8 جراحی قلب متداول (از کم تهاجم ترین تا پیوند قلب)

بیماری های قلبی یکی از علت های مرگ و میر در مردان و زنان است، که برخی از این بیماری ها به انواع جراحی قلب برای درمان نیاز دارند که می تواند روش های کم تهاجمی مانند آنژیوپلاستی یا روش هایی با تهاجم بیشتر مانند عمل قلب باز باشد.

جراحی قلب باز چیزی است که در آن باید قفسه ی سینه باز شود و مشکل قلبی برطرف شود. براساس نوع جراحی قلب، همچنین ممکن است جراح، قلب را نیز باز کند.

بر اساس آمار، متداول ترین جراحی قلب، جراحی پیوند بای پس کروناری برای درمان بیماری های شدید کروناری قلب می باشد، این جراحی زمانی استفاده میشود که درون شریان، پلاکی ساخته شده باشد.

در این جراحی، یک شریان یا ورید سالم به شریان کروناری که مسدود شده است  متصل شده یا پیوند زده میشود. این ورید از پای بیمار برداشته خواهد شد و بعد از آن به آئورت و شریان کروناری او چسبانده میشود.

روش دیگر آن است که از شریان پستانی داخلی استفاده میکنند و مکان آن را در دیواره قفسه ی سینه به سمت شریان کروناری تغییر می دهند.

شریان یا ورید پیوند شده به اطراف قسمت مسدود شده ی شریان کروناری رفته و یک راه جدید (بای پس) می سازد. جراح در طی یک جراحی قلب، میتواند بیش از یک شریان مسدود شده را بای پس بزند.

درحالی که این گزینه متداول ترین راه درمان بیماری های شریان کروناری میباشد، جراحی های دیگر زیادی وجود دارند که برای درمان این بیماری و دیگر بیماری های قلبی انجام میشوند.

رایج ترین جراحی های قلب

قابل توجه ترین آن ها شامل موارد زیر هستند:

1. Transmyocardial Laser Revascularization

این فرآیند معمولا زمانی برای درمان آنژین استفاده میشود که درمان های دیگر بدون اثر باشند. یک برش کوچک روی قفسه ی سینه شما برای دستیابی به عضله ی قلبی ایجاد میشود، و یک لیزر با انرژی زیاد برای ایجاد یک کانال با پهنای یک میلیمتر درون قلب استفاده میشود.

نواحی بیرونی سوراخ بسته خواهند شد اما ناحیه ی درونی آن برای بهبود جریان خون باز می ماند. به خوبی نمی دانند که این روش چگونه کار میکند، اما شواهدی وجود دارد که این جراحی به رشد عروق خونی جدید کوچک کمک میکند، چیزی که آنژین را بهبود می دهد.

تعویض دریچه قلب

2. ترمیم یا تعویض دریچه ی قلبی

در بیشتر موارد، این یک عمل قلب باز است. جراح قفسه ی سینه و قلب را باز میکند تا دریچه ی آسیب دیده را خارج کند و آن را با یک دریچه ی مصنوعی جایگزین کند.

در بعضی موارد دریچه ی قلبی میتواند از طریق یک برش کوچک در کنار استخوان جناق جایگزین شود، و جراحی با کم ترین تهاجم انجام میشود.

3. پیوند قلب

 در این نوع جراحی قلب ، بیمار فرد خارج شده و با یک قلب سالم که از دهنده ی مرگ مغزی گرفته میشود جایگزین خواهد شد. این عمل برای افرادی که در مرحله ی انتهایی نارسایی قلبی هستند یا کسانی که قلبشان آسیب بسیاری دیده و ضعیف است استفاده میشود.

آریتمی قلبی پی وی سی

4. درمان آریتمی

 گرچه بسیاری از آریتمی ها بدون خطر هستند، اما بعضی از آن ها میتوانند خطرناک بوده و تهدید کننده ی حیات باشند. ریتم غیرطبیعی قلب ممکن است باعث شود خون کافی به بدن پمپ نشود، و ممکن است به مغز و دیگر اندام های بدن آسیب برساند.

بعضی از آریتمی ها با استفاده از ضربان ساز (pacemaker) –دستگاه کوچکی که زیر پوست قفسه ی سینه شما قرار داده میشود- درمان میشوند. این دستگاه برای کمک به ریتم طبیعی قلب، پالس های الکتریکی به قلب می فرستد.

راه دیگر درمان آریتمی ها استفاده از implantable cardioverter defibrillator یا ICD است. این دستگاه نیز زیر پوست قفسه ی سینه قرار داده میشود و با پالس های الکتریکی آریتمی را کنترل میکند. ICD قلب را پیوسته پایش میکند، و اگر یک آریتمی خطرناک احساس کند، برای بازگرداندن عملکرد قلب به آن شوک می دهد.

5. ترمیم آنوریسم

 آنوریسم برجسته شدن یا متورم شدن قسمتی از عروق خونی است. این مشکل میتواند در هر قسمتی از بدن ایجاد شود، اما اگر در آئورت ایجاد شود کاملا خطرناک است.

این مشکل ممکن است هنگامی که دیواره ی شریان ضعیف شده است و خون در آن حرکت میکند در قسمت تضعیف شده ایجاد شود، آنوریسم میتواند پاره شود و باعث خون ریزی کشنده در داخل بدن شود، از این رو برای پشگیری از این اتفاق جراحی انجام میشود. قسمت گشاد شده ی عروق خارش شده و با پیوند یا ماده ی مصنوعی که شکسته نمی شود، جایگزین میشوند.

آنژیو

6. آنژیوپلاستی

 این کم تهاجم ترین فرآیندی است که برای باز کردن شریان یا ورید تنگ شده یا مسدود شده استفاده میشود. یک بالن خالی شده به یک کاتتر متصل میشود، از طریق سیم راهنما به عروق تنگ شده می رسد، و بعد از آن باد شده و به اندازه ی ثابتی می رسد.

بعضی اوقات، یک استنت وارد میشود تا مطمئن شوند رگ خونی باز می ماند، بعد از آن بالن خالی شده و برداشته میشود.

7. کاردیومیوپلاستی

 در این فرآنید جراحی، عضلات سالم از دیگر اندام های بدن گرفته میشود، معمولا از عضله ی لاتیسموس دورسی از کمر بیمار، و بعد از آن در اطراف قلب پیچیده میشود تا از آن پشتیبانی کند. همچنین یک ضربان ساز ویژه روی عضله ی اسکتی قرار داده میشود تا آن را منقبض کند.

8. کم تهاجم ترین جراحی قلب

شامل انجام برخی بای پس ها، تعویض دریچه های قلبی، قرار دادن ضربان ساز، یا استفاده از ورید یا شریان از دیگر اندام های بدن برای پیوند میشود.

همان طور که از نام آن مشخص است، قفسه ی سینه باز نمی شود، اما به جای آن یک برش کوچک در سمت راست قفسه ی سینه ایجاد میشود، و جراح عمل را از بین دنده ها انجام می دهد. بیمار کمترین درد را تجربه میکند و بهبودی سریعی دارد، همچنین با این حال به جراح نمای بهتری از بعضی قسمت های قلب در مقایسه با جراحی قلب باز می دهد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی قلب باز

سلام پرو من دیشب ساعت ۷۰۳۰ از اتاق عمل بیرون امدن اما تا الان که ساعت حدود ۷.۳۰ صبح است به هوش نیامدن ایا طبیعی است؟ ممنون مشاهده پاسخ دکتر
2
مکث یه لحظه قلب

باسلام و خسته نباشید..من از سال 86 از بیماری اضطراب رنج میبردم و تا 3 سال پیش سیتالوپرام و یا سرترالین میخوردم..6 سال پیش بود که متوجه یه مکث قلب و بعد یه ضربه در قلبم شدم که پیش دکتر رفتم و دستگاهی 24 ساعت بمن وصل شد و بعد از مراجعه بمن قرص متورال دادن و مدتی خوردم و دیگه مراجعه نکردم..در طی این سالها هر از چندگاهی بیشتر در مواقع استرس و اضطراب باز دچار این مکث میشوم..طی این دوسه روز خیلی بیشتر شده چون دچار یه استرس و ترس هستم از دیدن یه فوت شخصی بدلیل ایست قلبی..مدام نبض خودمو میگیرم و این مکث قلب و یه ضربه محکم رو رصد میکنم..این مکث رو بدون گرفتن نبض هم احساس میکنم..ولی در مواقع استرس بیشتر میشه ولی در هنگام ورزش و فعالیت. تنگی نفس و درد و یا این مکث ندارم و بیشتر در حالت استرس و عدم فعالیت هست این مکث....مشکل ترش کردن معده هم دارم..ضربان قلبم در حالت نشسته 83 تا است..یه عکس کوجک از اون دستگاهی که 24 ساعت بهم وصل بود گذاشتم .امیدوارم بدرد بخوره ..سیگار هم میکشم .لطف کنید بفرمایید این آریتمیه؟ و خطرناکه..با سپاس از لطفتون مشاهده پاسخ دکتر
3
عمل قلب

سلام خسته نباشید .دایی من ب علت مصرف بالای دخانیات دچار عفونت ریه شد و بعد قلب بزرگ شد و دریچه قلب رو عمل کردند و سه رگ قلبشون بسته شده بود ک جراحی کردند.بعد از سه روز ک بیهوش بودن قلب خونریزی میکنه و ضریب هوشی ۳میشه .خونریزی رو با ساکشن بهبود میدن ولی ضریب هوشی تغییری نمی کنه .آقای دکتر آیا امیدی هست؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
درد سینه راست

سلام اقای دکتر خسته نباشی
من به مدت ۵ماه هست که به صورت لحظه ای سینه راستم میگره مثل تیر کشیدن انگار رگ هاش میگیره هرچی متخصص داخلی رفتم فایده نداشت نه ضربه خوردم ن سابقه داشتم چکاپ دادم کبد معده و ریع هم سالمه جوری که اونا گفتن بیشتر مواقع وقتی کمی به سمت پایین کج میشم میگره حدود ۵ثانیه تا صاف نشم ول نمیکنه البته لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
5
اریتمی قلبی

با سلام
اقای دکتر در مورد ارتباط بین اریتمی قلبی و عمل قلب باز میخواستم اطلاعات بگیرم
آیا کسی که عمل قلب باز داشته می تواند از پیس میکر استفاده کند؟ و همینطور کسی که بالون زده باشه؟ ارتباط بین بالون زدن و پیس میکر چی هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
جراحی قلب باز بیماران زیوی

سلام آقای دکتر
با تشکر زیاد از سیستم مشاوره شما بنده برای اولین بار این سیستم را مشاهده کردم خدا قوت و پاینده باشید.
جناب دکتر پدر من ٧٣ ساله هست و سه سال پیش سکته مغزی داشته و بعد از آن دچار مشکل ریوی شده بطوریکه اکسیژن خون زیر ٩٠ هست بطوریکه اکسیمتر انگشتی همیشه همراه دارد پدرم تازگی پدرم آنژیوگرافی شده و پزشک تشخیص عمل قلب داده پدرم مدت چهل و پنج سال سیگار میکشیده و الان دیگه نمیکشه از زمانی که سکته مغزی کرده به مدت سه سال دیگه سیگار نکشیده و شبها هم با دستگاه اکسیژن میخوابه حال با این تفاسیر عمل قلب چگونه میتواند باشد ریسکش چقدر است مدارکش هم موجوده بخواهید میتوان اسکن کنم و بفرستم
مشاهده پاسخ دکتر
7
افت فشار برون ده قلب بعد از تعویض دریچه

باسلام جناب اقای دکتر حسین زاده
مادرم چند روز پیش بدلیل تنگی نفس و ادم ریوی بستری و بعد از آنژیوگرافی و اکو .. مشخص شد دریچه میترال ایشون تنگ بوده و باید تعویض بشه. بعد از انجام عمل موفق تعویض دریچه الان یک هفته در icu هستن. علت بستری طولانی مدت این هست که تا دستگاه پمپ از ایشون قطع میکنن فشارشون میوفته و فعلا با دستگاه فشارشون تحت کنترل هستش. سوالم این هستش که برای این مورد چه تدبیر و راه حلی وجود دارد.
قبلا از حسن توجهتون تشکر میکنم.
مشاهده پاسخ دکتر
8
بی حس شدن سمت چپ بدن و احساس درد در قسمت بالای سمت چپ سینه

وقت بخیر دکتر عزیز
40 سال سن دارم و متاهل، یک دختر دو سال و ده ماهه دارم و شاغل هستم.
هیچگونه مشکل قلبی ندارم ولی مدتیه بطور ناگهانی سمت چپ بدنم شروع به بی حس شدن میکنه. قسمت بالای قفسه سینه سمت چپ از داخل حالت گرفتگی داره و کمی تنگی نفس احساس میکنم. گاهی اوقات وقتی عصبی میشم یا استرس دارم این حالت تشدید میشه بطوریکه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم و بعد از معاینات و رفتن به بیمارستان تمام حالتهای فیزیکیم عادی تشخیص داده میشن. الان هم بدون اینکه استرس خاصی بهم وارد شده باشه سمت چپ بدنم حالت بی حسی داره و دست چپم سنگینه. بالای قفسه سینه م از داخل تا پشت کتفم گرفتگی عجیبی داره نمیتونم بگم درد هست یا سوزش. میترسم از اینکه نکنه علامتهای سکته قلبی باشه. لطفا راهمایی کنید واقعا از اینکه تو محل کارم این اتفاق می افته و همیشه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم خسته شدم. ماه گذشته خودم از محل کارم رفتم بیمارستان بهمن و نیمه راه به اندازه این سمت چپ بدنم بی حس شده بود که راننده مجبور شد از کادر بیمارستان درخواست برانکارد کنه چون نمیتونستم راه برم و حتی صحبت کنم. صورتم کاملا بی حس بود و نمیتونستم به خوبی جملات و بگم ولی میدونستم دور و برم چه خبره. لطفا راهنمایی کنید واقعا تجربه بدیه
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل قلب باز

سلام مادر بزرگ من تقریبا بیست روز هست عمل قلب باز داشته و بعد از عمل مشکلاتی مثل تنگی نفس داشته و تا بیست روز گذشته تا به امروز هم این مشکل رو داره ما به دکترش مراجعه کردیم و این مشکل رو گفتیم و دکتر یک سری پاف دهنی و کپسول استنشاقی تجویز کرده و مادر بزرگم به طور مرتب استفاده میکنه اما هنوز احساس نفس تنگی داره و خوابیدن براش سخت شده و حس میکنه بهتر نشده و در طول روز هم تنگی نفس داره مشکل از چیه و راه حل داره ؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
آئورت شکمی

سلام آقای دکتر.. پدر بزرگم با 90 سال سن دچار بیماری آئورت شکمی است. درد شکم و کمر و همچنین فشار خون بالا(بدون سابقه قبلی) امانش را بریده. آیا با توجه به سن و سال بالا جراحی امکان پذیر است مشاهده پاسخ دکتر