همه چیز درباره جراحی قلب کودکان

جراحی قلب کودکان برای ترمیم اختلالات قلبی مادرزادی که کودک با آن متولد شده و بیماری های قلبی که کودک بعد از تولد به آن ها مبتلا شده و نیاز به جراحی دارند، انجام می شود.

عمل قلب کودکان برای تندرستی آن ها نیاز است. تعداد زیادی اختلالات قلبی وجود دارد. بعضی ها کوچک، و بعضی از آن ها شدید هستند. اختلال میتواند درون قلب یا در عروق خونی خارج قلب ایجاد شود. بعضی از اختلالات نیاز به جراحی بلافاصله بعد از تولد کودک دارند. در باقی موارد، ممکن است کودک شما تا چند ماه یا چند سال بعد و انجام جراحی، در معرض خطری نباشد.

روش های جراحی قلب کودکان

ممکن است انجام یک جراحی برای ترمیم اختلال قلبی کافی باشد، اما بعضی اوقات عمل های پیاپی نیاز است. سه روش مختلف برای ترمیم اختلالات قلبی مادرزادی در کودکان وجود دارد که در زیر به آن ها می پردازیم.

جراحی قلب باز هنگامی انجام میشود که پزشک از یک دستگاه بای پس قلبی ریوی استفاده کند.

 • وقتی کودک تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد (کودک می خوابد و دردی احساس نمی کند)، یک برش روی استخوان جناق او ایجاد می شود.
 • لوله هایی برای انتقال خون به یک پمپ مخصوص به اسم دستگاه بای پس قلبی ریوی استفاده میشوند. این دستگاه به خون اکسیژن اضافه میکند و خون را گرم نگه می دارد و هنگامی که جراح درحال ترمیم قلب میباشد خون را در تمام بدن حرکت می دهد.
 • استفاده از این دستگاه به قلب اجازه می دهد که متوقف شود. توقف قلب انجام ترمیم عضله ی قلبی، دریچه های قلبی یا عروق خونی خارج قلبی را آسان میکند. بعد از انجام ترمیم، دوباره قلب شروع به تپیدن میکند و دستگاه برداشته میشود. استخوان جناق و برش روی پوست بسته میشوند.

در بعضی از ترمیم های اختلالات قلبی، برش روی کنار قفسه ی سینه بین دنده ها ایجاد میشود. به این فرآیند تراکئوتومی می گویند. همچنین بعضی اوقات به آن جراحی قلب باز گفته میشود. این جراحی ممکن است با استفاده از ابزارها و دوربین مخصوصی انجام شود.

راه دیگر برای ترمیم اختلال قلبی وارد کردن یک لوله ی کوچک به یک شریان در پا و رساندن آن به قلب میباشد. فقط بعضی از اختلالات میتوانند با این راه درمان شوند که به آن جراحی بسته می گویند.

عمل قلب کودکان

چرا جراحی قلب کودکان انجام می شود؟

بعضی از اختلالات قلبی نیازمند ترمیم بلافاصله بعد از تولد دارند. در بقیه موارد، بهتر است چند ماه یا چند سال منتظر بود. بعضی از اختلالات خاص قلبی نیاز به ترمیم ندارند.

درکل، علائمی که نیاز به جراحی را نشان می دهند شامل موارد زیر هستند:

 • قرمز یا خاکستری شدن پوست، لب ها و بستر ناخن ها (سیانوز). این علائم به معنی این است که در خون اکسیژن کافی وجود ندارد (هیپوکسی).
 • مشکل شدن تنفس به دلیل مرطوب شدن ریه ها، پرخون شدن یا پرشدن آن ها از مایعات (نارسایی قلبی).
 • مشکل در ریتم قلب یا ضربان قلب (آریتمی).
 • خواب و خوراک ضعیف، و کاهش رشد و وزن گیری کودک.

خطرات

بیمارستان ها و مراکز بهداشتی که برای جراحی قلب کودکان انجام می دهند دارای جراح، پرستار و کارشناس هایی هستند که به صورت ویژه برای انجام این جراحی آموزش دیده اند. همچنین آن ها کارکنانی دارند که بعد از جراحی از کودک شما مراقبت خواهند کرد.

خطراتی که تمام جراحی ها دارند:

 • خون ریزی هنگام جراحی یا روزهای بعد از آن
 • واکنش های بد به داروها
 • مشکلات تنفسی
 • عفونت

خطرات اضافه ای که جراحی قلب کودکان دارد:

 • ایجاد لخته ی خون (ترومبوز)
 • ایجاد حباب هوا (آمبولی هوا)
 • پنومونی
 • مشکلات ضربان قلب (آریتمی)
 • حمله قلبی
 • سکته ی مغزی

درمان سوراخ قلب vsd و asd

قبل از جراحی قلب کودکان

اگر کودک شما میتواند صحبت کند، درباره جراحی به او بگویید. اگر کودک شما قبل از سن مدرسه است، روز قبل به او بگویید چه اتفاقی خواهد افتاد. برای مثال بگویید “ما به بیمارستان می رویم تا چند روز آن جا بمانیم. پزشک عملی روی قلب تو انجام خواهد داد تا عملکرد آن را بهتر کند.”

اگر کودک شما بزرگ تر است، صحبت با او درمورد جراحی را یک هفته قبل شروع کنید. شما باید متخصص کودکتان را به او معرفی کنید و به کودکتان بیمارستان و محل جراحی را نشان دهید.

ممکن است آزمایش های مختلفی برای کودک شما نیاز باشند:

 • آزمایش خون (تمام سلول های خونی، الکترولیت ها، عوامل انعقادی و “کراس مچ”)
 • عکس اشعه ایکس قفسه ی سینه
 • نوار قلب
 • اکوکاردیوگرافی قلب
 • کاتتریزاسیون قلبی
 • پیشینه و معاینه جسمانی

همیشه به پزشک کودکان بگویید که چه داروهایی مصرف میکند. مانند داروها، داروهای گیاهی، و ویتامین هایی که بدون نسخه برای او تهیه کرده اید.

روز قبل از جراحی قلب کودکان

 • اگر کودک شما رقیق کننده خونی مصرف میکند (دارویی که ایجاد لخته ی خون را سخت میکند)، مانند وارفارین یا هپارین، با پزشک کودکتان صحبت کنید تا ببینید چه زمانی باید مصرف دارو متوقف شود.
 • بپرسید که چه دارو هایی باید همچنان در روز جراحی مصرف شوند.

در روز جراحی قلب کودکان

 • اغلب میخواهند که کودک شما از نیمه شب قبل از جراحی به بعد چیزی نخورد و ننوشد.
 • داروهایی که پزشک کودکتان توصیه کرده که باید مصرف کند را با مقدار کمی آب به او بدهید.
 • به شما گفته خواهد شد که چه موقعی در بیمارستان حاضر باشید.

عمل قلب در کودک

بعد از جراحی قلب کودکان

بیشتر کودکانی که جراحی قلب باز انجام داده اند، باید تا 2 الی 4 روز بعد در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری بمانند. همچنین اغلب بعد از ترخیص از بخش مراقبت های ویژه، باید به مدت 5 لی 7 روز در بخش بستری باشند. در کودکانی که جراحی قلب بسته انجام داده اند، مدت زمانی بستری در بخش مراقبت های ویژه و بخش های بیمارستان کمتر خواهد بود.

هنگام بستری در بخش مراقبت های ویژه، کودک شما موارد زیر را خواهد داشت:

 • لوله ای در راه های هوایی و دستگاه تنفسی برای کمک به تنفس (لوله اندوتراکئال). در این هنگام به کودک شما آرام بخش داده خواهد شد.
 • یک یا تعداد بیشتری لوله در وریدهای او برای دادن مایعات و دارو ها.
 • یک لوله ی کوچک در شریان او.
 • یک یا دو لوله ی سینه ای برای تخلیه ی هوا، خون و مایعات از حفره ی سینه.
 • لوله ای از بینی به معده ی او (لوله نازوگاستریک) برای تخلیه معده و دادن غذا و داروها برای چند روز.
 • لوله ای در مثانه برای تخلیه ی ادرار برای چند روز.
 • تعداد زیادی سیم های الکتریکی و لوله ها برای پایش کودک شما.

وقتی کودک شما از بخش مراقبت های ویژه ترخیص شود، تعداد زیادی از لوله ها و سیم ها کنده خواهند شد. کودک شما تشویق میشود تا خیلی از فعالیت های روزانه خود را دوباره آغاز کند. بعضی از کودکان ممکن است 1 یا 2 روز بعد خودشان بتوانند بخورند و بیاشامند، اما برای بقیه افراد ممکن است طولانی تر باشد.

وقتی کودک شما از بیمارستان ترخیص شود، به والدین یا کسی که از کودک مراقبت میکند فعالیت های مجاز برای کودک، مراقبت از زخم کودک و طریقه ی مصرف داروهای احتمالی کودک آموزش داده میشوند.

کودک شما حداقل به چندین هفته زمان برای بهبودی در خانه نیاز دارد. با پزشک کودکتان صحبت کنید که او چه زمانی میتواند به مدرسه یا فعالیت هایش بازگردد.

کودک شما باید هر 6 الی 12 ماه به پزشک متخصص قلبش مراجعه کند. ممکن است کودکتان نیاز داشته باشد قبل از کارهای دندان پزشکی (پر کردن دندان یا دیگر فرآیند های دندان پزشکی) آنتی بیوتیک مصرف کند، تا از عفونت های شدید قلبی پیشگیری کند. در صورت نیاز این مورد از متخصص قلب کودکان سوال بپرسید.

پیش آگهی عمل قلب کودکان

نتایج حاصل از جراحی قلب وابسته به شرایط کودک شما، نوع اختلال و نوع جراحی که انجام شده است دارد. خیلی از کودکان کاملا بهبود می یابند و به زندگی و کارهای طبیعی خود بازمی گردند.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی قلب باز

سلام پرو من دیشب ساعت ۷۰۳۰ از اتاق عمل بیرون امدن اما تا الان که ساعت حدود ۷.۳۰ صبح است به هوش نیامدن ایا طبیعی است؟ ممنون مشاهده پاسخ دکتر
2
مکث یه لحظه قلب

باسلام و خسته نباشید..من از سال 86 از بیماری اضطراب رنج میبردم و تا 3 سال پیش سیتالوپرام و یا سرترالین میخوردم..6 سال پیش بود که متوجه یه مکث قلب و بعد یه ضربه در قلبم شدم که پیش دکتر رفتم و دستگاهی 24 ساعت بمن وصل شد و بعد از مراجعه بمن قرص متورال دادن و مدتی خوردم و دیگه مراجعه نکردم..در طی این سالها هر از چندگاهی بیشتر در مواقع استرس و اضطراب باز دچار این مکث میشوم..طی این دوسه روز خیلی بیشتر شده چون دچار یه استرس و ترس هستم از دیدن یه فوت شخصی بدلیل ایست قلبی..مدام نبض خودمو میگیرم و این مکث قلب و یه ضربه محکم رو رصد میکنم..این مکث رو بدون گرفتن نبض هم احساس میکنم..ولی در مواقع استرس بیشتر میشه ولی در هنگام ورزش و فعالیت. تنگی نفس و درد و یا این مکث ندارم و بیشتر در حالت استرس و عدم فعالیت هست این مکث....مشکل ترش کردن معده هم دارم..ضربان قلبم در حالت نشسته 83 تا است..یه عکس کوجک از اون دستگاهی که 24 ساعت بهم وصل بود گذاشتم .امیدوارم بدرد بخوره ..سیگار هم میکشم .لطف کنید بفرمایید این آریتمیه؟ و خطرناکه..با سپاس از لطفتون مشاهده پاسخ دکتر
3
عمل قلب

سلام خسته نباشید .دایی من ب علت مصرف بالای دخانیات دچار عفونت ریه شد و بعد قلب بزرگ شد و دریچه قلب رو عمل کردند و سه رگ قلبشون بسته شده بود ک جراحی کردند.بعد از سه روز ک بیهوش بودن قلب خونریزی میکنه و ضریب هوشی ۳میشه .خونریزی رو با ساکشن بهبود میدن ولی ضریب هوشی تغییری نمی کنه .آقای دکتر آیا امیدی هست؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
درد سینه راست

سلام اقای دکتر خسته نباشی
من به مدت ۵ماه هست که به صورت لحظه ای سینه راستم میگره مثل تیر کشیدن انگار رگ هاش میگیره هرچی متخصص داخلی رفتم فایده نداشت نه ضربه خوردم ن سابقه داشتم چکاپ دادم کبد معده و ریع هم سالمه جوری که اونا گفتن بیشتر مواقع وقتی کمی به سمت پایین کج میشم میگره حدود ۵ثانیه تا صاف نشم ول نمیکنه البته لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
5
اریتمی قلبی

با سلام
اقای دکتر در مورد ارتباط بین اریتمی قلبی و عمل قلب باز میخواستم اطلاعات بگیرم
آیا کسی که عمل قلب باز داشته می تواند از پیس میکر استفاده کند؟ و همینطور کسی که بالون زده باشه؟ ارتباط بین بالون زدن و پیس میکر چی هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
جراحی قلب باز بیماران زیوی

سلام آقای دکتر
با تشکر زیاد از سیستم مشاوره شما بنده برای اولین بار این سیستم را مشاهده کردم خدا قوت و پاینده باشید.
جناب دکتر پدر من ٧٣ ساله هست و سه سال پیش سکته مغزی داشته و بعد از آن دچار مشکل ریوی شده بطوریکه اکسیژن خون زیر ٩٠ هست بطوریکه اکسیمتر انگشتی همیشه همراه دارد پدرم تازگی پدرم آنژیوگرافی شده و پزشک تشخیص عمل قلب داده پدرم مدت چهل و پنج سال سیگار میکشیده و الان دیگه نمیکشه از زمانی که سکته مغزی کرده به مدت سه سال دیگه سیگار نکشیده و شبها هم با دستگاه اکسیژن میخوابه حال با این تفاسیر عمل قلب چگونه میتواند باشد ریسکش چقدر است مدارکش هم موجوده بخواهید میتوان اسکن کنم و بفرستم
مشاهده پاسخ دکتر
7
افت فشار برون ده قلب بعد از تعویض دریچه

باسلام جناب اقای دکتر حسین زاده
مادرم چند روز پیش بدلیل تنگی نفس و ادم ریوی بستری و بعد از آنژیوگرافی و اکو .. مشخص شد دریچه میترال ایشون تنگ بوده و باید تعویض بشه. بعد از انجام عمل موفق تعویض دریچه الان یک هفته در icu هستن. علت بستری طولانی مدت این هست که تا دستگاه پمپ از ایشون قطع میکنن فشارشون میوفته و فعلا با دستگاه فشارشون تحت کنترل هستش. سوالم این هستش که برای این مورد چه تدبیر و راه حلی وجود دارد.
قبلا از حسن توجهتون تشکر میکنم.
مشاهده پاسخ دکتر
8
بی حس شدن سمت چپ بدن و احساس درد در قسمت بالای سمت چپ سینه

وقت بخیر دکتر عزیز
40 سال سن دارم و متاهل، یک دختر دو سال و ده ماهه دارم و شاغل هستم.
هیچگونه مشکل قلبی ندارم ولی مدتیه بطور ناگهانی سمت چپ بدنم شروع به بی حس شدن میکنه. قسمت بالای قفسه سینه سمت چپ از داخل حالت گرفتگی داره و کمی تنگی نفس احساس میکنم. گاهی اوقات وقتی عصبی میشم یا استرس دارم این حالت تشدید میشه بطوریکه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم و بعد از معاینات و رفتن به بیمارستان تمام حالتهای فیزیکیم عادی تشخیص داده میشن. الان هم بدون اینکه استرس خاصی بهم وارد شده باشه سمت چپ بدنم حالت بی حسی داره و دست چپم سنگینه. بالای قفسه سینه م از داخل تا پشت کتفم گرفتگی عجیبی داره نمیتونم بگم درد هست یا سوزش. میترسم از اینکه نکنه علامتهای سکته قلبی باشه. لطفا راهمایی کنید واقعا از اینکه تو محل کارم این اتفاق می افته و همیشه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم خسته شدم. ماه گذشته خودم از محل کارم رفتم بیمارستان بهمن و نیمه راه به اندازه این سمت چپ بدنم بی حس شده بود که راننده مجبور شد از کادر بیمارستان درخواست برانکارد کنه چون نمیتونستم راه برم و حتی صحبت کنم. صورتم کاملا بی حس بود و نمیتونستم به خوبی جملات و بگم ولی میدونستم دور و برم چه خبره. لطفا راهنمایی کنید واقعا تجربه بدیه
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل قلب باز

سلام مادر بزرگ من تقریبا بیست روز هست عمل قلب باز داشته و بعد از عمل مشکلاتی مثل تنگی نفس داشته و تا بیست روز گذشته تا به امروز هم این مشکل رو داره ما به دکترش مراجعه کردیم و این مشکل رو گفتیم و دکتر یک سری پاف دهنی و کپسول استنشاقی تجویز کرده و مادر بزرگم به طور مرتب استفاده میکنه اما هنوز احساس نفس تنگی داره و خوابیدن براش سخت شده و حس میکنه بهتر نشده و در طول روز هم تنگی نفس داره مشکل از چیه و راه حل داره ؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
آئورت شکمی

سلام آقای دکتر.. پدر بزرگم با 90 سال سن دچار بیماری آئورت شکمی است. درد شکم و کمر و همچنین فشار خون بالا(بدون سابقه قبلی) امانش را بریده. آیا با توجه به سن و سال بالا جراحی امکان پذیر است مشاهده پاسخ دکتر