بهترین راه های تشخیص و درمان کاردیومیوپاتی(پمپاژ ضعیف قلب)

کاردیومیوپاتی یک بیماری است که کار پمپ کردن خون به بقیه ی بدن را سخت می کند. در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع این بیماری می تواند عوارض خطرناکی چون نارسایی قلبی را به همراه داشته باشد.

در مقاله قبل درباره انواع، علائم و علل کاردیومیوپاتی صحبت شد. در ادامه قصد داریم به روش های تشخیص و درمان این بیماری بپردازیم.

تشخیص کاردیومیوپاتی

برای تشخیص کاردیومیوپاتی پزشک یک معاینه ی جسمانی انجام خواهد داد، یک سابقه ی پزشکی شخصی و خانوادگی میگیرد و از شما میپرسد که چه زمانی علائمتان ایجاد می شوند. برای مثال، آیا ورزش باعث شروع علائمتان میشود یا خیر. اگر پزشکتان گمان کند که شما دچار کاردیومیوپاتی هستید، ممکن است نیاز باشد که چندین آزمایش انجام دهید تا مشکل شما تشخیص داده شود، مانند:

1) عکس اشعه ی ایکس قفسه ی سینه (CXR)

تصویری از قلب شما که نشان می دهد قلبتان بزرگ شده است یا خیر.

اکوی قلبی برای آریتمی

2) اکوکاردیوگرام

این آزمایش با استفاده از امواج صوتی یک تصویر از قلب شما ایجاد میکند، تصویری که اندازه و حرکات قلب در هنگام تپش را نشان می دهد. این آزمایش دریچه های قلبی شما را ارزیابی میکند و به پزشک شما کمک میکند تا علت ایجاد علائمتان را دریابد.

3) نوارقلب (ECG)

در این آزمایش غیر تهاجمی، الکترود هایی روی پوست شما متصل میشوند تا ایمپالس های الکتریکی قلب شما را اندازه گیری کنند. نوارقلب میتواند اختلالات فعالیت الکتریکی قلب را نشان دهد، چیزی که میتواند منجر به ریتم قلبی غیر طبیعی و آسیب دیدگی ناحیه ای شود.

4) تست ورزش

ریتم قلبی شما، فشار خون و تنفستان در هنگام پیاده روی بر روی تردمیل پایش خواهند شد. پزشک این آزمایش را توصیه می کند تا علائم را ارزیابی کند، ظرفیت ورزشی شما را بررسی کند و بررسی کند که آیا ورزش ریتم غیر طبیعی قلب شما را تحریک می کند یا خیر.

5) کاتترگذاری قلب (آنژیوگرافی)

یک لوله ی نازک (کاتتر) در کشاله ی ران شما وارد خواهد شد و از طریق عروق خونی شما به قلبتان وارد می شود. ممکن است پزشک یک نمونه ی کوچک (بیوپسی) از قلب شما برای بررسی های آزمایشگاهی بگیرد. فشار درون حفرات قلب شما میتواند اندازه گیری شود تا مشاهده شود که چه مقدار نیرو برای پمپ کردن خون توسط قلب وارد میشود.
ممکن است پزشک نوعی رنگ به درون عروق خونی شما تزریق کند تا در روی تصویر اشعه ی ایکس آن را مشاهده کند (آنژیوگرافی قلب). این آزمایش برای آن انجام میشود تا مطمئن شوند انسدادی در عروق خونی شما وجود نداشته باشد.

6) ام آر آی قلبی

در این آزمایش با استفاده از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی از قلب شما تصویری ایجاد میشود. ام آر آی قلبی ممکن است در کنار اکوکاردیوگرافی استفاده شود، به خصوص اگر تصویری که از اکوکاردیوگرافی تهیه شده است برای تشخیص قطعی کمک کننده نباشد.

7) سی تی اسکن قلبی

شما روی یک میز و درون یک دستگاه دونات مانند دراز میکشید. تابنده ی اشعه ایکس درون دستگاه قرار دارد و در اطراف شما میچرخد و تصاویر مختلفی از قلب و قفسه ی سینه میگیرد تا اندازه ی قلب و عملکرد دریچه های قلبی شما را ارزیابی کند.

8) آزمایش خون

آزمایش های خون متفاوتی ممکن است انجام شوند، شامل آن هایی که کلیه های شما، عملکرد تیروئید و کبد و مقدار آهن خون شما را بررسی میکنند.

آزمایش خونی وجود دارد که میتواند BNP شما را اندازه گیری کند، پروتئینی که در قلب شما تولید میشود. ممکن است مقدار خونی BNP شما در هنگام نارسایس قلب، که یکی از عوارض شایع کاردیومیوپاتی است، افزایش یابد.

9) آزمایش ژنتیک یا غربالگری

کاردیومیوپاتی ممکن است وراثتی باشد. برای آزمایش ژنتیک با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است پزشکتان برای اعضای درجه اول خانوده ی شما غربالگری یا آزمایش ژنتیک درخواست کند.

درمان کاردیومیوپاتی

هدف از درمان کاردیومیوپاتی مدیریت علائم و نشانه های شما، جلوگیری از بدتر شدن مشکلتان و کاهش خطر عوارض در شما می باشد. درمان بر اساس آن که شما کدام نوع کاردیومیوپاتی را دارید انجام میشود.

1) داروها

ممکن است پزشک برای بهبود توانایی پمپ کردن قلب شما، بهبود جریان خونتان، کاهش فشار خون، آرام کردن ریتم قلبی شما، حذف تجمع مایع اضافی از بدنتان و پیشگیری از تشکیل لخته ی خون داروهایی تجویز کند.

قبل از مصرف هر کدام از این داروها با پزشک خود در مورد عوارض جانبی آن ها صحبت کنید.

2) دستگاه های ایمپلنت با جراحی

انواع مختلف دستگاه ها میتوانند در قلب شما قرار داده شوند تا عملکرد آن را بهبود ببخشند و علائم شما را از بین ببرند، مانند:

# کاردیوورتر

دفیبریلاتور قابل کاشت (ICD). این دستگاه عملکرد قلب شما را پایش میکند و در زمان نیاز برای کنترل ریتم های غیر طبیعی قلب شوک الکتریکی تولید می کند. این دستگاه کاردیومیوپاتی را درمان نمیکند، اما آن را تحت مراقبت دارد و ریتم های غیر طبیعی را کنترل میکند که یکی از عوارض جانبی خطرناک این بیماری می باشد.

# دستگاه کمک بطنی (VAD)

این دستگاه به گردش خون قلب شما کمک می کند. این دستگاه معمولا بعد از این که درمان های کم تهاجم تر موفق نبودند استفاده می شود. همچنین میتواند به عنوان درمان طولانی مدت یا کوتاه مدت در زمان انتظار برای پیوند قلب انجام شود.

# ضربان ساز

این دستگاه کوچک زیر پوست و در قفسه ی سینه یا شکم قرار داده میشود و با استفاده از ایمپالس های الکتریکی ریتم قلب را کنترل میکند.

3) فرآیند های غیر جراحی

فرآیند های دیگری که برای درمان کاردیومیوپاتی یا آریتمی استفاده می شوند شامل موارد زیر هستند:

# تخریب سپتوم

قسمت کوچکی از عضله ی قلبی ضخیم شده با استفاده از تزریق الکل از طریق یک لوله ی نازک و دراز (کاتتر) به درون شریانی که آن ناحیه را خونرسانی میکند، تخریب میشود. این کار به خون اجازه میدهد که در آن ناحیه جریان پیدا کند.

# ابلیشن با امواج

برای درمان ریتم غیر طبیعی قلب، پزشک از طریق عروق خونی یک لوله ی بلند و انعطاف پذیر (کاتتر) را به قلب شما میفرستد. الکترودی که در راس کاتتر قرار دارد به یک نقطه ی کوچک از بافت غیر طبیعی قلب که باعث ریتم غیر طبیعی شده است انرژی وارد میکند تا به آن صدمه بزند.

جراحی قلب باز

4) جراحی

انواع جراحی که برای درمان کاردیومیوپاتی استفاده میشوند شامل موارد زیر هستند:

# سپتال میوکتومی

در این جراحی قلب باز، جراح قسمتی از عضله ی دیواره قلبی (سپتوم) که دو بطن قلبی را از هم جدا میکند و ضخیم شده است را برمی دارد. برداشت قسمتی از عضله ی قلبی جریان خون قلبی را بهبود می بخشد و نارسایی دریچه ی میترال را کاهش میدهد.

# پیوند قلب

اگر دارو ها و درمان های دیگر برای شما موثر نباشند و به مرحله ی انتهایی نارسایی قلب رسیده باشید ممکن است برای پیوند قلب کاندید شوید.

5) سبک زندگی و درمان های خانگی

این تغییرات در سبک زندگی میتوانند به مدیریت علائمتان کمک کنند:

 • ترک سیگار
 • اگر چاق هستید وزنتان را کم کنید.
 • رژیم غذایی سالم، شامل مقدار زیادی میوه جات، سبزی جات و دانه های کامل
 • کاهش نمک غذایتان و رساندن آن به مقدار 1500 میلی گرم در روز
 • ورزش بیشتر بعد از صحبت با پزشکتان که چه ورزشی برای شما مناسب است.
 • ترک الکل یا کاهش بسیار زیاد مصرف آن. به خصوص در بعضی از انواع کاردیومیوپاتی از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • سعی در کنترل هیجان ها
 • خوابیدن به اندازه ی کافی
 • مصرف دارو ها دقیقا به صورتی که پزشکتان توصیه کرده است
 • رفتن نزد پزشک برای پیگیری های منظم

آماده شدن برای مراجعه به پزشک

اگر فکر میکنید ممکن است کاردیومیوپاتی داشته باشید، یا اگر به دلیل سابقه ی خانوادگی در مورد آن نگران هستید، به پزشک خانوادگی خود مراجعه کنید. پزشکتان ممکن است شما را به یک متخصص قلب ارجاع دهد.

در اینجا به شما اطلاعاتی می دهیم تا برای مراجعه به پزشک آماده شوید:

چه کاری میتوانم انجام دهم؟

از محدودیت های قبل از مراجعه به پزشک آگاه باشید. وقتی می خواهید به پزشک مراجعه کنید، بپرسید که آیا چیزی هست که قبل از آن باید انجام داده باشید، مانند محدودیت های تغذیه ای.

یک لیست تهیه کنید:

 • علائمی که دارید، شامل هر چیزی که حتی با کاردیومیواتی بی ارتباط باشد، و زمان شروع آن ها
 • اطلاعات شخصی مهم، شامل سابقه ی خانوادگی کاردیومیوپاتی، بیماری های قلبی، سکته ی مغزی، فشار خون بالا یا دیابت، یا هر نگرانی بزرگ یا تغییر بزرگ اخیر.
 • تمام داروها، ویتامین یا مکمل هایی که مصرف میکنید و مقدار آن ها
 • سوال هایی که میخواهید از پزشکتان بپرسید.

در صورت امکان یکی از دوستان یا اعضای خانواده تان را با خود ببرید تا برای یادآوری اطلاعاتی که پزشک به شما میدهد به شما کمک کند.

برای کاردیومیوپاتی سوال های مهمی که میتوانید از پزشک خود بپرسید شامل موارد زیر هستند:

 • احتمالا دلیل اصلی علائم من چه چیزی است؟
 • علت های احتمالی دیگر چه چیزی هستند؟
 • چه آزمایش هایی نیاز است که انجام دهم؟
 • چه گزینه های درمان برای من در دسترس هستند، و چه درمانی را شما برای من توصیه میکنید؟
 • چند مدت یک بار باید پیگیری کنم؟
 • آیا باید به اعضای خانواده ام اطلاع دهم که برای کاردیومیوپاتی غربالگری شوند؟
 • من بیماری دیگری دارم. چگونه هر دو مشکل را با هم مدیریت کنم؟

در پرسیدن دیگر سوالاتی که دارید راحت باشید.

از پزشک خود چه انتظاری داشته باشم؟

پزشک ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد:

 • آیا همیشه علائم را دارید، یا علائم بعضی اوقات وجود دارند و بعضی اوقات نیستند؟
 • آیا علائم شما جدی (شدید) هستند؟
 • آیا چیزی هست که علائم شما را بهتر کنند؟
 • آیا چیزی هست که علائم شما را بدتر کند؟

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراکبریان دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم بعد از عمل جراحی قلب باز دچار اختلال در دید شده است تاری چشم آیا دلیل به خصوصی دارد ۸ روز از عملش می گذرد جای نگرانی است؟
  1. تصویر کاربردوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱( 5 روز پیش)
   سلام
   مشاوره چشم و نورولوژی باید انجام شود
 • تصویر کاربرامیر چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من ۳۸سال دارم ۷ساله متوجه شدم ASD دارم فشار ریه هم بالاست به طوری که راه رفتن هم برام خیلی دشوار است به گفته پزشکان به دلیل فشار بالای ریه امکان جراحی نیست
  داروهای مصرفی سیلد نافیل۱۰۰و بوستان۱۲۵
  لذا از جنابعالی عاجزانه درخواست راهنمایی و راهکاری برای ادامه زندگی دارم باتشکر
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   لطفا مقدار شریان ریوی و نتایج اکو و انژیوگرافی را ضمیمه کنید
 • تصویر کاربرمحسن شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدرم مشگل ضربان قلب بالا و نامنظمی ضربان داشتن،طبق تشخیص متخصص آریتمی قرار شد eps بشن که بعد از آنژیو مشخص شد که دو تا از رگ هاشون گرفتگی داره و متخصص با مشورت با دو تا دکتر جراح دیگه گفتن باید عمل قلب باز بشن ، سوالم اینه که آیا روش دیگه ای به جز عمل باز هست که بشه گرفتگی رو رفع کرد
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۷( 2 هفته پیش)
   بله
   انژیوپلاستی
   چنانکه از نظر علمی انجام پذیر باشد
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید بیماری داریم حدودا شصت و هشت سال عمر دارد پزشکان تبریز تشخیص داده اند که قلبش سوراخ شده و اگر عمل جراحی شود به احتمال هشتاد در صد فوت میکند ضمنا مریض مبتلا به قند هم هستش .نظر خود را اعلام فرمایبد با تشکر محمدیان از شهرستان بوکان
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰( 2 هفته پیش)
   سلام
   راهنمایی همکاران صحیح است
   بپرسید اگر عمل نشود چقدر خطر دارد
 • تصویر کاربرامیر شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر بزرگوار
  دختر 6 ساله ای دارم که از بدو تولد دارای 2 سوراخ asd و vsd بود . در حال حاضر سوراخ asd بسته شده ولی vsd از 7 میل به 4 میل رسیده . دکترشون گفتند ببرید بیمارستان رجایی برای عمل بستن با آنژیو . بردم پیش دکتر حسن عارفی ایشون اکو کردند با رنگ و دقیق گفتند قلب بچتون سوراخ نداره . هم اندازه قلب نرماله هم کاراییش . ریه هم فشار نداره بچه سالمه کلا . دیروز بردم یه متخصص دیگه اکو کرد گفت سوراخ vsd داره . عجیب موندیم سر دوراهی . نمیدونم 4 میل و عمل باید کنیم یا نه . شما کمک کنید لطفا. نمیدونم دکتر عارفی اشتباه کرده با اون همه تجربه . نمیدونم واقعا . کمکمک کنید
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹( 2 هفته پیش)
   سلام
   تشخیص نهایی با انژیوگرافی است
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۶( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتت بخیر خدا قوت
  آقای دکتر پسرم الان چهار ماه تمام داره و در 35 روزه گی بردیم اگو دکترتشخیص اسمال PDA و اسمال PFO دادن و برای پسرم یک شانزدم قرص آنلاپریل در دوز یکبار در شبانه روز دادن الان رفتیم دوباره اکو PFO بسته شده ولی PDA تشخیصی که دادن small tiny PDA بود و تجویز قرص مذکور به یک هشتم در شبانه روز تغییر دادن و گفتن احتمال بسته شدنش 50/50 خواستم مرحمت بفرمایید راهنمایی و نظرتون بگین خیلی ممنون و تشکر بسیار
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۶( 3 هفته پیش)
   سلام
   چنین PDA که برای کودک علامتی ایجاد نکرده را می‌توان تا یک سالگی فرصت داد
 • تصویر کاربرکم شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلامِ. بعداز عمل سرفه گرفتم و خلط دارم.چیکارکنم
  باتشکرر
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش)
   سلام
   مشکلات ریوی بعد از جراحی قلب با دستگاه قلب مصنوعی دیده می‌شود
   به متخصص ریه مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلامِ
  من 33سال سن دارم و23 روز پیش عمل قلب باز asd در بیمارستان بقیه الله توسط اقای دکتر کلانتر انجام دادم و برگه گزارش عمل را جنابعالی تایید کردید والان شهرستان هستم چهار روز پیش سرفه هام زیاد شدن که صدام گرفته شد امروز صبح که بیدارشدم بعداز سرفه خلط بیرون امد وابریزش هم پیداکردم
  باتشکر
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش)
   سلام
   به پزشک داخلی مراجعه فرمایید
   مشکل جراحی نیست
 • تصویر کاربرمتین چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بیمار حدودا 56د ساله با کنسر مثانه که خونریزی دارد و مشکل قلبی با کارکرد قلب حدود 25 درصد وجدیدا مشکل لخته در خون پیدا شده وبه دلیل ریسک بالای عمل به دلیل دیابت کم خونی دیروز هم هپارین تزریق شده والان برایشان توصیه عمل قلب باز داده اند با توجه به تداخل این مشکلات شما چه نظری دارید اگر عمل ایشان بسیار پرخطر میباشد ایا به نظرتان ایشان تحمل این عمل سنگین را دارند وایا بهتر نیست با دارو ایشان را نگه داریم در صورت عمل چند درصد احتمال بهبود برای ایشان وجود دارد باتشکر
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶( 3 هفته پیش)
   سلام
   در مورد سرطان مثانه باید درجه پیشرفت آن و حدس آماری طول عمر ایشان معلوم شود
   در مورد کارکرد کم قلب باید حیات عضلانی بررسی شود
   با اطلاع از این دو می‌توان تصمیم صحیح گرفت
 • تصویر کاربرموسی چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پسر بنده متولد سال 74 بوده و به صورت مادرزادی قلبش سوراخ می باشد از بد تولد تاکنون تحت نظر متخصص قلب کودکان در اهواز است (دکتر عبدالرحمن امامی مقدم) چندسال پیش آنژیو شده و بعد از آن مرتبا اکو می شود بیماری پیشرفت نکرده یعنی خوب نشده ولی بدتر هم نشده است
  سوال من این است لطفا بفرمائید بعد از 23 سال از سن ایشان آیا نیاز به جراحی دارد یا همچنان تحت نظر همین دکتر منتظر بماند.
  با تشکر لطفا پاسخ را به ایمیل نیز ارسال فرمائید متشکرم مدارک پزشکی اکو چند هفته پیش موجود است اگر دستور فرمودید ارسال می کنم
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   این سوراخ احتمالا بین دو دهلیز است
   اندازه آن اهمیت دارد
   لطفا تصویر اکو را ارسال نمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر