آیا آب آوردن ریه باعث مرگ میشود؟

بعد از جراحی باز قلب یکی از عوارض جانبی که ممکن است ایجاد شود مشکلات ریوی است. آب آوردن ریه بعد از عمل قلب باز ، تنگی نفس، سرفه های زیاد و یا عفونت ریه از عوارض رایج تر در ریه بعد از عمل قلب باز هستند که هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

علت آب آوردن ریه بعد از عمل قلب باز

اصطلاح آب آوردن ریه باید به صورت بهتری اصلاح شود زیرا مایعات در فضای اطراف ریه ها جمع می شوند. در عمل جراحی قلب باز، این مایع اکثرا خون آبه ای رقیق است و به دلیل خونریزی های خفیف و پراکنده در اثر خود عمل و یا مایعات ناشی از شستشوی سینه ایجاد می شود.

این جمع شدن مایعات میتواند :

١) زودرس (یک ماه اول)

٢) و یا دیر رس پس از ماه اول باشد.

در اکثر موارد یا خود بخود جذب می شود و یا از راه لوله های مخصوص خارج می گردد.

آب آوردن ریه بعد از عمل جراحی و خروج لوله ها، می تواند به دلایل زیر باشد:

⚠ نارسایی قلبی (کار کرد ضعیف قلب)

⚠ پریکاردیت (تحریک ابشامه اطراف قلب)

⚠ پیدا شدن لخته خون در شریان ریه

⚠ ناشی از استفاده از شریان پستانی چپ در عمل جایگزینی رگ های قلب

⚠ کسانی که پیش از جراحی از مواد کم کننده چسبندگی خون استفاده میکنند مثل هپارین و وارفارین

علائم آب  آوردن ریه بعد از عمل قلب باز چیست؟

بیشتر موارد تجمع مایعات در اطراف ریه ها خوش خیم و بدون ایجاد مشکل برای بیمار است؛ اما در برای موارد مشکلاتی ظاهر می کند مثل:

١) تنگی نفس به خصوص در حالت خوابیده

٢) سرفه

٣) تنفس تند

٤) درد قفسه سینه

چنانچه علائم یاد شده ظاهر شود براحتی به کمک لوله سینه وَ یا سوزان کوچک پلاستیکی خارج می گردد. این عمل اکثرا بدون خطر است؛ اگر چه در بیماران که داروهای ضد لخته شدن خون مصرف می کنند، باید با احتیاط انجام شود.

آیا اب آوردن ریه خطرناک است؟

اب اوردن ریه باعث مرگ نمیشود مگر

١) بسیار زیاد باشد و هیچ اقدامی نشود.

٢) علت اصلی ایجاد کننده آن کشنده باشد مثل: نارسایی پیشرفته قلبی یا لخته خون بسیار بزرگ در شریان ریوی

در اکثر موارد تشخیص آب آوردن ریه خیلی زود انجام می شود و بر اساس زمان، مقدار، شدت علایم و علت بوجود آمدن آن به سرعت مداوا می شود.

تنگی نفس بعد از عمل قلب باز 

تنگی نفس بعد از جراحی می تواند خیلی نگران کننده باشد و در بعضی از موارد ممکن است تهدید کننده ی حیات باشد. این حالت می تواند شامل وضعیتی شود که فرد احساس کند نمی تواند تنفس عمیق انجام دهد، در قفسه سینه اش تنگی وجود دارد یا در تنفس مشکل دارد.

علت تنگی نفس بعد از عمل قلب باز

تنگی نفس می تواند علت های زیادی داشته باشد، این علل شامل انسداد در راه های هوایی یا آتلکتازی و تجمع مایع یا لخته ی خون در ریه ها هستند. تنگی نفس بعد از جراحی نباید نادیده گرفته شود.

حمله قلبی

عفونت ریه بعد از عمل قلب باز

خطر عفونت ریه بعد از عمل قلب می تواند شما را تهدید کند. این عفونت به وسیله ی باکتری ها یا ویروس های موجود در خلط ایجاد می شود. بعد از عمل قلب، ممکن است تنفس عمیق یا سرفه کردن سخت باشد، به همین دلیل خلط در ریه تجمع می یابد. خطر ابتلا 1 نفر در هر 10 نفر می باشد و برای افرادی که سیگار میکشند بیشتر بوده و 2 در هر 10 نفر است.

فیزیوتراپیست شما به شما آموزش می دهد که چگونه سرفه کنید و تنفس عمیق انجام دهید تا به پیشگیری از ابتلا به عفونت قفسه ی سینه در شما کمک کند. شما ممکن است به اکسیژن نیاز پیدا کنید. این اکسیژن یا از طریق ماسک صورت یا از طریق یک لوله ی نازک که وارد بینی شما می شود به شما داده خواهد شد.

همچنین عفونت قفسه ی سینه با آنتی بیوتیک ها و مسکن ها درمان می شود. بسته به این که عفونت قفسه ی سینه چقدر شدید است، دارو ها یا به صورت قرص های خوراکی یا آمپول های تزریقی بازویی می باشند. همچنین ممکن است به شما سرم وصل کنند تا از کم آبی بدنتان جلوگیری کنند.

بهبود عفونت قفسه ی سینه ممکن است ترخیص شما از بیمارستان را چند روز تا چند هفته به تاخیر بیاندازد.

سرفه بعد از عمل قلب باز 

علت سرفه بعد از جراحی قلب بسیار متنوع است و می تواند به عواملی همچون: عفونت ریه، لخته ی خون و نارسایی قلبی مرتبط باشد. این موارد خیلی زیادند و شامل علت های اصلی و یا جزئی می شوند. برای مشخص شدن علت سرفه و درمان مناسب، حتی می بایست توسط جراح قلب معاینه شوید.

در صورت ایجاد تنگی نفس، درد قفسه ی سینه، درد پا یا تورم آن، تب، بی نظمی ضربان قلب باید شما فورا به پزشک مراجعه کنید.

سرفه بعد از عمل قلب باز

 درمان نارسایی های ریوی

افرادی که مشکلات ریوی دارند (مانند نارسایی ریه)، خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض جانبی مرتبط با ریه بعد از عمل جراحی قلب دارند.

در بیشتر موارد، یک مشکل موقت می باشد که به تغیرات تنفسی به خوبی پاسخ می دهد. هرچند ممکن است به دلیل نارسایی تنفسی نیاز باشد که فرد برای مدتی طولانی از لوله و ماشین کمک تنفسی، استفاده کند. در بعضی از موارد، برش لوله تراشه، برای جایگذاری لوله ای در گلو و در طول گردن، ممکن است برای کمک کردن طولانی مدت به تنفس نیاز باشد. معمولا لوله فقط در صورتی جایگذاری می شود که فرد برای چند هفته زیر دستگاه تنفس قرار گرفته باشد.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  ببخشید ؛پدر من به علت گرفتگی ۴ رگ حدود ۳ هفته پیش در بیمارستان امام حسین عمل قلب باز کردند اما پس از حدود۸ روز به علت سرفه های زیاد و تنگی نفس باز بردیم بیمارستان که هم ریه شون اب اورد که ان را با لوله کشیدند و هم سیم های قفسه سینه اش باز شده بودند به همین دلیل یکبار دیگه عمل کردند اما پس از مرخص شدن با اینکه بهتر از قبل هستند اما باز هم کمی تنگی نفس دارند و سخت صحبت میکنند و کمی هم سرفه های خلط دار دارند
  حالا نگرانی ما این است که شاید باز مشکلی پیش امده ضمنا طبق نگرانی دیگر ما به این علت است که طبق گفته ی جراحشون از دستگاه تنفسی برای باز شدن ریه هم خیلی کم استفاده میکنن
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به اطلاع دقیق تر پزشک معالج به ایشان اعتماد کنید

 • تصویر کاربر مرجان دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد پدر من تير ماه عمل قلب باز(سوراخ مادرزادي،ترميم) انجام دادن و الان چند روزه كه نزديك بخيه اشون سمت قفسه ي سينه يك چيز تيزي به اندازه نصف بند انگشت مثل يك سنگ كوچك در زماني كه دراز ميكشن احساس ميشه و گاهي وقت موحب سوزش ميشه خواستم بپرسم كه دليلش چيه؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام
   قطعا به معاینه پزشک نیاز دارد

 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۷ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. بنده وقتی متولد شدم نارسایی قلبی از نوع vsd داشتم. شدتش زیاد بود و سه بار عمل قلب انجام دادم. 2 بار باز و از روی سینه و یک بار هم از زیر کتف. در واقع vsd+pa دارم. از اون زمان تحت نظارت پزشک هستم. حالا متاسفانه رگ و یا دهلیز مربوطه در حال کوچک شدن هست. پزشک بنده گفت که فعلا مشکلی نیست ولی اگه کوچک تر بشه باید عمل کنی تا رگ را دوباره باز کنیم و... . تنگی نفس در خواب و فعالیت دارم و گه گوداری قلب بنده درد میکنه. حالا به نظرتون از سربازی معاف میشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده پنجشنبه ۷ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   سلام
   به نظر اینجانب از بسته شدن vsd و pda مطمئن شوید
   باز مانند آنها باعث نارسایی قلب خواهد شد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر