جراحی تعویض و ترمیم دریچه قلب چگونه انجام می شود؟

 جراحی دریچه قلب یا اعمال روی قلب برای ترمیم و یا تعویض دریچه قلب که به خوبی کار نمی کند به انجام می رسد.

چرا عمل جراحی دریچه قلب انجام می شود؟

چهار دریچه در قلب وجود دارد:

 • دریچه سه لختی
 • دریچه ریوی
 • دریچه میترال
 • دریچه آئورتی

دریچه ها یک طرفه بوده و به خون تنها اجازه حرکت از یک بخش یا یک اتاقک قلب به سمت دیگر را داده و به این ترتیب نحوه عبور خون را کنترل می کنند.

اگر یک دریچه به خوبی کار نکند، جریان خون تضعیف شده و با مشکل مواجه می شود. برای مثال، اگر یک دریچه به خوبی بسته نشود، خون ممکن است بین اتاقک هایک قلب نشت کرده و یا به سمت عقب برگردد، شرایطی که موسوم به رگورژیتاسیون (برگشت خون)، نارسایی یا نقص می باشد. اگر یک دریچه باریک شود (استنوزیس یا تنگی دریچه قلب)، ممکن است جریان خون از قلب محدود شود.

دریچه های قلب

اگر مشکل قلبی جزئی باشد، درمان دارویی کفایت می کند. اما درصورتیکه آسیب قلبی جدی بوده عمل جراحی برای اصلاح یا جایگزینی دریچه ناکارآمد می بایست به انجام برسد.

اصلاح یا جایگزینی دریچه ممکن است درصورتی نیاز باشد که دریچه توسط عوامل زیر آسیب دیده باشد:

عفونت (اندوکاردیت)

 • بیماری رماتیسم قلبی
 • نقص مادرزادی قلب
 • بیماری دریچه آئورت یا میترال
 • نقص ناشی از کهولت سن

چه چیزی سبب مشکلات دریچه ای می شود ؟

 • ممکن است یک مشکل کوچک مادرزادی ترمیم نشده دریچه های قلب، بعد ها سبب بروز مشکلاتی شده و در طول زندگی وضعیت آنها بدتر شود .
 • افزایش سن سبب تضعیف یا سخت شدن دریچه ها می شوند.
 • برخی ازبیماری ها سبب تخریب دریچه ها یا آسیب به آنها می شوند .

عمل جراحی دریچه قلب چگونه انجام می شود؟

فرآیندهای متعددی متعددی برای اصلاح یا جایگزینی و جراحی دریچه قلب وجود دارد. عمدتا جراحی مورد نیاز می باشد اگرچه روشهای جدیدتر بدون نیاز به جراحی وجود دارد.

 ترمیم دریچه

– جراحی دریچه قلب

  • کامیشروتومی جراحی است که برای باز کردن دریچه ضخیم شده و به هم چسبیده مورد استفاده قرار می گیرد. دریچه توسط بریدن نقاطی از دریچه که برگچه ها در آن قسمت ها به هم میرسند، باز می شود. کامیشروتومی نوعی از والوپلاستی یا تغییر شکل دریچه است.

 

 • آنوپلاستی که برای اصلاح بافت فیبری حلقوی در سطح پایه دریچه قلب به نام آنولوس که بزرگتر از حد معمول شده است مورد استفاده قرار می گیرد. برای اصلاح آنولوس، اطراف حلقه بخیه زده شده تا دهانه باز شده را کوچکتر کند. از سوی دیگر، یک ابزار شبیه حلقه در اطراف بخش بیرونی دهانه دریچه قرار می گیرد. حلقه از دریچه محافظت کرده و منجر به تنگ تر شدن آن می شود. جراح ممکن است با بریدن بخش یا بخشهایی از برگچه شکل دریچه را تغییر داده و سپس برگچه را مجدد بخیه کند.
 • دکلسیفیکیشن جراحی است که برای خارج کردن کلسیم تجمع یافته در برگچه ها استفاده می شود. دریچه ها توسط طناب هایی به نام تاندونیا و ماهیچه های پاپیلاری محافظت می شود. اگر این ماهیچه ها کشیده شده یا ضعیف شده باشند، دریچه ممکن است به خوبی بسته نشده باشد. با جایگزینی یا کوتاه شدن طناب ها، دریچه قوی شده و می تواند به درستی بسته شود. اگر سوراخ یا پاره شدگی در برگچه های دریچه وجود داشته باشد، جراح ممکن است آن را توسط پچ بافتی اصلاح کند.

– اصلاح جزئی دریچه با جراحی تهاجمی

علی رغم جراحی های مرسوم، جراحی تهاجمی جرئی شامل برش استخوان سینه و باز کردن قفسه سینه نیست. جراح قلب را از طریق یک ویدئو اسکرین مشاهده کرده و با استفاده از ابزارهایی با دسته های بلند که از طریق برشهای کوچکی وارد شده اند جراحی را انجام می دهد. در برخی موارد، بازوهایی روباتیک مورد استفاده قرار می گیرند.این فرآیند بعنوان جراحی قلب روباتیک یا آندوسکوپیک نیز شناخته می شود.

جراحی کم تهاجمی دریچه قلب

– اصلاح دریچه بدون جراحی

فرآیندها و جراحی های پوستی یا با استفاده از کاتر، بدون ایجاد هیچ حفره یا سوراخی در سینه انجام می شود. به جای آن، یک لوله انعطاف پذیر به نام کاتر وارد رگ خونی موجود در کشاله ران یا آرنج شده و سپس به سمت قلب حرکت داده می شود.

 • والوپلاستی پوستی یا بالون در افرادی استفاده می شود که دریچه های ریوی، میترال یا آئورتی باریک و سفت و سخت (بیشتر در مورد دریچه میترال صدق می کند) دارند. نوک بالون در انتهای کاتر در دریچه باریک شده قرار گرفته و برای باز کردن یا نفوذ به بافتهایی که کلسیم در آنها تجمع کرده استفاده می شود.
 • چندین روش پوستی برای اصلاح دریچه میترال وجود دارد. این فرآیندها هنوز هم در فاز توسعه و پیشرفت بوده و در مراکز محدودی به انجام میرسد. یک مثال، اصلاح پهلو به پهلو است که می تواند در شرایطی که دریچه نشت کننده میترال در یک بیمار وجود دارد و شرایط برای عمل جراحی اصلاحی یا جایگزینی خطرناک می باشد استفاده شود. گیره نگهدارنده اتصالی از طریق رگ فمورال کشاله ران به سمت چپ قلب ارسال شده و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. گیره پشت دریچه نشت کننده قرار گرفته و در دهانه باز شده و بر میگردد و بنابراین به فلپهای دریچه میترال دسترسی می یابد. هنگام بسته شدن، گیره برگچه ها را در کنار هم نگه داشته و مانع از نشت می شود.

جایگزینی و تعویض دریچه

– جراحی  دریچه قلب

تعویض عموما برای درمان دریچه های آئورت یا دریچه های میترالی که به شدت آسیب دیده اند استفاده می شود. دو نوع دریچه وجود دارد که برای جایگزین شدن استفاده شده و می توانید با پزشک خود درباره انتخاب هرکدام از آنها صحبت کنید.

تعویض دریچه قلب

 • دریچه های مکانیکی از فلزات با دوام مانند کربن، سرامیک و پلاستیک ساخته شده است. یک رینگ بخیه فابریک برای اتصال دریچه به بافت در بیماران قلبی مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت اصلی دوام ایجاد شده است. با اینحال، داروهای رقیق کننده خون می بایست در بقیه طول زندگی برای ممانعت از لخته شدن خون مورد استفاده قرار گیرد. دریچه هنگام باز و بسته شدن، صدای کلیک مانندی ایجاد می کند که ممکن است آزار دهنده باشد. مردم به طور معمول به سرعت به این صدا عادت می کنند.
 • دریچه های زیستی از ساختارهای زیر ساخته شده اند:
 • بافت جانوری، یک دریچه واقعی خوک یا دریچه پریکاردیال گوساله ساخت توسط مهندسی بافت (زنوگرافت).
 • بافت انسانی قلب اهدا شده (آلوگرافت یا گرافت) که اغلب برای جایگزینی دریچه های عفونی شده استفاده می شود.
 • بافت خود بیمار (آلوگرافت). فرآیند Ross (فرآیند Switch) نیز نامیده می شود شامل برداشتن دریچه ریوی که به طور نرمال فعالیت کرده و استفاده از آن برای جایگزین کردن به جای دریچه آئورتی. دریچه ریوی سپس با یک دریچه ریوی از گیرنده (هموگرافت) جایگزین می شود.

دریچه های زیستی به اندازه دریچه های مکانیکی با دوام نبوده و بین 5 الی 15 سال نیاز به جایگزینی دارند. بیمارانی که از دریچه های زیستی استفاده می کنند می بایست برای کوتاه مدت از رقیق کننده های خون استفاده کنند.

دریچه زیستی

– جراحی حداقل تهاجمی جایگزینی دریچه

در این نوع جراحی، ابزارهایی با دسته های بلند از دو یا چهار حفره وارد قفسه سینه می شوند. جراح همزمان با مشاهده تصویر در مانیتور، ابزار را به دقت با دست در داخل بدن حرکت داده و جراحی را انجام می دهد. در برخی شرایط، دستهای رباتیک برای انجام عمل استفاده شده که به جای جراح، ابزار را در بدن حرکت می دهد. تنها برخی بیمارستانها امکان ارائه جراحی حداقل تهاجمی دریچه را دارند. این نوع از جراحی معمولا جراحی اندوسکوپی یا جراحی رباتیک قلب نامیده می شود.

– جایگزینی دریچه بدون جراحی

جایگزینی دریچه به صورت پوستی یک روش بدون جراحی است که برای جایگزینی دریچه انجام دشه و از یک کاتر لوله ای بلند انعطاف پذیر استفاده می کند. به جای باز کردن قلب و دسترسی به آن، کاتر وارد رگ شده (معمولا از آرنج یا کشاله ران) و از طریق رگ به سمت قلب حرکت می کند.

جایگزینی دریچه از طریق پوست نیازمند متوقف کردن قلب یا استفاده از دستگاه قلبی ششی ندارد.

انتظارات از جراحی دریچه قلب

معمولا جراحی دریچه قلب از قبل برنامه ریزی می شود. تقریبا یک هفته پیش از جراحی، ممکن است نیاز به حضور در بیمارستان و نوبت گیری داشته باشید. آزمایشات خون و ادرار، الکتروکاردیوگرام، و اشعه ایکس ممکن است به انجام برسد.

پزشک شما خطرات و مزایای جراحی دریچه قلب را برای شما شرح داده و از شما رضایت برای عمل را خواهد گرفت. در مواقع زیر پزشک خود را مطلع کنید:

 • حساسیت به مواد حاجب، ید یا هر ماده آلرژی زای دیگر (برای مثال حساسیت ناشی از نیش زنبور یا خوردن صدف)
 • ابتلا به آسم
 • حساسیت دارویی
 • هر مشکل خونی یا استفاده از داروهای رقیق کننده خون
 • سابقه مشکلات کلیوی یا دیابت
 • داشتن پیرسینگ بر روی سینه یا شکم
 • تغییرات اخیر در سلامتی
 • بارداری یا احتمال آن

عمده بیماران روز قبل از جراحی در بیمارستان پذیرش می شوند. شب قبل از جراحی می بایست حمام کرده تا ضمن تمیز شدن پوست نیز ضدغفونی شود. در بیمارستان، ناحیه تحت جراحی با یک شوینده ضد حساسیت شسته و تمیز شود و در صورت نیاز موهای روی سطح سینه می بایست تراشیده شود.

جراحی دریچه تحت بیهوشی توسط دارو انجام شده بنابراین در طول جراحی به خواب میروید. برای کاهش خطر استفراغ در طول بیهوشی، از شب قبل از جراحی نباید آب و غذا بخورید. اگر سیگار میکشید، دو هفته پیش از جراحی می بایست آن را متوقف کنید زیرا سیگار کشیدن منجر به لخته شدن خون و مشکلات تنفسی می شود.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سایه جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  متاسفانه اکثر اوقات تنگی نفس خستگی مفرط بی حالی و بی حوصلگی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   پزشک معالج با توجه به اگاهی از تمامی شرایط شما بهترین راهنما است
 • تصویر کاربر فرزاد جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  من ۴۲ سال سن دارم عمل تعویض دریچه ایورت انجام دادم ولی دکترم دریچه بیو لوژیکی برای من استفاده کرده فقط نگرانی زیاد من از طول عمر دریچه است .به نظر شما کار دکتر در انتخاب نوع دریچه درست بوده با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام پزشک حتما شما را در جریان تصمیمش قرار داده است
 • تصویر کاربر طالقانی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر،ضمن تشکر از حوصله جنابعالی برای مدیریت این سایت اینترنتی با توجه به حساسیت تخصص شما و حساسیت قلب و همچنین شرایط نامناسب زندگی شهری امروز که ارتباط بسیار زیادی با بروز انواع بیماریها دارد،میخواستم بپرسم با توجه به شرایط سنی خودم (56سال) و اینکه اهل ورزش روزانه منظم 1 ساعت و 5 روز در هفته هستم و شاخصهای تغذیه ای و وزنی نرمال دارم،چطور میتوانم از سلامت قلب و عروقم آگاه بشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   تست ورزش پایه و اکوکاردیوگرافی اولیه در این مرحله کافی است
 • تصویر کاربر tachra سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام - مردی 49 ساله هستم که احتیاج به تعویض دریچه میترال دارم اما در این رابطه با مشکلاتی مواجه هستم

  اینگونه که پزشک میگفتند برای سن من از دریچه فلزی استفاده میکنند که تا خر عمر احتیاج به مصرف وارفارین دارم

  اما من دارای بیماریهای گوارشی زخم معده و اثنی عشر هستم که هر از مدتی خون ریزی ( ملنا ) میدهم و شنیده ام که مصرف وارفارین در اینگونه موارد توصیه نمیشود و خطرناک است.
  ممنون میشوم شما در این رابطه مرا راهنمایی کرده و نظرتون رو بگید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   چنانچه مواردی برای منع مصرف وارفارین باشد بهتر است از دریچه های نسجی با طول عمر بالاتر استفاده کرد
  2. تصویر کاربر tachra چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنون اقای دکنر - این دریچه های بیولیژیکی که به ان اشاره کردید که طول عمر بالاتری دارند، مارک خاصی دارند؟

   مثلا من تحقیق کردم و متوجه شدم مارکی به نام Edwards Magena Ease هست که طول عمری حدود 20 سال دارد

   ایا منظور شما هم همین نوع دریچه با همین مارک است؟ با تشکر فراوان
  3. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   یکی از شرکت هایی که ادعای این امر را دارند ادواردز است
  4. تصویر کاربر tachra جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   با تشکر - امکان دارد که بهترین مارک و مدل رو معرفی نمایید

   در ضمن جناب دکتر: ایا شوک هایی که ICD میده دریچه های بیولوژیکی رو پاره نمیکنه؟
  5. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   خیر ارتباطی ندارد
   ادواردز مناسب است
  6. تصویر کاربر tachra سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنون اقای دکتر واقعا لطف میکنید

   من افتادگی دریچه میترال دارم، قبلا MR +3 بود اما اکنون تبدیل به severe شده ،
   پزشک متخصص قلب و عروق میگوید: هنوز علامت دار نشدی که بخواهی جراحی کنی اما باید پزشک جراح نظر نهایی رو بدن

   حال از شما میپرسم، ایا با توجه به نکات زیر و همچنین نتیجه اکوی مری که برایتان ارسال میکنم ، ایا علامت دارم و وقت جراحی شده یا خیر؟

   هنگام راه رفتن بطور متوسط نفس تنگی دارم

   هنگام خواب نفس تنگی ندارم
   از پله تا 2 طبقه بالا میروم
   درد قفسه سینه ( چست پین ) ندارم
   پاهایم ورم نکرده
  7. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   چنانچه علامت دار شدید شوید این جراحی کوچکترین فایده ای نخواهد داشت
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر tachra چهارشنبه ۲۳ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام

  قبلا دچار افتادگی دریچه میترال ( Mr+3 ) بودم ، اما چند ماهی هست که گشادی دریچه میترال شدید شده ( severe ) که در این حالت احتیاج به تعویض دریچه میترال دارم

  اما پزشکان میگویند تعویض دریچه یعنی تعویض یک بیماری با بیماری دیگر
  ایا واقعا تعویض دریچه اینگونه که میگویند هست و کمکی به بهبودی دریچه میترال و بیماریم نمیکند؟
  با تشکر فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   بهترین راه برای شما حفظ دریچه طبیعی است چون با تعویض دریچه مکانیسم انقباض قلب بر هم خواهد خورد

  2. تصویر کاربر tachra شنبه ۱۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   با تشکر فراوان از پاسخ سودمندتان

   با توجه به نتیجه اکو که الان برایتان ارسال کردم : اگر ترمیم و حفظ دریچه طبیعی امکان پذیر نباشد ، شما تعویض دریچه را تجویز میکنید ، یا ادامه درمان دارویی ؟

   با تشکر و قدر دانی
  3. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام
   تعویض دریچه برای ایشان تیغ دو لبه است

  4. تصویر کاربر tachra دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   با تشکر از شما اقای دکتر

   لطفا بفرمایید علت اینکه میگویید تعویض دریچه برای ایشان تیغ دو لبه هست چیست؟

   ایا بواسطه این است که که تعویض دریچه برایشان مناسب نیست، یا به دلیل EF ./. 40 هست که کلا جراحی برایشان ریسک هست؟

   البته همکارانتان ذکر کرده اند که ریسک عمل در ایشان بالاست و به این مسئله واقفیم

   تنها اینکه شما ذکر کردید تیغ دو لبه، به چه علت هست؟

   دونستن این موضوع جهت گیری قطعی برایمان خیلی مهم و موثر هست

   با تشکر فروان
  5. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام
   یک لبه به سود بیمار است و لبه دیگر تهدید کننده است

  6. تصویر کاربر tachra دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنون از شما اقای دکتر - اگر درست استنباط کرده باشم منظور این است که:

   از یک طرف امکان دارد حال بیمار خوب شود و از طرف دیگر امکان دارد که حال بیمار بدتر از شرایط فعلی شود

   در ست هست؟
  7. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۲۳ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   بله

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  برادر من ۲۷ سالشه و گاهی اوقات درد در ناحیه سینه و احساس ضعف و خستگی داره
  میدونیم که دریچه آئورتش دولتیه
  خواهش میکنم نتیجه سیتی آنژیوشو تفسیر کنید

  Spiral aorta cta
  شریان براکیوسفالیک راست و cca سمت چپ با تنه مشترک از قوس آئورت جدا میشود که مطرح کننده bovine ardery میباشد
  شاخه LTHepatic به طور مستقیم از شریان سلیاک در محل دو شاخه شدن آن جدا میشود
  شریان lt.gasdsic از شریان همپاتیک سمت چپ منشا میگیرد
  شریان رئال دو طرف به صورت duplicated میباشد 
  حداکثر دیامتر سینوس آئورت ۴۴ و حداکثر دیامتر سینوتوپولار junctreت ۳۷.۵ و حداکثر دیامتر آئورت صودی ۳۷ و حداکثر دیامتر قوس آئورت ۲۶ و حداکثر دیامتر نزولی ۲۵ میباشد
  ببخشید شاید توی تایپ اشتباه کرده باشم اما عددا درسته
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام
   لطفا جهت بررسی نارسایی aorta اکوی تخصصی شود

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من ۳۸سال دارم ۷ساله متوجه شدم ASD دارم فشار ریه هم بالاست به طوری که راه رفتن هم برام خیلی دشوار است به گفته پزشکان به دلیل فشار بالای ریه امکان جراحی نیست
  داروهای مصرفی سیلد نافیل۱۰۰و بوستان۱۲۵
  لذا از جنابعالی عاجزانه درخواست راهنمایی و راهکاری برای ادامه زندگی دارم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   لطفا مقدار شریان ریوی و نتایج اکو و انژیوگرافی را ضمیمه کنید
 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر حدودا ۶ماهه دردی ازناحیه سمت چپ درست روی جناغ سینه وگاهی روی قفسه سینه احساس میکنم گاهی اوقات درد به پشت بازو و زیر بغل هم مکشه وسمت چپ سرم رونیز درگیر میکنه دکتر قلب رفتم تست ورزش دادم تستم مثبت بود اکو ازم گرفت گفتن افتادگی دارم البته اسکن قلب انجام دادم گفتن مشکلی نداری اما الان هم درد دارم خواستم ببینم مشکلم افتادگی یاچیز دیگه ممنون ازلطفتان
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   دردهای قفسه صدری در مواردی که به رگ های قلب مربوط می‌شود اکثرا و نه همیشه با فعالیت ثابت افزایش می یابد
   چنانچه در تست ورزش تغییرات نواری در حین فعالیت دیده شود بهتر است آنژیو سی تی شوید
 • تصویر کاربر فریبا شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر در مورد ارتباط بین اریتمی قلبی و عمل قلب باز میخواستم اطلاعات بگیرم
  آیا کسی که عمل قلب باز داشته می تواند از پیس میکر استفاده کند؟ و همینطور کسی که بالون زده باشه؟ ارتباط بین بالون زدن و پیس میکر چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   در صورت تشخیص پزشک در هر موردی می‌توان از pace maker استفاده کرد و تناقضی ندارد
 • تصویر کاربر رضاجانی دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ایا فردی که جراحی قلب باز انجام داده و الان دایسکشن سراسری ائورت داره میتونه با یک جراحی قلب دیگه ائورتش ترمیم بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   اطلاعات بیشتری در باره عمل و زمان آن و محدوده دیسکسیون و علایم ایجاد شده لازم است
درحال دریافت اطلاعات