پیس میکر و ICD چه تفاوتی دارند؟

پیس میکر یا ضربان‌ساز دستگاه کوچک الکترونیکی است که به کمک عمل جراحی در سینه فرد قرار داده می‌شود. پیس میکر از طریق ارسال ضربان الکتریکی به قلب باعث ضربان منظم قلب می‌شود. درصورتی‌که میزان ضربان قلب بسیار پایین باشد، پیس میکر گزینه بسیار مناسبی است. این دستگاه می‌تواند زندگی افراد بسیاری را مشکل ضربان قلب ضعیف دارند را به‌خوبی حل کند.

پیس میکر چیست؟

ضربان ساز دستگاه کوچکی است به‌اندازه یک قوطی کبریت و وزن 20 الی 50 گرم است. این دستگاه کوچک تولیدکننده ضربان یک باتری و یک صفحه نمایشگر کامپیوتری کوچک دارد. ضربان از طریق سیم‌های آن‌که به قلب متصل می‌گردد، فرستاده می‌شود. میزان ضربان الکتریکی فرستاده‌شده به قلب، پِیسینگ رِیت نامیده می‌شود.

ضربان سازهای جدید با توجه به نیاز قلب ضربان تولید می‌کنند. این جمله بدین معنا است که این دستگاه می‌تواند برنامه‌ریزی شود و با توجه به نیاز بدن ضربان تولید کند.

زمانی که دستگاه ضربان ساز در یابد که اختلالی در ضربان قلب به وجود آمده، به‌عنوان‌مثال ضربان قلب بسیار ضعیف است آنگاه این دستگاه با ارسال ضربان موجب تعدیل میزان تپش قلب می‌شود. هنگامی‌که ضربان قلب به حالت تعادل برسد، تولید ضربان توسط این دستگاه متوقف می‌شود.

بسیاری از دستگاه‌های ضربان ساز دارای حسگرهای ویژه‌ای هستند که حرکات بدن و میزان تنفس را تشخیص می‌دهد. از این طریق این دستگاه می‌تواند در هنگام فعالیت فرد میزان ضربان قلب را افزایش دهد.

تفاوت پیس میکر با ICD یا فیبریلاتور کاشتنی قلبی

ICD دستگاهی شبیه به دستگاه پیس میکر است که شوک‌های الکتریکی قوی‌تری به قلب ارسال می‌کند و به‌اصطلاح موجب ریبوت کردن قلب یا پمپاژ دوباره قلب می‌شود. برخی دستگاه شامل هم ضربان ساز و هم ICD هستند.

ICD یا فیبریلاتور کاشتنی قلبی

ICD اغلب برای کسانی استفاده می‌شود که خطر حملات قلبی آن‌ها را تهدید می‌کند. درصورتی‌که ICD متوجه ضربان غیرطبیعی قلب شود، شوک الکتریکی به قلب وارد می‌کند. این شوک به‌منظور بازگرداندن ضربان قلب به حالت طبیعی به کار می‌رود.

ICD های قدیمی در داخل رگ قرار داده می‌شدند. انواع جدیدتر آن همچنین وجود دارند در زیرپوست قرار داده می‌شوند.

کاربرد پیس میکر موقت چیست؟

پیس میکر موقت یا ضربان ساز موقت در بیماران قلبی زمانی به کار می رود که ضربان قلب با مشکل همراه است و یا پزشک نیاز به ارزیابی بیشتر برای قرار دادن پیس میکر دائم دارد.

دربرخی موارد هم پیس میکر موقت زمانی به کار می رود که هنوز کندی ضربان قلب وجود دارد و تا بر طرف شدن برادیکاردی و پیش از پیس میکر دائم از آن استفاده می شود

علت نیاز به پیس میکر

به‌طورکلی قلب ماهیچه‌ای است که وظیفه پمپاژ خون را بر عهده دارد و توسط ضربان های الکتریکی کنترل می‌شود. اختلال در میزان ضربان دلایل متعددی دارد که می‌تواند باعث ایجاد برخی شرایط بد قلبی شود ازجمله موارد زیر:

 • ناهنجاری ضربان کند قلب (برادیکاردیا)
 • ناهنجاری ضربان شدید قلب (تاکیکاردیا)
 • بلوک قلبی: درصورتی‌که سیگنال‌های الکتریکی کنترل‌کننده ضربان قلب به‌درستی انتقال نیابند موجب ضربان غیرعادی قلب می‌شوند
 • ایست قلبی: زمانی که سیگنال‌های الکتریکی قلب دچار مشکل شوند و در این صورت موجب ایست قلبی می‌شوند.

موارد بالا ازجمله مواردی است که بیمار را ملزم به نصب دستگاه‌های ضربان ساز می‌کند.

دستگاه ضربان ساز چگونه کار گذاشته می‌شود؟

محل جراحی پیس میکر

نصب دستگاه ضربان‌ساز طی فرایند ساده‌ای صورت می‌گیرد. نصب این دستگاه ممکن است نیازی به بیهوشی نداشته باشد و از بی‌حسی‌های موضعی برای آن استفاده شود.

این دستگاه معمولاً در زیرپوست و در نزدیکی استخوان ترقوه، در قسمت چپ سینه کار گذاشته می‌شود. سیم‌های متصل به دستگاه از طریق رگ‌های به سمت قلب هدایت می‌شود.

این عمل حدود 1 ساعت به طول می‌انجامد و بیمار پس از یک روز بستری در بیمارستان می‌تواند مرخص شود.

پس از عمل 

بیمار پس از عمل باید بتواند حرکات فیزیکی عادی خود را انجام دهد اما اغلب توصیه می‌شود بیمار حدود 4 الی 6 هفته پس از عمل از انجام حرکات شدید خودداری کند. پس‌ازآن فرد قادر به انجام فعالیت و بسیاری ورزش‌ها خواهد بود.

در ابتدا ممکن است فرد سنگینی اندک دستگاه را احساس کند و یا زمانی که در حالت خاصی می‌خوابد احساس ناراحتی کند اما به‌مرور به آن عادت می‌کند و مشکلی نخواهد داشت.

برای اطلاع از عملکرد صحیح ضربان‌ساز باید توسط پزشک ویزیت شوید. بسیاری از دستگاه‌های ضربان‌ساز اطلاعات دقیقی از ضربان طبیعی قلب دارند. در زمان مراجعه به پزشک، وی از این اطلاعات برای بررسی عملکرد قلب و ضربان‌ساز استفاده می‌کند.

استفاده از لوازم برقی خانگی مانند ماکروویو هیچ‌گونه تداخلی با عملکرد این دستگاه ندارد و به‌طورکلی ایمن است.

ایمنی

استفاده از دستگاه ضربان ساز عوارضی ندارد. مهم‌ترین نگرانی اما ممکن از به دلیل عدم کنترل ضربان قلب باشد که می‌تواند به دلیل نقص دستگاه و عدم اتصال صحیح سیم‌ها باشد. این دسته از مشکلات با برنامه‌ریزی مجدد دستگاه به کمک سیگنال‌های بی‌سیم قابل تعمیر است. زمانی که دستگاه ضربان‌ساز جابجا شود ممکن است فرد نیاز به عمل جراحی مجدد داشته باشد.

جایگزین دستگاه‌های ضربان ساز

در برخی موارد ممکن است برای درمان ناهنجاری ضربان قلب از گزینه‌های دیگر استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال فیبریلاسون‌ عروقی گاهی از طریق مصرف دارو و روش‌های بدون عمل جراحی قابل‌درمان است. البته لازم به ذکر است همه موارد نمی‌توانند از این طریق درمان شوند و ممکن است استفاده از دستگاه ضربان تنها گزینه درمان باشد.

زمانی که کاردیولوژیست استفاده از دستگاه‌های ضربان‌ساز را تجویز می‌کند، درباره علت و روش‌های جایگزین با وی صحبت کنید.

فناوری جدید

امروزه دستگاه‌های ضربان‌سازی ساخته‌شده است که به‌اندازه یک قرص است. دستگاه‌های جدید دارای فنّاوری بی‌سیم بوده و به‌صورت مستقیم در قلب جایگذاری می‌شود. ضربان های الکتریکی از طریق الکترودها توسط قلب دریافت می‌شود. ازاین‌رو دستگاه‌های جدید کنترل کمتری نیاز دارد. همچنین خطر ابتلا به عفونت و طول مدت بهبودی فرد را کاهش داده است.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پدرم سال 94 باطری گذاشته. متاسفانه اوایل نوروز برای اولین بار باطریش شوک زد و در بیمارستان لواسانی 2 هفته ای بستری شد. بعد از مرخصی هر سه روز اونم شبا سر یه تایم خاص تنگی نفس میگیره و احساس لرز میکنه. که هر بار هم همون موقع میبریمش بیمارستان.بعد از ویزیت دکترا معمولا مرخص میشه و دکترا میگن مشکلی نیس. سوال من اینکه چرا هر سه روز یه بار اونم شبا سر یه تایم خاص تنگی نفس و لرز میگیره اینم بگم که دکتر برگه تعویض باطری به ما داده و ما تو نوبت هستیم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   تعویض باطری را انجام دهید
 • تصویر کاربر FHK سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  همسرم حدود 4سال و نیم پیش بدلیل نارسایی شدید قلبی پزشک براشون آی سی دی سه حفره ایی تجویز کرده و الان مدتی که نیاز به تعویض داره ولیکن بیمارستان دستگاه رو موجود نداره. چند روزی هست که صبحها راس ساعت خاصی دستگاه ایشون آلارم( صدایی مثل آژیر آمبولانس میده علتش چیه و باید چکار کنم؟
  ایشون آقا هستن44 ساله و مصرف دارو و چکاپهای منظم هم انجام میدن ضمنا کاندید پیوند قلب هم هستن.
  ممنون میشم اگه پاسخمو بدید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   این امر خطرناک و نیاز به مراجعه به پزشک معالج دارد
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  مادر من در سال 1391 به دلیل مشکلات قلبی مجبور به استفاده از باطری قلب شد.در حال حاضر و بنا به تشخیص پزشک معالج ایشان می بایست از باطری سه حفره ای با مشخصات:CRTD/ICD- DF1 استفاده کنند.علیرغم پی گیری های فراوان تاکنون موفق به تهیه آن نشده ام.اگر بخواهیم آن را از خارج از کشور تهیه کنم باید از همین مشخصه استفاده کنیم ؟کاتالوگ آن را چگونه می شود تهیه کرد؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام در این رمینه بهترین راهنما پزشک معالج شماست
 • تصویر کاربر رویا جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بنده خواستگاری دارم که ایشون حدود ۱۵ سال پیش به یک ویروسی شبیه به سرما خوردگی مبتلا شدن و زده به قلبشون و دستگاه پیس میکر گذاشتن که هر زمان ضربان قلب پایین اومد دستگاه شوک بده و میگن که تو این ۱۵ سال اصلا استفاده نشده از این دستگاه فقط یه بار باطری دستگاه از کار افتاده بوده رفتن عوضش کردن به گفته خودشون کارای هیجانی و دوندگی این چیزا هم انجام میدن و اذیت نمیشن .و دکتر خودشون بهش نامه داده که این بیماری سابقه ارثی نداره و به بچه منتقل نمیشه و اجازه ازدواج دارن . میخواستم ببینم آیا مریضی ایشون حاد هست یا نه!؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام باید به پزشک معتمد خودتان با مدارک ایشان یا با هم مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلاممن سی سالمه ..نه ساله پیس دوحفره ای گذاشتم..سوالم اینه گر شارژ و یا همون تنظیم شش ماهه رو عقب بندازم و نرم. .مشکل ساز میشع برای قلبم یا ن..متاسفانه خیلی دیر برای شلرژ میرم..منون
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بله باید سر موقع تشریف ببرید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من ۷۴ سال سن داره و ضربان قلبشون از قدیم کم بوده و سالهاس قرص لوزارتان برای فشار خون مصرف میکنه
  ماه گذشته که به متخصص قلب مراجعه کردیم برای ایشون هولتر نوشت و جواب هولتر رو بپیسوت ارسال می کنم
  در ضمن وزنشون ۴۵ کیلو هست
  فشارشون تقریبا روی ۱۰ یا یازده هست
  آیا نیاز به پیس میکر دارن؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام‌
   نباید به زیر ۴۰ برسد
   با متخصصین اریتمی مشورت کنید
 • تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام گاهی اوقات احساس کند شدن آنی ضربان و مجدد نرمالی دارم لطفاً علت را بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   حتما هولتر ضربان نمایید
 • تصویر کاربر پوریا دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من 37 ساله هستم و مدت 5 ماهه که دستگاه icd تو قلبم کار گذاشتن میخواستم بپرسم آیا تنفس بهتر و انرژی بیشتری که نسبت به قبل از عمل دارم به خاطر نسب باتری هستش یا دلیلش رژیم غذایی که شروع کردم و تحرک کمتری که دارم هست چون حالم و تنفسم و انرژیم خیلی بهتر البته یادم رفت بگم که نارسایی قلبی با ای اف 30 در صد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   این دستگاه در شرایط حادفقط به شما شوک میدهد
 • تصویر کاربر ناهید سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. بیماری موروثی به نام کاردیو میو پاتی هایپر تروفیک دارم. قرار است باتری بگذارم. یکی از پزشکان SICD را تجویز کردند ولی پزشک دیگر ICD را تجویز کردند. البته از لاحط مالی هم مشکلی ندارم. ولی پزشک دوم می گویند هیچ فرقی ندارد فقط هطینه اضافی می دهید. در صورتی که پزشک اول می گویند قلب من نیاز به پیس نداره و از لحاط زیبایی برای یم خانم SICD بهتره همینطور از لحاظ کاهش احتمال عفونت.
  لطفا تفاوت این دو دستگا را از لحاط عملکردی برایم توضیح دهید. با تشکر ضمنا 48 ساله و خانم هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   در این ضمینه همکاران متخصص اریتمی بهتر شما را راهنمایی خواهند کرد به هر حال این دستگاه برای نجات شما در زمان اریتمی های خطرناک است و جان شما مهمتر است
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من یک دریچه تعویض کردم و یک دریچه ترمیم کردم، وبعداز عمل یکبار سابقه حمله قلبی دارم، هربار نوار قلب گرفتم ضربان خوب نبوده. سنم ۶۰ سال هست در حال حاضر بهترهست پیس میکر بزارم یاICD ؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   لطفا نوار قلبی و اخرین اکوکاردیوگرافی را ارسال کنید
درحال دریافت اطلاعات