پیوند قلب چیست و چگونه انجام می شود؟

پیوند قلب یک روش جراحی است که برای درمان جدی ترین موارد بیماری قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.

این گزینه درمان برای افرادی است که در مراحل نهایی نارسایی قلبی هستند و داروها، تغییرات شیوه زندگی و روش های کمتر تهاجمی موفق نبوده اند. معیارهای خاصی براى کاندید شدن این روش در نظر گرفته مى شوند .

چه کسانی پیوند قلب میشوند؟

کاندید هاى پیوند قلب کسانی هستند که بیماری های قلبی یا نارسایی قلبی را به علت علل مختلف از جمله علل زیر داشته باشند:

 • نقص مادرزادی
 • بیماری عروق کرونر
 • اختلال یا بیمارى دریچه 
 • ضعیف شدن عضله قلب، یا کاردیومیوپاتی

حتی اگر یکی از این شرایط را داشته باشید، هنوز عوامل بیشتری برای تعیین کاندید وجود دارد. موارد زیر نیز در نظر گرفته می شوند:

سن

 بیشتر کسانى که کاندید پیوند قلب مى شوند ، باید زیر 65 سال سن داشته باشند.

بهداشت عمومی

نارسایى چند اندام ، سرطان یا سایر بیماری های جدی ممکن است شما را از فهرست پیوند حذف کند.

نگرش

باید سبک زندگی خود را تغییر دهید که شامل ورزش، تغذیه سالم و ترک سیگار در صورتی که سیگار مى کشیدید ، مى باشد.

جای بخیه بعد از عمل

اگر کاندید ایده آل برای پیوند قلب هستید، شما در لیست انتظار قرار می گیرید یم اهدا کننده قلب که گروه خونى و بافتى یکسانى با شما داشته باشد پیدا شود.

تقریبا 2000 اهدا کننده قلب در ایالات متحده سالانه در دسترس هستند. با این حال، طبق گفته دانشگاه میشیگان، تقریبا 3000 نفر در هر زمان معین در لیست منتخب پیوند قلب قرار مى گیرند. هنگامی که یک قلب برای شما یافت شود، عمل جراحی در اسرع وقت تا ارگان هنوز زنده است ، انجام می شود . که معمولا ظرف چهار ساعت انجام مى شود.

روش انجام جراحی پیوند قلب چگونه است؟

جراحی پیوند قلب تقریبا چهار ساعت طول می کشد. در طول آن زمان، شما به یک دستگاه قلب-ریه متصل مى شوید تا خون در سراسر بدنتان جریان یابد.

جراح قلب شما را برمى دارد و دهانه هاى رگ هاى ریوی و دیواره پشتی دهلیز چپ را سالم و صدمه ندیده مى گذارد . او این کار را جهت آماده سازى شما برای دریافت قلب جدید انجام می دهد.

هنگامی که پزشک قلب اهدا شده را سر جایش مى گذارد و قلب شروع به تپیدن می کند، دستگاه قلب-ریه برداشته می شود. در بیشتر موارد، قلب جدید به محض ورود خون به آن شروع به تپیدن مى کند . گاهی براى ایجاد ضربان قلب شوک الکتریکى ضروری است.

بهبودى یا ریکاورى چگونه است؟

پس از پایان عمل جراحی، به واحد مراقبت های ویژه (ICU) منتقل می شوید. به طور مداوم تحت نظر خواهید بود ، داروهاى ضد درد به شما داده خواهد شد و با لوله های زهکشی به منظور حذف مایع اضافی از حفره قفسه سینه کنترل خواهید شد.

پس از یک یا دو روز پس از جراحى ، احتمالا از ICU به بخش منتقل می شود. با این حال به منظور ادامه درمان در بیمارستان باقی خواهید ماند. میزان بسترى بودن در بیمارستان بسته به میزان ریکاورى شما حدود یک تا سه هفته طول خواهد کشید .

آی سی یو

شما از نظر عفونت نظارت خواهید شد و کنترل مصرف داروهایتان نیز شروع خواهد شد. داروهای ضد انعقادى برای اطمینان از عدم رد پیوند به شما داده مى شود . ممکن است شما را به یک واحد توانبخشی قلبی ارجاع دهند تا به شما براى زندگى جدید با قلب جدید کمک کند .

ریکاورى پیوند قلب می تواند یک روند طولانی باشد. برای بسیاری از افراد، بهبود کامل می تواند تا شش ماه به طول انجامد.

پیگیری بعد از جراحی

مراجعات پیگیرى مداوم برای بهبودى دراز مدت و مدیریت پیوند قلب بسیار مهم است. تیم پزشکی شما آزمایش خون، بیوپسی قلب را از طریق کاتتریزاسیون و اکوکاردیوگرام را ماهانه در اولین سال پس از عمل انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که قلب جدید به درستی کار می کند.

در صورت نیاز، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنى شما تنظیم می شوند. همچنین از شما خواسته می شود در صورت داشتن یکی از علائم احتمالی رد پیوند سریعا به پزشک مراجعه کنید از جمله:

 • تب
 • خستگی
 • تنگی نفس
 • افزایش وزن به علت احتباس مایعات
 • کاهش تولید ادرار

هر گونه تغییر در سلامتى خود را به تیم قلب خود گزارش دهید تا در صورت لزوم بتوانید عملکرد قلب خود را کنترل کنید. هنگامی که یک سال پس از پیوند گذشت، نیاز مراجعه هاى مکرر کم مى شود ، اما هنوز هم نیاز به آزمایش هاى سالانه دارید.

اگر زن هستید و می خواهید باردار شوید ، با حتما با متخصص قلب خود مشورت کنید. بارداری برای افرادی که پیوند قلب انجام داده اند، امن است. با این حال، باردارى براى کسانى که مبتلا به بیماری قلبی پیش از این بوده اند یا پیوند انجام داده اند ، خطر زیادی دارد. احتمال عوارض مربوط به بارداری و خطر رد پیوند در آن ها بیشتر است .

چشم انداز و درصد موفقیت پیوند قلب

دریافت یک قلب جدید می تواند کیفیت زندگی شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، اما باید از آن به خوبی مراقبت کنید. علاوه بر مصرف روزانه داروهای ضد انعقادى، باید یک رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم داشته باشید .

میزان بقا برای افرادی که پیوند قلب داشته اند با توجه به وضعیت کلی سلامتى آن ها متفاوت است، اما میانگین آن بالا است . رد پیوند دلیل اصلی کوتاه شدن طول عمر است. میزان بقا در ایالات متحده در حدود 88 درصد پس از یک سال و 75 درصد پس از پنج سال است.

دکتر کامران حسین زاده جراح قلب و عروق

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید باتوجه به گزارش انژیو ایادریچه میترال وضعیت بحرانی دارد ؟وبایدتعویض شودیاترمیم؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   ساام انچه ارسال فرمودید گزارش کاتاتریسم است
   اکو را ارسال نمایید
 • تصویر کاربر Agl دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید اقای دکترخواستم ببینم این گزارش اکومربوط به تنگی دریچه میترال است یاائورت وقابل ترمیم میباشد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   انچه در این اکو دیده میشود بیشتر مربط به نارسایی دریچه aorta است و احتمال ترمیم ان با توجه به مکانیسم نارسایی محتمل است
   نیاز به اکوی مری برای بررسی دقیق تر دار د
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بنده ۲۳ سال و ۹ ماه قد ۱۶۸ و وزن ۸۲ کیلو دارم بعد قبلا هم درد های معده زیاد داشتم ریفلکس معده هم بعضی وقتا دارم اهل داور و قرص نیستم بیشتر با قند و شکر درد معده رو کاهش میدادم تا حدود ۲۰ روز قبل که دیگه اینقدر درد معده زیاده بود با داور هم کاهش پیدا نکرد و نزدیک ۱۰ ساعت مدام درد میکرد بعد خودم چندباری برام ثابت شده که تنگی نفس دارم چون رو به سمت بالا حرکت میکنم نفسم خیلی کم میاد این درد هم نزدیک یه سال میشه اوایلش فقط درد قفسه سینه بود مقدارش هم کم بود ولی وقتی تکرار میشد زیاد میشد بعد هر وقت میدوم کل رگ های سرم رو حس می کنم که دارن تپش تند تند می کنن
  تو تمرینات اموزشی هم یک بار اینقدر تند تند قلبم میزد که به شدت قلبم درد میکردم همچنین تو تمرنیات صبحگاهی اینقدر نفسم کم میامد که سرفه میکردم زود هوا ردوبدل بشه خفه نشم تا این دفعه اخری که
  تو آسایشگاه داشتیم حرف میزدیم عادی نه عصبانی بودم به استرس داشتم یهویی زیر بغل دست چپم یه تیر کشید انگار با چاقو دارن میزنن منم نفسمو کم کردم چون نفس بلند و عمیق میکشیدم انگار با چاقو به سمت بالا میارن و شانه رو دونصف و به گوشم میرسید و دردش تو گلو حس می کردم دردش زیاد میشد از روی تخت پریدم پایین نفسم تنگ شد خیلی دیگه نتونستم نفس نکشم دردش زیاد شد بعد از چند ثانیه دهان و زبانم بی حس شد چیز رو حس نکردم نمی دونم چطوری به درب رسیدم داشتم بیرون میرفتم به سمت بهداری کم کم دردش کم شد و تپش قلبم زیاد شد بدن به لرزه درامد رسیدم بهداری اعزامم کردن بیمارستان رفتیم دست چپم درد یه جواریی بود انگار خیلی کار کرده و جمام شده بود دقیقا با دست راستم فرق میکرد
  دردهم تو این چند روز پس از اون اتفاق چند دفعه دیگه امده اما دردش و زمانش هم کم اما اونجا قبلی نه این بار ها تقریبا داخل کف دستی که قرار داره درد می کرد بعد اگه تند میدویدم هم درد میکردم تقریبا یک روز پس از اتفاق هم نفس عمیق های زیادی میومدند بعد قرص پروپرانولول ۲۰ رو وقتی میخوردم پس از چند دقیقه انگار نفس تازه ای میکشیم که تا حالا نکشیدم بودم خیلی خوب بود تو بیمارستان هم گفتن اسکیمیت بالاست وگرنه نوار قلب نرمال هم بود و باید تست ورزش بگیری احتمالا تنگی رگ قلب داری
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   لطفا تست ورزش انجام دهید
 • تصویر کاربر سحر دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر عمل قلب بسته هم انجام میدن ؟و کدوم بیمارستان ها هستند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بله
   بینارستان تریتا و محب مهر
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید بیماری داریم حدودا شصت و هشت سال عمر دارد پزشکان تبریز تشخیص داده اند که قلبش سوراخ شده و اگر عمل جراحی شود به احتمال هشتاد در صد فوت میکند ضمنا مریض مبتلا به قند هم هستش .نظر خود را اعلام فرمایبد با تشکر محمدیان از شهرستان بوکان
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   راهنمایی همکاران صحیح است
   بپرسید اگر عمل نشود چقدر خطر دارد
 • تصویر کاربر مهران دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من دریچه ی قلبم گشاده. ضربانمم هم نامنظمه. بنظرتون امکان اینکه بتونم معافی بگیرم هست؟!
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   احتمالش هست!
درحال دریافت اطلاعات