رژیم غذایی بعد از عمل قلب باز

رعایت باید ها و نباید های غذایی بعد از عمل قلب باز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. قسمت عمده ی اطلاعات مربوط به خوردنی های مجاز و پرهیز از خوردن برخی مواد غذایی توسط پزشک در اختیار بیمار قرار داده می‌شود.

در صورت عدم رعایت رژیم غذایی پس از عمل قلب باز، شما بیشتر مستعد موارد عفونی خواهید بود. به منظور تأثیر عمل و سلامتی پیشنهاد می‌شود به توصیه های پزشک خود عمل کنید.

بعد از عمل قلب باز چه غذاهایی مصرف کنیم؟

در ادامه به معرفی غذاهایی پرداخته شده است که باید بعد از عمل قلب باز در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 • غلات

غلات

غلات حاوی فیبر کافی هستند که باعث سلامت سیستم هضم غذا می‌شوند. غلات کامل را باید جایگزین کربوهیدرات های پالایش شده مانند نان سفید و مواد غذایی شیرین کرد.

مواد غذایی از قبیل برنج قهوه ای، كوينولا، برنج‌ وحشى‌، جو فراوری نشده و نان گندم از جمله غلاتی هستند که مصرف آن بسیار مفید است.

 • میوه و سبزی تازه

میوه و سبزی های تازه برای سلامتی، به خصوص سلامت قلب بسیار مناسب است. میوه و سبزی ها دارای دسته ای از مواد مغذی حاوی آنتی اکسیدان هستند که موجب افزایش سلامتی و مبارزه با عفونت ها می‌شود. همچنین خوردن روزانه میوه و سبزی سبب کاهش خطر سکته و حملات قلبی می‌شود.

خوردن روزانه سبزی و میوه با رنگ های مختلف باعث جذب بیشترین میزان ماده مغذی می‌شود. برخی از میوه ها و سبزی ها از قبیل سیب زمینی، کیوی، سیب، انبه، گوجه، فلفل دلمه، کلم بروکلی، هویج و انواع مختلف توت سرشار از آنتی اکسیدان هستند.

 • ماهی

مصرف پروتئین باعث حفظ سلامت قلب می‌شود. علاوه براین مصرف پروتئین ها موجب تقویت قلب در برابر عفونت ها و همچنین افزایش سلامت عمومی فرد می‌شود. ماهی های چرب منبع غنی از اسید های چرب امگا 3 هستند که برای سلامت قلب بسیار مفید هستند.

محصولات لبنی کم چرب، سینه مرغ و بوقلمون، ماهی، حبوبات، مغز ها و بقولات منابع غنی پروتئین هستند. ماهی سالمون، تن و ماکرل نیز از جمله منابع اسید های چرب مفید هستند.

پرهیز غذایی بعد از عمل قلب باز

در ادامه به معرفی مواد غذایی پرداخته شده است که بعد از عمل قلب باز باید از برنامه رژیم غذایی حذف گردد.

 • اجتناب از مصرف بیش از حد نمک

مصرف کمتر نمک

مصرف بیش از حد نمک و سدیم باعث افزایش خطر افزایش فشار خون و فشار به قلب می‌شود. بهترین راه کاهش مصرف نمک، استفاده کمتر از نمک در رژیم غذایی است. در برخی موارد نیز ممکن است به توصیه پزشک، نمک از برنامه رژیم غذایی به طور کامل حذف شود.

 • غذاهایی که باید از خوردن آن‌ها پرهیز کرد.

مواد غذایی بسته بندی به دلیل دارا بودن مواد نگه دارنده و مناسب نبودن برای سلامت قلب باید از رژیم غذایی حذف شود. در ادامه چند نمونه از این دسته از مواد غذایی ذکر شده است که باید از مصرف آن ها اجتناب کرد:

 • محصولات گوشتی فراوری شده مانند سوسیس، کالباس و هات داگ
 • چیپس، ویفر و آجیل شور
 • مواد غذایی منجمد و آماده مصرف
 • مواد غذایی دارای طعم دهنده های مصنوعی
 • مواد غذایی بسته بندی و کنسرو شده
 • ترشی سبزی

مطلب مرتبطمراقبت های بعد از عمل قلب باز

باید همواره به خاطر داشت علاوه بر ورزش و سبک زندگی سالم، رژیم غذایی سالم دارای نقش بسیاری مهمی است.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر