همه چیز درباره عمل بنتال قلب

عمل بنتال قلب ، عمل جراحی است که جهت کمک به تصحیح ناهنجاری های آئورت صورت می گیرد. نقش آئورت حمل خون غنی از اکسیژن از قلب به سایر قسمت های بدن است.

 آئورت بزرگترین شریان بدن بوده که طول و پهنای آن به ترتیب حدودا 30 و 2.5 سانتی متر می باشند.

چرا عمل بنتال قلب مورد نیاز است؟

در صورتی که فرد ناهنجاری هایی در ارتباط با آئورت خود داشته باشد، پزشک می تواند انجام عمل بنتال قلب را به او پیشنهاد دهد.

برخی از شایع ترین ناهنجاری هایی که می توانند اتفاق افتند، شامل موارد زیر می شوند:

# رگورژیتاسیون یا پس زنش آئورتی

 این مورد هنگامی رخ می دهد که دریچه آئورت به خوبی بسته نمی شود.

# سندرم مارفان

 یک بیماری مادرزادی است که ضخامت دیواره آئورت را کم می کند.

# آنوریسم آئورتی

 به گشاد شدن شریان آئورت گفته می شود.

# دیسکسیون آئورت

 به پاره شدن لایه داخلی آئورت گفته می شود.

خطرات عمل بنتال قلب چیست؟

همانند هر جراحی دیگری خطراتی در ارتباط با عمل بنتال قلب وجود دارد. خطرات شایع، خطراتی هستند که بیش از 5 درصد بیماران آنها را تجربه می کنند.

این خطرات می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • خونریزی
 • ضربان های غیرعادی قلب به نام آریتمی که اغلب موقتی اند.
 • مشکل در حافظه کوتاه مدت، تمرکز و تاری دید که اغلب موقتی هستند.

خطرات غیر شایع خطراتی هستند که کمتر از 5 درصد بیماران آنها را تجربه می کنند. این خطرات می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • عفونت
 • مشکلات ریوی و کلیوی
 • حمله قلبی و سکته مغزی
 • لخته خون در پا ها یا در ریه
 • مرگ

قبل از انجام عمل بنتال قلب ، پزشک تمامی این خطرات را با جزئیات برای بیمار توضیح خواهد داد. همچنین فرد تشویق می شود تا در صورتی که هرگونه نگرانی یا سوالی دارد آن را با تیم درمانی خود در میان بگذارد.

چگونه می توان جهت عمل بنتال قلب آماده شد؟

# دو هفته قبل از عمل بنتال قلب

حدودا دو هفته قبل از عمل بنتال قلب ،  فرد باید موارد زیر را انجام دهد:

 • داروهایی که بیمار مصرف می کند باید توسط پزشک بررسی شوند زیرا ممکن است نیاز باشد که مصرف برخی از آنها قبل از عمل متوقف شود.
 • خانه فرد باید جهت زمان بازگشت او به خانه آماده شود. فرد باید یک نفر را برای رساندن او از بیمارستان به خانه و کمک به او در خرید کردن، خوردن وعده های غذایی، نظافت و رانندگی پیدا کند.
 • فرد باید رسیدن خود از بیمارستان به خانه را برنامه ریزی کند: این وظیفه بیمار است که چگونگی رسیدن خود به خانه پس از عمل جراحی را هماهنگ کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر از جمله راهنما ها و نکات جهت رفتن به خانه پس از عمل قلب توسط ماشین یا هواپیما می توانید از صفحه سفر ما دیدن فرمایید.
 • فرد باید چند آزمایش مهم انجام دهد. این آزمایش ها شامل نوارقلب، یک عکس اشعه ایکس از قفسه سینه، آزمایشات خون، پاکسازی بینی و کشاله ران و آزمایش داپلر از عروق کاروتید (یک سونوگرافی از عروق خونی تغذیه کننده مغز) می شوند.
 • فرد باید با یک صابون ضد باکتری حمام کند: پزشک یکی از انواع این صابون ها را به او پیشنهاد خواهد کرد.

# در روز عمل بنتال قلب

در روز قبل از عمل بنتال قلب بیمار باید موارد زیر را انجام دهد:

 • فرد باید از کارکرد مناسب روده های خود اطمینان حاصل کند. در صورت نیاز می توان یک ملین درخواست کرد.
 • فرد باید یک بسته از موارد ضروری از جمله لوازم توالت و عینک تهیه کند. این بسته برای مراقبت پس از عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • فرد باید از نیمه شب قبل از عمل جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری کند.

در روز جراحی باید موارد زیر انجام شوند:

 • فرد باید به یاد داشته باشد که از خوردن و آشامیدن پرهیز کند.
 • یک نفر از کادر بیمارستان موهای نواحی سینه، بازوها، پاها، کشاله های ران او را خواهد تراشید تا خطر احتمالی عفونت کاهش یابد.
 • فرد باید با یک صابون ضد باکتری حمام کند. این مورد توسط بیمارستان انجام خواهد شد.
 • بیمار باید یک گان بیمارستانی پوشیده، هرگونه آرایش، لاک ناخن را پاک کرده و جواهرات را خارج کند. دندان های مصنوعی بیمار می توانند در دهان او باقی بمانند.

عمل قلب باز

در حین عمل بنتال قلب چه اتفاقی می افتد؟

عمل جراحی در اتاق عمل بیمارستان انجام خواهد شد. پزشک فرد را بر روی یک ترالی یا ویلچر به اتاق عمل برده و از فرد می خواهد تا بر روی یک تخت باریک دراز بکشد.

عمل بنتال تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد شد یعنی قبل از عمل به بیمار داروهایی جهت آرام سازی و به خواب رفتن داده می شود.

پس از بیهوش شدن بیمار، پزشک موارد زیر را انجام خواهد داد:

 • قسمت آسیب دیده آئورت و دریچه های آئورتی را بر می دارد.
 • به طور موقت شریان های کرونری را بر می دارد.
 • یک شریان آئورت مصنوعی به همراه دریچه های آن به فرد پیوند می زند.
 • دو سوراخ در آن آئورت پیوند زده ایجاد می کند و دوباره شریان های کرونری را وصل می کند.

کل عمل جراحی حدودا 5 ساعت به طول می انجامد.

پس از عمل بنتال قلب چه اتفاقی می افتد؟

پس از عمل بنتال قلب ، بیمار یک یا دو روز را در بخش مراقبت های ویژه یا ICU خواهد گذراند که در آن بخش دستگاه هایی جهت پایش قلب، فشار خون، دمای بدن و تنفس فرد به او وصل خواهد شد. زخم ناشی از عمل می تواند دردناک باشد که در آن صورت داروهایی جهت تسکین درد به بیمار داده می شود. همچنین لوله هایی به قفسه سینه بیمار وصل می شوند تا مایعات قفسه سینه را خارج کنند.

در روز اول پس از جراحی، فرد باید توانایی بیرون آمدن از تخت و نشستن بر روی یک صندلی را داشته و بتواند چندین قدم بردارد. البته فرد نباید در روند بهبود خود عجله کند. بیمار باید به حرکات معمولی و آسان خود بسنده کرده و زمانی را جهت بهبود مناسب سپری کند. هنگامی که فرد آماده ترک بخش ICU شد برای سپری کردن چند روز آینده به بخش قلب برده می شود. در طول مدت ماندن در بخش قلب او باید از موارد زیر آگاهی داشته باشد:

1) مراقبت از زخم

 پرستار در تمیز نگه داشتن و بهبود مناسب زخم به بیمار کمک خواهد کرد.

2) عملکرد روده ها

فرد پس از یک عمل جراحی بزرگ به آسانی می تواند دچار یبوست شود. این وضعیت می تواند ناشی از مصرف قرص ها و یا تحرک کمتر از حد معمول باشد. نوشیدن مایعات و خوردن مواد غذایی مانند میوه، سبزیجات و غلات می توانند مفید باشند. همچنین داروهایی برای رفع این وضعیت نیز وجود دارند. فرد می تواند این قبیل نگرانی های خود را با پرستار در میان گذارد.

3) بخیه ها و سیم ها

کادر پزشکی زمان برداشتن بخیه ها و سیم های متصل به بیمار را به فرد اطلاع خواهند داد. این کار قبل از ترک بیمارستان انجام خواهد گرفت.

4) ناراحتی

 بیمار ممکن است تنگی در قفسه سینه یا شانه های خود احساس کند. تغییر موقعیت و جابه جا شدن به صورت متداول جهت داشتن یک وضعیت قرارگیری مناسب می تواند مفید باشد. فرد می تواند از قرص های مسکن استفاده کند تا امکان تنفس عمیق و خواب آرام برای او فراهم شود. مصرف داروهای مسکن به طور منظم می تواند درد را تحت کنترل نگه دارد.

5) تعریق

 برخی افراد مخصوصا در شب های چند روز اول پس از عمل عرق می کنند. برخی دیگر نیز احساس سرما می کنند. این وضعیت زمانی بهبود می یابد که بدن پس از عمل به حالت عادی خود بازگردد. بیمار ممکن است در چند روز اول پس از عمل مقداری تب داشته باشد که کاملا عادی است. جهت کمک به بیمار در این وضعیت به او داروهایی داده می شود.

آنژین

6) تپش قلب

 فرد ممکن است پس از عمل جراحی دچار افزایش ضربان قلب شود. این وضعیت ناشی از حساس شدن قلب پس از عمل جراحی است و معمولا ظرف 4 هفته پس از عمل جراحی رفع می شود. در صورتی که فرد تپش قلب داشته باشد باید با پزشک خود تماس گیرد.

7) رویاهای شفاف و اختلالات خواب

 ممکن است چندین هفته طول بکشد تا فرد به الگوی عادی خواب خود بازگردد. در روزهای اول، ممکن است یک خواب مختصر در طول روز برای فرد مفید باشد. فرد می تواند از روال عادی خواب پیروی کرده و قبل از خوابیدن از مسکن استفاده کند. بیمار باید تا 6 هفته اول از خوابیدن بر روی شکم خود اجتناب کند.

8) تاری دید

برخی افراد ممکن است نقاط یا نورهایی سو سو زن را در جلوی خود مشاهده کنند. این حالت در اثر عمل جراحی بوده و با گذشت زمان بهبود می یابد. در صورتی که فرد به چشم پزشک مراجعه کرده یا قرار است آزمایش چشم بدهد باید داشتن عمل جراحی قلب را به پزشک گوش زد کند.

9) کم اشتهایی و تغییر در احساس مزه ها

 بیمار متوجه خواهد شد که اشتهایش کم شده و غذاها طعم خود را از دست داده اند. همچنین ممکن است احساس بویایی فرد تغییر کرده و مزه نا آشنای فلز را در دهان خود حس کند. این وضعیت می تواند در اثر عمل جراحی یا داروهایی که فرد به مدت سه ماه برای بهبودی مصرف می کند ایجاد شود. فرد باید سعی کند غذاهایی ساده، سرد و کم حجم مصرف کند. غذای او نباید تند و پر ادویه باشد.

کادر پزشکی در بهبود جسمانی به فرد کمک خواهند کرد. این کمک ها شامل موارد زیر می شوند:

10) فیزیوتراپی منظم

فرد می تواند از هنگامی که هنوز در بیمارستان به سر می برد بر روی بهبود میزان تحرک خود کار کند.

11) تحرک

 بهبود استخوان قفسه سینه 6 تا 8 هفته زمان می برد و پرستار ایمن ترین راه های حرکت بدن از جمله چرخش و نشستن در تخت را به بیمار آموزش خواهد داد. فرد می تواند به وسیله بروشور احتیاط های مرتبط با قفسه سینه جهت محافظت از استخوان قفسه سینه خود پس از جراحی آموزش بیند. همچنین فرد می تواند ویدئوهایی آموزنده در ارتباط با مراقبت های استخوان قفسه سینه پس از جراحی در این مرکز مشاهده کند.

12) تمرینات تنفسی

 تمرینات تنفسی و روش هایی جهت سرفه کردن به بیمار آموزش داده خواهد شد که به بهبود او آسیب نخواهند رساند.

تجربه کردن احساسات مختلف در طول این مدت کاملا طبیعی است. بیمار ممکن است روز هایی خوب یا بد، خواب هایی نامتعارف و تغییراتی در عادات خواب خود تجربه کند اما هیچ کدام از این موارد به معنای اختلال در بهبود بدن بیمار نیست. بسیار مهم است که فرد در ارتباط با احساسات خود با خانواده و دوستان گفتگو کند تا آنها نیز بتوانند او را در طول مدت بهبودی حمایت کنند. داشتن یک دفترچه خاطرات راهی خوب برای درک این طیف از احساسات می باشد.

مراقبت بعد از عمل قلب باز

هنگامی که زمان مرخص شدن از بیمارستان فرا می رسد، بیمار باید با یکی از اعضای خانواده یا یک دوست جهت رساندن او به خانه هماهنگی های لازم را انجام دهد. همچنین بیمار باید آن فرد را به پرستار بخش معرفی کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر از جمله راهنما ها و نکات جهت رفتن به خانه توسط ماشین یا هواپیما پس از عمل قلب می توانید از صفحه سفر ما دیدن فرمایید.

بیمار باید فردی را پیدا کند تا در چند هفته اول پس از مرخصی به او کمک کند. اگر بیمار در این موضوع نیاز به کمک داشته باشد باید کادر پزشکی خود را در جریان قرار دهد. همزمان با اینکه بیمار برای بازگشتن به زندگی عادی خود آماده می شود، دستورالعمل هایی همراه با جزئیات برای ورزش کردن، مصرف داروها، مراقبت از زخم و از سر گرفتن فعالیت های عادی خود به او می دهند. همچنین به این افراد توصیه می شود که در یک مرکز برای برنامه توانبخشی قلبی ثبت نام کنند. انجام این کار به بهبود فرد کمک کرده و سبب می شود که فرد یک زندگی سالم و کامل را داشته باشد. قبل از اینکه فرد بیمارستان را ترک کند، اطلاعات نزدیک ترین مرکز توانبخشی قلبی به او داده می شود. در این برنامه فرد در هر قدم از بهبود و التیام خود جهت بازگشت به زندگی روزمره و عادی خود حمایت می شود.

باید پیروی از توصیه های پزشک در ارتباط با داروها و تغییرات سبک زندگی پس از عمل جراحی را به یاد داشت. همچنین بیمار باید در ملاقات های معمول با پزشک خود شرکت کند. در صورتی که فرد احساس ناخوشایندی داشته و یا مایل به صحبت در ارتباط با روال مراقبت پس از عمل باشد، می تواند یک قرار ملاقات با پزشک خود تنظیم کند.

دکتر کامران حسین زاده جراح فوق تخصص قلب و عروق در تهران

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امجد یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم گشادی قلب و تعویض دریچه بنتال براش تجویز شده سنش هفتاد ساله میخواستم سئوال کنم میشه عملش نکنیم چون پرسیدم خطر مرگ داره اگه ممکنه راهنمایی بفرمائید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   اکو و انژیوی ایشان را ارسال نمایید
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مجدد اینجانب قربانی هستم فرزند بیمار جمیله مشهدی؛ خلاصه شرح حال پزشک معالج را برایتان ارسال میکنم. خواهشا سریعا ملاحظه فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   علت گرفتاری ایشان عدم توجه به مصرف صحیح وارفارین است
 • تصویر کاربر اکثیر جمعه ۲ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب
  مادر عزیزم ۵۶ ساله بود دوهفته پیش جراحی بنتال در بیمارستان چمران اصفهان داشت که پس از ۵ روز از جراحی دچار تنگی نفس شدید وتورم لبها شد ودرنهایت منجر به فوت مادر عزیزم شد میخوام بدونم آیا قصوری بوده که این اتفاق افتاد
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   و عرض تسلیت
   عمل بنتال همیشه مرگ ومیر بیش از سایر جراحی های معمول دارد
 • تصویر کاربر سحر یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر عمل قلب بسته هم انجام میدن ؟و کدوم بیمارستان ها هستند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۱۱ آذر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   اگر مقصود از
   عمل بسته قلب عمل بون استفاده از پمپ قلب ویا با برش کوچک از پهلو است بله
   بیمارستان تریتا- بیمارستان محب مهر - بیمارستان جماران-بیمارستان بقیه الله
 • تصویر کاربر ناصر دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام:
  الان هیچ گونه علامتی "درد قفسه سینه،تنگی نفس ،و..ندارم"
  فشارم بالا بود به دکتر داخلی مراجعه کردم اکو برام نوشتن ، اکو رو دادم ، نتیجه شو براتون فرستادم ، با توجه به این تفاسیر بهترین راه به نظر شما چیه؟
  ممکنه نظرتون رو عمل جراحی باشه !...در این صورت میتونم عمل رو به تاخیر بندازم؟ مثلا 5 سال دیگه ؟توی این 5سال هر شیش ماه اکو بدم هر وقت بدتر شدم عمل کنم؟
  به نظرتون میشه؟چون واقعا هیچ خللی توی زندگی وکاریم ایجاد نشده..
  پیشاپیش از لطفتون ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام
   چنانچه در دریچه دو لتی اورت گشادی بدنه اورت صعودی به بیش از ۴/۵ سانتی متر برسد خطر پارگی زیاد می‌شود و بهتر است جراحی شود

 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر پدر من ۴۷ سالشونه دو روز پیش عمل بنتال انجام دادند و همچنان در icuبستری هستند ضربان قلبشون چون کند هست پیس موقت گذاشتن میخاستم بپرسم امکانش هس با پیس موقت ضربان قلب نرمال بشه یا حتما به دائم نیازه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۷ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام
   با صلاحدید همکاران مدتی تامل لازم است چنانچه باز نگردد باید پییس شود

 • تصویر کاربر کم شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلامِ. بعداز عمل سرفه گرفتم و خلط دارم.چیکارکنم
  باتشکرر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   مشکلات ریوی بعد از جراحی قلب با دستگاه قلب مصنوعی دیده می‌شود
   به متخصص ریه مراجعه فرمایید
درحال دریافت اطلاعات