پیوند قلب چیست و چگونه انجام می شود؟

پیوند قلب یک روش جراحی است که برای درمان جدی ترین موارد بیماری قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.

این گزینه درمان برای افرادی است که در مراحل نهایی نارسایی قلبی هستند و داروها، تغییرات شیوه زندگی و روش های کمتر تهاجمی موفق نبوده اند. معیارهای خاصی براى كانديد شدن اين روش در نظر گرفته مى شوند .

چه کسانی پیوند قلب میشوند؟

كانديد هاى پیوند قلب کسانی هستند که بیماری های قلبی یا نارسایی قلبی را به علت علل مختلف از جمله علل زير داشته باشند:

  • نقص مادرزادی
  • بیماری عروق کرونر
  • اختلال يا بيمارى دريچه 
  • ضعيف شدن عضله قلب، یا کاردیومیوپاتی

حتی اگر یکی از این شرایط را داشته باشید، هنوز عوامل بیشتری برای تعیین كانديد وجود دارد. موارد زیر نیز در نظر گرفته می شوند:

سن

 بيشتر كسانى كه كانديد پيوند قلب مى شوند ، باید زیر 65 سال سن داشته باشند.

بهداشت عمومی

نارسايى چند اندام ، سرطان یا سایر بیماری های جدی ممکن است شما را از فهرست پیوند حذف کند.

نگرش

باید سبک زندگی خود را تغيير دهيد كه شامل ورزش، تغذيه سالم و ترک سیگار در صورتی که سیگار مى کشیدید ، مى باشد.

جای بخیه بعد از عمل

اگر کاندید ایده آل برای پیوند قلب هستيد، شما در لیست انتظار قرار می گيريد يم اهدا کننده قلب که گروه خونى و بافتى يكسانى با شما داشته باشد پيدا شود.

تقریبا 2000 اهدا كننده قلب در ایالات متحده سالانه در دسترس هستند. با این حال، طبق گفته دانشگاه میشیگان، تقریبا 3000 نفر در هر زمان معین در لیست منتخب پیوند قلب قرار مى گيرند. هنگامی که یک قلب برای شما یافت شود، عمل جراحی در اسرع وقت تا ارگان هنوز زنده است ، انجام می شود . كه معمولا ظرف چهار ساعت انجام مى شود.

روش انجام جراحی پیوند قلب چگونه است؟

جراحی پیوند قلب تقریبا چهار ساعت طول می کشد. در طول آن زمان، شما به یک دستگاه قلب-ریه متصل مى شويد تا خون در سراسر بدنتان جريان يابد.

جراح قلب شما را برمى دارد و دهانه هاى رگ هاى ریوی و دیواره پشتی دهلیز چپ را سالم و صدمه نديده مى گذارد . او این کار را جهت آماده سازى شما برای دریافت قلب جدید انجام می دهد.

هنگامی که پزشك قلب اهدا شده را سر جايش مى گذارد و قلب شروع به تپيدن می کند، دستگاه قلب-ریه برداشته می شود. در بیشتر موارد، قلب جدید به محض ورود خون به آن شروع به تپيدن مى كند . گاهی براى ايجاد ضربان قلب شوك الكتريكى ضروری است.

بهبودى يا ريكاورى چگونه است؟

پس از پایان عمل جراحی، به واحد مراقبت های ویژه (ICU) منتقل می شوید. به طور مداوم تحت نظر خواهيد بود ، داروهاى ضد درد به شما داده خواهد شد و با لوله های زهکشی به منظور حذف مایع اضافی از حفره قفسه سینه کنترل خواهید شد.

پس از يك يا دو روز پس از جراحى ، احتمالا از ICU به بخش منتقل می شود. با این حال به منظور ادامه درمان در بیمارستان باقی خواهید ماند. ميزان بسترى بودن در بیمارستان بسته به ميزان ريكاورى شما حدود یک تا سه هفته طول خواهد كشيد .

آی سی یو

شما از نظر عفونت نظارت خواهید شد و كنترل مصرف داروهایتان نيز شروع خواهد شد. داروهای ضد انعقادى برای اطمینان از عدم رد پيوند به شما داده مى شود . ممکن است شما را به یک واحد توانبخشی قلبی ارجاع دهند تا به شما براى زندگى جديد با قلب جديد کمک کند .

ريكاورى پیوند قلب می تواند یک روند طولانی باشد. برای بسیاری از افراد، بهبود کامل می تواند تا شش ماه به طول انجامد.

پیگیری بعد از جراحی

مراجعات پيگيرى مداوم برای بهبودى دراز مدت و مدیریت پیوند قلب بسیار مهم است. تیم پزشکی شما آزمایش خون، بیوپسی قلب را از طریق کاتتریزاسیون و اکوکاردیوگرام را ماهانه در اولین سال پس از عمل انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که قلب جدید به درستی کار می کند.

در صورت نیاز، داروهای سركوب كننده سيستم ايمنى شما تنظیم می شوند. همچنین از شما خواسته می شود در صورت داشتن یکی از علائم احتمالی رد پيوند سريعا به پزشك مراجعه كنيد از جمله:

  • تب
  • خستگی
  • تنگی نفس
  • افزایش وزن به علت احتباس مایعات
  • کاهش تولید ادرار

هر گونه تغییر در سلامتى خود را به تیم قلب خود گزارش دهید تا در صورت لزوم بتوانید عملکرد قلب خود را کنترل کنید. هنگامی که یک سال پس از پیوند گذشت، نیاز مراجعه هاى مكرر كم مى شود ، اما هنوز هم نیاز به آزمایش هاى سالانه دارید.

اگر زن هستید و می خواهید باردار شويد ، با حتما با متخصص قلب خود مشورت کنید. بارداری برای افرادی که پیوند قلب انجام داده اند، امن است. با این حال، باردارى براى كسانى که مبتلا به بیماری قلبی پیش از این بوده اند یا پیوند انجام داده اند ، خطر زیادی دارد. احتمال عوارض مربوط به بارداری و خطر رد پيوند در آن ها بيشتر است .

چشم انداز و درصد موفقیت پیوند قلب

دریافت یک قلب جدید می تواند کیفیت زندگی شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، اما باید از آن به خوبی مراقبت كنید. علاوه بر مصرف روزانه داروهای ضد انعقادى، باید یک رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم داشته باشيد .

میزان بقا برای افرادی که پیوند قلب داشته اند با توجه به وضعیت کلی سلامتى آن ها متفاوت است، اما میانگین آن بالا است . رد پيوند دلیل اصلی کوتاه شدن طول عمر است. میزان بقا در ایالات متحده در حدود 88 درصد پس از یک سال و 75 درصد پس از پنج سال است.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
pvc

سلام اقای دکتر من بطور تصادفی در بیمارستان امام در حالی که برای ضربه انگشت پا مراجع کردم با ضرباbigemini Pvc تشخیص داده شدم و تنها علایم قلبی که می توانم به ان اشاره کنم تپش قلب و سرگیجه می باشد حالا پس مراجعه به دکتر به من گفتن که دو راه وجود دارد یکی عمل ابلیشن و یکی درمان یک دورهبا دارو ولی تاکید بیشتری روی عمل بود حالا تصمیم گیری برای من سخت است خواهش می کنم مرا راهنمایی کنین مشاهده پاسخ دکتر
2
عمل قلب باز

باسلام خدمت شما دکتر محترپدرم حدودا یک ماهه پیش عمل قلب باز انجام داده ودر این مدت مشکلی نداشتند تا چند روز پیش که اسهال شدید داشتند و حالت تهوع هم داشتندکه با رفتن به دکتر عمومی بهتر شدند که باز الان دست وپای ایشان ورم کرده که الان کم شده و ورم به صورت ش رفته در ضمن دو سه روز پیش تب هم داشتند که بعد از مدنی از تمام بدنش باخارش شدید که قرمزی هایی در بدنش پیدا شد ودوروز است که بیشتر اوقات خواب هست وحالت کسلی دارد
خواهشمند است راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
3
درد مكرر قلب

سلام 27سالمه 4سال پیش به دکتر مراجعه کردم خیلی کم افتادگی دریچه ميترال دارم تپش قلب هم دارم استرسم خیلی زیاد شده 3ماهي میشه درد قلب دارم به دست چپم میزنه تنگی نفس هم پیدا کردم حتی وقتی که آروم هستم درد میاد سراغم دکتر رفتم میگن مشکلی نداری ولی درد اذیتم میکنه پدرم هم عمل قلب باز کردند رگ هاشون گرفته بود برادرم مشکل مادرزادي سوارخ کوچیک داشت که احتياجي ب عمل نداشتن با این شرایط توصيه شما برای من چيه ممنون ميشم. مشاهده پاسخ دکتر
4
درد مكرر قلب

سلام 27سالمه 4سال پیش به دکتر مراجعه کردم خیلی کم افتادگی دریچه ميترال دارم تپش قلب هم دارم استرسم خیلی زیاد شده 3ماهي میشه درد قلب دارم به دست چپم میزنه تنگی نفس هم پیدا کردم حتی وقتی که آروم هستم درد میاد سراغم دکتر رفتم میگن مشکلی نداری ولی درد اذیتم میکنه پدرم هم عمل قلب باز کردند رگ هاشون گرفته بود برادرم مشکل مادرزادي سوارخ کوچیک داشت که احتياجي ب عمل نداشتن با این شرایط توصيه شما برای من چيه ممنون ميشم. مشاهده پاسخ دکتر
5
سکته قلبی

پدر من سکته قلبی کردند و یکی از رگ های قلب ایشون کامل بسته شده
به نظر شما از طریق بالن امکان باز شدن رگ وجود دارد ؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
درد قلب كودك

باسلام پسر من ٢سال و نيم پيش مشكل Asdداشت كه با عمل جراحي در مان شد حالا در روز چند بار به مدت ٢يا ٣دقيقه درد قلب ميشود ايا مشكلي دارددر ضمن ٥ماه پيش اكو شد و مشكلي نداشته مشاهده پاسخ دکتر
7
انوریسم قلبی

سلام
جناب دکتر حسین زاده
در سیتی آنژیو در شریان اصلی چپ یک انوریسم پنج میلیمتری تشخیص داده شده است
اخیرا سه بار فشارخون تا هفده هم رفته بدون هیج مشکل قبلی
آیا نیاز به بررسی بیشتر سایرعروق هست یا حتی اقدامی برای این انوریسم باید انجام داد یا خیر
اگر نیاز به مراجعه هست لطفا بفرمایید
خیلی از محبت شما ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر
8
مشاوره

سلام من 5ماه قبل عمل قلب باز انجام دادم الان روی قفسه سینه ودست چپمم درد وسوزش دارم دست چپم درد می کنه لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
9
درد سینه سمت چپ

سلام مدت یک ماهه دردی تو قفس سینه ی چپ و پشت شانه دارم خیلی شدیده نوار قلب گرفتم قلبم سالمه فشارمم خوبه آمپول و داروی گرفتگی عضلانیم استفاده کردم اما بازم درد دارم میشه بگین مشکلم چیه مشاهده پاسخ دکتر
10
تعویض دریچه

باسلام خدمت شما.پدر من 70سالشه..و هیچ بیماری زمینه ای اعم از چربی خون .فشارخون،دیابت...ندارد و حدود شش ماه پیش به علت ابتلا به سرماخوردگی و عدم درمان مناسب ..مبتلا به برونشیت شده..و به دنبال تنگی نفس مجبور به انتقال به بیمارستان گردید که با شروع انتی بیوتیک تزریقی و ماسک اکسیژن مشکل مرتفع گردید..به دنبال این اتفاق با وجود عدم تغییرات نواری و ریتم قلبی.پزشک اکوی فلب هم اجام داد که منجر به تشخیص تنگی دریچه آئورت و میترال گردید....و تا امروز بیمار ما مشکل بالینی اعم از تنگی نفس.درد قفسه سینه.ادم...ندارد اما بررسی های پاراکلینیکی و آنژیوگرافی مشکل تنگی دریچه را تایید می نماید..اما عروق هیچ مشکلی ندارد..باتوجه به شرح حال بالینی بیمار و ادامه زندگی طبیعی پدرم و انجام فعالیت ها با روال معمول ایا عمل قلب باز و تعویض دریچه به عدم انجام آن اولویت دارد ..زیرا با توجه به نوع کیفیت زندگی و مشکلات بعد عمل ما در انتخاب جراحی برای بیمارمان دچار تردید هستیم..که آیا انتخاب درستی استّ..تشخیص تنگی آئورتsever. و تنگی میترالmodret to sever بوده..و EF بیمار55الی60درصد بوده... مشاهده پاسخ دکتر