راه های تشخیص و درمان بیماری عروق کرونر

فهرست موضوعات

بیماری عروق کرونر یکی از بیماری های شایع قلبی است که زمانی که شریان هایی که خون را به عضله قلب می رسانند سخت و تنگ می شوند، رخ می دهد. 


تشخیص بیماری عروق کرونر

برای تشخیص بیماری عروق کرونر ، پزشک از شما در مورد پیشینه ی پزشکی تان می پرسد، معاینه بالینی انجام می دهد و یک آزمایش خون معمولی درخواست می کند. همچنین ممکن است او یک یا تعداد بیشتری آزمایش تشخیصی تجویز کند، مانند:

✅نوار قلب (ECG)

 نوار قلب، سیگنال های الکتریکی که در قلب شما منتشر می شوند را ثبت می کند. نوار قلب می تواند شواهدی از حمله ی قلبی در گذشته یا حمله ای که در حال پیشرفت است را نمایان کند.

در دیگر موارد، ممکن است مانیتور هولتر پیشنهاد شود. در این نوع از نوار قلب، شما یک مانیتور قابل حمل را برای 24 ساعت می پوشید و به فعالیت های طبیعی خود باز می گردید. 

✅ اکوی قلب

اکوکاردیوگرافی با استفاده از امواج صوت، تصویری از قلب شما ایجاد می کند. در هنگام اکوکاردیوگرافی، پزشک شما می تواند ارزیابی کند که آیا تمام قسمت های دیواره ی قلبی شما به صورت طبیعی برای فعالیت پمپ کردن قلب منقبض می شوند یا خیر.

قسمتی که انقباض ضعیفی دارد، ممکن است در طی حمله ی قلبی، دچار آسیب شده باشد یا اینکه اکسیژن رسانی به آن منطقه خوب صورت نگرفته باشد. این موضوع ممکن است نمایانگر بیماری عروق کرونر قلب یا مشکلات مختلف دیگری باشد، که توسط اکوی قلب مشخص می شود.

اکوی قلبی برای آریتمی

✅ تست ورزش

اگر علائم شما بیشتر در هنگام ورزش اتفاق افتند، ممکن است پزشکتان از شما بخواهد در هنگام گرفتن نوار قلب روی تردمیل راه بروید یا با دوچرخه ی ایستا رکاب بزنید. این کار با نام تست ورزش تنشی شناخته می شود. در بعضی از موراد، ممکن است به جای ورزش داروهایی که محرک قلب شما هستند استفاده شوند.

بعضی از تست های ورزش به همراه اکوکاردیوگرافی انجام می شوند. برای مثال، پزشک ممکن است قبل و بعد از انجام  ورزش از شما یک اکوکاردیوگرافی بگیرد، همچنین ممکن است در هنگام اکوکاردیوگرافی به شما داروی محرک قلبی بدهد.

همچنین ممکن است پزشک در هنگام MRI از داروی محرک قلبی استفاده کند. ممکن است پزشک از این آزمایش برای ارزیابی بیماری عروق کرونر در شما استفاده کند.

تست ورزش دیگری که به عنوان تست ورزش هسته ای شناخته می شود، به اندازه گیری جریان خون عضله ی قلبی شما در هنگام استراحت و ورزش کمک می کند. این کار شبیه به همان تست ورزش معمولی است اما به همراه عکس برداری در کنار نوار قلب است. ماده ی ترکر به جریان خون شما تزریق می شود، و دوربین ویژه ای می تواند نواحی که جریان خون کمتری دارند را مشخص کند.

✅ کاتتر گذاری قلبی و آنژیوگرافی

برای مشاهده ی جریان خونی که به قلب شما می رود، ممکن است پزشکتان رنگ مخصوصی به شریان کرونری شما تزریق کند. این فرآیند به اسم آنژیوگرافی شناخته می شود.

رنگ از طریق یک لوله ی طویل، نازک و انعطاف پذیر (کاتتر)، که از طریق یک شریان که معمولا در پا است و به شریان قلبی می رود، به شریان قلبی تزریق می شود.

این فرآیند به اسم کاتتر گذاری قلبی شناخته می شود. رنگ نقاط تنگ شده و مسدود شده را روی تصویر اشعه ی ایکس مشخص می کند.

اگر شما دچار انسدادی شده باشید که نیازمند درمان است، یک بالون را می تواند از طریق کاتتر وارد کرد و آن را باز کرد تا جریان خون عروق  کرونری شما را بهبود ببخشد. یک لوله ی توری (استنت) ممکن است بعد از آن برای باز نگه داشتن شریان استفاده شود.

✅ اسکن قلبی

تکنولوژی CT می تواند به پزشک شما برای دیدن رسوب کلسیم در شریان ها که می توانند سبب تنگ شدن شریان هایتان شوند کمک کند. اگر مقدار قابل توجهی کلسیم مشاهده شود، ممکن است دچار بیماری عروق کرونر شده باشید.
همچنین یک
CT آنژیوگرام، چیزی که در هنگام انجام CT اسکن به شما رنگ کنتراست تزریق میشود، میتواند برای تصویر برداری از شریان های قلب شما استفاده شود.

بهترین روش جایگزینی عروق در بیماری عروق کرونری

درمان بیماری عروق کرونر

درمان های بیماری عروق کرونر قلب معمولا شامل تغییر در شیوه ی زندگی و در صورت لزوم داروها و دیگر فرآیند های درمانی پزشکی هستند.

تغییر در شیوه زندگی

تعهد به تغییرات سالم در شیوه ی زندگی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم، می تواند مسیری طولانی در افزایش سلامت شریان هایتان داشته باشد:

☑ترک سیگار

سیگار کسیدن یک عامل خطر بزرگ برای بیماری عروق کرونر است. نیکوتین عروق خونی را منقبض می کند و قلب را مجبور می کند که سخت تر کار کند و مونواکسید کربن مقدار اکسیژن خون شما را کاهش می دهد و به لایه ی درونی عروق خونی شما آسیب می زند. اگر سیگار می کشید، ترک سیگار یکی از بهترین راه های کاهش خطر حمله ی قلبی در شما است.

☑کنترل فشار خونتان

حداقل هر دو سال یک بار از پزشک خود بخواهید که فشار خونتان را اندازه گیری کند. اگر فشار خون شما بیش از مقدار طبیعی باشد یا پیشینه ای از بیماری های قلبی داشته باشید،  ممکن است پزشکتان توصیه کند که دفعات بیشتری آن را اندازه گیری کنید. فشار خون مطلوب سیستولیک کمتر از 120 و دیاستولیک کمتر از 80 می باشد.

☑کلسترول خونتان را چک کنید.

 بعد از 20 سالگی از پزشکتان بخواهید که برایتان آزمایش کلسترول درخواست کند و حداقل هر پنج سال آن را تکرار کنید. اگر نتیجه ی چربی خونتان در محدوده ی نرمال نبود، ممکن است پزشکتان آزمایش بیشتری از شما بخواهد. باید مقدار LDL افراد کمتر از 130 میلیگرم در دسی لیتر باشد. اگر در خطر ابتلا به بیماری های قلبی باشید، ممکن است این مقدار کمتر از 100 در نظر گرفته شود.

☑ دیابت خود را کنترل کنید.

اگر دیابت دارید، مدیریت دقیق و سخت قند خون می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کند.

☑ بی تحرک نباشید.

ورزش به شما برای رسیدن به محدوده ی وزن سالم و کنترل دیابت، کلسترول بالا و فشار خون بالا، که همگی عوامل خطرزای بیماری های شریان کرونری قلب هستند، کمک می کند.

با تایید پزشکتان، 150 دقیقه ورزش ملایم در هفته انجام دهید. برای مثال، سعی کنید اکثر روزهای هفته یا تمام هفته 30 دقیقه پیاده روی کنید.

☑ شرکت در برنامه های بازتوانی قلبی

 اگر جراحی انجام داده اید، ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند که در برنامه های بازتوانی قلبی شرکت کنید. یک برنامه ی آموزشی، مشاوره ای و تمرین ورزشی که برای کمک به بهبود سلامت شما طراحی شده اند.

☑ غذای سالم بخورید.

یک رژیم سالم برای قلب، مانند رژیم مدیترانه ای، که بر روی غذاهای گیاهی تاکید دارد، می تواند به کنترل وزن، فشار خون و کلسترول شما کمک کند. همچنین خوردن یک یا دو وعده ماهی در هفته مفید است.

از مصرف چربی های اشباع و چربی های ترنس، نمک اضافه و شکر اضافه پرهیز کنید. اگر الکل می نوشید، نوشیدنتان را کم کنید.

☑ وزنتان را در محدوده ی سالم نگه دارید.

داشتن اضافه وزن باعث افزایش خطر ابتلای شما به بیماری عروق کرونری قلبی می شود. کاهش فقط درصد کمی از وزنتان می تواند به کاهش خطر ابتلای شما به بیماری عروق کرونری قلبی کمک کند.

☑ مدیریت استرس

تا حد امکان استرس خود را کم کنید. روش های سالم برای کنترل استرس مانند شل کردن عضلات و تنفس عمیق را تمرین کنید.

☑ واکسن آنفولانزا بزنید.

هر ساله واکسن آنفولانزا بزنید تا خطر ابتلا به آنفولانزا در شما کاهش یابد.

آسپرین

داروها

داروهای مختلفی می توانند برای درمان بیماری عروق کرونر قلب استفاده شوند، مانند:

✔ داروهای اصلاح کننده ی کلسترول

با کاهش میزان کلسترول در خون، به خصوص لیپوپروتئین کم چگالی (LDL یا کلسترول بد)، این داروها ماده ی ابتدایی که در شریان کروناری رسوب میکند را کاهش میدهند. پزشک شما میتواند از گستره ی فراوانی از داروها استفاده کند، مانند استاتین ها، نیاسین، فیبرات ها و کاهنده ی بازجذب اسید صفراوی.

✔ آسپرین

ممکن است پزشکتان برای شما مصرف روزانه ی آسپرین یا دیگر دارو های رقیق کننده ی خون را تجویز کند. این دارو میتواند تمایل تشکیل لخته ی خون در بدن را کاهش دهد، چیزی که ممکن است به پیشگیری از انسداد شریان کروناری کمک کند.
اگر دچار حمله ی قلبی شوید، آسپرین میتواند به پیشگیری از حمله ی قلبی در آینده نیز کمک کند. مواردی هستند که استفاده ی آسپرین در آن ها مناسب نیست، مثلا اگر دچار اختلالات انعقادی خون باشید یا اگر از داروی رقیق کننده ی خونی دیگری استفاده میکردید، پس قبل از استفاده از آسپرین از پزشک خود در مورد آن بپرسید.

✔ بتابلاکرها

این دارو ضربان قلب شما را کاهش می دهد و فشار خونتان را کم میکند، چیزی که نیاز قلب شما به اکسیژن را کمتر میکند. اگر شما دچار حمله ی قلبی شده باشید، بتابلاکر خطر حمله ی قلبی در آینده را کاهش می دهد.

✔ مسدود کننده های کانال کلسیمی

این دارو در صورتی که بتابلاکر به تنهایی کارآمد نباشد در کنار آن ها یا در صورتی این که نتوانید از بتابلاکرها استفاده کنید به جای آن ها میتواند استفاده شود.  این دارو میتواند به بهبود درد قفسه ی سینه کمک کند.

✔ رانولازین

ممکن است این دارو به افرادی که درد قفسه ی سینه (آنژین) دارند کمک کند. این دارو ممکن است در کنار بتابلاکر یا در صورت عدم توانایی در استفاده از بتابلاکر ها به جای آن ها تجویز شود.

✔ نیتروگلیسرین

قرص، اسپری و نیتروگلیسرین زیرزبانی میتواند با شل کردن موقت شریان کروناری شما و کاهش نیاز قلب شما به خون رسانی درد قفسه ی سینه شما را مدیریت کند.

 ✔ مهارکننده آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسیت (ACEI) و مسدود کننده ی گیرنده آنژیوتانسین 2 (ARBs)

این داروها فشار خون شما را کاهش می دهند و ممکن است به پیشگیری از پیشرفت بیماری عروق کرونر کمک کنند.

 داروهای جایگزین

اسید چرب اُمگا 3، نوعی چربی غیر اشباع است که تصور می شود التهاب را از بدن خارج می کند و یک عامل بازدارنده برای بیماری کرونری قلبی است. با این حال، بعضی از پژوهش ها چیزی در مورد فواید آن پیدا نکرده اند و پژوهش های بیشتری در این باره مورد نیاز است.

✔ ماهی و روغن ماهی

 ماهی و روغن ماهی موثرترین منبع اسید چرب امگا 3 هستند. ماهی های چرب مانند سالامون، شاه ماهی و کنسرو تن ماهی، حاوی بیشترین مقدار اسید چرب امگا 3 بوده و از این رو موثرترین گزینه هستند. مکمل روغن ماهی ممکن است فوایدی داشته باشد، اما شواهد نشان دهنده ی موثرتر بودن استفاده از ماهی است.

✔ کتان و روغن دانه ی کتان

همچنین کتان و روغن کتان حاوی اسید چرب امگا 3 مفید است، گرچه پژوهش ها این را که کتان و روغن آن منبع سرشاری مانند ماهی باشد را نشان نداده اند. همچنین پوسته های روی دانه کتان دارای فیبر محلول هستند که میتوانند به یبوست کمک کنند. برای تشخیص این که آیا دانه ی کتان می تواند به کاهش کلسترول کمک کند یا خیر، پژوهش های بیشتری لازم است.

✔ دیگر منایع حاوی اسید چرب امگا 3

 دیگر منایع حاوی اسید چرب امگا 3 شامل روغن کانولا، سویا و روغن سویا است. این منایع غذایی حاوی مقدار کمی اسید چرب امگا 3 در مقایسه با ماهی و روغن ماهی هستند.

مکمل های دیگری که ممکن است فشار خون و کلسترول شما را کاهش دهند، شامل موراد زیر هستند:

❇ آلفا لینولنیک اسید (ALA)

❇ کنگر فرنگی

❇ جو

❇ بتا سیتواسترول (در مکمل های خوراکی و بعضی از کره های گیاهی وجود دارد)

❇ گیاه اسپرزه

❇ کاکائو

❇ کوآنزیم Q10

❇ سیر

❇ سبوس جو

❇ سیستوستانول (در مکمل های خوراکی و بعضی از کره های گیاهی وجود دارد)

جراحی بسته قلب

فرآیند هایی برای بازگرداندن و بهبود جریان خون قلب

✳ استنت گذاری عروق کرونری

جراحی باز قلب

✳ درمان های تهاجمی تر

در این جا به بررسی بعضی از گزینه های درمانی تهاجمی که در بالا ذکر شد، می پردازیم:

✔ آنژیوپلاستی و استنت گذاری

پزشک شما یک لوله ی بلند و باریک (کاتتر) را به قسمت تنگ شده ی شریان وارد می کند. یک سیم به همراه یک بالون بسته از طریق کاتتر به ناحیه ی تنگ شده فرستاده می شود. بعد از آن، بالون باز شده (باد میشود) و رسوب را به سمت دیواره ی شریان می فشارد.

اغلب استنتی برای باز نگه داشتن شریان، در شریان می گذارند. بیشتر استنت ها به آهستگی دارویی ترشح می کنند تا به باز نگه داشتن شریان کمک کنند.

✔ جراحی باز شریان کرونری قلب

جراح با استفاده از عروق خونی دیگر اندام های بدن، یک پیوند برای گذر از شریان کرونری مسدود شده ایجاد می کند. این کار اجازه می دهد تا خون، شریان کرونری مسدود شده یا تنگ شده را دور بزند. به این دلیل که این کار نیازمند جراحی باز قلب است، اغلب برای مواردی که چندین شریان تنگ شده وجود دارد، استفاده می شود.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم