آیا آب آوردن ریه باعث مرگ میشود ؟

آب آوردن ریه عارضه ای است که بر اثر مایع اضافی ریه ها به وجود می آید.این مایع در کیسه های هوایی ریه ها جمع شده و تنفس را دشوار می سازد. علت اب اوردن ریه می تواند ناشی از قلب و یا ریه ها باشد.

در اغلب موارد، مشکلات قلبی علت ورم ریوی هستند. البته این مایع به دلایل دیگری هم می تواند در کیسه ها جمع شود. برخی از این دلایل عبارتند از: ذات الریه، قرار گرفتن در معرض مواد سمی و دارویی، تروما در قفسه سینه و ورزش در ارتفاعات

اب اوردن ریه ناگهانی (ورم ریوی حاد)، یک وضعیت اورژانسی محسوب شده و نیاز به مراقبت پزشکی دارد. گاهی این بیماری موجب مرگ بیمار می شود، اما اگر زود درمان شود می توان فرد بیمار را نجات داد. درمان آب آوردن ریه بسته به علت به وجود آمدن بیماری در افراد مختلف متفاوت است. عمدتا این درمان شامل اکسیژن کمکی و دارو می شود.

فهرست موضوعات

علائم و نشانه های آب آوردن ریه حاد

 • نفس تنگی شدید که با فعالیت یا دراز کشیدن بیش تر می شود.
 • احساس خفگی ناگهانی که با دراز کشیدن بد تر می شود.
 • خس خس صدا یا نفس نفس زدن
 • پوست سرد و چسبناک
 • اضطراب، بیقراری و ترس
 • سرفه همراه با خلط که گاهی خونی هم هست.
 • لب های بنفش
 • ضربان شدید قلب

علائم و نشانه های اب اوردن ریه مزمن

 • نفس تنگی غیر عادی هنگام فعالیت
 • دشواری در نفس کشیدن هنگام زور زدن
 • دشواری در نفس کشیدن هنگام دراز کشیدن
 • صدای خس خس وار
 • بیدار شدن وسط شب همراه با سرفه که با نشستن بهتر شود.
 • اضافه وزن ناگهانی
 • ورم پاها
 • خستگی شدید

علائم و نشانه های ورم ریوی ناشی از ارتفاع (HAPE)

این عارضه هنگام صعود به ارتفاعات زیاد و ورزش در آن رخ داده و علائم آن شبیه به اب اوردن ریه حاد است:

 • نفس تنگی بعد از زور زدن و فعالیت که منجر به بی حرکتی شود.
 • سرفه
 • دشوار راه رفتن در سربالایی که سرانجام تبدیل به دشوار راه رفتن روی زمین صاف هم می شود.
 • تب
 • خستگی شدید
 • سرفه همراه با خلط و گاهی خون
 • ضربان غیر عادی و شدید قلب
 • گرفتگی قفسه سینه
 • سردرد، که معمولا جزو اولین نشانه ها است.

علت آب آوردن ریه

ریه های شما دربردارنده کیسه های هوایی انعطاف پذیری به نام آلوئول هستند. با هر نفس این کیسه ها اکسیژن را جذب کرده و دی اکسید کربن آزاد می کنند. معمولا رفت و آمد گاز ها بدون مشکل صورت می گیرد.

البته در شرایط خاصی آلوئول ها به جای هوا پر از مایع می شوند و از جذب اکسیژن در جریان خون جلوگیری می کنند. بعضی از موارد در این امر دخالت دارند، اما بیشتر دلیل آب آوردن ریه به وضعیت قلب بر می گردد. درک ارتباط بین قلب و ریه ها می تواند به فهمیدن این مساله کمک کند.

علت آب آوردن ریه ناشی از قلب

این نوع از ورم ریوی در اثر فشار بالای قلب رخ می دهد. این وضعیت عمدتا زمانی پیش می آید که بطن چپ بیمار بوده یا بیش از حد کار کرده باشد و نتواند آن اندازه خونی که از ریه ها دریافت می کند را از قلب خارج کند. در نتیجه فشار در دهلیز چپ، رگ ها و مویرگ های ریه بالا رفته و جریان خون از دیواره مویرگ ها به کیسه های هوا منتقل می شود.

تومور قلبی

شرایط پزشکی که منجر به ضعیف شدن و از کار افتادن بطن چپ می شوند:

#بیماری عروق کرونر

گاهی با گذشت زمان، شریان هایی که خون را به ماهیچه های قلب می رسانند بر اثر رسوبات چربی باریک می شوند. اگر خون در قسمتی از این شریان ها لخته شود، باعث حمله قلبی شده و جریان خون را مسدود می کند. در آخر ماهیچه آسیب دیده دیگر قادر به پمپاژ خون نخواهد بود.

گاهی اوقات لخته شدن خون مشکل اصلی نیست. بلکه کاهش تدریجی عروق کرونر منجر به ضعیف شدن ماهیچه های بطن چپ می شود. اگرچه بقیه بدن سعی بر جبران این عارضه می کند، گاهی این تلاش مؤثر نیست.

قلب شما ممکن است به خاطر کار زیاد ضعیف شود. هرگاه پمپاژ خون ضعیف شود، خون بتدریج به ریه ها بازگشته و مایع خونی را از طریق دیواره مویرگ ها به کیسه های هوا می فرستد. به این پدیده نارسایی تراکمی مزمن قلب می گویند.

#کاردیومیوپاتی

به آسیب دیدن ماهیچه قلب کاردیومیوپاتی می گویند. این عارضه بر عملکرد بطن ها تاثیر گذاشته و به همین دلیل قلب در برخی شرایط قادر به کار کردن نخواهد بود. شرایطی از قبیل افزایش فشار خون، تند شدن ضربان قلب، مصرف بیش از اندازه نمک که موجب نگه داشتن آب شده و عفونت ها در این گروه می گنجند. هرگاه بطن چپ نتواند وظیفه اش را به درستی انجام دهد، مایعی در ریه ها جمع می شود.

#مشکلات دریچه قلب

در بیماری های دریچه میترال یا دریچه آئورت، دریچه هایی که جریان خون را به سمت چپ قلب هدایت می کنند، به اندازه کافی باز یا بسته نمی شوند. بنابراین خون به عقب برگشته و وارد دریچه می شود.(نارسارسایی یا برگشت خون)

با تنگ شدن دریچه ها، خون دیگر نمی تواند به راحتی داخل قلب جریان یابد، فشار بطن چپ زیاد می شود و با هر انقباض، بیش تر کار می کند. سپس بطن چپ باز تر شده و اجازه می دهد خون بیش تری واردش شود، اما این مساله موجب می شود بطن چپ به خوبی قبل عمل پمپاژ را انجام ندهد.

فشار افزایش یافته به دهلیز چپ و سپس به رگ های ریوی رسیده و مایعی داخل ریه ها جمع می شود. از طرف دیگر اگر دریچه میترال نشت کند، با هر بار پمپاژ قلب، خون به سمت ریه ها سرازیر می شود. اگر این نشتی ناگهانی ایجاد شود، به آن ورم ریوی شدید و ناگهانی می گوییم.

#فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند باعث بزرگ شدن قلب شود.

شرایط دیگری ممکن است منجر به ایجاد ورم ریوی ناشی از مشکلات قلبی شود. برخی از این شرایط عبارتند از: فشار خون بالا به دلیل تنگ شدن رگ های کلیه و جمع شدن مایع به دلیل مشکلات کلیوی یا قلبی

فشار خون

اب اوردن ریه ناشی از ورم ریوی

این نوع ورم ریوی در اثر فشار بالای قلب ایجاد نمی شود.

در این عارضه، با نشت کردن مویرگ ها (حتی بدون فشار از سمت قلب)،کیسه های هوایی ریه ها از خود مایعی نشت می کنند. برخی از علل احتمال این وضعیت به شرح زیر است:

#سندروم تنگی نفس شدید (ARDS)

این اختلال جدی زمانی اتفاق می افتد که ریه ها ناگهان پر از مایع و گلبول های سفید خون شوند. علت این عارضه می تواند جراحت شدید (تروما)، عفونت بدنی (sepsis)، ذات الریه و خونریزی شدید باشد.

#ارتفاعات شدید

کوهنوردان و افرادی که در ارتفاعات شدید می روند خطر ابتلا به این عارضه را پیش رو دارند.

این عارضه که در ارتفاعات 8000 پا (2400متر) رخ می دهد، ممکن است برای کسانی که بدون تمرین اسکی یا پیاده روی در ارتفاعات می کنند هم پیش بیاید و از چند روز تا یک هفته طول بکشد. اما به یاد داشته باشید حتی کسانی که قبلا در ارتفاعات ورزش کرده اند و به آن جا عادت دارند از این عارضه مصون نیستند.

اگرچه علت دقیق این عارضه مشخص نیست، ورم ریوی ناشی از ارتفاعات معمولا به دلیل انقباض مویرگ های ریوی رخ می دهد. اگر اقدامات پزشکی مناسب صورت نگیرد، این عارضه می تواند منجر به مرگ شود.

#شرایط سیستم عصبی

این نوع ورم ریوی عصبی بوده و معمولا بعد از شرایطی چون حمله صرع، جراحت سر یا بعد از جراحی مغز پیش می آید.

#واکنش مخالف مواد مخدر

 بسیاری از مواد مانند هروئین، کوکائین و حتی آسپرین موجب ورم ریوی غیر مرتبط با قلب می شوند.

#ورم ریوی فشار منفی

با مسدود شدن راه های هوایی بالایی، فشار منفی ایجاد می شود، زیرا تلاش برای تنفس با وجود مسدود بودن راه هنوز وجود دارد.

#آمبولیسم ریوی

شرایطی است که با انتقال لخته خون از رگ پا ها به رگ ریه ها پیش می آید و می تواند منجر به اب اوردن ریه شود.

#عفونت های ویروسی

برخی عفونت های ویروسی مثل هانتاویروس و ویروس دانگ به ورم ریوی ختم می شوند.

#قرارگرفن در معرض سموم

این گروه شامل سمومی که تنفس می کنید و سمومی که در بدن شما جریان دارند، است. برای نمونه می توان به تنفس هنگام استفراق کردن اشاره کرد. در این موقعیت، شما محتوای شکم خود را از طریق تنفس به داخل می کشید. این سموم در راه های هوایی سوزش ایجاد کرده و منجر به جمع شدن مایع می شوند.

#استنشاق دود

دود آتش حاوی مواد شیمیایی است و می تواند به غشای بین کیسه های هوا و مویرگ ها آسیب بزند و داخل ریه ها مایع جمع شود.

#خطر غرق شدن در آب

گاهی افراد هنگام شنا تا پای غرق شدن پیش می روند، این تجربه موجب ورم ریوی شده که با رسیدگی به موقع قابل جبران است.

اب اوردن ریه باعث مرگ میشود؟

اگر ورم ریوی ادامه دار شود، فشار عروق ریوی را بالا برده و سرانجام بطن راست را ضعیف کرده و از کار می اندازد. بطن راست برای پمپاژ خون به ریه ها تحت فشار زیادی نیست و به همین دلیل دیواره ماهیچه ای بسیار نازک تری نسبت به بطن چپ دارد. فشار بالا در دهلیز راست و دیگر قسمت های بدن جمع شده و باعث مشکلات زیر می شود:

 • ورم پا ها و شکم
 • جمع شدن مایع در غشای اطراف ریه ها
 • گرفتگی و ورم کبد
⛔در صورتیکه ورم ریوی حاد درمان نشود، خطر مرگ را به همراه دارد. در برخی افراد حتی با وجود رسیدگی و درمان پزشکی این عارضه منجر به مرگ می شود.⛔

درمان آب آوردن ریه

اولین قدم در درمان ورم ریوی اکسیژن دادن است. با استفاده از ماسک اکسیژن که روی صورت گذاشته می شود و یا شیلنگ کوچکی دم سوراخ های بینی، اکسیژن به بیمار رسیده و علائم او بهتر می شود.

پزشک میزان اکسیژن را دائم کنترل کرده و گاهی یک دستگاه تهویه کمکی برای راحت تر نفس کشیدن کنار بیمار قرار می دهد.

با توجه به وضعیت بیمار و علت آب آوردن ریه ممکن است یک یا چند نمونه از دارو های زیر تجویز شود:

✅ دیورتیکس

معمولا پزشکان یک دیورتیکس مثل فورسماید (Lasix) تجویز می کنند تا فشار ناشی از مایع داخل قلب و ریه کم شود.

مورفین

گاهی برای درمان تنگی نفس به بیمار در آن لحظه مورفین داده می شود که به عقیده برخی پزشکان کار چندان درستی نیست، زیرا ضرر های آن بیش تر از فوایدش است.

دارو های فشار خون

بسته به پایین یا بالا بودن فشار خون بیمار، داروی کنترل فشار خون به او داده می شود.

برای تسکین فشاری که داخل یا خارج از قلب می شود، دارو هایی می توان تجویز کرد. نیتروگلیسرین به کاهش فشار وارده بر قلب کمک کرده و نیتروپروساید به باز کردن عروق قلب و برداشتن فشار از بطن چپ کمک می کنند.

در صورتیکه علت ورم ریوی وضعیت سیستم عصبی باشد، پزشک به درمان آن وضعیت می پردازد.

درمان آب آوردن ریه ناشی از ارتفاعات

چنانچه مشغول سفر کردن یا کوهنوردی در ارتفاعات زیاد هستید و دچار علائم آب آوردن ریه شدید، به سرعت 1000 تا 3000 پا (300 تا 1000 متر) از ارتفاع پایین بیایید. به طور منطقی با این کار علائم شما باید کم شود. هم چنین لازم است خود را گرم نگه داشته و از فعالیت بپرهیزید. سرما باعث بدتر شدن این وضعیت می شود. با توجه به شرایطی که دارید برای پایین رفتن از نیروی نجات کمک بگیرید.

اکسیژن اولین درمان است و می تواند علائم شما را کاهش دهد. اگر اکسیژن کمکی موجود نبود، اتاق اکسیژن پرفشار قابل حمل برای چند ساعت به شما کمک می کند.

در کنار اکسیژن و کم کردن ارتفاع می توان از داروی نیفدیپین برای کاهش فشار شریان های ریوی استفاده کرد.

برخی از کوهنوردان برای پیشگیری از این عارضه از داروهای تجویزی استازولامید یا نیفدیپین استفاده می کنند. برای عملکرد بهتر لازم است مصرف این دارو یک روز قبل از صعود شروع شود.

پیشگیری از اب اوردن ریه

عامل اصلی آب آوردن ریه ، بیماری قلبی عروقی است. با عمل به این دستورات می توانید خطر ابتلا به ورم ریوی را از خود دور کنید:

#فشار خون خود را کنترل کنید.

فشار خون بالا باعث خطرات جدی مثل سکته، بیماری قلبی-عروقی و از کار افتادن کلیه می شود. در خیلی از موارد شما با ورزش کردن، کنترل وزن، رژیم غذایی حاوی ماهی، میوه، سبزی، لبنیات کم چرب و کنترل مصرف نمک و الکل می توانید فشار خونتان را در حالت تعادل نگه دارید.

#مراقب کلسترول خونتان باشید.

کلسترول یکی از چند چربی ضروری بدن است. اما میزان زیاد آن مضر بوده و باعث رسوبات چربی در شریان ها و در نهایت مانع جریان خود و باعث بیماری قلبی-عروقی می شود.

با برخی تغییرات در سبک زندگی خود می توانید میزان کلسترول را کنترل کنید. استفاده محدود از چربی ها (بخصوص چربی های اشباع شده)، خوردن فیبر، ماهی، میوه و سبزی زیاد، ورزش کردن مداوم، سیگار نکشیدن و مصرف متعادل الکل نمونه هایی از این تغییرات هستند.

#سیگار نکشید.

اگر سیگاری هستید و نمی توانید بدون کمک گرفتن از دیگران سیگار را ترک کنید، در این باره با پزشک مشورت کرده و راهکار ها و برنامه هایی برای ترک آن بگیرید. سیگار خطر ابتلا به بیماری قلبی-عروقی را افزایش می دهد. از سیگار دیگران به هیچ وجه استفاده نکنید.

#رژیم غذاییتان را متناسب با سلامت قلب انتخاب کنید.

برای این کار لازم است خوراکی هایی که نمک، شکر و چربی جامد کم تری دارند مصرف کنید و بیش تر میوه، سبزی و غلات کامل بخورید.

#نمک نخورید.

اگر فشار خون بالا یا بیماری قلبی دارید مصرف نمک را کم کنید. در افرادی که بطن چپ آسیب دیده ای دارند، نمک زیاد باعث گرفتگی و از کار افتادگی قلب می شود.

چنانچه نمی توانید مصرف نمک را کم کنید، با یک متخصص تغذیه صحبت کنید و با غذا های کم سدیم آشنا شوید.

#همیشه ورزش کنید.

ورزش یک عنصر ضروری برای سلامت قلب است. انجام روزانه 30 دقیقه اروبیک می تواند به کنترل فشار خون کمک کرده، سطح کلسترول را متعادل نموده و از چاقی جلوگیری کند. اگر عادت به ورزش کردن ندارید، بتدریج ورزش کردن را شروع کنید و قبل از آن از پزشک مشورت بگیرید.

#وزنتان را کنترل کنید.

حتی کوچکترین مقدار اضافه وزن خیلی هم می تواند در ایجاد بیماری قلبی-عروقی نقش داشته باشد. از طرف دیگر، کم ترین میزان کاهش وزن به پایین آوردن فشار خون، کلسترول و خطر دیابت کمک می کند.

#استرس تان را مدیریت کنید.

جهت کاهش خطر بیماری های قلبی، استرستان را کم کنید. راه های مفید و عملی برای مقابله با نگرانی های خود پیدا کنید.

#پیشگیری از ورم ریوی ناشی از ارتفاعات

اگر زیاد سفر می کنید یا کوهنوردی می روید، آرام آرام خودتان را به محیط عادت دهید. با وجود اینکه نظرات متفاوت است، بیش تر متخصصین توصیه می کنند وقتی ارتفاع 8200 پا (حدود2500متر) را تجربه کردید، روزی بیش از 1000 تا 1200 پا (معادل 305 تا 366 متر) بالا نروید.

برخی از کوهنوردان برای پیشگیری از آب آوردن ریه از دارو هایی چون استازولامید یا نیفدیپین تجویز شده مصرف می کنند. بدین منظور لازم است یک روز قبل از صعود، مصرف دارو را شروع کنید و تا 5 روز پس از صعود مصرف آن را ادامه دهید.

تشخیص آب آوردن ریوی

از آنجاییکه آب آوردن ریه نیاز به درمان سریع دارد، بیمار را ابتدا از روی علائمی که دارد، عکس قفسه سینه، الکتروکاردیوگرام و معاینه جسمی بررسی می کنند.

وقتی وضعیت عموم بیمار به ثبات رسید، پزشک در مورد سابقه بیماری های ریوی یا قلبی-عروقی از او سؤالاتی می کند.

آزمایش هایی که برای تشخیص ورم ریوی یا وجود مایع در ریه ها انجام می شود به شرح زیر است:

عکس از قفسه سینه

معمولا اولین اقدامی است که برای تشخیص ورم ریوی و حذف احتمال بیماری های دیگری که نشانه نفس تنگی دارند، صورت می گیرد.

پالس اکسی متری یا سنجش اکسیژن خون

با وصل کردن دستگاه حسگر کوچکی به گوش یا انگشتان و با استفاده از نور، سطح اکسیژن خون اندازه گیری می شود.

آزمایش خون

کمی خون از رگ مچ دست گرفته می شود تا میزان اکسیژن و دی اکسید کربن آن اندازه گیری شود.

برای اندازه گیری  BNP هم از آزمایش خون استفاده می کنند. اگر سطح این ماده در خون بالا بود، نشان دهنده این است که علت ورم ریوی یک مشکل قلبی بوده است.

آزمایش های دیگری که با گرفتن خون انجام می شود برای سنجیدن تیروئید، عملکرد کلیه و میزان خون است. هم چنین با این آزمایش ها می توان سکته قلبی را به عنوان علت احتمالی ورم ریوی کنار گذاشت.

الکتروکاردیوگرام (ECG)

این آزمایش غیر تهاجمی می تواند اطلاعات زیادی در مورد وضعیت قلب فرد به ما بدهد. با قرار دادن چند پچ روی پوست، تحریکات الکتریکی قلب حس شده و به شکل نموداری از امواج روی یک کاغذ یا مانیتور نشان داده می شود. شکل امواج نشان دهنده ضربان قلب است. اگر جریان خون در قسمت هایی از قلب کم باشد، روی این امواج نشان داده می شود.

اکوکاردیوگرام

آزمایشی غیر تهاجمی بوده و با استفاده از دستگاهی به نام ترانسدوسر یا مبدل صدا های فرکانس بالا که از بافت های قلب منعکس می شود را به شکل امواج در می آورد. امواج صدا به یک ماشین فرستاده شده و سپس در قالب عکس روی مانیتور نشان داده می شوند.

با این آزمایش می توان بیماری های قلبی مثل مشکلات دریچه قلب، حرکات غیر عادی دیواره های بطن، وجود مایع اطراف قلب و مشکلات مادرزادی قلبی را شناسایی کرد. به علاوه، این آزمایش به ما کمک می کند اگر جریان خون در قلب پایین آمده و یا پمپاژ خون درست صورت نگرفته، متوجه شویم.

میل زدن قلب

اگر دو آزمایش بالا جواب نداد، پزشک احتمالا از این روش یا از آنژیوگرام کمک خواهد گرفت.

برای انجام این کار، پزشک کاتتر یا میل بسیار نازک و بلندی را وارد یکی از رگ ها یا شریان های کشاله ران، گردن یا بازو کرده و آن را آرام آرام از عروق خونی عبور می دهد تا به قلب برسد. این عمل همزمان عکسبرداری شده و با تزریق رنگ در عروق خونی تصویر قلب به وضوح نشان داده می شود. به این کار آنژیوگرام می گویند.

در این روش پزشک با باز کردن رگ های انسداد شده به قلب کمک می کند بتواند با سرعت عادی خودش خون را پمپاژ کند. از عمل میل زدن برای تشخیص علت ورم ریوی، فشار حفره های قلب و سنجش وضعیت دریچه های قلب می توان استفاده کرد.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشین اقای دکتر من الان سه ماه هست که برای مریضه ام هرکادی کردم سی تی گرفتم از ریه ها و عکس گرفتم گفتن سالم هست ولی نمیتونم نفس بکشم موقع بلع نفس قطع میشه و درد قفسه سینه دارم شدید تب هم گاهی اوقات حس میکنم دارم .دیگه موندم چیکار کنم رفتم وکو قلب گرفتم گفتن قلبت یکم طرف راست هستش .گفت مادرزادی هست این مشکل نداره الان نظرشما چیه اقا دکتر من یک شب پرتقال ترش خوردم .ساعت سه شب از خواب پریدم با تپش قلب شدید نفسم تنگ خیلی که با خوردن کم کم منو رسوند اورژانش .بیشتر وقتا میگره نفس مو ولی غروب ها دیگه نمیتونم صحبت کنم وقتی میخام حرف بزنم انکار میخاد نفسم بره اینجوری شدم لطفا کمکم کنید اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   شما نیاز به معاینه توسط پزشک متخصص دارید
 • تصویر کاربر محمود جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم در سال ۹۴ عمل قلب باز انجام داده و دیابت فشار خون داره و مشکلات کلیوی داره واز نظر جسمانی معلول هست نمیتونه ورزش کنه تقریبا ۲ ساله دیالیز میشه الان ریه هاش اب اورده سرشو میزاره زمین بخوابه خفه میشه و هر اسپری میزنه فایده نداره هر شب میبریم بیمارستان دستور چیه چی کار باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   نیاز به بررسی دقیق برای علت این مورد هست
   چنانچه ناشی از نارسایی قلب باشد اسپری بی اثر است
 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  شخصی که پس از دوماه از عمل پیوند کلیه اکنون که به مدت 10 روز به علت عفونت ناشی از عمل پیوند بستری است به علت اب آوردن ریه ناشی از نارسایی قلبی در ای سی یو منتقل شد
  علت این نارسایی قلبی متعاقبا اب آوردن ریه میتواند ناشی از عفونت پیوند باشد یا خیر
  ضمنا نامبرده سال قبل عمل قلب باز داشته است و پزشک با اعلام سلامتی قلب مجوز پیوند کلیه را داده است
  با این توصیف علت اب آوردن ریه چیست
  درمان چگونه است .
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   اکوی اخیر ایشان پیش از بستری یا حین بستری را ارسال نمایید
 • تصویر کاربر نریمان چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و ارض ادب،
  مادربزرگم 96 سال سن داره تازگی ریه شون آب آورده خیلی شدیده پاهاشون ورم کرده، احساس خستگی میکنه ، سنو گرافی هم کردیم شدیه بیماریشون، غذا هم نمیتونه بخوره، وضع مالی خوبی هم نداریم لطفا راهنمایی کنید. ایشون سیده هستن و بسیار مهربان
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   علل تجمع مایع در اظراف ریه در سایت توضیح داده شده است
   درمان و پیش اگهی به این امر وابسته است
 • تصویر کاربر مس سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدر بزرگم قبل از عید دچار مشکل کبدی شد دو بار عملش کردن عملشم خوب بود هوشیاریش اومد بالا تو ایسیو دستگاهای تنفسی رو باز کردن اما بعد از ۱۲ ساعت اکسیژن و فشار خونش افت پیدا کرد و هوشیاریش خیلی پایین اومد میگم ریه هاش اب داره الانم سطح هوشیاریش خیلی پایینه ایا امیدی هست؟مریض۶۹ سال سن دارد
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   پیشاگهی ایشان بستگی به میزان صدمه کبدی دارد
   این امر را فقط پزشک معالج میداند
 • تصویر کاربر اردستانی پنجشنبه ۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پدرم سکته مغزی کردن 22 روزه یکبار آب ریه اشون را کشیدن پدرم هوشیاریشون 8الی 9 امروز مجدد میخوان اینکار را انجام بدن برای پدرم مشکلی ایجاد میکنه؟خواهش میکنم سریعتر جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده پنجشنبه ۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   لطفا علت این امر را جویا شوید و ارتباط ان را با سکته مغزی بپرسید
   سکته مغزی معمولا ارتباطی با این امر ندارد
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من مدت یک ماه در بیمارستان های مختلف بستری بودم به علت آب آوردن ریه ...آخرین بار آب ریه هام رو با لوله کشیدن و گفتن سل دارم البته من نه سرفه دارم نه خلط...الان مدت یک ماه ۵ روز هست داروی سل مصرف میکنم اما احساس میکنم بهبودی پیدا نکردم هنوز درد قفسه سینه دارم و تنفس عمیق نمیتونم داشته باشم چون همراه با درد قفسه سینه هست.تشخیص شما چیست?
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده پنجشنبه ۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   پاسخ به درمان برای سل ۵ روزه نیست و باید خود را برای درمان طولانی تری اماده کنید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  پدرم65 سالشه . حدود دو ماهه که حالش خوب نیست.چند بار دکتر بردیم و کلی عکس و ازمایش گفتن که میکروب معده هستش و دارو دادن.دارو هارو مصرف کرد ولی خوب نشد.یک هفته به سال نو حالش بد شد بردیم بیمارستان.اونجا یک شب بستری شد .گفتن آب اوردن ریه هستش.چن تا ازمایش داد و دوتا ازمایش موند برای بعد از عید و گفتن با اون دوتا ازمایش همه چی مشخص میشه.دارویی هم نداد بیمارستان.الان پدرم تو خونه هستش و یکی دو روز خوب بود ولی دوباره حالش بد شده کمی.تنگی نفس داره.زیاد نمیتونه حرکت کنه و دراز کشیده.خیلی میترسم اتفاقی بیفته.جواب ازمایش هم مونده برای بیست روز دیگه.خواهش میکنم یه راهی نشونم بدین.باید ببرمش بیمارستان بستری بشه؟چه تغذیه ای باید داشته باشه این مدت که حالش بدتر نشه؟چیکار کنیم که این روزارو بگذرونیم تا جواب ازمایش بیاد. پدرم بیماری فشار خون هم داشت.لطفا راهنماییم کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   تا تشخیص معلوم نشود درمان نیز نامعلوم است
   اگر تنگی نفس زیاد است باید بستری شود
 • تصویر کاربر مريم جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  اقاي دكتر من سمت چپه سينم وقتي ب پهلوي چپ ميخابم درد شديد ميگيره تنگي نفسم ندارم منخصص قلب گفت ك اكو قلبم سالمه و ريه آب اوردع ممكنه تشخيص اشتباه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۴ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   دردهایی که با نفس عمیق تشدید میشود میتواند مربوط به تحریک ابشامه اطراف ریه باشد
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر با تشخیص پزشک بعد از سیمی درمانی ریه های مادرم آب اورد و از روش تخلیه با سوراخ کردن پهلو به مادرم سرمی وصل هست تا آب ریش کشیده بشه حدود ۱۵ روز هست که در ۱۲ ساعت ۲۰۰ cc اب پر میشه چگونه این آب تموم میشه ترو خدا راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بهترین راهنمای شما پزشک معالج است به ایشان اعتماد کنید
درحال دریافت اطلاعات