آنژین صدری، علائم و راه های درمان آن

امروزه در افراد مسن و گاهی نیز جوانان در ناحیه ی قلب خود دچار درد می شوند. بروز درد درون قفسه سینه میتواند عوامل مختلفی داشته باشد. به طور کلی درد در ناحیه ی قلب را آنژین می نامند که دارای انواعی است و در این مقاله سعی شده است که راه های درمان آن بررسی شود 

آنژین

یک نوع از بیماری های قلبی است که با درد قفسه سینه به علت نرسيدن موقت خون غنی از اکسیژن به قلب مشخص می شود. ایجاد جریان خون نامناسب ناشی از انسداد شريان هاى کرونرى است. شريان هاى كرونرى، عروق خونی هستند که خون را به عضله قلب عرضه می کند.

یک حمله ى آنژين، حمله قلبی نیست، اما امكان داشتن حمله قلبى بالا مى رود. این بیماری دارای سه نوع است و علائم و گزینه های درمانى متفاوتى دارند.

قلب و شريان هاى کرونرى

مانند هر عضله، قلب نيز به یک منبع ثابت اکسیژن و مواد مغذی نياز دارد که توسط خون موجود در شريان هاى کرونرى ايجاد می شود. همانند سایر عضلات، هر چه قلب سخت تر کار کند، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری نیاز خواهد داشت.

با این حال، شريان هاى کرونرى می توانند تنگ و یا مسدود شوند، که می تواند مقدار خون ورودى به عضله قلب را کاهش دهد. هنگامی که شريان های عروق کرونری قادر به عرضه کافی خون غنی از اکسیژن به قلب نباشند، علائم آنژین می تواند رخ دهد.

انواع آنژین

انواع آنژین

سه نوع آنژین وجود دارد.

 • پایدار
 •  ناپایدار
 • نوع ديگر (همچنین به عنوان آنژین پرينزمتال شناخته می شود.)

1- پایدار

آنژین پایدار شایع ترین نوع آن است. این بیماری زمانى اتفاق می افتد که قلب سخت تر از معمول كار مى كند. یک الگوی منظم با این شرایط وجود دارد. پس از چندین حمله، شما مى توانيد الگوى آن را تشخیص دهید و پیش بینی کنید که چه زمانی اتفاق می افتد. درد چند دقيقه پس از استراحت یا مصرف داروهای مورد نیاز از بين مى رود .

2- ناپايدار

این وضعیت یک وضعیت خطرناک است که نیاز به درمان فورى دارد. این آنژين نشانه ای است که حمله قلبی ممكن است به زودی رخ دهد. بر خلاف نوع پایدار، از الگويى پیروی نمی کند. این آنژين می تواند بدون فعاليت فیزیکی رخ می دهد و با استراحت یا دارو بهبود نمى يابد.

3- نوع ديگر

آنژین نوع ديگر معمولا نادر است و معمولا در حالت استراحت رخ می دهد. درد می تواند شدید باشد و معمولا بین نیمه شب و صبح زود اتفاق می افتد. این درد معمولا بازمصرف دارو بهبود مى يابد.

علل آنژین

آنژین ناشی از فقدان موقت خون غنی از اکسیژن به عضله قلب است. این کاهش جریان خون می تواند به دلایل مختلف اتفاق بیافتد و بر اساس نوع آنژين متفاوت مى باشد. به طور معمول، علت آنژين ، بیماری بیماری عروق کرونر است . گاهی اوقات انواع بیماری های قلبی ديگر (مانند تنگی آئورت) یا فشار خون بالا کنترل نشده می توانند باعث ایجاد آنژین شوند.

محرك هاى آنژين

برای بسیاری از افراد (به ویژه افرادی که دارای آنژین پایدار هستند) محرك هاى علائم عبارتند از:

– تمرین فیزیکی، مانند ورزش، دويدن، یا فعالیت جنسی
– احساس (استرس، خشم، ترس)
– قرار گرفتن در معرض دمای شدیدا گرم یا سرد
– وعده غذایی سنگین
– سیگار کشیدن.

آنژين ناپایدار و نوع ديگر آن معمولا با عوامل محرك مرتبط نيستند .

محرک های آنژین

عوامل خطر

عوامل خطر آنژین عبارتند از:

 • بیماری عروق کرونر، همچنین به عنوان بیماری قلبی عروقی شناخته شده است
 • سایر بیماری های قلب مانند تنگی يا هايپرتروفى آئورت
 • حمله قلبی قبلی
 • سن.

نوع پایدار و ناپایدار بیشتر در افراد مسن اتفاق می افتند. افراد مبتلا به آنژین نوع ديگر اغلب جوانتر هستند .

علائم آنژین

افراد مبتلا به حمله آنژين معمولا ناراحتی (اغلب درد مانند فشار) در داخل یا اطراف نواحى زير را احساس مى كنند:

✔ قفسه سینه
✔ شانه ها
✔ فک
✔ گردن
✔ پشت

این درد ممکن است مانند فشار به قفسه سینه احساس شود. این درد معمولا دو تا پنج دقیقه طول می کشد.

سایر علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:

✔ سوء هاضمه یا سوزش سر دل
✔ حالت تهوع
✔ خستگی
✔ تنگی نفس
✔ تعریق
✔ سرگیجه
✔ ضعف.

همه ى درد هاى قفسه سینه به دليل آنژين نیستند. شرایط دیگرى نيز می توانند باعث ناراحتی یا درد در قفسه سینه شوند، مانند:

 • سوزش سر دل
 • زخم معده
 • مشکلات عضلانی
 • ذات الریه
 • حمله قلبی

علائم آنژین

التهاب در اطراف قلب

حمله ى آنژین صدری یک حمله قلبی نیست، اما این بدان معنی است که احتمال حمله قلبی بيشتر است. درد ناشی از آنژین صدری به معنی آن است که برخی از ماهیچه های قلب به طور موقت خون دریافت نمی کنند. از سوی دیگر، حمله قلبی هنگامی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از قلب ناگهانى و به طور دائم قطع شود، كه معمولا توسط لخته خون رخ مى دهد. این حالت می تواند باعث آسیب جدی به قلب شود.

برخی علائم جدی وجود دارند که نشان می دهد شما دچار حمله قلبی شده ايد. اگر هر يك از این علائم را داشتيد، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید:

– درد و ناراحتی که بسیار بد است، بدتر می شود و بیش از 20 دقیقه طول بكشد .
– درد و یا ناراحتی همراه با ضعف، احساس ناراحتى با معده، تعريق یا غش کردن
– درد و یا ناراحتی که با مصرف دارو بهبود نمى يابد
– درد یا ناراحتی که تا به حال تجربه نكرده ايد .

آنژین چگونه تشخیص داده می شود؟
به منظور تشخیص آنژین، پزشك از شما تعدادی سوال مى پرسد؛ معاینه فیزیکی انجام مى دهد، به علائم و نشانه ها مى پردازد و آزمايش ها و یا روش های خاصی را پیشنهاد می کند. این روش ها به شرح زیر است:

 • مشخص مى كند که آیا اصلا آنژین دارید يا خير
 • میزان و شدت بیماری را تعیین مى كند
 • علل احتمالی دیگر علائم را رد مى كند.

درمان آنژین

درمان آنژین

درمان آنژین می تواند شامل تغییر سبک زندگی، دارو و روش های خاص باشد. درمانى كه شما و پزشکتان انتخاب خواهيد كرد به احتمال زیاد به سلامت کلی شما، شدت بیماری و خطر ابتلا به آن در آینده بستگی خواهد داشت.

اهداف درمان عبارتند از:

✔ کاهش علائم و شدت آنژین صدری
✔ جلوگیری یا کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی و مرگ مرتبط با آن.

اگر علائم شما خفیف است و بدتر نمی شود، تغییرات شیوه زندگی و دارو ممکن است تنها درمان مورد نیاز باشند. با این حال، آنژین ناپایدار وضعیت اضطراری است که نیاز به درمان در بیمارستان دارد.

راه های پيشگیری 

یک ضرب المثل قدیمی مى گويد، پیشگیری بهتر از درمان است. این مثل قطعا مربوط به آنژین است. از آنجایی که این یک بیماری قابل پیشگیری است، فرد می تواند بازافزايش دانش خود شانس توسعه ى آن را كاهش دهد.

صرف نظر از سن، وضعیت پس زمینه یا وضعیت سلامتی شما می توانيد خطر ابتلا به آنژین را کاهش دهید. حفاظت از قلب می تواند به اندازه پیاده روی سریع، سوپ سبزیجات و یا حفظ وزن سالم ساده باشد.

خبر خوب در مورد آنژین

تحقیقات نشان می دهند که افراد می توانند به میزان 82 درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و آنژین را با عادات سالم كاهش دهند.

برای حفاظت از سلامت قلب، هيچ گاه دیر نشده است. یک مطالعه جديد نشان می دهد که در میان افراد 70 تا 90 ساله داشتن شیوه زندگی سالم، تقریبا دو سوم احتمال بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
pvc

سلام اقای دکتر من بطور تصادفی در بیمارستان امام در حالی که برای ضربه انگشت پا مراجع کردم با ضرباbigemini Pvc تشخیص داده شدم و تنها علایم قلبی که می توانم به ان اشاره کنم تپش قلب و سرگیجه می باشد حالا پس مراجعه به دکتر به من گفتن که دو راه وجود دارد یکی عمل ابلیشن و یکی درمان یک دورهبا دارو ولی تاکید بیشتری روی عمل بود حالا تصمیم گیری برای من سخت است خواهش می کنم مرا راهنمایی کنین مشاهده پاسخ دکتر
2
عمل قلب باز

باسلام خدمت شما دکتر محترپدرم حدودا یک ماهه پیش عمل قلب باز انجام داده ودر این مدت مشکلی نداشتند تا چند روز پیش که اسهال شدید داشتند و حالت تهوع هم داشتندکه با رفتن به دکتر عمومی بهتر شدند که باز الان دست وپای ایشان ورم کرده که الان کم شده و ورم به صورت ش رفته در ضمن دو سه روز پیش تب هم داشتند که بعد از مدنی از تمام بدنش باخارش شدید که قرمزی هایی در بدنش پیدا شد ودوروز است که بیشتر اوقات خواب هست وحالت کسلی دارد
خواهشمند است راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
3
درد مكرر قلب

سلام 27سالمه 4سال پیش به دکتر مراجعه کردم خیلی کم افتادگی دریچه ميترال دارم تپش قلب هم دارم استرسم خیلی زیاد شده 3ماهي میشه درد قلب دارم به دست چپم میزنه تنگی نفس هم پیدا کردم حتی وقتی که آروم هستم درد میاد سراغم دکتر رفتم میگن مشکلی نداری ولی درد اذیتم میکنه پدرم هم عمل قلب باز کردند رگ هاشون گرفته بود برادرم مشکل مادرزادي سوارخ کوچیک داشت که احتياجي ب عمل نداشتن با این شرایط توصيه شما برای من چيه ممنون ميشم. مشاهده پاسخ دکتر
4
درد مكرر قلب

سلام 27سالمه 4سال پیش به دکتر مراجعه کردم خیلی کم افتادگی دریچه ميترال دارم تپش قلب هم دارم استرسم خیلی زیاد شده 3ماهي میشه درد قلب دارم به دست چپم میزنه تنگی نفس هم پیدا کردم حتی وقتی که آروم هستم درد میاد سراغم دکتر رفتم میگن مشکلی نداری ولی درد اذیتم میکنه پدرم هم عمل قلب باز کردند رگ هاشون گرفته بود برادرم مشکل مادرزادي سوارخ کوچیک داشت که احتياجي ب عمل نداشتن با این شرایط توصيه شما برای من چيه ممنون ميشم. مشاهده پاسخ دکتر
5
سکته قلبی

پدر من سکته قلبی کردند و یکی از رگ های قلب ایشون کامل بسته شده
به نظر شما از طریق بالن امکان باز شدن رگ وجود دارد ؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
درد قلب كودك

باسلام پسر من ٢سال و نيم پيش مشكل Asdداشت كه با عمل جراحي در مان شد حالا در روز چند بار به مدت ٢يا ٣دقيقه درد قلب ميشود ايا مشكلي دارددر ضمن ٥ماه پيش اكو شد و مشكلي نداشته مشاهده پاسخ دکتر
7
انوریسم قلبی

سلام
جناب دکتر حسین زاده
در سیتی آنژیو در شریان اصلی چپ یک انوریسم پنج میلیمتری تشخیص داده شده است
اخیرا سه بار فشارخون تا هفده هم رفته بدون هیج مشکل قبلی
آیا نیاز به بررسی بیشتر سایرعروق هست یا حتی اقدامی برای این انوریسم باید انجام داد یا خیر
اگر نیاز به مراجعه هست لطفا بفرمایید
خیلی از محبت شما ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر
8
مشاوره

سلام من 5ماه قبل عمل قلب باز انجام دادم الان روی قفسه سینه ودست چپمم درد وسوزش دارم دست چپم درد می کنه لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
9
درد سینه سمت چپ

سلام مدت یک ماهه دردی تو قفس سینه ی چپ و پشت شانه دارم خیلی شدیده نوار قلب گرفتم قلبم سالمه فشارمم خوبه آمپول و داروی گرفتگی عضلانیم استفاده کردم اما بازم درد دارم میشه بگین مشکلم چیه مشاهده پاسخ دکتر
10
تعویض دریچه

باسلام خدمت شما.پدر من 70سالشه..و هیچ بیماری زمینه ای اعم از چربی خون .فشارخون،دیابت...ندارد و حدود شش ماه پیش به علت ابتلا به سرماخوردگی و عدم درمان مناسب ..مبتلا به برونشیت شده..و به دنبال تنگی نفس مجبور به انتقال به بیمارستان گردید که با شروع انتی بیوتیک تزریقی و ماسک اکسیژن مشکل مرتفع گردید..به دنبال این اتفاق با وجود عدم تغییرات نواری و ریتم قلبی.پزشک اکوی فلب هم اجام داد که منجر به تشخیص تنگی دریچه آئورت و میترال گردید....و تا امروز بیمار ما مشکل بالینی اعم از تنگی نفس.درد قفسه سینه.ادم...ندارد اما بررسی های پاراکلینیکی و آنژیوگرافی مشکل تنگی دریچه را تایید می نماید..اما عروق هیچ مشکلی ندارد..باتوجه به شرح حال بالینی بیمار و ادامه زندگی طبیعی پدرم و انجام فعالیت ها با روال معمول ایا عمل قلب باز و تعویض دریچه به عدم انجام آن اولویت دارد ..زیرا با توجه به نوع کیفیت زندگی و مشکلات بعد عمل ما در انتخاب جراحی برای بیمارمان دچار تردید هستیم..که آیا انتخاب درستی استّ..تشخیص تنگی آئورتsever. و تنگی میترالmodret to sever بوده..و EF بیمار55الی60درصد بوده... مشاهده پاسخ دکتر