8 جراحی قلب متداول (از کم تهاجم ترین تا پیوند قلب)

بیماری های قلبی یکی از علت های مرگ و میر در مردان و زنان است، که برخی از این بیماری ها به انواع جراحی قلب برای درمان نیاز دارند که می تواند روش های کم تهاجمی مانند آنژیوپلاستی یا روش هایی با تهاجم بیشتر مانند عمل قلب باز باشد.

جراحی قلب باز چیزی است که در آن باید قفسه ی سینه باز شود و مشکل قلبی برطرف شود. براساس نوع جراحی قلب، همچنین ممکن است جراح، قلب را نیز باز کند.

بر اساس آمار، متداول ترین جراحی قلب، جراحی پیوند بای پس کروناری برای درمان بیماری های شدید کروناری قلب می باشد، این جراحی زمانی استفاده میشود که درون شریان، پلاکی ساخته شده باشد.

در این جراحی، یک شریان یا ورید سالم به شریان کروناری که مسدود شده است  متصل شده یا پیوند زده میشود. این ورید از پای بیمار برداشته خواهد شد و بعد از آن به آئورت و شریان کروناری او چسبانده میشود.

روش دیگر آن است که از شریان پستانی داخلی استفاده میکنند و مکان آن را در دیواره قفسه ی سینه به سمت شریان کروناری تغییر می دهند.

شریان یا ورید پیوند شده به اطراف قسمت مسدود شده ی شریان کروناری رفته و یک راه جدید (بای پس) می سازد. جراح در طی یک جراحی قلب، میتواند بیش از یک شریان مسدود شده را بای پس بزند.

درحالی که این گزینه متداول ترین راه درمان بیماری های شریان کروناری میباشد، جراحی های دیگر زیادی وجود دارند که برای درمان این بیماری و دیگر بیماری های قلبی انجام میشوند.

رایج ترین جراحی های قلب

قابل توجه ترین آن ها شامل موارد زیر هستند:

1. Transmyocardial Laser Revascularization

این فرآیند معمولا زمانی برای درمان آنژین استفاده میشود که درمان های دیگر بدون اثر باشند. یک برش کوچک روی قفسه ی سینه شما برای دستیابی به عضله ی قلبی ایجاد میشود، و یک لیزر با انرژی زیاد برای ایجاد یک کانال با پهنای یک میلیمتر درون قلب استفاده میشود.

نواحی بیرونی سوراخ بسته خواهند شد اما ناحیه ی درونی آن برای بهبود جریان خون باز می ماند. به خوبی نمی دانند که این روش چگونه کار میکند، اما شواهدی وجود دارد که این جراحی به رشد عروق خونی جدید کوچک کمک میکند، چیزی که آنژین را بهبود می دهد.

تعویض دریچه قلب

2. ترمیم یا تعویض دریچه ی قلبی

در بیشتر موارد، این یک عمل قلب باز است. جراح قفسه ی سینه و قلب را باز میکند تا دریچه ی آسیب دیده را خارج کند و آن را با یک دریچه ی مصنوعی جایگزین کند.

در بعضی موارد دریچه ی قلبی میتواند از طریق یک برش کوچک در کنار استخوان جناق جایگزین شود، و جراحی با کم ترین تهاجم انجام میشود.

3. پیوند قلب

 در این نوع جراحی قلب ، بیمار فرد خارج شده و با یک قلب سالم که از دهنده ی مرگ مغزی گرفته میشود جایگزین خواهد شد. این عمل برای افرادی که در مرحله ی انتهایی نارسایی قلبی هستند یا کسانی که قلبشان آسیب بسیاری دیده و ضعیف است استفاده میشود.

آریتمی قلبی پی وی سی

4. درمان آریتمی

 گرچه بسیاری از آریتمی ها بدون خطر هستند، اما بعضی از آن ها میتوانند خطرناک بوده و تهدید کننده ی حیات باشند. ریتم غیرطبیعی قلب ممکن است باعث شود خون کافی به بدن پمپ نشود، و ممکن است به مغز و دیگر اندام های بدن آسیب برساند.

بعضی از آریتمی ها با استفاده از ضربان ساز (pacemaker) –دستگاه کوچکی که زیر پوست قفسه ی سینه شما قرار داده میشود- درمان میشوند. این دستگاه برای کمک به ریتم طبیعی قلب، پالس های الکتریکی به قلب می فرستد.

راه دیگر درمان آریتمی ها استفاده از implantable cardioverter defibrillator یا ICD است. این دستگاه نیز زیر پوست قفسه ی سینه قرار داده میشود و با پالس های الکتریکی آریتمی را کنترل میکند. ICD قلب را پیوسته پایش میکند، و اگر یک آریتمی خطرناک احساس کند، برای بازگرداندن عملکرد قلب به آن شوک می دهد.

5. ترمیم آنوریسم

 آنوریسم برجسته شدن یا متورم شدن قسمتی از عروق خونی است. این مشکل میتواند در هر قسمتی از بدن ایجاد شود، اما اگر در آئورت ایجاد شود کاملا خطرناک است.

این مشکل ممکن است هنگامی که دیواره ی شریان ضعیف شده است و خون در آن حرکت میکند در قسمت تضعیف شده ایجاد شود، آنوریسم میتواند پاره شود و باعث خون ریزی کشنده در داخل بدن شود، از این رو برای پشگیری از این اتفاق جراحی انجام میشود. قسمت گشاد شده ی عروق خارش شده و با پیوند یا ماده ی مصنوعی که شکسته نمی شود، جایگزین میشوند.

آنژیو

6. آنژیوپلاستی

 این کم تهاجم ترین فرآیندی است که برای باز کردن شریان یا ورید تنگ شده یا مسدود شده استفاده میشود. یک بالن خالی شده به یک کاتتر متصل میشود، از طریق سیم راهنما به عروق تنگ شده می رسد، و بعد از آن باد شده و به اندازه ی ثابتی می رسد.

بعضی اوقات، یک استنت وارد میشود تا مطمئن شوند رگ خونی باز می ماند، بعد از آن بالن خالی شده و برداشته میشود.

7. کاردیومیوپلاستی

 در این فرآنید جراحی، عضلات سالم از دیگر اندام های بدن گرفته میشود، معمولا از عضله ی لاتیسموس دورسی از کمر بیمار، و بعد از آن در اطراف قلب پیچیده میشود تا از آن پشتیبانی کند. همچنین یک ضربان ساز ویژه روی عضله ی اسکتی قرار داده میشود تا آن را منقبض کند.

8. کم تهاجم ترین جراحی قلب

شامل انجام برخی بای پس ها، تعویض دریچه های قلبی، قرار دادن ضربان ساز، یا استفاده از ورید یا شریان از دیگر اندام های بدن برای پیوند میشود.

همان طور که از نام آن مشخص است، قفسه ی سینه باز نمی شود، اما به جای آن یک برش کوچک در سمت راست قفسه ی سینه ایجاد میشود، و جراح عمل را از بین دنده ها انجام می دهد. بیمار کمترین درد را تجربه میکند و بهبودی سریعی دارد، همچنین با این حال به جراح نمای بهتری از بعضی قسمت های قلب در مقایسه با جراحی قلب باز می دهد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
وجود حفره در قلب نوزاد (ASD)

با سلام و احترام
پزشک متخصص نوزادان در مراجعه خواهر زاده ام (نوزاد 40 روزه) تشخیص صدار اضافه در قلب را می دهد و پس از انجام اکو،نتیجه آن تشخیص وجود سوراخ به اندازه هفت میلیمتر
( ,Med Size ASD = 7mm ,mild RAE ) در قلب که به شرح عکس های پیوست می باشد.
پزشک قرص فروزماید تجویز نموده و همچنین گفته اگر بچه تغذیه خوبی داشته باشد امکان دارد تا سوراخ بسته شود.الان وزن بچه 5.200 کیلوگرم است.و گفته 4 ماه دیگر برای اکو مراجعه شود.
بسیار ممنون میشوم نظرتان را در این خصوص بیان کنید.
با سپاس فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
سن 74 برای جراحی

سلام.
پدر من 74 ساله هستن. شهرستان 2 دکتر گفتن عضله قلبشئن قوس هست و جراحی میشه ولی یه دکتر گفتن به دلیل سن بالا و نوع گرفتگی عروق (ظاهرا به دلیل گرفتگی چند نقطه در یک رگ) ریسک عملشون خیلی بالاست و بهتره با قرص زندگی رو ادامه بدن.ایشون قند تحت کنترل با متفورمین دارن که حدود 118 هست. و قوای جسمانی خوبی دارن. منتها رگها تقریبا 100 گرفتگی دارن. نظر شما چیه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
درد قفسه سینه

با سلام خانواده من از طرف مادر ناراحتی قلبی دارند سابقه آنژیوگرافی و عمل قلب باز دارند مدتی تپش قلب مداوم دارم و درد در قفسه سینه سمت چپ که به گردن و دست چپم هم میزنه و تنفس عمیق دردم در قفسه سینه بیشتر میشه دکتر رفتم دوتا قرص پروپرانولول10وکاردیازپوکساید داده دستم رو حرکت میدم درد قفسه سینه خیلی زیاد میشه آیا دارو هام خوبه پیگیر نشم یا نه باید دکتر دیگه ای بروم مشاهده پاسخ دکتر
4
علائم گرفتگی عروق

سلام،من 31 سالمه،نميدونم دچار گرفتگی عروق هستم یا نه،ولی خیلی نگرانم،کلسترول خونم بالاست.تعرق زیاد دارم،ولی بقیه علائم رو تقریباً ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بسته ترمیم دریچه میترال

سلام ایا عمل فوق پیشرفته بسته ترمیم دریچه میترال قلب را جنابعالی در کدام بیمارستان انجام میدهید و ....... مشاهده پاسخ دکتر
6
اریتمی و پی وی سی

سلام خسته نباشید.
آقای دکتر من سال 93 به خاطر تپش قلب های زیادی که داشتم و هر بار باعث بی هوشی ام میشد دکتر برام ابلیشن انجام داد و گفتند که آریتمی داری و رگ هاتو سوزاندیم.
اما حالا تپش قلب میگیرم باز و دست چپم کلا بی حس پیشه. که هولتر 48 ساعت برام وصل کردن که حالا با نتیجه هولتر گفتن که پی وی سی دارم.
من از بعد از ابلیشن تا حالا قرص ایندرال ۱۰ میخورم روزی یکی. آقای دکتر من پرولاپس میترال هم دارم.
آقای دکتر حالا باید چیکار کنم ؟ باز هم باید عمل شم؟ من شهرستانم و دکتری که برام ابلیشن انجام دادن تهران هستن خیلی نگرانم باید چیکار کنم چون گفتن برو تهران
مشاهده پاسخ دکتر
7
عمل قلب باز

سلام آقای دکتر حدود 5 ماه است عمل قلب باز گرفتگی عروق کرونری انجام داده ام حالت کرختی ودرد قفسه سینه و سنگینی سمت چپ ام مدام کم و زیاد است ولی جدیدا محل شکاف قفسه سینه ام قزمز شده و سوزش شدیدی دارد علت راجویا هستم پیاده روی و دوچرخه سواری میکنم سن 56 سال مرد - متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
8
تنگی نفس بعد از عمل

سلام دکتر پدر من دو هفته پیش عمل جراحی باز برای تعویض دریچه و پیوند رگ انجام دادن یک هفته ای است که اول دچار تک سرفه های مکرر میشدند در زمان کوتاه و الان مشکل تنگی نفس دارن عکس از ریه ها گرفته شد ولی آب جمع نشده بود مشکل میتونه از چی باشه
با تشکر از راهنمایی شما
مشاهده پاسخ دکتر
9
بیهوشی بد عمل

سلام اقای دکتر پدر من رو روز یکشنبه عمل قلب باز انجام دادید ولی از ساعت 7ک30 دقیقه شب تا بحال هنوز بهوش نیومدن طبیعی میباشد یا مورد خاصی متاسفانه دسترسی ندارم به شما-بیمارستان تریتا
ممنون میشم راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
10
سوارخ قلبی

سلام خسته نباشیدآقادکتر،من دختری۲۷ساله هستم گاهی اوقات خیلی تپش دارم جوری که تونفس کشیدن دچارمشکل میشم ومجبورمیشم نفسای عمیق بکشم رفتم دکترنوارقلب انجام دادم گفتن تپش نامنظم داری وبرام قرص متورال نوشتن خواستم برام اکوانجام بدن اماگفتن لازم نیست به نظرتون مشکل جدی نیست؟امکانش هست قلبم سوراخ باشه باتوجه به اینکه پدرم قلبش سوراخ هست مشاهده پاسخ دکتر