همه چیز درباره عمل بنتال قلب

عمل بنتال قلب ، عمل جراحی است که جهت کمک به تصحیح ناهنجاری های آئورت صورت می گیرد. نقش آئورت حمل خون غنی از اکسیژن از قلب به سایر قسمت های بدن است.

 آئورت بزرگترین شریان بدن بوده که طول و پهنای آن به ترتیب حدودا 30 و 2.5 سانتی متر می باشند.

چرا عمل بنتال قلب مورد نیاز است؟

در صورتی که فرد ناهنجاری هایی در ارتباط با آئورت خود داشته باشد، پزشک می تواند انجام عمل بنتال قلب را به او پیشنهاد دهد.

برخی از شایع ترین ناهنجاری هایی که می توانند اتفاق افتند، شامل موارد زیر می شوند:

# رگورژیتاسیون یا پس زنش آئورتی

 این مورد هنگامی رخ می دهد که دریچه آئورت به خوبی بسته نمی شود.

# سندرم مارفان

 یک بیماری مادرزادی است که ضخامت دیواره آئورت را کم می کند.

# آنوریسم آئورتی

 به گشاد شدن شریان آئورت گفته می شود.

# دیسکسیون آئورت

 به پاره شدن لایه داخلی آئورت گفته می شود.

خطرات عمل بنتال قلب چیست؟

همانند هر جراحی دیگری خطراتی در ارتباط با عمل بنتال قلب وجود دارد. خطرات شایع، خطراتی هستند که بیش از 5 درصد بیماران آنها را تجربه می کنند.

این خطرات می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • خونریزی
 • ضربان های غیرعادی قلب به نام آریتمی که اغلب موقتی اند.
 • مشکل در حافظه کوتاه مدت، تمرکز و تاری دید که اغلب موقتی هستند.

خطرات غیر شایع خطراتی هستند که کمتر از 5 درصد بیماران آنها را تجربه می کنند. این خطرات می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • عفونت
 • مشکلات ریوی و کلیوی
 • حمله قلبی و سکته مغزی
 • لخته خون در پا ها یا در ریه
 • مرگ

قبل از انجام عمل بنتال قلب ، پزشک تمامی این خطرات را با جزئیات برای بیمار توضیح خواهد داد. همچنین فرد تشویق می شود تا در صورتی که هرگونه نگرانی یا سوالی دارد آن را با تیم درمانی خود در میان بگذارد.

چگونه می توان جهت عمل بنتال قلب آماده شد؟

# دو هفته قبل از عمل بنتال قلب

حدودا دو هفته قبل از عمل بنتال قلب ،  فرد باید موارد زیر را انجام دهد:

 • داروهایی که بیمار مصرف می کند باید توسط پزشک بررسی شوند زیرا ممکن است نیاز باشد که مصرف برخی از آنها قبل از عمل متوقف شود.
 • خانه فرد باید جهت زمان بازگشت او به خانه آماده شود. فرد باید یک نفر را برای رساندن او از بیمارستان به خانه و کمک به او در خرید کردن، خوردن وعده های غذایی، نظافت و رانندگی پیدا کند.
 • فرد باید رسیدن خود از بیمارستان به خانه را برنامه ریزی کند: این وظیفه بیمار است که چگونگی رسیدن خود به خانه پس از عمل جراحی را هماهنگ کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر از جمله راهنما ها و نکات جهت رفتن به خانه پس از عمل قلب توسط ماشین یا هواپیما می توانید از صفحه سفر ما دیدن فرمایید.
 • فرد باید چند آزمایش مهم انجام دهد. این آزمایش ها شامل نوارقلب، یک عکس اشعه ایکس از قفسه سینه، آزمایشات خون، پاکسازی بینی و کشاله ران و آزمایش داپلر از عروق کاروتید (یک سونوگرافی از عروق خونی تغذیه کننده مغز) می شوند.
 • فرد باید با یک صابون ضد باکتری حمام کند: پزشک یکی از انواع این صابون ها را به او پیشنهاد خواهد کرد.

# در روز عمل بنتال قلب

در روز قبل از عمل بنتال قلب بیمار باید موارد زیر را انجام دهد:

 • فرد باید از کارکرد مناسب روده های خود اطمینان حاصل کند. در صورت نیاز می توان یک ملین درخواست کرد.
 • فرد باید یک بسته از موارد ضروری از جمله لوازم توالت و عینک تهیه کند. این بسته برای مراقبت پس از عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • فرد باید از نیمه شب قبل از عمل جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری کند.

در روز جراحی باید موارد زیر انجام شوند:

 • فرد باید به یاد داشته باشد که از خوردن و آشامیدن پرهیز کند.
 • یک نفر از کادر بیمارستان موهای نواحی سینه، بازوها، پاها، کشاله های ران او را خواهد تراشید تا خطر احتمالی عفونت کاهش یابد.
 • فرد باید با یک صابون ضد باکتری حمام کند. این مورد توسط بیمارستان انجام خواهد شد.
 • بیمار باید یک گان بیمارستانی پوشیده، هرگونه آرایش، لاک ناخن را پاک کرده و جواهرات را خارج کند. دندان های مصنوعی بیمار می توانند در دهان او باقی بمانند.

عمل قلب باز

در حین عمل بنتال قلب چه اتفاقی می افتد؟

عمل جراحی در اتاق عمل بیمارستان انجام خواهد شد. پزشک فرد را بر روی یک ترالی یا ویلچر به اتاق عمل برده و از فرد می خواهد تا بر روی یک تخت باریک دراز بکشد.

عمل بنتال تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد شد یعنی قبل از عمل به بیمار داروهایی جهت آرام سازی و به خواب رفتن داده می شود.

پس از بیهوش شدن بیمار، پزشک موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • قسمت آسیب دیده آئورت و دریچه های آئورتی را بر می دارد.
 • به طور موقت شریان های کرونری را بر می دارد.
 • یک شریان آئورت مصنوعی به همراه دریچه های آن به فرد پیوند می زند.
 • دو سوراخ در آن آئورت پیوند زده ایجاد می کند و دوباره شریان های کرونری را وصل می کند.

کل عمل جراحی حدودا 5 ساعت به طول می انجامد.

پس از عمل بنتال قلب چه اتفاقی می افتد؟

پس از عمل بنتال قلب ، بیمار یک یا دو روز را در بخش مراقبت های ویژه یا ICU خواهد گذراند که در آن بخش دستگاه هایی جهت پایش قلب، فشار خون، دمای بدن و تنفس فرد به او وصل خواهد شد. زخم ناشی از عمل می تواند دردناک باشد که در آن صورت داروهایی جهت تسکین درد به بیمار داده می شود. همچنین لوله هایی به قفسه سینه بیمار وصل می شوند تا مایعات قفسه سینه را خارج کنند.

در روز اول پس از جراحی، فرد باید توانایی بیرون آمدن از تخت و نشستن بر روی یک صندلی را داشته و بتواند چندین قدم بردارد. البته فرد نباید در روند بهبود خود عجله کند. بیمار باید به حرکات معمولی و آسان خود بسنده کرده و زمانی را جهت بهبود مناسب سپری کند. هنگامی که فرد آماده ترک بخش ICU شد برای سپری کردن چند روز آینده به بخش قلب برده می شود. در طول مدت ماندن در بخش قلب او باید از موارد زیر آگاهی داشته باشد:

1) مراقبت از زخم

 پرستار در تمیز نگه داشتن و بهبود مناسب زخم به بیمار کمک خواهد کرد.

2) عملکرد روده ها

فرد پس از یک عمل جراحی بزرگ به آسانی می تواند دچار یبوست شود. این وضعیت می تواند ناشی از مصرف قرص ها و یا تحرک کمتر از حد معمول باشد. نوشیدن مایعات و خوردن مواد غذایی مانند میوه، سبزیجات و غلات می توانند مفید باشند. همچنین داروهایی برای رفع این وضعیت نیز وجود دارند. فرد می تواند این قبیل نگرانی های خود را با پرستار در میان گذارد.

3) بخیه ها و سیم ها

کادر پزشکی زمان برداشتن بخیه ها و سیم های متصل به بیمار را به فرد اطلاع خواهند داد. این کار قبل از ترک بیمارستان انجام خواهد گرفت.

4) ناراحتی

 بیمار ممکن است تنگی در قفسه سینه یا شانه های خود احساس کند. تغییر موقعیت و جابه جا شدن به صورت متداول جهت داشتن یک وضعیت قرارگیری مناسب می تواند مفید باشد. فرد می تواند از قرص های مسکن استفاده کند تا امکان تنفس عمیق و خواب آرام برای او فراهم شود. مصرف داروهای مسکن به طور منظم می تواند درد را تحت کنترل نگه دارد.

5) تعریق

 برخی افراد مخصوصا در شب های چند روز اول پس از عمل عرق می کنند. برخی دیگر نیز احساس سرما می کنند. این وضعیت زمانی بهبود می یابد که بدن پس از عمل به حالت عادی خود بازگردد. بیمار ممکن است در چند روز اول پس از عمل مقداری تب داشته باشد که کاملا عادی است. جهت کمک به بیمار در این وضعیت به او داروهایی داده می شود.

آنژین

6) تپش قلب

 فرد ممکن است پس از عمل جراحی دچار افزایش ضربان قلب شود. این وضعیت ناشی از حساس شدن قلب پس از عمل جراحی است و معمولا ظرف 4 هفته پس از عمل جراحی رفع می شود. در صورتی که فرد تپش قلب داشته باشد باید با پزشک خود تماس گیرد.

7) رویاهای شفاف و اختلالات خواب

 ممکن است چندین هفته طول بکشد تا فرد به الگوی عادی خواب خود بازگردد. در روزهای اول، ممکن است یک خواب مختصر در طول روز برای فرد مفید باشد. فرد می تواند از روال عادی خواب پیروی کرده و قبل از خوابیدن از مسکن استفاده کند. بیمار باید تا 6 هفته اول از خوابیدن بر روی شکم خود اجتناب کند.

8) تاری دید

برخی افراد ممکن است نقاط یا نورهایی سو سو زن را در جلوی خود مشاهده کنند. این حالت در اثر عمل جراحی بوده و با گذشت زمان بهبود می یابد. در صورتی که فرد به چشم پزشک مراجعه کرده یا قرار است آزمایش چشم بدهد باید داشتن عمل جراحی قلب را به پزشک گوش زد کند.

9) کم اشتهایی و تغییر در احساس مزه ها

 بیمار متوجه خواهد شد که اشتهایش کم شده و غذاها طعم خود را از دست داده اند. همچنین ممکن است احساس بویایی فرد تغییر کرده و مزه نا آشنای فلز را در دهان خود حس کند. این وضعیت می تواند در اثر عمل جراحی یا داروهایی که فرد به مدت سه ماه برای بهبودی مصرف می کند ایجاد شود. فرد باید سعی کند غذاهایی ساده، سرد و کم حجم مصرف کند. غذای او نباید تند و پر ادویه باشد.

کادر پزشکی در بهبود جسمانی به فرد کمک خواهند کرد. این کمک ها شامل موارد زیر می شوند:

10) فیزیوتراپی منظم

فرد می تواند از هنگامی که هنوز در بیمارستان به سر می برد بر روی بهبود میزان تحرک خود کار کند.

11) تحرک

 بهبود استخوان قفسه سینه 6 تا 8 هفته زمان می برد و پرستار ایمن ترین راه های حرکت بدن از جمله چرخش و نشستن در تخت را به بیمار آموزش خواهد داد. فرد می تواند به وسیله بروشور احتیاط های مرتبط با قفسه سینه جهت محافظت از استخوان قفسه سینه خود پس از جراحی آموزش بیند. همچنین فرد می تواند ویدئوهایی آموزنده در ارتباط با مراقبت های استخوان قفسه سینه پس از جراحی در این مرکز مشاهده کند.

12) تمرینات تنفسی

 تمرینات تنفسی و روش هایی جهت سرفه کردن به بیمار آموزش داده خواهد شد که به بهبود او آسیب نخواهند رساند.

تجربه کردن احساسات مختلف در طول این مدت کاملا طبیعی است. بیمار ممکن است روز هایی خوب یا بد، خواب هایی نامتعارف و تغییراتی در عادات خواب خود تجربه کند اما هیچ کدام از این موارد به معنای اختلال در بهبود بدن بیمار نیست. بسیار مهم است که فرد در ارتباط با احساسات خود با خانواده و دوستان گفتگو کند تا آنها نیز بتوانند او را در طول مدت بهبودی حمایت کنند. داشتن یک دفترچه خاطرات راهی خوب برای درک این طیف از احساسات می باشد.

مراقبت بعد از عمل قلب باز

هنگامی که زمان مرخص شدن از بیمارستان فرا می رسد، بیمار باید با یکی از اعضای خانواده یا یک دوست جهت رساندن او به خانه هماهنگی های لازم را انجام دهد. همچنین بیمار باید آن فرد را به پرستار بخش معرفی کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر از جمله راهنما ها و نکات جهت رفتن به خانه توسط ماشین یا هواپیما پس از عمل قلب می توانید از صفحه سفر ما دیدن فرمایید.

بیمار باید فردی را پیدا کند تا در چند هفته اول پس از مرخصی به او کمک کند. اگر بیمار در این موضوع نیاز به کمک داشته باشد باید کادر پزشکی خود را در جریان قرار دهد. همزمان با اینکه بیمار برای بازگشتن به زندگی عادی خود آماده می شود، دستورالعمل هایی همراه با جزئیات برای ورزش کردن، مصرف داروها، مراقبت از زخم و از سر گرفتن فعالیت های عادی خود به او می دهند. همچنین به این افراد توصیه می شود که در یک مرکز برای برنامه توانبخشی قلبی ثبت نام کنند. انجام این کار به بهبود فرد کمک کرده و سبب می شود که فرد یک زندگی سالم و کامل را داشته باشد. قبل از اینکه فرد بیمارستان را ترک کند، اطلاعات نزدیک ترین مرکز توانبخشی قلبی به او داده می شود. در این برنامه فرد در هر قدم از بهبود و التیام خود جهت بازگشت به زندگی روزمره و عادی خود حمایت می شود.

باید پیروی از توصیه های پزشک در ارتباط با داروها و تغییرات سبک زندگی پس از عمل جراحی را به یاد داشت. همچنین بیمار باید در ملاقات های معمول با پزشک خود شرکت کند. در صورتی که فرد احساس ناخوشایندی داشته و یا مایل به صحبت در ارتباط با روال مراقبت پس از عمل باشد، می تواند یک قرار ملاقات با پزشک خود تنظیم کند.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی قلب باز

سلام پرو من دیشب ساعت ۷۰۳۰ از اتاق عمل بیرون امدن اما تا الان که ساعت حدود ۷.۳۰ صبح است به هوش نیامدن ایا طبیعی است؟ ممنون مشاهده پاسخ دکتر
2
مکث یه لحظه قلب

باسلام و خسته نباشید..من از سال 86 از بیماری اضطراب رنج میبردم و تا 3 سال پیش سیتالوپرام و یا سرترالین میخوردم..6 سال پیش بود که متوجه یه مکث قلب و بعد یه ضربه در قلبم شدم که پیش دکتر رفتم و دستگاهی 24 ساعت بمن وصل شد و بعد از مراجعه بمن قرص متورال دادن و مدتی خوردم و دیگه مراجعه نکردم..در طی این سالها هر از چندگاهی بیشتر در مواقع استرس و اضطراب باز دچار این مکث میشوم..طی این دوسه روز خیلی بیشتر شده چون دچار یه استرس و ترس هستم از دیدن یه فوت شخصی بدلیل ایست قلبی..مدام نبض خودمو میگیرم و این مکث قلب و یه ضربه محکم رو رصد میکنم..این مکث رو بدون گرفتن نبض هم احساس میکنم..ولی در مواقع استرس بیشتر میشه ولی در هنگام ورزش و فعالیت. تنگی نفس و درد و یا این مکث ندارم و بیشتر در حالت استرس و عدم فعالیت هست این مکث....مشکل ترش کردن معده هم دارم..ضربان قلبم در حالت نشسته 83 تا است..یه عکس کوجک از اون دستگاهی که 24 ساعت بهم وصل بود گذاشتم .امیدوارم بدرد بخوره ..سیگار هم میکشم .لطف کنید بفرمایید این آریتمیه؟ و خطرناکه..با سپاس از لطفتون مشاهده پاسخ دکتر
3
عمل قلب

سلام خسته نباشید .دایی من ب علت مصرف بالای دخانیات دچار عفونت ریه شد و بعد قلب بزرگ شد و دریچه قلب رو عمل کردند و سه رگ قلبشون بسته شده بود ک جراحی کردند.بعد از سه روز ک بیهوش بودن قلب خونریزی میکنه و ضریب هوشی ۳میشه .خونریزی رو با ساکشن بهبود میدن ولی ضریب هوشی تغییری نمی کنه .آقای دکتر آیا امیدی هست؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
درد سینه راست

سلام اقای دکتر خسته نباشی
من به مدت ۵ماه هست که به صورت لحظه ای سینه راستم میگره مثل تیر کشیدن انگار رگ هاش میگیره هرچی متخصص داخلی رفتم فایده نداشت نه ضربه خوردم ن سابقه داشتم چکاپ دادم کبد معده و ریع هم سالمه جوری که اونا گفتن بیشتر مواقع وقتی کمی به سمت پایین کج میشم میگره حدود ۵ثانیه تا صاف نشم ول نمیکنه البته لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
5
اریتمی قلبی

با سلام
اقای دکتر در مورد ارتباط بین اریتمی قلبی و عمل قلب باز میخواستم اطلاعات بگیرم
آیا کسی که عمل قلب باز داشته می تواند از پیس میکر استفاده کند؟ و همینطور کسی که بالون زده باشه؟ ارتباط بین بالون زدن و پیس میکر چی هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
جراحی قلب باز بیماران زیوی

سلام آقای دکتر
با تشکر زیاد از سیستم مشاوره شما بنده برای اولین بار این سیستم را مشاهده کردم خدا قوت و پاینده باشید.
جناب دکتر پدر من ٧٣ ساله هست و سه سال پیش سکته مغزی داشته و بعد از آن دچار مشکل ریوی شده بطوریکه اکسیژن خون زیر ٩٠ هست بطوریکه اکسیمتر انگشتی همیشه همراه دارد پدرم تازگی پدرم آنژیوگرافی شده و پزشک تشخیص عمل قلب داده پدرم مدت چهل و پنج سال سیگار میکشیده و الان دیگه نمیکشه از زمانی که سکته مغزی کرده به مدت سه سال دیگه سیگار نکشیده و شبها هم با دستگاه اکسیژن میخوابه حال با این تفاسیر عمل قلب چگونه میتواند باشد ریسکش چقدر است مدارکش هم موجوده بخواهید میتوان اسکن کنم و بفرستم
مشاهده پاسخ دکتر
7
افت فشار برون ده قلب بعد از تعویض دریچه

باسلام جناب اقای دکتر حسین زاده
مادرم چند روز پیش بدلیل تنگی نفس و ادم ریوی بستری و بعد از آنژیوگرافی و اکو .. مشخص شد دریچه میترال ایشون تنگ بوده و باید تعویض بشه. بعد از انجام عمل موفق تعویض دریچه الان یک هفته در icu هستن. علت بستری طولانی مدت این هست که تا دستگاه پمپ از ایشون قطع میکنن فشارشون میوفته و فعلا با دستگاه فشارشون تحت کنترل هستش. سوالم این هستش که برای این مورد چه تدبیر و راه حلی وجود دارد.
قبلا از حسن توجهتون تشکر میکنم.
مشاهده پاسخ دکتر
8
بی حس شدن سمت چپ بدن و احساس درد در قسمت بالای سمت چپ سینه

وقت بخیر دکتر عزیز
40 سال سن دارم و متاهل، یک دختر دو سال و ده ماهه دارم و شاغل هستم.
هیچگونه مشکل قلبی ندارم ولی مدتیه بطور ناگهانی سمت چپ بدنم شروع به بی حس شدن میکنه. قسمت بالای قفسه سینه سمت چپ از داخل حالت گرفتگی داره و کمی تنگی نفس احساس میکنم. گاهی اوقات وقتی عصبی میشم یا استرس دارم این حالت تشدید میشه بطوریکه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم و بعد از معاینات و رفتن به بیمارستان تمام حالتهای فیزیکیم عادی تشخیص داده میشن. الان هم بدون اینکه استرس خاصی بهم وارد شده باشه سمت چپ بدنم حالت بی حسی داره و دست چپم سنگینه. بالای قفسه سینه م از داخل تا پشت کتفم گرفتگی عجیبی داره نمیتونم بگم درد هست یا سوزش. میترسم از اینکه نکنه علامتهای سکته قلبی باشه. لطفا راهمایی کنید واقعا از اینکه تو محل کارم این اتفاق می افته و همیشه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم خسته شدم. ماه گذشته خودم از محل کارم رفتم بیمارستان بهمن و نیمه راه به اندازه این سمت چپ بدنم بی حس شده بود که راننده مجبور شد از کادر بیمارستان درخواست برانکارد کنه چون نمیتونستم راه برم و حتی صحبت کنم. صورتم کاملا بی حس بود و نمیتونستم به خوبی جملات و بگم ولی میدونستم دور و برم چه خبره. لطفا راهنمایی کنید واقعا تجربه بدیه
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل قلب باز

سلام مادر بزرگ من تقریبا بیست روز هست عمل قلب باز داشته و بعد از عمل مشکلاتی مثل تنگی نفس داشته و تا بیست روز گذشته تا به امروز هم این مشکل رو داره ما به دکترش مراجعه کردیم و این مشکل رو گفتیم و دکتر یک سری پاف دهنی و کپسول استنشاقی تجویز کرده و مادر بزرگم به طور مرتب استفاده میکنه اما هنوز احساس نفس تنگی داره و خوابیدن براش سخت شده و حس میکنه بهتر نشده و در طول روز هم تنگی نفس داره مشکل از چیه و راه حل داره ؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
آئورت شکمی

سلام آقای دکتر.. پدر بزرگم با 90 سال سن دچار بیماری آئورت شکمی است. درد شکم و کمر و همچنین فشار خون بالا(بدون سابقه قبلی) امانش را بریده. آیا با توجه به سن و سال بالا جراحی امکان پذیر است مشاهده پاسخ دکتر