آیا آریتمی پی وی سی (PVC)خطرناک است؟

انقباض زودرس بطنی (PVC) نوعی آریتمی بوده و نسبتا شایع است. بعضی از افراد خیلی حساس هستند و هر نوع ضربان قلب غیرطبیعی را احساس میکنند، اما دیگران ممکن است نتوانند.

تپش قلب به معنی احساس این که قلب شما ضربان شدیدی دارد، میلرزد، نامنظم میتپد یا خیلی سریع یا خیلی شدید میتپد است. بعضی از این ها توسط پزشک به عنوان انقباض زودرس بطنی (PVC) تشخیص داده خواهد شد.

PVC یک ضربان الکتریکی بوده که از یک بطن، معمولا بطن چپ منشا میگیرد. این ها به راحتی از روی نوار قلب تشخیص داده خواهند شد. گاهی اوقات وجود یک PVC در قلب نشان دهنده ی یک بی ثباتی الکتریکی ذاتی در آن است، بنابراین باعث افزایش خطر مرگ ناگهانی میشود. این PVC خطرناک به طورکلی به بیمارانی که یک بیماری زمینه ای قلبی مشخص، مانند بیماری شریان های کروناری یا بیماری های دریچه ای دارند محدود می شود.

آریتمی قلبی پی وی سی

اغلب PVC ها هیچ مشکلی در ثبات قلبی را نشان نمیدهند، و کاملا خوش خیم هستند.

PVC ممکن است ممکن است حضور یک بیماری زمینه ای قلب را نشان دهد. اگر بیمار هیچ بیماری قلبی زمینه ای نداشته باشد، PVC احتمالا خطرناک نیست. بیشتر داروهای “ضد آریتمی” در درمان PVC ضعیف هستند و میتوانند بروز آریتمی خطرناک را بیشتر کنند.

بنابراین پزشکان و بیماران باید برای درمان PVC تمایل به مصرف داروهایی بجز بتابلاکرها (داروهایی که اثر آدرنالین را مسدود میکنند) داشته باشند. از آنجایی که بتابلاکر ها به خوبی تحمل میشوند و آریتمی را بدتر نمیکنند، اغلب استفاده از آن ها را امتحان میکنند. هرچند بیمارانی که به تازگی دچار تپش قلب شده اند باید ارزیابی شوند، به این دلیل که ممکن است دچار مشکل جدی قلبی شده باشند.

به طور کلی بیماران باید سعی کنند مصرف کافئین، تنباکو و الکل را کاملا حذف کنند تا از تکرر PVC جلوگیری کنند.

بنابراین PVC بعضی اوقات نشانه ی یک بیماری قلبی زمینه ای است که میتواند خطرناک باشد.

علت آریتمی PVC

 • مشکلات زمینه ای قلبی، شامل بیماری شریان کروناری، کاردیومیوپاتی، افتادگی دریچه ی میترال و…
 • مقدار غیرطبیعی الکترولیت (مواد معدنی) ها در خون. کاهش پتاسیم و یا منیزیم شایع ترین حالت مرتبط با غیرطبیعی بودن الکترولیت ها هستند. هر دو ممکن است در اثر استفاده از دیورتیک ها (ادرارآورها) به خاطر علت های دیگر باشند.
 • برای آریتمی های بطنی علت های نامشخص مادرزادی (خانوادگی) وجود دارند.
 • شرایط غیرطبیعی مانند افزایش هورمون های تیروئیدی و دیگر مشکلات.
 • سم ها شامل الکل.
 • محرک ها مانند کافئین، نیکوتین، کوکائین و بعضی داروهای بدون نسخه و مواد گیاهی/طبیعی که حاوی محرک های مهم هستند.
 • عفونت، التهاب یا تخریب عضلات قلب.
 • عفونت در دیگر اندام های بدن.
 • این حالت معمولا با کمبود خواب و استرس تشدید میشود.

تشخیص پی وی سی

آزمایش میزان الکترولیت ها

 میزان هورمون های تیروئیدی، و دیگر آزمایش های خونی معمولا انجام میشوند.

نوار قلب

یک نوار قلب برای تشخیص PVC لازم است. از آن جانیی که PVC همیشه زمانی که به دنبال آن ها هستند اتفاق نمی افتند، در بعضی موارد روش هایی برای دسترسی به شدت و تکرر آن ها به وجود آمده اند. نمایشگر هولتر و نمایشگر رویدادنگار ممکن است مفید باشند.

اکوی قلب

اکوی قلب میتواند عملکرد و ساختار عضلات قلب و دریچه های آن را نشان دهد.

اکوی قلبی برای آریتمی

تست ورزش

آزمایشی است که میتواند نه تنها برای وجود احتمالی انسداد شریان های قلبی (بیماری عروق کرونر) بلکه برای بررسی ایجاد آریتمی با ورزش نیز مورد استفاده قرار گیرد.

کاتتر گذاری قلبی

 استفاده از کاتتر برای اندازه گیری فشار درون قلب و تزریق رنگ در برخی از ساختارهای آن می تواند در تعیین احتمال وجود بیماری های قلبی بسیار مفید باشد. با این وجود، این بخش جزئی از ارزیابی های معمول نیست.

آزمایش الکتروفیزیولوژی

میتواند در بعضی موارد اطلاعات زیادی را به پزشک بدهد. این آزمایش میتواند در زمان های خاصی که آزمایش های قبلی بی فایده بوده اند استفاده شود. این مطالعه (آزمایش) در بیمارستان و بخش قلب انجام میشود.

کاتتر ها به درون ورید یا شریان وارد میشوند و به سمت قلب فرستاده میشوند، تا فعالیت الکتریکی قلب به دقت ثبت گردد. در بعضی موارد، کاتتر ها برای تحریک سیستم الکتریکی استفاده میشوند تا مشاهده شود آیا تپش های غیرطبیعی القا میشوند یا خیر.

درمان پی وی سی

مشاهده شده است که بتالاکرها (خیلی از آن ها) باعث کاهش PVC علامتدار در بعضی بیماران شده، همانگونه که باعث کاهش خطر مرگ ناگهانی در بیماران پرخطر میشود. برای درمان تپش قلب مرتبط با PVC، این دارو ها میتوانند کاملا موثر باشند اما به دلیل عوارض جانبی که ایجاد میکنند ممکن است استفاد از آن ها متوقف شود.

داروهای ضدآریتمی خاصی برای کاهش تعداد PVC با تغییر ویژگی الکتریکی قلب طراحی شده اند. با این حال هر داروی ضد آریتمی میتواند خاصیت شروع کننده ی آریتمی نیز داشته باشد که میتواند باعث بدتر شدن آریتمی و خطرناک شدن آن شود.

بسیاری از داروهای آزمایشی که برای بهبود بقای بیمارانی که آریتمی بطنی داشتند طراحی شده بودند اثرات معکوسی از خود نشان دادند. این داروها باید به دقت برای بیمارن منتخب استفاده شوند، و همچنین نیاز به مراقبت دقیق از آن ها وجود دارد.

شش روش طبیعی برای متوقف کردن پی وی سی

١. رژیم غذایی خود را تغییر دهید .

اولین کاری که باید انجام دهید خلاص شدن از شر شکر، کافئین و الکل است. به ویژه الکل، ارتباط شدیدی با آریتمی های قلبی دارد و قند و کافئین هر محرک هایی هستند که ضربان قلب را افزایش می دهند. همه این ها می تواند پی وی سی را تشدید کنند.

مصرف غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده ای که حاوی مواد نگهدارنده و طعم دهنده مانند گلوتامات مونوسدیم هستند را رها کنید. این مواد می توانند باعث ایجاد پی وی سی ها نیز شوند. در عوض، غذاهای غنی از مواد مغذی و ارگانیك مصرف كنید .

٢. برنامه غذایی داشته باشید

هر چیزی که می خورید و احساسی كه چندین ساعت بعد از آن پی وی سی شما دارد را بنویسید، چرا كه می تواند یک ابزار مفید باشد. به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که به غذاهای تند حساس هستید، می توانید غذاهای تند را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

٣. از دستگاه های الکترونیکی خود فاصله بگیرید.

اشعه هایی كه از گوشی های همراه ساطع می شود می تواند بر روی ریتم قلب تاثیر بگذارند و بخشی از مغز را كه پاسخ مبارزه یا پرواز را می دهد کنترل کنند . این اشعه ها محرك بالقوه برای پی وی سی ها هستند .

تماس ها را کوتاه كنید و در صورت لزوم از بلندگو استفاده کنید. از همه مهمتر، هر وسیله الکترونیکی را از اتاق خواب خود دور کنید .

٤. پای برهنه خود را بر روی زمین قرار دهید.

راه رفتن با پای برهنه بر روی زمین یک راه فوق العاده برای درمان پی وی سی ها است؛ زیرا سیستم عصبی اتونوم را متعادل می کند واثر تسکین دهنده در قلب دارد. همچنین به کاهش سطح کورتیزول کمک می کند که ریتم طبیعی بدن را متعادل می کند.

٥. اطمینان حاصل کنید که قلب شما به اندازه کافی تغذیه شده است.

اگر مجبور به مصرف مکمل های غذایی به عنوان یک راه برای کاهش و یا توقف پی وی سی هستید بهتز است از روغن ماهی و منیزیم استفاده كنید . خواص ضد التهابی روغن ماهی اثر کلی آرام بخشی بر روی سیستم قلبی عروقی دارند و منیزیم از تولید انرژی حمایت می کنند. منیزیم همچنین نقش مهمی در تنظیم ضربان قلب دارد.

٦. احساسات غیر قابل بیان یا غیرقابل تشخیص را درون خود پیدا كنید.

در نهایت، زمان ی را آرام با خودتان خلوت كنید و به شیوه های زندگی خود فكر كنید . آرامش می تواند به بهبود پی وی سی ها كمك كند .

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمیدرضا یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  بنده بعد از هولتر پی وی سی بایژمینی تشخیص دادن
  البته دکتر فرمودن قلب سالم و دریچه میترال هم سالمه
  فقط نگرانی من شدیدا از سکته کردن هست چون وقتی پی وی سی دارم کامل حس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۲۳ دی ۹۷( 3 روز پیش)
   سلام
   اگر تشخیص که فرمودید باشد باید درمان شوید
 • تصویر کاربر Solmaz سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۹ ساله هستم و دو ساله که منظم ورزش میکنم دو ماه قبل دچار تپش قلب شدم که برام تشخیص آریتمی دادن. اولش حس تپش تو گلوم زیاد بود مجبور میشدم هر ۶ ساعت نصف متورال مصرف کنم الان بهتدم و هر ۱۲ ساعت نصفشو میخورم دکترم گفته به تدریج باید فرص رو قطع کنم چون اکو قلبم سالم هست الان فقط اول صبح در چند ساعت اول که میخوام از حالت نشسته بلند شم چتا ضربان اضافی رو احساس میکنم دلیلش چیه؟ چرا فقط صبح ها این حس رو دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   سلام
   نوع اریتمی باید مشخص باشد تا راهنمایی شوید
 • تصویر کاربر سیما جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من تپش قلب شدید دارم نوار قلبم اریتمی نشون داده واکو هم که کردم دریچه میترال گشاد بود ودکترگفت فعلا نیاز به ترمیم نداره
  واسه اریتمی هم دارو داد الان دوساله دارومیخورم ولی فایده نداشته نه تنهااین دارو هاخوبم نکرده بلکه یه معده درم بهم اضافه کرده
  موندم بااین تپش قلب چه کنم آیاباابلیشن بهم کمک میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۶ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام
   لطفا اکوکاردیوگرافی و گزارش نوار قلبی را ارسال کنید
 • تصویر کاربر یوسف دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،،آیای دکتر من دچار پی وی سی شدید بودم،آقای دکتر برام فلکائینید نوشتن،،دوسالبیشتره مصرف میکنم قرصارو،،،والبته پی وی سی من بدون علامت بود ،فقط از رو هلتر تشخیص دادن،،اول دو تا قرص میخوردم یواش یواش شد یک عدد،،ودر دوقتی آقای دکتر قرصا رو چند ماه چند ماه کم کردن احساس میکردم وقتی قرصا رو ن کمتر کردم یه حس بدی داشتم و پی وی سی علامت دار شده بود،،که بعد یه مدت بهتر شد،،بعد باز که کم کرد باز علامت دار شد و احساس تپش هایی داخل گلو و سینم میکردم ،بعد یه مدت باز به کمی اون عادت کردم،و احساسات کمتر شد،،الان که روزی یه دونس وقتی فشار سنج میزنم فشارم عادیه و فقط ضربان سنج آریتمی نشون میده،،ولی احساس تپش و اینا کم دارم،،و آرییتمیم بدون علامته تقربا،،اما وقتی یه روز میخوام قرصا رو نخورم حس کمی دارم که آریتمی دارم،ولی ضربان خودم که میگیرم معلومه که تک میزنه و نامنظم و اضافه،،هیچ وقت هم تعداد از 100ضربان بالا نمیره،،به نظر شما ابلیشن لازمه،،اگه قرص نخوم و علامت مشخصه نداشته باشم آیا خطرناکه..آریت اگه اذیتم نکنه..خوب خطرش چیه،،ممنون منتظر پاسخ هستم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام pvc تا شش عدد در دقیقه اهمیت زیادی ندارد
   حتما بررسی شدهاید و دارو شروع شده و باید ادامه دهید
   خطر ان تعداد بیشر و به دنبال هم pvc است که خطر حانی دارد
 • تصویر کاربر عبدالوحید دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.من 33 ساله هستم و حدود یکماهه دچار تپش قلب شدم،اطبا در استان محل زندگی بنده تشخیص pstvدادن وتوصیه به ابلیشن،در ضمن ن اهل دودم ن اهل الکل،فقط 15کیلو اضافه وزن دارم،البته الان 16روزه از متورال 50استفاده میکنم روزی یک عددو البته فشار روحی زیادی از بابت ورشکستگی،آیا بجز ابلیشن درمان قطعی دیگری نیز وجود دارد؟؟متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   توصیه می‌کنم با پزشکان دیگری که متخصص در اریتمی هستند نیز مشورت کنید

 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب. اقای دکتر بنده پسری 19 ساله هستم و دانشجوی پزشکی. من هر وقت غافلگیر میشم یا شوکه میشم( یا در شرایط هیجان ناگهانی و شدید) دچار ریزش دل میشم. سابقه ی بیماری مادرزاد هم نداریم. وسواس و اضطراب دارم و قرص های آلپرازولام و کلومیپرامین 25 و سرترالین 50 مصرف میکنم. نوار قلب کاملا نرمال بود. اکو هم به این شرح بود:
  Normal Lv size
  No sig. VHD
  No sig. PH
  No sig. PE
  No Clot
  Ef & lvef = 65_70%
  ازمایش خون هم دادم به این شرح:
  Chlostrol 170
  Tgs 63
  LdL 92
  HDL 66
  FBS 84
  متخصص برای من هر 12 ساعت پرانول 20 تجویز کردند. ولی من ترسیدم به خاطر همین هر 12 ساعت پرانول 10 استفاده میکنم. میتونم 20 بخورم؟ این ریزش دل ناخوشایند است. تقاضا دارم این حقیر را راهنمایی بفرمایید.
  از بذل توجه شما استاد عزیز سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   با سلام
   مشکل شما حملات اظطراب یا پانیک attack است با متخصص روانپزشک مشورت کنید

 • تصویر کاربر ه شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دخترم چهار سالشه وی اس دی دو میلیمتر براش تشخیص دادن و من همیشه نگرانم دکترشون گفتن مشکلی برای فعالیت و زندگیش ایجاد نمیکنه ولی من همچنان میترسم .امکان مشکل در آینده دخترم چقده یعنی ممکنه بعدها براش مشکل خاصی پیش بیاد و من باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام سوراخ های ارتباط دهنده حفره های قلبی بی خطر نیستند و نیاز به پیگیری دارند
 • تصویر کاربر یعقوبی سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام..بهترین روش جراحی برای دختر سه ساله و نیم با سوراخ بین دهلیزی 11 میلی متری و با وزن 13700 چه روشیه....ممکنه عمل باز نباشه
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   چنانچه حاشیه سوراخ بین دهلیزی ضخامت کافی داشته باشد با روش بسته یا همان اینترونشن بهتر است انجام شود.
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  پدر بنده پنج ماه پیش عمل قلب باز انجام دادند. پنج تا از رگهای قلبش گرفته بود...
  اما الان بعد گذشت پنج ماه دوباره مانند قبل از عمل هنگام راه رفتن در ناحیه ی دست چپ و کتف درد و سوزش شدید دارد...
  علت آن چیست؟؟؟ و چکار باید بکنیم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۵ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   انجام سی تی انژیوگرافی قدم اول است
 • تصویر کاربر میترا دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید جناب دکتر من دختری 28ساله هستم و درتاریخ 1397/02/24آزمایش خون دادم هموگلوبینم 16 بود و پلاکتم 180 هزارتاو مقدار هماتوکریتم 45 بود .و میخواستم بدونم آیا امکان تشخیص اینکه بیماری قلبی دارم با یا ن رو میشه با این آزمایش تشخیص داد؟مقدار کلسترول و تری گلیسیریدم نرمال بود.ولی نگرانم بیماری قلبی داشته باشم .مدتی هست که کتف چپم گرفته بود و قفسه سینم هم یه احساس سفتی داشت که دکتر رفتم پرانول 10 دادن .و دوهفته 12ساعت خوردم و قطع کردم و الان هروقت که استرس یا تپش قلب میگیرم میخورم.و خیلی ادم حساس و استرسی هستم خیلی نگران سلامتیم هستم.لطفا کمکم کنید .اکو قلب هم دادم گفتن مشکلی نیست فقط ورزش کن و نوار قلبم گفتن تند بوده
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   با سلام
   تندی ضربان قلب و احساس نگرانی و دلهره هر دو می‌توانند بوجود آورنده یکدیگر باشند
   برای بررسی تندی ضربان قلب به تنهایی
   تهیه نوار قلبی در حین افزایش ضربان و نیز بررسی عمل کرد غده تیرویید توصیه می‌شود
   چنانچه سابقه اضطراب وجود داشته باشد مصرف داروهای ضد اضطراب تحت نظر همکاران روانپزشک راه گشا می‌باشد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر