آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب؟

تفاوت آنژیوپلاستی با جراحی بای پس قلب (عمل قلب باز) چیست و هر کدام چه زمانی توصیه می شود؟

به طور مثال  برای کسی که یک کاتتریزاسیون قلبی انجام شده است، اگر دچار انسداد شده باشد، بهترین درمان چیست، آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب؟

در هنگام انجام کاتتر گذاری قلبی، پزشک شما یک تصویر از درون شریان کروناری قلب تان را بررسی میکند. اگر یک پلاک در این شریان ها (بیماری شریان کروناری) باعث تنگی شده باشد، شما باید درمان شوید. گزینه های درمانی به عوامل مختلفی بستگی دارند، مانند:

 • شدت و وسعت بیماری شریان کروناری
 • علائم، مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس
  عملکرد کلی قلب

دیگر مشکلات سلامتی مانند دیابت ، بیماری شریان های محیطی، یا سابقه ی سکته ی مغزی و حمله ی قلبی برای بعضی افراد، درمان مناسب ممکن است دارو و تغییراب شیوه ی زندگی باشد.

در بقیه موارد، آنژیوپلاستی –همچنین با اسم مداخل ی زیرپوستی کروناری شناخته می شود- ممکن است برای باز کردن شریان مسدود شده توصیه شود. مخصوصا اگر درد قفسه سینه (آنژین) به دلیل کاهش جریان خون ایجاد شده باشد و این کاهش به دارو و تغییرات شیوه ی زندگی پاسخ نداده باشد ممکن است آنژیوپلاستی توصیه شود.

زمان بهبود بعد از آنژیوپلاستی کمتر از جراحی باز قلب است، اما آنژیوپلاستی برای همه افراد با بیماری عروق کروناری روش درمان مناسبی نیست.

آنژیو

در هنگام آنژیوپلاستی، پزشک شما یک بالون نازک به محل انسداد وارد می کند و آن را منبسط می کند تا تنگی را گشاد کند. بعد از آن ممکن است پزشک شما یک فنر فلزی کوچک (استنت) را در محل انسداد شریان قرار دهد تا شریان را باز نگه دارد و خطر تنگ شدن دوباره ی آن را کاهش دهد. همچنین ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که شما در هنگام کاتتریزاسیون قلبی یک آنژیوپلاستی هم داشته باشید، اگر پزشک شما گمان کند که این کار مناسب ترین گزینه ی درمانی برای شما است.

اگر شریان شما در چند محل تنگ یا دچار انسداد شده باشد، یا شریان اصلی چپ کروناری شما تنگ شده باشد، ممکن است پزشک شما جراحی بای پس قلب (عمل باز قلب) را توصیه کند. همچنین بعضی از پژوهش ها نشان داده اند که اگر شما چند ناحیه انسداد یا تنگی به همراه دیابت داشته باشید جراحی بای پس قلب ممکن است بهترین گزینه ی درمان باشد. آنژیوپلاستی برای بیماری های خفیف عروق قلبی توصیه می شود.

در هنگام جراحی بای پس قلب، جراح یک قسمت از عروق خونی سالم را برمی دارد – اغلب از درون قفسه ی سینه یا ساق پا- و آن را به بالا و پایین شریان مسدود شده می چسباند. این کار به خون اجازه میدهد که ناحیه ی مسدود شده را دور بزند و به سمت عضلات قلبی جریان داشته باشد.

در آخر باید گفت برای انتخاب آنژیوپلاستی یا عمل باز قلب ، پزشک شما با توجه به سابقه بیماری و موارد دیگر بهترین گزینه را برای شما در نظر خواهد گرفت.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسي جمعه ۲ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من در سن ٤٩ سالگي يعني ٤ ماه پيش عمل جراحي قلب بازداشتم و با استفاده رگ از سينه اينكار با موفقيت در كشورامريكا انجام شد سوالم اين است در صورتيكه مراقب عوامل زمينه ساز همچون كلسترول و......باشم طول عمر بعداز جراحي باي پس قلب نسبت به افراديكه چنين جراحي و مشكل قلبي نداشته اند متفاوت است ؟ شايان ذكراست كه من سكته نكردم و بموقع جراحي شدم و فكر ميكنم دليلش يا وراثت (خاله و دايي باي پس شدند) يا كلسترل حدود ٢٢٠ طي ٤٠ سالگي تا ٤٩ و يا توعما هردو دليل بوده، سيگارنميكشم ورزش ميكردم هميشه و وزن ٧٨ كيلو با قد١٨٠ دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   همانطور که اشاره فرمودید ارث اهنیت زیادی دارد
   شما باید در حد ۵۰-۷۰ حفظ شود ترجیحا ۵۰ LDL
   روش double mammary CABG را سالهاست در ایران امجام میدهم و چنانچه قلب صدمه نخورده باشد
   نتایج بسیار خوبی از نظر کیفیت زندگی و طول عمر دارد
 • تصویر کاربر عطیه دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر با سلام ... پدر من دوشنبه هفته پیش عمل قلب باز شدن و شب هنگام به هوش اومدن و در عالم بیهوشی دچار تشنج شدن همچنین یکی از کانال های گردن ایشان دچار 30 درصد گرفتگی می باشد ... پ س از تشنج دچار اسپاسم عصبی شده سمت چپ بدن ایشان بی حرکت شده و بی تکلم پس از گزفتن سه روز داروی اعصاب تکلم ایشان به صورت منقطع و شل برگشته است آیا امیدی به بهبودی کامل ایشان وجود دارد ؟ آیا خابیدن و بی تحرکی برای عمل قلب ایشان ضرری ندارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   بنظر می‌رسد ایشان دچار حمله مغزی شده‌اند
   مشاوره مغز و اعصاب و انجام MRI ضروری است

 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی
  من به مدت ۵ماه هست که به صورت لحظه ای سینه راستم میگره مثل تیر کشیدن انگار رگ هاش میگیره هرچی متخصص داخلی رفتم فایده نداشت نه ضربه خوردم ن سابقه داشتم چکاپ دادم کبد معده و ریع هم سالمه جوری که اونا گفتن بیشتر مواقع وقتی کمی به سمت پایین کج میشم میگره حدود ۵ثانیه تا صاف نشم ول نمیکنه البته لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   درد سما وضعیتی است و معمولا به ارگان‌های داخلی ربط ندارد
درحال دریافت اطلاعات