آنژین صدری، علائم و راه های درمان آن

امروزه در افراد مسن و گاهی نیز جوانان در ناحیه ی قلب خود دچار درد می شوند. بروز درد درون قفسه سینه میتواند عوامل مختلفی داشته باشد. به طور کلی درد در ناحیه ی قلب را آنژین می نامند که دارای انواعی است و در این مقاله سعی شده است که راه های درمان آن بررسی شود 

آنژین

یک نوع از بیماری های قلبی است که با درد قفسه سینه به علت نرسیدن موقت خون غنی از اکسیژن به قلب مشخص می شود. ایجاد جریان خون نامناسب ناشی از انسداد شریان هاى کرونرى است. شریان هاى کرونرى، عروق خونی هستند که خون را به عضله قلب عرضه می کند.

یک حمله ى آنژین، حمله قلبی نیست، اما امکان داشتن حمله قلبى بالا مى رود. این بیماری دارای سه نوع است و علائم و گزینه های درمانى متفاوتى دارند.

قلب و شریان هاى کرونرى

مانند هر عضله، قلب نیز به یک منبع ثابت اکسیژن و مواد مغذی نیاز دارد که توسط خون موجود در شریان هاى کرونرى ایجاد می شود. همانند سایر عضلات، هر چه قلب سخت تر کار کند، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری نیاز خواهد داشت.

با این حال، شریان هاى کرونرى می توانند تنگ و یا مسدود شوند، که می تواند مقدار خون ورودى به عضله قلب را کاهش دهد. هنگامی که شریان های عروق کرونری قادر به عرضه کافی خون غنی از اکسیژن به قلب نباشند، علائم آنژین می تواند رخ دهد.

انواع آنژین

انواع آنژین

سه نوع آنژین وجود دارد.

 • پایدار
 •  ناپایدار
 • نوع دیگر (همچنین به عنوان آنژین پرینزمتال شناخته می شود.)

1- پایدار

آنژین پایدار شایع ترین نوع آن است. این بیماری زمانى اتفاق می افتد که قلب سخت تر از معمول کار مى کند. یک الگوی منظم با این شرایط وجود دارد. پس از چندین حمله، شما مى توانید الگوى آن را تشخیص دهید و پیش بینی کنید که چه زمانی اتفاق می افتد. درد چند دقیقه پس از استراحت یا مصرف داروهای مورد نیاز از بین مى رود .

2- ناپایدار

این وضعیت یک وضعیت خطرناک است که نیاز به درمان فورى دارد. این آنژین نشانه ای است که حمله قلبی ممکن است به زودی رخ دهد. بر خلاف نوع پایدار، از الگویى پیروی نمی کند. این آنژین می تواند بدون فعالیت فیزیکی رخ می دهد و با استراحت یا دارو بهبود نمى یابد.

3- نوع دیگر

آنژین نوع دیگر معمولا نادر است و معمولا در حالت استراحت رخ می دهد. درد می تواند شدید باشد و معمولا بین نیمه شب و صبح زود اتفاق می افتد. این درد معمولا بازمصرف دارو بهبود مى یابد.

علل آنژین

آنژین ناشی از فقدان موقت خون غنی از اکسیژن به عضله قلب است. این کاهش جریان خون می تواند به دلایل مختلف اتفاق بیافتد و بر اساس نوع آنژین متفاوت مى باشد. به طور معمول، علت آنژین ، بیماری بیماری عروق کرونر است . گاهی اوقات انواع بیماری های قلبی دیگر (مانند تنگی آئورت) یا فشار خون بالا کنترل نشده می توانند باعث ایجاد آنژین شوند.

محرک هاى آنژین

برای بسیاری از افراد (به ویژه افرادی که دارای آنژین پایدار هستند) محرک هاى علائم عبارتند از:

– تمرین فیزیکی، مانند ورزش، دویدن، یا فعالیت جنسی
– احساس (استرس، خشم، ترس)
– قرار گرفتن در معرض دمای شدیدا گرم یا سرد
– وعده غذایی سنگین
– سیگار کشیدن.

آنژین ناپایدار و نوع دیگر آن معمولا با عوامل محرک مرتبط نیستند .

محرک های آنژین

عوامل خطر

عوامل خطر آنژین عبارتند از:

 • بیماری عروق کرونر، همچنین به عنوان بیماری قلبی عروقی شناخته شده است
 • سایر بیماری های قلب مانند تنگی یا هایپرتروفى آئورت
 • حمله قلبی قبلی
 • سن.

نوع پایدار و ناپایدار بیشتر در افراد مسن اتفاق می افتند. افراد مبتلا به آنژین نوع دیگر اغلب جوانتر هستند .

علائم آنژین

افراد مبتلا به حمله آنژین معمولا ناراحتی (اغلب درد مانند فشار) در داخل یا اطراف نواحى زیر را احساس مى کنند:

✔ قفسه سینه
✔ شانه ها
✔ فک
✔ گردن
✔ پشت

این درد ممکن است مانند فشار به قفسه سینه احساس شود. این درد معمولا دو تا پنج دقیقه طول می کشد.

سایر علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:

✔ سوء هاضمه یا سوزش سر دل
✔ حالت تهوع
✔ خستگی
✔ تنگی نفس
✔ تعریق
✔ سرگیجه
✔ ضعف.

همه ى درد هاى قفسه سینه به دلیل آنژین نیستند. شرایط دیگرى نیز می توانند باعث ناراحتی یا درد در قفسه سینه شوند، مانند:

 • سوزش سر دل
 • زخم معده
 • مشکلات عضلانی
 • ذات الریه
 • حمله قلبی

علائم آنژین

التهاب در اطراف قلب

حمله ى آنژین صدری یک حمله قلبی نیست، اما این بدان معنی است که احتمال حمله قلبی بیشتر است. درد ناشی از آنژین صدری به معنی آن است که برخی از ماهیچه های قلب به طور موقت خون دریافت نمی کنند. از سوی دیگر، حمله قلبی هنگامی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از قلب ناگهانى و به طور دائم قطع شود، که معمولا توسط لخته خون رخ مى دهد. این حالت می تواند باعث آسیب جدی به قلب شود.

برخی علائم جدی وجود دارند که نشان می دهد شما دچار حمله قلبی شده اید. اگر هر یک از این علائم را داشتید، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید:

– درد و ناراحتی که بسیار بد است، بدتر می شود و بیش از 20 دقیقه طول بکشد .
– درد و یا ناراحتی همراه با ضعف، احساس ناراحتى با معده، تعریق یا غش کردن
– درد و یا ناراحتی که با مصرف دارو بهبود نمى یابد
– درد یا ناراحتی که تا به حال تجربه نکرده اید .

آنژین چگونه تشخیص داده می شود؟
به منظور تشخیص آنژین، پزشک از شما تعدادی سوال مى پرسد؛ معاینه فیزیکی انجام مى دهد، به علائم و نشانه ها مى پردازد و آزمایش ها و یا روش های خاصی را پیشنهاد می کند. این روش ها به شرح زیر است:

 • مشخص مى کند که آیا اصلا آنژین دارید یا خیر
 • میزان و شدت بیماری را تعیین مى کند
 • علل احتمالی دیگر علائم را رد مى کند.

درمان آنژین

درمان آنژین

درمان آنژین می تواند شامل تغییر سبک زندگی، دارو و روش های خاص باشد. درمانى که شما و پزشکتان انتخاب خواهید کرد به احتمال زیاد به سلامت کلی شما، شدت بیماری و خطر ابتلا به آن در آینده بستگی خواهد داشت.

اهداف درمان عبارتند از:

✔ کاهش علائم و شدت آنژین صدری
✔ جلوگیری یا کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی و مرگ مرتبط با آن.

اگر علائم شما خفیف است و بدتر نمی شود، تغییرات شیوه زندگی و دارو ممکن است تنها درمان مورد نیاز باشند. با این حال، آنژین ناپایدار وضعیت اضطراری است که نیاز به درمان در بیمارستان دارد.

راه های پیشگیری 

یک ضرب المثل قدیمی مى گوید، پیشگیری بهتر از درمان است. این مثل قطعا مربوط به آنژین است. از آنجایی که این یک بیماری قابل پیشگیری است، فرد می تواند بازافزایش دانش خود شانس توسعه ى آن را کاهش دهد.

صرف نظر از سن، وضعیت پس زمینه یا وضعیت سلامتی شما می توانید خطر ابتلا به آنژین را کاهش دهید. حفاظت از قلب می تواند به اندازه پیاده روی سریع، سوپ سبزیجات و یا حفظ وزن سالم ساده باشد.

خبر خوب در مورد آنژین

تحقیقات نشان می دهند که افراد می توانند به میزان 82 درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و آنژین را با عادات سالم کاهش دهند.

برای حفاظت از سلامت قلب، هیچ گاه دیر نشده است. یک مطالعه جدید نشان می دهد که در میان افراد 70 تا 90 ساله داشتن شیوه زندگی سالم، تقریبا دو سوم احتمال بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر. بنده۴۲سال سن دارم وحدودیکسال است که از دردمزمن در سمت چپ سینه درست بالای نوک سینه رنج میبرم وحتی برای اطمینان آنژیوگرافی هم انجام دادم ولی گفتند مشکل قلبی نداری ولی همچنان درد رو دارم و گاهی خیلی آزار دهنده میشه و معمولا چندین ساعت طول میکشه ضمناً فشار خون دارم و روزانه ۱قرص آملوپرس مصرف میکنم وحتی زمانیکه فشار نرمال دارم بازم درد دارم لطفاً راهنمایی بفرمائید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   دردهای قفسه سینه که در ناحیه قلب حس می شوند، همیشه منشا گرفتگی عروق قلبی ندارند. تحریک ابشامه قلب یا ابشامه ریه و نیز رفلکس یا باز گشتن محتویات معده به مری ویا درد های با منشا جدار قفسه سینه نیز مطرح است و در موارد مزمن باید بررسی شوند.
درحال دریافت اطلاعات