جراحی بسته قلب

در روش جراحی بسته قلب، جراحان قلب عمل جراحی را به وسیله برش های کوچکی در سمت راست قفسه سینه، به عنوان جایگزینی برای جراحی قلب باز انجام می دهند.

جراحان استخوان های سینه را نبریده و از بین دنده ها عمل را انجام می دهند که این برای بسیاری از افراد به درد کمتر و بهبودی سریعتر منجر می شود.

در روش جراحی بسته قلب جراح ممکن است نسبت به جراحی باز، از برخی قسمت های قلب دیدی بهتر داشته باشد. همانند جراحی باز قلب، برخی روند های درمانی جراحی بسته می توانند نیازمند متوقف ساختن موقت قلب و هدایت کردن جریان خون از قلب به سمت دستگاه قلبی ریوی باشند. جراحی بسته قلب می تواند جهت درمان انواعی از اختلالات قلبی استفاده شود.

جراحی بسته بای پس قلب

جراحی بسته قلب به چه منظور انجام می شود؟

بسیاری از انواع روندهای درمانی قلب می توانند توسط جراحی بسته قلب انجام شوند. روندهای درمانی جراحی بسته قلب می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • ترمیم و تعویض دریچه میترال
 • ترمیم و تعویض دریچه سه لختی
 • تعویض دریچه آئورت
 • نقص دیواره بین دهلیزی و بستن سوراخ بیضی باز
 • جراحی نقص دیواره دهلیزی بطنی
 • عمل maze جهت درمان فیبریلاسیون دهلیزی
 • عمل بای پس عروق کرونری قلب
 • برداشتن ورید صافن جهت عمل جراحی بای پس عروق کرونری قلب

مزایای احتمالی جراحی بسته قلب چیست؟

عمل جراحی بسته قلب گزینه ای درمانی برای همه افراد نمی باشد اما می تواند به افرادی که این عمل برای آنها مناسب است، مزایایی احتمالی ارائه دهد. مزایای احتمالی عمل جراحی بسته نسبت به عمل جراحی باز شامل موارد زیر می شوند:

 • از دست دادن خون کمتر
 • خطر عفونت کمتر
 • آسیب و درد کمتر
 • زمان بستری کمتر، بهبود سریعتر و بازگشت زودتر به فعالیت های عادی
 • جای زخم ها کوچک تر بوده و کمتر توجه را به خود جلب می کنند.

جراحی کم تهاجمی قلب

عمل جراحی بسته قلب برای چه کسانی مناسب است؟

عمل جراحی بسته قلب برای هرکسی مناسب نیست. پزشک و تیم درمان با بیمار همکاری خواهند کرد تا تعیین کنند عمل جراحی بسته قلب گزینه ای خوب برای درمان بیماری او می باشد یا خیر.

پزشک و تیم درمان جهت تعیین مناسب بودن عمل جراحی بسته قلب برای فرد او را ارزیابی می کنند. در این ارزیابی، پزشک معاینه ای فیزیکی، مروری بر سابقه پزشکی و چند آزمایش را برای فرد انجام خواهد داد.

عمل جراحی بسته قلب می تواند عملی پیچیده باشد. احتمال دارد که پزشکان به بیمار توصیه کنند که عمل جراحی خود را در یک مرکز پزشکی انجام دهد که جراحان و تیم جراحی با تجربه و آموزش دیده ای در زمینه انجام عمل جراحی بسته قلب و روند های درمانی تهاجمی دارد.

خطرات عمل جراحی بسته قلب

عمل جراحی بسته قلب می تواند دارای خطراتی مشابه خطرات عمل جراحی باز باشد. از جمله:

 • خونریزی
 • سکته مغزی
 • عفونت زخم
 • ضربان غیرعادی قلب (آریتمی)
 • مرگ

چگونگی آماده شدن برای عمل

قبل از عمل جراحی بسته قلب پزشک و تیم درمان خطرات احتمالی این جراحی و مواردی را که بیمار می تواند قبل، حین و بعد از عمل انتظار داشته باشد به بیمار توضیح خواهند داد.

پزشک و تیم درمان در ارتباط با نگرانی هایی که بیمار می تواند راجع به عمل جراحی بسته قلب داشته باشد با یکدیگر تبادل نظر می کنند. پزشک یا عضو دیگری از تیم درمان می تواند با بیمار در ارتباط با دستورالعمل هایی از پیش تهیه شده و دیگر اطلاعاتی که باید قبل از عمل مد نظر قرار گیرند صحبت کند.

ممکن است فرد نیاز به تراشیدن مو های خود در محلی که عمل قرار است انجام شود داشته باشد. بیمار باید قبل از پذیرش در بیمارستان جهت جراحی، با خانواده خود در ارتباط با بستری در بیمارستان و کمک هایی که هنگام بازگشت به خانه ممکن است نیاز داشته باشد صحبت کند.

پزشک و تیم درمان ممکن است دستور العمل های مشخصی را به بیمار دهند تا در حین دوران بهبودی و هنگام بازگشت به خانه از آنها پیروی کند.

غذا و داروها

با پزشک خود در ارتباط با موارد زیر صحبت کنید:

✅ زمان مصرف داروهایی که قبلا به طور معمول مصرف کرده اید و امکان پذیر بودن مصرف آنها قبل از عمل جراحی

✅ زمان قطع خوردن و آشامیدن در شب قبل از جراحی

✅ لباس ها و موارد شخصی

تیم درمان ممکن است به بیمار توصیه کند چندین مورد را همراه خود به بیمارستان بیاورد از جمله:

✔ لیست دارو های مصرفی

✔ عینک، سمعک و دندان مصنوعی

✔ موارد رسیدگی شخصی مانند برس، شانه، مسواک و وسایل تراشیدن مو

✔ لباس های آزاد و راحت

✔ یک کپی از دستورالعمل از پیش تهیه شده که به بیمار داده شده است.

✔ مواردی که می توانند سبب آرامش خاطر بیمار شوند مانند یک پخش کننده موسیقی قابل حمل یا کتاب

در حین جراحی از استفاده از موارد زیر خودداری کنید:

✔ زیورآلات

✔ عینک

✔ لنز های تماسی

✔ دندان مصنوعی

✔ لاک ناخن

موارد احتیاط در ارتباط با داروها و حساسیت ها

با پزشک خود درباره موارد زیر صحبت کنید:

هرگونه دارویی که با خود به بیمارستان آورده اید و زمان مصرف آن دارو در روز عمل و حساسیت ها و واکنش هایی که به داروها داشته اید.

چیزی که می توان انتظار داشت.

در حین عمل

عمل جراحی بسته قلب شامل جراحی قلب به کمک ربات، جراحی توراکوسکوپی یا جراحی از طریق برشی کوچک در سینه (عمل قلب با دسترسی مستقیم و تهاجم کمتر) می شود. در تمامی انواع عمل جراحی بسته قلب، جراحان از طریق برش های کوچکی در بین دنده ها به قلب دسترسی پیدا می کنند. برای برخی عمل ها، فرد ممکن است به یک دستگاه قلبی ریوی متصل شود تا در حین عمل خون را در بدن او به جریان اندازد.

جراحی به کمک ربات

عمل جراحی قلب به کمک ربات

در عمل جراحی قلب به کمک ربات، دقیقا همان کاری که در عمل سنتی باز قلب انجام می شد به کمک ربات هایی که به عنوان دست های جراح هستند انجام می شود. در حین این عمل، جراح بر روی یک دستگاه از راه دور کار کرده و قلب را در نمایی بزرگ شده و سه بعدی بر روی یک نمایشگر می بیند.

به وسیله دستگاه کنترل از راه دور حرکات دست جراح دقیقا به حرکات بازوهای رباتی بر روی تخت عمل تبدیل می شوند. این بازو ها حرکتی مانند حرکت مچ انسان دارند. یک جراح دوم و تیم جراحی بر روی تخت عمل نیز همکاری کرده و ابزارهای متصل به بازوهای رباتیک را تعویض می کنند.

عمل به کمک به ربات

جراحی توراکوسکوپی

در جراحی توراکوسکوپی (گاهی اوقات مینی توراکوسکوپی نیز نامیده می شود)، جراح لوله ای باریک و دراز (توراکوسکوپ) که حاوی یک دوربین ریز و با کیفیت بالا می باشد را از طریق برش به درون سینه می فرستد. جراح با استفاده از ابزارهای بلند وارد شده به برش های کوچک بین دنده ها قلب را ترمیم می کند.

پس از عمل

بیمار معمولا یک روز یا بیشتر را در بخش مراقبت های ویژه (ICU) سپری خواهد کرد. از طریق خط های وریدی به بیمار دارو، مایعات و مواد تغذیه ای داده می شود. لوله های دیگر ادرار، مایعات و خون را به ترتیب از مثانه، قلب و ریه خارج می کنند. همچنین احتمال دارد به بیمار اکسیژن نیز داده شود.

پس از بخش مراقبت های ویژه، بیمار برای چندین روز به اتاقی معمولی از بیمارستان برده می شود. زمانی را که بیمار در بیمارستان سپری می کند متغییر بوده و به جراحی و وضعیت او بستگی دارد. تیم درمانی بیمار، وضعیت او را پایش کرده و علائم عفونت را در نواحی که برش ها قرار دارند پایش می کنند.

تیم درمانی ممکن است فشارخون، تنفس و ضربان قلب بیمار را نیز بررسی کند. تیم درمانی بیمار جهت مدیریت دردی که بیمار ممکن است پس از عمل احساس کند با او همکاری کرده و ممکن است درخواست کند که بیمار همزمان با افزایش مرحله به مرحله فعالیت و بهبود یافتن به ترتیب به طور معمول راه رفته و تمرینات تنفسی انجام دهد.

پزشک می تواند دستورالعمل هایی را جهت پیروی در حین بهبودی به بیمار بدهد که شامل پایش علائم عفونت در برش ها، مراقبت مناسب از برش ها، مصرف دارو ها، مدیریت درد و دیگر عوارض پس از جراحی می شوند.

نتایج

پس از عمل جراحی بسته قلب، فرد می تواند بهبودی در کیفیت زندگی و کاهشی در علائم را داشته باشد. پزشک در ارتباط با زمانی که بیمار می تواند به فعالیت های روزانه مانند کار کردن، رانندگی و ورزش کردن باز گردد دستورالعمل هایی را به بیمار ارائه می دهد.

بیمار باید درجلساتی که جهت ملاقات با پزشک در آینده برنامه ریزی شده اند شرکت کند. همچنین ممکن است بیمار چندین آزمایش جهت ارزیابی و پایش وضعیت خود نیز انجام دهد. احتمال دارد پزشک دستورالعمل هایی جهت انجام تغییراتی در سبک زندگی مانند فعالیت فیزیکی، رژیم تغذیه ای سالم، مدیریت استرس و اجتناب از مصرف تنباکو به بیمار بدهد.

پزشک می تواند شرکت در برنامه های توانبخشی قلبی را به بیمار توصیه کند. این برنامه ها، برنامه هایی آموزشی و ورزشی هستند که به افزایش سلامت بیمار و بهبود او پس از جراحی کمک می کند.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من قلبم 36mm
  سوراخ اکو کردم برج ۶ الان هنوز در قفسه سینه درد بیشتر شده و نفسم بند میاد میشه عمل بسته انجام بدهم من ورزشکارم داور بینالمللی بسکتبال و میخواهم هرچه زودتر برای تست دو داوری اماده شوم ایا شما انجام میدهید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   لطفا اکوکاردیوگرافی را ارسال نمایید
 • تصویر کاربر آرزو جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید..پدر من دکترای اصفهان بهش گفتن که مادرزادی یکی از رگهاشون گرفتگی داره ..آنژیو هم کردن باز نشدو بعد هم سیتی آنژیو ..الان براشون عمل را انتخاب کردن ..به نظر شما عمل باز بهتره یا بسته..پدرم ۶۳ سال دارن...ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   نتیجه انژیو را ارسال نمایید
 • تصویر کاربر مهماندوستی یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض تبریک سال نو
  جناب آقای دکتر، پدر بنده با تشخیص بسته بودن ۲ عروق پرشاخه قرار است ۱۷ فروردین جراحی قلب باز شوند. پزشکانی که پیششان رفتیم فرمودند با انژیوپلاستی نیز باز نمیشود. تنها راه جراحی است.
  در این یک ماهه پدرم با تغذیه و دمنوش های گیاهی رژیم غذایی را رعایت کردند. ایشان حس می کنتد مثل سابق تنگس نفس ندارند. امکانش هست شما با روش عمل بسته قلب ایشان را درمان کنید تا به عمل قلب باز نکشد.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   متاسفانه باید بیمار هم در این شرایط حتما ویزیت شود
   فیلم انژیوگرافی بازبینی شود و تصمیم گیری شود
 • تصویر کاربر هاشم یکشنبه ۴ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر امیدوارم همیشه سالم باشید
  من 24 سال سن دارم حدودا 6 ساله pvc دارم البته خیلی کم گاهی چند ماه اصلا ندارم ولی یه ماه هایی چند بار حس میکنم
  من قبلا ورزش میکردم که به خاطر pvc ورزش رها کردم چون هنگام ورزش خیلی ازارم میداد
  الان دوباره 7 ماه میشه ورزش بدنسازی رو شروع کردم اما از وقتی بدنسازی رو شروع کردم pvc ها بیشتر شدن اما من باز ورزشم ادامه دادم
  تا این که 6 روز قبل حالت شبیه به فشار به شکم بهم دست داد این فشار کم کم به بالا می اومد و انگار سنگینم میکرد نفسم میگرفت و سرم داغ و گیج میشد اولین بار بود اینطوری میشدم وقتی ایتطور شدم یه گوشه خودم انداختم کم کم حالم خوب شد
  مستقیم رفتم بیمارستان نوار قلب گرفتم گفتن مشکلی نداره اکو هم مشکلی نداشت
  ولی از اون روز به بعد هی اینطوری میشم و کلا زندگیم مختل شده البته منم خیلیییی استرسیم این pvc هم بخاطر همین استرس ایجاد شده

  دکتر قلب رفتم میگه سالمم و اینا اصلا علائم قلب نیست ولی دکتر جان من 3 بار نزدیک بود از حال برم
  بدبختی اینجاست هر وقت نوار قلب میگیرن هیچ پیدا نمی کنن اکو هم که سالمه
  جایی که زندگی میکنم تست ورزش ندارن و هولتر هم ندارن
  دکتر یه چیزی دیگه هم بگم من قبلا وقتی پا میشدم یا مینشتم قلب انگار یه جور دیگه میزنه بعد زود نرمال میشه الان این حالت بیشتر شده

  هیچ دردی ندارم نه تو سینه نه تو دست
  فقط از اون اتفاق 3 بار حالتی که ذکر کردم(فشار توشکم بعد سنگینی و سختی تنفس) بهم دس میداد که بعد مراجعه به بیمارستان چون اون حالت میره میگن که سالمم(یک بار به مدت 3 ساعت بستری شدم باز هیچ مشگلی نداشتم) لطفا لطفا لطفا کمکم کنید
  متروال 50 مصرف میکنم
  قبلا پرانول 20 مصرف میکردمم دکتر گفت جاش متروال مصرف کنم
  فعلا 5 روزه بیشتر وقتم دراز کشیدم چون با تحرک بیشتر حس میکنم حالم بدتر میشه

  ببخشید متنش بلند بود چاره ای نداشتم ممنون که خوندید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۴ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   ابتدا انجام هولتر ۲۴ ساعتی rate در حین انجام ورزش وکلیه امور طبیعی و روز مره برای شما ضروری است
 • تصویر کاربر امید شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ..همسربنده چندوقتی است تپش قلب باضربان بالا وحالت خفگی توی گلو که حدود 2ساعت طول میکشد به دکتر مراجعه کردیم گفته یه راه اضافه داره باید عمل بسته انجام بده البته بعداز اکو و یه دستگاه به مدتت 24 ساعت رو سینه نصب کرده بود راهنمایی شما چیست هزینه چقدراست باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بر اساس نتیجه مونیتورینگ ۲۴ ساعتی تصمیم گیری میشود
   بستگی به بیمه شما دارد
 • تصویر کاربر آسیه شنبه ۱۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید جناب آقای دکتر .من دختری 2 ساله دارم که از 9 ماهگی اش بهمون گفتن که سوراخ بین دهلیزی داره که یا بسته میشه یا خیلی راحت با آنژیو میبندیمش ولی الان که دو سالش شده میگن اندازه سوراخ بزرگ هست 17 میل و با آنژیو بسته نمیشه باید با عمل جراحی ببندیمش که اونم چون دختر هس و ما نمیخوایم سینش باز شه گفتن میتونید برید پیش دکتر امیرغفران با عمل مینیمال ببندتش که اونم بیش از 60 ملیون هزینه میگیره.به نظر شما ما چیکار کنیم؟شوهر من یک کارگر است ما توانایی پرداخت چنین هزینه ای نداریم و اینکه آیا واقعا چنین نقصی به عمل احتیاج داره؟درصد ریسک و خطرش چطوریه؟داریم از نگرانی میمیریم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام
   بنظر می‌رسد باید این جراحی انجام شود
   می‌توان از راه تراکوتومی انجام داد

 • تصویر کاربر موسی چهارشنبه ۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پسر بنده متولد سال 74 بوده و به صورت مادرزادی قلبش سوراخ می باشد از بد تولد تاکنون تحت نظر متخصص قلب کودکان در اهواز است (دکتر عبدالرحمن امامی مقدم) چندسال پیش آنژیو شده و بعد از آن مرتبا اکو می شود بیماری پیشرفت نکرده یعنی خوب نشده ولی بدتر هم نشده است
  سوال من این است لطفا بفرمائید بعد از 23 سال از سن ایشان آیا نیاز به جراحی دارد یا همچنان تحت نظر همین دکتر منتظر بماند.
  با تشکر لطفا پاسخ را به ایمیل نیز ارسال فرمائید متشکرم مدارک پزشکی اکو چند هفته پیش موجود است اگر دستور فرمودید ارسال می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   این سوراخ احتمالا بین دو دهلیز است
   اندازه آن اهمیت دارد
   لطفا تصویر اکو را ارسال نمایید
 • تصویر کاربر ریحان دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمهربان
  34سالمه و با علائمی همچون درد قلب که به دست چپم و انگشتان دست چپم انتشار پیدا میکرد در هنگام عصبانیت واسترس به دکتر مراجعه کردم
  ایشون اکو کردند و گفتند افتادگی دریچه میترال دارم که همراه با علامت است و پرانول تجویز کردند و گفتند باید ورزش کنم و سالی یک بار اکو کنم
  ولی وقتی خودم تفسیر اکو رو خوندم و در نت سرچ کردم
  منو بیشتر نگران کرد و انگار از موقعی که متوجه شدم با نارسایی همراهه قلب درد گرفتم و همش فکر مرگم
  Poor color.NL LV function
  Mpv marked
  trivial mr&TR
  پدر من هم دریچه میترالش نارسا شده بود که ده سال پیش عمل کرد
  ایا راهی وجود داره که نارسایی بدتر نشه من شغلم خیلی پر از استرسه واکثرا عصبی میشم ایا این مورد باعث بدتر شدن دریچه میترال میشه ؟
  ایا مجاز به ورزش ایروبیک هستم ?
  متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   افتادگی دریچه میترال در این مقیاس مانع هیچ فعالیتی نیست
   استرس باعث پیشرفت این به اصطلاح بیماری نیست
   توصیه به تکرار اکو خردمنداته است و باعث نگرانی هم نیست
درحال دریافت اطلاعات