جراحی تعویض و ترمیم دریچه قلب چگونه انجام می شود؟

 جراحی دریچه قلب یا اعمال روی قلب برای ترمیم و یا تعویض دریچه قلب که به خوبی کار نمی کند به انجام می رسد.

چرا عمل جراحی دریچه قلب انجام می شود؟

چهار دریچه در قلب وجود دارد:

 • دریچه سه لختی
 • دریچه ریوی
 • دریچه میترال
 • دریچه آئورتی

دریچه ها یک طرفه بوده و به خون تنها اجازه حرکت از یک بخش یا یک اتاقک قلب به سمت دیگر را داده و به این ترتیب نحوه عبور خون را کنترل می کنند.

اگر یک دریچه به خوبی کار نکند، جریان خون تضعیف شده و با مشکل مواجه می شود. برای مثال، اگر یک دریچه به خوبی بسته نشود، خون ممکن است بین اتاقک هایک قلب نشت کرده و یا به سمت عقب برگردد، شرایطی که موسوم به رگورژیتاسیون (برگشت خون)، نارسایی یا نقص می باشد. اگر یک دریچه باریک شود (استنوزیس یا تنگی دریچه قلب)، ممکن است جریان خون از قلب محدود شود.

دریچه های قلب

اگر مشکل قلبی جزئی باشد، درمان دارویی کفایت می کند. اما درصورتیکه آسیب قلبی جدی بوده عمل جراحی برای اصلاح یا جایگزینی دریچه ناکارآمد می بایست به انجام برسد.

اصلاح یا جایگزینی دریچه ممکن است درصورتی نیاز باشد که دریچه توسط عوامل زیر آسیب دیده باشد:

عفونت (اندوکاردیت)

 • بیماری رماتیسم قلبی
 • نقص مادرزادی قلب
 • بیماری دریچه آئورت یا میترال
 • نقص ناشی از کهولت سن

چه چیزی سبب مشکلات دریچه ای می شود ؟

 • ممکن است یک مشکل کوچک مادرزادی ترمیم نشده دریچه های قلب، بعد ها سبب بروز مشکلاتی شده و در طول زندگی وضعیت آنها بدتر شود .
 • افزایش سن سبب تضعیف یا سخت شدن دریچه ها می شوند.
 • برخی ازبیماری ها سبب تخریب دریچه ها یا آسیب به آنها می شوند .

عمل جراحی دریچه قلب چگونه انجام می شود؟

فرآیندهای متعددی متعددی برای اصلاح یا جایگزینی و جراحی دریچه قلب وجود دارد. عمدتا جراحی مورد نیاز می باشد اگرچه روشهای جدیدتر بدون نیاز به جراحی وجود دارد.

 ترمیم دریچه

– جراحی دریچه قلب

  • کامیشروتومی جراحی است که برای باز کردن دریچه ضخیم شده و به هم چسبیده مورد استفاده قرار می گیرد. دریچه توسط بریدن نقاطی از دریچه که برگچه ها در آن قسمت ها به هم میرسند، باز می شود. کامیشروتومی نوعی از والوپلاستی یا تغییر شکل دریچه است.

 

 • آنوپلاستی که برای اصلاح بافت فیبری حلقوی در سطح پایه دریچه قلب به نام آنولوس که بزرگتر از حد معمول شده است مورد استفاده قرار می گیرد. برای اصلاح آنولوس، اطراف حلقه بخیه زده شده تا دهانه باز شده را کوچکتر کند. از سوی دیگر، یک ابزار شبیه حلقه در اطراف بخش بیرونی دهانه دریچه قرار می گیرد. حلقه از دریچه محافظت کرده و منجر به تنگ تر شدن آن می شود. جراح ممکن است با بریدن بخش یا بخشهایی از برگچه شکل دریچه را تغییر داده و سپس برگچه را مجدد بخیه کند.
 • دکلسیفیکیشن جراحی است که برای خارج کردن کلسیم تجمع یافته در برگچه ها استفاده می شود. دریچه ها توسط طناب هایی به نام تاندونیا و ماهیچه های پاپیلاری محافظت می شود. اگر این ماهیچه ها کشیده شده یا ضعیف شده باشند، دریچه ممکن است به خوبی بسته نشده باشد. با جایگزینی یا کوتاه شدن طناب ها، دریچه قوی شده و می تواند به درستی بسته شود. اگر سوراخ یا پاره شدگی در برگچه های دریچه وجود داشته باشد، جراح ممکن است آن را توسط پچ بافتی اصلاح کند.

– اصلاح جزئی دریچه با جراحی تهاجمی

علی رغم جراحی های مرسوم، جراحی تهاجمی جرئی شامل برش استخوان سینه و باز کردن قفسه سینه نیست. جراح قلب را از طریق یک ویدئو اسکرین مشاهده کرده و با استفاده از ابزارهایی با دسته های بلند که از طریق برشهای کوچکی وارد شده اند جراحی را انجام می دهد. در برخی موارد، بازوهایی روباتیک مورد استفاده قرار می گیرند.این فرآیند بعنوان جراحی قلب روباتیک یا آندوسکوپیک نیز شناخته می شود.

جراحی کم تهاجمی دریچه قلب

– اصلاح دریچه بدون جراحی

فرآیندها و جراحی های پوستی یا با استفاده از کاتر، بدون ایجاد هیچ حفره یا سوراخی در سینه انجام می شود. به جای آن، یک لوله انعطاف پذیر به نام کاتر وارد رگ خونی موجود در کشاله ران یا آرنج شده و سپس به سمت قلب حرکت داده می شود.

 • والوپلاستی پوستی یا بالون در افرادی استفاده می شود که دریچه های ریوی، میترال یا آئورتی باریک و سفت و سخت (بیشتر در مورد دریچه میترال صدق می کند) دارند. نوک بالون در انتهای کاتر در دریچه باریک شده قرار گرفته و برای باز کردن یا نفوذ به بافتهایی که کلسیم در آنها تجمع کرده استفاده می شود.
 • چندین روش پوستی برای اصلاح دریچه میترال وجود دارد. این فرآیندها هنوز هم در فاز توسعه و پیشرفت بوده و در مراکز محدودی به انجام میرسد. یک مثال، اصلاح پهلو به پهلو است که می تواند در شرایطی که دریچه نشت کننده میترال در یک بیمار وجود دارد و شرایط برای عمل جراحی اصلاحی یا جایگزینی خطرناک می باشد استفاده شود. گیره نگهدارنده اتصالی از طریق رگ فمورال کشاله ران به سمت چپ قلب ارسال شده و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. گیره پشت دریچه نشت کننده قرار گرفته و در دهانه باز شده و بر میگردد و بنابراین به فلپهای دریچه میترال دسترسی می یابد. هنگام بسته شدن، گیره برگچه ها را در کنار هم نگه داشته و مانع از نشت می شود.

جایگزینی و تعویض دریچه

– جراحی  دریچه قلب

تعویض عموما برای درمان دریچه های آئورت یا دریچه های میترالی که به شدت آسیب دیده اند استفاده می شود. دو نوع دریچه وجود دارد که برای جایگزین شدن استفاده شده و می توانید با پزشک خود درباره انتخاب هرکدام از آنها صحبت کنید.

تعویض دریچه قلب

 • دریچه های مکانیکی از فلزات با دوام مانند کربن، سرامیک و پلاستیک ساخته شده است. یک رینگ بخیه فابریک برای اتصال دریچه به بافت در بیماران قلبی مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت اصلی دوام ایجاد شده است. با اینحال، داروهای رقیق کننده خون می بایست در بقیه طول زندگی برای ممانعت از لخته شدن خون مورد استفاده قرار گیرد. دریچه هنگام باز و بسته شدن، صدای کلیک مانندی ایجاد می کند که ممکن است آزار دهنده باشد. مردم به طور معمول به سرعت به این صدا عادت می کنند.
 • دریچه های زیستی از ساختارهای زیر ساخته شده اند:
 • بافت جانوری، یک دریچه واقعی خوک یا دریچه پریکاردیال گوساله ساخت توسط مهندسی بافت (زنوگرافت).
 • بافت انسانی قلب اهدا شده (آلوگرافت یا گرافت) که اغلب برای جایگزینی دریچه های عفونی شده استفاده می شود.
 • بافت خود بیمار (آلوگرافت). فرآیند Ross (فرآیند Switch) نیز نامیده می شود شامل برداشتن دریچه ریوی که به طور نرمال فعالیت کرده و استفاده از آن برای جایگزین کردن به جای دریچه آئورتی. دریچه ریوی سپس با یک دریچه ریوی از گیرنده (هموگرافت) جایگزین می شود.

دریچه های زیستی به اندازه دریچه های مکانیکی با دوام نبوده و بین 5 الی 15 سال نیاز به جایگزینی دارند. بیمارانی که از دریچه های زیستی استفاده می کنند می بایست برای کوتاه مدت از رقیق کننده های خون استفاده کنند.

دریچه زیستی

– جراحی حداقل تهاجمی جایگزینی دریچه

در این نوع جراحی، ابزارهایی با دسته های بلند از دو یا چهار حفره وارد قفسه سینه می شوند. جراح همزمان با مشاهده تصویر در مانیتور، ابزار را به دقت با دست در داخل بدن حرکت داده و جراحی را انجام می دهد. در برخی شرایط، دستهای رباتیک برای انجام عمل استفاده شده که به جای جراح، ابزار را در بدن حرکت می دهد. تنها برخی بیمارستانها امکان ارائه جراحی حداقل تهاجمی دریچه را دارند. این نوع از جراحی معمولا جراحی اندوسکوپی یا جراحی رباتیک قلب نامیده می شود.

– جایگزینی دریچه بدون جراحی

جایگزینی دریچه به صورت پوستی یک روش بدون جراحی است که برای جایگزینی دریچه انجام دشه و از یک کاتر لوله ای بلند انعطاف پذیر استفاده می کند. به جای باز کردن قلب و دسترسی به آن، کاتر وارد رگ شده (معمولا از آرنج یا کشاله ران) و از طریق رگ به سمت قلب حرکت می کند.

جایگزینی دریچه از طریق پوست نیازمند متوقف کردن قلب یا استفاده از دستگاه قلبی ششی ندارد.

انتظارات از جراحی دریچه قلب

معمولا جراحی دریچه قلب از قبل برنامه ریزی می شود. تقریبا یک هفته پیش از جراحی، ممکن است نیاز به حضور در بیمارستان و نوبت گیری داشته باشید. آزمایشات خون و ادرار، الکتروکاردیوگرام، و اشعه ایکس ممکن است به انجام برسد.

پزشک شما خطرات و مزایای جراحی دریچه قلب را برای شما شرح داده و از شما رضایت برای عمل را خواهد گرفت. در مواقع زیر پزشک خود را مطلع کنید:

 • حساسیت به مواد حاجب، ید یا هر ماده آلرژی زای دیگر (برای مثال حساسیت ناشی از نیش زنبور یا خوردن صدف)
 • ابتلا به آسم
 • حساسیت دارویی
 • هر مشکل خونی یا استفاده از داروهای رقیق کننده خون
 • سابقه مشکلات کلیوی یا دیابت
 • داشتن پیرسینگ بر روی سینه یا شکم
 • تغییرات اخیر در سلامتی
 • بارداری یا احتمال آن

عمده بیماران روز قبل از جراحی در بیمارستان پذیرش می شوند. شب قبل از جراحی می بایست حمام کرده تا ضمن تمیز شدن پوست نیز ضدغفونی شود. در بیمارستان، ناحیه تحت جراحی با یک شوینده ضد حساسیت شسته و تمیز شود و در صورت نیاز موهای روی سطح سینه می بایست تراشیده شود.

جراحی دریچه تحت بیهوشی توسط دارو انجام شده بنابراین در طول جراحی به خواب میروید. برای کاهش خطر استفراغ در طول بیهوشی، از شب قبل از جراحی نباید آب و غذا بخورید. اگر سیگار میکشید، دو هفته پیش از جراحی می بایست آن را متوقف کنید زیرا سیگار کشیدن منجر به لخته شدن خون و مشکلات تنفسی می شود.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرامیر چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من ۳۸سال دارم ۷ساله متوجه شدم ASD دارم فشار ریه هم بالاست به طوری که راه رفتن هم برام خیلی دشوار است به گفته پزشکان به دلیل فشار بالای ریه امکان جراحی نیست
  داروهای مصرفی سیلد نافیل۱۰۰و بوستان۱۲۵
  لذا از جنابعالی عاجزانه درخواست راهنمایی و راهکاری برای ادامه زندگی دارم باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر کامران حسین زادهچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   لطفا مقدار شریان ریوی و نتایج اکو و انژیوگرافی را ضمیمه کنید
 • تصویر کاربرحسن دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۳۵( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر حدودا ۶ماهه دردی ازناحیه سمت چپ درست روی جناغ سینه وگاهی روی قفسه سینه احساس میکنم گاهی اوقات درد به پشت بازو و زیر بغل هم مکشه وسمت چپ سرم رونیز درگیر میکنه دکتر قلب رفتم تست ورزش دادم تستم مثبت بود اکو ازم گرفت گفتن افتادگی دارم البته اسکن قلب انجام دادم گفتن مشکلی نداری اما الان هم درد دارم خواستم ببینم مشکلم افتادگی یاچیز دیگه ممنون ازلطفتان
  1. تصویر کاربردکتر کامران حسین زادهدوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۳۵( 2 ماه پیش)
   سلام
   دردهای قفسه صدری در مواردی که به رگ های قلب مربوط می‌شود اکثرا و نه همیشه با فعالیت ثابت افزایش می یابد
   چنانچه در تست ورزش تغییرات نواری در حین فعالیت دیده شود بهتر است آنژیو سی تی شوید
 • تصویر کاربرفریبا شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۳۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر در مورد ارتباط بین اریتمی قلبی و عمل قلب باز میخواستم اطلاعات بگیرم
  آیا کسی که عمل قلب باز داشته می تواند از پیس میکر استفاده کند؟ و همینطور کسی که بالون زده باشه؟ ارتباط بین بالون زدن و پیس میکر چی هست؟
  1. تصویر کاربردکتر کامران حسین زادهشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۳۷( 4 ماه پیش)
   سلام
   در صورت تشخیص پزشک در هر موردی می‌توان از pace maker استفاده کرد و تناقضی ندارد
 • تصویر کاربررضاجانی دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۸:۵۰( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا فردی که جراحی قلب باز انجام داده و الان دایسکشن سراسری ائورت داره میتونه با یک جراحی قلب دیگه ائورتش ترمیم بشه؟
  1. تصویر کاربردکتر کامران حسین زادهدوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۸:۵۰( 6 ماه پیش)
   سلام
   اطلاعات بیشتری در باره عمل و زمان آن و محدوده دیسکسیون و علایم ایجاد شده لازم است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر