تفاوت درد قفسه سینه در سمت چپ و راست

درد قفسه سینه همیشه دلیل بیماری قلبی نیست اما می تواند جدی باشد. دانستن اینکه درد در كدام قسمت سینه شما ايجاد شده است و توضیح دادن آن به پزشک مهم است، تا علت اصلى را پيدا كند و آن را تا قبل از جدى شدن حل كند .

درد قفسه ى سينه هنگام خواب

علل رایج درد قفسه سینه در هنگام خواب عبارتند از :

  • آسیب به دیواره ى قفسه ى سینه

اگر عضلات و استخوان های دیواره قفسه سینه شما به نوعی تحت فشار قرار گرفته باشند یا آسیب دیده باشند، هر نوع حرکتى می تواند درد ایجاد کند. در نتیجه، ممکن است در هنگام خواب به درد قفسه سینه دچار شوید، به خصوص اگر اغلب موقعیت خود را عوض مى كنيد یا بر روى قفسه ى سینه مى خوابید.

  • ريفلاکس اسید

ريفلاکس اسید می تواند احساس سوزش در قفسه سینه ایجاد کند. این اتفاق زمانى می افتد که اسید معده به مری بازمی گردد. درد قفسه سینه در حالت خواب می تواند بدتر شود، چرا كه مقدار تولید اسید و برگشت به مری افزایش می یابد.

  • التهاب پلور 

درد در ناحیه چپ یا راست سینه مى تواند نشانه ای از التهاب پلور باشد . اين بیماری باعث ایجاد مایع در اطراف ریه ها مى شود. حالت خوابیدن درد ناشی از التهاب پوشش در اطراف ریه را بدتر مى کند.

  • آنژین صدرى 

آنژين صدرى وضعیتی است که در آن شریان های عروق کرونری که خون را به عضلات قلب می رسانند، مسدود يا تنگ می شوند. این موضوع باعث آسیب به عضله قلب شده که باعث می شود در هنگام خوابيدن قلب به سختی کار کند.

درد قفسه سینه هنگام تنفس

درد قفسه سینه هنگام تنفس می تواند ناشى از چندین علت مختلف باشد. گاهی می تواند نشانه ای از بیماری تهدید کننده زندگی باشد. در موارد دیگر، ممکن است فقط گرفتگى عضله اى در قفسه سینه باشد. علت دقیق درد قفسه سینه در هنگام تنفس بستگی به وضعیت خاص دارد. وقتی نفس عمیق مى کشید، می تواند درد را در هر یک از ساختارهای زیر در داخل قفسه سینه ایجاد کند:

✅ عضله ى دیواره ى قفسه سینه

✅ دنده ها ى قفسه سينه

✅ پوشش ریه (غشای پلور)

✅ پوشش قلب (غشای پریکارد)

سنگینی قفسه سینه

احساس سنگينى روى قفسه سينه می تواند احساس ناخوشایندی بین بالاى شکم و گردن باشد. اين احساس در هر سنی ممکن است رخ دهد و می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد.

در اغلب موارد، اين احساس نشانه ای از یک رویداد قلبی عروقی مانند حمله قلبی یا بیماری قلبی عروقی است. همچنین می توان از طریق کافئین اضافی، اضطراب یا سوء هاضمه به ارمغان بيايد.

برای محدود کردن آن بايد از عوامل خطر ابتلا به بیماری های مختلف مطلع شوید. برای مثال، اگر کلسترول بالا و فشار خون بالا دارید، احساس سنگينى در قفسه سینه می تواند به مسائل قلبى مرتبط باشد. اگر فقط قهوه بیش از حد مى نوشيد، علت آن کافئین است و حس ناخوشایند به خودی خود حل خواهد شد. اما اگر تنگی قفسه سینه به طور تصادفی یا ناگهانی باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

درد قفسه سينه ناشى از معده

قلب درد و معده

ریفلاکس اسید زمانی اتفاق می افتد که محتویات معده به مری بازمی گردد. ریفلاکس اسید یک حالت معمول گوارشی است.

ریفلاکس اسید معمولا باعث سوزش سینه می شود. این احساس از معده به داخل قفسه سینه یا گلو می رود.

ریفلاکس اسید همچنین ممکن است طعم تلخى در پشت دهان ایجاد کند. ریفلاکس مزمن گاهی اوقات موجب اشكال در بلعیدن می شود و در بعضی موارد حتی می تواند باعث مشکلات تنفسی مانند آسم شود.

درد قفسه سینه در سمت چپ در مقابل سمت راست

درد قفسه سینه می تواند درد در هر طرف سینه را توصیف کند، اما یکی از سؤالات معمول ، تفاوت بین درد در سمت چپ سینه و سمت راست سینه است. این امر به این دلیل است که مردم به طور معمول فقط درد قفسه سینه سمت چپ را به حمله قلبی مرتبط می کنند، همانطور که اکثر مردم می دانند که قلب در آن سمت قرار دارد.

با این حال، درد قفسه سینه در سمت چپ همیشه یک مشکل در قلب را نشان نمی دهد. همچنین درد قفسه سینه راست نباید نادیده گرفته شود. حملات قلب باعث درد در سراسر بدن می شود – سمت راست سینه، سمت چپ سینه و سایر قسمت های بدن مانند فک.

درد قفسه سینه در سمت راست به ندرت یک مشکل قلبى را نشان می دهد . اما این بدان معنا نیست که درد قفسه سینه سمت راست جدى نیست. دلایل متعددی براى درد قفسه سینه در سمت راست وجود دارد، برخی جدی و برخى غير جدى هستند مانند:

# ذات الریه

# یک دنده ى کبود یا شکسته

# عضله پاره شده در قفسه سینه

# عفونت ویروسی

# مسائل مربوط به کیسه صفرا، کبد، پانکراس، طحال و ریه

# درد پلور یا التهاب در اطراف ریه

# لخته خون در ریه

# مسائل گوارش مانند ريفلاكس اسيد، یا سوزش سر دل

اما دانستن اینکه در درد در كدام قسمت سینه شما ايجاد شده است و توضیح دادن آن به پزشک مهم است، تا علت اصلى را پيدا كند و آن را تا قبل از جدى شدن حل كند .

علت درد استخوان جناغ سینه

شايع ترين علت درد استخوان جناغ كوستوكندريت است . گاهی اوقات درد قفسه سینه توسط التهاب در اطراف دنده ها ایجاد می شود. هنگامی که غضروف اطراف دنده های شما ملتهب می شود،  می تواند درد قفسه سینه ایجاد کند. این وضعیت كوستوكندريت نامیده می شود و در بسیاری از افراد درد قفسه سینه نسبتا طبیعی است.

درد استخوان جناغ

اين درد به همان شیوه ای احساس می شود که به شدت روی جناغ (استخوان که در وسط دنده هاى شما قرار دارد) فشار آورید.

اين درد می تواند با انواع فعالیت های روزانه ایجاد شود، مانند حوادث یا سقوط، سرفه ى بیش از حد ، استفراغ، گرفتگى عضلات در قفسه سینه در طول تمرینات شدید یا فعالیت های ورزشی، یک تصادف اتومبیل و یا برخی از انواع آرتروز یا بورسیت.

اسپاسم عضلات بين دنده اى

عضلات بین دنده اى بین دنده های شما قرار دارند و آن ها را به یکدیگر متصل می کنند. آن ها به شما در تنفس كمك مى كنند. سه لايه عضلات بين دنده اى وجود دارد: خارجى ، داخلى و داخلى ترين.

اسپاسم زمانی اتفاق مى افتد که یک عضله کشيده  یا تقریبا پاره مى شود. اسپاسم هر یک از لایه های ماهیچه های بين دنده اى می تواند باعث درد و سختى در تنفس شود.

عوامل مختلفى مى توانند عضلات بين دنده اى را تحت فشار قرار دهند. این عضلات معمولا در طی برخی حرکات چرخشی صدمه مى بينند. درد می تواند از یک آسیب ناگهانی یا می به تدریج از حرکات تکراری شروع شود.

فعالیت هایی که ممکن است بر روى عضلات بين دنده اى فشار فشار وارد كنند عبارتند از:

# هل دادن اجسام سنگين

# بلند کردن اجسام سنگين

# سرفه یا عطسه کردن

 # شرکت در ورزش هايى مانند قایقرانی، گلف، تنیس، و یا بیس بال

# افتادن

# ضربه به دنده ها، مانند تصادف اتومبیل یا در هنگام ورزش

درد پشت كتف راست

تیغه های شانه ای ( كتف ) استخوان های مثلثی پشتی شما هستند. تیغه شانه اى عملكرد هاى گوناگونى دارد، یکی از آن ها حمایت از حرکات محوری شانه است.

درد در ناحیه تیغه شانه می تواند به خاطر چندین علت باشد. ممکن است به علت التهاب در ناحیه كتف یا درد ناشی از دیگر نقاط بدن باشد. اين كه كتف كدام سمت آسیب دیده است یک سوال مهم است، چرا که بعضی از شرایط احتمال بیشتری در سمت چپ و برخى در سمت واست دارند .

درد در كتف می تواند به التهاب یا آسیب ناحیه شانه مربوط باشد یا  ممکن است به علت درد ناشی از سایر نقاط در قفسه سینه و شکم باشد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلبسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
جراحی قلب باز

سلام پرو من دیشب ساعت ۷۰۳۰ از اتاق عمل بیرون امدن اما تا الان که ساعت حدود ۷.۳۰ صبح است به هوش نیامدن ایا طبیعی است؟ ممنون مشاهده پاسخ دکتر
2
مکث یه لحظه قلب

باسلام و خسته نباشید..من از سال 86 از بیماری اضطراب رنج میبردم و تا 3 سال پیش سیتالوپرام و یا سرترالین میخوردم..6 سال پیش بود که متوجه یه مکث قلب و بعد یه ضربه در قلبم شدم که پیش دکتر رفتم و دستگاهی 24 ساعت بمن وصل شد و بعد از مراجعه بمن قرص متورال دادن و مدتی خوردم و دیگه مراجعه نکردم..در طی این سالها هر از چندگاهی بیشتر در مواقع استرس و اضطراب باز دچار این مکث میشوم..طی این دوسه روز خیلی بیشتر شده چون دچار یه استرس و ترس هستم از دیدن یه فوت شخصی بدلیل ایست قلبی..مدام نبض خودمو میگیرم و این مکث قلب و یه ضربه محکم رو رصد میکنم..این مکث رو بدون گرفتن نبض هم احساس میکنم..ولی در مواقع استرس بیشتر میشه ولی در هنگام ورزش و فعالیت. تنگی نفس و درد و یا این مکث ندارم و بیشتر در حالت استرس و عدم فعالیت هست این مکث....مشکل ترش کردن معده هم دارم..ضربان قلبم در حالت نشسته 83 تا است..یه عکس کوجک از اون دستگاهی که 24 ساعت بهم وصل بود گذاشتم .امیدوارم بدرد بخوره ..سیگار هم میکشم .لطف کنید بفرمایید این آریتمیه؟ و خطرناکه..با سپاس از لطفتون مشاهده پاسخ دکتر
3
عمل قلب

سلام خسته نباشید .دایی من ب علت مصرف بالای دخانیات دچار عفونت ریه شد و بعد قلب بزرگ شد و دریچه قلب رو عمل کردند و سه رگ قلبشون بسته شده بود ک جراحی کردند.بعد از سه روز ک بیهوش بودن قلب خونریزی میکنه و ضریب هوشی ۳میشه .خونریزی رو با ساکشن بهبود میدن ولی ضریب هوشی تغییری نمی کنه .آقای دکتر آیا امیدی هست؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
درد سینه راست

سلام اقای دکتر خسته نباشی
من به مدت ۵ماه هست که به صورت لحظه ای سینه راستم میگره مثل تیر کشیدن انگار رگ هاش میگیره هرچی متخصص داخلی رفتم فایده نداشت نه ضربه خوردم ن سابقه داشتم چکاپ دادم کبد معده و ریع هم سالمه جوری که اونا گفتن بیشتر مواقع وقتی کمی به سمت پایین کج میشم میگره حدود ۵ثانیه تا صاف نشم ول نمیکنه البته لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
5
اریتمی قلبی

با سلام
اقای دکتر در مورد ارتباط بین اریتمی قلبی و عمل قلب باز میخواستم اطلاعات بگیرم
آیا کسی که عمل قلب باز داشته می تواند از پیس میکر استفاده کند؟ و همینطور کسی که بالون زده باشه؟ ارتباط بین بالون زدن و پیس میکر چی هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
جراحی قلب باز بیماران زیوی

سلام آقای دکتر
با تشکر زیاد از سیستم مشاوره شما بنده برای اولین بار این سیستم را مشاهده کردم خدا قوت و پاینده باشید.
جناب دکتر پدر من ٧٣ ساله هست و سه سال پیش سکته مغزی داشته و بعد از آن دچار مشکل ریوی شده بطوریکه اکسیژن خون زیر ٩٠ هست بطوریکه اکسیمتر انگشتی همیشه همراه دارد پدرم تازگی پدرم آنژیوگرافی شده و پزشک تشخیص عمل قلب داده پدرم مدت چهل و پنج سال سیگار میکشیده و الان دیگه نمیکشه از زمانی که سکته مغزی کرده به مدت سه سال دیگه سیگار نکشیده و شبها هم با دستگاه اکسیژن میخوابه حال با این تفاسیر عمل قلب چگونه میتواند باشد ریسکش چقدر است مدارکش هم موجوده بخواهید میتوان اسکن کنم و بفرستم
مشاهده پاسخ دکتر
7
افت فشار برون ده قلب بعد از تعویض دریچه

باسلام جناب اقای دکتر حسین زاده
مادرم چند روز پیش بدلیل تنگی نفس و ادم ریوی بستری و بعد از آنژیوگرافی و اکو .. مشخص شد دریچه میترال ایشون تنگ بوده و باید تعویض بشه. بعد از انجام عمل موفق تعویض دریچه الان یک هفته در icu هستن. علت بستری طولانی مدت این هست که تا دستگاه پمپ از ایشون قطع میکنن فشارشون میوفته و فعلا با دستگاه فشارشون تحت کنترل هستش. سوالم این هستش که برای این مورد چه تدبیر و راه حلی وجود دارد.
قبلا از حسن توجهتون تشکر میکنم.
مشاهده پاسخ دکتر
8
بی حس شدن سمت چپ بدن و احساس درد در قسمت بالای سمت چپ سینه

وقت بخیر دکتر عزیز
40 سال سن دارم و متاهل، یک دختر دو سال و ده ماهه دارم و شاغل هستم.
هیچگونه مشکل قلبی ندارم ولی مدتیه بطور ناگهانی سمت چپ بدنم شروع به بی حس شدن میکنه. قسمت بالای قفسه سینه سمت چپ از داخل حالت گرفتگی داره و کمی تنگی نفس احساس میکنم. گاهی اوقات وقتی عصبی میشم یا استرس دارم این حالت تشدید میشه بطوریکه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم و بعد از معاینات و رفتن به بیمارستان تمام حالتهای فیزیکیم عادی تشخیص داده میشن. الان هم بدون اینکه استرس خاصی بهم وارد شده باشه سمت چپ بدنم حالت بی حسی داره و دست چپم سنگینه. بالای قفسه سینه م از داخل تا پشت کتفم گرفتگی عجیبی داره نمیتونم بگم درد هست یا سوزش. میترسم از اینکه نکنه علامتهای سکته قلبی باشه. لطفا راهمایی کنید واقعا از اینکه تو محل کارم این اتفاق می افته و همیشه مجبور میشم به اورژانس تماس بگیرم خسته شدم. ماه گذشته خودم از محل کارم رفتم بیمارستان بهمن و نیمه راه به اندازه این سمت چپ بدنم بی حس شده بود که راننده مجبور شد از کادر بیمارستان درخواست برانکارد کنه چون نمیتونستم راه برم و حتی صحبت کنم. صورتم کاملا بی حس بود و نمیتونستم به خوبی جملات و بگم ولی میدونستم دور و برم چه خبره. لطفا راهنمایی کنید واقعا تجربه بدیه
مشاهده پاسخ دکتر
9
عمل قلب باز

سلام مادر بزرگ من تقریبا بیست روز هست عمل قلب باز داشته و بعد از عمل مشکلاتی مثل تنگی نفس داشته و تا بیست روز گذشته تا به امروز هم این مشکل رو داره ما به دکترش مراجعه کردیم و این مشکل رو گفتیم و دکتر یک سری پاف دهنی و کپسول استنشاقی تجویز کرده و مادر بزرگم به طور مرتب استفاده میکنه اما هنوز احساس نفس تنگی داره و خوابیدن براش سخت شده و حس میکنه بهتر نشده و در طول روز هم تنگی نفس داره مشکل از چیه و راه حل داره ؟ مشاهده پاسخ دکتر
10
آئورت شکمی

سلام آقای دکتر.. پدر بزرگم با 90 سال سن دچار بیماری آئورت شکمی است. درد شکم و کمر و همچنین فشار خون بالا(بدون سابقه قبلی) امانش را بریده. آیا با توجه به سن و سال بالا جراحی امکان پذیر است مشاهده پاسخ دکتر