جراحی تعویض و ترمیم دریچه قلب چگونه انجام می شود؟

 جراحی دریچه قلب یا اعمال روی قلب برای ترمیم و یا تعویض دریچه قلب که به خوبی کار نمی کند به انجام می رسد.

چرا عمل جراحی دریچه قلب انجام می شود؟

چهار دریچه در قلب وجود دارد:

 • دریچه سه لختی
 • دریچه ریوی
 • دریچه میترال
 • دریچه آئورتی

دریچه ها یک طرفه بوده و به خون تنها اجازه حرکت از یک بخش یا یک اتاقک قلب به سمت دیگر را داده و به این ترتیب نحوه عبور خون را کنترل می کنند. اگر یک دریچه به خوبی کار نکند، جریان خون تضعیف شده و با مشکل مواجه می شود. برای مثال، اگر یک دریچه به خوبی بسته نشود، خون ممکن است بین اتاقک هایک قلب نشت کرده و یا به سمت عقب برگردد، شرایطی که موسوم به رگورژیتاسیون (برگشت خون)، نارسایی یا نقص می باشد. اگر یک دریچه باریک شود (استنوزیس یا تنگی دریچه قلب)، ممکن است جریان خون از قلب محدود شود.

دریچه های قلب

اگر مشکل قلبی جزئی باشد، درمان دارویی کفایت می کند. اما درصورتیکه آسیب قلبی جدی بوده عمل جراحی برای اصلاح یا جایگزینی دریچه ناکارآمد می بایست به انجام برسد.

اصلاح یا جایگزینی دریچه ممکن است درصورتی نیاز باشد که دریچه توسط عوامل زیر آسیب دیده باشد:

 • عفونت (اندوکاردیت)
 • بیماری رماتیسم قلبی
 • نقص مادرزادی قلب
 • بیماری دریچه آئورت یا میترال
 • نقص ناشی از کهولت سن

عمل جراحی دریچه قلب چگونه انجام می شود؟

فرآیندهای متعددی متعددی برای اصلاح یا جایگزینی و جراحی دریچه قلب وجود دارد. عمدتا جراحی مورد نیاز می باشد اگرچه روشهای جدیدتر بدون نیاز به جراحی وجود دارد.

 ترمیم دریچه

– جراحی دریچه قلب

 • کامیشروتومی جراحی است که برای باز کردن دریچه ضخیم شده و به هم چسبیده مورد استفاده قرار می گیرد. دریچه توسط بریدن نقاطی از دریچه که برگچه ها در آن قسمت ها به هم میرسند، باز می شود. کامیشروتومی نوعی از والوپلاستی یا تغییر شکل دریچه است.
 • آنوپلاستی که برای اصلاح بافت فیبری حلقوی در سطح پایه دریچه قلب به نام آنولوس که بزرگتر از حد معمول شده است مورد استفاده قرار می گیرد. برای اصلاح آنولوس، اطراف حلقه بخیه زده شده تا دهانه باز شده را کوچکتر کند. از سوی دیگر، یک ابزار شبیه حلقه در اطراف بخش بیرونی دهانه دریچه قرار می گیرد. حلقه از دریچه محافظت کرده و منجر به تنگ تر شدن آن می شود. جراح ممکن است با بریدن بخش یا بخشهایی از برگچه شکل دریچه را تغییر داده و سپس برگچه را مجدد بخیه کند.
 • دکلسیفیکیشن جراحی است که برای خارج کردن کلسیم تجمع یافته در برگچه ها استفاده می شود. دریچه ها توسط طناب هایی به نام تاندونیا و ماهیچه های پاپیلاری محافظت می شود. اگر این ماهیچه ها کشیده شده یا ضعیف شده باشند، دریچه ممکن است به خوبی بسته نشده باشد. با جایگزینی یا کوتاه شدن طناب ها، دریچه قوی شده و می تواند به درستی بسته شود. اگر سوراخ یا پاره شدگی در برگچه های دریچه وجود داشته باشد، جراح ممکن است آن را توسط پچ بافتی اصلاح کند.

– اصلاح جزئی دریچه با جراحی تهاجمی

علی رغم جراحی های مرسوم، جراحی تهاجمی جرئی شامل برش استخوان سینه و باز کردن قفسه سینه نیست. جراح قلب را از طریق یک ویدئو اسکرین مشاهده کرده و با استفاده از ابزارهایی با دسته های بلند که از طریق برشهای کوچکی وارد شده اند جراحی را انجام می دهد. در برخی موارد، بازوهایی روباتیک مورد استفاده قرار می گیرند.این فرآیند بعنوان جراحی قلب روباتیک یا آندوسکوپیک نیز شناخته می شود.

جراحی کم تهاجمی دریچه قلب

– اصلاح دریچه بدون جراحی

فرآیندها و جراحی های پوستی یا با استفاده از کاتر، بدون ایجاد هیچ حفره یا سوراخی در سینه انجام می شود. به جای آن، یک لوله انعطاف پذیر به نام کاتر وارد رگ خونی موجود در کشاله ران یا آرنج شده و سپس به سمت قلب حرکت داده می شود.

 • والوپلاستی پوستی یا بالون در افرادی استفاده می شود که دریچه های ریوی، میترال یا آئورتی باریک و سفت و سخت (بیشتر در مورد دریچه میترال صدق می کند) دارند. نوک بالون در انتهای کاتر در دریچه باریک شده قرار گرفته و برای باز کردن یا نفوذ به بافتهایی که کلسیم در آنها تجمع کرده استفاده می شود.
 • چندین روش پوستی برای اصلاح دریچه میترال وجود دارد. این فرآیندها هنوز هم در فاز توسعه و پیشرفت بوده و در مراکز محدودی به انجام میرسد. یک مثال، اصلاح پهلو به پهلو است که می تواند در شرایطی که دریچه نشت کننده میترال در یک بیمار وجود دارد و شرایط برای عمل جراحی اصلاحی یا جایگزینی خطرناک می باشد استفاده شود. گیره نگهدارنده اتصالی از طریق رگ فمورال کشاله ران به سمت چپ قلب ارسال شده و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. گیره پشت دریچه نشت کننده قرار گرفته و در دهانه باز شده و بر میگردد و بنابراین به فلپهای دریچه میترال دسترسی می یابد. هنگام بسته شدن، گیره برگچه ها را در کنار هم نگه داشته و مانع از نشت می شود.

جایگزینی و تعویض دریچه

– جراحی  دریچه قلب

تعویض عموما برای درمان دریچه های آئورت یا دریچه های میترالی که به شدت آسیب دیده اند استفاده می شود. دو نوع دریچه وجود دارد که برای جایگزین شدن استفاده شده و می توانید با پزشک خود درباره انتخاب هرکدام از آنها صحبت کنید.

تعویض دریچه قلب

 • دریچه های مکانیکی از فلزات با دوام مانند کربن، سرامیک و پلاستیک ساخته شده است. یک رینگ بخیه فابریک برای اتصال دریچه به بافت در بیماران قلبی مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت اصلی دوام ایجاد شده است. با اینحال، داروهای رقیق کننده خون می بایست در بقیه طول زندگی برای ممانعت از لخته شدن خون مورد استفاده قرار گیرد. دریچه هنگام باز و بسته شدن، صدای کلیک مانندی ایجاد می کند که ممکن است آزار دهنده باشد. مردم به طور معمول به سرعت به این صدا عادت می کنند.
 • دریچه های زیستی از ساختارهای زیر ساخته شده اند:
 • بافت جانوری، یک دریچه واقعی خوک یا دریچه پریکاردیال گوساله ساخت توسط مهندسی بافت (زنوگرافت).
 • بافت انسانی قلب اهدا شده (آلوگرافت یا گرافت) که اغلب برای جایگزینی دریچه های عفونی شده استفاده می شود.
 • بافت خود بیمار (آلوگرافت). فرآیند Ross (فرآیند Switch) نیز نامیده می شود شامل برداشتن دریچه ریوی که به طور نرمال فعالیت کرده و استفاده از آن برای جایگزین کردن به جای دریچه آئورتی. دریچه ریوی سپس با یک دریچه ریوی از گیرنده (هموگرافت) جایگزین می شود.

دریچه های زیستی به اندازه دریچه های مکانیکی با دوام نبوده و بین 5 الی 15 سال نیاز به جایگزینی دارند. بیمارانی که از دریچه های زیستی استفاده می کنند می بایست برای کوتاه مدت از رقیق کننده های خون استفاده کنند.

دریچه زیستی

– جراحی حداقل تهاجمی جایگزینی دریچه

در این نوع جراحی، ابزارهایی با دسته های بلند از دو یا چهار حفره وارد قفسه سینه می شوند. جراح همزمان با مشاهده تصویر در مانیتور، ابزار را به دقت با دست در داخل بدن حرکت داده و جراحی را انجام می دهد. در برخی شرایط، دستهای رباتیک برای انجام عمل استفاده شده که به جای جراح، ابزار را در بدن حرکت می دهد. تنها برخی بیمارستانها امکان ارائه جراحی حداقل تهاجمی دریچه را دارند. این نوع از جراحی معمولا جراحی اندوسکوپی یا جراحی رباتیک قلب نامیده می شود.

– جایگزینی دریچه بدون جراحی

جایگزینی دریچه به صورت پوستی یک روش بدون جراحی است که برای جایگزینی دریچه انجام دشه و از یک کاتر لوله ای بلند انعطاف پذیر استفاده می کند. به جای باز کردن قلب و دسترسی به آن، کاتر وارد رگ شده (معمولا از آرنج یا کشاله ران) و از طریق رگ به سمت قلب حرکت می کند.

جایگزینی دریچه از طریق پوست نیازمند متوقف کردن قلب یا استفاده از دستگاه قلبی ششی ندارد.

انتظارات از جراحی دریچه قلب

معمولا جراحی دریچه قلب از قبل برنامه ریزی می شود. تقریبا یک هفته پیش از جراحی، ممکن است نیاز به حضور در بیمارستان و نوبت گیری داشته باشید. آزمایشات خون و ادرار، الکتروکاردیوگرام، و اشعه ایکس ممکن است به انجام برسد.

پزشک شما خطرات و مزایای جراحی دریچه قلب را برای شما شرح داده و از شما رضایت برای عمل را خواهد گرفت. در مواقع زیر پزشک خود را مطلع کنید:

 • حساسیت به مواد حاجب، ید یا هر ماده آلرژی زای دیگر (برای مثال حساسیت ناشی از نیش زنبور یا خوردن صدف)
 • ابتلا به آسم
 • حساسیت دارویی
 • هر مشکل خونی یا استفاده از داروهای رقیق کننده خون
 • سابقه مشکلات کلیوی یا دیابت
 • داشتن پیرسینگ بر روی سینه یا شکم
 • تغییرات اخیر در سلامتی
 • بارداری یا احتمال آن

عمده بیماران روز قبل از جراحی در بیمارستان پذیرش می شوند. شب قبل از جراحی می بایست حمام کرده تا ضمن تمیز شدن پوست نیز ضدغفونی شود. در بیمارستان، ناحیه تحت جراحی با یک شوینده ضد حساسیت شسته و تمیز شود و در صورت نیاز موهای روی سطح سینه می بایست تراشیده شود.

جراحی دریچه تحت بیهوشی توسط دارو انجام شده بنابراین در طول جراحی به خواب میروید. برای کاهش خطر استفراغ در طول بیهوشی، از شب قبل از جراحی نباید آب و غذا بخورید. اگر سیگار میکشید، دو هفته پیش از جراحی می بایست آن را متوقف کنید زیرا سیگار کشیدن منجر به لخته شدن خون و مشکلات تنفسی می شود.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلبسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
وجود حفره در قلب نوزاد (ASD)

با سلام و احترام
پزشک متخصص نوزادان در مراجعه خواهر زاده ام (نوزاد 40 روزه) تشخیص صدار اضافه در قلب را می دهد و پس از انجام اکو،نتیجه آن تشخیص وجود سوراخ به اندازه هفت میلیمتر
( ,Med Size ASD = 7mm ,mild RAE ) در قلب که به شرح عکس های پیوست می باشد.
پزشک قرص فروزماید تجویز نموده و همچنین گفته اگر بچه تغذیه خوبی داشته باشد امکان دارد تا سوراخ بسته شود.الان وزن بچه 5.200 کیلوگرم است.و گفته 4 ماه دیگر برای اکو مراجعه شود.
بسیار ممنون میشوم نظرتان را در این خصوص بیان کنید.
با سپاس فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
سن 74 برای جراحی

سلام.
پدر من 74 ساله هستن. شهرستان 2 دکتر گفتن عضله قلبشئن قوس هست و جراحی میشه ولی یه دکتر گفتن به دلیل سن بالا و نوع گرفتگی عروق (ظاهرا به دلیل گرفتگی چند نقطه در یک رگ) ریسک عملشون خیلی بالاست و بهتره با قرص زندگی رو ادامه بدن.ایشون قند تحت کنترل با متفورمین دارن که حدود 118 هست. و قوای جسمانی خوبی دارن. منتها رگها تقریبا 100 گرفتگی دارن. نظر شما چیه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
درد قفسه سینه

با سلام خانواده من از طرف مادر ناراحتی قلبی دارند سابقه آنژیوگرافی و عمل قلب باز دارند مدتی تپش قلب مداوم دارم و درد در قفسه سینه سمت چپ که به گردن و دست چپم هم میزنه و تنفس عمیق دردم در قفسه سینه بیشتر میشه دکتر رفتم دوتا قرص پروپرانولول10وکاردیازپوکساید داده دستم رو حرکت میدم درد قفسه سینه خیلی زیاد میشه آیا دارو هام خوبه پیگیر نشم یا نه باید دکتر دیگه ای بروم مشاهده پاسخ دکتر
4
علائم گرفتگی عروق

سلام،من 31 سالمه،نميدونم دچار گرفتگی عروق هستم یا نه،ولی خیلی نگرانم،کلسترول خونم بالاست.تعرق زیاد دارم،ولی بقیه علائم رو تقریباً ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بسته ترمیم دریچه میترال

سلام ایا عمل فوق پیشرفته بسته ترمیم دریچه میترال قلب را جنابعالی در کدام بیمارستان انجام میدهید و ....... مشاهده پاسخ دکتر
6
اریتمی و پی وی سی

سلام خسته نباشید.
آقای دکتر من سال 93 به خاطر تپش قلب های زیادی که داشتم و هر بار باعث بی هوشی ام میشد دکتر برام ابلیشن انجام داد و گفتند که آریتمی داری و رگ هاتو سوزاندیم.
اما حالا تپش قلب میگیرم باز و دست چپم کلا بی حس پیشه. که هولتر 48 ساعت برام وصل کردن که حالا با نتیجه هولتر گفتن که پی وی سی دارم.
من از بعد از ابلیشن تا حالا قرص ایندرال ۱۰ میخورم روزی یکی. آقای دکتر من پرولاپس میترال هم دارم.
آقای دکتر حالا باید چیکار کنم ؟ باز هم باید عمل شم؟ من شهرستانم و دکتری که برام ابلیشن انجام دادن تهران هستن خیلی نگرانم باید چیکار کنم چون گفتن برو تهران
مشاهده پاسخ دکتر
7
عمل قلب باز

سلام آقای دکتر حدود 5 ماه است عمل قلب باز گرفتگی عروق کرونری انجام داده ام حالت کرختی ودرد قفسه سینه و سنگینی سمت چپ ام مدام کم و زیاد است ولی جدیدا محل شکاف قفسه سینه ام قزمز شده و سوزش شدیدی دارد علت راجویا هستم پیاده روی و دوچرخه سواری میکنم سن 56 سال مرد - متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
8
تنگی نفس بعد از عمل

سلام دکتر پدر من دو هفته پیش عمل جراحی باز برای تعویض دریچه و پیوند رگ انجام دادن یک هفته ای است که اول دچار تک سرفه های مکرر میشدند در زمان کوتاه و الان مشکل تنگی نفس دارن عکس از ریه ها گرفته شد ولی آب جمع نشده بود مشکل میتونه از چی باشه
با تشکر از راهنمایی شما
مشاهده پاسخ دکتر
9
بیهوشی بد عمل

سلام اقای دکتر پدر من رو روز یکشنبه عمل قلب باز انجام دادید ولی از ساعت 7ک30 دقیقه شب تا بحال هنوز بهوش نیومدن طبیعی میباشد یا مورد خاصی متاسفانه دسترسی ندارم به شما-بیمارستان تریتا
ممنون میشم راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
10
سوارخ قلبی

سلام خسته نباشیدآقادکتر،من دختری۲۷ساله هستم گاهی اوقات خیلی تپش دارم جوری که تونفس کشیدن دچارمشکل میشم ومجبورمیشم نفسای عمیق بکشم رفتم دکترنوارقلب انجام دادم گفتن تپش نامنظم داری وبرام قرص متورال نوشتن خواستم برام اکوانجام بدن اماگفتن لازم نیست به نظرتون مشکل جدی نیست؟امکانش هست قلبم سوراخ باشه باتوجه به اینکه پدرم قلبش سوراخ هست مشاهده پاسخ دکتر