روش های جراحی تعویض دریچه قلب و مراقبت های بعد از آن

دریچه هایی که بین حفره های قلبی قرار دارند، جریان خون را در قلب به سمت جلو نگه می دارند. تعویض دریچه قلب زمانی که دریچه عملکرد خود را از دست بدهند لازم است.

قلبی پمپی است که از بافت عضلانی تشکیل شده است. قلب چهار حفره دارد: دو حفره ی فوقانی که به آن ها دهلیز گفته میشود و دو حفره ی تحتانی که بطن نام دارند. دریچه های قلب به شرح زیر است:

# دریچه ی تریکاسپید

 محل آن بین دهلیز راست و بطن راست میباشد.

# دریچه ی پولموناری

محل آن بین بطن راست و شریان پولموناری است.

# دریچه ی میترال

محل آن بین دهلیز چپ و بطن چپ میباشد.

# دریچه ی آئورتی

محل آن بین بطن چپ و شریان آئورت است.

زمانی که دریچه ها آسیب ببینند یا دچار بیماری شوند و عملکرد خود را نداشته باشند، ممکن است نیاز باشد آن ها را ترمیم یا تعویض کرد. بیماری هایی که ممکن است باعث اختلال عملکرد دریچه هایی قلبی شوند شامل سفتی دریچه و نارسایی دریچه (برگشت خون از دریچه) هستند.

وقتی یکی (یا تعداد بیشتری) از دریچه ها دچار سفتی شود، قلب باید با شدت بیشتری کار کند تا خون را از دریچه عبور دهد. دریچه میتواند در اثر عفونت (مانند تب روماتیسمی یا استاف) و پیری دچار تنگی و سفتی شود. اگر یک یا تعداد بیشتری از دریچه ها دچار نشتی شوند، خون دچار نشتی بازگردانده میشود، درنتیجه خون کمتری در مسیر درست پمپ میشود. براساس علائم و شرایط کلی قلب شما، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد که بیماری دریچه(ها)ی قلبی شما نیاز به ترمیم با جراحی یا تعویض داشته باشند.

عمل قلب باز

روش انجام تعویض دریچه قلب

به صورت سنتی، جراحی قلب باز برای ترمیم یا تعویض دریچه قلب استفاده می شود. به این معنی که یک برش بزرگ روی قفسه ی سینه ایجاد میشود و قلب برای مدتی متوقف میشود، سپس جراح میتواند دریچه ی قلبی را ترمیم یا تعویض کند. به تازگی، روشی با تهاجم کمتر برای ترمیم یا تعویض دریچه قلبی توسعه یافته است. فرآیندی با کمترین تهاجم که یک برش کوچک تر ایجاد خواهد شد و درد خیلی کمتر و مدت زمان بستری شدن کمتری دارد.

بیماری های دریچه ای ممکن است با استفاده از یک حلقه برای پشتیبانی از دریچه ی آسیب دیده، یا خارج کردن کل دریچه و جایگزینی یک دریچه ی مصنوعی ترمیم شوند. ممکن است دریچه ی مصنوعی از پلاستیک با روپوش کربن یا بافت زنده (دریچه ی گرفته شده از حیوانات یا دریچه ی انسانی از اهدا کنندگان) ساخته شده باشد. پزشکتان با شما در مورد فواید و معایب هر نوع دریچه و بهترین انتخاب برای شما صحبت میکند.

چرا ممکن است نیاز به جراحی تعویض دریچه قلب داشته باشم؟

ترمیم دریچه یا جراحی تعویض دریچه قلب برای تصحیح مشکلی که توسط یک یا چند بیماری دریچه ی قلبی ایجاد شده است استفاده میشود.

اگر دریچه ی قلبی شما آسیب ببیند یا دچار بیماری شود، ممکن است دچار علائم زیر شوید:

 • سرگیجه
 • درد قفسه سینه
 • اختلال تنفسی
 • تپش قلب
 • تورم پاها، مچ پا، یا شکم
 • افزایش وزن سریع در اثر تجمع مایعات

ممکن است برای پزشک شما دلایل دیگری وجود داشته باشد تا توصیه به ترمیم دریچه یا انجام جراحی تعویض دریچه قلب کند.

خطرات احتمالی ترمیم دریچه یا جراحی تعویض دریچه قلب

خطرات احتمالی ترمیم دریچه ی قلبی یا جراحی تعویض دریچه قلب شامل موارد زیر هستند:

 • خون ریزی در هنگام جراحی یا بعد از آن
 • لخته ی خون که میتواند باعث حمله ی قلبی، سکته ی مغزی یا مشکلات ریوی شود
 • عفونت
 • پنومونی
 • پانکراتیت
 • مشکلات تنفسی
 • آریتمی (ریتم قلبی غیرطبیعی)
 • ترمیم یا تعویض دریچه قلب عملکرد نادرستی داشته باشد
 • مرگ

ممکن است براساس شرایط خاص سلامت شما خطرات احتمالی دیگری وجود داشته باشند. مطمئن شوید که قبل از عمل با پزشک خود در مورد وجود هرگونه نگرانی صحبت کرده اید.

مراقبت بعد از عمل قلب باز

چگونه برای ترمیم دریچه ی قلبی یا جراحی تعویض دریچه آماده شوم؟

 • پزشک شما طریقه عمل را به شما توضیح می دهد و می تواند سوالات خود را از او بپرسید.
 • از شما خواسته میشود که فرم رضایت نامه را امضا کنید که اجازه ی انجام جراحی را بدهید. فرم را به دقت بخوانید و درصورتی که هر چیزی کاملا شفاف نبود، در مورد آن بپرسید.
 • به همراه این که از شما یک پیشینه ی پزشکی کامل خواهند گرفت، ممکن است پزشکتان یک معاینه ی جسمانی کامل از شما انجام دهد تا مطمئن شود قبل از جراحی در شرایط سلامت خوبی به سر می برید. ممکن است برای شما آزمایش خون یا آزمایش های تشخیصی دیگری انجام شود.
 • از شما خواسته می شود 8 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید و ننوشید (ناشتا باشید)، معمولا بعد از نیمه شب.
 • اگر باردار هستید یا گمان می کنید ممکن است باردار باشید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر حساسیت دارید یا به دارو، ید، لاتکس، نوار چسب یا مواد بی حس کننده ای (عمومی یا موضعی) آلرژی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که پزشک شما از تمام داروهایی که مصرف میکنید شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، داروهای گیاهی و مکمل ها آگاه است.
 • در صورتی که پیشینه ای از بیماری خون ریزی دهنده دارید یا داروهای ضدانعقادی (رقیق کننده خون) مثل آسپرین مصرف میکنید یا داروهای دیگری مصرف میکنید که روی انعقاد خون تاثیر می گذارند به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ممکن است پزشک شما قبل از جراحی آزمایش خون انجام دهد تا ببیند چه مدتی طول می کشد تا خون شما لخته شود.
 • در صورتی که ضربان ساز قلبی یا هرگونه دستگاه قلبی دیگری در قلب خود دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر سیگار می کشید، هرچه زودتر سیگار کشیدن را قطع کنید. این کار باعث میشود که شانس موفقیت بهبودی بعد از جراحی در شما افزایش یابد و برای سلامت عمومی شما فواید بسیاری دارد.
 • براساس شرایط سلامتی شما، ممکن است پزشکتان آمادگی های ویژه ی دیگری برای شما در نظر بگیرد.

عمل جراحی قلب باز

در هنگام جراحی ترمیم یا تعویض دریچه قلب چه چیزی اتفاق می افتد؟

برای انجام جراحی ترمیم یا تعویض دریچه قلب باید در بیمارستان بستری شوید. ممکن است روش انجام عمل به مقدار زیادی به مشکل شما و جراحتان وابسته باشد.

درکل جراحی ترمیم یا تعویض دریچه قلب روند زیر را پیگیری میکند:

– از شما خواسته میشود که جواهرات یا دیگر وسایل خود که ممکن است با فرآیند تداخل داشته باشند را در بیاورید.

– باید لباس مخصوص بیمارستان بپوشید و مثانه ی خود را خالی کنید (ادرار کنید).

– تیم جراحی شما را روی میز عمل مستقر میکنند، طوری که به پشت خود بخوابید.

– شخصی از تیم جراحی به بازو یا دست شما یک آنژیوکت وصل میکند تا دارو ها و مایعات را از طریق آن به شما تزریق کنند. کاتتر های بیشتری وارد گردن یا مچ دست شما میشوند تا وضعیت قلب و فشار خون شما را پایش کنند و از طریق آن نمونه خون بگیرند.

– متخصص بیهوشی به طور پیوسته ضربان قلب، فشار خون، تنفس و میزان اکسیژن خون شما را در هنگام جراحی کنترل میکند.

– پزشک شما لوله ای را از طریق دهانتان وارد ریه های شما میکند و آن را به دستگاه ونتیلاتور متصل میکند، این دستگاه در هنگام جراحی کار تنفس شما را انجام می دهد.

– پزشک یک پروپ اکوکاردیوگرافی از طریق مری را در هنگام جراحی برای شما جای گذاری میکند تا بتواند عملکرد دریچه های قلبی شما را پایش کند.

– یک لوله ی نرم و انعطاف پذیر (به اسم کاتتر فولی) در مثانه ی شما قرار داده خواهد شد تا ادرار شما را تخلیه کند

– لوله ای از طریق دهان یا بینی وارد معده ی شما میشود تا ترشحات معده تان را تخلیه کند.

– شخصی از تیم جراحی پوست روی سینه شما را با محلول آنتی سپتیک پاک خواهد کرد. اگر در محل جراحی موهای زیادی وجود داشته باشد، ممکن است آن ها را بتراشند.

– اگر شما جراحی قلب باز داشته باشید، برشی در وسط قفسه سینه شما و از کمی زیر سیب آدم و تا کمی بالاتر از ناف ایجاد میکند. اگر فرآیندی با تهاجم کمتر داشته باشید، ممکن است برش کوچک تری نیاز باشد.

– استخوان جناق سینه شما از طول به دو قسمت تقسیم خواهد شد. جراح شما دو قسمت جناق و قفسه سینه شما را از هم جدا میکند تا قلب شما در دسترس قرار بگیرد.

– برای انجام ترمیم یا تعویض دریچه قلب ، پزشکتان باید قلب شما را متوقف کند. در زمانی که قلب شما متوقف میشود، پزشک لوله هایی در قلب شما قرار میدهد تا گردش خون شما توسط دستگاه بای پس قلبی-ریوی برقرار شود.

– زمانی که خون کاملا به دستگاه هدایت شد تا پمپ شود، پزشک شما قلبتان را با تزریق محلول سردی متوقف میکند.

– در موارد تعویض دریچه قلب ، زمانی که قلبتان متوقف شد، پزشکتان دریچه ی بیمار را خارج خواهد کرد و دریچه ی مصنوعی را جای گذاری میکند. برای ترمیم دریچه، فرآیندی که انجام خواهد شد وابسته به مشکلی شما است، برای مثال، ممکن است پزشک لت های فیوز شده ی دریچه را از هم جدا کند، لت های پاره شده را ترمیم کند، یا قسمت های دریچه را دوباره شکل دهی کند تا بهترین عملکرد را بدست آورد.

– وقتی جراحی انجام شد، پزشک برای برقراری مجدد تپش قلب، توسط پدال های کوچکی به قلب شوک وارد میکند. بعد از آن، اجازه داده میشود دوباره جریان خون از طریق ماشین بای پس به قلب وارد شود تا لوله های ماشین برداشته شوند.

– وقتی قلبتان دوباره شروع به تپیدن کند، پزشک چگونگی عملکرد قلب و دریچه های آن را مشاهده میکند تا مطمئن شود که هیچ گونه نشتی بعد از جراحی وجود ندارد.

– ممکن است برای ضربان سازی، پزشک شما سیمی وارد قلبتان کند. پزشک برای مدت کوتاهی این سیم را به ضربان سازی که بیرون از بدن شما قرار دارد متصل میکند و قلب شما میتواند بتپد، در صورت نیاز، در هنگام دوره ی ابتدایی بهبودی.

– پزشک توسط سیم های کوچکی دوباره استخوان جناق شما را به هم متصل میکند (مانند چیزی که بعضی اوقات برای ترمیم استخوانی که شکسته است استفاده میشود).

– پزشکتان لوله ای در قفسه ی سینه شما قرار می دهد تا خون و مایعات اطراف قلب شما را تخلیه کند.

– پزشک پوست روی جناق شما را توسط بخیه یا نوار جراحی بخیه میزند.

– شخصی از تیم جراحی محل جراحی را پانسمان میکند.

آی سی یو

بعد از جراحی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

# در بیمارستان

بعد از جراحی، یکی از اعضای تیم جراحی شما را به اتاق برگشت (ریکاوری) می برد و بعد از آن به ICU خواهید رفت تا برای چند روز کاملا تحت نظر باشید. پرستار شما را به دستگاهی متصل میکند که آن دستگاه نوار قلب شما، فشار خون، تعداد تنفس و میزان اکسیژن شما را دائما نمایش خواهد داد. جراحی قلب باز ترمیم دریچه یا تعویض دریچه قلب معمولا نیازمند بستری شدن به مدت چند روز یا بیشتر در بیمارستان دارد.

تا زمانی که به اندازه ی کافی در شرایط مناسبی قرار بگیرید که خودتان بتوانید نفس بکشید، احتمالا لوله ای وارد گلوی شما میکنند و آن را به ونتیلاتور متصل میکنند تا به تنفس شما کمک کند. بعد از اینکه مقدار بیشتری از بیهوشی خارج شدید و شروع به نفس کشیدن کردید، پزشک میتواند ونتیلاتور را به گونه ای تنظیم کند تا به شما اجازه دهد که خودتان بیشتر نفس بکشید. زمانی که به میزان کافی هوشیار شدید که بتوانید خودتان نفس بکشید و بتوانید سرفه کنید، پزشک لوله ی تنفسی را خارج خواهد کرد. همچنین ممکن است در همین زمان پزشک لوله ی معده شما را خارج کند.

بعد از اینکه لوله ی تنفسی خارج شد، پرستار به شما کمک میکند سرفه کنید و هر چند ساعت نفس عمیق بکشید. ممکن است به دلیل زخم ها این کار راحت نباشد، اما برای جلوگیری از تجمع مخاط در ریه ی شما و احتمال پنومونی، این کار اهمیت زیادی دارد. پرستار به شما نشان خواهد داد که در هنگام سرفه کردن، چگونه بالش را در آغوش بگیرید تا به کاهش ناراحتی شما کمک کند.

در صورت احساس درد میتوانید از داروهای مسکن استفاده کنید. قبل از این که دچار سختی شدیدی شوید، از دارو استفاده کنید.

ممکن است برای کمک به فشار خون و قلب شما و کنترل هر گونه مشکل خون ریزی، شما را روی تزریق داروهای وریدی ببرند. با پایدار شدن مشکلتان، پزشک این دارو ها را به تدریج کاهش داده و بعد از آن قطع میکند. همچنین هر گونه سیم ضربان سازی که ممکن است برای شما استفاده شده باشد را خارج خواهد کرد.

با خارج کردن لوله های ریوی و معده ای شما و پایدار شدنتان، ممکن است بتوانید شروع به نوشیدن مایعات کنید. به محض این که بتوایند خوردن را تحمل کنید، میتوانید شروع به خوردن غذاهای آبکی کنید.

زمانی که پزشک شما تصمیم بگیرد که آماده هستید، میتوانید از ICU مرخص شوید و وارد بخش شوید. بهبودی شما در آن جا ادامه خواهد یافت. فعالیت شما با خارج شدن از تخت و راه رفتن در مدت های طولانی در اطراف، افزایش خواهد یافت.

یکی از اعضای تیم پزشکی شما کارهای ترخیص شما را انجام خواهد داد، و برای پیگیری عملتان قرار ملاقاتی در روزهای آینده با پزشکتان تنظیم میکند.

# در خانه

زمانی  که در خانه هستید، مهم است که محل جراحی را پاکیزه و خشک نگه دارید. ممکن است به شما دستورالعمل ویژه ای برای حمام کردن داده شود. پزشکتان نخ های بخیه یا نوار های جراحی را در ویزیت بعدی می کشد، البته اگر قبل از ترخیص از بیمارستان کشیده نشده باشند.

قبل از تایید پزشکتان نباید رانندگی کنید. محدودیت های فعالیتی دیگر ممکن است برای شما در نظر گرفته شود.

اگر دچار هر یک از موارد زیر شدید، به پزشکتان اطلاع دهید:

 • تب بالای 38 درجه با لرز (ممکن است علامتی برای عفونت باشند)
 • قرمزی، تورم، خون ریزی، یا وجود ترشح از محل برش یا محل ورود هر یک از کاتترها
 • افزایش درد اطراف محل برش
 • مشکل در تنفس
 • افزایش ورم پا یا شکم
 • وجود تهوع یا استفراغ
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • ضعف در دست ها یا پاها

ممکن است براساس شرایط شما، پزشکتان دستورالعمل های دیگری بعد از جراحی به شما بدهد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

خلاصه مطلب
جراحی تعویض دریچه قلب
عنوان مطلب
جراحی تعویض دریچه قلب
توضیحات
دریچه هایی که بین حفره های قلبی قرار دارند، جریان خون را در قلب به سمت جلو نگه می دارند. تعویض دریچه قلب زمانی که دریچه عملکرد خود را از دست بدهند لازم است.
نویسنده
نام منتشر کننده
ادمین
لوگو


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
pvc

سلام اقای دکتر من بطور تصادفی در بیمارستان امام در حالی که برای ضربه انگشت پا مراجع کردم با ضرباbigemini Pvc تشخیص داده شدم و تنها علایم قلبی که می توانم به ان اشاره کنم تپش قلب و سرگیجه می باشد حالا پس مراجعه به دکتر به من گفتن که دو راه وجود دارد یکی عمل ابلیشن و یکی درمان یک دورهبا دارو ولی تاکید بیشتری روی عمل بود حالا تصمیم گیری برای من سخت است خواهش می کنم مرا راهنمایی کنین مشاهده پاسخ دکتر
2
عمل قلب باز

باسلام خدمت شما دکتر محترپدرم حدودا یک ماهه پیش عمل قلب باز انجام داده ودر این مدت مشکلی نداشتند تا چند روز پیش که اسهال شدید داشتند و حالت تهوع هم داشتندکه با رفتن به دکتر عمومی بهتر شدند که باز الان دست وپای ایشان ورم کرده که الان کم شده و ورم به صورت ش رفته در ضمن دو سه روز پیش تب هم داشتند که بعد از مدنی از تمام بدنش باخارش شدید که قرمزی هایی در بدنش پیدا شد ودوروز است که بیشتر اوقات خواب هست وحالت کسلی دارد
خواهشمند است راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
3
درد مكرر قلب

سلام 27سالمه 4سال پیش به دکتر مراجعه کردم خیلی کم افتادگی دریچه ميترال دارم تپش قلب هم دارم استرسم خیلی زیاد شده 3ماهي میشه درد قلب دارم به دست چپم میزنه تنگی نفس هم پیدا کردم حتی وقتی که آروم هستم درد میاد سراغم دکتر رفتم میگن مشکلی نداری ولی درد اذیتم میکنه پدرم هم عمل قلب باز کردند رگ هاشون گرفته بود برادرم مشکل مادرزادي سوارخ کوچیک داشت که احتياجي ب عمل نداشتن با این شرایط توصيه شما برای من چيه ممنون ميشم. مشاهده پاسخ دکتر
4
درد مكرر قلب

سلام 27سالمه 4سال پیش به دکتر مراجعه کردم خیلی کم افتادگی دریچه ميترال دارم تپش قلب هم دارم استرسم خیلی زیاد شده 3ماهي میشه درد قلب دارم به دست چپم میزنه تنگی نفس هم پیدا کردم حتی وقتی که آروم هستم درد میاد سراغم دکتر رفتم میگن مشکلی نداری ولی درد اذیتم میکنه پدرم هم عمل قلب باز کردند رگ هاشون گرفته بود برادرم مشکل مادرزادي سوارخ کوچیک داشت که احتياجي ب عمل نداشتن با این شرایط توصيه شما برای من چيه ممنون ميشم. مشاهده پاسخ دکتر
5
سکته قلبی

پدر من سکته قلبی کردند و یکی از رگ های قلب ایشون کامل بسته شده
به نظر شما از طریق بالن امکان باز شدن رگ وجود دارد ؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
درد قلب كودك

باسلام پسر من ٢سال و نيم پيش مشكل Asdداشت كه با عمل جراحي در مان شد حالا در روز چند بار به مدت ٢يا ٣دقيقه درد قلب ميشود ايا مشكلي دارددر ضمن ٥ماه پيش اكو شد و مشكلي نداشته مشاهده پاسخ دکتر
7
انوریسم قلبی

سلام
جناب دکتر حسین زاده
در سیتی آنژیو در شریان اصلی چپ یک انوریسم پنج میلیمتری تشخیص داده شده است
اخیرا سه بار فشارخون تا هفده هم رفته بدون هیج مشکل قبلی
آیا نیاز به بررسی بیشتر سایرعروق هست یا حتی اقدامی برای این انوریسم باید انجام داد یا خیر
اگر نیاز به مراجعه هست لطفا بفرمایید
خیلی از محبت شما ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر
8
مشاوره

سلام من 5ماه قبل عمل قلب باز انجام دادم الان روی قفسه سینه ودست چپمم درد وسوزش دارم دست چپم درد می کنه لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
9
درد سینه سمت چپ

سلام مدت یک ماهه دردی تو قفس سینه ی چپ و پشت شانه دارم خیلی شدیده نوار قلب گرفتم قلبم سالمه فشارمم خوبه آمپول و داروی گرفتگی عضلانیم استفاده کردم اما بازم درد دارم میشه بگین مشکلم چیه مشاهده پاسخ دکتر
10
تعویض دریچه

باسلام خدمت شما.پدر من 70سالشه..و هیچ بیماری زمینه ای اعم از چربی خون .فشارخون،دیابت...ندارد و حدود شش ماه پیش به علت ابتلا به سرماخوردگی و عدم درمان مناسب ..مبتلا به برونشیت شده..و به دنبال تنگی نفس مجبور به انتقال به بیمارستان گردید که با شروع انتی بیوتیک تزریقی و ماسک اکسیژن مشکل مرتفع گردید..به دنبال این اتفاق با وجود عدم تغییرات نواری و ریتم قلبی.پزشک اکوی فلب هم اجام داد که منجر به تشخیص تنگی دریچه آئورت و میترال گردید....و تا امروز بیمار ما مشکل بالینی اعم از تنگی نفس.درد قفسه سینه.ادم...ندارد اما بررسی های پاراکلینیکی و آنژیوگرافی مشکل تنگی دریچه را تایید می نماید..اما عروق هیچ مشکلی ندارد..باتوجه به شرح حال بالینی بیمار و ادامه زندگی طبیعی پدرم و انجام فعالیت ها با روال معمول ایا عمل قلب باز و تعویض دریچه به عدم انجام آن اولویت دارد ..زیرا با توجه به نوع کیفیت زندگی و مشکلات بعد عمل ما در انتخاب جراحی برای بیمارمان دچار تردید هستیم..که آیا انتخاب درستی استّ..تشخیص تنگی آئورتsever. و تنگی میترالmodret to sever بوده..و EF بیمار55الی60درصد بوده... مشاهده پاسخ دکتر