جراحی بسته قلب

در روش جراحی بسته قلب، جراحان قلب عمل جراحی را به وسیله برش های کوچکی در سمت راست قفسه سینه، به عنوان جایگزینی برای جراحی قلب باز انجام می دهند.

جراحان استخوان های سینه را نبریده و از بین دنده ها عمل را انجام می دهند که این برای بسیاری از افراد به درد کمتر و بهبودی سریعتر منجر می شود.

در روش جراحی بسته قلب جراح ممکن است نسبت به جراحی باز، از برخی قسمت های قلب دیدی بهتر داشته باشد. همانند جراحی باز قلب، برخی روند های درمانی جراحی بسته می توانند نیازمند متوقف ساختن موقت قلب و هدایت کردن جریان خون از قلب به سمت دستگاه قلبی ریوی باشند. جراحی بسته قلب می تواند جهت درمان انواعی از اختلالات قلبی استفاده شود.

جراحی بسته بای پس قلب

جراحی بسته قلب به چه منظور انجام می شود؟

بسیاری از انواع روندهای درمانی قلب می توانند توسط جراحی بسته قلب انجام شوند. روندهای درمانی جراحی بسته قلب می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • ترمیم و تعویض دریچه میترال
 • ترمیم و تعویض دریچه سه لختی
 • تعویض دریچه آئورت
 • نقص دیواره بین دهلیزی و بستن سوراخ بیضی باز
 • جراحی نقص دیواره دهلیزی بطنی
 • عمل maze جهت درمان فیبریلاسیون دهلیزی
 • عمل بای پس عروق کرونری قلب
 • برداشتن ورید صافن جهت عمل جراحی بای پس عروق کرونری قلب

مزایای احتمالی جراحی بسته قلب چیست؟

عمل جراحی بسته قلب گزینه ای درمانی برای همه افراد نمی باشد اما می تواند به افرادی که این عمل برای آنها مناسب است، مزایایی احتمالی ارائه دهد. مزایای احتمالی عمل جراحی بسته نسبت به عمل جراحی باز شامل موارد زیر می شوند:

 • از دست دادن خون کمتر
 • خطر عفونت کمتر
 • آسیب و درد کمتر
 • زمان بستری کمتر، بهبود سریعتر و بازگشت زودتر به فعالیت های عادی
 • جای زخم ها کوچک تر بوده و کمتر توجه را به خود جلب می کنند.

جراحی کم تهاجمی قلب

عمل جراحی بسته قلب برای چه کسانی مناسب است؟

عمل جراحی بسته قلب برای هرکسی مناسب نیست. پزشک و تیم درمان با بیمار همکاری خواهند کرد تا تعیین کنند عمل جراحی بسته قلب گزینه ای خوب برای درمان بیماری او می باشد یا خیر.

پزشک و تیم درمان جهت تعیین مناسب بودن عمل جراحی بسته قلب برای فرد او را ارزیابی می کنند. در این ارزیابی، پزشک معاینه ای فیزیکی، مروری بر سابقه پزشکی و چند آزمایش را برای فرد انجام خواهد داد.

عمل جراحی بسته قلب می تواند عملی پیچیده باشد. احتمال دارد که پزشکان به بیمار توصیه کنند که عمل جراحی خود را در یک مرکز پزشکی انجام دهد که جراحان و تیم جراحی با تجربه و آموزش دیده ای در زمینه انجام عمل جراحی بسته قلب و روند های درمانی تهاجمی دارد.

خطرات عمل جراحی بسته قلب

عمل جراحی بسته قلب می تواند دارای خطراتی مشابه خطرات عمل جراحی باز باشد. از جمله:

 • خونریزی
 • سکته مغزی
 • عفونت زخم
 • ضربان غیرعادی قلب (آریتمی)
 • مرگ

چگونگی آماده شدن برای عمل

قبل از عمل جراحی بسته قلب پزشک و تیم درمان خطرات احتمالی این جراحی و مواردی را که بیمار می تواند قبل، حین و بعد از عمل انتظار داشته باشد به بیمار توضیح خواهند داد.

پزشک و تیم درمان در ارتباط با نگرانی هایی که بیمار می تواند راجع به عمل جراحی بسته قلب داشته باشد با یکدیگر تبادل نظر می کنند. پزشک یا عضو دیگری از تیم درمان می تواند با بیمار در ارتباط با دستورالعمل هایی از پیش تهیه شده و دیگر اطلاعاتی که باید قبل از عمل مد نظر قرار گیرند صحبت کند. ممکن است فرد نیاز به تراشیدن مو های خود در محلی که عمل قرار است انجام شود داشته باشد. بیمار باید قبل از پذیرش در بیمارستان جهت جراحی، با خانواده خود در ارتباط با بستری در بیمارستان و کمک هایی که هنگام بازگشت به خانه ممکن است نیاز داشته باشد صحبت کند. پزشک و تیم درمان ممکن است دستور العمل های مشخصی را به بیمار دهند تا در حین دوران بهبودی و هنگام بازگشت به خانه از آنها پیروی کند.

غذا و داروها

با پزشک خود در ارتباط با موارد زیر صحبت کنید:

✅ زمان مصرف داروهایی که قبلا به طور معمول مصرف کرده اید و امکان پذیر بودن مصرف آنها قبل از عمل جراحی

✅ زمان قطع خوردن و آشامیدن در شب قبل از جراحی

✅ لباس ها و موارد شخصی

تیم درمان ممکن است به بیمار توصیه کند چندین مورد را همراه خود به بیمارستان بیاورد از جمله:

✔ لیست دارو های مصرفی

✔ عینک، سمعک و دندان مصنوعی

✔ موارد رسیدگی شخصی مانند برس، شانه، مسواک و وسایل تراشیدن مو

✔ لباس های آزاد و راحت

✔ یک کپی از دستورالعمل از پیش تهیه شده که به بیمار داده شده است.

✔ مواردی که می توانند سبب آرامش خاطر بیمار شوند مانند یک پخش کننده موسیقی قابل حمل یا کتاب

در حین جراحی از استفاده از موارد زیر خودداری کنید:

✔ زیورآلات

✔ عینک

✔ لنز های تماسی

✔ دندان مصنوعی

✔ لاک ناخن

موارد احتیاط در ارتباط با داروها و حساسیت ها

با پزشک خود درباره موارد زیر صحبت کنید:

هرگونه دارویی که با خود به بیمارستان آورده اید و زمان مصرف آن دارو در روز عمل و حساسیت ها و واکنش هایی که به داروها داشته اید.

چیزی که می توان انتظار داشت.

 • در حین عمل

عمل جراحی بسته قلب شامل جراحی قلب به کمک ربات، جراحی توراکوسکوپی یا جراحی از طریق برشی کوچک در سینه (عمل قلب با دسترسی مستقیم و تهاجم کمتر) می شود. در تمامی انواع عمل جراحی بسته قلب، جراحان از طریق برش های کوچکی در بین دنده ها به قلب دسترسی پیدا می کنند. برای برخی عمل ها، فرد ممکن است به یک دستگاه قلبی ریوی متصل شود تا در حین عمل خون را در بدن او به جریان اندازد.

جراحی به کمک ربات

 • عمل جراحی قلب به کمک ربات

در عمل جراحی قلب به کمک ربات، دقیقا همان کاری که در عمل سنتی باز قلب انجام می شد به کمک ربات هایی که به عنوان دست های جراح هستند انجام می شود. در حین این عمل، جراح بر روی یک دستگاه از راه دور کار کرده و قلب را در نمایی بزرگ شده و سه بعدی بر روی یک نمایشگر می بیند. به وسیله دستگاه کنترل از راه دور حرکات دست جراح دقیقا به حرکات بازوهای رباتی بر روی تخت عمل تبدیل می شوند. این بازو ها حرکتی مانند حرکت مچ انسان دارند. یک جراح دوم و تیم جراحی بر روی تخت عمل نیز همکاری کرده و ابزارهای متصل به بازوهای رباتیک را تعویض می کنند.

عمل به کمک به ربات

جراحی توراکوسکوپی

در جراحی توراکوسکوپی (گاهی اوقات مینی توراکوسکوپی نیز نامیده می شود)، جراح لوله ای باریک و دراز (توراکوسکوپ) که حاوی یک دوربین ریز و با کیفیت بالا می باشد را از طریق برش به درون سینه می فرستد. جراح با استفاده از ابزارهای بلند وارد شده به برش های کوچک بین دنده ها قلب را ترمیم می کند.

 • پس از عمل

بیمار معمولا یک روز یا بیشتر را در بخش مراقبت های ویژه (ICU) سپری خواهد کرد. از طریق خط های وریدی به بیمار دارو، مایعات و مواد تغذیه ای داده می شود. لوله های دیگر ادرار، مایعات و خون را به ترتیب از مثانه، قلب و ریه خارج می کنند. همچنین احتمال دارد به بیمار اکسیژن نیز داده شود. پس از بخش مراقبت های ویژه، بیمار برای چندین روز به اتاقی معمولی از بیمارستان برده می شود. زمانی را که بیمار در بیمارستان سپری می کند متغییر بوده و به جراحی و وضعیت او بستگی دارد. تیم درمانی بیمار، وضعیت او را پایش کرده و علائم عفونت را در نواحی که برش ها قرار دارند پایش می کنند. تیم درمانی ممکن است فشارخون، تنفس و ضربان قلب بیمار را نیز بررسی کند. تیم درمانی بیمار جهت مدیریت دردی که بیمار ممکن است پس از عمل احساس کند با او همکاری کرده و ممکن است درخواست کند که بیمار همزمان با افزایش مرحله به مرحله فعالیت و بهبود یافتن به ترتیب به طور معمول راه رفته و تمرینات تنفسی انجام دهد. پزشک می تواند دستورالعمل هایی را جهت پیروی در حین بهبودی به بیمار بدهد که شامل پایش علائم عفونت در برش ها، مراقبت مناسب از برش ها، مصرف دارو ها، مدیریت درد و دیگر عوارض پس از جراحی می شوند.

نتایج

پس از عمل جراحی بسته قلب، فرد می تواند بهبودی در کیفیت زندگی و کاهشی در علائم را داشته باشد. پزشک در ارتباط با زمانی که بیمار می تواند به فعالیت های روزانه مانند کار کردن، رانندگی و ورزش کردن باز گردد دستورالعمل هایی را به بیمار ارائه می دهد. بیمار باید درجلساتی که جهت ملاقات با پزشک در آینده برنامه ریزی شده اند شرکت کند. همچنین ممکن است بیمار چندین آزمایش جهت ارزیابی و پایش وضعیت خود نیز انجام دهد. احتمال دارد پزشک دستورالعمل هایی جهت انجام تغییراتی در سبک زندگی مانند فعالیت فیزیکی، رژیم تغذیه ای سالم، مدیریت استرس و اجتناب از مصرف تنباکو به بیمار بدهد. پزشک می تواند شرکت در برنامه های توانبخشی قلبی را به بیمار توصیه کند. این برنامه ها، برنامه هایی آموزشی و ورزشی هستند که به افزایش سلامت بیمار و بهبود او پس از جراحی کمک می کند.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراکبریان دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم بعد از عمل جراحی قلب باز دچار اختلال در دید شده است تاری چشم آیا دلیل به خصوصی دارد ۸ روز از عملش می گذرد جای نگرانی است؟
  1. تصویر کاربردوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱( 5 روز پیش)
   سلام
   مشاوره چشم و نورولوژی باید انجام شود
 • تصویر کاربرامیر چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من ۳۸سال دارم ۷ساله متوجه شدم ASD دارم فشار ریه هم بالاست به طوری که راه رفتن هم برام خیلی دشوار است به گفته پزشکان به دلیل فشار بالای ریه امکان جراحی نیست
  داروهای مصرفی سیلد نافیل۱۰۰و بوستان۱۲۵
  لذا از جنابعالی عاجزانه درخواست راهنمایی و راهکاری برای ادامه زندگی دارم باتشکر
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   لطفا مقدار شریان ریوی و نتایج اکو و انژیوگرافی را ضمیمه کنید
 • تصویر کاربرمحسن شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدرم مشگل ضربان قلب بالا و نامنظمی ضربان داشتن،طبق تشخیص متخصص آریتمی قرار شد eps بشن که بعد از آنژیو مشخص شد که دو تا از رگ هاشون گرفتگی داره و متخصص با مشورت با دو تا دکتر جراح دیگه گفتن باید عمل قلب باز بشن ، سوالم اینه که آیا روش دیگه ای به جز عمل باز هست که بشه گرفتگی رو رفع کرد
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۷( 2 هفته پیش)
   بله
   انژیوپلاستی
   چنانکه از نظر علمی انجام پذیر باشد
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید بیماری داریم حدودا شصت و هشت سال عمر دارد پزشکان تبریز تشخیص داده اند که قلبش سوراخ شده و اگر عمل جراحی شود به احتمال هشتاد در صد فوت میکند ضمنا مریض مبتلا به قند هم هستش .نظر خود را اعلام فرمایبد با تشکر محمدیان از شهرستان بوکان
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰( 2 هفته پیش)
   سلام
   راهنمایی همکاران صحیح است
   بپرسید اگر عمل نشود چقدر خطر دارد
 • تصویر کاربرامیر شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر بزرگوار
  دختر 6 ساله ای دارم که از بدو تولد دارای 2 سوراخ asd و vsd بود . در حال حاضر سوراخ asd بسته شده ولی vsd از 7 میل به 4 میل رسیده . دکترشون گفتند ببرید بیمارستان رجایی برای عمل بستن با آنژیو . بردم پیش دکتر حسن عارفی ایشون اکو کردند با رنگ و دقیق گفتند قلب بچتون سوراخ نداره . هم اندازه قلب نرماله هم کاراییش . ریه هم فشار نداره بچه سالمه کلا . دیروز بردم یه متخصص دیگه اکو کرد گفت سوراخ vsd داره . عجیب موندیم سر دوراهی . نمیدونم 4 میل و عمل باید کنیم یا نه . شما کمک کنید لطفا. نمیدونم دکتر عارفی اشتباه کرده با اون همه تجربه . نمیدونم واقعا . کمکمک کنید
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹( 2 هفته پیش)
   سلام
   تشخیص نهایی با انژیوگرافی است
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۶( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتت بخیر خدا قوت
  آقای دکتر پسرم الان چهار ماه تمام داره و در 35 روزه گی بردیم اگو دکترتشخیص اسمال PDA و اسمال PFO دادن و برای پسرم یک شانزدم قرص آنلاپریل در دوز یکبار در شبانه روز دادن الان رفتیم دوباره اکو PFO بسته شده ولی PDA تشخیصی که دادن small tiny PDA بود و تجویز قرص مذکور به یک هشتم در شبانه روز تغییر دادن و گفتن احتمال بسته شدنش 50/50 خواستم مرحمت بفرمایید راهنمایی و نظرتون بگین خیلی ممنون و تشکر بسیار
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۶( 3 هفته پیش)
   سلام
   چنین PDA که برای کودک علامتی ایجاد نکرده را می‌توان تا یک سالگی فرصت داد
 • تصویر کاربرکم شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلامِ. بعداز عمل سرفه گرفتم و خلط دارم.چیکارکنم
  باتشکرر
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش)
   سلام
   مشکلات ریوی بعد از جراحی قلب با دستگاه قلب مصنوعی دیده می‌شود
   به متخصص ریه مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلامِ
  من 33سال سن دارم و23 روز پیش عمل قلب باز asd در بیمارستان بقیه الله توسط اقای دکتر کلانتر انجام دادم و برگه گزارش عمل را جنابعالی تایید کردید والان شهرستان هستم چهار روز پیش سرفه هام زیاد شدن که صدام گرفته شد امروز صبح که بیدارشدم بعداز سرفه خلط بیرون امد وابریزش هم پیداکردم
  باتشکر
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش)
   سلام
   به پزشک داخلی مراجعه فرمایید
   مشکل جراحی نیست
 • تصویر کاربرمتین چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بیمار حدودا 56د ساله با کنسر مثانه که خونریزی دارد و مشکل قلبی با کارکرد قلب حدود 25 درصد وجدیدا مشکل لخته در خون پیدا شده وبه دلیل ریسک بالای عمل به دلیل دیابت کم خونی دیروز هم هپارین تزریق شده والان برایشان توصیه عمل قلب باز داده اند با توجه به تداخل این مشکلات شما چه نظری دارید اگر عمل ایشان بسیار پرخطر میباشد ایا به نظرتان ایشان تحمل این عمل سنگین را دارند وایا بهتر نیست با دارو ایشان را نگه داریم در صورت عمل چند درصد احتمال بهبود برای ایشان وجود دارد باتشکر
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶( 3 هفته پیش)
   سلام
   در مورد سرطان مثانه باید درجه پیشرفت آن و حدس آماری طول عمر ایشان معلوم شود
   در مورد کارکرد کم قلب باید حیات عضلانی بررسی شود
   با اطلاع از این دو می‌توان تصمیم صحیح گرفت
 • تصویر کاربرموسی چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پسر بنده متولد سال 74 بوده و به صورت مادرزادی قلبش سوراخ می باشد از بد تولد تاکنون تحت نظر متخصص قلب کودکان در اهواز است (دکتر عبدالرحمن امامی مقدم) چندسال پیش آنژیو شده و بعد از آن مرتبا اکو می شود بیماری پیشرفت نکرده یعنی خوب نشده ولی بدتر هم نشده است
  سوال من این است لطفا بفرمائید بعد از 23 سال از سن ایشان آیا نیاز به جراحی دارد یا همچنان تحت نظر همین دکتر منتظر بماند.
  با تشکر لطفا پاسخ را به ایمیل نیز ارسال فرمائید متشکرم مدارک پزشکی اکو چند هفته پیش موجود است اگر دستور فرمودید ارسال می کنم
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   این سوراخ احتمالا بین دو دهلیز است
   اندازه آن اهمیت دارد
   لطفا تصویر اکو را ارسال نمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر