تفاوت درد قفسه سینه در سمت چپ و راست

درد قفسه سینه همیشه دلیل بیماری قلبی نیست اما می تواند جدی باشد. دانستن اینکه درد در كدام قسمت سینه شما ايجاد شده است و توضیح دادن آن به پزشک مهم است، تا علت اصلى را پيدا كند و آن را تا قبل از جدى شدن حل كند .

درد قفسه ى سينه هنگام خواب

علل رایج درد قفسه سینه در هنگام خواب عبارتند از :

  • آسیب به دیواره ى قفسه ى سینه

اگر عضلات و استخوان های دیواره قفسه سینه شما به نوعی تحت فشار قرار گرفته باشند یا آسیب دیده باشند، هر نوع حرکتى می تواند درد ایجاد کند. در نتیجه، ممکن است در هنگام خواب به درد قفسه سینه دچار شوید، به خصوص اگر اغلب موقعیت خود را عوض مى كنيد یا بر روى قفسه ى سینه مى خوابید.

  • ريفلاکس اسید

ريفلاکس اسید می تواند احساس سوزش در قفسه سینه ایجاد کند. این اتفاق زمانى می افتد که اسید معده به مری بازمی گردد. درد قفسه سینه در حالت خواب می تواند بدتر شود، چرا كه مقدار تولید اسید و برگشت به مری افزایش می یابد.

  • التهاب پلور 

درد در ناحیه چپ یا راست سینه مى تواند نشانه ای از التهاب پلور باشد . اين بیماری باعث ایجاد مایع در اطراف ریه ها مى شود. حالت خوابیدن درد ناشی از التهاب پوشش در اطراف ریه را بدتر مى کند.

  • آنژین صدرى 

آنژين صدرى وضعیتی است که در آن شریان های عروق کرونری که خون را به عضلات قلب می رسانند، مسدود يا تنگ می شوند. این موضوع باعث آسیب به عضله قلب شده که باعث می شود در هنگام خوابيدن قلب به سختی کار کند.

درد قفسه سینه هنگام تنفس

درد قفسه سینه هنگام تنفس می تواند ناشى از چندین علت مختلف باشد. گاهی می تواند نشانه ای از بیماری تهدید کننده زندگی باشد. در موارد دیگر، ممکن است فقط گرفتگى عضله اى در قفسه سینه باشد. علت دقیق درد قفسه سینه در هنگام تنفس بستگی به وضعیت خاص دارد. وقتی نفس عمیق مى کشید، می تواند درد را در هر یک از ساختارهای زیر در داخل قفسه سینه ایجاد کند:

✅ عضله ى دیواره ى قفسه سینه

✅ دنده ها ى قفسه سينه

✅ پوشش ریه (غشای پلور)

✅ پوشش قلب (غشای پریکارد)

سنگینی قفسه سینه

احساس سنگينى روى قفسه سينه می تواند احساس ناخوشایندی بین بالاى شکم و گردن باشد. اين احساس در هر سنی ممکن است رخ دهد و می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد.

در اغلب موارد، اين احساس نشانه ای از یک رویداد قلبی عروقی مانند حمله قلبی یا بیماری قلبی عروقی است. همچنین می توان از طریق کافئین اضافی، اضطراب یا سوء هاضمه به ارمغان بيايد.

برای محدود کردن آن بايد از عوامل خطر ابتلا به بیماری های مختلف مطلع شوید. برای مثال، اگر کلسترول بالا و فشار خون بالا دارید، احساس سنگينى در قفسه سینه می تواند به مسائل قلبى مرتبط باشد. اگر فقط قهوه بیش از حد مى نوشيد، علت آن کافئین است و حس ناخوشایند به خودی خود حل خواهد شد. اما اگر تنگی قفسه سینه به طور تصادفی یا ناگهانی باشد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

درد قفسه سينه ناشى از معده

قلب درد و معده

ریفلاکس اسید زمانی اتفاق می افتد که محتویات معده به مری بازمی گردد. ریفلاکس اسید یک حالت معمول گوارشی است.

ریفلاکس اسید معمولا باعث سوزش سینه می شود. این احساس از معده به داخل قفسه سینه یا گلو می رود.

ریفلاکس اسید همچنین ممکن است طعم تلخى در پشت دهان ایجاد کند. ریفلاکس مزمن گاهی اوقات موجب اشكال در بلعیدن می شود و در بعضی موارد حتی می تواند باعث مشکلات تنفسی مانند آسم شود.

درد قفسه سینه در سمت چپ در مقابل سمت راست

درد قفسه سینه می تواند درد در هر طرف سینه را توصیف کند، اما یکی از سؤالات معمول ، تفاوت بین درد در سمت چپ سینه و سمت راست سینه است. این امر به این دلیل است که مردم به طور معمول فقط درد قفسه سینه سمت چپ را به حمله قلبی مرتبط می کنند، همانطور که اکثر مردم می دانند که قلب در آن سمت قرار دارد.

با این حال، درد قفسه سینه در سمت چپ همیشه یک مشکل در قلب را نشان نمی دهد. همچنین درد قفسه سینه راست نباید نادیده گرفته شود. حملات قلب باعث درد در سراسر بدن می شود – سمت راست سینه، سمت چپ سینه و سایر قسمت های بدن مانند فک.

درد قفسه سینه در سمت راست به ندرت یک مشکل قلبى را نشان می دهد . اما این بدان معنا نیست که درد قفسه سینه سمت راست جدى نیست. دلایل متعددی براى درد قفسه سینه در سمت راست وجود دارد، برخی جدی و برخى غير جدى هستند مانند:

# ذات الریه

# یک دنده ى کبود یا شکسته

# عضله پاره شده در قفسه سینه

# عفونت ویروسی

# مسائل مربوط به کیسه صفرا، کبد، پانکراس، طحال و ریه

# درد پلور یا التهاب در اطراف ریه

# لخته خون در ریه

# مسائل گوارش مانند ريفلاكس اسيد، یا سوزش سر دل

اما دانستن اینکه در درد در كدام قسمت سینه شما ايجاد شده است و توضیح دادن آن به پزشک مهم است، تا علت اصلى را پيدا كند و آن را تا قبل از جدى شدن حل كند .

علت درد استخوان جناغ سینه

شايع ترين علت درد استخوان جناغ كوستوكندريت است . گاهی اوقات درد قفسه سینه توسط التهاب در اطراف دنده ها ایجاد می شود. هنگامی که غضروف اطراف دنده های شما ملتهب می شود،  می تواند درد قفسه سینه ایجاد کند. این وضعیت كوستوكندريت نامیده می شود و در بسیاری از افراد درد قفسه سینه نسبتا طبیعی است.

درد استخوان جناغ

اين درد به همان شیوه ای احساس می شود که به شدت روی جناغ (استخوان که در وسط دنده هاى شما قرار دارد) فشار آورید.

اين درد می تواند با انواع فعالیت های روزانه ایجاد شود، مانند حوادث یا سقوط، سرفه ى بیش از حد ، استفراغ، گرفتگى عضلات در قفسه سینه در طول تمرینات شدید یا فعالیت های ورزشی، یک تصادف اتومبیل و یا برخی از انواع آرتروز یا بورسیت.

اسپاسم عضلات بين دنده اى

عضلات بین دنده اى بین دنده های شما قرار دارند و آن ها را به یکدیگر متصل می کنند. آن ها به شما در تنفس كمك مى كنند. سه لايه عضلات بين دنده اى وجود دارد: خارجى ، داخلى و داخلى ترين.

اسپاسم زمانی اتفاق مى افتد که یک عضله کشيده  یا تقریبا پاره مى شود. اسپاسم هر یک از لایه های ماهیچه های بين دنده اى می تواند باعث درد و سختى در تنفس شود.

عوامل مختلفى مى توانند عضلات بين دنده اى را تحت فشار قرار دهند. این عضلات معمولا در طی برخی حرکات چرخشی صدمه مى بينند. درد می تواند از یک آسیب ناگهانی یا می به تدریج از حرکات تکراری شروع شود.

فعالیت هایی که ممکن است بر روى عضلات بين دنده اى فشار فشار وارد كنند عبارتند از:

# هل دادن اجسام سنگين

# بلند کردن اجسام سنگين

# سرفه یا عطسه کردن

 # شرکت در ورزش هايى مانند قایقرانی، گلف، تنیس، و یا بیس بال

# افتادن

# ضربه به دنده ها، مانند تصادف اتومبیل یا در هنگام ورزش

درد پشت كتف راست

تیغه های شانه ای ( كتف ) استخوان های مثلثی پشتی شما هستند. تیغه شانه اى عملكرد هاى گوناگونى دارد، یکی از آن ها حمایت از حرکات محوری شانه است.

درد در ناحیه تیغه شانه می تواند به خاطر چندین علت باشد. ممکن است به علت التهاب در ناحیه كتف یا درد ناشی از دیگر نقاط بدن باشد. اين كه كتف كدام سمت آسیب دیده است یک سوال مهم است، چرا که بعضی از شرایط احتمال بیشتری در سمت چپ و برخى در سمت واست دارند .

درد در كتف می تواند به التهاب یا آسیب ناحیه شانه مربوط باشد یا  ممکن است به علت درد ناشی از سایر نقاط در قفسه سینه و شکم باشد.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلبسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
پرولاپس میترال وضربان شکمی

سلام اقای دکترخسته نباشید 25 ساله ازتهران یک ساله که دچارافتادگی خفیف دریچه میترال شدم بیماری مادرزادی کلا توخانوادمون ندارم فقط من این طوری شدم رفتم دکتربهم قرص سواتالول 80 ووراپامیل 50 داد دوماه مصرف کردم وبعدیک روز صبحاحساس نبض درشکم کردم که بعد احساس نبض رفتم دکترقلب خوب بهم گفت این قرص ها رونخور این ها گشادی عروق خونی میاره وبعد گفت سونوگرافی ازرگ اعورت بگیر گرفتم گفت قطر14mmداردوپلاک واریسم نداردودکترقلب بهم متروپرالول 50 واسپیرین80 دادودوماهی هست مصرف میکنم گفت دکتربرو دکتراعصاب قرص گاباتین 100 وقرص ضداسترس وافسردگی داد ولی اثری ندیدم الانم نمیتونم زیاد راه برم بعد احساس این نبض شکمی فعالیت روزانه ام خیلی کم شده چون نمیتونم راه برم ممنونم میشم راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
2
سوراخی قلب در بزرگسالان

سلام خدمت آقای دکتر من چند وقت پیش احساس درد در قلبم داشتم رفتم پیش دکتر قلب و بعد از بررسی و اکو مشخص شد که سوراخی قلب کوچکی دارم و دکترم گفتند که مشکلی نیست برو همینجوری زندگی کن. آقای دکتر گاهی وقتها درد میکنه میترسم بیقرار میشم کلا موقع استراحت اذیتم میکنه. حال آقای دکتر میخام بدونم آیا درمان راحتی داره که من از این مشکل رهایی یابم. با تشکر و قدردانی مشاهده پاسخ دکتر
3
بیماری قلبی-حمله قلبی

با سلام و خسته نباشید جناب دکتر من دختری 28ساله هستم و درتاریخ 1397/02/24آزمایش خون دادم هموگلوبینم 16 بود و پلاکتم 180 هزارتاو مقدار هماتوکریتم 45 بود .و میخواستم بدونم آیا امکان تشخیص اینکه بیماری قلبی دارم با یا ن رو میشه با این آزمایش تشخیص داد؟مقدار کلسترول و تری گلیسیریدم نرمال بود.ولی نگرانم بیماری قلبی داشته باشم .مدتی هست که کتف چپم گرفته بود و قفسه سینم هم یه احساس سفتی داشت که دکتر رفتم پرانول 10 دادن .و دوهفته 12ساعت خوردم و قطع کردم و الان هروقت که استرس یا تپش قلب میگیرم میخورم.و خیلی ادم حساس و استرسی هستم خیلی نگران سلامتیم هستم.لطفا کمکم کنید .اکو قلب هم دادم گفتن مشکلی نیست فقط ورزش کن و نوار قلبم گفتن تند بوده مشاهده پاسخ دکتر
4
آریتمی قلب

علت ودرمان هری ریختن قلب واحساس ریزش مدام آن چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
تامپوناد قلبی

با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
مادر من 60 ساله هستند و عمل قلب باز برای گذاشتن دریچه و ترمیم دو دریچه دیگر داشتند. دو روز بعد از عمل دچار تامپوناد قلبی شدند و به اتاق عمل فرستاده شدند. نگران هستم که دوباره این اتفاق برایشان بیفتد. آیا امکان دارد دوباره این اتفاق بیفتد و چه عوارضی خواهد داشت؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
ضربان نامنظم

با سلام آقای دکتر پدر بنده سال 92سکته قلبی کردن و دارودرمانی بهش تجویز کردن الان دو ماهه که بدجور اذیت میشه و همش درد سینه و شکم بین کتف دارن.دکترای شهر خودمون میگن ضربانش نامنظمه بایدicdبذاریم و efقلبش 20درصده.به نظرتون چیکار باید بکنیم عمل میتونه بشه یا چیکار کنیم!خیلی ممنون ازتون.خاهشن جوابمو بدین مشاهده پاسخ دکتر
7
تومر قلبی

سلام آقای دکتر میخواستم بپرسم تومر قلبی رو میشه با سایبرنایف درمان کرد اگه میشه لطفا زودی جوابمو بدین مرسییی مشاهده پاسخ دکتر
8
جراحی ائورت

ایا فردی که جراحی قلب باز انجام داده و الان دایسکشن سراسری ائورت داره میتونه با یک جراحی قلب دیگه ائورتش ترمیم بشه؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
ترمیم دریچه میترال

با سلام
بنده مردی 48 ساله هستم که افتادگی دریچه میترال داشتم mr+3 ، اما اکنون افتادگی بیشتر شده و به sivere تبدیل شده
در این رابطه دو پزشک گفتند ترمیم یا تعویض دریچه برای شما نتیجه چشم گیری نخواهد داشت زیرا EF شما پایین هست (EF 35 )
اما پزشک دیگری گفت باید حتما دریچه میترال ترمیم شود که در این رابطه اکو از طریق مری انجام شود ( جهت ارزیابی )
حال بین نظریه پزشکان سرگردان مانده ام که چه کاری باید انجام دهم
در ضمن ایا تعویض و یا ترمیم دریچه میترال الزاما احتیاج به جراحی باز دارد یا راههای دیگری نیز وجود دارد که احتیاجی به جراحی باز نباشد.
با تشکر از شما
مشاهده پاسخ دکتر
10
انجام عمل قلب بدونه بریدن دنده ها

آیا همه عملهای جراحی باز را میتوان با روشهای جدید که سوراخ کوچکی ایجاد میشود و بیمار عذاب کمتری میکشد انجام داد و یا فقط بعضی از آنها را میتوان به روشهای بدونه بریدن استخوانهای دنده انجام داد متشکرم مشاهده پاسخ دکتر