آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب؟

تفاوت آنژیوپلاستی با جراحی بای پس قلب (عمل قلب باز) چیست و هر کدام چه زمانی توصیه می شود؟

به طور مثال  برای کسی که یک کاتتریزاسیون قلبی انجام شده است، اگر دچار انسداد شده باشد، بهترین درمان چیست، آنژیوپلاستی یا جراحی باز قلب؟

در هنگام انجام کاتتر گذاری قلبی، پزشک شما یک تصویر از درون شریان کروناری قلب تان را بررسی میکند. اگر یک پلاک در این شریان ها (بیماری شریان کروناری) باعث تنگی شده باشد، شما باید درمان شوید. گزینه های درمانی به عوامل مختلفی بستگی دارند، مانند:

 • شدت و وسعت بیماری شریان کروناری
 • علائم، مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس
  عملکرد کلی قلب

دیگر مشکلات سلامتی مانند دیابت ، بیماری شریان های محیطی، یا سابقه ی سکته ی مغزی و حمله ی قلبی برای بعضی افراد، درمان مناسب ممکن است دارو و تغییراب شیوه ی زندگی باشد.

در بقیه موارد، آنژیوپلاستی –همچنین با اسم مداخل ی زیرپوستی کروناری شناخته می شود- ممکن است برای باز کردن شریان مسدود شده توصیه شود. مخصوصا اگر درد قفسه سینه (آنژین) به دلیل کاهش جریان خون ایجاد شده باشد و این کاهش به دارو و تغییرات شیوه ی زندگی پاسخ نداده باشد ممکن است آنژیوپلاستی توصیه شود.

زمان بهبود بعد از آنژیوپلاستی کمتر از جراحی باز قلب است، اما آنژیوپلاستی برای همه افراد با بیماری عروق کروناری روش درمان مناسبی نیست.

آنژیو

در هنگام آنژیوپلاستی، پزشک شما یک بالون نازک به محل انسداد وارد می کند و آن را منبسط می کند تا تنگی را گشاد کند. بعد از آن ممکن است پزشک شما یک فنر فلزی کوچک (استنت) را در محل انسداد شریان قرار دهد تا شریان را باز نگه دارد و خطر تنگ شدن دوباره ی آن را کاهش دهد. همچنین ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که شما در هنگام کاتتریزاسیون قلبی یک آنژیوپلاستی هم داشته باشید، اگر پزشک شما گمان کند که این کار مناسب ترین گزینه ی درمانی برای شما است.

اگر شریان شما در چند محل تنگ یا دچار انسداد شده باشد، یا شریان اصلی چپ کروناری شما تنگ شده باشد، ممکن است پزشک شما جراحی بای پس قلب (عمل باز قلب) را توصیه کند. همچنین بعضی از پژوهش ها نشان داده اند که اگر شما چند ناحیه انسداد یا تنگی به همراه دیابت داشته باشید جراحی بای پس قلب ممکن است بهترین گزینه ی درمان باشد. آنژیوپلاستی برای بیماری های خفیف عروق قلبی توصیه می شود.

در هنگام جراحی بای پس قلب، جراح یک قسمت از عروق خونی سالم را برمی دارد – اغلب از درون قفسه ی سینه یا ساق پا- و آن را به بالا و پایین شریان مسدود شده می چسباند. این کار به خون اجازه میدهد که ناحیه ی مسدود شده را دور بزند و به سمت عضلات قلبی جریان داشته باشد.

در آخر باید گفت برای انتخاب آنژیوپلاستی یا عمل باز قلب ، پزشک شما با توجه به سابقه بیماری و موارد دیگر بهترین گزینه را برای شما در نظر خواهد گرفت.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحامد دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۴( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی
  من به مدت ۵ماه هست که به صورت لحظه ای سینه راستم میگره مثل تیر کشیدن انگار رگ هاش میگیره هرچی متخصص داخلی رفتم فایده نداشت نه ضربه خوردم ن سابقه داشتم چکاپ دادم کبد معده و ریع هم سالمه جوری که اونا گفتن بیشتر مواقع وقتی کمی به سمت پایین کج میشم میگره حدود ۵ثانیه تا صاف نشم ول نمیکنه البته لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر کامران حسین زادهدوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۴( 3 ماه پیش)
   سلام
   درد سما وضعیتی است و معمولا به ارگان‌های داخلی ربط ندارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر