آیا آریتمی پی وی سی (PVC)خطرناک است؟

انقباض زودرس بطنی (PVC) نوعی آریتمی بوده و نسبتا شایع است. بعضی از افراد خیلی حساس هستند و هر نوع ضربان قلب غیرطبیعی را احساس میکنند، اما دیگران ممکن است نتوانند.

تپش قلب به معنی احساس این که قلب شما ضربان شدیدی دارد، میلرزد، نامنظم میتپد یا خیلی سریع یا خیلی شدید میتپد است. بعضی از این ها توسط پزشک به عنوان انقباض زودرس بطنی (PVC) تشخیص داده خواهد شد.

PVC یک ضربان الکتریکی بوده که از یک بطن، معمولا بطن چپ منشا میگیرد. این ها به راحتی از روی نوار قلب تشخیص داده خواهند شد. گاهی اوقات وجود یک PVC در قلب نشان دهنده ی یک بی ثباتی الکتریکی ذاتی در آن است، بنابراین باعث افزایش خطر مرگ ناگهانی میشود. این PVC خطرناک به طورکلی به بیمارانی که یک بیماری زمینه ای قلبی مشخص، مانند بیماری شریان های کروناری یا بیماری های دریچه ای دارند محدود می شود.

آریتمی قلبی پی وی سی

اغلب PVC ها هیچ مشکلی در ثبات قلبی را نشان نمیدهند، و کاملا خوش خیم هستند.

PVC ممکن است ممکن است حضور یک بیماری زمینه ای قلب را نشان دهد. اگر بیمار هیچ بیماری قلبی زمینه ای نداشته باشد، PVC احتمالا خطرناک نیست. بیشتر داروهای “ضد آریتمی” در درمان PVC ضعیف هستند و میتوانند بروز آریتمی خطرناک را بیشتر کنند.

بنابراین پزشکان و بیماران باید برای درمان PVC تمایل به مصرف داروهایی بجز بتابلاکرها (داروهایی که اثر آدرنالین را مسدود میکنند) داشته باشند. از آنجایی که بتابلاکر ها به خوبی تحمل میشوند و آریتمی را بدتر نمیکنند، اغلب استفاده از آن ها را امتحان میکنند. هرچند بیمارانی که به تازگی دچار تپش قلب شده اند باید ارزیابی شوند، به این دلیل که ممکن است دچار مشکل جدی قلبی شده باشند.

به طور کلی بیماران باید سعی کنند مصرف کافئین، تنباکو و الکل را کاملا حذف کنند تا از تکرر PVC جلوگیری کنند.

بنابراین PVC بعضی اوقات نشانه ی یک بیماری قلبی زمینه ای است که میتواند خطرناک باشد.

علت آریتمی PVC

 • مشکلات زمینه ای قلبی، شامل بیماری شریان کروناری، کاردیومیوپاتی، افتادگی دریچه ی میترال و…
 • مقدار غیرطبیعی الکترولیت (مواد معدنی) ها در خون. کاهش پتاسیم و یا منیزیم شایع ترین حالت مرتبط با غیرطبیعی بودن الکترولیت ها هستند. هر دو ممکن است در اثر استفاده از دیورتیک ها (ادرارآورها) به خاطر علت های دیگر باشند.
 • برای آریتمی های بطنی علت های نامشخص مادرزادی (خانوادگی) وجود دارند.
 • شرایط غیرطبیعی مانند افزایش هورمون های تیروئیدی و دیگر مشکلات.
 • سم ها شامل الکل.
 • محرک ها مانند کافئین، نیکوتین، کوکائین و بعضی داروهای بدون نسخه و مواد گیاهی/طبیعی که حاوی محرک های مهم هستند.
 • عفونت، التهاب یا تخریب عضلات قلب.
 • عفونت در دیگر اندام های بدن.
 • این حالت معمولا با کمبود خواب و استرس تشدید میشود.

تشخیص پی وی سی

آزمایش میزان الکترولیت ها

 میزان هورمون های تیروئیدی، و دیگر آزمایش های خونی معمولا انجام میشوند.

نوار قلب

یک نوار قلب برای تشخیص PVC لازم است. از آن جانیی که PVC همیشه زمانی که به دنبال آن ها هستند اتفاق نمی افتند، در بعضی موارد روش هایی برای دسترسی به شدت و تکرر آن ها به وجود آمده اند. نمایشگر هولتر و نمایشگر رویدادنگار ممکن است مفید باشند.

اکوی قلب

اکوی قلب میتواند عملکرد و ساختار عضلات قلب و دریچه های آن را نشان دهد.

اکوی قلبی برای آریتمی

تست ورزش

آزمایشی است که میتواند نه تنها برای وجود احتمالی انسداد شریان های قلبی (بیماری عروق کرونر) بلکه برای بررسی ایجاد آریتمی با ورزش نیز مورد استفاده قرار گیرد.

کاتتر گذاری قلبی

 استفاده از کاتتر برای اندازه گیری فشار درون قلب و تزریق رنگ در برخی از ساختارهای آن می تواند در تعیین احتمال وجود بیماری های قلبی بسیار مفید باشد. با این وجود، این بخش جزئی از ارزیابی های معمول نیست.

آزمایش الکتروفیزیولوژی

میتواند در بعضی موارد اطلاعات زیادی را به پزشک بدهد. این آزمایش میتواند در زمان های خاصی که آزمایش های قبلی بی فایده بوده اند استفاده شود. این مطالعه (آزمایش) در بیمارستان و بخش قلب انجام میشود.

کاتتر ها به درون ورید یا شریان وارد میشوند و به سمت قلب فرستاده میشوند، تا فعالیت الکتریکی قلب به دقت ثبت گردد. در بعضی موارد، کاتتر ها برای تحریک سیستم الکتریکی استفاده میشوند تا مشاهده شود آیا تپش های غیرطبیعی القا میشوند یا خیر.

درمان پی وی سی

مشاهده شده است که بتالاکرها (خیلی از آن ها) باعث کاهش PVC علامتدار در بعضی بیماران شده، همانگونه که باعث کاهش خطر مرگ ناگهانی در بیماران پرخطر میشود. برای درمان تپش قلب مرتبط با PVC، این دارو ها میتوانند کاملا موثر باشند اما به دلیل عوارض جانبی که ایجاد میکنند ممکن است استفاد از آن ها متوقف شود.

داروهای ضدآریتمی خاصی برای کاهش تعداد PVC با تغییر ویژگی الکتریکی قلب طراحی شده اند. با این حال هر داروی ضد آریتمی میتواند خاصیت شروع کننده ی آریتمی نیز داشته باشد که میتواند باعث بدتر شدن آریتمی و خطرناک شدن آن شود.

بسیاری از داروهای آزمایشی که برای بهبود بقای بیمارانی که آریتمی بطنی داشتند طراحی شده بودند اثرات معکوسی از خود نشان دادند. این داروها باید به دقت برای بیمارن منتخب استفاده شوند، و همچنین نیاز به مراقبت دقیق از آن ها وجود دارد.

شش روش طبیعی برای متوقف کردن پی وی سی

١. رژیم غذایی خود را تغییر دهید .

اولین کاری که باید انجام دهید خلاص شدن از شر شکر، کافئین و الکل است. به ویژه الکل، ارتباط شدیدی با آریتمی های قلبی دارد و قند و کافئین هر محرک هایی هستند که ضربان قلب را افزایش می دهند. همه این ها می تواند پی وی سی را تشدید کنند.

مصرف غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده ای که حاوی مواد نگهدارنده و طعم دهنده مانند گلوتامات مونوسدیم هستند را رها کنید. این مواد می توانند باعث ایجاد پی وی سی ها نیز شوند. در عوض، غذاهای غنی از مواد مغذی و ارگانیک مصرف کنید .

٢. برنامه غذایی داشته باشید

هر چیزی که می خورید و احساسی که چندین ساعت بعد از آن پی وی سی شما دارد را بنویسید، چرا که می تواند یک ابزار مفید باشد. به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که به غذاهای تند حساس هستید، می توانید غذاهای تند را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

٣. از دستگاه های الکترونیکی خود فاصله بگیرید.

اشعه هایی که از گوشی های همراه ساطع می شود می تواند بر روی ریتم قلب تاثیر بگذارند و بخشی از مغز را که پاسخ مبارزه یا پرواز را می دهد کنترل کنند . این اشعه ها محرک بالقوه برای پی وی سی ها هستند .

تماس ها را کوتاه کنید و در صورت لزوم از بلندگو استفاده کنید. از همه مهمتر، هر وسیله الکترونیکی را از اتاق خواب خود دور کنید .

۴. پای برهنه خود را بر روی زمین قرار دهید.

راه رفتن با پای برهنه بر روی زمین یک راه فوق العاده برای درمان پی وی سی ها است؛ زیرا سیستم عصبی اتونوم را متعادل می کند واثر تسکین دهنده در قلب دارد. همچنین به کاهش سطح کورتیزول کمک می کند که ریتم طبیعی بدن را متعادل می کند.

۵. اطمینان حاصل کنید که قلب شما به اندازه کافی تغذیه شده است.

اگر مجبور به مصرف مکمل های غذایی به عنوان یک راه برای کاهش و یا توقف پی وی سی هستید بهتز است از روغن ماهی و منیزیم استفاده کنید . خواص ضد التهابی روغن ماهی اثر کلی آرام بخشی بر روی سیستم قلبی عروقی دارند و منیزیم از تولید انرژی حمایت می کنند. منیزیم همچنین نقش مهمی در تنظیم ضربان قلب دارد.

۶. احساسات غیر قابل بیان یا غیرقابل تشخیص را درون خود پیدا کنید.

در نهایت، زمان ی را آرام با خودتان خلوت کنید و به شیوه های زندگی خود فکر کنید . آرامش می تواند به بهبود پی وی سی ها کمک کند .

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نغمه سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من با درد قفسه سینه که چند ماهی هست درگیرش هستم به پزشک مراجعه کردم بعد از نوار و بستن 48 ساعت هولتر دکتر به من گفت 37 هزار عدد pvc داشتم و باید عمل کنم
  آیا این عمل ضروری هست و تعداد پی وی سی بالایی که من دارم خطرناکه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   چنانچه بیش از شش pvc در دقیقه داشته باشید باید درمان شوید
  2. تصویر کاربر نغمه دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   ممنون جناب دکتر
   شش pvc با توجه به میانگین 70 ضربان در دقیقه حدود 11 درصد میشه و قطعا عدد pvc من بالای 11 درصده فکر میکنم 19 درصد در شبانه روز باشه چون تو گزارش هولتر این عدد رو دیدم

   آیا درمان فقط عمل هست و راه دیگه ای نداره ؟
  3. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   درمان در برخی موارد دارویی است
  4. تصویر کاربر نغمه دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   ممنون از پاسخگویی اتون
   لطفا به مامان و کاترین عزیز که امیدوارم در سلامت باشن سلام برسونید
   بیش از بیست ساله که ازشون خبری ندارم
   من و کاترین یکسال تو رشت تو خیابان منظریه هم خونه ای بودیم
  5. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   خاطرم هست
   برای بررسی بیشتر روز سه شنبه درمانگاه بقیه الله تشریف بیاورید
  6. تصویر کاربر نغمه سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   متاسفانه من تهران نیستم و ساکن مشهدم و اینجا پیش دکتر مهدی طاهرپور
   (متخصص قلب و عروق ، فلوشیپ آریتمی و پیس میکر) رفتم کلا از یکهفته ی پیش متوجه بیماری شدم و الان در حال تحقیق تو اینترنتم و احتمالا ویزیت چند پزشک متخصص دیگه تو مشهد خواهم رفت تا بتونم تصمیم بگیرم
   پسرم دو ماه دیگه کنکور داره و تا اون موقع نمیخوام بهش هیچ استرسی وارد بشه و اگه نیاز به عمل بود میگذارم برای دو سه ماه دیگه ... و اگه تا اونموقع تهران اومدم حتما مزاحم شما هم خواهم شد

   بسیار خوشحال شدم که برادر دوست و هم اتاقی سابقم رو موفق در اینجا دیدم
   با آرزوی سلامتی برای شما و خانواده
  7. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   اگر ضرورت ان تایید شد صبر نکنید
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر Yekta سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  افتادگی دریچه میترال قلب دارم علاوه بر اون خیلی دچار pvc میشم
  هفته بعد جراحی لاپاراسکوپی رحم دارم خواستم ببینم بیهوشی مشکلی ایجاد میکنه یا نه
  33 ساله ام.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   پزشک بیهوشی شما مشاوره قلب خواهد داد
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب و احترام
  خدمت شما دکتر فقید جناب اقای حسین زاده
  عارضم که 36 سال سن دارم. مذکر و وزن 133 قد 180. دو بار در عمرم AF شدم که یکیش دیماه 91 و دومیش به فاصله شش ماه در تیرماه 92 رخ داد. از اون به بعد با بطور کامل کنار گذاشتن عوامل محرک که خودتان قید فرمودید خداروشکر دیگه af نشدم که بیش از 5 سال میشود. منهای مراتب از همان سال تا به امروز سوتالول 40 میلی گرم هر 24 ساعت در ظهر مصرف میکنم. (اول 80 بود هر 12 ساعت40 میلی ولی یکی دوسال است که عادتش دادم به همان روزی 40). اگر نخورم اقای دکتر تاثیرش رو بخوبی حس میکنم. پالسم در حالت استراحت 95 میشه و اگر تحرک کنم که خیلی بالامیره. فشار خونم هم بالا میره اگر نخورم. سوالم از حضورتان این هست که به عقیده شما این مصرف سوتالول را مفید میدونید؟ تا کی ادامه بدم و نگرانم که نکنه داره یه اثر تخریبی جبران ناپذیر روی قسمتی از قلبم میزاره. و دیگه اینکه اگر بنشینم در حالت (ببخشید) سرویس ایرانی و یکباره پاشم یهو تا 10 دقیقه پی وی سی ها میاد. یا اگه تند راه برم پی وی سی میاد تک و توک. اینها خطرناکه؟ خطر ایست قلبی یا امبولی؟ خیلی خیلی سپاسگذارم بابت پاسخگوییتون. و همچنین بابت زیاده نویسی عذرخواه و خجلم. امید به دیدارتان نیز دارم. ارادتمند شما احسان از اصفهان.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   همه داردها عارضه دارند ولی سود انها در انتخاب صحیح بیش از ضرر است
   از تغییر وضع ناگهانی خودداری کنید
   pcc تا شش عدد در دقیقه ویا تک تک درمان نمی خواهد
 • تصویر کاربر مونا جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۲۷ سال دارم من به مدت شش ماهه که در ماه پنج روز روزانه ۶ تا ضربان نامنظم رو در گلوم حس میکنم اکو و ... انجام دادم تشخیص یک سوراخ خیلی ریز فکر کنم در دهلیز دادن . و گفتن خیلی خیلی کوچیکه و هر دوسال اکو مری کافیه . اما این تپش ها واقعا اذیتم میکنه و گاهی حس میکنم از حال میخوام برم و تازگی دو هفته ای هست که حس میکنم دائما سرگیجه دارم نمیدونم از قلبم هست یا مشکل دیگه ای هست . اما دکتر قلبم گفت که ربطی به قلبت نداره و هیچ قرصی حتی برای این تپش ها تجویز نکردن برام . خیلی آزار دهنده ست این تپش ها ترس از سکته کردن دارم بخاطرشون نمیدونم چکار کنم تورو خدا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   اطلاعات شما کلی است ولی اضطراب یکی از عوامل احساس تپش شماست
 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من الان یک هفته دچار PVCهای مکرر شده ام
  بیشتر اول خواب رخ میدهد
  هولتر24ساعته بستم
  اکو انجام دادم خوب بود
  مشکل زمینه ای قلبی هم ندارم
  لطفا راهنماییم کنید چرا این حالت فقط اول خواب برام رخ میده وبیشتر سمت چپ که میخوابم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۲ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   pvc بیشتر ۶ عدد در دقیقه درمان میشود
 • تصویر کاربر مونا دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ١٠ روز ديگه عمل جراحي دارم كه بيهوشي عمومي ميشم و اخيرا متوجه شدم دچار اريتمي بطني شدم و دكتر برام قرص بيزوپرولول ٥ ميلي گرم يا همون كونكور نوشتن با توجه به اين كه اين دارو با بيهوشي عمومي خطرناكه من بايد چيكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   فبل از جراحی مشاوره قلب انجام میشود
 • تصویر کاربر نگار دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  میخواستم عمل زیبایی بینی کنم تا مرحله بیهوشی هم رفتم اما پی وی سی قلبم باعث شد ک کنسل متخصص قلب هولتر48 ساعته نوشت منم انجام دادم الان سوالم این ک امکان عمل مجدد هست با مصرف دارو ؟کسایی ک پی وی سی دارن امکان بیهوشی 3/4 ساعت را دارند یا فقط مواقع اورژانسی یا مصرف دارو حل میکنه قضیه را ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   پاسخ هولتر را نفرمودید!
  2. تصویر کاربر نگار دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   جواب هولتر ضمیمه کردم.
  3. تصویر کاربر نگار دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   جواب هولتر خدمت شما
  4. تصویر کاربر نگار دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   فایل
  5. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بهتر است تحت نظر متخصص اریتمی درمان شوید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حمیدرضا یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  بنده بعد از هولتر پی وی سی بایژمینی تشخیص دادن
  البته دکتر فرمودن قلب سالم و دریچه میترال هم سالمه
  فقط نگرانی من شدیدا از سکته کردن هست چون وقتی پی وی سی دارم کامل حس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   اگر تشخیص که فرمودید باشد باید درمان شوید
 • تصویر کاربر Solmaz سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۹ ساله هستم و دو ساله که منظم ورزش میکنم دو ماه قبل دچار تپش قلب شدم که برام تشخیص آریتمی دادن. اولش حس تپش تو گلوم زیاد بود مجبور میشدم هر ۶ ساعت نصف متورال مصرف کنم الان بهتدم و هر ۱۲ ساعت نصفشو میخورم دکترم گفته به تدریج باید فرص رو قطع کنم چون اکو قلبم سالم هست الان فقط اول صبح در چند ساعت اول که میخوام از حالت نشسته بلند شم چتا ضربان اضافی رو احساس میکنم دلیلش چیه؟ چرا فقط صبح ها این حس رو دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   نوع اریتمی باید مشخص باشد تا راهنمایی شوید
 • تصویر کاربر سیما جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من تپش قلب شدید دارم نوار قلبم اریتمی نشون داده واکو هم که کردم دریچه میترال گشاد بود ودکترگفت فعلا نیاز به ترمیم نداره
  واسه اریتمی هم دارو داد الان دوساله دارومیخورم ولی فایده نداشته نه تنهااین دارو هاخوبم نکرده بلکه یه معده درم بهم اضافه کرده
  موندم بااین تپش قلب چه کنم آیاباابلیشن بهم کمک میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   لطفا اکوکاردیوگرافی و گزارش نوار قلبی را ارسال کنید
درحال دریافت اطلاعات