برای کاهش چربی خون چه بخوریم؟

در صورتی که رژیم غذایی فرد پر کلسترول باشد، این مواد غذایی که در ادامه آمده می توانند سبب کاهش چربی خون شوند. غذا خوردن به گونه ای که کلسترول در خون به سطوح هشدار دهنده ای برسد آسان است. بر عکس این گفته نیز صادق است.

تغییر آنچه که فرد می خورد می تواند چربی خون را کاهش داده و نوع چربی هایی را که در جریان خون شناور هستند بهبود بخشد.

دستیابی به این مورد نیازمند 2 استراتژی پایه می باشد: 1- مصرف غذاهایی که میزان LDL خون را پایین می آورند. 2- کاهش مصرف غذاهایی که LDL را افزایش می دهند.

LDL ماده ای مضر و حامل کلسترول است که در گرفتگی شریان ها در بیماری آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین نقش دارد. بدون انجام این مورد دوم، فرد به یک موفقیت پایدار در کاهش چربی خون خود دست پیدا نخواهد کرد.

مصرف غذاهای خوب برای کاهش چربی خون

مواد غذایی مختلف به روش های متفاوتی کلسترول خون را کاهش می دهند. برخی از این مواد غذایی ارائه دهنده فیبر محلول هستند که این فیبر ها با کلسترول و مواد اولیه آن در سیستم گوارشی ترکیب شده و قبل از اینکه وارد گردش خون شوند آنها را از بدن خارج می کنند. برخی از این مواد غذایی ارائه دهنده چربی های غیر اشباع هستند که به طور مستقیم سبب کاهش LDL خون می گردند. دسته دیگر این مواد غذایی حاوی استانول ها و استرول های گیاهی هستند که مانع جذب کلسترول توسط بدن می شوند.

جوی دو سر

1- بلغور جوی دو سر

یک قدم ساده در راه بهبود میزان کلسترول خون، مصرف یک کاسه پر از بلغور جوی دو سر یا غلات سرد با پایه بلغور جوی دو سر مانند غلات صبحانه می باشد. مصرف این مقدار، 1 تا 2 گرم فیبر محلول به بدن می رساند. می توان جهت دریافت نیم گرم دیگر از فیبر محلول یک موز یا مقداری توت فرنگی به این کاسه اضافه کرد. دستور العمل های تغذیه ای حال حاضر توصیه می کنند که افراد 20 تا 30 گرم فیبر در روز مصرف کنند. باید حداقل 5 تا 10 گرم از این مقدار فیبر را فیبر های محلول تشکیل داده باشد. یک فرد معمول آمریکایی نیمی از این میزان را دریافت می کند.

2-  جو و دیگر دانه های کامل

مانند بلغور جوی دو سر و سبوس آن، جو و دیگر دانه های کامل نیز می توانند عمدتا به وسیله فیبر محلولی که ارائه می دهند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهند.

3- حبوبات

حبوبات سرشار از فیبر های محلول هستند. همچنین هضم این مواد توسط بدن مقداری به طول می انجامد و به این معنی می باشد که فرد برای مدت زمان بیشتری پس از صرف وعده غذا احساس سیری خواهد کرد. این یک مزیت حبوبات برای افرادی است که مایل به کاهش وزن خود هستند. حبوبات با داشتن تنوع زیاد (از جمله لوبیا سفید، لوبیا چشم بلبلی، عدس، نخود، لوبیا قرمز و…) و روش های متفاوت جهت پخت، مواد غذایی بسیار متنوع و دل پذیری هستند.

4- بادمجان و بامیه

این دو سبزی با مقدار کالری کم منابع خوبی از فیبر محلول می باشند.

آجیل

5- آجیل ها

بسیاری از تحقیقات بیانگر این هستند که مصرف بادام ها، گردو ها، بادام زمینی و دیگر آجیل ها برای قلب مفید است. مصرف 57 گرم آجیل در روز می تواند به آرامی و به مقدار 5 درصد میزان LDL را کاهش دهد. آجیل ها مواد مغذی اضافه ای دارند که از جنبه های گوناگون از قلب محافظت می کنند.

6- روغن های گیاهی

استفاده از روغن های گیاهی مانند کانولا، آفتاب گردان، گلرنگ و غیره به جای استفاده از کره  و روغن ترد کننده شیرینی در هنگام آشپزی یا بر روی میز می تواند به کاهش LDL کمک کند.

7- سیب، انگور، توت فرنگی و مرکبات

این میوه ها سرشار از پکتین هستند. پکتین یک نوع فیبر محلول است که LDL را کاهش می دهد.

8- مواد غذایی سرشار از استانول ها و استرول ها

استرول ها و استانول های مشتق شده از گیاهان توانایی بدن در جذب کلسترول مواد غذایی را مهار می کنند. شرکت های مواد غذایی در حال اضافه کردن این موارد به مواد غذایی (از کره گیاهی و گرانولا گرفته تا شکلات و آب پرتقال) هستند.

همچنین، این موارد به صورت مکمل نیز در دسترس می باشند. دریافت 2 گرم استانول یا استرول گیاهی در روز می تواند کلسترول LDL  را به میزان 10 درصد کاهش دهد.

سویا

9- سویا

مصرف سویا و مواد غذایی که حاوی آن هستند (مانند شیر سویا و پنیر لوبیا یا توفو) به عنوان یک روش موثر جهت کاهش چربی خون تبلیغ می شود. تحلیل ها بیان دارند که تاثیر آن کمتر از چیزی است که تبلیغ می شود. در واقع، مصرف 25 گرم پروتئین سویا در روز (2.5 فنجان شیر سویا) می تواند LDL را به میزان 5 تا 6 درصد کاهش دهد.

10- ماهی پرچرب

مصرف ماهی دو تا سه بار در هفته می تواند LDL را به دو روش کاهش دهد: اول با گرفتن جای گوشت در رژیم غذایی و دوم به وسیله ارایه دادن چربی های امگا 3 که سبب کاهش LDL می شوند. گوشت حاوی چربی های اشباع افزاینده LDL می باشد. امگا 3 ها تری گلیسرید موجود در جریان خون را کاهش داده و با کمک به قلب در جهت جلوگیری از بروز ضربان های غیر عادی از آن محافظت می کنند.

11- مکمل های فیبر

مصرف مکمل فیبر روشی جهت دریافت فیبر محلول است که کمترین محبوبیت را دارد. دو قاشق چایخوری از پودر پسیلیوم، در متاموسیل یا دیگر ملین های حجم دهنده وجود دارد، حاوی 4 گرم فیبر محلول می باشد.

عدم مصرف مواد غذایی نامناسب

میزان LDL که مضر و HDL  که مفید است می تواند به علت رژیم غذایی نامناسب و سبک زندگی نامناسب به ترتیب افزایش یا کاهش یابد. همچنین، وراثت نیز در این میان نقش ایفا می کند. برخی افراد به طور ژنتیکی آمادگی بیشتری جهت پاسخگویی به موادی که مصرف می کنند دارند اما با این حال، ژن ها را بر خلاف 4 موردی که در پایین بیان شده اند نمی توان تغییر داد:

# چربی های اشباع

منابع متداول چربی های اشباع شده شامل محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز، محصولات لبنی پر چرب، تخم مرغ و همچنین برخی روغن های گیاهی از جمله روغن پالم، روغن نارگیل و کره آن می شوند.

چربی های اشباع با اینکه می توانند سطوح کلسترول بد یعنی LDL را افزایش دهند مزایایی نیز دارند که عبارتند از کاهش تری گلیسرید و افزایش کلسترول خوب یعنی HDL.

نقش چربی های اشباع شده در بیماری های قلبی در حال حاضر تحت بحث و گفتگو است. به همین دلیل، اکنون بهترین زمان برای محدود کردن دریافت مواد غذایی سرشار از چربی های اشباع شده می باشد.

# چربی های ترانس

مقدار مناسب دریافت چربی های ترانس صفر است! این همان دلیلی است که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) وجود چربی های ترانس را در مکمل های غذایی آمریکا ممنوع کرده است.

چربی های ترانس محصولات جانبی واکنش هایی شیمیایی هستند که روغن گیاهی مایع را به کره گیاهی جامد یا نوعی چربی تبدیل می کنند. این چربی ها مانع فاسد شدن روغن های گیاهی شده، هیچ گونه ارزش غذایی نداشته و مخصوصا برای سلامت قلب مضر شناخته شده اند. چربی های ترانس در حالی که سطوح کلسترول HDL را کاهش می دهند سبب افزایش کلسترول LDL و سطوح تری گلیسرید می شوند.

ورزش

# ورزش کردن و حفظ وزن مناسب

داشتن اضافه وزن و ورزش نکردن بر چربی های موجود در گردش خون تاثیر می گذارند. اضافه وزن در حالی که HDL را کاهش می دهدLDL  را افزایش می دهد. کاهش وزن و ورزش کردن در صورت نیاز، می توانند سبب معکوس شدن این فرایند ها شوند.

جمع بندی

هنگامی که صحبت از خرید سهام و سرمایه گذاری به میان می آید، متخصصان این زمینه سرمایه گذاری بر روی چند سهام و نه یک سهام را پیشنهاد می کنند. همین روش نیز در مصرف مواد غذایی جهت کاهش چربی خون مصداق دارد. مصرف چند ماده غذایی جهت کاهش چربی خون به روش های مختلف بهتر از تمرکز بر روی یک یا دو ماده غذایی برای انجام این کار است. یک برنامه غذایی وسیع و حاوی مواد غذایی کاهش دهنده کلسترول به طور اساسی میزان LDL، تری گلیسرید و فشار خون را کاهش می دهد. مواد غذایی کلیدی و اصلی در این گونه از رژیم غذایی مصرف بسیار میوه، سبزیجات، دانه های کامل به جای دانه های به شدت تصفیه شده و پروتئین های گیاهی می باشد.

می توان بلغور، جوی دوسر، کره گیاهی سرشار از استرول های گیاهی، جو، بادمجان، مواد غذایی سرشار از فیبر محلول، پروتئین سویا، و بادام های کامل را به رژیم غذایی اضافه کرد.

با اینکه تغییر رژیم غذایی به یک رژیم کاهنده کلسترول توجه بیشتری را نسبت به مصرف داروهایی مانند استاتین از فرد می طلبد اما این روش، روشی طبیعی جهت کاهش چربی خون بوده و از  خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و دیگر عوارض جانبی ناشی از مصرف استاتین جلوگیری می کند. تغییر رژیم غذایی به این نوع رژیم به معنای گسترش تنوع غذاها در سبد و عادت به طعم ها و مواد غذایی جدید می باشد.

رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات، حبوبات و آجیل ها فراتر از کاهش چربی خون به بدن سود می رساند. این رژیم فشار خون را در سطح مناسب نگه داشته، به شریان ها جهت پاسخگو بودن و منعطف بودن کمک کرده و برای استخوان ها، سلامت دستگاه گوارش، بینایی و سلامت روانی مفید می باشد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی قلب باز

سلام پرو من دیشب ساعت ۷۰۳۰ از اتاق عمل بیرون امدن اما تا الان که ساعت حدود ۷.۳۰ صبح است به هوش نیامدن ایا طبیعی است؟ ممنون مشاهده پاسخ دکتر
2
مکث یه لحظه قلب

باسلام و خسته نباشید..من از سال 86 از بیماری اضطراب رنج میبردم و تا 3 سال پیش سیتالوپرام و یا سرترالین میخوردم..6 سال پیش بود که متوجه یه مکث قلب و بعد یه ضربه در قلبم شدم که پیش دکتر رفتم و دستگاهی 24 ساعت بمن وصل شد و بعد از مراجعه بمن قرص متورال دادن و مدتی خوردم و دیگه مراجعه نکردم..در طی این سالها هر از چندگاهی بیشتر در مواقع استرس و اضطراب باز دچار این مکث میشوم..طی این دوسه روز خیلی بیشتر شده چون دچار یه استرس و ترس هستم از دیدن یه فوت شخصی بدلیل ایست قلبی..مدام نبض خودمو میگیرم و این مکث قلب و یه ضربه محکم رو رصد میکنم..این مکث رو بدون گرفتن نبض هم احساس میکنم..ولی در مواقع استرس بیشتر میشه ولی در هنگام ورزش و فعالیت. تنگی نفس و درد و یا این مکث ندارم و بیشتر در حالت استرس و عدم فعالیت هست این مکث....مشکل ترش کردن معده هم دارم..ضربان قلبم در حالت نشسته 83 تا است..یه عکس کوجک از اون دستگاهی که 24 ساعت بهم وصل بود گذاشتم .امیدوارم بدرد بخوره ..سیگار هم میکشم .لطف کنید بفرمایید این آریتمیه؟ و خطرناکه..با سپاس از لطفتون مشاهده پاسخ دکتر
3
عمل قلب

سلام خسته نباشید .دایی من ب علت مصرف بالای دخانیات دچار عفونت ریه شد و بعد قلب بزرگ شد و دریچه قلب رو عمل کردند و سه رگ قلبشون بسته شده بود ک جراحی کردند.بعد از سه روز ک بیهوش بودن قلب خونریزی میکنه و ضریب هوشی ۳میشه .خونریزی رو با ساکشن بهبود میدن ولی ضریب هوشی تغییری نمی کنه .آقای دکتر آیا امیدی هست؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
درد سینه راست

سلام اقای دکتر خسته نباشی
من به مدت ۵ماه هست که به صورت لحظه ای سینه راستم میگره مثل تیر کشیدن انگار رگ هاش میگیره هرچی متخصص داخلی رفتم فایده نداشت نه ضربه خوردم ن سابقه داشتم چکاپ دادم کبد معده و ریع هم سالمه جوری که اونا گفتن بیشتر مواقع وقتی کمی به سمت پایین کج میشم میگره حدود ۵ثانیه تا صاف نشم ول نمیکنه البته لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
5
اریتمی قلبی

با سلام
اقای دکتر در مورد ارتباط بین اریتمی قلبی و عمل قلب باز میخواستم اطلاعات بگیرم
آیا کسی که عمل قلب باز داشته می تواند از پیس میکر استفاده کند؟ و همینطور کسی که بالون زده باشه؟ ارتباط بین بالون زدن و پیس میکر چی هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
جراحی قلب باز بیماران زیوی

سلام آقای دکتر
با تشکر زیاد از سیستم مشاوره شما بنده برای اولین بار این سیستم را مشاهده کردم خدا قوت و پاینده باشید.
جناب دکتر پدر من ٧٣ ساله هست و سه سال پیش سکته مغزی داشته و بعد از آن دچار مشکل ریوی شده بطوریکه اکسیژن خون زیر ٩٠ هست بطوریکه اکسیمتر انگشتی همیشه همراه دارد پدرم تازگی پدرم آنژیوگرافی شده و پزشک تشخیص عمل قلب داده پدرم مدت چهل و پنج سال سیگار میکشیده و الان دیگه نمیکشه از زمانی که سکته مغزی کرده به مدت سه سال دیگه سیگار نکشیده و شبها هم با دستگاه اکسیژن میخوابه حال با این تفاسیر عمل قلب چگونه میتواند باشد ریسکش چقدر است مدارکش هم موجوده بخواهید میتوان اسکن کنم و بفرستم
مشاهده پاسخ دکتر
7
افت فشار برون ده قلب بعد از تعویض دریچه

باسلام جناب اقای دکتر حسین زاده
مادرم چند روز پیش بدلیل تنگی نفس و ادم ریوی بستری و بعد از آنژیوگرافی و اکو .. مشخص شد دریچه میترال ایشون تنگ بوده و باید تعویض بشه. بعد از انجام عمل موفق تعویض دریچه الان یک هفته در icu هستن. علت بستری طولانی مدت این هست که تا دستگاه پمپ از ایشون قطع میکنن فشارشون میوفته و فعلا با دستگاه فشارشون تحت کنترل هستش. سوالم این هستش که برای این مورد چه تدبیر و راه حلی وجود دارد.
قبلا از حسن توجهتون تشکر میکنم.
مشاهده پاسخ دکتر
8
بی حس شدن سمت چپ بدن و احساس درد در قسمت بالای سمت چپ سینه

وقت بخیر دکتر عزیز
40 سال سن دارم و متاهل، یک دختر دو سال و ده ماهه دارم و شاغل هستم.
هیچگونه مشکل قلبی ندارم ولی مدتیه بطور ناگهانی سمت چپ بدنم شروع به بی حس شدن میکنه. قسمت بالای قفسه سینه سمت چپ از داخل حالت گرفتگی داره و کمی تنگی نفس احساس میکنم. گاهی اوقات وقتی عصبی میشم یا استرس دارم این حالت تشدید میشه بطوریکه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم و بعد از معاینات و رفتن به بیمارستان تمام حالتهای فیزیکیم عادی تشخیص داده میشن. الان هم بدون اینکه استرس خاصی بهم وارد شده باشه سمت چپ بدنم حالت بی حسی داره و دست چپم سنگینه. بالای قفسه سینه م از داخل تا پشت کتفم گرفتگی عجیبی داره نمیتونم بگم درد هست یا سوزش. میترسم از اینکه نکنه علامتهای سکته قلبی باشه. لطفا راهمایی کنید واقعا از اینکه تو محل کارم این اتفاق می افته و همیشه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم خسته شدم. ماه گذشته خودم از محل کارم رفتم بیمارستان بهمن و نیمه راه به اندازه این سمت چپ بدنم بی حس شده بود که راننده مجبور شد از کادر بیمارستان درخواست برانکارد کنه چون نمیتونستم راه برم و حتی صحبت کنم. صورتم کاملا بی حس بود و نمیتونستم به خوبی جملات و بگم ولی میدونستم دور و برم چه خبره. لطفا راهنمایی کنید واقعا تجربه بدیه
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل قلب باز

سلام مادر بزرگ من تقریبا بیست روز هست عمل قلب باز داشته و بعد از عمل مشکلاتی مثل تنگی نفس داشته و تا بیست روز گذشته تا به امروز هم این مشکل رو داره ما به دکترش مراجعه کردیم و این مشکل رو گفتیم و دکتر یک سری پاف دهنی و کپسول استنشاقی تجویز کرده و مادر بزرگم به طور مرتب استفاده میکنه اما هنوز احساس نفس تنگی داره و خوابیدن براش سخت شده و حس میکنه بهتر نشده و در طول روز هم تنگی نفس داره مشکل از چیه و راه حل داره ؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
آئورت شکمی

سلام آقای دکتر.. پدر بزرگم با 90 سال سن دچار بیماری آئورت شکمی است. درد شکم و کمر و همچنین فشار خون بالا(بدون سابقه قبلی) امانش را بریده. آیا با توجه به سن و سال بالا جراحی امکان پذیر است مشاهده پاسخ دکتر