ریسک عمل قلب باز را با این روش ها کاهش دهید!

عمل قلب باز یک جراحی بسیار سنگین است که نیاز به بستری شدن به مدت یک هفته یا بیش تر دارد. فرد بلافاصله بعد از جراحی مدتی را در بخش مراقبت های ویژه سپری خواهد کرد. در بزرگسالان، جراح، قلب را عمل می کند تا مشکلات دریچه های قلب، رگ های تغذیه کننده ی قلب، و آنوریسم رگ های اصلی را که قلب را ترک می کنند، درمان کند. اما ریسک عمل قلب باز در بیماران چقدر است؟

با این که این عمل بسیار حساس است، اما ریسک مرگ و میر آن پایین است. مطالعه ای در سال 2013 نشان داد که نرخ مرگ و میر در بیمارستان حدود 94/2 درصد است. این مقاله بر آمادگی برای عمل، خود روش، و بهبود از عمل قلب باز در بزرگسالان تمرکز دارد.

آمادگی لازم قبل از عمل قلب باز

به پزشک خود تمامی داروهایی که مصرف می کنید، حتی قرص های خیلی پیش پا افتاده، ویتامین ها و یا دارو های گیاهی را اطلاع دهید. همچنین او را در جریان هرگونه بیماری، اعم از هرپس، آنفولانزا، تب، سرماخوردگی و … قرار دهید.

جراحی قلب باز

دو هفته قبل از جراحی، پزشک از شما میخواهد تا سیگار کشیدن را ترک کرده و از قرص های رقیق کننده خون مثل اسپرین، ایپوبروفن و ناپروکسن استفاده نکنید.

مهم است که اگر الکل مصرف می کنید، قبل از جراحی با پزشک خود موضوع را مطرح کنید. اگر معمولاً روزانه دو یا سه بار از الکل استفاده می کنید و حالا به یکباره قبل از شروع جراحی می خواهید آن را متوقف کنید، احتمال دارد بدن شما دچار عوارض ترک الکل شود.

و این می تواند پس از جراحی قلب باز برای شما عارضه های تهدیدکننده ی زندگی را ایجاد کند، چیزهایی مثل حمله ی ناگهانی یا تشنج. پزشک می تواند در این مورد به شما کمک کند تا احتمال بروز چنین عوارضی کاهش یابد.

ممکن است روز قبل از جراحی از شما خواسته شود بدن خود را با صابون مخصوصی بشویید. این صابون کمک می کند باکتری های روی پوست شما از بین برود و به این ترتیب، ریسک احتمال عفونت بعد از عمل قلب باز کاهش پیدا می کند.

همچنین احتمالاً بعد از نیمه شب دیگر نباید چیزی بخورید یا بنوشید. مراقب شما وقتی برای جراحی به بیمارستان آمدید به شما دستورالعمل های لازم را خواهد داد.

احتمال مرگ در عمل قلب باز

نرخ حفظ بقا در جراحی قلب باز بسیار عالی است. جراحی قلب باز، عملی است که نقص ها یا آسیب های قلبی را ترمیم می کند. برای جراحی نیاز است که جراح، قفسه ی سینه را باز کند تا به قلب دسترسی داشته باشد. رایج ترین نوع جراحی قلب باز، بای پس عروق کرونری است. عروق کرونری قلب را با خون تغذیه می کنند. اگر این شریان ها به علت بیماری های قلبی دچار انسداد یا تنگی شوند، فرد ممکن است در معرض حمله ی قلبی قرار بگیرد.

این عمل شامل برداشتن یک رگ خونی سالم از بخش دیگری از بدن است و از این رگ به عنوان یک میانبر و راه فرعی برای دور زدن رگ مسدود استفاده می کند.

شیوه ی دیگر جراحی قلب باز شامل جایگزینی دریچه ی آئورت معیوب است. دریچه ی آئورت موجب می شود که خونی که قلب به بیرون پمپاژ کرده دوباره به درون قلب بازنگردد.

جراحان همچنین از جراحی قلب باز برای ترمیم آنوریسم ها استفاده می کنند، یعنی نوعی تورم و برآمدگی در سرخرگ اصلی که قلب را ترک می کند.

عمل قلب باز چگونه انجام می شود؟

مدت زمانی که جراحی به طول می انجامد بستگی به نوع جراحی و نیاز شخص دارد. به طور کلی، انستیتوی ملی قلب، ریه و خون (NHLBI) می گوید یک جراحی بای پس عروق کرونری معمولاً سه تا شش ساعت طول می کشد.
جراح برای دسترسی به قلب، در طول قفسه ی سینه یک برش 3 تا 6 اینچی ایجاد می کند. این برش تا جناغ سینه است.

تیم پزشکی ممکن است در خلال جراحی از دستگاه بای پس قلب و ریه استفاده کنند. این دستگاه کمک می کند تا قلب از تپیدن بایستد و خودش مسئولیت پمپاژ خون و جا به جایی خون را از طریق لوله ها به عهده می گیرد. این دستگاه کربن دی اکسید را از خون خارج می کند، اکسیژن را وارد خون می کند، و خون را به بدن می رساند. به این نوع جراحی، جراحی on-pump گفته می شود.

گاهی اوقات هم جراحی به شیوه ی off-pump یا بدون پمپ انجام می شود. وقتی از دستگاه بای پس استفاده نمی شود، قلب فرد همچنان می تپد. اعضای تیم جراحی از وسیله ای استفاده می کنند تا حین جراحی، قلب را در حالت پایدار نگهداری کند.

شواهد کافی وجود ندارد تا ثابت کند که کدام شیوه ایمن تر است. با این حال، طبق بیانیه ی انستیتوی ملی سلامت، میزان بقا 1 سال بعد از هر یک از این دو شیوه جراحی قلب باز مشابه و در حدود 97 – 96 درصد است.

آریتمی قلبی

ریسک عمل قلب باز چیست؟

 • قفسه ی سینه ممکن است عفونت کند (البته در بیماران چاق یا دیابتی یا افرادی که قبلاً جراحی بای پس عروق کرونری داشته اند رایج است)
 • حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی
 • ضربان نامنظم قلب یا آریتمی
 • نارسایی ریوی یا کلیوی
 • درد قفسه ی سینه و تب خفیف
 • کاهش قدرت حافظه یا عدم وضوح تفکر
 • لخته شدن خون
 • کم خونی
 • دشواری در تنفس
 • پنومونیا یا ذات الریه (التهاب ریوی)

طبق بیانیه ی دانشگاه پزشکی قلب و عروق شیکاگو، استفاده از دستگاه بای پس قلبی ریوی با افزایش این خطرات همراه است. این خطرات شامل سکته و مشکلات عصبی است.

چه اتفاق هایی بعد از عمل می افتد؟

وقتی به هوش آمدید، احتمالاً دو یا سه لوله درون قفسه ی سینه شما هست. این ها کمک می کنند تا مایعات اطراف قلب شما تخلیه شود. همچنین ممکن است لوله های درون وریدی (IV) در بازوی شما باشد که مایعات بدن شما را تأمین می کنند و همچنین لوله ی باریکی به مثانه متصل باشد تا ادرار را تخلیه کند.

همچنین، به دستگاهی وصل خواهید بود که وضعیت قلب را کنترل می کند. در صورتی که اتفاقی بیفتد پرستاران در نزدیکی شما هستند و به شما کمک می کنند.

معمولاً باید شب اول را در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بگذرانید. و بعد، برای سه تا هفت روز به بخش عمومی منتقل خواهید شد.

بهبود، فالوآپ، و آن چه انتظار شما را می کشد مراقبت از خود بلافاصله بعد از عمل در خانه، بخش اساسی بهبودی شما است.

مراقبت های بعد از عمل قلب باز

مراقبت از زخم ایجاد شده خیلی مهم است. محل برش داده شده را گرم و خشک نگه دارید و دستان خود را قبل و بعد از تماس با آن حتما شست و شو دهید.

اگر محل زخم در حال بهبود یافتن است و هیچ گونه ترشحی ندارد، شما میتوانید حمام کنید. البته دوش گرفتن شما نباید با آب خیلی داغ و یا بیشتر از 10 دقیقه طول بکشد.

از برخورد مستقیم آب نیز جلوگیری کنید. به صورت مداوم زخم را برای جلوگیری از ایجاد عفونت معاینه کنید، علائم عفونت شامل:

 • افزایش ترشحات و یا باز شدن زخم
 • قرمزی اطراف برش
 • گرمی در قسمت برش
 • تب

قلب درد

#مراقبت از زخم

مراقبت از زخم بینهایت مهم است. موضع زخم خود را گرم و خشک نگه دارید و قبل و بعد از لمس زخم، دستان خود را بشویید. اگر زخمتان دارد به خوبی التیام می یابد و هیچ ترشحی ندارد، می توانید یک دوش بگیرید.

دوش باید با آب گرم باشد (نه آب داغ) و بیش از ده دقیقه طول نکشد. حواستان باشد آب داغ مستقیماً با زخم تماس پیدا نکند. همچنین، مهم است که به طور منظم محل زخم را بررسی کنید تا متوجه نشانه های عفونت که شامل موارد زیر است بشوید:

 •  افزایش سوزش، ترشح یا باز شدن دهانه ی زخم
 •  قرمزی اطراف محل زخم
 •  گرمی محل زخم
 •  تب

#کنترل درد

کنترل درد هم واقعاً مهم است چون می تواند باعث افزایش سرعت بهبودی و کاهش احتمال عوارضی مثل لخته شدن خون و التهاب ریه شود. شما ممکن است دچار درد عضلانی، درد در گلو، درد محل زخم یا درد ناشی از لوله های درون قفسه ی سینه شوید.

پزشک احتمالاً برای شما داروهایی تجویز می کند تا بتوانید در خانه از آن ها استفاده کنید. مهم است که آن ها را طبق تجویز، مصرف کنید. برخی پزشکان توصیه می کنند که داروهای ضد درد را، هم قبل از فعالیت فیزیکی و هم قبل از خواب مصرف کنید.
خواب کافی داشته باشید

بعضی از بیماران بعد از جراحی قلب باز دچار مشکل در خوابیدن می شوند اما خیلی مهم است که تا آن جا که امکان دارد استراحت کنید. برای این که خواب بهتری داشته باشید می توانید:

 •  نیم ساعت قبل از رفتن به رختخواب داروی ضد درد را مصرف کنید.
 •  بالشت را طوری قرار دهید که فشار روی ماهیچه ها نباشد.
 •  از مصرف کافئین به خصوص در غروب، پرهیز کنید.

در گذشته، برخی ادعا می کردند که جراحی قلب باز منجر به کاهش عملکرد ذهنی می شود. اما تحقیقات اخیر هیچ موردی در این زمینه پیدا نکرده اند. با این که برخی بیمارانی که عمل قلب باز داشته اند به دنبال آن افت عملکرد ذهنی را تجربه کرده اند، اما این طور تصور می شود که این موضوع به احتمال زیاد، اثر طبیعی بالا رفتن سن باشد.

برخی افراد ممکن است بعد از عمل جراحی قلب باز دچار اضطراب یا افسردگی شوند. یک درمانگر یا روانشناس می تواند برای کنترل این اثرات به شما کمک کند.

#تجدید قوا

بعضی از افرادی که جراحی بای پس عروق کرونری داشته اند، از شرکت در برنامه ی تجدید قوای جامع و ساخت یافته، بسیار بهره برده اند. این برنامه ی بازتوانی به صورت سرپایی و ملاقات های چندبار در هفته اجرا می شود. اجزای این برنامه عبارتند از تمرین و ورزش، کاهش عوامل خطر، و رویارویی با اضطراب، استرس و افسردگی.

#داشتن خواب کافی

خیلی از بیمار ها پس از عمل قلب باز برای خوابیدن با مشکل مواجه میشوند. داشتن خواب کافی خیلی مهم است. برای این کار شما میتوانید کار های زیر را انجام دهید:

 • مسکن های درد خود را نیم ساعت قبل از خوابیدن مصرف کنید.
 • بالشت هارا طوری قرار دهید تا از کشیدگی عضلات و ایجاد درد جلوگیری شود.
 • از مصرف کافئین، مخصوصا در عصر، بپرهیزید.

پس از جراحی خیلی از افراد از کاهش عملکردهای مغزی خود شکایت دارند. البته هنوز هیچ گونه ارتباطی بین این مشکلات و جراحی اتفاق افتاده، ثابت نشده و ممکن است به علت افزایش سن صورت بگیرند. در صورت ایجاد اضطراب و افسردگی میتوان به یک مشاور مراجعه کرد.

آیا عمل قلب باز ترس دارد؟

طبیعی است که قبل از جراحی قلب باز دچار استرس و اضطراب شوید. اما به دست آوردن هرچه بیش تر اطلاعات در خصوص جراح قلبتان می تواند اضطراب شما را کاهش دهد.

همچنین، باعث قوت قلب است که جراحان، هر روزه تعداد زیادی عمل جراحی قلب باز انجام می دهند که همگی نرخ بقای شگفت انگیزی دارند. علاوه بر اطلاعاتی که می توانید در مورد خود عمل و وضعیت بعد از عمل خود به دست آورید، می توانید از تکنیک های آرام سازی – مانند ریلکسیشن و تمرین تنفس – استفاده کنید که کمک می کند اضطراب شما کاهش پیدا کند.

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام بیمار ۶۵ساله عمل قلب باز داشتن الان icuهستن ۲روز بعد از عمل به علت مشکل ریوی cprشدن الان الان حال عمومی شون خوب هست فقط دستگاه اکسیژن وصل کردن قبلا مشکل ریوی نداشتن
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سوال خود را نفرمودید؟
 • تصویر کاربر ma جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام همسر من عمل قلب باز انجام داده و از پزشکی شنیده که بعد از عمل قلب طول عمر انسان بین 8 تا 10سال میشود .آیا با توجه به پیشرفت در علم پزشکی این نظریه صحت داره یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   ساام جواب داده شد
 • تصویر کاربر سینا جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بیمارما۶۴ سن دارد.آنژو جواب نداده..باید جراحی شود.پارسال سکته مغزی داشته قبل از آنژو سکته قلبی داشته..الانم آماده جراحی هستش درسی سی یو هستش..میخاستیم منتقل کنیم تهران..نمیدونیم چجوری پذیرش بگیریم..تورو خدا کمک کنید..
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   ساعات ویزیت بیماران و محل ان در سایت اینجانب هست
 • تصویر کاربر fahim دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من خانمي 49 ساله هستم و مشكل خاصي هم در رابطه با قلب نداشتم براي چكاب به دكتر مراجعه كردم .خواهشمندم نتيجه آزمايشات را براي من تفسير فرماييد. با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام
   در اکوی شما در یک جا اشاره به نارسایی میترال شه و در جای دیگر نرمال گفته شده!!
   بهتر است تکرار شود

 • تصویر کاربر ليلا شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دوماه پيش MI درحد وسيع رخ ميدهد LAD در حد 100 درصد و RCA حدود 70 درصد درگير ميشود. ef حدود 30 ميگردد. در LAD استنت گذاشته ميشود. بعد يک و نيم ماه طي آنژيوگرافي نظر بر اين ميشود که استنت جوابگو نيست و مبادرت به CABG ميگردد. دو روز بعد عمل ادم ريه به وجود مي آيد که گزارش آن ارسال شد. chest tube گذاشته ميشود و مريض بعد دو هفته مرخص ميگردد. بعد عمل ef حدود 15 شده و مريض بسيار ناتوان شده و عرق سرد ميکند. گرفتگي صداي مشهود هم وجود دارد.
  1. آيا اين ادم ريه به توجه به گزارش ارسالي ميتوانئ موجب فوت شود؟ اصلا اميدي به بهبودي کامل ريه هست؟ تا آخر عمر بايد دارو مصرف شود؟
  2. چرا ef بعد عمل پايين آمده؟ آيا ef حدود 15 به مرور بهتر ميشود يا تا آخر همينگونه ميماند؟
  3. احتمال زنده ماندن تا کي هست؟ کيفيت زندگي ميتواند مانند قبل باشد يا فقط چند دقيقه سرپابودن باعث خستگي و تنگي نفس خواهد شد؟
  4. آيا بهتر بود عمل ميشد يا نه؟
  بسيار بسيار سپاسگزار خواهم بود تا جواب سوالات من را بدهيد.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام
   تمامی جواب های شما به پاسخ این سوال خلاصه می‌شود که آیا میزان حیات یا variability در این بیمار چقدر بوده ‌هست
   اگر کم باشد همین وضع باقی میماند

  2. تصویر کاربر ليلا یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنون آقاي دکتر. لطف فرموديد جواب داديد.
   اگر امکان داشت خواهش ميکنم به اين سوال جواب دهيد که چرا و به چه علتي ef بعد عمل جراحي تقريبا نصف شده؟ (اصلا عمل موثر بوده ؟)و آيا در اثر پياده روي و رعايت رژيم غدايي و غيره امکان دارد ef قلب بالاتر رود؟
   بسيار سپاسگزار ميشوم اگر جواب اين دو سوال را بدهيد.
  3. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام
   به شما توصیه می‌کنم با همکاران متخصص قرار دادن pace سه حفره‌ای ونیز ICD مشورت نمایید که ضروری بنظر می‌رسد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ریحان چهارشنبه ۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  خانمی 34ساله هستم با درد قلب و انشار ان به دست چپ و انگشتان و پشت کتف چپ در هنگام عصبانیت و استرس شدید به دکتر مراجعه کردم و اکو انجام دادند که دکتر فقط به پرولاپس دریچه میترال اشاره کردند که علامت داره و پرانول تجویز کردند و انجام ورزش وگفتند سالی یک بار اکو انجام بدم ولی وقتی تفسیر اکو خوندم خیلی نگران شدم و ترس و استرسم بیشتر شده و احساس مرگ و ناتوانی دارم
  Poor color.NL LV function
  Mpv marked
  Trivial mr&Tr
  از انجایی که پدرمم هم ده سال پیش به دلیل فیرولاسیون دهلیزی عمل جراحی باز داشتند ایا راهی داره برای جلوگیری از تشدید mr وجود داره؟
  من شغل پر استرس دارم که اکثرا عصبی میشم ایا باعث تشدید مشکل دریچه میشود
  تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام نارسایی دریچه شما ناچیز است
   به گفته پزشک خود اعتماد کنید
 • تصویر کاربر مهر پنجشنبه ۷ تیر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاى دکتر , خسته نباشيد .
  دخترى 33 ساله هستم , با بيمارى TF به دنيا اومدم .
  2بار جراحى قلب باز شدم .
  در حال حاضر با تشخيص TFTC+PI هستم.
  ممنون ميشم يک مشاوره به من بدهيد .آیا در آینده نیاز به جراحی پیدا می کنم؟ خواهش می کنم یک راهنمایی کامل بفرمایید . با سپاس فراوان .
  جواب اکو:

  HX of TFTC repair in 21 years ago .
  Normal LV size with Moderate to Sever Systolic dysfunction , (LVEF =35%) .
  Paradoximal Septal Motion Sever RV enlargement and Moderate to Sever Systolic dysfunction , Mild RVH _ Sever RAE enlargment .
  Normal MVLS , No MS , Mild to Moderate MR
  Normal Tricuspid AVL , No AS , Mild to Moderate AI
  Normal TVLS , No TS , Sever Low pressure TR ( TRG=25 MMHG , SPAP= 40 MMHG)
  Absent PV with free PI ( PHT=40 msec , NFT=280 msec)
  Anerysmal RVOT (Proximal part=44 MM , distal part = 49MM) with holodiastolic flow reversal in MPA and proximal PA branch , No PA branch stenosis ( MPA = 2/60 CM , LPA = 1/27 , RPA= 1/36 CM )
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده پنجشنبه ۷ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   با توجه به نارسا شدن بطن راست در اثر عمل قبلی و وجود پس زدگی دریچه ریوی شانس خود را برای اصلاح این دریچه با پزشک معالج طرح نمایید
درحال دریافت اطلاعات