آنژین صدری، علائم و راه های درمان آن

امروزه در افراد مسن و گاهی نیز جوانان در ناحیه ی قلب خود دچار درد می شوند. بروز درد درون قفسه سینه میتواند عوامل مختلفی داشته باشد. به طور کلی درد در ناحیه ی قلب را آنژین می نامند که دارای انواعی است و در این مقاله سعی شده است که راه های درمان آن بررسی شود 

آنژین

یک نوع از بیماری های قلبی است که با درد قفسه سینه به علت نرسيدن موقت خون غنی از اکسیژن به قلب مشخص می شود. ایجاد جریان خون نامناسب ناشی از انسداد شريان هاى کرونرى است. شريان هاى كرونرى، عروق خونی هستند که خون را به عضله قلب عرضه می کند.

یک حمله ى آنژين، حمله قلبی نیست، اما امكان داشتن حمله قلبى بالا مى رود. این بیماری دارای سه نوع است و علائم و گزینه های درمانى متفاوتى دارند.

قلب و شريان هاى کرونرى

مانند هر عضله، قلب نيز به یک منبع ثابت اکسیژن و مواد مغذی نياز دارد که توسط خون موجود در شريان هاى کرونرى ايجاد می شود. همانند سایر عضلات، هر چه قلب سخت تر کار کند، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری نیاز خواهد داشت.

با این حال، شريان هاى کرونرى می توانند تنگ و یا مسدود شوند، که می تواند مقدار خون ورودى به عضله قلب را کاهش دهد. هنگامی که شريان های عروق کرونری قادر به عرضه کافی خون غنی از اکسیژن به قلب نباشند، علائم آنژین می تواند رخ دهد.

انواع آنژین

انواع آنژین

سه نوع آنژین وجود دارد.

 • پایدار
 •  ناپایدار
 • نوع ديگر (همچنین به عنوان آنژین پرينزمتال شناخته می شود.)

1- پایدار

آنژین پایدار شایع ترین نوع آن است. این بیماری زمانى اتفاق می افتد که قلب سخت تر از معمول كار مى كند. یک الگوی منظم با این شرایط وجود دارد. پس از چندین حمله، شما مى توانيد الگوى آن را تشخیص دهید و پیش بینی کنید که چه زمانی اتفاق می افتد. درد چند دقيقه پس از استراحت یا مصرف داروهای مورد نیاز از بين مى رود .

2- ناپايدار

این وضعیت یک وضعیت خطرناک است که نیاز به درمان فورى دارد. این آنژين نشانه ای است که حمله قلبی ممكن است به زودی رخ دهد. بر خلاف نوع پایدار، از الگويى پیروی نمی کند. این آنژين می تواند بدون فعاليت فیزیکی رخ می دهد و با استراحت یا دارو بهبود نمى يابد.

3- نوع ديگر

آنژین نوع ديگر معمولا نادر است و معمولا در حالت استراحت رخ می دهد. درد می تواند شدید باشد و معمولا بین نیمه شب و صبح زود اتفاق می افتد. این درد معمولا بازمصرف دارو بهبود مى يابد.

علل آنژین

آنژین ناشی از فقدان موقت خون غنی از اکسیژن به عضله قلب است. این کاهش جریان خون می تواند به دلایل مختلف اتفاق بیافتد و بر اساس نوع آنژين متفاوت مى باشد. به طور معمول، علت آنژين ، بیماری بیماری عروق کرونر است . گاهی اوقات انواع بیماری های قلبی ديگر (مانند تنگی آئورت) یا فشار خون بالا کنترل نشده می توانند باعث ایجاد آنژین شوند.

محرك هاى آنژين

برای بسیاری از افراد (به ویژه افرادی که دارای آنژین پایدار هستند) محرك هاى علائم عبارتند از:

– تمرین فیزیکی، مانند ورزش، دويدن، یا فعالیت جنسی
– احساس (استرس، خشم، ترس)
– قرار گرفتن در معرض دمای شدیدا گرم یا سرد
– وعده غذایی سنگین
– سیگار کشیدن.

آنژين ناپایدار و نوع ديگر آن معمولا با عوامل محرك مرتبط نيستند .

محرک های آنژین

عوامل خطر

عوامل خطر آنژین عبارتند از:

 • بیماری عروق کرونر، همچنین به عنوان بیماری قلبی عروقی شناخته شده است
 • سایر بیماری های قلب مانند تنگی يا هايپرتروفى آئورت
 • حمله قلبی قبلی
 • سن.

نوع پایدار و ناپایدار بیشتر در افراد مسن اتفاق می افتند. افراد مبتلا به آنژین نوع ديگر اغلب جوانتر هستند .

علائم آنژین

افراد مبتلا به حمله آنژين معمولا ناراحتی (اغلب درد مانند فشار) در داخل یا اطراف نواحى زير را احساس مى كنند:

✔ قفسه سینه
✔ شانه ها
✔ فک
✔ گردن
✔ پشت

این درد ممکن است مانند فشار به قفسه سینه احساس شود. این درد معمولا دو تا پنج دقیقه طول می کشد.

سایر علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:

✔ سوء هاضمه یا سوزش سر دل
✔ حالت تهوع
✔ خستگی
✔ تنگی نفس
✔ تعریق
✔ سرگیجه
✔ ضعف.

همه ى درد هاى قفسه سینه به دليل آنژين نیستند. شرایط دیگرى نيز می توانند باعث ناراحتی یا درد در قفسه سینه شوند، مانند:

 • سوزش سر دل
 • زخم معده
 • مشکلات عضلانی
 • ذات الریه
 • حمله قلبی

علائم آنژین

التهاب در اطراف قلب

حمله ى آنژین صدری یک حمله قلبی نیست، اما این بدان معنی است که احتمال حمله قلبی بيشتر است. درد ناشی از آنژین صدری به معنی آن است که برخی از ماهیچه های قلب به طور موقت خون دریافت نمی کنند. از سوی دیگر، حمله قلبی هنگامی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از قلب ناگهانى و به طور دائم قطع شود، كه معمولا توسط لخته خون رخ مى دهد. این حالت می تواند باعث آسیب جدی به قلب شود.

برخی علائم جدی وجود دارند که نشان می دهد شما دچار حمله قلبی شده ايد. اگر هر يك از این علائم را داشتيد، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید:

– درد و ناراحتی که بسیار بد است، بدتر می شود و بیش از 20 دقیقه طول بكشد .
– درد و یا ناراحتی همراه با ضعف، احساس ناراحتى با معده، تعريق یا غش کردن
– درد و یا ناراحتی که با مصرف دارو بهبود نمى يابد
– درد یا ناراحتی که تا به حال تجربه نكرده ايد .

آنژین چگونه تشخیص داده می شود؟
به منظور تشخیص آنژین، پزشك از شما تعدادی سوال مى پرسد؛ معاینه فیزیکی انجام مى دهد، به علائم و نشانه ها مى پردازد و آزمايش ها و یا روش های خاصی را پیشنهاد می کند. این روش ها به شرح زیر است:

 • مشخص مى كند که آیا اصلا آنژین دارید يا خير
 • میزان و شدت بیماری را تعیین مى كند
 • علل احتمالی دیگر علائم را رد مى كند.

درمان آنژین

درمان آنژین

درمان آنژین می تواند شامل تغییر سبک زندگی، دارو و روش های خاص باشد. درمانى كه شما و پزشکتان انتخاب خواهيد كرد به احتمال زیاد به سلامت کلی شما، شدت بیماری و خطر ابتلا به آن در آینده بستگی خواهد داشت.

اهداف درمان عبارتند از:

✔ کاهش علائم و شدت آنژین صدری
✔ جلوگیری یا کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی و مرگ مرتبط با آن.

اگر علائم شما خفیف است و بدتر نمی شود، تغییرات شیوه زندگی و دارو ممکن است تنها درمان مورد نیاز باشند. با این حال، آنژین ناپایدار وضعیت اضطراری است که نیاز به درمان در بیمارستان دارد.

راه های پيشگیری 

یک ضرب المثل قدیمی مى گويد، پیشگیری بهتر از درمان است. این مثل قطعا مربوط به آنژین است. از آنجایی که این یک بیماری قابل پیشگیری است، فرد می تواند بازافزايش دانش خود شانس توسعه ى آن را كاهش دهد.

صرف نظر از سن، وضعیت پس زمینه یا وضعیت سلامتی شما می توانيد خطر ابتلا به آنژین را کاهش دهید. حفاظت از قلب می تواند به اندازه پیاده روی سریع، سوپ سبزیجات و یا حفظ وزن سالم ساده باشد.

خبر خوب در مورد آنژین

تحقیقات نشان می دهند که افراد می توانند به میزان 82 درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و آنژین را با عادات سالم كاهش دهند.

برای حفاظت از سلامت قلب، هيچ گاه دیر نشده است. یک مطالعه جديد نشان می دهد که در میان افراد 70 تا 90 ساله داشتن شیوه زندگی سالم، تقریبا دو سوم احتمال بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر. بنده۴۲سال سن دارم وحدودیکسال است که از دردمزمن در سمت چپ سینه درست بالای نوک سینه رنج میبرم وحتی برای اطمینان آنژیوگرافی هم انجام دادم ولی گفتند مشکل قلبی نداری ولی همچنان درد رو دارم و گاهی خیلی آزار دهنده میشه و معمولا چندین ساعت طول میکشه ضمناً فشار خون دارم و روزانه ۱قرص آملوپرس مصرف میکنم وحتی زمانیکه فشار نرمال دارم بازم درد دارم لطفاً راهنمایی بفرمائید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   دردهای قفسه سینه که در ناحیه قلب حس می شوند، همیشه منشا گرفتگی عروق قلبی ندارند. تحریک ابشامه قلب یا ابشامه ریه و نیز رفلکس یا باز گشتن محتویات معده به مری ویا درد های با منشا جدار قفسه سینه نیز مطرح است و در موارد مزمن باید بررسی شوند.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر