آیا آب آوردن ریه باعث مرگ میشود؟

بعد از جراحی باز قلب یکی از عوارض جانبی که ممکن است ایجاد شود مشکلات ریوی است. آب آوردن ریه بعد از عمل قلب باز ، تنگی نفس، سرفه های زیاد و یا عفونت ریه از عوارض رایج تر در ریه بعد از عمل قلب باز هستند که هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

علت آب آوردن ریه بعد از عمل قلب باز

اصطلاح آب آوردن ریه باید به صورت بهتری اصلاح شود زیرا مایعات در فضای اطراف ریه ها جمع می شوند. در عمل جراحی قلب باز، این مایع اکثرا خون آبه ای رقیق است و به دلیل خونریزی های خفیف و پراکنده در اثر خود عمل و یا مایعات ناشی از شستشوی سینه ایجاد می شود.

این جمع شدن مایعات میتواند :

١) زودرس (یک ماه اول)

٢) و یا دیر رس پس از ماه اول باشد.

در اکثر موارد یا خود بخود جذب می شود و یا از راه لوله های مخصوص خارج می گردد.

آب آوردن ریه بعد از عمل جراحی و خروج لوله ها، می تواند به دلایل زیر باشد:

⚠ نارسایی قلبی (کار کرد ضعیف قلب)

⚠ پریکاردیت (تحریک ابشامه اطراف قلب)

⚠ پیدا شدن لخته خون در شریان ریه

⚠ ناشی از استفاده از شریان پستانی چپ در عمل جایگزینی رگ های قلب

⚠ کسانی که پیش از جراحی از مواد کم کننده چسبندگی خون استفاده میکنند مثل هپارین و وارفارین

علائم آب  آوردن ریه بعد از عمل قلب باز چیست؟

بیشتر موارد تجمع مایعات در اطراف ریه ها خوش خیم و بدون ایجاد مشکل برای بیمار است؛ اما در برای موارد مشکلاتی ظاهر می کند مثل:

١) تنگی نفس به خصوص در حالت خوابیده

٢) سرفه

٣) تنفس تند

۴) درد قفسه سینه

چنانچه علائم یاد شده ظاهر شود براحتی به کمک لوله سینه وَ یا سوزان کوچک پلاستیکی خارج می گردد. این عمل اکثرا بدون خطر است؛ اگر چه در بیماران که داروهای ضد لخته شدن خون مصرف می کنند، باید با احتیاط انجام شود.

آیا اب آوردن ریه خطرناک است؟

اب اوردن ریه باعث مرگ نمیشود مگر

١) بسیار زیاد باشد و هیچ اقدامی نشود.

٢) علت اصلی ایجاد کننده آن کشنده باشد مثل: نارسایی پیشرفته قلبی یا لخته خون بسیار بزرگ در شریان ریوی

در اکثر موارد تشخیص آب آوردن ریه خیلی زود انجام می شود و بر اساس زمان، مقدار، شدت علایم و علت بوجود آمدن آن به سرعت مداوا می شود.

تنگی نفس بعد از عمل قلب باز 

تنگی نفس بعد از جراحی می تواند خیلی نگران کننده باشد و در بعضی از موارد ممکن است تهدید کننده ی حیات باشد. این حالت می تواند شامل وضعیتی شود که فرد احساس کند نمی تواند تنفس عمیق انجام دهد، در قفسه سینه اش تنگی وجود دارد یا در تنفس مشکل دارد.

علت تنگی نفس بعد از عمل قلب باز

تنگی نفس می تواند علت های زیادی داشته باشد، این علل شامل انسداد در راه های هوایی یا آتلکتازی و تجمع مایع یا لخته ی خون در ریه ها هستند. تنگی نفس بعد از جراحی نباید نادیده گرفته شود.

حمله قلبی

عفونت ریه بعد از عمل قلب باز

خطر عفونت ریه بعد از عمل قلب می تواند شما را تهدید کند. این عفونت به وسیله ی باکتری ها یا ویروس های موجود در خلط ایجاد می شود. بعد از عمل قلب، ممکن است تنفس عمیق یا سرفه کردن سخت باشد، به همین دلیل خلط در ریه تجمع می یابد. خطر ابتلا 1 نفر در هر 10 نفر می باشد و برای افرادی که سیگار میکشند بیشتر بوده و 2 در هر 10 نفر است.

فیزیوتراپیست شما به شما آموزش می دهد که چگونه سرفه کنید و تنفس عمیق انجام دهید تا به پیشگیری از ابتلا به عفونت قفسه ی سینه در شما کمک کند. شما ممکن است به اکسیژن نیاز پیدا کنید. این اکسیژن یا از طریق ماسک صورت یا از طریق یک لوله ی نازک که وارد بینی شما می شود به شما داده خواهد شد.

همچنین عفونت قفسه ی سینه با آنتی بیوتیک ها و مسکن ها درمان می شود. بسته به این که عفونت قفسه ی سینه چقدر شدید است، دارو ها یا به صورت قرص های خوراکی یا آمپول های تزریقی بازویی می باشند. همچنین ممکن است به شما سرم وصل کنند تا از کم آبی بدنتان جلوگیری کنند.

بهبود عفونت قفسه ی سینه ممکن است ترخیص شما از بیمارستان را چند روز تا چند هفته به تاخیر بیاندازد.

سرفه بعد از عمل قلب باز 

علت سرفه بعد از عمل قلب باز بسیار متنوع است و می تواند به عواملی همچون: عفونت ریه، لخته ی خون و نارسایی قلبی مرتبط باشد. این موارد خیلی زیادند و شامل علت های اصلی و یا جزئی می شوند. برای مشخص شدن علت سرفه و درمان مناسب، حتی می بایست توسط جراح قلب معاینه شوید.

در صورت ایجاد تنگی نفس، درد قفسه ی سینه، درد پا یا تورم آن، تب، بی نظمی ضربان قلب باید شما فورا به پزشک مراجعه کنید.

سرفه بعد از عمل قلب باز

 درمان نارسایی های ریوی

افرادی که مشکلات ریوی دارند (مانند نارسایی ریه)، خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض جانبی مرتبط با ریه بعد از عمل جراحی قلب دارند.

در بیشتر موارد، یک مشکل موقت می باشد که به تغیرات تنفسی به خوبی پاسخ می دهد. هرچند ممکن است به دلیل نارسایی تنفسی نیاز باشد که فرد برای مدتی طولانی از لوله و ماشین کمک تنفسی، استفاده کند. در بعضی از موارد، برش لوله تراشه، برای جایگذاری لوله ای در گلو و در طول گردن، ممکن است برای کمک کردن طولانی مدت به تنفس نیاز باشد. معمولا لوله فقط در صورتی جایگذاری می شود که فرد برای چند هفته زیر دستگاه تنفس قرار گرفته باشد.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ma جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام همسر من مرد هستن 43 سال سن دارن و جدیداً شیراز توسط دکتر نعمتی عمل قلب باز انجام دادن که 4 تارگ بسته داشتن و از پزشکی که آنژیور انجام داد بهش شنیده که بعد از عمل قلب طول عمر انسان بین 8 تا 10سال میشود .آیا با توجه به پیشرفت در علم پزشکی این نظریه صحت داره یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   سلام
   بشتگی به شرایط قلب قبل از جراحی دارد
   اگر قدرت خود را از دست داده باشد صحیح است
 • تصویر کاربر بهار چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مادرم پاييز ٩٧ فهميديم دور قلبش اب اورده مقدار كم ولي بعد از ١١ ماه بعد اب قلب زياد طوري كه باعث كشيدن ان شديم وطي نتايج پاتولوزي هيج مشكلي نداشت ودكتر كفت ويروسي بود علت اب اوردن قلب حالا بعد از ١ هفته بعد اكو دوم بعد عمل درد در قفسه سينه وپشت داره ودكتر مسكن. براش تجويز كرده أيا اين درد معموليه ؟؟؟؟؟ علاوه بر جيست تيوپ براي نمونه برداي كمي از پوست سينه برش. دادن أيا اين درد معموله ٥ اسفند ٩٧ عمل كرد ودردهاش از ٨ فروًردين شروع شده ممنون ميشم راهنماييم كنيد خيلي خيلي ميترسم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۱۴ فروردین ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام
   علاوه بر نمونه پانولوژی از ابشامه قلب در صورت عدم بهبودی سراسر بدن باید بررسی تصویری شود
   چنانچه علت تجمع مایع التهاب پریکارد و یا سکته قلبی با تجمع خون در پریکارد باشد درد توجیه میشود البته هلل دیگری هم مطرح است
 • تصویر کاربر رجایی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر یه سوال داشتم من دخترشونم خودتون گفتین اب اوردن ریه باعث مرگ نمیشود مگه اینکه زیاد باشه که اونم احتمالش خیلیه کمه دلیل اصلی فوت پدرم چی بود؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   درباره بیمار اطلاعات بیشتر بدهید
  2. تصویر کاربر رجایی چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   هدایت رجایی فرزند محمد پدرم متولد ۱۳۳۴ که خودتون گفته بودین به این سن نمیخوره صادره از هشترود ۱۸/۱۰/۹۷تو بیمارستان بقیه الله خوابونیدم که چند روز بعدش یعنی روز شنبه عمل شد داداشامم حسن اصغر سعید مجید وحید امیر که دو بار عمل شد یعنی خون ریزی کرده فردا صبحصم باز رفت دوباره اتاق عمل....باز اگه اطلاعات بیشتر میخواین بدم تا باورتون بشه...فقط میشه توضیح بدین علت فوت پدرم چی بود
  3. تصویر کاربر رجایی چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)
   اگه میخواین عکس از شناسنامه ام بدم تا باورتون بشه من فقط میخوام بدون علت اصلی پدرم‌چی بوده؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   روز سه شنبه کلینیک بقیه الله تشریف بیاورید
   نتیجه بررسی را به شما اعلام کنم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر جعفری جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادرم چهار روز است عمل کرده . تو این چند روز شب ها نتونسته بخوابه و احساس خفگی از خلط بدن داره.چکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   فیزیوتراپی پس از جراحی و مشاوره با متخصص ریه بیمارستان توصیه میشود
 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دو هفته است پدرم عمل قلب باز در بیمارستان ۵۰۲ ارتش انجام داده .شهرستان شاهرود هستیم چند روزه که پوست صورتش زرد شده و تنگی نفس پیدا کرده که باعث شده شبها نخوابه میخوام بدونم نیاز به مراجعه به دکترش داره؟ و این موضوع خطر ناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   بله حتما به ایشان مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده ۹۷/۵/۲۵ عمل جراحی قلب باز انجام دادم الان بعضی اوقات برای نفس عمیق کشیدن با مشکل مواجه هستم بطوریکه بعضی اوقات از تنگی نفس سرم گیج میره علت چیست؟باتشکر و سپاس فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   پزشک معالج بهترین راهنمای شماست
 • تصویر کاربر زاهدی پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مامانم ۱۲ روز در گرگان عمل قلب باز انجام داده.درهنگام خواب بعداز ۲ دقیقه که می خواب یکهو بیدار میشه و دچار تنگی نفس می شود و سرفه هم زیاد میکنه.می تونین راهنمایی کنین علتش چیست و چه کاری میشه کرد؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   حتما به پزشک معالج مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  پدر من حدود یک ماهه که عمل کرده و همچنان در ICU می باشد. یک روز پس از عمل سکته مغزی کرد که باعث شده سمت چپ بدنش بی حرکت بشه که دکتر گفت باید دوباره بره اتاق عمل و مشکل لخته شدن خون برطرف بشه، بعد از یک هفته دوباره قرار شد بره بخش که مجدد خونریزی داخلی شروع شد و مجدد بردنش اتاق عمل و بیهوش کردند و مجدد مشکل را برطرف کردند، پس از سه چهار روز فرستادنش بخش که پس از یک روز ریه آب آورد و مجدد بردنش ICU و آب ریه را تخلیه کردند، بعد از دو روز که داشت خیلی بهتر میشد دوباره ریه فشارش رفت پایین و ریه آب آورد و دوباره تخلیه شد، حالا بعد از سه هفته میگویند که قلب ضعیف است و این موضوع خیلی خطرناکه و باعث آب آوردن ریه میشه که داریم سعی میکنیم با دارو مشکل را برطرف کنیم و توکلتون به خدا باشه، حالا از شما میخواستم بپرسم آیا این روند طبیعیه و آیا با دارو مشکل برطرف میشه یا نیاز به عمل مجدد داره و یا اتفاق دیگری احتمالش هست بیافته با توجه به اینکه پدر من هنوز توی ICU هستند، ممنون میشم به من پاسخ بدهید.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   در مورد جراحی سایر همکاران باید از خود انها استعلام کنید
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۸ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد.پدر من ١٠روز پيش در بيمارستان مدرس تهران عمل قلب باز شديد.از بعد إز عمل تا كنون إسهال بسيار شديد دارند طوري كه با عِوَض كردن انتيبيوتيك هم مشكل حل نميشود.از طرفي الان إعلام ميكنن ايشان با ريسك متوسط ريه عمل شده و الان تازه اسكن كردن و ميگن پنوموني ريه داره.اگر راهنمايي كنيز ممنون ميشم.در ضمن جراح قلبشون حاتم انصاري گفتن كه وضعيت بيمار رو به بهبود!!!! و
  لازم به ذكر است اَي سي يؤ بسيار غير استرسل است.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۸ دی ۹۷( 3 ماه پیش)
   سلام
   به پزشک معالج مراجعه کنید چنانچه لازم بدانند بستری خواهید شد
 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  ببخشید ؛پدر من به علت گرفتگی ۴ رگ حدود ۳ هفته پیش در بیمارستان امام حسین عمل قلب باز کردند اما پس از حدود۸ روز به علت سرفه های زیاد و تنگی نفس باز بردیم بیمارستان که هم ریه شون اب اورد که ان را با لوله کشیدند و هم سیم های قفسه سینه اش باز شده بودند به همین دلیل یکبار دیگه عمل کردند اما پس از مرخص شدن با اینکه بهتر از قبل هستند اما باز هم کمی تنگی نفس دارند و سخت صحبت میکنند و کمی هم سرفه های خلط دار دارند
  حالا نگرانی ما این است که شاید باز مشکلی پیش امده ضمنا طبق نگرانی دیگر ما به این علت است که طبق گفته ی جراحشون از دستگاه تنفسی برای باز شدن ریه هم خیلی کم استفاده میکنن
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به اطلاع دقیق تر پزشک معالج به ایشان اعتماد کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر