درد قفسه سینه چه زمانی خطرناک است؟

درد قفسه سینه همیشه دلیل بیماری قلبی نیست اما می تواند جدی باشد. دانستن اینکه درد در کدام قسمت سینه شما ایجاد شده است و توضیح دادن آن به پزشک مهم است، تا علت اصلى را پیدا کند و آن را تا قبل از جدى شدن حل کند .

درد قفسه سینه به شکل های متفاوتی ظاهر شده و از درد تیز تا مبهم را شامل می شود. گاهی اوقات، درد قفسه سینه، حسی مانند خرد شدن یا سوختگی را در فرد ایجاد خواهد کرد. در برخی موارد، درد تا به چانه، درون فک، کمر، قسمت پایینی کمر یا هر دو بازو منتقل می شود.

بسیاری از مشکلات متفاوت می توانند سبب ایجاد درد قفسه سینه شوند. خطرناک ترین عوامل این درد، شامل عوامل قلبی یا ریوی می شوند. از آنجایی که درد قفسه سینه می تواند بیانگر یک مشکل جدی باشد، دنبال کردن مراقبت پزشکی فوری، ضروری می باشد.

علائم

درد قفسه سینه بسته به عوامل آغاز کننده علائم می تواند سبب بروز احساسات متفاوتی شود. اغلب، علت آن ها هیچ ارتباطی با قلب ندارد، بنابراین بجز ملاقات با پزشک، هیچ راه آسانی برای تشخیص دادن علت علائم وجود ندارد.

درد قفسه سینه که با قلب ارتباط دارد

با اینکه درد قفسه سینه اغلب با مشکلات قلبی در ارتباط است اما بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات قلبی بیان دارند که یک ناراحتی مبهم را احساس کرده که الزاما به عنوان درد شناخته نمی شود. به طور کلی، ناراحتی قفسه سینه که با یک حمله قلبی یا دیگر مشکلات قلبی ارتباط دارد معمولا با یک یا بیش از یک مورد از موارد زیر همراه است:

 • فشار
 • پری
 • سوزش
 • تنگی قفسه سینه

احساس دردی خرد کننده یا سوزاننده که به کمر، گردن، فک، شانه ها و یک یا هر دو بازو منتقل می شود.

دردی که بیشتر از چند دقیقه به طول انجامیده، با فعالیت بدتر شده، شدت آن متفاوت بوده و به صورت متناوب رفع شده و دوباره باز می گردد.

 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • گیجی یا ضعف
 • حالت تهوع یا استفراغ

درد قفسه ى سینه هنگام خواب

علل رایج درد قفسه سینه در هنگام خواب عبارتند از :

آسیب به دیواره ى قفسه ى سینه

اگر عضلات و استخوان های دیواره قفسه سینه شما به نوعی تحت فشار قرار گرفته باشند یا آسیب دیده باشند، هر نوع حرکتى می تواند درد ایجاد کند. در نتیجه، ممکن است در هنگام خواب به درد قفسه سینه دچار شوید، به خصوص اگر اغلب موقعیت خود را عوض مى کنید یا بر روى قفسه ى سینه مى خوابید.

ریفلاکس اسید

ریفلاکس اسید می تواند احساس سوزش در قفسه سینه ایجاد کند. این اتفاق زمانى می افتد که اسید معده به مری بازمی گردد. درد قفسه سینه در حالت خواب می تواند بدتر شود، چرا که مقدار تولید اسید و برگشت به مری افزایش می یابد.

التهاب پلور 

درد در ناحیه چپ یا راست سینه مى تواند نشانه ای از التهاب پلور باشد . این بیماری باعث ایجاد مایع در اطراف ریه ها مى شود. حالت خوابیدن درد ناشی از التهاب پوشش در اطراف ریه را بدتر مى کند.

آنژین صدرى 

آنژین صدرى وضعیتی است که در آن شریان های عروق کرونری که خون را به عضلات قلب می رسانند، مسدود یا تنگ می شوند. این موضوع باعث آسیب به عضله قلب شده که باعث می شود در هنگام خوابیدن قلب به سختی کار کند.

درد قفسه سینه هنگام تنفس

درد قفسه سینه هنگام تنفس می تواند ناشى از چندین علت مختلف باشد. گاهی می تواند نشانه ای از بیماری تهدید کننده زندگی باشد. در موارد دیگر، ممکن است فقط گرفتگى عضله اى در قفسه سینه باشد. علت دقیق درد قفسه سینه در هنگام تنفس بستگی به وضعیت خاص دارد. وقتی نفس عمیق مى کشید، می تواند درد را در هر یک از ساختارهای زیر در داخل قفسه سینه ایجاد کند:

✅ عضله ى دیواره ى قفسه سینه

✅ دنده ها ى قفسه سینه

✅ پوشش ریه (غشای پلور)

✅ پوشش قلب (غشای پریکارد)

سنگینی قفسه سینه

احساس سنگینى روى قفسه سینه می تواند احساس ناخوشایندی بین بالاى شکم و گردن باشد. این احساس در هر سنی ممکن است رخ دهد و می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد.

در اغلب موارد، این احساس نشانه ای از یک رویداد قلبی عروقی مانند حمله قلبی یا بیماری قلبی عروقی است. همچنین می توان از طریق کافئین اضافی، اضطراب یا سوء هاضمه به ارمغان بیاید.

قلب درد و معده

برای محدود کردن آن باید از عوامل خطر ابتلا به بیماری های مختلف مطلع شوید. برای مثال، اگر کلسترول بالا و فشار خون بالا دارید، احساس سنگینى در قفسه سینه می تواند به مسائل قلبى مرتبط باشد. اگر فقط قهوه بیش از حد مى نوشید، علت آن کافئین است و حس ناخوشایند به خودی خود حل خواهد شد. اما اگر تنگی قفسه سینه به طور تصادفی یا ناگهانی باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

درد قفسه سینه ناشى از معده

ریفلاکس اسید زمانی اتفاق می افتد که محتویات معده به مری بازمی گردد. ریفلاکس اسید یک حالت معمول گوارشی است.

ریفلاکس اسید معمولا باعث سوزش سینه می شود. این احساس از معده به داخل قفسه سینه یا گلو می رود.

ریفلاکس اسید همچنین ممکن است طعم تلخى در پشت دهان ایجاد کند. ریفلاکس مزمن گاهی اوقات موجب اشکال در بلعیدن می شود و در بعضی موارد حتی می تواند باعث مشکلات تنفسی مانند آسم شود.

درد قفسه سینه در سمت چپ در مقابل سمت راست

درد قفسه سینه می تواند درد در هر طرف سینه را توصیف کند، اما یکی از سؤالات معمول ، تفاوت بین درد در سمت چپ سینه و سمت راست سینه است. این امر به این دلیل است که مردم به طور معمول فقط درد قفسه سینه سمت چپ را به حمله قلبی مرتبط می کنند، همانطور که اکثر مردم می دانند که قلب در آن سمت قرار دارد.

با این حال، درد قفسه سینه در سمت چپ همیشه یک مشکل در قلب را نشان نمی دهد. همچنین درد قفسه سینه راست نباید نادیده گرفته شود. حملات قلب باعث درد در سراسر بدن می شود – سمت راست سینه، سمت چپ سینه و سایر قسمت های بدن مانند فک.

درد قفسه سینه در سمت راست به ندرت یک مشکل قلبى را نشان می دهد . اما این بدان معنا نیست که درد قفسه سینه سمت راست جدى نیست. دلایل متعددی براى درد قفسه سینه در سمت راست وجود دارد، برخی جدی و برخى غیر جدى هستند مانند:

 •  ذات الریه
 •  یک دنده ى کبود یا شکسته
 •  عضله پاره شده در قفسه سینه
 •  عفونت ویروسی
 •  مسائل مربوط به کیسه صفرا، کبد، پانکراس، طحال و ریه
 •  درد پلور یا التهاب در اطراف ریه
 •  لخته خون در ریه
 •  مسائل گوارش مانند ریفلاکس اسید، یا سوزش سر دل

اما دانستن اینکه در درد در کدام قسمت سینه شما ایجاد شده است و توضیح دادن آن به پزشک مهم است، تا علت اصلى را پیدا کند و آن را تا قبل از جدى شدن حل کند .

دیگر انواع درد قفسه سینه

ممکن است تمایز دادن درد های قفسه سینه مرتبط با قلب از دیگر انواع درد های قفسه سینه دشوار باشد.

با این حال، درد قفسه سینه که کمتر با یک مشکل قلبی در ارتباط است می تواند بیشتر با موارد زیر مرتبط باشد:

 • احساس یک مزه ترش یا برگشت غذا به درون دهان
 • مشکل در بلع
 • دردی که با تغییر وضعیت بدن بهتر یا بدتر می شود.
 • دردی که هنگام تنفس عمیق یا سرفه کردن تشدید می شود.
 • حساسیت به لمس در هنگام فشار بر روی قفسه سینه
 • دردی که برای ساعت ها پایدار است

علائم رایج سوزش سر دل (حس سوزش و درد در پشت استخوان سینه) می توانند به وسیله مشکلات قلبی یا معده ای ایجاد شوند.

عوامل

درد قفسه سینه عوامل احتمالی بسیاری داشته که همگی نیازمند توجه پزشکی هستند.

عوامل مرتبط با قلب

مثال های عوامل درد قفسه سینه که به قلب مرتبط می باشند شامل موارد زیر می شوند:

حمله قلبی

حمله قلبی در اثر مسدود شدن جریان خون (اغلب در اثر یک لخته خونی) رونده به عضله قلب ایجاد می شود.

آنژین

آنژین اصطلاحی برای تعریف درد قفسه سینه ای است که توسط جریان خون ضعیف رونده به قلب ایجاد می شود. این مورد اغلب در اثر تشکیل شدن پلاک های ضخیم بر روی دیواره های داخلی شریان هایی ایجاد می شود که خون را به قلب می رسانند. این پلاک ها شریان ها را تنگ کرده و جریان خون قلب را مخصوصا در هنگام ورزش کردن تنگ می کنند.

تشریح آئورتی

این بیماری که تهدید کننده زندگی فرد می باشد، شریان اصلی جدا شده از قلب (آئورت) را درگیر می کند.

در صورتی که لایه های درونی این عروق خونی از هم جدا شوند، خون بین این لایه ها رفته و می تواند سبب پارگی آن شود.

پریکاردیت

این مورد، التهاب کیسه احاطه کننده قلب می باشد. این بیماری سبب ایجاد دردی تیز شده که در هنگام تنفس یا دراز کشیدن بدتر می شود.

عوامل گوارشی

درد قفسه سینه می تواند توسط اختلالات سیستم گوارشی ایجاد شود که از جمله این ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سوزش سر دل

این احساس دردناک و سوزنده در پشت استخوان قفسه سینه هنگامی اتفاق می افتد که اسید معده به درون مری (ازوفاگوس) می آید. مری لوله ای است که حلق را به معده متصل می کند.

اختلالات بلع

اختلالات مری می توانند سبب بلع دشوار و حتی دردناک شوند.

مشکلات پانکراس یا کیسه صفرا

سنگ های کیسه صفرا، التهاب کیسه صفرا یا پانکراس می توانند سبب ایجاد دردی شکمی شوند که به قفسه سینه انتشار می یابد.

عوامل استخوانی و عضلانی

برخی انواع درد قفسه سینه با آسیب ها و دیگر مشکلاتی در ارتباط هستند که ساختار های تشکیل دهنده دیواره قفسه سینه را تحت تاثیر قرار می دهد. از جمله آن ها، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کوستوکندریت: در این عارضه، غضروف استخوان های قفسه سینه مخصوصا غضروف هایی که دنده ها را به استخوان جناغ وصل می کنند ملتهب و دردناک می شوند.

درد عضلانی: سندرم های درد مزمن مانند فیبرومیالژی می توانند سبب دردی مداوم در قفسه سینه شوند که با عضلات ارتباط دارند.

آسیب دنده ها: شکستگی یا کبودی دنده می تواند سبب درد قفسه سینه شود.

عوامل مرتبط با ریه

بسیاری از اختلالات ریوی می توانند سبب ایجاد درد قفسه سینه شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آمبولیسم ریوی: این عارضه هنگامی اتفاق می افتد که یک لخته خونی در شریان ریوی مانده و جریان خون رونده به بافت ریوی را مسدود می کند.

پلورزی (پلوریت): در صورتی که غشای پوشاننده ریه ها ملتهب شود، می تواند سبب ایجاد دردی در قفسه سینه شود که با نفس کشیدن یا سرفه کردن بدتر می شود.

کلاپس ریوی: درد قفسه سینه که با کلاپس ریوی ارتباط دارد معمولا به صورت ناگهانی شروع شده و می تواند برای ساعت ها به طول انجامد. این درد اغلب با تنگی نفس نیز همراه است. کلاپس ریوی هنگامی اتفاق می افتد که هوا به درون فضای بین دنده ها و ریه ها راه می یابد.

هیپرتانسیون ریوی: این عارضه هنگامی اتفاق می افتد که فرد به فشار خون بالا در شریان هایی ابتلا دارد که خون را به ریه ها برده و می توانند سبب ایجاد درد قفسه سینه شوند.

دیگر عوامل

درد قفسه سینه می تواند توسط موارد زیر نیز به وجود آید:

حمله پانیک یا هراس: در صورتی که فرد دوره هایی از وحشت را به همراه درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع، تنفس سریع، تعریق شدید، تنگی نفس، حالت تهوع، گیجی و ترس از مرگ را داشته باشد احتمالا در حال تجربه کردن یک حمله پانیک یا هراس می باشد.

زونا: زونا به وسیله فعال شدن دوباره ویروس آبه مرغان ایجاد شده و می تواند سبب ایجاد درد شده و تاول هایی را بر روی کمر تا دیواره قفسه سینه به وجود آورد.

علت درد استخوان جناغ سینه

شایع ترین علت درد استخوان جناغ کوستوکندریت است . گاهی اوقات درد قفسه سینه توسط التهاب در اطراف دنده ها ایجاد می شود. هنگامی که غضروف اطراف دنده های شما ملتهب می شود،  می تواند درد قفسه سینه ایجاد کند. این وضعیت کوستوکندریت نامیده می شود و در بسیاری از افراد درد قفسه سینه نسبتا طبیعی است.

درد استخوان جناغ

این درد به همان شیوه ای احساس می شود که به شدت روی جناغ (استخوان که در وسط دنده هاى شما قرار دارد) فشار آورید.

این درد می تواند با انواع فعالیت های روزانه ایجاد شود، مانند حوادث یا سقوط، سرفه ى بیش از حد ، استفراغ، گرفتگى عضلات در قفسه سینه در طول تمرینات شدید یا فعالیت های ورزشی، یک تصادف اتومبیل و یا برخی از انواع آرتروز یا بورسیت.

اسپاسم عضلات بین دنده اى

عضلات بین دنده اى بین دنده های شما قرار دارند و آن ها را به یکدیگر متصل می کنند. آن ها به شما در تنفس کمک مى کنند. سه لایه عضلات بین دنده اى وجود دارد: خارجى ، داخلى و داخلى ترین.

اسپاسم زمانی اتفاق مى افتد که یک عضله کشیده  یا تقریبا پاره مى شود. اسپاسم هر یک از لایه های ماهیچه های بین دنده اى می تواند باعث درد و سختى در تنفس شود.

عوامل مختلفى مى توانند عضلات بین دنده اى را تحت فشار قرار دهند. این عضلات معمولا در طی برخی حرکات چرخشی صدمه مى بینند. درد می تواند از یک آسیب ناگهانی یا می به تدریج از حرکات تکراری شروع شود.

فعالیت هایی که ممکن است بر روى عضلات بین دنده اى فشار فشار وارد کنند عبارتند از:

 • هل دادن اجسام سنگین
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • سرفه یا عطسه کردن
 •  شرکت در ورزش هایى مانند قایقرانی، گلف، تنیس، و یا بیس بال
 • افتادن
 • ضربه به دنده ها، مانند تصادف اتومبیل یا در هنگام ورزش

درد پشت کتف راست

تیغه های شانه ای ( کتف ) استخوان های مثلثی پشتی شما هستند. تیغه شانه اى عملکرد هاى گوناگونى دارد، یکی از آن ها حمایت از حرکات محوری شانه است.

درد در ناحیه تیغه شانه می تواند به خاطر چندین علت باشد. ممکن است به علت التهاب در ناحیه کتف یا درد ناشی از دیگر نقاط بدن باشد. این که کتف کدام سمت آسیب دیده است یک سوال مهم است، چرا که بعضی از شرایط احتمال بیشتری در سمت چپ و برخى در سمت واست دارند .

درد در کتف می تواند به التهاب یا آسیب ناحیه شانه مربوط باشد یا  ممکن است به علت درد ناشی از سایر نقاط در قفسه سینه و شکم باشد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید جواب انژیو مادرم را خدمتتون ارسال میکنم میخاستم ببینیم چه دستوری میدید در ضمن مشکل هزینه نیست ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۱۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   مادر جنابعالی دچار تنگی های متعدد در رگ های اصلی قلب هستند
   چنانچه سکته شدیدی نکرده باشند جراحی هر چه زودتر باید انجام شود
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من بار قبل راجع به پسرم ازتون مشورت خواستم اما اندازه دقیق سوراخ دهلیزی0.35cmn و tr14 Lt>RTshunt PG=17mmHgh. و Mild RVE & RAE پسرم پنج و نیم ساله است آیا نیاز به عمل بسته یا کاتتریسم داره؟ اگر نه با دارو خوب میشه ؟باید چی کار کنم آقای دکتر ،ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   این سوراخ تاکنون خوب تحمل شده بهتر است زیر نظر باشد
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام...خانمی۲۵ساله ومتاهل هستم..ازمدت یک سال پیش دردسمت چپ قفسه سینه میومدسراغم که خودش خوب میشدواصلادکترنرفتم واسش...اما تیرماه امسال شب هنگام دردخیلب تیرومبهمی اومدسراغم که به اورژانس رفتم بعدش هم تست ورزش واکو دادم گفتن قلبم سالمه.فقطپرولاپس دریچه میترال دارم..ازاون روز الان نزدیک ۵ماهه قرص پرانول۱۰وآسنترا۱۰۰مصرف میکنم ولی دردقفسه سینه ام همچنان پابرجاست بعضی روزاازصبح تاشب دردهمرامه بعضی روزا هم شب میادسراغم دیگه انگارجزیی اززندگیم شده این دردمداوم...دیگه خسته وکلافه شدم واززندگی بریدم...میشه لطفا راهنمایی کنید..چه آزمایشی واسه اینکه مطمئن بشم قلبم سالم سالمه بایدانجام بدم؟واینکه این دردواقعاازکجامیاد؟ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱۲ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام
   چنانچه اکوی تخصصی انجام نداده اید انجام دهید

 • تصویر کاربر داود شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جناب اقای دکتر حسین زاده
  مادرم چند روز پیش بدلیل تنگی نفس و ادم ریوی بستری و بعد از آنژیوگرافی و اکو .. مشخص شد دریچه میترال ایشون تنگ بوده و باید تعویض بشه. بعد از انجام عمل موفق تعویض دریچه الان یک هفته در icu هستن. علت بستری طولانی مدت این هست که تا دستگاه پمپ از ایشون قطع میکنن فشارشون میوفته و فعلا با دستگاه فشارشون تحت کنترل هستش. سوالم این هستش که برای این مورد چه تدبیر و راه حلی وجود دارد.
  قبلا از حسن توجهتون تشکر میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۲۳ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   به نظر ایشان بدلیل کم بودن کارایی قلبی زیر بالون پمپ هستند
   علت این امر را فقط جراح شما اطلاع دارد و همکاران همیشه پاسخگو هستند
 • تصویر کاربر مرسام پنجشنبه ۷ تیر ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سمت چپ قفسه سینم و وسط سینم درد میکنه نوار قلب گرفتم‌مشکلی نداشتم لطفا رهنمایی کنید الان بچه شیر میدم ولی یبار دیگه قبل از اینا هم درد گرفت ۱سال پیش وقتی ک استراحت باشم‌یا نشسته ک بلند شم یا خودمو پهلو کنمم درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده پنجشنبه ۷ تیر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   احساس شما تپش قلب است
   تشخیص pvc توسط الکتروکاردیو گرافی است
   تعدادی که نیاز به درمان دارد بیش از ۶ عدد در دقیقه است و انواع آن نیز متفاوت است
   چنانچه شک شما بر طرف نمی شود هولتر ریتم 24ساعتی کنید و در حین آن زندگی نرمال داشته باشید و حتی ورزش روزانه را انجام دهید
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر پدر بنده سال 92سکته قلبی کردن و دارودرمانی بهش تجویز کردن الان دو ماهه که بدجور اذیت میشه و همش درد سینه و شکم بین کتف دارن.دکترای شهر خودمون میگن ضربانش نامنظمه بایدicdبذاریم و efقلبش 20درصده.به نظرتون چیکار باید بکنیم عمل میتونه بشه یا چیکار کنیم!خیلی ممنون ازتون.خاهشن جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   ابتدا باید تست های بررسی کننده زنده بودن عضله قلب انجام شود
   بهر صورت ICD در نارسایی قلبی در این حد مورد دارد
درحال دریافت اطلاعات