درد قفسه سینه چه زمانی خطرناک است؟

درد قفسه سینه همیشه دلیل بیماری قلبی نیست اما می تواند جدی باشد. دانستن اینکه درد در كدام قسمت سینه شما ايجاد شده است و توضیح دادن آن به پزشک مهم است، تا علت اصلى را پيدا كند و آن را تا قبل از جدى شدن حل كند .

درد قفسه ى سينه هنگام خواب

علل رایج درد قفسه سینه در هنگام خواب عبارتند از :

آسیب به دیواره ى قفسه ى سینه

اگر عضلات و استخوان های دیواره قفسه سینه شما به نوعی تحت فشار قرار گرفته باشند یا آسیب دیده باشند، هر نوع حرکتى می تواند درد ایجاد کند. در نتیجه، ممکن است در هنگام خواب به درد قفسه سینه دچار شوید، به خصوص اگر اغلب موقعیت خود را عوض مى كنيد یا بر روى قفسه ى سینه مى خوابید.

ريفلاکس اسید

ريفلاکس اسید می تواند احساس سوزش در قفسه سینه ایجاد کند. این اتفاق زمانى می افتد که اسید معده به مری بازمی گردد. درد قفسه سینه در حالت خواب می تواند بدتر شود، چرا كه مقدار تولید اسید و برگشت به مری افزایش می یابد.

التهاب پلور 

درد در ناحیه چپ یا راست سینه مى تواند نشانه ای از التهاب پلور باشد . اين بیماری باعث ایجاد مایع در اطراف ریه ها مى شود. حالت خوابیدن درد ناشی از التهاب پوشش در اطراف ریه را بدتر مى کند.

آنژین صدرى 

آنژين صدرى وضعیتی است که در آن شریان های عروق کرونری که خون را به عضلات قلب می رسانند، مسدود يا تنگ می شوند. این موضوع باعث آسیب به عضله قلب شده که باعث می شود در هنگام خوابيدن قلب به سختی کار کند.

درد قفسه سینه هنگام تنفس

درد قفسه سینه هنگام تنفس می تواند ناشى از چندین علت مختلف باشد. گاهی می تواند نشانه ای از بیماری تهدید کننده زندگی باشد. در موارد دیگر، ممکن است فقط گرفتگى عضله اى در قفسه سینه باشد. علت دقیق درد قفسه سینه در هنگام تنفس بستگی به وضعیت خاص دارد. وقتی نفس عمیق مى کشید، می تواند درد را در هر یک از ساختارهای زیر در داخل قفسه سینه ایجاد کند:

✅ عضله ى دیواره ى قفسه سینه

✅ دنده ها ى قفسه سينه

✅ پوشش ریه (غشای پلور)

✅ پوشش قلب (غشای پریکارد)

سنگینی قفسه سینه

احساس سنگينى روى قفسه سينه می تواند احساس ناخوشایندی بین بالاى شکم و گردن باشد. اين احساس در هر سنی ممکن است رخ دهد و می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد.

در اغلب موارد، اين احساس نشانه ای از یک رویداد قلبی عروقی مانند حمله قلبی یا بیماری قلبی عروقی است. همچنین می توان از طریق کافئین اضافی، اضطراب یا سوء هاضمه به ارمغان بيايد.

قلب درد و معده

برای محدود کردن آن بايد از عوامل خطر ابتلا به بیماری های مختلف مطلع شوید. برای مثال، اگر کلسترول بالا و فشار خون بالا دارید، احساس سنگينى در قفسه سینه می تواند به مسائل قلبى مرتبط باشد. اگر فقط قهوه بیش از حد مى نوشيد، علت آن کافئین است و حس ناخوشایند به خودی خود حل خواهد شد. اما اگر تنگی قفسه سینه به طور تصادفی یا ناگهانی باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

درد قفسه سينه ناشى از معده

ریفلاکس اسید زمانی اتفاق می افتد که محتویات معده به مری بازمی گردد. ریفلاکس اسید یک حالت معمول گوارشی است.

ریفلاکس اسید معمولا باعث سوزش سینه می شود. این احساس از معده به داخل قفسه سینه یا گلو می رود.

ریفلاکس اسید همچنین ممکن است طعم تلخى در پشت دهان ایجاد کند. ریفلاکس مزمن گاهی اوقات موجب اشكال در بلعیدن می شود و در بعضی موارد حتی می تواند باعث مشکلات تنفسی مانند آسم شود.

درد قفسه سینه در سمت چپ در مقابل سمت راست

درد قفسه سینه می تواند درد در هر طرف سینه را توصیف کند، اما یکی از سؤالات معمول ، تفاوت بین درد در سمت چپ سینه و سمت راست سینه است. این امر به این دلیل است که مردم به طور معمول فقط درد قفسه سینه سمت چپ را به حمله قلبی مرتبط می کنند، همانطور که اکثر مردم می دانند که قلب در آن سمت قرار دارد.

با این حال، درد قفسه سینه در سمت چپ همیشه یک مشکل در قلب را نشان نمی دهد. همچنین درد قفسه سینه راست نباید نادیده گرفته شود. حملات قلب باعث درد در سراسر بدن می شود – سمت راست سینه، سمت چپ سینه و سایر قسمت های بدن مانند فک.

درد قفسه سینه در سمت راست به ندرت یک مشکل قلبى را نشان می دهد . اما این بدان معنا نیست که درد قفسه سینه سمت راست جدى نیست. دلایل متعددی براى درد قفسه سینه در سمت راست وجود دارد، برخی جدی و برخى غير جدى هستند مانند:

 •  ذات الریه
 •  یک دنده ى کبود یا شکسته
 •  عضله پاره شده در قفسه سینه
 •  عفونت ویروسی
 •  مسائل مربوط به کیسه صفرا، کبد، پانکراس، طحال و ریه
 •  درد پلور یا التهاب در اطراف ریه
 •  لخته خون در ریه
 •  مسائل گوارش مانند ريفلاكس اسيد، یا سوزش سر دل

اما دانستن اینکه در درد در كدام قسمت سینه شما ايجاد شده است و توضیح دادن آن به پزشک مهم است، تا علت اصلى را پيدا كند و آن را تا قبل از جدى شدن حل كند .

علت درد استخوان جناغ سینه

شايع ترين علت درد استخوان جناغ كوستوكندريت است . گاهی اوقات درد قفسه سینه توسط التهاب در اطراف دنده ها ایجاد می شود. هنگامی که غضروف اطراف دنده های شما ملتهب می شود،  می تواند درد قفسه سینه ایجاد کند. این وضعیت كوستوكندريت نامیده می شود و در بسیاری از افراد درد قفسه سینه نسبتا طبیعی است.

درد استخوان جناغ

اين درد به همان شیوه ای احساس می شود که به شدت روی جناغ (استخوان که در وسط دنده هاى شما قرار دارد) فشار آورید.

اين درد می تواند با انواع فعالیت های روزانه ایجاد شود، مانند حوادث یا سقوط، سرفه ى بیش از حد ، استفراغ، گرفتگى عضلات در قفسه سینه در طول تمرینات شدید یا فعالیت های ورزشی، یک تصادف اتومبیل و یا برخی از انواع آرتروز یا بورسیت.

اسپاسم عضلات بين دنده اى

عضلات بین دنده اى بین دنده های شما قرار دارند و آن ها را به یکدیگر متصل می کنند. آن ها به شما در تنفس كمك مى كنند. سه لايه عضلات بين دنده اى وجود دارد: خارجى ، داخلى و داخلى ترين.

اسپاسم زمانی اتفاق مى افتد که یک عضله کشيده  یا تقریبا پاره مى شود. اسپاسم هر یک از لایه های ماهیچه های بين دنده اى می تواند باعث درد و سختى در تنفس شود.

عوامل مختلفى مى توانند عضلات بين دنده اى را تحت فشار قرار دهند. این عضلات معمولا در طی برخی حرکات چرخشی صدمه مى بينند. درد می تواند از یک آسیب ناگهانی یا می به تدریج از حرکات تکراری شروع شود.

فعالیت هایی که ممکن است بر روى عضلات بين دنده اى فشار فشار وارد كنند عبارتند از:

 • هل دادن اجسام سنگين
 • بلند کردن اجسام سنگين
 • سرفه یا عطسه کردن
 •  شرکت در ورزش هايى مانند قایقرانی، گلف، تنیس، و یا بیس بال
 • افتادن
 • ضربه به دنده ها، مانند تصادف اتومبیل یا در هنگام ورزش

درد پشت كتف راست

تیغه های شانه ای ( كتف ) استخوان های مثلثی پشتی شما هستند. تیغه شانه اى عملكرد هاى گوناگونى دارد، یکی از آن ها حمایت از حرکات محوری شانه است.

درد در ناحیه تیغه شانه می تواند به خاطر چندین علت باشد. ممکن است به علت التهاب در ناحیه كتف یا درد ناشی از دیگر نقاط بدن باشد. اين كه كتف كدام سمت آسیب دیده است یک سوال مهم است، چرا که بعضی از شرایط احتمال بیشتری در سمت چپ و برخى در سمت واست دارند .

درد در كتف می تواند به التهاب یا آسیب ناحیه شانه مربوط باشد یا  ممکن است به علت درد ناشی از سایر نقاط در قفسه سینه و شکم باشد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلبسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
وجود حفره در قلب نوزاد (ASD)

با سلام و احترام
پزشک متخصص نوزادان در مراجعه خواهر زاده ام (نوزاد 40 روزه) تشخیص صدار اضافه در قلب را می دهد و پس از انجام اکو،نتیجه آن تشخیص وجود سوراخ به اندازه هفت میلیمتر
( ,Med Size ASD = 7mm ,mild RAE ) در قلب که به شرح عکس های پیوست می باشد.
پزشک قرص فروزماید تجویز نموده و همچنین گفته اگر بچه تغذیه خوبی داشته باشد امکان دارد تا سوراخ بسته شود.الان وزن بچه 5.200 کیلوگرم است.و گفته 4 ماه دیگر برای اکو مراجعه شود.
بسیار ممنون میشوم نظرتان را در این خصوص بیان کنید.
با سپاس فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
سن 74 برای جراحی

سلام.
پدر من 74 ساله هستن. شهرستان 2 دکتر گفتن عضله قلبشئن قوس هست و جراحی میشه ولی یه دکتر گفتن به دلیل سن بالا و نوع گرفتگی عروق (ظاهرا به دلیل گرفتگی چند نقطه در یک رگ) ریسک عملشون خیلی بالاست و بهتره با قرص زندگی رو ادامه بدن.ایشون قند تحت کنترل با متفورمین دارن که حدود 118 هست. و قوای جسمانی خوبی دارن. منتها رگها تقریبا 100 گرفتگی دارن. نظر شما چیه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
درد قفسه سینه

با سلام خانواده من از طرف مادر ناراحتی قلبی دارند سابقه آنژیوگرافی و عمل قلب باز دارند مدتی تپش قلب مداوم دارم و درد در قفسه سینه سمت چپ که به گردن و دست چپم هم میزنه و تنفس عمیق دردم در قفسه سینه بیشتر میشه دکتر رفتم دوتا قرص پروپرانولول10وکاردیازپوکساید داده دستم رو حرکت میدم درد قفسه سینه خیلی زیاد میشه آیا دارو هام خوبه پیگیر نشم یا نه باید دکتر دیگه ای بروم مشاهده پاسخ دکتر
4
علائم گرفتگی عروق

سلام،من 31 سالمه،نميدونم دچار گرفتگی عروق هستم یا نه،ولی خیلی نگرانم،کلسترول خونم بالاست.تعرق زیاد دارم،ولی بقیه علائم رو تقریباً ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بسته ترمیم دریچه میترال

سلام ایا عمل فوق پیشرفته بسته ترمیم دریچه میترال قلب را جنابعالی در کدام بیمارستان انجام میدهید و ....... مشاهده پاسخ دکتر
6
اریتمی و پی وی سی

سلام خسته نباشید.
آقای دکتر من سال 93 به خاطر تپش قلب های زیادی که داشتم و هر بار باعث بی هوشی ام میشد دکتر برام ابلیشن انجام داد و گفتند که آریتمی داری و رگ هاتو سوزاندیم.
اما حالا تپش قلب میگیرم باز و دست چپم کلا بی حس پیشه. که هولتر 48 ساعت برام وصل کردن که حالا با نتیجه هولتر گفتن که پی وی سی دارم.
من از بعد از ابلیشن تا حالا قرص ایندرال ۱۰ میخورم روزی یکی. آقای دکتر من پرولاپس میترال هم دارم.
آقای دکتر حالا باید چیکار کنم ؟ باز هم باید عمل شم؟ من شهرستانم و دکتری که برام ابلیشن انجام دادن تهران هستن خیلی نگرانم باید چیکار کنم چون گفتن برو تهران
مشاهده پاسخ دکتر
7
عمل قلب باز

سلام آقای دکتر حدود 5 ماه است عمل قلب باز گرفتگی عروق کرونری انجام داده ام حالت کرختی ودرد قفسه سینه و سنگینی سمت چپ ام مدام کم و زیاد است ولی جدیدا محل شکاف قفسه سینه ام قزمز شده و سوزش شدیدی دارد علت راجویا هستم پیاده روی و دوچرخه سواری میکنم سن 56 سال مرد - متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
8
تنگی نفس بعد از عمل

سلام دکتر پدر من دو هفته پیش عمل جراحی باز برای تعویض دریچه و پیوند رگ انجام دادن یک هفته ای است که اول دچار تک سرفه های مکرر میشدند در زمان کوتاه و الان مشکل تنگی نفس دارن عکس از ریه ها گرفته شد ولی آب جمع نشده بود مشکل میتونه از چی باشه
با تشکر از راهنمایی شما
مشاهده پاسخ دکتر
9
بیهوشی بد عمل

سلام اقای دکتر پدر من رو روز یکشنبه عمل قلب باز انجام دادید ولی از ساعت 7ک30 دقیقه شب تا بحال هنوز بهوش نیومدن طبیعی میباشد یا مورد خاصی متاسفانه دسترسی ندارم به شما-بیمارستان تریتا
ممنون میشم راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
10
سوارخ قلبی

سلام خسته نباشیدآقادکتر،من دختری۲۷ساله هستم گاهی اوقات خیلی تپش دارم جوری که تونفس کشیدن دچارمشکل میشم ومجبورمیشم نفسای عمیق بکشم رفتم دکترنوارقلب انجام دادم گفتن تپش نامنظم داری وبرام قرص متورال نوشتن خواستم برام اکوانجام بدن اماگفتن لازم نیست به نظرتون مشکل جدی نیست؟امکانش هست قلبم سوراخ باشه باتوجه به اینکه پدرم قلبش سوراخ هست مشاهده پاسخ دکتر