چگونه متوجه گرفتگی عروق قلب شویم؟

گرفتگی عروق قلب یا بیماری عروق کرونر، جریان خون به قلب را کاهش می دهد. این اتفاق زمانى می افتد که شریان هایی که خون را به عضله قلب می رسانند، به علت جمع شدن چربی و سایر مواد در پلاک در ناحیه ى آسیب دیده ، تنگ می شوند (آترواسکلروز).

گرفتگی عروق کرونری قلب باعث می شود قلب ضعیف شود و غیر طبیعی بماند و با گذشت زمان، می تواند منجر به نارسایی قلبی شود. درد قفسه سینه، تنگی نفس و ..  علائم مربوط به گرفتگی عروق قلب است.

آترواسکلروز مشکلی است که در آن شریان ها به دلیل ایجاد پلاک در اطراف دیواره شریان، تنگ و سخت میشوند.

همچنین به ایم مشکل بیماری عروقی آترواسکلروتیک میگویند. این بیماری جریان خون بدن را مختل میکند، و احتمال ایجاد عوارض جدی را ایجاد میکند.

گرفتگی عروق قلب چیست؟

آترواسکلروز تنگی شریان ها به دلیل ایجاد پلاک در دیواره شریان ها است.

شریان ها خون را از قلب به تمام بدن حمل میکنند. شریان ها با لایه ای از سلول ها ساخته شده اند که آن ها را به اندازه کافی نرم نگه می دارد و به خون اجازه می دهد به آسانی جریان داشته باشد. به این لایه اندوتلیوم گفته میشود.

آترواسکلروز زمانی شروع میشود که اندوتلیوم آسیب ببیند، و به نوعی مواد شیمیایی خطرناک اجازه دهد که در دیواره عروق تجمع یابند.

بدن برای پاک سازی این کلسترول ها نوعی سلول خونی سفید (گلبول سفید) را به آن ناحیه می فرستد، اما بعضی اوقات سلول ها در آن ناحیه گیر میکنند.

با گذر زمان، پلاک میتواند تشکیل شود، که از کلسترول، ماکروفاژها، کلسیم و دیگر مواد موجود در خون تشکیل شده است.

بعضی اوقات، پلاک تا اندازه مشخصی بزرگ میشود و متوقف میشود، و خودش باعث مشکلی نمی شود. در هر حال، بعضی اوقات پلاک شریان را می بندد و جریان خون قسمتی از بدن را مختل میکند. این حالت احتمال ایجاد لخته خون را افزایش می دهد، چیزی که میتواند باعث یک مشکل تهدید کننده حیات شود.

در بعضی موارد، پلاک درنهایت می شکند. اگر این اتفاق رخ دهد، پلاکت ها در ناحیه تجمعه می یابند و میتوانند به همدیگر بچسبند و لخته خون ایجاد کنند. این میتواند شریان را مسدود کند و باعث عوارض مشکلات تهدید کننده حیات شود، مانند سکته مغزی و حمله قلبی.

این مشکل میتواند روی تمام شریان های بدن تاثیر بگذارد، اما معمولا روی شریان های بزرگتر و آن هایی که فشار بالاتری دارند تاثیر می گذارد.

علائم گرفتگی عروق قلب

از جمله علائم بیماری عروق کرونر ، نوعی درد قفسه سینه به نام آنژین است. آنژین ممکن است مانند سفتی، سنگینى یا فشار در قفسه سینه حس شود . ممکن است با احساس کوفتگى ، سوزش یا خستگی همراه باشد.

ممکن است آنژین را در پشت، فک، گردن، شانه ها یا بازوهایتان احساس کنید. این درد ممکن است از شانه به انگشتان دست یا بالاى شکم نیز انتشار یابد. معمولا درد آنژین را بالا تر گوش یا پایین تر شکم خود احساس نمی کنید.

گاهی اوقات آنژین باعث احساس فشار مضاعف، سنگینى یا ناراحتی می شود که می تواند با سوء هاضمه یا تنگی نفس اشتباه شود. زنان و افراد مسن بیشتر از مردان و جوانتر ها به این نوع آنژین مبتلا مى شوند. علائم گرفتگی رگ قلب می توانند با تعریق نیز همراه باشند.

آنزین صدری

علت آنژین

آنژین ناشی از ایسکمی است. ایسکمی زمانى اتفاق می افتد که قلب خون کافی با اکسیژن دریافت نمی کند. این امر می تواند عضله قلب و عملکرد آن را تضعیف کند.

معمولا آنژین زمانی اتفاق می افتد که در حال انجام فعالیتی باشید که نیاز به اکسیژن اضافی دارد، مانند ورزش کردن یا خوردن. هنگامی که دچار استرس مى شوید یا درجه حرارت بدنتان سرد می شود و بدن برای مقابله با آن تلاش مى کند و ممکن است قلب از اکسیژن محروم شود.

ایسکمی ناشى از بیمارى گرفتگی عروق کرونر همیشه علامت ایجاد نمی کند. گاهی علائم آنژین تا زمانی که یک فرد در معرض یک مشکل قلبی اساسى مانند حمله قلبی، نارسایی قلبی یا اختلال ریتم قلبى باشد ، ایجاد نمى شوند . این وضعیت “ایسکمی خاموش” نامیده می شود.

آنژین پایدار و ناپایدار

آنژین ممکن است به دو دسته ى پایدار و ناپایدار طبقه بندی شود.

آنژین پایدار

آنژین پایدار در زمان های قابل پیش بینی اتفاق مى افتد . به عنوان مثال، معمولا در طول دوره ى استرس یا ورزش رخ می دهد که قلب سخت تر کار می کند و نیاز به اکسیژن بیشتری دارد.

معمولا چند دقیقه طول می کشد و با استراحت بهبود مى یابد.

گاهی اوقات نیز “آنژین پایدار مزمن” نیز نامیده می شود و آن زمانی است که دوره هاى درد مشابه هستند ، باعث می شوند قلب سخت تر کار کند و قابل پیش بینی در یک دوره زمانی طولانی مى باشند.

آنژین ناپایدار

آنژین ناپایدار “آنژین در حالت استراحت” نیز نامیده می شود و زمانی رخ می دهد که قلب کار اضافى انجام نمى دهد . درد معمولا با استراحت بهتر نمی شود و می تواند هر بار شدیدتر شود . این درد حتی می تواند شما را از خواب بیدار کند . به نظر می رسد این آنژین به علت پارگی حاد پلاک آترواسکلروتیک و تشکیل لخته ى خون در نتیجه ى انسداد عروق کرونر، باعث انسداد ناگهانی و شدید جریان خون به عضله قلب می شود.

بهترین روش برای عمل گرفتگی عروق قلب

سایر علائم بیمارى عروق کرونر قلب

علاوه بر آنژین، ممکن است علائم زیر نیز در بیمارى گرفتگی عروق قلب ایجاد شود :

1- تنگی نفس

2- تعریق

3- ضعف

4- سرگیجه

5- حالت تهوع

6- ضربان قلب سریع

7- تپش قلب

اولین علامت آترواسکلروز میتواند طی نوجوانی شروع شود، با نوارهایی از گلبول های سفید خونی که در دیواره شریان ها ظاهر میشوند. اغلب، تا زمان پارگی پلاک یا کاهش شدید جریان خون علامتی ایجاد نمی شود. این اتفاق برای رخ دادن معمولا چندین سال زمان می خواهد.

علائم بستگی به این دارند که کدام شریان درگیر شده باشد.

شریان کاروتید

شریان کاروتید خون مغز را فراهم میکند. محدودیت خون رسانی به مغز میتواند منجربه سکته مغزی شود، و فرد ممکن است گستره ای از علائم را به دلیل آترواسکلروز در این ناحیه تجربه کنند، شامل:

 • ضعف
 • مشکل در نفس کشیدن
 • سردرد
 • بیحسی در صورت
 • فلج

شریان کروناری

شریان های کروناری خون قلب را فراهم میکنند. وقتی خون رسانی به قلب محدود شود، میتواند باعث آنژین و حمله قلبی شود.

علائم شامل:

 • استفراغ
 • اضطراب شدید
 • درد قفسه ی سینه
 • سرفه کردن
 • غش کردن

شریان کلیوی (رنال)

شریان کلیوی خون کلیه را فراهم میکند. اگر خون رسانی محدود شود، خطر جدی برای ایجاد بیماری مزمن کلیه وجود دارد.

شخصی که دچار انسداد شریان کلیوی شده است ممکن است علائم زیر را تجریه کند:

 • از دست دادن اشتها
 • تورم دست ها و پاها
 • مشکل در تولید ادرار

درمان گرفتگی عروق قلب

درمان آترواسکلروز برای پیشگیری از عوارض اهمیت دارد.

گزینه های درمانی شامل تغییر شیوه زندگی، داروهای مختلف و تداخلات جراحی است. با این حال مهم است که پزشک به درستی آترواسکروز را تشخیص دهد تا اطمینان حاصل کند که شریان به ظرفیت کامل خودش برمی گردد.

تشخیص گرفتگی عروق قلب

کسی که در خطر ابتلا به آترواسکلروز است باید آزمایش شود زیرا علائم تا ایجاد بیماری های قلبی عروقی رخ نخواهند داد. تشخیص براساس پیشینه دارویی، نتایج آزمایش ها و معاینه جسامنی خواهد بود. آزمایش های دیگر شامل موارد زیر هستند:

آزمایش خون

اندازه گیری مقدار قند، چربی و پروتئین در خون. اگر مقدار قند و چربی خون بالا باشد، نشان دهنده ی خطر بالای آترواسکلروز است.

معاینه جسمانی

پزشک با استفاده از گوشی پزشکی به شریان های شما گوش می دهد تا ببیند آیا صدایی “ووشش” غیر طبیعی به دلیل جریان خون غیرمناسب وجود دارد یا خیر. اگر این صدا شنیده شود، میتواند به این معنی باشد که پلاکی جریان خون را مسدود کرده است.

همچنین ممکن است در زیر ناحیه ای که شریان تنگ شده است نبض ضعیف شده باشد. بعضی اوقات نبض قابل درکی مشاهده نمیشود. ممکن است وجود نبض آشفته در زانو و شکم نشان دهنده ی آنوریسم باشد.

جایی که جریان خون در تنگنا باشد، ممکن است زخم با به درستی بهبود نیابند. ممکن است پزشک این نوع زخم ها را بررسی کند.

سونوگرافی

سونوگرافی میتواند فشار خون در قسمت های مختلف بدن را بررسی کند. تغییر در فشار میتواند تشان دهنده جایی باشد که ممکن است جریان خون مسدود شده باشد.

سی تی اسکن

 این آزمایش میتواند برای یافتن شریانی که تنگ و سخت شده است استفاده شود.

کسی که در خطر ابتلا به آترواسکروز است باید پزشکش به او درمورد تغییر شیوه زندگی و حفظ وزن سالم صحبت کند. در بعضی موارد، درمان ممکن است شامل داروها و جراحی باشد.

گزینه های درمانی

گستره ی درمانی آترواسکلروز شامل موارد زیر است:

تغییر شیوه زندگی

 این مورد روی حفظ وزن، فعالیت جسمانی و رژیم غذایی سالم تمرکز میکند. ممکن است پزشک خوردن غذاهای سرشار از فیبر و محدود کردن مصرف جربی های اشباع، نمک و الکل را به شما توصیه کند.

داروها

 داروهای ضد انعقاد میتوانند به پیشگیری از ساخته شدن پلاک یا به پیشگیری از ایجاد لخته خون کمک کنند. دیگرها، مانند استاتین ها، ممکن است برای پایین آوردن کلسترول تجویز شوند، و داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACEi) میتوانند به کاهش فشار خون کمک کنند.

جراحی

موارد شدید آترواسکلروز ممکن است با فرآیند های جراحی درمان شوند، مانند آنژیوپلاستی یا جراحی بای پس شریان کروناری (CABG).

آنژوپلاستی شامل متسع کردن شریان و باز کردن انسداد است که خون بتواند دوباره به طور مناسب در شریان جریان یابد. CABG نوع دیگری جراحی است که میتواند جریان خون قلب را با استفاده از شریان هایی از دیگر اندام های بدن برای بای پس کردن (پل زدن) شریان تنگ شده بهبود دهد.

سرگیجه و بیماری قلبی

عوارض گرفتگی عروق قلب

آترواسکلروز میتواند به عوارض جدی و مانداگار منجر شود.

گرفتگی عروق قلب می تواند مستقیما در بیماری های شریان محیطی، کاروتید و کروناری مشارکت کند. در بیماری شریان کرونای قلب، شریان های نزدیک به قلب تنگ میشوند. بیماری شریان کاروتید روی شریان های نزدیک به مغز اثر میگذارد و بیماری شریان های محیطی روی خون رسانی به اندام ها تاثیر می گذارد.

این ها می توانند به گستره ای از عوارض منجر شوند، شامل:

 • بیماری های قلبی و نارسایی قلب: ممکن است قلب نتواند خون را به اندازه کافی به بدن پمپ کند، یا ممکن است با مقدار کافی خون پر نشود.
 • حمله قلبی: این اورژانس پزشکی است که در آن خون رسانی مسدود میشود. این مورد میتواند تهدید کننده حیات باشد.
 • نارسایی کلیه: اگر کلیه ها خون کافی دریافت نکنند، عملکردشان میتواند متوقف شود.
 • آنورسیم: این یک مشکل جدی است که در آن دیواره شریان برآمده میشود، بعضی اوقات پاره میشود و باعث خون ریزی داخلی و احتمالا کشنده میشود.
 • سکته مغزی: سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است که در آن خون رسانی به مغز مسدود میشود و مغز از اکسیژن محروم می ماند. این مورد میتواند سلول های مغزی را بکشد.
 • آریتمی: آترواسکلروز میتواند منجربه ریتم غیر طبیعی فلب و تپش قلب شود.

چگونه مى توانید متوجه شوید که در معرض آنژین صدری هستید یا حمله قلبی ؟

هر دو بیماری ممکن است شامل درد قفسه سینه و سایر علائم مشابه باشد. با این حال، اگر کیفیت درد تغییر کند، بیش از 15 دقیقه طول بکشد، یا به قرص های نیتروگلیسرین که پزشک تجویز کرده است پاسخ ندهد، شریعا به اورژانس مراجعه کنید . ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید و باید توسط پزشک ارزیابی شوید.

علائم زیر ممکن است نشانه ای از آنژین یا شروع حمله قلبی ناشی از بیمارى گرفتگی عروق کرونر باشند:

 • درد، ناراحتی، فشار، تنگی، بی حسی یا احساس سوزش در قفسه سینه، بازوها، شانه ها، پشت، بالاى شکم یا فک
 • سرگیجه
 • ضعف یا خستگی
 • تهوع یا استفراغ
 • سوء هاضمه یا سوزش سر دل
 • عرق کردن یا پوسته پوسته شدن
 • ضربان قلب سریع یا ریتم نامنظم قلب
 • اضطراب یا احساس عمومی ناخوشایند

این علائم را نادیده نگیرید. اغلب افراد مطمئن نیستند این علائم جدى باشند و به دنبال مراقبت هاى پزشکى نمى روند . این امر می تواند منجر به تاخیر در درمان شود . پس بهتر است به سلامتى خود اهمیت دهید.

   دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرضیه سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خانومی هستم سی ساله که به مدت یک سال و نیم سمت چپ سینم درد دارم
  دردی که دارم قابل تحمل هست فقط بیشتر از نظر عقبی اذیتم میکنه
  نوار قلب دادم و مشکلی نبود .یه نوع دردی یا مثل سنگینی هستش خیلی ازارم میده
  لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   دردهای قلبی ناشی از گرفتگی رگهای قلب بیشتر موارد در زملن پیاده روی یا ورزش زیاد میشود
   دردهای ناشی از افتادگی دریچه میترال باید بررسی گردد
 • تصویر کاربر فاطی جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. بنده تاریخ ۱۶بهمن زایمان داشتم چند روز قبلش فشارم حدود۱۴شد درحالی که قبل فشار نداشتم.که منزل دوپا خوردن تا روز سزارین که فشارم در اتاق عمل به ۱۷رسید وسزارین شدم بعد دوباره فشارم بالا رفت و بستری شدن و اکو و نوار شدم در بیمارستان.الان انالاپریل ۲۰و اتنولول۵۰صبح واملودیپین ۵عصر میخورمی خورم. درحال حاضر فشارم حدود ۱۱تا۱۲هست گاهی براثراسترس یا خوردن شیرینی تا ۱۳یا۱۴میاد.الان مشکل من اینه مدتیه که پشت قلبم و زیر بغلم و داخل سینم یهو داغ میشه طوری که انگار آبجوش ریختن و این داغ تا داخل گوش سمت چپ وگیجگاهی میره .مشکل قلبی هست؟ چکار کنم.؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   به سن خود اشاره نکردید
   تست ورزش برای شما روشن کننده است
 • تصویر کاربر علیرضاصالحی جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتراینجانب مدت ۹سال استنت گذاری رگهای کرنری انجام دادممدت۹ماه غذاکه میخورم دردشدید ازناحیه معده وهردوکتف به گردن میزندوباآروغ زدن بهتر میشوم الان مدت دوهفته درد دردوبازو وگردن بیشتر است البته زمانی که غذامیخورم وپیاده میروم خیلی درددرگزرون ودوکتف دارم خواهشن راهنمایی کنیدضنمنابعضی وقتها هم عرق گرم میکنم وزمانی که سرپاایستادم اززیرپاهام احساس میکنم ضربه ای وارد میشود ممنونم دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   انژیوگرافی نیاز دارید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،وقت بخیر،میخواستم بپرسم که عمل آنژیوگرافی فقط از رگهای پا انجام میشه و یا از رگهای دیگه بدن هم میشه انجام داد؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   از شریان رادیال دست هم انجام میشود
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.50ساله.دیابت بیمزه دارم.اسپری دسموپرسین و قرص متفورمین مصرف میکنم.
  مدتی درد در لگن و پای سمت راست دارم.هنگام پیاده روی دردپا دارم.بعضی مواقع کمی تورم در ساق پاهاایجاد میشود.سمت چپ مخصوصا انگشتان کوچک بی حس می شوند با تکان دادن خوب می شود.سمت چپم بعضیدمواقع سنگین می شود.وزوزگوش شدیدحدود6ماه دارم.
  معاینه گوش،نوارقلب.اکوهرچندماه دادم ولی مشکلی نبود.
  ولی تا کنون مشکلاتم رفع نشده.
  فشارم پایین است بطور ناگهانی ضربانم بالا میرود.انگار جریان خون در رگهایم احساس میشود.
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   چارت سدیم خون و اندازهگیری وزن را ارسال نمایید
 • تصویر کاربر فراهانی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم چندروزه دچاردردقفسه سینه وهمچنین سمت چپ سینش شده ممکنه مشکلش گرفتگی عروق باشه؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بله ممکن است
 • تصویر کاربر جعفر سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۴۲ ساله هستم چندسالی هست که گاهی اوقات در قفسه سینه احساس درد دارم به متخصص قلب مراجعه و اکو،ورزش و عکس برداری از قلب را نیز انجام دادم وگرفتگی عروق کرونری مشاهده گردید.ولی متخصص با تجویز دارو متوپرولول و آ اس آ۸۰ وآترواستاتین مسئله را فیصله دادند.اکنون پس ۷سال در چک آپ دوباره متخصص دیگری ضمن اکو وتست ورزش همان مسئله را عنوان و دوباره با تجویز همان دارو ها فرمودند فعلا برو تا دو سه ماه دیگر. آیا واقعا نیاز به عمل دارم .از روز تست آخر تا کنون درد قفسه سینه ام نیز گاهی شدیدتر و طولانیتر شده وبه بازو وپشتم نیز کشیده میشود.لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   حتما CT angiography انجام دهید
   بهتر است در مراکزی که دستگاه جدیدتری دارند انجام شود
 • تصویر کاربر سلام دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آیا اینکه پزشک متخصص قلب به من گفت خون آدم سالم یک ثانیه جریان داره در قلب مال تو یک و نیم ثانیه آیا این خطرناکه.بعد از انژیوگرافی.گفت
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بسته به سن و شرایط شمادارذ
 • تصویر کاربر افسانه شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر...مامان بنده سابقه فشارخون و تپش قلب داشتند و چندسالی است بطور مداوم قرص سیر مصرف می کنند...ولی دیشب فشارشون 17روی 10 بود که به اورژانس مراجعه کردیم و با زیرزبونی فشارشون 14 روی 8 رسید...دکتر اورژانس گفتن ازمایش آنزیم بدن مامانم...که cpk آن 229 و cpk mb 19 بود...دکتر گفتن که از روی انزیم میشه تشخیص داد رگ گرفتگی داره یا نه....حالا ممنون میشم نظر و راهنماییتون رو بفرمایید...یک دنیا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بهتر است ایشان اسکن تالیوم جهت بررسی کم خونی رگهای قلب انجام دهند
 • تصویر کاربر شهرام یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد عزیز،آقای دکتر من 7 ساله کارمند شب کار هستم،از یه ماه پیش سمت چپ قفسه سینه م به شدت درد گرفت اورژانس بیمارستان رفتم اکو و نوار قلب و آزمایش دادم مشکلی نداشتم اما درد هر شب یا روز میداد سراغم احساس سوزش و چاقو چاقو شدن به مدت نیم یا کمی بیشتر تو قلبم دارم الان شک کردم به اینکه نکنه یکی از رگهای قبلم کیپ شده باشه،مادرزادی کمی افتادگی دریچه میترالم دارم،با تشکر مرادی 32 ساله از تهران
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   فرم درد شما برای بیماری قلبی تیپ معمول نیست
   ولی بهتر است تست ورزش انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات