8 جراحی قلب متداول (از کم تهاجم ترین تا پیوند قلب)

بیماری های قلبی یکی از علت های مرگ و میر در مردان و زنان است، که برخی از این بیماری ها به انواع جراحی قلب برای درمان نیاز دارند که می تواند روش های کم تهاجمی مانند آنژیوپلاستی یا روش هایی با تهاجم بیشتر مانند عمل قلب باز باشد.

جراحی قلب باز چیزی است که در آن باید قفسه ی سینه باز شود و مشکل قلبی برطرف شود. براساس نوع جراحی قلب، همچنین ممکن است جراح، قلب را نیز باز کند.

بر اساس آمار، متداول ترین جراحی قلب، جراحی پیوند بای پس کروناری برای درمان بیماری های شدید کروناری قلب می باشد، این جراحی زمانی استفاده میشود که درون شریان، پلاکی ساخته شده باشد.

در این جراحی، یک شریان یا ورید سالم به شریان کروناری که مسدود شده است  متصل شده یا پیوند زده میشود. این ورید از پای بیمار برداشته خواهد شد و بعد از آن به آئورت و شریان کروناری او چسبانده میشود.

روش دیگر آن است که از شریان پستانی داخلی استفاده میکنند و مکان آن را در دیواره قفسه ی سینه به سمت شریان کروناری تغییر می دهند.

شریان یا ورید پیوند شده به اطراف قسمت مسدود شده ی شریان کروناری رفته و یک راه جدید (بای پس) می سازد. جراح در طی یک جراحی قلب، میتواند بیش از یک شریان مسدود شده را بای پس بزند.

درحالی که این گزینه متداول ترین راه درمان بیماری های شریان کروناری میباشد، جراحی های دیگر زیادی وجود دارند که برای درمان این بیماری و دیگر بیماری های قلبی انجام میشوند.

رایج ترین جراحی های قلب

قابل توجه ترین آن ها شامل موارد زیر هستند:

1. Transmyocardial Laser Revascularization

این فرآیند معمولا زمانی برای درمان آنژین استفاده میشود که درمان های دیگر بدون اثر باشند. یک برش کوچک روی قفسه ی سینه شما برای دستیابی به عضله ی قلبی ایجاد میشود، و یک لیزر با انرژی زیاد برای ایجاد یک کانال با پهنای یک میلیمتر درون قلب استفاده میشود.

نواحی بیرونی سوراخ بسته خواهند شد اما ناحیه ی درونی آن برای بهبود جریان خون باز می ماند. به خوبی نمی دانند که این روش چگونه کار میکند، اما شواهدی وجود دارد که این جراحی به رشد عروق خونی جدید کوچک کمک میکند، چیزی که آنژین را بهبود می دهد.

تعویض دریچه قلب

2. ترمیم یا تعویض دریچه ی قلبی

در بیشتر موارد، این یک عمل قلب باز است. جراح قفسه ی سینه و قلب را باز میکند تا دریچه ی آسیب دیده را خارج کند و آن را با یک دریچه ی مصنوعی جایگزین کند.

در بعضی موارد دریچه ی قلبی میتواند از طریق یک برش کوچک در کنار استخوان جناق جایگزین شود، و جراحی با کم ترین تهاجم انجام میشود.

3. پیوند قلب

 در این نوع جراحی قلب ، بیمار فرد خارج شده و با یک قلب سالم که از دهنده ی مرگ مغزی گرفته میشود جایگزین خواهد شد. این عمل برای افرادی که در مرحله ی انتهایی نارسایی قلبی هستند یا کسانی که قلبشان آسیب بسیاری دیده و ضعیف است استفاده میشود.

آریتمی قلبی پی وی سی

4. درمان آریتمی

 گرچه بسیاری از آریتمی ها بدون خطر هستند، اما بعضی از آن ها میتوانند خطرناک بوده و تهدید کننده ی حیات باشند. ریتم غیرطبیعی قلب ممکن است باعث شود خون کافی به بدن پمپ نشود، و ممکن است به مغز و دیگر اندام های بدن آسیب برساند.

بعضی از آریتمی ها با استفاده از ضربان ساز (pacemaker) –دستگاه کوچکی که زیر پوست قفسه ی سینه شما قرار داده میشود- درمان میشوند. این دستگاه برای کمک به ریتم طبیعی قلب، پالس های الکتریکی به قلب می فرستد.

راه دیگر درمان آریتمی ها استفاده از implantable cardioverter defibrillator یا ICD است. این دستگاه نیز زیر پوست قفسه ی سینه قرار داده میشود و با پالس های الکتریکی آریتمی را کنترل میکند. ICD قلب را پیوسته پایش میکند، و اگر یک آریتمی خطرناک احساس کند، برای بازگرداندن عملکرد قلب به آن شوک می دهد.

5. ترمیم آنوریسم

 آنوریسم برجسته شدن یا متورم شدن قسمتی از عروق خونی است. این مشکل میتواند در هر قسمتی از بدن ایجاد شود، اما اگر در آئورت ایجاد شود کاملا خطرناک است.

این مشکل ممکن است هنگامی که دیواره ی شریان ضعیف شده است و خون در آن حرکت میکند در قسمت تضعیف شده ایجاد شود، آنوریسم میتواند پاره شود و باعث خون ریزی کشنده در داخل بدن شود، از این رو برای پشگیری از این اتفاق جراحی انجام میشود. قسمت گشاد شده ی عروق خارش شده و با پیوند یا ماده ی مصنوعی که شکسته نمی شود، جایگزین میشوند.

آنژیو

6. آنژیوپلاستی

 این کم تهاجم ترین فرآیندی است که برای باز کردن شریان یا ورید تنگ شده یا مسدود شده استفاده میشود. یک بالن خالی شده به یک کاتتر متصل میشود، از طریق سیم راهنما به عروق تنگ شده می رسد، و بعد از آن باد شده و به اندازه ی ثابتی می رسد.

بعضی اوقات، یک استنت وارد میشود تا مطمئن شوند رگ خونی باز می ماند، بعد از آن بالن خالی شده و برداشته میشود.

7. کاردیومیوپلاستی

 در این فرآنید جراحی، عضلات سالم از دیگر اندام های بدن گرفته میشود، معمولا از عضله ی لاتیسموس دورسی از کمر بیمار، و بعد از آن در اطراف قلب پیچیده میشود تا از آن پشتیبانی کند. همچنین یک ضربان ساز ویژه روی عضله ی اسکتی قرار داده میشود تا آن را منقبض کند.

8. کم تهاجم ترین جراحی قلب

شامل انجام برخی بای پس ها، تعویض دریچه های قلبی، قرار دادن ضربان ساز، یا استفاده از ورید یا شریان از دیگر اندام های بدن برای پیوند میشود.

همان طور که از نام آن مشخص است، قفسه ی سینه باز نمی شود، اما به جای آن یک برش کوچک در سمت راست قفسه ی سینه ایجاد میشود، و جراح عمل را از بین دنده ها انجام می دهد. بیمار کمترین درد را تجربه میکند و بهبودی سریعی دارد، همچنین با این حال به جراح نمای بهتری از بعضی قسمت های قلب در مقایسه با جراحی قلب باز می دهد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرهایده سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۳( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ازمایش خون در سال 2 بار انجام نیدم چربی بد مدتهاست پایینه ایا باید همچنان ادامه دهم ؟از عوارض قرص فوق نگرون هستم .62 ساله هستم .در حال حاضر قرص لنسوسد 25 وبیسموت120 برای در د معده تجویز شده و اکنون حالت عادی در بدنم حس نمیکنم .لطفا راهنماییم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر کامران حسین زادهسه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۳( 5 ماه پیش)
   سلام
   قطع دارو باید بر اساس تجویز پزشک باشد. چنانچه هر ۶ ماه تست های کبدی برای خانواده داروهای نظیر اترووستاتین انجام شود، مناسب است.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر