روش های جراحی تعویض دریچه قلب و مراقبت های بعد از آن

دریچه هایی که بین حفره های قلبی قرار دارند، جریان خون را در قلب به سمت جلو نگه می دارند. تعویض دریچه قلب زمانی که دریچه عملکرد خود را از دست بدهند لازم است.

قلبی پمپی است که از بافت عضلانی تشکیل شده است. قلب چهار حفره دارد: دو حفره ی فوقانی که به آن ها دهلیز گفته میشود و دو حفره ی تحتانی که بطن نام دارند. دریچه های قلب به شرح زیر است:

# دریچه ی تریکاسپید

 محل آن بین دهلیز راست و بطن راست میباشد.

# دریچه ی پولموناری

محل آن بین بطن راست و شریان پولموناری است.

# دریچه ی میترال

محل آن بین دهلیز چپ و بطن چپ میباشد.

# دریچه ی آئورتی

محل آن بین بطن چپ و شریان آئورت است.

زمانی که دریچه ها آسیب ببینند یا دچار بیماری شوند و عملکرد خود را نداشته باشند، ممکن است نیاز باشد آن ها را ترمیم یا تعویض کرد. بیماری هایی که ممکن است باعث اختلال عملکرد دریچه هایی قلبی شوند شامل سفتی دریچه و نارسایی دریچه (برگشت خون از دریچه) هستند.

وقتی یکی (یا تعداد بیشتری) از دریچه ها دچار سفتی شود، قلب باید با شدت بیشتری کار کند تا خون را از دریچه عبور دهد. دریچه میتواند در اثر عفونت (مانند تب روماتیسمی یا استاف) و پیری دچار تنگی و سفتی شود. اگر یک یا تعداد بیشتری از دریچه ها دچار نشتی شوند، خون دچار نشتی بازگردانده میشود، درنتیجه خون کمتری در مسیر درست پمپ میشود. براساس علائم و شرایط کلی قلب شما، ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد که بیماری دریچه(ها)ی قلبی شما نیاز به ترمیم با جراحی یا تعویض داشته باشند.

عمل قلب باز

روش انجام تعویض دریچه قلب

به صورت سنتی، جراحی قلب باز برای ترمیم یا تعویض دریچه قلب استفاده می شود. به این معنی که یک برش بزرگ روی قفسه ی سینه ایجاد میشود و قلب برای مدتی متوقف میشود، سپس جراح میتواند دریچه ی قلبی را ترمیم یا تعویض کند. به تازگی، روشی با تهاجم کمتر برای ترمیم یا تعویض دریچه قلبی توسعه یافته است. فرآیندی با کمترین تهاجم که یک برش کوچک تر ایجاد خواهد شد و درد خیلی کمتر و مدت زمان بستری شدن کمتری دارد.

بیماری های دریچه ای ممکن است با استفاده از یک حلقه برای پشتیبانی از دریچه ی آسیب دیده، یا خارج کردن کل دریچه و جایگزینی یک دریچه ی مصنوعی ترمیم شوند. ممکن است دریچه ی مصنوعی از پلاستیک با روپوش کربن یا بافت زنده (دریچه ی گرفته شده از حیوانات یا دریچه ی انسانی از اهدا کنندگان) ساخته شده باشد. پزشکتان با شما در مورد فواید و معایب هر نوع دریچه و بهترین انتخاب برای شما صحبت میکند.

چرا ممکن است نیاز به جراحی تعویض دریچه قلب داشته باشم؟

ترمیم دریچه یا جراحی تعویض دریچه قلب برای تصحیح مشکلی که توسط یک یا چند بیماری دریچه ی قلبی ایجاد شده است استفاده میشود.

اگر دریچه ی قلبی شما آسیب ببیند یا دچار بیماری شود، ممکن است دچار علائم زیر شوید:

 • سرگیجه
 • درد قفسه سینه
 • اختلال تنفسی
 • تپش قلب
 • تورم پاها، مچ پا، یا شکم
 • افزایش وزن سریع در اثر تجمع مایعات

ممکن است برای پزشک شما دلایل دیگری وجود داشته باشد تا توصیه به ترمیم دریچه یا انجام جراحی تعویض دریچه قلب کند.

خطرات احتمالی ترمیم دریچه یا جراحی تعویض دریچه قلب

خطرات احتمالی ترمیم دریچه ی قلبی یا جراحی تعویض دریچه قلب شامل موارد زیر هستند:

 • خون ریزی در هنگام جراحی یا بعد از آن
 • لخته ی خون که میتواند باعث حمله ی قلبی، سکته ی مغزی یا مشکلات ریوی شود
 • عفونت
 • پنومونی
 • پانکراتیت
 • مشکلات تنفسی
 • آریتمی (ریتم قلبی غیرطبیعی)
 • ترمیم یا تعویض دریچه قلب عملکرد نادرستی داشته باشد
 • مرگ

ممکن است براساس شرایط خاص سلامت شما خطرات احتمالی دیگری وجود داشته باشند. مطمئن شوید که قبل از عمل با پزشک خود در مورد وجود هرگونه نگرانی صحبت کرده اید.

مراقبت بعد از عمل قلب باز

چگونه برای ترمیم دریچه ی قلبی یا جراحی تعویض دریچه آماده شوم؟

 • پزشک شما طریقه عمل را به شما توضیح می دهد و می تواند سوالات خود را از او بپرسید.
 • از شما خواسته میشود که فرم رضایت نامه را امضا کنید که اجازه ی انجام جراحی را بدهید. فرم را به دقت بخوانید و درصورتی که هر چیزی کاملا شفاف نبود، در مورد آن بپرسید.
 • به همراه این که از شما یک پیشینه ی پزشکی کامل خواهند گرفت، ممکن است پزشکتان یک معاینه ی جسمانی کامل از شما انجام دهد تا مطمئن شود قبل از جراحی در شرایط سلامت خوبی به سر می برید. ممکن است برای شما آزمایش خون یا آزمایش های تشخیصی دیگری انجام شود.
 • از شما خواسته می شود 8 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید و ننوشید (ناشتا باشید)، معمولا بعد از نیمه شب.
 • اگر باردار هستید یا گمان می کنید ممکن است باردار باشید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر حساسیت دارید یا به دارو، ید، لاتکس، نوار چسب یا مواد بی حس کننده ای (عمومی یا موضعی) آلرژی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که پزشک شما از تمام داروهایی که مصرف میکنید شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، داروهای گیاهی و مکمل ها آگاه است.
 • در صورتی که پیشینه ای از بیماری خون ریزی دهنده دارید یا داروهای ضدانعقادی (رقیق کننده خون) مثل آسپرین مصرف میکنید یا داروهای دیگری مصرف میکنید که روی انعقاد خون تاثیر می گذارند به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ممکن است پزشک شما قبل از جراحی آزمایش خون انجام دهد تا ببیند چه مدتی طول می کشد تا خون شما لخته شود.
 • در صورتی که ضربان ساز قلبی یا هرگونه دستگاه قلبی دیگری در قلب خود دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر سیگار می کشید، هرچه زودتر سیگار کشیدن را قطع کنید. این کار باعث میشود که شانس موفقیت بهبودی بعد از جراحی در شما افزایش یابد و برای سلامت عمومی شما فواید بسیاری دارد.
 • براساس شرایط سلامتی شما، ممکن است پزشکتان آمادگی های ویژه ی دیگری برای شما در نظر بگیرد.

عمل جراحی قلب باز

در هنگام جراحی ترمیم یا تعویض دریچه قلب چه چیزی اتفاق می افتد؟

برای انجام جراحی ترمیم یا تعویض دریچه قلب باید در بیمارستان بستری شوید. ممکن است روش انجام عمل به مقدار زیادی به مشکل شما و جراحتان وابسته باشد.

درکل جراحی ترمیم یا تعویض دریچه قلب روند زیر را پیگیری میکند:

– از شما خواسته میشود که جواهرات یا دیگر وسایل خود که ممکن است با فرآیند تداخل داشته باشند را در بیاورید.

– باید لباس مخصوص بیمارستان بپوشید و مثانه ی خود را خالی کنید (ادرار کنید).

– تیم جراحی شما را روی میز عمل مستقر میکنند، طوری که به پشت خود بخوابید.

– شخصی از تیم جراحی به بازو یا دست شما یک آنژیوکت وصل میکند تا دارو ها و مایعات را از طریق آن به شما تزریق کنند. کاتتر های بیشتری وارد گردن یا مچ دست شما میشوند تا وضعیت قلب و فشار خون شما را پایش کنند و از طریق آن نمونه خون بگیرند.

– متخصص بیهوشی به طور پیوسته ضربان قلب، فشار خون، تنفس و میزان اکسیژن خون شما را در هنگام جراحی کنترل میکند.

– پزشک شما لوله ای را از طریق دهانتان وارد ریه های شما میکند و آن را به دستگاه ونتیلاتور متصل میکند، این دستگاه در هنگام جراحی کار تنفس شما را انجام می دهد.

– پزشک یک پروپ اکوکاردیوگرافی از طریق مری را در هنگام جراحی برای شما جای گذاری میکند تا بتواند عملکرد دریچه های قلبی شما را پایش کند.

– یک لوله ی نرم و انعطاف پذیر (به اسم کاتتر فولی) در مثانه ی شما قرار داده خواهد شد تا ادرار شما را تخلیه کند

– لوله ای از طریق دهان یا بینی وارد معده ی شما میشود تا ترشحات معده تان را تخلیه کند.

– شخصی از تیم جراحی پوست روی سینه شما را با محلول آنتی سپتیک پاک خواهد کرد. اگر در محل جراحی موهای زیادی وجود داشته باشد، ممکن است آن ها را بتراشند.

– اگر شما جراحی قلب باز داشته باشید، برشی در وسط قفسه سینه شما و از کمی زیر سیب آدم و تا کمی بالاتر از ناف ایجاد میکند. اگر فرآیندی با تهاجم کمتر داشته باشید، ممکن است برش کوچک تری نیاز باشد.

– استخوان جناق سینه شما از طول به دو قسمت تقسیم خواهد شد. جراح شما دو قسمت جناق و قفسه سینه شما را از هم جدا میکند تا قلب شما در دسترس قرار بگیرد.

– برای انجام ترمیم یا تعویض دریچه قلب ، پزشکتان باید قلب شما را متوقف کند. در زمانی که قلب شما متوقف میشود، پزشک لوله هایی در قلب شما قرار میدهد تا گردش خون شما توسط دستگاه بای پس قلبی-ریوی برقرار شود.

– زمانی که خون کاملا به دستگاه هدایت شد تا پمپ شود، پزشک شما قلبتان را با تزریق محلول سردی متوقف میکند.

– در موارد تعویض دریچه قلب ، زمانی که قلبتان متوقف شد، پزشکتان دریچه ی بیمار را خارج خواهد کرد و دریچه ی مصنوعی را جای گذاری میکند. برای ترمیم دریچه، فرآیندی که انجام خواهد شد وابسته به مشکلی شما است، برای مثال، ممکن است پزشک لت های فیوز شده ی دریچه را از هم جدا کند، لت های پاره شده را ترمیم کند، یا قسمت های دریچه را دوباره شکل دهی کند تا بهترین عملکرد را بدست آورد.

– وقتی جراحی انجام شد، پزشک برای برقراری مجدد تپش قلب، توسط پدال های کوچکی به قلب شوک وارد میکند. بعد از آن، اجازه داده میشود دوباره جریان خون از طریق ماشین بای پس به قلب وارد شود تا لوله های ماشین برداشته شوند.

– وقتی قلبتان دوباره شروع به تپیدن کند، پزشک چگونگی عملکرد قلب و دریچه های آن را مشاهده میکند تا مطمئن شود که هیچ گونه نشتی بعد از جراحی وجود ندارد.

– ممکن است برای ضربان سازی، پزشک شما سیمی وارد قلبتان کند. پزشک برای مدت کوتاهی این سیم را به ضربان سازی که بیرون از بدن شما قرار دارد متصل میکند و قلب شما میتواند بتپد، در صورت نیاز، در هنگام دوره ی ابتدایی بهبودی.

– پزشک توسط سیم های کوچکی دوباره استخوان جناق شما را به هم متصل میکند (مانند چیزی که بعضی اوقات برای ترمیم استخوانی که شکسته است استفاده میشود).

– پزشکتان لوله ای در قفسه ی سینه شما قرار می دهد تا خون و مایعات اطراف قلب شما را تخلیه کند.

– پزشک پوست روی جناق شما را توسط بخیه یا نوار جراحی بخیه میزند.

– شخصی از تیم جراحی محل جراحی را پانسمان میکند.

آی سی یو

بعد از جراحی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

# در بیمارستان

بعد از جراحی، یکی از اعضای تیم جراحی شما را به اتاق برگشت (ریکاوری) می برد و بعد از آن به ICU خواهید رفت تا برای چند روز کاملا تحت نظر باشید. پرستار شما را به دستگاهی متصل میکند که آن دستگاه نوار قلب شما، فشار خون، تعداد تنفس و میزان اکسیژن شما را دائما نمایش خواهد داد. جراحی قلب باز ترمیم دریچه یا تعویض دریچه قلب معمولا نیازمند بستری شدن به مدت چند روز یا بیشتر در بیمارستان دارد.

تا زمانی که به اندازه ی کافی در شرایط مناسبی قرار بگیرید که خودتان بتوانید نفس بکشید، احتمالا لوله ای وارد گلوی شما میکنند و آن را به ونتیلاتور متصل میکنند تا به تنفس شما کمک کند. بعد از اینکه مقدار بیشتری از بیهوشی خارج شدید و شروع به نفس کشیدن کردید، پزشک میتواند ونتیلاتور را به گونه ای تنظیم کند تا به شما اجازه دهد که خودتان بیشتر نفس بکشید. زمانی که به میزان کافی هوشیار شدید که بتوانید خودتان نفس بکشید و بتوانید سرفه کنید، پزشک لوله ی تنفسی را خارج خواهد کرد. همچنین ممکن است در همین زمان پزشک لوله ی معده شما را خارج کند.

بعد از اینکه لوله ی تنفسی خارج شد، پرستار به شما کمک میکند سرفه کنید و هر چند ساعت نفس عمیق بکشید. ممکن است به دلیل زخم ها این کار راحت نباشد، اما برای جلوگیری از تجمع مخاط در ریه ی شما و احتمال پنومونی، این کار اهمیت زیادی دارد. پرستار به شما نشان خواهد داد که در هنگام سرفه کردن، چگونه بالش را در آغوش بگیرید تا به کاهش ناراحتی شما کمک کند.

در صورت احساس درد میتوانید از داروهای مسکن استفاده کنید. قبل از این که دچار سختی شدیدی شوید، از دارو استفاده کنید.

ممکن است برای کمک به فشار خون و قلب شما و کنترل هر گونه مشکل خون ریزی، شما را روی تزریق داروهای وریدی ببرند. با پایدار شدن مشکلتان، پزشک این دارو ها را به تدریج کاهش داده و بعد از آن قطع میکند. همچنین هر گونه سیم ضربان سازی که ممکن است برای شما استفاده شده باشد را خارج خواهد کرد.

با خارج کردن لوله های ریوی و معده ای شما و پایدار شدنتان، ممکن است بتوانید شروع به نوشیدن مایعات کنید. به محض این که بتوایند خوردن را تحمل کنید، میتوانید شروع به خوردن غذاهای آبکی کنید.

زمانی که پزشک شما تصمیم بگیرد که آماده هستید، میتوانید از ICU مرخص شوید و وارد بخش شوید. بهبودی شما در آن جا ادامه خواهد یافت. فعالیت شما با خارج شدن از تخت و راه رفتن در مدت های طولانی در اطراف، افزایش خواهد یافت.

یکی از اعضای تیم پزشکی شما کارهای ترخیص شما را انجام خواهد داد، و برای پیگیری عملتان قرار ملاقاتی در روزهای آینده با پزشکتان تنظیم میکند.

# در خانه

زمانی  که در خانه هستید، مهم است که محل جراحی را پاکیزه و خشک نگه دارید. ممکن است به شما دستورالعمل ویژه ای برای حمام کردن داده شود. پزشکتان نخ های بخیه یا نوار های جراحی را در ویزیت بعدی می کشد، البته اگر قبل از ترخیص از بیمارستان کشیده نشده باشند.

قبل از تایید پزشکتان نباید رانندگی کنید. محدودیت های فعالیتی دیگر ممکن است برای شما در نظر گرفته شود.

اگر دچار هر یک از موارد زیر شدید، به پزشکتان اطلاع دهید:

 • تب بالای 38 درجه با لرز (ممکن است علامتی برای عفونت باشند)
 • قرمزی، تورم، خون ریزی، یا وجود ترشح از محل برش یا محل ورود هر یک از کاتترها
 • افزایش درد اطراف محل برش
 • مشکل در تنفس
 • افزایش ورم پا یا شکم
 • وجود تهوع یا استفراغ
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • ضعف در دست ها یا پاها

ممکن است براساس شرایط شما، پزشکتان دستورالعمل های دیگری بعد از جراحی به شما بدهد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

خلاصه مطلب
جراحی تعویض دریچه قلب
عنوان مطلب
جراحی تعویض دریچه قلب
توضیحات
دریچه هایی که بین حفره های قلبی قرار دارند، جریان خون را در قلب به سمت جلو نگه می دارند. تعویض دریچه قلب زمانی که دریچه عملکرد خود را از دست بدهند لازم است.
نویسنده
نام منتشر کننده
ادمین
لوگو

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراکبریان دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم بعد از عمل جراحی قلب باز دچار اختلال در دید شده است تاری چشم آیا دلیل به خصوصی دارد ۸ روز از عملش می گذرد جای نگرانی است؟
  1. تصویر کاربردوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱( 5 روز پیش)
   سلام
   مشاوره چشم و نورولوژی باید انجام شود
 • تصویر کاربرامیر چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من ۳۸سال دارم ۷ساله متوجه شدم ASD دارم فشار ریه هم بالاست به طوری که راه رفتن هم برام خیلی دشوار است به گفته پزشکان به دلیل فشار بالای ریه امکان جراحی نیست
  داروهای مصرفی سیلد نافیل۱۰۰و بوستان۱۲۵
  لذا از جنابعالی عاجزانه درخواست راهنمایی و راهکاری برای ادامه زندگی دارم باتشکر
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۷( 1 هفته پیش)
   سلام
   لطفا مقدار شریان ریوی و نتایج اکو و انژیوگرافی را ضمیمه کنید
 • تصویر کاربرمحسن شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پدرم مشگل ضربان قلب بالا و نامنظمی ضربان داشتن،طبق تشخیص متخصص آریتمی قرار شد eps بشن که بعد از آنژیو مشخص شد که دو تا از رگ هاشون گرفتگی داره و متخصص با مشورت با دو تا دکتر جراح دیگه گفتن باید عمل قلب باز بشن ، سوالم اینه که آیا روش دیگه ای به جز عمل باز هست که بشه گرفتگی رو رفع کرد
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۷( 2 هفته پیش)
   بله
   انژیوپلاستی
   چنانکه از نظر علمی انجام پذیر باشد
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید بیماری داریم حدودا شصت و هشت سال عمر دارد پزشکان تبریز تشخیص داده اند که قلبش سوراخ شده و اگر عمل جراحی شود به احتمال هشتاد در صد فوت میکند ضمنا مریض مبتلا به قند هم هستش .نظر خود را اعلام فرمایبد با تشکر محمدیان از شهرستان بوکان
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰( 2 هفته پیش)
   سلام
   راهنمایی همکاران صحیح است
   بپرسید اگر عمل نشود چقدر خطر دارد
 • تصویر کاربرامیر شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر بزرگوار
  دختر 6 ساله ای دارم که از بدو تولد دارای 2 سوراخ asd و vsd بود . در حال حاضر سوراخ asd بسته شده ولی vsd از 7 میل به 4 میل رسیده . دکترشون گفتند ببرید بیمارستان رجایی برای عمل بستن با آنژیو . بردم پیش دکتر حسن عارفی ایشون اکو کردند با رنگ و دقیق گفتند قلب بچتون سوراخ نداره . هم اندازه قلب نرماله هم کاراییش . ریه هم فشار نداره بچه سالمه کلا . دیروز بردم یه متخصص دیگه اکو کرد گفت سوراخ vsd داره . عجیب موندیم سر دوراهی . نمیدونم 4 میل و عمل باید کنیم یا نه . شما کمک کنید لطفا. نمیدونم دکتر عارفی اشتباه کرده با اون همه تجربه . نمیدونم واقعا . کمکمک کنید
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹( 2 هفته پیش)
   سلام
   تشخیص نهایی با انژیوگرافی است
 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۶( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتت بخیر خدا قوت
  آقای دکتر پسرم الان چهار ماه تمام داره و در 35 روزه گی بردیم اگو دکترتشخیص اسمال PDA و اسمال PFO دادن و برای پسرم یک شانزدم قرص آنلاپریل در دوز یکبار در شبانه روز دادن الان رفتیم دوباره اکو PFO بسته شده ولی PDA تشخیصی که دادن small tiny PDA بود و تجویز قرص مذکور به یک هشتم در شبانه روز تغییر دادن و گفتن احتمال بسته شدنش 50/50 خواستم مرحمت بفرمایید راهنمایی و نظرتون بگین خیلی ممنون و تشکر بسیار
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۶( 3 هفته پیش)
   سلام
   چنین PDA که برای کودک علامتی ایجاد نکرده را می‌توان تا یک سالگی فرصت داد
 • تصویر کاربرکم شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلامِ. بعداز عمل سرفه گرفتم و خلط دارم.چیکارکنم
  باتشکرر
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش)
   سلام
   مشکلات ریوی بعد از جراحی قلب با دستگاه قلب مصنوعی دیده می‌شود
   به متخصص ریه مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلامِ
  من 33سال سن دارم و23 روز پیش عمل قلب باز asd در بیمارستان بقیه الله توسط اقای دکتر کلانتر انجام دادم و برگه گزارش عمل را جنابعالی تایید کردید والان شهرستان هستم چهار روز پیش سرفه هام زیاد شدن که صدام گرفته شد امروز صبح که بیدارشدم بعداز سرفه خلط بیرون امد وابریزش هم پیداکردم
  باتشکر
  1. تصویر کاربرشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۲( 2 هفته پیش)
   سلام
   به پزشک داخلی مراجعه فرمایید
   مشکل جراحی نیست
 • تصویر کاربرمتین چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بیمار حدودا 56د ساله با کنسر مثانه که خونریزی دارد و مشکل قلبی با کارکرد قلب حدود 25 درصد وجدیدا مشکل لخته در خون پیدا شده وبه دلیل ریسک بالای عمل به دلیل دیابت کم خونی دیروز هم هپارین تزریق شده والان برایشان توصیه عمل قلب باز داده اند با توجه به تداخل این مشکلات شما چه نظری دارید اگر عمل ایشان بسیار پرخطر میباشد ایا به نظرتان ایشان تحمل این عمل سنگین را دارند وایا بهتر نیست با دارو ایشان را نگه داریم در صورت عمل چند درصد احتمال بهبود برای ایشان وجود دارد باتشکر
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶( 3 هفته پیش)
   سلام
   در مورد سرطان مثانه باید درجه پیشرفت آن و حدس آماری طول عمر ایشان معلوم شود
   در مورد کارکرد کم قلب باید حیات عضلانی بررسی شود
   با اطلاع از این دو می‌توان تصمیم صحیح گرفت
 • تصویر کاربرموسی چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پسر بنده متولد سال 74 بوده و به صورت مادرزادی قلبش سوراخ می باشد از بد تولد تاکنون تحت نظر متخصص قلب کودکان در اهواز است (دکتر عبدالرحمن امامی مقدم) چندسال پیش آنژیو شده و بعد از آن مرتبا اکو می شود بیماری پیشرفت نکرده یعنی خوب نشده ولی بدتر هم نشده است
  سوال من این است لطفا بفرمائید بعد از 23 سال از سن ایشان آیا نیاز به جراحی دارد یا همچنان تحت نظر همین دکتر منتظر بماند.
  با تشکر لطفا پاسخ را به ایمیل نیز ارسال فرمائید متشکرم مدارک پزشکی اکو چند هفته پیش موجود است اگر دستور فرمودید ارسال می کنم
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 3 هفته پیش)
   سلام
   این سوراخ احتمالا بین دو دهلیز است
   اندازه آن اهمیت دارد
   لطفا تصویر اکو را ارسال نمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر