برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

در صورتی که رژیم غذایی فرد پر کلسترول باشد، این مواد غذایی که در ادامه آمده می توانند سبب کاهش چربی خون شوند. غذا خوردن به گونه ای که کلسترول در خون به سطوح هشدار دهنده ای برسد آسان است. بر عکس این گفته نیز صادق است.

تغییر آنچه که فرد می خورد می تواند چربی خون را کاهش داده و نوع چربی هایی را که در جریان خون شناور هستند بهبود بخشد.

دستیابی به این مورد نیازمند 2 استراتژی پایه می باشد: 1- مصرف غذاهایی که میزان LDL خون را پایین می آورند. 2- کاهش مصرف غذاهایی که LDL را افزایش می دهند.

LDL ماده ای مضر و حامل کلسترول است که در گرفتگی شریان ها در بیماری آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین نقش دارد. بدون انجام این مورد دوم، فرد به یک موفقیت پایدار در کاهش چربی خون خود دست پیدا نخواهد کرد.

مصرف غذاهای خوب برای کاهش چربی خون

مواد غذایی مختلف به روش های متفاوتی کلسترول خون را کاهش می دهند. برخی از این مواد غذایی ارائه دهنده فیبر محلول هستند که این فیبر ها با کلسترول و مواد اولیه آن در سیستم گوارشی ترکیب شده و قبل از اینکه وارد گردش خون شوند آنها را از بدن خارج می کنند. برخی از این مواد غذایی ارائه دهنده چربی های غیر اشباع هستند که به طور مستقیم سبب کاهش LDL خون می گردند. دسته دیگر این مواد غذایی حاوی استانول ها و استرول های گیاهی هستند که مانع جذب کلسترول توسط بدن می شوند.

جوی دو سر

1- بلغور جوی دو سر

یک قدم ساده در راه بهبود میزان کلسترول خون، مصرف یک کاسه پر از بلغور جوی دو سر یا غلات سرد با پایه بلغور جوی دو سر مانند غلات صبحانه می باشد. مصرف این مقدار، 1 تا 2 گرم فیبر محلول به بدن می رساند. می توان جهت دریافت نیم گرم دیگر از فیبر محلول یک موز یا مقداری توت فرنگی به این کاسه اضافه کرد. دستور العمل های تغذیه ای حال حاضر توصیه می کنند که افراد 20 تا 30 گرم فیبر در روز مصرف کنند. باید حداقل 5 تا 10 گرم از این مقدار فیبر را فیبر های محلول تشکیل داده باشد. یک فرد معمول آمریکایی نیمی از این میزان را دریافت می کند.

2-  جو و دیگر دانه های کامل

مانند بلغور جوی دو سر و سبوس آن، جو و دیگر دانه های کامل نیز می توانند عمدتا به وسیله فیبر محلولی که ارائه می دهند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهند.

3- حبوبات

حبوبات سرشار از فیبر های محلول هستند. همچنین هضم این مواد توسط بدن مقداری به طول می انجامد و به این معنی می باشد که فرد برای مدت زمان بیشتری پس از صرف وعده غذا احساس سیری خواهد کرد. این یک مزیت حبوبات برای افرادی است که مایل به کاهش وزن خود هستند. حبوبات با داشتن تنوع زیاد (از جمله لوبیا سفید، لوبیا چشم بلبلی، عدس، نخود، لوبیا قرمز و…) و روش های متفاوت جهت پخت، مواد غذایی بسیار متنوع و دل پذیری هستند.

4- بادمجان و بامیه

این دو سبزی با مقدار کالری کم منابع خوبی از فیبر محلول می باشند.

آجیل

5- آجیل ها

بسیاری از تحقیقات بیانگر این هستند که مصرف بادام ها، گردو ها، بادام زمینی و دیگر آجیل ها برای قلب مفید است. مصرف 57 گرم آجیل در روز می تواند به آرامی و به مقدار 5 درصد میزان LDL را کاهش دهد. آجیل ها مواد مغذی اضافه ای دارند که از جنبه های گوناگون از قلب محافظت می کنند.

6- روغن های گیاهی

استفاده از روغن های گیاهی مانند کانولا، آفتاب گردان، گلرنگ و غیره به جای استفاده از کره  و روغن ترد کننده شیرینی در هنگام آشپزی یا بر روی میز می تواند به کاهش LDL کمک کند.

7- سیب، انگور، توت فرنگی و مرکبات

این میوه ها سرشار از پکتین هستند. پکتین یک نوع فیبر محلول است که LDL را کاهش می دهد.

8- مواد غذایی سرشار از استانول ها و استرول ها

استرول ها و استانول های مشتق شده از گیاهان توانایی بدن در جذب کلسترول مواد غذایی را مهار می کنند. شرکت های مواد غذایی در حال اضافه کردن این موارد به مواد غذایی (از کره گیاهی و گرانولا گرفته تا شکلات و آب پرتقال) هستند.

همچنین، این موارد به صورت مکمل نیز در دسترس می باشند. دریافت 2 گرم استانول یا استرول گیاهی در روز می تواند کلسترول LDL  را به میزان 10 درصد کاهش دهد.

سویا

9- سویا

مصرف سویا و مواد غذایی که حاوی آن هستند (مانند شیر سویا و پنیر لوبیا یا توفو) به عنوان یک روش موثر جهت کاهش چربی خون تبلیغ می شود. تحلیل ها بیان دارند که تاثیر آن کمتر از چیزی است که تبلیغ می شود. در واقع، مصرف 25 گرم پروتئین سویا در روز (2.5 فنجان شیر سویا) می تواند LDL را به میزان 5 تا 6 درصد کاهش دهد.

10- ماهی پرچرب

مصرف ماهی دو تا سه بار در هفته می تواند LDL را به دو روش کاهش دهد: اول با گرفتن جای گوشت در رژیم غذایی و دوم به وسیله ارایه دادن چربی های امگا 3 که سبب کاهش LDL می شوند. گوشت حاوی چربی های اشباع افزاینده LDL می باشد. امگا 3 ها تری گلیسرید موجود در جریان خون را کاهش داده و با کمک به قلب در جهت جلوگیری از بروز ضربان های غیر عادی از آن محافظت می کنند.

11- مکمل های فیبر

مصرف مکمل فیبر روشی جهت دریافت فیبر محلول است که کمترین محبوبیت را دارد. دو قاشق چایخوری از پودر پسیلیوم، در متاموسیل یا دیگر ملین های حجم دهنده وجود دارد، حاوی 4 گرم فیبر محلول می باشد.

عدم مصرف مواد غذایی نامناسب

میزان LDL که مضر و HDL  که مفید است می تواند به علت رژیم غذایی نامناسب و سبک زندگی نامناسب به ترتیب افزایش یا کاهش یابد. همچنین، وراثت نیز در این میان نقش ایفا می کند. برخی افراد به طور ژنتیکی آمادگی بیشتری جهت پاسخگویی به موادی که مصرف می کنند دارند اما با این حال، ژن ها را بر خلاف 4 موردی که در پایین بیان شده اند نمی توان تغییر داد:

# چربی های اشباع

منابع متداول چربی های اشباع شده شامل محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز، محصولات لبنی پر چرب، تخم مرغ و همچنین برخی روغن های گیاهی از جمله روغن پالم، روغن نارگیل و کره آن می شوند.

چربی های اشباع با اینکه می توانند سطوح کلسترول بد یعنی LDL را افزایش دهند مزایایی نیز دارند که عبارتند از کاهش تری گلیسرید و افزایش کلسترول خوب یعنی HDL.

نقش چربی های اشباع شده در بیماری های قلبی در حال حاضر تحت بحث و گفتگو است. به همین دلیل، اکنون بهترین زمان برای محدود کردن دریافت مواد غذایی سرشار از چربی های اشباع شده می باشد.

# چربی های ترانس

مقدار مناسب دریافت چربی های ترانس صفر است! این همان دلیلی است که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) وجود چربی های ترانس را در مکمل های غذایی آمریکا ممنوع کرده است.

چربی های ترانس محصولات جانبی واکنش هایی شیمیایی هستند که روغن گیاهی مایع را به کره گیاهی جامد یا نوعی چربی تبدیل می کنند. این چربی ها مانع فاسد شدن روغن های گیاهی شده، هیچ گونه ارزش غذایی نداشته و مخصوصا برای سلامت قلب مضر شناخته شده اند. چربی های ترانس در حالی که سطوح کلسترول HDL را کاهش می دهند سبب افزایش کلسترول LDL و سطوح تری گلیسرید می شوند.

ورزش

# ورزش کردن و حفظ وزن مناسب

داشتن اضافه وزن و ورزش نکردن بر چربی های موجود در گردش خون تاثیر می گذارند. اضافه وزن در حالی که HDL را کاهش می دهدLDL  را افزایش می دهد. کاهش وزن و ورزش کردن در صورت نیاز، می توانند سبب معکوس شدن این فرایند ها شوند.

جمع بندی

هنگامی که صحبت از خرید سهام و سرمایه گذاری به میان می آید، متخصصان این زمینه سرمایه گذاری بر روی چند سهام و نه یک سهام را پیشنهاد می کنند. همین روش نیز در مصرف مواد غذایی جهت کاهش چربی خون مصداق دارد. مصرف چند ماده غذایی جهت کاهش چربی خون به روش های مختلف بهتر از تمرکز بر روی یک یا دو ماده غذایی برای انجام این کار است. یک برنامه غذایی وسیع و حاوی مواد غذایی کاهش دهنده کلسترول به طور اساسی میزان LDL، تری گلیسرید و فشار خون را کاهش می دهد. مواد غذایی کلیدی و اصلی در این گونه از رژیم غذایی مصرف بسیار میوه، سبزیجات، دانه های کامل به جای دانه های به شدت تصفیه شده و پروتئین های گیاهی می باشد.

می توان بلغور، جوی دوسر، کره گیاهی سرشار از استرول های گیاهی، جو، بادمجان، مواد غذایی سرشار از فیبر محلول، پروتئین سویا، و بادام های کامل را به رژیم غذایی اضافه کرد.

با اینکه تغییر رژیم غذایی به یک رژیم کاهنده کلسترول توجه بیشتری را نسبت به مصرف داروهایی مانند استاتین از فرد می طلبد اما این روش، روشی طبیعی جهت کاهش چربی خون بوده و از  خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و دیگر عوارض جانبی ناشی از مصرف استاتین جلوگیری می کند. تغییر رژیم غذایی به این نوع رژیم به معنای گسترش تنوع غذاها در سبد و عادت به طعم ها و مواد غذایی جدید می باشد.

رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات، حبوبات و آجیل ها فراتر از کاهش چربی خون به بدن سود می رساند. این رژیم فشار خون را در سطح مناسب نگه داشته، به شریان ها جهت پاسخگو بودن و منعطف بودن کمک کرده و برای استخوان ها، سلامت دستگاه گوارش، بینایی و سلامت روانی مفید می باشد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
وجود حفره در قلب نوزاد (ASD)

با سلام و احترام
پزشک متخصص نوزادان در مراجعه خواهر زاده ام (نوزاد 40 روزه) تشخیص صدار اضافه در قلب را می دهد و پس از انجام اکو،نتیجه آن تشخیص وجود سوراخ به اندازه هفت میلیمتر
( ,Med Size ASD = 7mm ,mild RAE ) در قلب که به شرح عکس های پیوست می باشد.
پزشک قرص فروزماید تجویز نموده و همچنین گفته اگر بچه تغذیه خوبی داشته باشد امکان دارد تا سوراخ بسته شود.الان وزن بچه 5.200 کیلوگرم است.و گفته 4 ماه دیگر برای اکو مراجعه شود.
بسیار ممنون میشوم نظرتان را در این خصوص بیان کنید.
با سپاس فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
سن 74 برای جراحی

سلام.
پدر من 74 ساله هستن. شهرستان 2 دکتر گفتن عضله قلبشئن قوس هست و جراحی میشه ولی یه دکتر گفتن به دلیل سن بالا و نوع گرفتگی عروق (ظاهرا به دلیل گرفتگی چند نقطه در یک رگ) ریسک عملشون خیلی بالاست و بهتره با قرص زندگی رو ادامه بدن.ایشون قند تحت کنترل با متفورمین دارن که حدود 118 هست. و قوای جسمانی خوبی دارن. منتها رگها تقریبا 100 گرفتگی دارن. نظر شما چیه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
درد قفسه سینه

با سلام خانواده من از طرف مادر ناراحتی قلبی دارند سابقه آنژیوگرافی و عمل قلب باز دارند مدتی تپش قلب مداوم دارم و درد در قفسه سینه سمت چپ که به گردن و دست چپم هم میزنه و تنفس عمیق دردم در قفسه سینه بیشتر میشه دکتر رفتم دوتا قرص پروپرانولول10وکاردیازپوکساید داده دستم رو حرکت میدم درد قفسه سینه خیلی زیاد میشه آیا دارو هام خوبه پیگیر نشم یا نه باید دکتر دیگه ای بروم مشاهده پاسخ دکتر
4
علائم گرفتگی عروق

سلام،من 31 سالمه،نميدونم دچار گرفتگی عروق هستم یا نه،ولی خیلی نگرانم،کلسترول خونم بالاست.تعرق زیاد دارم،ولی بقیه علائم رو تقریباً ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بسته ترمیم دریچه میترال

سلام ایا عمل فوق پیشرفته بسته ترمیم دریچه میترال قلب را جنابعالی در کدام بیمارستان انجام میدهید و ....... مشاهده پاسخ دکتر
6
اریتمی و پی وی سی

سلام خسته نباشید.
آقای دکتر من سال 93 به خاطر تپش قلب های زیادی که داشتم و هر بار باعث بی هوشی ام میشد دکتر برام ابلیشن انجام داد و گفتند که آریتمی داری و رگ هاتو سوزاندیم.
اما حالا تپش قلب میگیرم باز و دست چپم کلا بی حس پیشه. که هولتر 48 ساعت برام وصل کردن که حالا با نتیجه هولتر گفتن که پی وی سی دارم.
من از بعد از ابلیشن تا حالا قرص ایندرال ۱۰ میخورم روزی یکی. آقای دکتر من پرولاپس میترال هم دارم.
آقای دکتر حالا باید چیکار کنم ؟ باز هم باید عمل شم؟ من شهرستانم و دکتری که برام ابلیشن انجام دادن تهران هستن خیلی نگرانم باید چیکار کنم چون گفتن برو تهران
مشاهده پاسخ دکتر
7
عمل قلب باز

سلام آقای دکتر حدود 5 ماه است عمل قلب باز گرفتگی عروق کرونری انجام داده ام حالت کرختی ودرد قفسه سینه و سنگینی سمت چپ ام مدام کم و زیاد است ولی جدیدا محل شکاف قفسه سینه ام قزمز شده و سوزش شدیدی دارد علت راجویا هستم پیاده روی و دوچرخه سواری میکنم سن 56 سال مرد - متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
8
تنگی نفس بعد از عمل

سلام دکتر پدر من دو هفته پیش عمل جراحی باز برای تعویض دریچه و پیوند رگ انجام دادن یک هفته ای است که اول دچار تک سرفه های مکرر میشدند در زمان کوتاه و الان مشکل تنگی نفس دارن عکس از ریه ها گرفته شد ولی آب جمع نشده بود مشکل میتونه از چی باشه
با تشکر از راهنمایی شما
مشاهده پاسخ دکتر
9
بیهوشی بد عمل

سلام اقای دکتر پدر من رو روز یکشنبه عمل قلب باز انجام دادید ولی از ساعت 7ک30 دقیقه شب تا بحال هنوز بهوش نیومدن طبیعی میباشد یا مورد خاصی متاسفانه دسترسی ندارم به شما-بیمارستان تریتا
ممنون میشم راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
10
سوارخ قلبی

سلام خسته نباشیدآقادکتر،من دختری۲۷ساله هستم گاهی اوقات خیلی تپش دارم جوری که تونفس کشیدن دچارمشکل میشم ومجبورمیشم نفسای عمیق بکشم رفتم دکترنوارقلب انجام دادم گفتن تپش نامنظم داری وبرام قرص متورال نوشتن خواستم برام اکوانجام بدن اماگفتن لازم نیست به نظرتون مشکل جدی نیست؟امکانش هست قلبم سوراخ باشه باتوجه به اینکه پدرم قلبش سوراخ هست مشاهده پاسخ دکتر