پیوند قلب چیست و چگونه انجام می شود؟

پیوند قلب یک روش جراحی است که برای درمان جدی ترین موارد بیماری قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.

این گزینه درمان برای افرادی است که در مراحل نهایی نارسایی قلبی هستند و داروها، تغییرات شیوه زندگی و روش های کمتر تهاجمی موفق نبوده اند. معیارهای خاصی براى كانديد شدن اين روش در نظر گرفته مى شوند .

چه کسانی پیوند قلب میشوند؟

كانديد هاى پیوند قلب کسانی هستند که بیماری های قلبی یا نارسایی قلبی را به علت علل مختلف از جمله علل زير داشته باشند:

  • نقص مادرزادی
  • بیماری عروق کرونر
  • اختلال يا بيمارى دريچه 
  • ضعيف شدن عضله قلب، یا کاردیومیوپاتی

حتی اگر یکی از این شرایط را داشته باشید، هنوز عوامل بیشتری برای تعیین كانديد وجود دارد. موارد زیر نیز در نظر گرفته می شوند:

سن

 بيشتر كسانى كه كانديد پيوند قلب مى شوند ، باید زیر 65 سال سن داشته باشند.

بهداشت عمومی

نارسايى چند اندام ، سرطان یا سایر بیماری های جدی ممکن است شما را از فهرست پیوند حذف کند.

نگرش

باید سبک زندگی خود را تغيير دهيد كه شامل ورزش، تغذيه سالم و ترک سیگار در صورتی که سیگار مى کشیدید ، مى باشد.

جای بخیه بعد از عمل

اگر کاندید ایده آل برای پیوند قلب هستيد، شما در لیست انتظار قرار می گيريد يم اهدا کننده قلب که گروه خونى و بافتى يكسانى با شما داشته باشد پيدا شود.

تقریبا 2000 اهدا كننده قلب در ایالات متحده سالانه در دسترس هستند. با این حال، طبق گفته دانشگاه میشیگان، تقریبا 3000 نفر در هر زمان معین در لیست منتخب پیوند قلب قرار مى گيرند. هنگامی که یک قلب برای شما یافت شود، عمل جراحی در اسرع وقت تا ارگان هنوز زنده است ، انجام می شود . كه معمولا ظرف چهار ساعت انجام مى شود.

روش انجام جراحی پیوند قلب چگونه است؟

جراحی پیوند قلب تقریبا چهار ساعت طول می کشد. در طول آن زمان، شما به یک دستگاه قلب-ریه متصل مى شويد تا خون در سراسر بدنتان جريان يابد.

جراح قلب شما را برمى دارد و دهانه هاى رگ هاى ریوی و دیواره پشتی دهلیز چپ را سالم و صدمه نديده مى گذارد . او این کار را جهت آماده سازى شما برای دریافت قلب جدید انجام می دهد.

هنگامی که پزشك قلب اهدا شده را سر جايش مى گذارد و قلب شروع به تپيدن می کند، دستگاه قلب-ریه برداشته می شود. در بیشتر موارد، قلب جدید به محض ورود خون به آن شروع به تپيدن مى كند . گاهی براى ايجاد ضربان قلب شوك الكتريكى ضروری است.

بهبودى يا ريكاورى چگونه است؟

پس از پایان عمل جراحی، به واحد مراقبت های ویژه (ICU) منتقل می شوید. به طور مداوم تحت نظر خواهيد بود ، داروهاى ضد درد به شما داده خواهد شد و با لوله های زهکشی به منظور حذف مایع اضافی از حفره قفسه سینه کنترل خواهید شد.

پس از يك يا دو روز پس از جراحى ، احتمالا از ICU به بخش منتقل می شود. با این حال به منظور ادامه درمان در بیمارستان باقی خواهید ماند. ميزان بسترى بودن در بیمارستان بسته به ميزان ريكاورى شما حدود یک تا سه هفته طول خواهد كشيد .

آی سی یو

شما از نظر عفونت نظارت خواهید شد و كنترل مصرف داروهایتان نيز شروع خواهد شد. داروهای ضد انعقادى برای اطمینان از عدم رد پيوند به شما داده مى شود . ممکن است شما را به یک واحد توانبخشی قلبی ارجاع دهند تا به شما براى زندگى جديد با قلب جديد کمک کند .

ريكاورى پیوند قلب می تواند یک روند طولانی باشد. برای بسیاری از افراد، بهبود کامل می تواند تا شش ماه به طول انجامد.

پیگیری بعد از جراحی

مراجعات پيگيرى مداوم برای بهبودى دراز مدت و مدیریت پیوند قلب بسیار مهم است. تیم پزشکی شما آزمایش خون، بیوپسی قلب را از طریق کاتتریزاسیون و اکوکاردیوگرام را ماهانه در اولین سال پس از عمل انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که قلب جدید به درستی کار می کند.

در صورت نیاز، داروهای سركوب كننده سيستم ايمنى شما تنظیم می شوند. همچنین از شما خواسته می شود در صورت داشتن یکی از علائم احتمالی رد پيوند سريعا به پزشك مراجعه كنيد از جمله:

  • تب
  • خستگی
  • تنگی نفس
  • افزایش وزن به علت احتباس مایعات
  • کاهش تولید ادرار

هر گونه تغییر در سلامتى خود را به تیم قلب خود گزارش دهید تا در صورت لزوم بتوانید عملکرد قلب خود را کنترل کنید. هنگامی که یک سال پس از پیوند گذشت، نیاز مراجعه هاى مكرر كم مى شود ، اما هنوز هم نیاز به آزمایش هاى سالانه دارید.

اگر زن هستید و می خواهید باردار شويد ، با حتما با متخصص قلب خود مشورت کنید. بارداری برای افرادی که پیوند قلب انجام داده اند، امن است. با این حال، باردارى براى كسانى که مبتلا به بیماری قلبی پیش از این بوده اند یا پیوند انجام داده اند ، خطر زیادی دارد. احتمال عوارض مربوط به بارداری و خطر رد پيوند در آن ها بيشتر است .

چشم انداز و درصد موفقیت پیوند قلب

دریافت یک قلب جدید می تواند کیفیت زندگی شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، اما باید از آن به خوبی مراقبت كنید. علاوه بر مصرف روزانه داروهای ضد انعقادى، باید یک رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم داشته باشيد .

میزان بقا برای افرادی که پیوند قلب داشته اند با توجه به وضعیت کلی سلامتى آن ها متفاوت است، اما میانگین آن بالا است . رد پيوند دلیل اصلی کوتاه شدن طول عمر است. میزان بقا در ایالات متحده در حدود 88 درصد پس از یک سال و 75 درصد پس از پنج سال است.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر