جراحی بسته قلب

در روش جراحی بسته قلب، جراحان قلب عمل جراحی را به وسیله برش های کوچکی در سمت راست قفسه سینه، به عنوان جایگزینی برای جراحی قلب باز انجام می دهند.

جراحان استخوان های سینه را نبریده و از بین دنده ها عمل را انجام می دهند که این برای بسیاری از افراد به درد کمتر و بهبودی سریعتر منجر می شود.

در روش جراحی بسته قلب جراح ممکن است نسبت به جراحی باز، از برخی قسمت های قلب دیدی بهتر داشته باشد. همانند جراحی باز قلب، برخی روند های درمانی جراحی بسته می توانند نیازمند متوقف ساختن موقت قلب و هدایت کردن جریان خون از قلب به سمت دستگاه قلبی ریوی باشند. جراحی بسته قلب می تواند جهت درمان انواعی از اختلالات قلبی استفاده شود.

جراحی بسته بای پس قلب

جراحی بسته قلب به چه منظور انجام می شود؟

بسیاری از انواع روندهای درمانی قلب می توانند توسط جراحی بسته قلب انجام شوند. روندهای درمانی جراحی بسته قلب می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • ترمیم و تعویض دریچه میترال
 • ترمیم و تعویض دریچه سه لختی
 • تعویض دریچه آئورت
 • نقص دیواره بین دهلیزی و بستن سوراخ بیضی باز
 • جراحی نقص دیواره دهلیزی بطنی
 • عمل maze جهت درمان فیبریلاسیون دهلیزی
 • عمل بای پس عروق کرونری قلب
 • برداشتن ورید صافن جهت عمل جراحی بای پس عروق کرونری قلب

مزایای احتمالی جراحی بسته قلب چیست؟

عمل جراحی بسته قلب گزینه ای درمانی برای همه افراد نمی باشد اما می تواند به افرادی که این عمل برای آنها مناسب است، مزایایی احتمالی ارائه دهد. مزایای احتمالی عمل جراحی بسته نسبت به عمل جراحی باز شامل موارد زیر می شوند:

 • از دست دادن خون کمتر
 • خطر عفونت کمتر
 • آسیب و درد کمتر
 • زمان بستری کمتر، بهبود سریعتر و بازگشت زودتر به فعالیت های عادی
 • جای زخم ها کوچک تر بوده و کمتر توجه را به خود جلب می کنند.

جراحی کم تهاجمی قلب

عمل جراحی بسته قلب برای چه کسانی مناسب است؟

عمل جراحی بسته قلب برای هرکسی مناسب نیست. پزشک و تیم درمان با بیمار همکاری خواهند کرد تا تعیین کنند عمل جراحی بسته قلب گزینه ای خوب برای درمان بیماری او می باشد یا خیر.

پزشک و تیم درمان جهت تعیین مناسب بودن عمل جراحی بسته قلب برای فرد او را ارزیابی می کنند. در این ارزیابی، پزشک معاینه ای فیزیکی، مروری بر سابقه پزشکی و چند آزمایش را برای فرد انجام خواهد داد.

عمل جراحی بسته قلب می تواند عملی پیچیده باشد. احتمال دارد که پزشکان به بیمار توصیه کنند که عمل جراحی خود را در یک مرکز پزشکی انجام دهد که جراحان و تیم جراحی با تجربه و آموزش دیده ای در زمینه انجام عمل جراحی بسته قلب و روند های درمانی تهاجمی دارد.

خطرات عمل جراحی بسته قلب

عمل جراحی بسته قلب می تواند دارای خطراتی مشابه خطرات عمل جراحی باز باشد. از جمله:

 • خونریزی
 • سکته مغزی
 • عفونت زخم
 • ضربان غیرعادی قلب (آریتمی)
 • مرگ

چگونگی آماده شدن برای عمل

قبل از عمل جراحی بسته قلب پزشک و تیم درمان خطرات احتمالی این جراحی و مواردی را که بیمار می تواند قبل، حین و بعد از عمل انتظار داشته باشد به بیمار توضیح خواهند داد.

پزشک و تیم درمان در ارتباط با نگرانی هایی که بیمار می تواند راجع به عمل جراحی بسته قلب داشته باشد با یکدیگر تبادل نظر می کنند. پزشک یا عضو دیگری از تیم درمان می تواند با بیمار در ارتباط با دستورالعمل هایی از پیش تهیه شده و دیگر اطلاعاتی که باید قبل از عمل مد نظر قرار گیرند صحبت کند. ممکن است فرد نیاز به تراشیدن مو های خود در محلی که عمل قرار است انجام شود داشته باشد. بیمار باید قبل از پذیرش در بیمارستان جهت جراحی، با خانواده خود در ارتباط با بستری در بیمارستان و کمک هایی که هنگام بازگشت به خانه ممکن است نیاز داشته باشد صحبت کند. پزشک و تیم درمان ممکن است دستور العمل های مشخصی را به بیمار دهند تا در حین دوران بهبودی و هنگام بازگشت به خانه از آنها پیروی کند.

غذا و داروها

با پزشک خود در ارتباط با موارد زیر صحبت کنید:

✅ زمان مصرف داروهایی که قبلا به طور معمول مصرف کرده اید و امکان پذیر بودن مصرف آنها قبل از عمل جراحی

✅ زمان قطع خوردن و آشامیدن در شب قبل از جراحی

✅ لباس ها و موارد شخصی

تیم درمان ممکن است به بیمار توصیه کند چندین مورد را همراه خود به بیمارستان بیاورد از جمله:

✔ لیست دارو های مصرفی

✔ عینک، سمعک و دندان مصنوعی

✔ موارد رسیدگی شخصی مانند برس، شانه، مسواک و وسایل تراشیدن مو

✔ لباس های آزاد و راحت

✔ یک کپی از دستورالعمل از پیش تهیه شده که به بیمار داده شده است.

✔ مواردی که می توانند سبب آرامش خاطر بیمار شوند مانند یک پخش کننده موسیقی قابل حمل یا کتاب

در حین جراحی از استفاده از موارد زیر خودداری کنید:

✔ زیورآلات

✔ عینک

✔ لنز های تماسی

✔ دندان مصنوعی

✔ لاک ناخن

موارد احتیاط در ارتباط با داروها و حساسیت ها

با پزشک خود درباره موارد زیر صحبت کنید:

هرگونه دارویی که با خود به بیمارستان آورده اید و زمان مصرف آن دارو در روز عمل و حساسیت ها و واکنش هایی که به داروها داشته اید.

چیزی که می توان انتظار داشت.

 • در حین عمل

عمل جراحی بسته قلب شامل جراحی قلب به کمک ربات، جراحی توراکوسکوپی یا جراحی از طریق برشی کوچک در سینه (عمل قلب با دسترسی مستقیم و تهاجم کمتر) می شود. در تمامی انواع عمل جراحی بسته قلب، جراحان از طریق برش های کوچکی در بین دنده ها به قلب دسترسی پیدا می کنند. برای برخی عمل ها، فرد ممکن است به یک دستگاه قلبی ریوی متصل شود تا در حین عمل خون را در بدن او به جریان اندازد.

جراحی به کمک ربات

 • عمل جراحی قلب به کمک ربات

در عمل جراحی قلب به کمک ربات، دقیقا همان کاری که در عمل سنتی باز قلب انجام می شد به کمک ربات هایی که به عنوان دست های جراح هستند انجام می شود. در حین این عمل، جراح بر روی یک دستگاه از راه دور کار کرده و قلب را در نمایی بزرگ شده و سه بعدی بر روی یک نمایشگر می بیند. به وسیله دستگاه کنترل از راه دور حرکات دست جراح دقیقا به حرکات بازوهای رباتی بر روی تخت عمل تبدیل می شوند. این بازو ها حرکتی مانند حرکت مچ انسان دارند. یک جراح دوم و تیم جراحی بر روی تخت عمل نیز همکاری کرده و ابزارهای متصل به بازوهای رباتیک را تعویض می کنند.

عمل به کمک به ربات

جراحی توراکوسکوپی

در جراحی توراکوسکوپی (گاهی اوقات مینی توراکوسکوپی نیز نامیده می شود)، جراح لوله ای باریک و دراز (توراکوسکوپ) که حاوی یک دوربین ریز و با کیفیت بالا می باشد را از طریق برش به درون سینه می فرستد. جراح با استفاده از ابزارهای بلند وارد شده به برش های کوچک بین دنده ها قلب را ترمیم می کند.

 • پس از عمل

بیمار معمولا یک روز یا بیشتر را در بخش مراقبت های ویژه (ICU) سپری خواهد کرد. از طریق خط های وریدی به بیمار دارو، مایعات و مواد تغذیه ای داده می شود. لوله های دیگر ادرار، مایعات و خون را به ترتیب از مثانه، قلب و ریه خارج می کنند. همچنین احتمال دارد به بیمار اکسیژن نیز داده شود. پس از بخش مراقبت های ویژه، بیمار برای چندین روز به اتاقی معمولی از بیمارستان برده می شود. زمانی را که بیمار در بیمارستان سپری می کند متغییر بوده و به جراحی و وضعیت او بستگی دارد. تیم درمانی بیمار، وضعیت او را پایش کرده و علائم عفونت را در نواحی که برش ها قرار دارند پایش می کنند. تیم درمانی ممکن است فشارخون، تنفس و ضربان قلب بیمار را نیز بررسی کند. تیم درمانی بیمار جهت مدیریت دردی که بیمار ممکن است پس از عمل احساس کند با او همکاری کرده و ممکن است درخواست کند که بیمار همزمان با افزایش مرحله به مرحله فعالیت و بهبود یافتن به ترتیب به طور معمول راه رفته و تمرینات تنفسی انجام دهد. پزشک می تواند دستورالعمل هایی را جهت پیروی در حین بهبودی به بیمار بدهد که شامل پایش علائم عفونت در برش ها، مراقبت مناسب از برش ها، مصرف دارو ها، مدیریت درد و دیگر عوارض پس از جراحی می شوند.

نتایج

پس از عمل جراحی بسته قلب، فرد می تواند بهبودی در کیفیت زندگی و کاهشی در علائم را داشته باشد. پزشک در ارتباط با زمانی که بیمار می تواند به فعالیت های روزانه مانند کار کردن، رانندگی و ورزش کردن باز گردد دستورالعمل هایی را به بیمار ارائه می دهد. بیمار باید درجلساتی که جهت ملاقات با پزشک در آینده برنامه ریزی شده اند شرکت کند. همچنین ممکن است بیمار چندین آزمایش جهت ارزیابی و پایش وضعیت خود نیز انجام دهد. احتمال دارد پزشک دستورالعمل هایی جهت انجام تغییراتی در سبک زندگی مانند فعالیت فیزیکی، رژیم تغذیه ای سالم، مدیریت استرس و اجتناب از مصرف تنباکو به بیمار بدهد. پزشک می تواند شرکت در برنامه های توانبخشی قلبی را به بیمار توصیه کند. این برنامه ها، برنامه هایی آموزشی و ورزشی هستند که به افزایش سلامت بیمار و بهبود او پس از جراحی کمک می کند.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
تقاضای بخشش و حلالیت

تقاضای بخشش و حلالیت به خاطر حرفهای نادرستی که رودررو و پشت سر شما زدم و گمان بدم به شما و حسادتی که نسبت به شما داشتم. لطفا بزرگواری کنید و عفو بفرمایید. براتون آرزوی شادی و دل خوش دارم. بهمن محمدی همکلاس ترمهای علوم پایه پزشکی - کرمان مشاهده پاسخ دکتر
2
بیماری قلبی مادرزادی asd or vsd

باسلام واحترام
جناب اقای دکتر
بنده بیماری مادرزادی قلبی دارم سنم 22 سال هست چطور مشکلم حل میشه جراحی یا کاتتر
فایل عکس از اکو مری فرستادم خدمتتون
خدا خیرتون بدهد خواهش میکنم جواب بنده را بدهید
سپاس فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
3
بیماری قلبی

خانمی هستم 46سالهPvcدارم داروی متوهگزال برام تجویز کردن اماپیدانمیشه تنگ تنفسی وسرفه ی شدیددارم لطفا راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
4
سوراخ VSD

سلام سوراخ قلب پسر من 7 میل میباشد دکترش گفته عمل میخواد الآن 1سال و 8 ماهش لطفا راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
5
ابلیشن

وقت بخیر
2 سال پیش ابلیشن شدم و بعد از جراحی دچار آریتمی شدم.و در این 2 سال چندین بار دوباره اپیسود psvt داشتم با ضربان بالای 210.هر دکتری میرم یه جواب میده.یکی میگه ابلیشن مجدد یکی میگه فقط بدون استرس زندگی کن که این اصلن امکان نداره برای من.همیشه ترس سنکوب کردن دارم.آیا امکان کاشت ICD برای من هست؟لطفن راهنماییم کنید.
مشاهده پاسخ دکتر
6
چرا پدر من بعد از عمل باز قلب از ونتیلاتور جدا نمیشه

با عرض سلام.پدر من 75 سالشه.یک روز قفسه سینش درد گرفت و زود خوب شد با اصرار بردمش نوار قلب گرفت و سریع بستری شد بعد از آنژیو گرافی دکتر گفت سه رگ آن 80 درصد بسته شده در حالیکه پدر من نه فشار خون نه قند نه سیگار ونه اضافه وزن.... هیچ ریز فاکتوری نداشت ولی 6 ساعت بعد از عمل دچار افت فشار خون شده وریه اش به صورت پراکنده سفید شده وبعد از شش روزه از دستگاه جدا نشده. خیلی نگران هستم.آقای دکتر چه چیزی باعث این مسئله شده.در حالیکه بقیه دوروزه از ونتیلاتور جدا شدند.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید مشاهده پاسخ دکتر
7
درد قفسه سینه

باسلام خدمت آقای دکتر. بنده۴۲سال سن دارم وحدودیکسال است که از دردمزمن در سمت چپ سینه درست بالای نوک سینه رنج میبرم وحتی برای اطمینان آنژیوگرافی هم انجام دادم ولی گفتند مشکل قلبی نداری ولی همچنان درد رو دارم و گاهی خیلی آزار دهنده میشه و معمولا چندین ساعت طول میکشه ضمناً فشار خون دارم و روزانه ۱قرص آملوپرس مصرف میکنم وحتی زمانیکه فشار نرمال دارم بازم درد دارم لطفاً راهنمایی بفرمائید.باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
8
بست سوراخ قلبی

سلام خدمت آقای دکتر من 32 سالمه. دو سال پیش بعلت درد در قلبم به دکتر مراجعه کردم و خلاصه بعد از اکو و ... مشخص شده که سوراخی قلب دارم (تصاویر به پیوست ارسال میشود) دکتر گفت برو همینجوری زندگی کن حال هر از گاهی درد میکنه و نگرانم میکنه. آقای دکتر آیا میشه این سوراخ را با روش کاتتراسیون (که در اینترنت خواندم) بست مشاهده پاسخ دکتر
9
اتور واستادین

با سلام ازمایش خون در سال 2 بار انجام نیدم چربی بد مدتهاست پایینه ایا باید همچنان ادامه دهم ؟از عوارض قرص فوق نگرون هستم .62 ساله هستم .در حال حاضر قرص لنسوسد 25 وبیسموت120 برای در د معده تجویز شده و اکنون حالت عادی در بدنم حس نمیکنم .لطفا راهنماییم کنید با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
10
اتور واستادین

چربی خون من پایین اومده ایا باید ادامه بدهم الته سالی 1 یا 2 بار ازمایسخون دادم نرمال بوده .به خاطر عوارض دارویی نگران هستم .
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر