روش های جراحی تعویض دریچه قلب و مراقبت های بعد از آن

دریچه هایی که بین حفره های قلبی قرار دارند، جریان خون را در قلب به سمت جلو نگه می دارند. تعویض دریچه قلب زمانی که دریچه عملکرد خود را از دست بدهند لازم است.

قلبی پمپی است که از بافت عضلانی تشکیل شده است. قلب چهار حفره دارد: دو حفره ی فوقانی که به آن ها دهلیز گفته میشود و دو حفره ی تحتانی که بطن نام دارند. دریچه های قلب به شرح زیر است:

# دریچه ی تریکاسپید

 محل آن بین دهلیز راست و بطن راست میباشد.

# دریچه ی پولموناری

محل آن بین بطن راست و شریان پولموناری است.

# دریچه ی میترال

محل آن بین دهلیز چپ و بطن چپ میباشد.

# دریچه ی آئورتی

محل آن بین بطن چپ و شریان آئورت است.

زمانی که دریچه ها آسیب ببینند یا دچار بیماری شوند و عملکرد خود را نداشته باشند، ممکن است نیاز باشد آن ها را ترمیم یا تعویض کرد. بیماری هایی که ممکن است باعث اختلال عملکرد دریچه هایی قلبی شوند شامل سفتی دریچه و نارسایی دریچه (برگشت خون از دریچه) هستند.

وقتی یکی (یا تعداد بیشتری) از دریچه ها دچار سفتی شود، قلب باید با شدت بیشتری کار کند تا خون را از دریچه عبور دهد. دریچه میتواند در اثر عفونت (مانند تب روماتیسمی یا استاف) و پیری دچار تنگی و سفتی شود. اگر یک یا تعداد بیشتری از دریچه ها دچار نشتی شوند، خون دچار نشتی بازگردانده میشود، درنتیجه خون کمتری در مسیر درست پمپ میشود. براساس علائم و شرایط کلی قلب شما، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد که بیماری دریچه(ها)ی قلبی شما نیاز به ترمیم با جراحی یا تعویض داشته باشند.

عمل قلب باز

روش انجام تعویض دریچه قلب

به صورت سنتی، جراحی قلب باز برای ترمیم یا تعویض دریچه قلب استفاده می شود. به این معنی که یک برش بزرگ روی قفسه ی سینه ایجاد میشود و قلب برای مدتی متوقف میشود، سپس جراح میتواند دریچه ی قلبی را ترمیم یا تعویض کند. به تازگی، روشی با تهاجم کمتر برای ترمیم یا تعویض دریچه قلبی توسعه یافته است. فرآیندی با کمترین تهاجم که یک برش کوچک تر ایجاد خواهد شد و درد خیلی کمتر و مدت زمان بستری شدن کمتری دارد.

بیماری های دریچه ای ممکن است با استفاده از یک حلقه برای پشتیبانی از دریچه ی آسیب دیده، یا خارج کردن کل دریچه و جایگزینی یک دریچه ی مصنوعی ترمیم شوند. ممکن است دریچه ی مصنوعی از پلاستیک با روپوش کربن یا بافت زنده (دریچه ی گرفته شده از حیوانات یا دریچه ی انسانی از اهدا کنندگان) ساخته شده باشد. پزشکتان با شما در مورد فواید و معایب هر نوع دریچه و بهترین انتخاب برای شما صحبت میکند.

چرا ممکن است نیاز به جراحی تعویض دریچه قلب داشته باشم؟

ترمیم دریچه یا جراحی تعویض دریچه قلب برای تصحیح مشکلی که توسط یک یا چند بیماری دریچه ی قلبی ایجاد شده است استفاده میشود.

اگر دریچه ی قلبی شما آسیب ببیند یا دچار بیماری شود، ممکن است دچار علائم زیر شوید:

 • سرگیجه
 • درد قفسه سینه
 • اختلال تنفسی
 • تپش قلب
 • تورم پاها، مچ پا، یا شکم
 • افزایش وزن سریع در اثر تجمع مایعات

ممکن است برای پزشک شما دلایل دیگری وجود داشته باشد تا توصیه به ترمیم دریچه یا انجام جراحی تعویض دریچه قلب کند.

خطرات احتمالی ترمیم دریچه یا جراحی تعویض دریچه قلب

خطرات احتمالی ترمیم دریچه ی قلبی یا جراحی تعویض دریچه قلب شامل موارد زیر هستند:

 • خون ریزی در هنگام جراحی یا بعد از آن
 • لخته ی خون که میتواند باعث حمله ی قلبی، سکته ی مغزی یا مشکلات ریوی شود
 • عفونت
 • پنومونی
 • پانکراتیت
 • مشکلات تنفسی
 • آریتمی (ریتم قلبی غیرطبیعی)
 • ترمیم یا تعویض دریچه قلب عملکرد نادرستی داشته باشد
 • مرگ

ممکن است براساس شرایط خاص سلامت شما خطرات احتمالی دیگری وجود داشته باشند. مطمئن شوید که قبل از عمل با پزشک خود در مورد وجود هرگونه نگرانی صحبت کرده اید.

مراقبت بعد از عمل قلب باز

چگونه برای ترمیم دریچه ی قلبی یا جراحی تعویض دریچه آماده شوم؟

 • پزشک شما طریقه عمل را به شما توضیح می دهد و می تواند سوالات خود را از او بپرسید.
 • از شما خواسته میشود که فرم رضایت نامه را امضا کنید که اجازه ی انجام جراحی را بدهید. فرم را به دقت بخوانید و درصورتی که هر چیزی کاملا شفاف نبود، در مورد آن بپرسید.
 • به همراه این که از شما یک پیشینه ی پزشکی کامل خواهند گرفت، ممکن است پزشکتان یک معاینه ی جسمانی کامل از شما انجام دهد تا مطمئن شود قبل از جراحی در شرایط سلامت خوبی به سر می برید. ممکن است برای شما آزمایش خون یا آزمایش های تشخیصی دیگری انجام شود.
 • از شما خواسته می شود 8 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید و ننوشید (ناشتا باشید)، معمولا بعد از نیمه شب.
 • اگر باردار هستید یا گمان می کنید ممکن است باردار باشید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر حساسیت دارید یا به دارو، ید، لاتکس، نوار چسب یا مواد بی حس کننده ای (عمومی یا موضعی) آلرژی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که پزشک شما از تمام داروهایی که مصرف میکنید شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، داروهای گیاهی و مکمل ها آگاه است.
 • در صورتی که پیشینه ای از بیماری خون ریزی دهنده دارید یا داروهای ضدانعقادی (رقیق کننده خون) مثل آسپرین مصرف میکنید یا داروهای دیگری مصرف میکنید که روی انعقاد خون تاثیر می گذارند به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ممکن است پزشک شما قبل از جراحی آزمایش خون انجام دهد تا ببیند چه مدتی طول می کشد تا خون شما لخته شود.
 • در صورتی که ضربان ساز قلبی یا هرگونه دستگاه قلبی دیگری در قلب خود دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر سیگار می کشید، هرچه زودتر سیگار کشیدن را قطع کنید. این کار باعث میشود که شانس موفقیت بهبودی بعد از جراحی در شما افزایش یابد و برای سلامت عمومی شما فواید بسیاری دارد.
 • براساس شرایط سلامتی شما، ممکن است پزشکتان آمادگی های ویژه ی دیگری برای شما در نظر بگیرد.

عمل جراحی قلب باز

در هنگام جراحی ترمیم یا تعویض دریچه قلب چه چیزی اتفاق می افتد؟

برای انجام جراحی ترمیم یا تعویض دریچه قلب باید در بیمارستان بستری شوید. ممکن است روش انجام عمل به مقدار زیادی به مشکل شما و جراحتان وابسته باشد.

درکل جراحی ترمیم یا تعویض دریچه قلب روند زیر را پیگیری میکند:

– از شما خواسته میشود که جواهرات یا دیگر وسایل خود که ممکن است با فرآیند تداخل داشته باشند را در بیاورید.

– باید لباس مخصوص بیمارستان بپوشید و مثانه ی خود را خالی کنید (ادرار کنید).

– تیم جراحی شما را روی میز عمل مستقر میکنند، طوری که به پشت خود بخوابید.

– شخصی از تیم جراحی به بازو یا دست شما یک آنژیوکت وصل میکند تا دارو ها و مایعات را از طریق آن به شما تزریق کنند. کاتتر های بیشتری وارد گردن یا مچ دست شما میشوند تا وضعیت قلب و فشار خون شما را پایش کنند و از طریق آن نمونه خون بگیرند.

– متخصص بیهوشی به طور پیوسته ضربان قلب، فشار خون، تنفس و میزان اکسیژن خون شما را در هنگام جراحی کنترل میکند.

– پزشک شما لوله ای را از طریق دهانتان وارد ریه های شما میکند و آن را به دستگاه ونتیلاتور متصل میکند، این دستگاه در هنگام جراحی کار تنفس شما را انجام می دهد.

– پزشک یک پروپ اکوکاردیوگرافی از طریق مری را در هنگام جراحی برای شما جای گذاری میکند تا بتواند عملکرد دریچه های قلبی شما را پایش کند.

– یک لوله ی نرم و انعطاف پذیر (به اسم کاتتر فولی) در مثانه ی شما قرار داده خواهد شد تا ادرار شما را تخلیه کند

– لوله ای از طریق دهان یا بینی وارد معده ی شما میشود تا ترشحات معده تان را تخلیه کند.

– شخصی از تیم جراحی پوست روی سینه شما را با محلول آنتی سپتیک پاک خواهد کرد. اگر در محل جراحی موهای زیادی وجود داشته باشد، ممکن است آن ها را بتراشند.

– اگر شما جراحی قلب باز داشته باشید، برشی در وسط قفسه سینه شما و از کمی زیر سیب آدم و تا کمی بالاتر از ناف ایجاد میکند. اگر فرآیندی با تهاجم کمتر داشته باشید، ممکن است برش کوچک تری نیاز باشد.

– استخوان جناق سینه شما از طول به دو قسمت تقسیم خواهد شد. جراح شما دو قسمت جناق و قفسه سینه شما را از هم جدا میکند تا قلب شما در دسترس قرار بگیرد.

– برای انجام ترمیم یا تعویض دریچه قلب ، پزشکتان باید قلب شما را متوقف کند. در زمانی که قلب شما متوقف میشود، پزشک لوله هایی در قلب شما قرار میدهد تا گردش خون شما توسط دستگاه بای پس قلبی-ریوی برقرار شود.

– زمانی که خون کاملا به دستگاه هدایت شد تا پمپ شود، پزشک شما قلبتان را با تزریق محلول سردی متوقف میکند.

– در موارد تعویض دریچه قلب ، زمانی که قلبتان متوقف شد، پزشکتان دریچه ی بیمار را خارج خواهد کرد و دریچه ی مصنوعی را جای گذاری میکند. برای ترمیم دریچه، فرآیندی که انجام خواهد شد وابسته به مشکلی شما است، برای مثال، ممکن است پزشک لت های فیوز شده ی دریچه را از هم جدا کند، لت های پاره شده را ترمیم کند، یا قسمت های دریچه را دوباره شکل دهی کند تا بهترین عملکرد را بدست آورد.

– وقتی جراحی انجام شد، پزشک برای برقراری مجدد تپش قلب، توسط پدال های کوچکی به قلب شوک وارد میکند. بعد از آن، اجازه داده میشود دوباره جریان خون از طریق ماشین بای پس به قلب وارد شود تا لوله های ماشین برداشته شوند.

– وقتی قلبتان دوباره شروع به تپیدن کند، پزشک چگونگی عملکرد قلب و دریچه های آن را مشاهده میکند تا مطمئن شود که هیچ گونه نشتی بعد از جراحی وجود ندارد.

– ممکن است برای ضربان سازی، پزشک شما سیمی وارد قلبتان کند. پزشک برای مدت کوتاهی این سیم را به ضربان سازی که بیرون از بدن شما قرار دارد متصل میکند و قلب شما میتواند بتپد، در صورت نیاز، در هنگام دوره ی ابتدایی بهبودی.

– پزشک توسط سیم های کوچکی دوباره استخوان جناق شما را به هم متصل میکند (مانند چیزی که بعضی اوقات برای ترمیم استخوانی که شکسته است استفاده میشود).

– پزشکتان لوله ای در قفسه ی سینه شما قرار می دهد تا خون و مایعات اطراف قلب شما را تخلیه کند.

– پزشک پوست روی جناق شما را توسط بخیه یا نوار جراحی بخیه میزند.

– شخصی از تیم جراحی محل جراحی را پانسمان میکند.

آی سی یو

بعد از جراحی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

# در بیمارستان

بعد از جراحی، یکی از اعضای تیم جراحی شما را به اتاق برگشت (ریکاوری) می برد و بعد از آن به ICU خواهید رفت تا برای چند روز کاملا تحت نظر باشید. پرستار شما را به دستگاهی متصل میکند که آن دستگاه نوار قلب شما، فشار خون، تعداد تنفس و میزان اکسیژن شما را دائما نمایش خواهد داد. جراحی قلب باز ترمیم دریچه یا تعویض دریچه قلب معمولا نیازمند بستری شدن به مدت چند روز یا بیشتر در بیمارستان دارد.

تا زمانی که به اندازه ی کافی در شرایط مناسبی قرار بگیرید که خودتان بتوانید نفس بکشید، احتمالا لوله ای وارد گلوی شما میکنند و آن را به ونتیلاتور متصل میکنند تا به تنفس شما کمک کند. بعد از اینکه مقدار بیشتری از بیهوشی خارج شدید و شروع به نفس کشیدن کردید، پزشک میتواند ونتیلاتور را به گونه ای تنظیم کند تا به شما اجازه دهد که خودتان بیشتر نفس بکشید. زمانی که به میزان کافی هوشیار شدید که بتوانید خودتان نفس بکشید و بتوانید سرفه کنید، پزشک لوله ی تنفسی را خارج خواهد کرد. همچنین ممکن است در همین زمان پزشک لوله ی معده شما را خارج کند.

بعد از اینکه لوله ی تنفسی خارج شد، پرستار به شما کمک میکند سرفه کنید و هر چند ساعت نفس عمیق بکشید. ممکن است به دلیل زخم ها این کار راحت نباشد، اما برای جلوگیری از تجمع مخاط در ریه ی شما و احتمال پنومونی، این کار اهمیت زیادی دارد. پرستار به شما نشان خواهد داد که در هنگام سرفه کردن، چگونه بالش را در آغوش بگیرید تا به کاهش ناراحتی شما کمک کند.

در صورت احساس درد میتوانید از داروهای مسکن استفاده کنید. قبل از این که دچار سختی شدیدی شوید، از دارو استفاده کنید.

ممکن است برای کمک به فشار خون و قلب شما و کنترل هر گونه مشکل خون ریزی، شما را روی تزریق داروهای وریدی ببرند. با پایدار شدن مشکلتان، پزشک این دارو ها را به تدریج کاهش داده و بعد از آن قطع میکند. همچنین هر گونه سیم ضربان سازی که ممکن است برای شما استفاده شده باشد را خارج خواهد کرد.

با خارج کردن لوله های ریوی و معده ای شما و پایدار شدنتان، ممکن است بتوانید شروع به نوشیدن مایعات کنید. به محض این که بتوایند خوردن را تحمل کنید، میتوانید شروع به خوردن غذاهای آبکی کنید.

زمانی که پزشک شما تصمیم بگیرد که آماده هستید، میتوانید از ICU مرخص شوید و وارد بخش شوید. بهبودی شما در آن جا ادامه خواهد یافت. فعالیت شما با خارج شدن از تخت و راه رفتن در مدت های طولانی در اطراف، افزایش خواهد یافت.

یکی از اعضای تیم پزشکی شما کارهای ترخیص شما را انجام خواهد داد، و برای پیگیری عملتان قرار ملاقاتی در روزهای آینده با پزشکتان تنظیم میکند.

# در خانه

زمانی  که در خانه هستید، مهم است که محل جراحی را پاکیزه و خشک نگه دارید. ممکن است به شما دستورالعمل ویژه ای برای حمام کردن داده شود. پزشکتان نخ های بخیه یا نوار های جراحی را در ویزیت بعدی می کشد، البته اگر قبل از ترخیص از بیمارستان کشیده نشده باشند.

قبل از تایید پزشکتان نباید رانندگی کنید. محدودیت های فعالیتی دیگر ممکن است برای شما در نظر گرفته شود.

اگر دچار هر یک از موارد زیر شدید، به پزشکتان اطلاع دهید:

 • تب بالای 38 درجه با لرز (ممکن است علامتی برای عفونت باشند)
 • قرمزی، تورم، خون ریزی، یا وجود ترشح از محل برش یا محل ورود هر یک از کاتترها
 • افزایش درد اطراف محل برش
 • مشکل در تنفس
 • افزایش ورم پا یا شکم
 • وجود تهوع یا استفراغ
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • ضعف در دست ها یا پاها

ممکن است براساس شرایط شما، پزشکتان دستورالعمل های دیگری بعد از جراحی به شما بدهد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور محترم آقای دکتر حسین زاده؛ اینجانب همراه بیمار جمیله مشهدی ۷۵ ساله هستم که در سال ۸۷ توسط جنابعالی در بیمارستان امام خمینی کرج عمل شدند، در حال حاضر بیمار پس از احساس درد در قفسه سینه به اورژانس مراجعه نمودند، تشخیص پزشکان در شهرستان قزوین عمل مجدد دریچه قلب می باشد، لذا از جنابعالی درخواست نوبت مشاوره و ویزیت بیمار در اسرع وقت را خواهشمندم. در صورت صلاحدید پرونده مربوطه را جهت بازدید جنابعالی به چه آدرسی ایمیل نمایم؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   ساام
   در صورت تمایل در ساعات کلینیک های اینجانب بیمار را جهت بررسی بیاورید
 • تصویر کاربر سما جمعه ۱۴ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من در سن 17 سالگی دریچه قلب خود را تعویض کرده و دکتر باوویی نژاد آن زمان دریچه خوکی براش گذاشته و دریچه دیگه اش رو هم گفته بود بعد 10 سال دیگه باید جراحی بشه ک ما 4 سال پیش رفتیم تهران گفت خیلی خوب کار میکنه و هنوز نیاز پیدا نکرده. الان دو ساله پی تی قلبش خیلی بالا و پایین میکنه و ایشون هم فقط میزان قرص وارفارین رو کم و زیاد میکنه و خیلی آدم استرسی و عصبی هستش دیروز پی تی ب‌ 25 رسیده بود میخوام بدونم این بالا پایین رفتنهای پی تی برای چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۴ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   لیست طولانی از داروها و مواد غذایی ونیز تغییرات فصلی وجود دارد که باعث این امر میشود
   در بروشور دارو برخی از انها امده است
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۸ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،ادب و احترام خدمت شما
  من مبتلا به لوپوس+پیوندکلیه میباشم و اکنون مبتلا به«آنوریسم شدید ریشه آئورت+نارسایی دریچه» میباشم و عمل «بنتال» برای من پیشنهاد داده‌اند.
  آیا این عمل برای من با BUN بالای۲۵ و Cr بالای ۲.۵ و سابقه لوپوس(از سال۷۷) خطرناک است؟آیا ممکن است کلیه پیوندی‌ام را از دست بدهم؟و یا ممکن است زیر عمل جان بدهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۸ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   چنانچه نارسایی aorta شدید و قطر انوریسم زیاد باشد
   خطر ناشی از پارگی ان بیشتر است
 • تصویر کاربر نازنین شنبه ۱۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  مدت چهار ماه است ابلیشن شده ام به علت تپش قلب ولی بعد از ابلیشن پشت قفسه سینه ام درد گرفته بعضی اوقات کتفم هم درد میگیرد بتازگی نیز احساس میکنم چیزی در گلویم گیر کرده واحساس خالی بودن قلب دارم ولی نمیفمم این خالی بودن از قلبم هست یا معده وخیلی اذیت میشم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام
   لطفا انژیو سی تی کرونری انجام دهید

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلامِ
  من 33سال سن دارم و23 روز پیش عمل قلب باز asd در بیمارستان بقیه الله توسط اقای دکتر کلانتر انجام دادم و برگه گزارش عمل را جنابعالی تایید کردید والان شهرستان هستم چهار روز پیش سرفه هام زیاد شدن که صدام گرفته شد امروز صبح که بیدارشدم بعداز سرفه خلط بیرون امد وابریزش هم پیداکردم
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   به پزشک داخلی مراجعه فرمایید
   مشکل جراحی نیست
 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  آقای دکتر من سال 93 به خاطر تپش قلب های زیادی که داشتم و هر بار باعث بی هوشی ام میشد دکتر برام ابلیشن انجام داد و گفتند که آریتمی داری و رگ هاتو سوزاندیم.
  اما حالا تپش قلب میگیرم باز و دست چپم کلا بی حس پیشه. که هولتر 48 ساعت برام وصل کردن که حالا با نتیجه هولتر گفتن که پی وی سی دارم.
  من از بعد از ابلیشن تا حالا قرص ایندرال ۱۰ میخورم روزی یکی. آقای دکتر من پرولاپس میترال هم دارم.
  آقای دکتر حالا باید چیکار کنم ؟ باز هم باید عمل شم؟ من شهرستانم و دکتری که برام ابلیشن انجام دادن تهران هستن خیلی نگرانم باید چیکار کنم چون گفتن برو تهران
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   چنانچه تعداد pvc بیش از شش عدد در دقیقه است بله مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربر یاس چهارشنبه ۷ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر پدر من دو هفته پیش عمل جراحی باز برای تعویض دریچه و پیوند رگ انجام دادن یک هفته ای است که اول دچار تک سرفه های مکرر میشدند در زمان کوتاه و الان مشکل تنگی نفس دارن عکس از ریه ها گرفته شد ولی آب جمع نشده بود مشکل میتونه از چی باشه
  با تشکر از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۷ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   از دریچه و مشکلی که منجر به جراحی شده اطلاعی ندادید
   از قدرت ضربان قلب هم خبری نداریم
   چنانچه این موارد نرمال شده است
   باید از متخصص ریه کمک گرفت
 • تصویر کاربر مهدیه دوشنبه ۲۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .دایی من ب علت مصرف بالای دخانیات دچار عفونت ریه شد و بعد قلب بزرگ شد و دریچه قلب رو عمل کردند و سه رگ قلبشون بسته شده بود ک جراحی کردند.بعد از سه روز ک بیهوش بودن قلب خونریزی میکنه و ضریب هوشی ۳میشه .خونریزی رو با ساکشن بهبود میدن ولی ضریب هوشی تغییری نمی کنه .آقای دکتر آیا امیدی هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بستگی به مدتی دارد که مغز کمبود اکسیژن را در اثر خونریزی تحمل کرده است
 • تصویر کاربر mikail دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت آقای دکتر
  پسرم 37 روزه هست ، بردیم مطب دکتر فوق تخصص قلب کودکان قلب پسرم اکو کردن و تشخیص Small PFO & Small PDA دادن، و گفتن سه ماه دیگه مجددا بیارید چک کنم، و قرصی هم تجویز کردن که مصرف آن یک شانزدهم قرص روزی یکبار می باشد. با این توصیف آیا این عارضه خطرناک است ؟ و آیا امکان بسته شدن هست؟ خود پزشک معالج گفتن امکانش ضعیفه بسته بشه؟ مصرف قرص در این برای نوزاد عوارض بدی ندارد؟ آیا سوراخ موجود در قلب پسرم خیلی بزرگ ؟ ممنون بابت وقتی که میذارید بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   با این مقدار گرفتاری معمولا و نه همیشه فرصت کوتاهی برای بررسی آتی هست
   به توصیه پزشک معالج توجه فرمایید
 • تصویر کاربر یداله یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  جناب اقای دکترباسلام ووقت بخیر.بنده همسرم توسط چندین پزشک ازجمله دکترماندگارویزیت شده اند واعلام نمودند همسرم می بایست مورد عمل جراحی بازقرارگیرد.همسرم درحال حاضر45سال سن دارد.آیا ایشان می تواند عمل بسته قلب انجام دهد.اگرتوضیحی دراین خصوص ایرادبفرمائید متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۳ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   شما نفرمودید همسر شما اقا هستند یا خانم؟!
   عمل ایشان مربوط به کدام قسمت قلب است؟
   چنانچه مرد هستند و عمل کرونری بای پس دارند با این سن حتما باید از هر دو شریان پستانی چپ و راست استفاده شود که در خصوص آن توضیح تصویری
   در سایت بنده داده شده است
درحال دریافت اطلاعات