همه چیز درباره جراحی قلب کودکان

جراحی قلب کودکان برای ترمیم اختلالات قلبی مادرزادی که کودک با آن متولد شده و بیماری های قلبی که کودک بعد از تولد به آن ها مبتلا شده و نیاز به جراحی دارند، انجام می شود.

عمل قلب کودکان برای تندرستی آن ها نیاز است. تعداد زیادی اختلالات قلبی وجود دارد. بعضی ها کوچک، و بعضی از آن ها شدید هستند. اختلال میتواند درون قلب یا در عروق خونی خارج قلب ایجاد شود. بعضی از اختلالات نیاز به جراحی بلافاصله بعد از تولد کودک دارند. در باقی موارد، ممکن است کودک شما تا چند ماه یا چند سال بعد و انجام جراحی، در معرض خطری نباشد.

روش های جراحی قلب کودکان

ممکن است انجام یک جراحی برای ترمیم اختلال قلبی کافی باشد، اما بعضی اوقات عمل های پیاپی نیاز است. سه روش مختلف برای ترمیم اختلالات قلبی مادرزادی در کودکان وجود دارد که در زیر به آن ها می پردازیم.

جراحی قلب باز هنگامی انجام میشود که پزشک از یک دستگاه بای پس قلبی ریوی استفاده کند.

 • وقتی کودک تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد (کودک می خوابد و دردی احساس نمی کند)، یک برش روی استخوان جناق او ایجاد می شود.
 • لوله هایی برای انتقال خون به یک پمپ مخصوص به اسم دستگاه بای پس قلبی ریوی استفاده میشوند. این دستگاه به خون اکسیژن اضافه میکند و خون را گرم نگه می دارد و هنگامی که جراح درحال ترمیم قلب میباشد خون را در تمام بدن حرکت می دهد.
 • استفاده از این دستگاه به قلب اجازه می دهد که متوقف شود. توقف قلب انجام ترمیم عضله ی قلبی، دریچه های قلبی یا عروق خونی خارج قلبی را آسان میکند. بعد از انجام ترمیم، دوباره قلب شروع به تپیدن میکند و دستگاه برداشته میشود. استخوان جناق و برش روی پوست بسته میشوند.

در بعضی از ترمیم های اختلالات قلبی، برش روی کنار قفسه ی سینه بین دنده ها ایجاد میشود. به این فرآیند تراکئوتومی می گویند. همچنین بعضی اوقات به آن جراحی قلب باز گفته میشود. این جراحی ممکن است با استفاده از ابزارها و دوربین مخصوصی انجام شود.

راه دیگر برای ترمیم اختلال قلبی وارد کردن یک لوله ی کوچک به یک شریان در پا و رساندن آن به قلب میباشد. فقط بعضی از اختلالات میتوانند با این راه درمان شوند که به آن جراحی بسته می گویند.

عمل قلب کودکان

چرا جراحی قلب کودکان انجام می شود؟

بعضی از اختلالات قلبی نیازمند ترمیم بلافاصله بعد از تولد دارند. در بقیه موارد، بهتر است چند ماه یا چند سال منتظر بود. بعضی از اختلالات خاص قلبی نیاز به ترمیم ندارند.

درکل، علائمی که نیاز به جراحی را نشان می دهند شامل موارد زیر هستند:

 • قرمز یا خاکستری شدن پوست، لب ها و بستر ناخن ها (سیانوز). این علائم به معنی این است که در خون اکسیژن کافی وجود ندارد (هیپوکسی).
 • مشکل شدن تنفس به دلیل مرطوب شدن ریه ها، پرخون شدن یا پرشدن آن ها از مایعات (نارسایی قلبی).
 • مشکل در ریتم قلب یا ضربان قلب (آریتمی).
 • خواب و خوراک ضعیف، و کاهش رشد و وزن گیری کودک.

خطرات

بیمارستان ها و مراکز بهداشتی که برای جراحی قلب کودکان انجام می دهند دارای جراح، پرستار و کارشناس هایی هستند که به صورت ویژه برای انجام این جراحی آموزش دیده اند. همچنین آن ها کارکنانی دارند که بعد از جراحی از کودک شما مراقبت خواهند کرد.

خطراتی که تمام جراحی ها دارند:

 • خون ریزی هنگام جراحی یا روزهای بعد از آن
 • واکنش های بد به داروها
 • مشکلات تنفسی
 • عفونت

خطرات اضافه ای که جراحی قلب کودکان دارد:

 • ایجاد لخته ی خون (ترومبوز)
 • ایجاد حباب هوا (آمبولی هوا)
 • پنومونی
 • مشکلات ضربان قلب (آریتمی)
 • حمله قلبی
 • سکته ی مغزی

درمان سوراخ قلب vsd و asd

قبل از جراحی قلب کودکان

اگر کودک شما میتواند صحبت کند، درباره جراحی به او بگویید. اگر کودک شما قبل از سن مدرسه است، روز قبل به او بگویید چه اتفاقی خواهد افتاد. برای مثال بگویید “ما به بیمارستان می رویم تا چند روز آن جا بمانیم. پزشک عملی روی قلب تو انجام خواهد داد تا عملکرد آن را بهتر کند.”

اگر کودک شما بزرگ تر است، صحبت با او درمورد جراحی را یک هفته قبل شروع کنید. شما باید متخصص کودکتان را به او معرفی کنید و به کودکتان بیمارستان و محل جراحی را نشان دهید.

ممکن است آزمایش های مختلفی برای کودک شما نیاز باشند:

 • آزمایش خون (تمام سلول های خونی، الکترولیت ها، عوامل انعقادی و “کراس مچ”)
 • عکس اشعه ایکس قفسه ی سینه
 • نوار قلب
 • اکوکاردیوگرافی قلب
 • کاتتریزاسیون قلبی
 • پیشینه و معاینه جسمانی

همیشه به پزشک کودکان بگویید که چه داروهایی مصرف میکند. مانند داروها، داروهای گیاهی، و ویتامین هایی که بدون نسخه برای او تهیه کرده اید.

روز قبل از جراحی قلب کودکان

 • اگر کودک شما رقیق کننده خونی مصرف میکند (دارویی که ایجاد لخته ی خون را سخت میکند)، مانند وارفارین یا هپارین، با پزشک کودکتان صحبت کنید تا ببینید چه زمانی باید مصرف دارو متوقف شود.
 • بپرسید که چه دارو هایی باید همچنان در روز جراحی مصرف شوند.

در روز جراحی قلب کودکان

 • اغلب میخواهند که کودک شما از نیمه شب قبل از جراحی به بعد چیزی نخورد و ننوشد.
 • داروهایی که پزشک کودکتان توصیه کرده که باید مصرف کند را با مقدار کمی آب به او بدهید.
 • به شما گفته خواهد شد که چه موقعی در بیمارستان حاضر باشید.

عمل قلب در کودک

بعد از جراحی قلب کودکان

بیشتر کودکانی که جراحی قلب باز انجام داده اند، باید تا 2 الی 4 روز بعد در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری بمانند. همچنین اغلب بعد از ترخیص از بخش مراقبت های ویژه، باید به مدت 5 لی 7 روز در بخش بستری باشند. در کودکانی که جراحی قلب بسته انجام داده اند، مدت زمانی بستری در بخش مراقبت های ویژه و بخش های بیمارستان کمتر خواهد بود.

هنگام بستری در بخش مراقبت های ویژه، کودک شما موارد زیر را خواهد داشت:

 • لوله ای در راه های هوایی و دستگاه تنفسی برای کمک به تنفس (لوله اندوتراکئال). در این هنگام به کودک شما آرام بخش داده خواهد شد.
 • یک یا تعداد بیشتری لوله در وریدهای او برای دادن مایعات و دارو ها.
 • یک لوله ی کوچک در شریان او.
 • یک یا دو لوله ی سینه ای برای تخلیه ی هوا، خون و مایعات از حفره ی سینه.
 • لوله ای از بینی به معده ی او (لوله نازوگاستریک) برای تخلیه معده و دادن غذا و داروها برای چند روز.
 • لوله ای در مثانه برای تخلیه ی ادرار برای چند روز.
 • تعداد زیادی سیم های الکتریکی و لوله ها برای پایش کودک شما.

وقتی کودک شما از بخش مراقبت های ویژه ترخیص شود، تعداد زیادی از لوله ها و سیم ها کنده خواهند شد. کودک شما تشویق میشود تا خیلی از فعالیت های روزانه خود را دوباره آغاز کند. بعضی از کودکان ممکن است 1 یا 2 روز بعد خودشان بتوانند بخورند و بیاشامند، اما برای بقیه افراد ممکن است طولانی تر باشد.

وقتی کودک شما از بیمارستان ترخیص شود، به والدین یا کسی که از کودک مراقبت میکند فعالیت های مجاز برای کودک، مراقبت از زخم کودک و طریقه ی مصرف داروهای احتمالی کودک آموزش داده میشوند.

کودک شما حداقل به چندین هفته زمان برای بهبودی در خانه نیاز دارد. با پزشک کودکتان صحبت کنید که او چه زمانی میتواند به مدرسه یا فعالیت هایش بازگردد.

کودک شما باید هر 6 الی 12 ماه به پزشک متخصص قلبش مراجعه کند. ممکن است کودکتان نیاز داشته باشد قبل از کارهای دندان پزشکی (پر کردن دندان یا دیگر فرآیند های دندان پزشکی) آنتی بیوتیک مصرف کند، تا از عفونت های شدید قلبی پیشگیری کند. در صورت نیاز این مورد از متخصص قلب کودکان سوال بپرسید.

پیش آگهی عمل قلب کودکان

نتایج حاصل از جراحی قلب وابسته به شرایط کودک شما، نوع اختلال و نوع جراحی که انجام شده است دارد. خیلی از کودکان کاملا بهبود می یابند و به زندگی و کارهای طبیعی خود بازمی گردند.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
وجود حفره در قلب نوزاد (ASD)

با سلام و احترام
پزشک متخصص نوزادان در مراجعه خواهر زاده ام (نوزاد 40 روزه) تشخیص صدار اضافه در قلب را می دهد و پس از انجام اکو،نتیجه آن تشخیص وجود سوراخ به اندازه هفت میلیمتر
( ,Med Size ASD = 7mm ,mild RAE ) در قلب که به شرح عکس های پیوست می باشد.
پزشک قرص فروزماید تجویز نموده و همچنین گفته اگر بچه تغذیه خوبی داشته باشد امکان دارد تا سوراخ بسته شود.الان وزن بچه 5.200 کیلوگرم است.و گفته 4 ماه دیگر برای اکو مراجعه شود.
بسیار ممنون میشوم نظرتان را در این خصوص بیان کنید.
با سپاس فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
سن 74 برای جراحی

سلام.
پدر من 74 ساله هستن. شهرستان 2 دکتر گفتن عضله قلبشئن قوس هست و جراحی میشه ولی یه دکتر گفتن به دلیل سن بالا و نوع گرفتگی عروق (ظاهرا به دلیل گرفتگی چند نقطه در یک رگ) ریسک عملشون خیلی بالاست و بهتره با قرص زندگی رو ادامه بدن.ایشون قند تحت کنترل با متفورمین دارن که حدود 118 هست. و قوای جسمانی خوبی دارن. منتها رگها تقریبا 100 گرفتگی دارن. نظر شما چیه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
درد قفسه سینه

با سلام خانواده من از طرف مادر ناراحتی قلبی دارند سابقه آنژیوگرافی و عمل قلب باز دارند مدتی تپش قلب مداوم دارم و درد در قفسه سینه سمت چپ که به گردن و دست چپم هم میزنه و تنفس عمیق دردم در قفسه سینه بیشتر میشه دکتر رفتم دوتا قرص پروپرانولول10وکاردیازپوکساید داده دستم رو حرکت میدم درد قفسه سینه خیلی زیاد میشه آیا دارو هام خوبه پیگیر نشم یا نه باید دکتر دیگه ای بروم مشاهده پاسخ دکتر
4
علائم گرفتگی عروق

سلام،من 31 سالمه،نميدونم دچار گرفتگی عروق هستم یا نه،ولی خیلی نگرانم،کلسترول خونم بالاست.تعرق زیاد دارم،ولی بقیه علائم رو تقریباً ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بسته ترمیم دریچه میترال

سلام ایا عمل فوق پیشرفته بسته ترمیم دریچه میترال قلب را جنابعالی در کدام بیمارستان انجام میدهید و ....... مشاهده پاسخ دکتر
6
اریتمی و پی وی سی

سلام خسته نباشید.
آقای دکتر من سال 93 به خاطر تپش قلب های زیادی که داشتم و هر بار باعث بی هوشی ام میشد دکتر برام ابلیشن انجام داد و گفتند که آریتمی داری و رگ هاتو سوزاندیم.
اما حالا تپش قلب میگیرم باز و دست چپم کلا بی حس پیشه. که هولتر 48 ساعت برام وصل کردن که حالا با نتیجه هولتر گفتن که پی وی سی دارم.
من از بعد از ابلیشن تا حالا قرص ایندرال ۱۰ میخورم روزی یکی. آقای دکتر من پرولاپس میترال هم دارم.
آقای دکتر حالا باید چیکار کنم ؟ باز هم باید عمل شم؟ من شهرستانم و دکتری که برام ابلیشن انجام دادن تهران هستن خیلی نگرانم باید چیکار کنم چون گفتن برو تهران
مشاهده پاسخ دکتر
7
عمل قلب باز

سلام آقای دکتر حدود 5 ماه است عمل قلب باز گرفتگی عروق کرونری انجام داده ام حالت کرختی ودرد قفسه سینه و سنگینی سمت چپ ام مدام کم و زیاد است ولی جدیدا محل شکاف قفسه سینه ام قزمز شده و سوزش شدیدی دارد علت راجویا هستم پیاده روی و دوچرخه سواری میکنم سن 56 سال مرد - متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
8
تنگی نفس بعد از عمل

سلام دکتر پدر من دو هفته پیش عمل جراحی باز برای تعویض دریچه و پیوند رگ انجام دادن یک هفته ای است که اول دچار تک سرفه های مکرر میشدند در زمان کوتاه و الان مشکل تنگی نفس دارن عکس از ریه ها گرفته شد ولی آب جمع نشده بود مشکل میتونه از چی باشه
با تشکر از راهنمایی شما
مشاهده پاسخ دکتر
9
بیهوشی بد عمل

سلام اقای دکتر پدر من رو روز یکشنبه عمل قلب باز انجام دادید ولی از ساعت 7ک30 دقیقه شب تا بحال هنوز بهوش نیومدن طبیعی میباشد یا مورد خاصی متاسفانه دسترسی ندارم به شما-بیمارستان تریتا
ممنون میشم راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
10
سوارخ قلبی

سلام خسته نباشیدآقادکتر،من دختری۲۷ساله هستم گاهی اوقات خیلی تپش دارم جوری که تونفس کشیدن دچارمشکل میشم ومجبورمیشم نفسای عمیق بکشم رفتم دکترنوارقلب انجام دادم گفتن تپش نامنظم داری وبرام قرص متورال نوشتن خواستم برام اکوانجام بدن اماگفتن لازم نیست به نظرتون مشکل جدی نیست؟امکانش هست قلبم سوراخ باشه باتوجه به اینکه پدرم قلبش سوراخ هست مشاهده پاسخ دکتر