ داده، زخم روی پا و انگشتان پا

درصد کمی از بیماران آنوریسم آئورت شکمی این علائم را تجربه میکنند، درست زمانی که پلاک یا یک لخته ی خونی از دیگر نقاط بدن به سمت پا یا انگشتان پا میرود.

علت ها

عوامل تعددی باعث ایجاد این حالت میشوند:

 • بعضی از عفونت ها که سبب تعضیف دیواره ی شریان آئورت میشوند.
 • مردان بالای 60 سال، سیگاری، سفید پوست و هرکسی که یکی از بستگان درجه یک او به آنوریستم آئورت مبتلا شده باشد در خطر بیشتری برای ابتلا به آنوریسم آئورت شکمی قرار دارد.
 • سن (مردان بالای 50 و خانم ها بالای 60 سال) و سابقه ی تصلب شرایین، فشار خون بالا، کسترول بالا، بیماری قلبی یا عروق خونی محیطی و استفاده کنندگان تنباکو با خطر ابتلا به آنورسیم مرتبط هستند.
 • دیگر عوامل محتمل که با آنوریسم آئورت مرتبط هستند شامل پارگی در دیواره ی شریان ها، عفونت و بیماری مادرزادی بافت همبند میباشند.

تشخیص

 • ممکن است نیاز باشد تا به یک جراح عروق مراجعه کنید.

اکثر آنوریسم های آئورت سبب ایجاد علائمی نمیشوند به همین دلیل تصادفی تشخیص داده خواهند شد، مثلا در طی یک ارزیابی پزشکی برای مشکلی دیگر. اگر شما مبتلا بودید، به یک جراح عروق مراجعه کنید.

 • ممکن است نیاز باشد که از شما تصویربرداری شود.

سونوگرافی شکم یک آزمایش بدون درد، مقرون به صرفه و بی خطر بوده و اغلب این آزمایش برای غربالگری و اندازه ی گیری آنوریسم آئورت شکمی استفاده میشود.

 • سی تی آنژیوگرافی (CTA)

برای اندازه گیری، محل و میزان تاثیر آنوریسم آئورت استفاده میشود. این مطالعه نیازمند قرارگیری در معرض اشعه ی رادیواکتیو و تزریق درون وریدی ماده ی حاجب میباشد. هرچند این آزمایش اطلاعات آناتومیک آنوریسم را به جراح میدهد تا او بهترین گزینه ی درمانی را انتخاب کند.

درمان

درمان به اندازه ی آنوریسم بستگی دارد.

– آنوریسم آئورت شکمی کوچک

 • خطر کمی برای پاره شدن وجود دارد، اما باید در نظر گرفته شود.
 • مهم است که هر 6-12 ماه یک سونوگرافی انجام شود تا رشد و خطر پارگی آنوریسم به دقت مشاهده گردد.
 • تغیرات سبک زندگی و استفاده از دارو میتواند برای کنترل فشارخون مفید باشد.
 • اگر سیگار میکشید، از جراح خود بخواهید تا به شما در ایجاد یک برنامه ی ترک سیگار کمک کند.
 • ورزش روزانه نیز کمک کننده خواهد بود.

– آنوریسم بزرگتر

بزرگ شدگی سریع و آنوریسم هایی که باعث علائم شده اند معمولا درمان میشوند.

1- جراحی باز برای قراردادن بافت پروتزی انجام میشود.

 • جراح عروق از طریق ایجاد یک برش در شکم به برآمدگی ایجاد شده در شریان آئورت شما دسترسی پیدا میکند.
 • بیشتر بیماران 4-10 روز در بیمارستان میمانند. ممکن است زمان بهبودی تا 3 ماه برسد.

2- درمان آنوریسم از طریق ورید ها (EVAR) یک درمان با تهاجم کمتر است.

نحوه عمل آنوریسم آئورت شکمی

دو برش کوچک در ناحیه ی کشاله ی ران ایجاد میشود. به کمک عکسبردرادی اشعه ی X جراح عروق یک دستگاه ظریف را به درون شریان وارد میکند. این دستگاه برای تقویت دیواره ی عروق استفاده میشود و باعث جلوگیری از آنوریسم میشود.

بیشتر بیماران 1-3 روز در بیمارستان میمانند. بهبودی بعد از عمل کوتاه تر از جراجی باز است.

 

 

 

سالم بمانید.

 • سابقه ی خانوادگی خود را بدانید و آن را با دیگران در میان بگذارید. اگر شما با آنوریسم آئورت شکمی تشخیص داده شدید، به بستگان درجه ی یک خود در مورد خطر افزایش یافته شان آموزش دهید.
 • اگر سیگار میکشید، با پزشک خود برای طراحی یک برنامه ی ترک سیگار مشورت کنید.
 • از یک رژیم غذایی سالم و کم نمک استفاده کنید.
 • وزن خود را متناسب نگه دارید.
 • منظم ورزش کنید.
 • فشارخون و کلسترول خون خود را به طور منظم کنترل کنید.
 • از پزشک خود بخواهید فشار خون، غلظت خون و کلسترول خون شما ارزیابی کند و آیا دارو مصرف کنید یا خیر.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلبسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی قلب باز

سلام پرو من دیشب ساعت ۷۰۳۰ از اتاق عمل بیرون امدن اما تا الان که ساعت حدود ۷.۳۰ صبح است به هوش نیامدن ایا طبیعی است؟ ممنون مشاهده پاسخ دکتر
2
مکث یه لحظه قلب

باسلام و خسته نباشید..من از سال 86 از بیماری اضطراب رنج میبردم و تا 3 سال پیش سیتالوپرام و یا سرترالین میخوردم..6 سال پیش بود که متوجه یه مکث قلب و بعد یه ضربه در قلبم شدم که پیش دکتر رفتم و دستگاهی 24 ساعت بمن وصل شد و بعد از مراجعه بمن قرص متورال دادن و مدتی خوردم و دیگه مراجعه نکردم..در طی این سالها هر از چندگاهی بیشتر در مواقع استرس و اضطراب باز دچار این مکث میشوم..طی این دوسه روز خیلی بیشتر شده چون دچار یه استرس و ترس هستم از دیدن یه فوت شخصی بدلیل ایست قلبی..مدام نبض خودمو میگیرم و این مکث قلب و یه ضربه محکم رو رصد میکنم..این مکث رو بدون گرفتن نبض هم احساس میکنم..ولی در مواقع استرس بیشتر میشه ولی در هنگام ورزش و فعالیت. تنگی نفس و درد و یا این مکث ندارم و بیشتر در حالت استرس و عدم فعالیت هست این مکث....مشکل ترش کردن معده هم دارم..ضربان قلبم در حالت نشسته 83 تا است..یه عکس کوجک از اون دستگاهی که 24 ساعت بهم وصل بود گذاشتم .امیدوارم بدرد بخوره ..سیگار هم میکشم .لطف کنید بفرمایید این آریتمیه؟ و خطرناکه..با سپاس از لطفتون مشاهده پاسخ دکتر
3
عمل قلب

سلام خسته نباشید .دایی من ب علت مصرف بالای دخانیات دچار عفونت ریه شد و بعد قلب بزرگ شد و دریچه قلب رو عمل کردند و سه رگ قلبشون بسته شده بود ک جراحی کردند.بعد از سه روز ک بیهوش بودن قلب خونریزی میکنه و ضریب هوشی ۳میشه .خونریزی رو با ساکشن بهبود میدن ولی ضریب هوشی تغییری نمی کنه .آقای دکتر آیا امیدی هست؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
درد سینه راست

سلام اقای دکتر خسته نباشی
من به مدت ۵ماه هست که به صورت لحظه ای سینه راستم میگره مثل تیر کشیدن انگار رگ هاش میگیره هرچی متخصص داخلی رفتم فایده نداشت نه ضربه خوردم ن سابقه داشتم چکاپ دادم کبد معده و ریع هم سالمه جوری که اونا گفتن بیشتر مواقع وقتی کمی به سمت پایین کج میشم میگره حدود ۵ثانیه تا صاف نشم ول نمیکنه البته لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
5
اریتمی قلبی

با سلام
اقای دکتر در مورد ارتباط بین اریتمی قلبی و عمل قلب باز میخواستم اطلاعات بگیرم
آیا کسی که عمل قلب باز داشته می تواند از پیس میکر استفاده کند؟ و همینطور کسی که بالون زده باشه؟ ارتباط بین بالون زدن و پیس میکر چی هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
جراحی قلب باز بیماران زیوی

سلام آقای دکتر
با تشکر زیاد از سیستم مشاوره شما بنده برای اولین بار این سیستم را مشاهده کردم خدا قوت و پاینده باشید.
جناب دکتر پدر من ٧٣ ساله هست و سه سال پیش سکته مغزی داشته و بعد از آن دچار مشکل ریوی شده بطوریکه اکسیژن خون زیر ٩٠ هست بطوریکه اکسیمتر انگشتی همیشه همراه دارد پدرم تازگی پدرم آنژیوگرافی شده و پزشک تشخیص عمل قلب داده پدرم مدت چهل و پنج سال سیگار میکشیده و الان دیگه نمیکشه از زمانی که سکته مغزی کرده به مدت سه سال دیگه سیگار نکشیده و شبها هم با دستگاه اکسیژن میخوابه حال با این تفاسیر عمل قلب چگونه میتواند باشد ریسکش چقدر است مدارکش هم موجوده بخواهید میتوان اسکن کنم و بفرستم
مشاهده پاسخ دکتر
7
افت فشار برون ده قلب بعد از تعویض دریچه

باسلام جناب اقای دکتر حسین زاده
مادرم چند روز پیش بدلیل تنگی نفس و ادم ریوی بستری و بعد از آنژیوگرافی و اکو .. مشخص شد دریچه میترال ایشون تنگ بوده و باید تعویض بشه. بعد از انجام عمل موفق تعویض دریچه الان یک هفته در icu هستن. علت بستری طولانی مدت این هست که تا دستگاه پمپ از ایشون قطع میکنن فشارشون میوفته و فعلا با دستگاه فشارشون تحت کنترل هستش. سوالم این هستش که برای این مورد چه تدبیر و راه حلی وجود دارد.
قبلا از حسن توجهتون تشکر میکنم.
مشاهده پاسخ دکتر
8
بی حس شدن سمت چپ بدن و احساس درد در قسمت بالای سمت چپ سینه

وقت بخیر دکتر عزیز
40 سال سن دارم و متاهل، یک دختر دو سال و ده ماهه دارم و شاغل هستم.
هیچگونه مشکل قلبی ندارم ولی مدتیه بطور ناگهانی سمت چپ بدنم شروع به بی حس شدن میکنه. قسمت بالای قفسه سینه سمت چپ از داخل حالت گرفتگی داره و کمی تنگی نفس احساس میکنم. گاهی اوقات وقتی عصبی میشم یا استرس دارم این حالت تشدید میشه بطوریکه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم و بعد از معاینات و رفتن به بیمارستان تمام حالتهای فیزیکیم عادی تشخیص داده میشن. الان هم بدون اینکه استرس خاصی بهم وارد شده باشه سمت چپ بدنم حالت بی حسی داره و دست چپم سنگینه. بالای قفسه سینه م از داخل تا پشت کتفم گرفتگی عجیبی داره نمیتونم بگم درد هست یا سوزش. میترسم از اینکه نکنه علامتهای سکته قلبی باشه. لطفا راهمایی کنید واقعا از اینکه تو محل کارم این اتفاق می افته و همیشه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم خسته شدم. ماه گذشته خودم از محل کارم رفتم بیمارستان بهمن و نیمه راه به اندازه این سمت چپ بدنم بی حس شده بود که راننده مجبور شد از کادر بیمارستان درخواست برانکارد کنه چون نمیتونستم راه برم و حتی صحبت کنم. صورتم کاملا بی حس بود و نمیتونستم به خوبی جملات و بگم ولی میدونستم دور و برم چه خبره. لطفا راهنمایی کنید واقعا تجربه بدیه
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل قلب باز

سلام مادر بزرگ من تقریبا بیست روز هست عمل قلب باز داشته و بعد از عمل مشکلاتی مثل تنگی نفس داشته و تا بیست روز گذشته تا به امروز هم این مشکل رو داره ما به دکترش مراجعه کردیم و این مشکل رو گفتیم و دکتر یک سری پاف دهنی و کپسول استنشاقی تجویز کرده و مادر بزرگم به طور مرتب استفاده میکنه اما هنوز احساس نفس تنگی داره و خوابیدن براش سخت شده و حس میکنه بهتر نشده و در طول روز هم تنگی نفس داره مشکل از چیه و راه حل داره ؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
آئورت شکمی

سلام آقای دکتر.. پدر بزرگم با 90 سال سن دچار بیماری آئورت شکمی است. درد شکم و کمر و همچنین فشار خون بالا(بدون سابقه قبلی) امانش را بریده. آیا با توجه به سن و سال بالا جراحی امکان پذیر است مشاهده پاسخ دکتر