پیس میکر و ICD چه تفاوتی دارند؟

پیس میکر یا ضربان‌ساز دستگاه کوچک الکترونیکی است که به کمک عمل جراحی در سینه فرد قرار داده می‌شود. پیس میکر از طریق ارسال ضربان الکتریکی به قلب باعث ضربان منظم قلب می‌شود. درصورتی‌که میزان ضربان قلب بسیار پایین باشد، پیس میکر گزینه بسیار مناسبی است. این دستگاه می‌تواند زندگی افراد بسیاری را مشکل ضربان قلب ضعیف دارند را به‌خوبی حل کند.

پیس میکر چیست؟

ضربان ساز دستگاه کوچکی است به‌اندازه یک قوطی کبریت و وزن 20 الی 50 گرم است. این دستگاه کوچک تولیدکننده ضربان یک باتری و یک صفحه نمایشگر کامپیوتری کوچک دارد. ضربان از طریق سیم‌های آن‌که به قلب متصل می‌گردد، فرستاده می‌شود. میزان ضربان الکتریکی فرستاده‌شده به قلب، پِیسینگ رِیت نامیده می‌شود.

ضربان سازهای جدید با توجه به نیاز قلب ضربان تولید می‌کنند. این جمله بدین معنا است که این دستگاه می‌تواند برنامه‌ریزی شود و با توجه به نیاز بدن ضربان تولید کند.

زمانی که دستگاه ضربان ساز در یابد که اختلالی در ضربان قلب به وجود آمده، به‌عنوان‌مثال ضربان قلب بسیار ضعیف است آنگاه این دستگاه با ارسال ضربان موجب تعدیل میزان تپش قلب می‌شود. هنگامی‌که ضربان قلب به حالت تعادل برسد، تولید ضربان توسط این دستگاه متوقف می‌شود.

بسیاری از دستگاه‌های ضربان ساز دارای حسگرهای ویژه‌ای هستند که حرکات بدن و میزان تنفس را تشخیص می‌دهد. از این طریق این دستگاه می‌تواند در هنگام فعالیت فرد میزان ضربان قلب را افزایش دهد.

تفاوت پیس میکر با ICD یا فیبریلاتور کاشتنی قلبی

ICD دستگاهی شبیه به دستگاه پیس میکر است که شوک‌های الکتریکی قوی‌تری به قلب ارسال می‌کند و به‌اصطلاح موجب ریبوت کردن قلب یا پمپاژ دوباره قلب می‌شود. برخی دستگاه شامل هم ضربان ساز و هم ICD هستند.

ICD یا فیبریلاتور کاشتنی قلبی

ICD اغلب برای کسانی استفاده می‌شود که خطر حملات قلبی آن‌ها را تهدید می‌کند. درصورتی‌که ICD متوجه ضربان غیرطبیعی قلب شود، شوک الکتریکی به قلب وارد می‌کند. این شوک به‌منظور بازگرداندن ضربان قلب به حالت طبیعی به کار می‌رود.

ICD های قدیمی در داخل رگ قرار داده می‌شدند. انواع جدیدتر آن همچنین وجود دارند در زیرپوست قرار داده می‌شوند.

کاربرد پیس میکر موقت چیست؟

پیس میکر موقت یا ضربان ساز موقت در بیماران قلبی زمانی به کار می رود که ضربان قلب با مشکل همراه است و یا پزشک نیاز به ارزیابی بیشتر برای قرار دادن پیس میکر دائم دارد.

دربرخی موارد هم پیس میكر موقت زمانی به کار می رود که هنوز کندی ضربان قلب وجود دارد و تا بر طرف شدن برادیکاردی و پیش از پیس میکر دائم از آن استفاده می شود

علت نیاز به پیس میکر

به‌طورکلی قلب ماهیچه‌ای است که وظیفه پمپاژ خون را بر عهده دارد و توسط ضربان های الکتریکی کنترل می‌شود. اختلال در میزان ضربان دلایل متعددی دارد که می‌تواند باعث ایجاد برخی شرایط بد قلبی شود ازجمله موارد زیر:

 • ناهنجاری ضربان کند قلب (برادیکاردیا)
 • ناهنجاری ضربان شدید قلب (تاکیکاردیا)
 • بلوک قلبی: درصورتی‌که سیگنال‌های الکتریکی کنترل‌کننده ضربان قلب به‌درستی انتقال نیابند موجب ضربان غیرعادی قلب می‌شوند
 • ایست قلبی: زمانی که سیگنال‌های الکتریکی قلب دچار مشکل شوند و در این صورت موجب ایست قلبی می‌شوند.

موارد بالا ازجمله مواردی است که بیمار را ملزم به نصب دستگاه‌های ضربان ساز می‌کند.

دستگاه ضربان ساز چگونه کار گذاشته می‌شود؟

محل جراحی پیس میکر

نصب دستگاه ضربان‌ساز طی فرایند ساده‌ای صورت می‌گیرد. نصب این دستگاه ممکن است نیازی به بیهوشی نداشته باشد و از بی‌حسی‌های موضعی برای آن استفاده شود.

این دستگاه معمولاً در زیرپوست و در نزدیکی استخوان ترقوه، در قسمت چپ سینه کار گذاشته می‌شود. سیم‌های متصل به دستگاه از طریق رگ‌های به سمت قلب هدایت می‌شود.

این عمل حدود 1 ساعت به طول می‌انجامد و بیمار پس از یک روز بستری در بیمارستان می‌تواند مرخص شود.

پس از عمل 

بیمار پس از عمل باید بتواند حرکات فیزیکی عادی خود را انجام دهد اما اغلب توصیه می‌شود بیمار حدود 4 الی 6 هفته پس از عمل از انجام حرکات شدید خودداری کند. پس‌ازآن فرد قادر به انجام فعالیت و بسیاری ورزش‌ها خواهد بود.

در ابتدا ممکن است فرد سنگینی اندک دستگاه را احساس کند و یا زمانی که در حالت خاصی می‌خوابد احساس ناراحتی کند اما به‌مرور به آن عادت می‌کند و مشکلی نخواهد داشت.

برای اطلاع از عملکرد صحیح ضربان‌ساز باید توسط پزشک ویزیت شوید. بسیاری از دستگاه‌های ضربان‌ساز اطلاعات دقیقی از ضربان طبیعی قلب دارند. در زمان مراجعه به پزشک، وی از این اطلاعات برای بررسی عملکرد قلب و ضربان‌ساز استفاده می‌کند.

استفاده از لوازم برقی خانگی مانند ماکروویو هیچ‌گونه تداخلی با عملکرد این دستگاه ندارد و به‌طورکلی ایمن است.

ایمنی

استفاده از دستگاه ضربان ساز عوارضی ندارد. مهم‌ترین نگرانی اما ممکن از به دلیل عدم کنترل ضربان قلب باشد که می‌تواند به دلیل نقص دستگاه و عدم اتصال صحیح سیم‌ها باشد. این دسته از مشکلات با برنامه‌ریزی مجدد دستگاه به کمک سیگنال‌های بی‌سیم قابل تعمیر است. زمانی که دستگاه ضربان‌ساز جابجا شود ممکن است فرد نیاز به عمل جراحی مجدد داشته باشد.

جایگزین دستگاه‌های ضربان ساز

در برخی موارد ممکن است برای درمان ناهنجاری ضربان قلب از گزینه‌های دیگر استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال فيبريلاسون‌ عروقی گاهی از طریق مصرف دارو و روش‌های بدون عمل جراحی قابل‌درمان است. البته لازم به ذکر است همه موارد نمی‌توانند از این طریق درمان شوند و ممکن است استفاده از دستگاه ضربان تنها گزینه درمان باشد.

زمانی که کاردیولوژیست استفاده از دستگاه‌های ضربان‌ساز را تجویز می‌کند، درباره علت و روش‌های جایگزین با وی صحبت کنید.

فناوری جدید

امروزه دستگاه‌های ضربان‌سازی ساخته‌شده است که به‌اندازه یک قرص است. دستگاه‌های جدید دارای فنّاوری بی‌سیم بوده و به‌صورت مستقیم در قلب جایگذاری می‌شود. ضربان های الکتریکی از طریق الکترودها توسط قلب دریافت می‌شود. ازاین‌رو دستگاه‌های جدید کنترل کمتری نیاز دارد. همچنین خطر ابتلا به عفونت و طول مدت بهبودی فرد را کاهش داده است.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراکبریان دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم بعد از عمل جراحی قلب باز دچار اختلال در دید شده است تاری چشم آیا دلیل به خصوصی دارد ۸ روز از عملش می گذرد جای نگرانی است؟
  1. تصویر کاربردوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱( 5 روز پیش)
   سلام
   مشاوره چشم و نورولوژی باید انجام شود
 • تصویر کاربرامیر چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من ۳۸سال دارم ۷ساله متوجه شدم ASD دارم فشار ریه هم بالاست به طوری که راه رفتن هم برام خیلی دشوار است به گفته پزشکان به دلیل فشار بالای ریه امکان جراحی نیست
  داروهای مصرفی سیلد نافیل۱۰۰و بوستان۱۲۵
  لذا از جنابعالی عاجزانه درخواست راهنمایی و راهکاری برای ادامه زندگی دارم باتشکر
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   لطفا مقدار شریان ریوی و نتایج اکو و انژیوگرافی را ضمیمه کنید
 • تصویر کاربرمحسن شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدرم مشگل ضربان قلب بالا و نامنظمی ضربان داشتن،طبق تشخیص متخصص آریتمی قرار شد eps بشن که بعد از آنژیو مشخص شد که دو تا از رگ هاشون گرفتگی داره و متخصص با مشورت با دو تا دکتر جراح دیگه گفتن باید عمل قلب باز بشن ، سوالم اینه که آیا روش دیگه ای به جز عمل باز هست که بشه گرفتگی رو رفع کرد
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۷( 2 هفته پیش)
   بله
   انژیوپلاستی
   چنانکه از نظر علمی انجام پذیر باشد
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید بیماری داریم حدودا شصت و هشت سال عمر دارد پزشکان تبریز تشخیص داده اند که قلبش سوراخ شده و اگر عمل جراحی شود به احتمال هشتاد در صد فوت میکند ضمنا مریض مبتلا به قند هم هستش .نظر خود را اعلام فرمایبد با تشکر محمدیان از شهرستان بوکان
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰( 2 هفته پیش)
   سلام
   راهنمایی همکاران صحیح است
   بپرسید اگر عمل نشود چقدر خطر دارد
 • تصویر کاربرامیر شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر بزرگوار
  دختر 6 ساله ای دارم که از بدو تولد دارای 2 سوراخ asd و vsd بود . در حال حاضر سوراخ asd بسته شده ولی vsd از 7 میل به 4 میل رسیده . دکترشون گفتند ببرید بیمارستان رجایی برای عمل بستن با آنژیو . بردم پیش دکتر حسن عارفی ایشون اکو کردند با رنگ و دقیق گفتند قلب بچتون سوراخ نداره . هم اندازه قلب نرماله هم کاراییش . ریه هم فشار نداره بچه سالمه کلا . دیروز بردم یه متخصص دیگه اکو کرد گفت سوراخ vsd داره . عجیب موندیم سر دوراهی . نمیدونم 4 میل و عمل باید کنیم یا نه . شما کمک کنید لطفا. نمیدونم دکتر عارفی اشتباه کرده با اون همه تجربه . نمیدونم واقعا . کمکمک کنید
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹( 2 هفته پیش)
   سلام
   تشخیص نهایی با انژیوگرافی است
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۶( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتت بخیر خدا قوت
  آقای دکتر پسرم الان چهار ماه تمام داره و در 35 روزه گی بردیم اگو دکترتشخیص اسمال PDA و اسمال PFO دادن و برای پسرم یک شانزدم قرص آنلاپریل در دوز یکبار در شبانه روز دادن الان رفتیم دوباره اکو PFO بسته شده ولی PDA تشخیصی که دادن small tiny PDA بود و تجویز قرص مذکور به یک هشتم در شبانه روز تغییر دادن و گفتن احتمال بسته شدنش 50/50 خواستم مرحمت بفرمایید راهنمایی و نظرتون بگین خیلی ممنون و تشکر بسیار
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۶( 3 هفته پیش)
   سلام
   چنین PDA که برای کودک علامتی ایجاد نکرده را می‌توان تا یک سالگی فرصت داد
 • تصویر کاربرکم شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلامِ. بعداز عمل سرفه گرفتم و خلط دارم.چیکارکنم
  باتشکرر
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش)
   سلام
   مشکلات ریوی بعد از جراحی قلب با دستگاه قلب مصنوعی دیده می‌شود
   به متخصص ریه مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلامِ
  من 33سال سن دارم و23 روز پیش عمل قلب باز asd در بیمارستان بقیه الله توسط اقای دکتر کلانتر انجام دادم و برگه گزارش عمل را جنابعالی تایید کردید والان شهرستان هستم چهار روز پیش سرفه هام زیاد شدن که صدام گرفته شد امروز صبح که بیدارشدم بعداز سرفه خلط بیرون امد وابریزش هم پیداکردم
  باتشکر
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش)
   سلام
   به پزشک داخلی مراجعه فرمایید
   مشکل جراحی نیست
 • تصویر کاربرمتین چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بیمار حدودا 56د ساله با کنسر مثانه که خونریزی دارد و مشکل قلبی با کارکرد قلب حدود 25 درصد وجدیدا مشکل لخته در خون پیدا شده وبه دلیل ریسک بالای عمل به دلیل دیابت کم خونی دیروز هم هپارین تزریق شده والان برایشان توصیه عمل قلب باز داده اند با توجه به تداخل این مشکلات شما چه نظری دارید اگر عمل ایشان بسیار پرخطر میباشد ایا به نظرتان ایشان تحمل این عمل سنگین را دارند وایا بهتر نیست با دارو ایشان را نگه داریم در صورت عمل چند درصد احتمال بهبود برای ایشان وجود دارد باتشکر
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶( 3 هفته پیش)
   سلام
   در مورد سرطان مثانه باید درجه پیشرفت آن و حدس آماری طول عمر ایشان معلوم شود
   در مورد کارکرد کم قلب باید حیات عضلانی بررسی شود
   با اطلاع از این دو می‌توان تصمیم صحیح گرفت
 • تصویر کاربرموسی چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پسر بنده متولد سال 74 بوده و به صورت مادرزادی قلبش سوراخ می باشد از بد تولد تاکنون تحت نظر متخصص قلب کودکان در اهواز است (دکتر عبدالرحمن امامی مقدم) چندسال پیش آنژیو شده و بعد از آن مرتبا اکو می شود بیماری پیشرفت نکرده یعنی خوب نشده ولی بدتر هم نشده است
  سوال من این است لطفا بفرمائید بعد از 23 سال از سن ایشان آیا نیاز به جراحی دارد یا همچنان تحت نظر همین دکتر منتظر بماند.
  با تشکر لطفا پاسخ را به ایمیل نیز ارسال فرمائید متشکرم مدارک پزشکی اکو چند هفته پیش موجود است اگر دستور فرمودید ارسال می کنم
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   این سوراخ احتمالا بین دو دهلیز است
   اندازه آن اهمیت دارد
   لطفا تصویر اکو را ارسال نمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر