نارسایی قلبی | علائم، تشخیص، درمان

نارسایی قلبی به این معناست که قلب توانایی پمپاژ خون کافی به اعضای بدن را ندارد. نارسایی قلبی به معنای ایست قلبی نیست اما به این معناست که قلب جهت کمک به بهبود عملکرد خود به مقداری حمایت نیاز دارد.

نارسایی قلبی وضعیتی طولانی مدت است که اغلب با گذشت زمان بدتر می شود. این وضعیت درمانی ندارد اما بسیاری از افراد با مداخلات و تغیر در سبک زندگی می توانند کیفیت زندگی خوبی داشته باشند. این وضعیت می تواند در هر سنی بروز دهد اما بیشترین شیوع را در افراد مسن تر دارد.

علائم نارسایی قلبی

علائم اصلی نارسایی قلبی عبارتند از:

 • تنگی نفس در هنگام فعالیت یا استراحت
 • تورم پا، مچ پا، شکم و اطراف ناحیه ی پایینی کمر
 • احساس خستگی یا ضعف غیر عادی

سرفه بعد از عمل قلب باز

علائم می توانند در اثر ناتوانی قلب در پمپاژ کافی خون به اعضای بدن بروز دهند. این وضعیت می تواند سبب ایجاد تجمعی از مایعی شود که به درون ریه ها پس زده می شود و سبب تنگی نفس می شود. همچنین از آنجایی که قلب به درستی پمپاژ نمی کند می تواند سبب احتباس مایع شود که منجر به تورم ریه، مچ پا، پا یا قسمت پایین کمر یا شکم شود. از آنجایی که قلب قادر به رساندن خون و اکسیژن کافی به عضلات بدن نیست فرد ممکن است به شدت احساس خستگی کند. در صورت مشاهده ی هر کدام از این علائم با پزشک خود ملاقات کنید.

چه چیزی سبب نارسایی قلبی می شود؟

دلایل فراوانی برای ایجاد نارسایی قلبی وجود دارند. نارسایی قلبی می تواند ناگهانی یا به آرامی و در طول چند ماه یا چند سال رخ دهد.

شایعترین علل نارسایی قلبی عبارتند از:

حمله قلبی

حمله قلبی می تواند سبب آسیبی طولانی مدت به قلب شود که کفایت عملکرد قلب را تحت تاثیر قرار می دهد.

فشار خون بالا

 فشار خون بالا می تواند فشاری مضاعف بر روی قلب وارد کند که با گذشت زمان می تواند به نارسایی قلبی منجر شود.

فشار خون

کاردیومیوپاتی

 یک بیماری ماهیچه قلب است. انواع مختلفی دارد که می توانند هم به دلیل ژنتیکی و هم ناشی از عوامل دیگری مانند عفونت های ویروسی باشند.

نارسایی قلبی می تواند توسط موارد زیر نیز ایجاد شود:

 • بیماری یا آسیب دیدگی دریچه های قلب
 • ضربان غیرعادی قلب (آریتمی)
 • مشکلات قلبی مادرزادی: مشکلاتی قلبی هستند که فرد با آن ها زاده می شود.
 • یک عفونت ویروسی که می تواند عضله ی قلب را تحت تاثیر قرار دهد.
 • برخی روش های درمانی سرطان مانند شیمی درمانی
 • مصرف بیش از حد الکل
 • آنمی (کم خونی): کمبود هموگلوبین یا سلول های قرمز خون که اکسیژن را حمل می کنند.
  بیماری غده ی تیروئید
 • پرفشاری ریوی: نارسایی قلبی می تواند به پرفشاری ریوی (افزایش فشار خون در عروق خونی تغذیه کننده ریه ها) منجر شود. این وضعیت می تواند به قسمت راست قلب آسیب رسانده و منجر به نارسایی قلب شود. در برخی موارد، پرفشاری ریوی خود به تنهایی در اثر یک اختلال قلبی که از قبل وجود دارد به وجود می آید.
 • آمیلوئیدوز: نارسایی قلبی می تواند توسط گروهی نادر از اختلال ها به نام آمیلوئیدوز نیز ایجاد شود. این وضعیتی زمانی رخ می دهد که پروتئین هایی غیرعادی تحت عنوان آمیلوئید در اعضا و بافت های بدن (از جمله قلب، کلیه ها و کبد) ساخته شده و شرایط را جهت عملکرد مناسب این اعضا سخت می کنند. اگر این وضعیت درمان نشود می تواند به نارسایی آن عضو منجر شود. اگر آمیلوئیدوز، قلب را تحت تاثیر قرار دهد به آن آمیلوئیدوز قلبی یا سندرم قلب سفت گفته می شود. آمیلوئیدوز قلبی سبب سفت شدن بطن های قلب (دو حفره تپنده در ناحیه پایینی قلب) و دشوار شدن پمپاژ قلب به اعضای بدن می شود. هر ساله حدود 600 مورد جدید در انگلستان تشخیص داده می شوند.

چگونه نارسایی قلبی تشخیص داده می شود؟

جهت تشخیص نارسایی قلبی، پزشک ممکن است سوالاتی درباره سابقه بیماری بپرسد، درباره علائم فرد صحبت کند و معاینه ای فیزیکی انجام دهد. این معاینه شامل بررسی ضربان و ریتم قلب، گرفتن فشار خون و بررسی وجودتجمع مایعات در ریه ها، پاها و دیگر بخش های بدن فرد شود. در اغلب موارد فرد آزمایشات بیشتری جهت تایید تشخیص و هدایت کنترل علائم نیز انجام می دهد.

قلب درد

ممکن است در حین صحبت های پزشک عبارت ((کسر برون ده قلب)) شنیده شود. این عبارت به معنای حجمی از خون است که در هر بار تپش قلب از بطن چپ به بیرون رانده می شود. این عبارت معمولا به صورت درصد بیان می شود. اعداد بالای 50 درصد عادی تلقی می شوند. برخی افراد مبتلا به نارسایی قلبی، کسر برون ده قلب عادی دارند. بنابراین کسر برون ده قلب جهت تشخیص نارسایی قلبی در کنار دیگر آزمایشات انجام می شود.

درمان نارسایی قلبی

درحالیکه هم اکنون درمانی برای نارسایی قلبی وجود ندارد اما مداخلاتی وجود دارند که می توانند به کنترل علائم کمک کنند و سبب شوند تا بسیاری از افراد زندگی هایی کامل و سرشار از فعالیت داشته باشند. پزشک به احتمال زیاد داروهایی را تجویز خواهد کرد که به بهبود علائم فرد کمک کرده، فرد را در حداکثر سلامت ممکن قرار داده، از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کرده و به افزایش امید به زندگی فرد کمک می کنند. برخی افراد مبتلا به نارسایی قلبی از یک ضربان ساز مصنوعی یا دفیبریلاتور کاشتنی قلبی (ICD) بهره می گیرند تا به قلبشان در عمل پمپاژ کمک کند. پزشک در مورد اینکه این مداخلات برای فرد مفید هستند یا خیر با او صحبت خواهد کرد.

ICD یا فیبریلاتور کاشتنی قلبی

مراقبت از سلامتی قلب

در کنار مصرف دارو های تجویز شده، ایجاد تغییر در سبک زندگی نیز می تواند به پایدار نگه داشتن وضعیت فرد تا حد امکان کمک کند تا او بتواند به انجام دادن کارهایی که از انجام آنها لذت می برد ادامه دهد.

این تغییرات می توانند شامل موارد زیر شوند:

  • وزن کردن خود به طور معمول: افزایش وزن ناگهانی می تواند نشانگر این باشد که در بدن فرد، مایعات بیش از حد لازم در حال ساخته شدن هستند.
  • پایش مقدار مایعاتی که فرد در طول روز مصرف می کند.
  • پایش فشار خون جهت کاهش فشار بر روی قلب
  • کاهش مصرف نمک: مصرف بیش از حد نمک در رژیم غذایی می تواند سبب نگه داشتن آب بیشتری در بدن شود.
  • سیگار نکشیدن: این کار تنها کار مهمی است که فرد می تواند جهت داشتن عمری طولانی تر انجام دهد.
   محدود کردن مقدار مصرف روزانه الکل: جهت اطمینان یافتن از بدتر نشدن علائم و کمک به سالم نگه داشتن قلب
  • داشتن فعالیت: داشتن فعالیت می تواند استقامت، انرژی و تناسب اندام فرد را بیشتر کند. فعالیت فیزیکی معمول می تواند به بهبود یا رفع علائم کمک کند.
  • داشتن وزنی متعادل، که سبب جلوگیری از کارکردن بیش از حد قلب می شود.

مصرف نمک

علائم نارسایی قلبی می توانند داشتن یک زندگی عادی را برای افراد مشکل سازند. تقسیم کارها به چند کار ساده تر گرچه می تواند زمان بیشتری به طول بیانجامد اما می تواند مفید بوده و به این معنا باشد که فرد هنوز می تواند کارهایی را که به آنها تمایل دارد انجام دهد. با پزشکان و پرستاران خود در ارتباط با احساس تان و شیوه هایی که نارسایی قلبی زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار می دهد صحبت کنید. ممکن است آنها بتوانند به گونه ای مداخلات شما را تطبیق دهند که کیفیت زندگی تان را افزایش دهد.

داشتن گاه به گاه احساس غم و ناراحتی طبیعی است. ممکن است فرد به خاطر علائم و محدودیت هایی که دارد احساس ناراحتی کند و یا احساس کند که کنترلی بر زندگی خود ندارد. برخی افراد زندگی کردن بدون اینکه به طور قطعی بدانند که به نارسایی قلبی مبتلا هستند یا نه را مشکل می دانند. اما یادگیری درباره وضعیت خود و درگیر شدن در فرایند تصمیم گیری درباره مداخله، همگی به فرد کمک می کنند تا بیشتر احساس کنترل بر روی زندگی خود داشته باشد و این می تواند به رهایی از اضطراب کمک کند. همچنین مهم است که فرد درباره نگرانی های خود با خانواده و دوستان نزدیک گفتگو کند.

استرس افراد مختلف را به شیوه های مختلف تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که استرسشان را مدیریت نمی کنند ممکن است به عادات ناسالم از جمله سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا مصرف مواد غذایی ناسالم و اسنک ها روی آورند. دانستن مواردی که آغازگر استرس هستند می تواند به فرد در برخورد با مشکل کمک کنند. یافتن راه های سالم مقابله با استرس و یادگیری آرام بودن (ریلکسیشن) می تواند به فرد در مدیریت نارسایی قلبی کمک کند.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
وجود حفره در قلب نوزاد (ASD)

با سلام و احترام
پزشک متخصص نوزادان در مراجعه خواهر زاده ام (نوزاد 40 روزه) تشخیص صدار اضافه در قلب را می دهد و پس از انجام اکو،نتیجه آن تشخیص وجود سوراخ به اندازه هفت میلیمتر
( ,Med Size ASD = 7mm ,mild RAE ) در قلب که به شرح عکس های پیوست می باشد.
پزشک قرص فروزماید تجویز نموده و همچنین گفته اگر بچه تغذیه خوبی داشته باشد امکان دارد تا سوراخ بسته شود.الان وزن بچه 5.200 کیلوگرم است.و گفته 4 ماه دیگر برای اکو مراجعه شود.
بسیار ممنون میشوم نظرتان را در این خصوص بیان کنید.
با سپاس فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
2
سن 74 برای جراحی

سلام.
پدر من 74 ساله هستن. شهرستان 2 دکتر گفتن عضله قلبشئن قوس هست و جراحی میشه ولی یه دکتر گفتن به دلیل سن بالا و نوع گرفتگی عروق (ظاهرا به دلیل گرفتگی چند نقطه در یک رگ) ریسک عملشون خیلی بالاست و بهتره با قرص زندگی رو ادامه بدن.ایشون قند تحت کنترل با متفورمین دارن که حدود 118 هست. و قوای جسمانی خوبی دارن. منتها رگها تقریبا 100 گرفتگی دارن. نظر شما چیه؟
مشاهده پاسخ دکتر
3
درد قفسه سینه

با سلام خانواده من از طرف مادر ناراحتی قلبی دارند سابقه آنژیوگرافی و عمل قلب باز دارند مدتی تپش قلب مداوم دارم و درد در قفسه سینه سمت چپ که به گردن و دست چپم هم میزنه و تنفس عمیق دردم در قفسه سینه بیشتر میشه دکتر رفتم دوتا قرص پروپرانولول10وکاردیازپوکساید داده دستم رو حرکت میدم درد قفسه سینه خیلی زیاد میشه آیا دارو هام خوبه پیگیر نشم یا نه باید دکتر دیگه ای بروم مشاهده پاسخ دکتر
4
علائم گرفتگی عروق

سلام،من 31 سالمه،نميدونم دچار گرفتگی عروق هستم یا نه،ولی خیلی نگرانم،کلسترول خونم بالاست.تعرق زیاد دارم،ولی بقیه علائم رو تقریباً ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
5
عمل بسته ترمیم دریچه میترال

سلام ایا عمل فوق پیشرفته بسته ترمیم دریچه میترال قلب را جنابعالی در کدام بیمارستان انجام میدهید و ....... مشاهده پاسخ دکتر
6
اریتمی و پی وی سی

سلام خسته نباشید.
آقای دکتر من سال 93 به خاطر تپش قلب های زیادی که داشتم و هر بار باعث بی هوشی ام میشد دکتر برام ابلیشن انجام داد و گفتند که آریتمی داری و رگ هاتو سوزاندیم.
اما حالا تپش قلب میگیرم باز و دست چپم کلا بی حس پیشه. که هولتر 48 ساعت برام وصل کردن که حالا با نتیجه هولتر گفتن که پی وی سی دارم.
من از بعد از ابلیشن تا حالا قرص ایندرال ۱۰ میخورم روزی یکی. آقای دکتر من پرولاپس میترال هم دارم.
آقای دکتر حالا باید چیکار کنم ؟ باز هم باید عمل شم؟ من شهرستانم و دکتری که برام ابلیشن انجام دادن تهران هستن خیلی نگرانم باید چیکار کنم چون گفتن برو تهران
مشاهده پاسخ دکتر
7
عمل قلب باز

سلام آقای دکتر حدود 5 ماه است عمل قلب باز گرفتگی عروق کرونری انجام داده ام حالت کرختی ودرد قفسه سینه و سنگینی سمت چپ ام مدام کم و زیاد است ولی جدیدا محل شکاف قفسه سینه ام قزمز شده و سوزش شدیدی دارد علت راجویا هستم پیاده روی و دوچرخه سواری میکنم سن 56 سال مرد - متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
8
تنگی نفس بعد از عمل

سلام دکتر پدر من دو هفته پیش عمل جراحی باز برای تعویض دریچه و پیوند رگ انجام دادن یک هفته ای است که اول دچار تک سرفه های مکرر میشدند در زمان کوتاه و الان مشکل تنگی نفس دارن عکس از ریه ها گرفته شد ولی آب جمع نشده بود مشکل میتونه از چی باشه
با تشکر از راهنمایی شما
مشاهده پاسخ دکتر
9
بیهوشی بد عمل

سلام اقای دکتر پدر من رو روز یکشنبه عمل قلب باز انجام دادید ولی از ساعت 7ک30 دقیقه شب تا بحال هنوز بهوش نیومدن طبیعی میباشد یا مورد خاصی متاسفانه دسترسی ندارم به شما-بیمارستان تریتا
ممنون میشم راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
10
سوارخ قلبی

سلام خسته نباشیدآقادکتر،من دختری۲۷ساله هستم گاهی اوقات خیلی تپش دارم جوری که تونفس کشیدن دچارمشکل میشم ومجبورمیشم نفسای عمیق بکشم رفتم دکترنوارقلب انجام دادم گفتن تپش نامنظم داری وبرام قرص متورال نوشتن خواستم برام اکوانجام بدن اماگفتن لازم نیست به نظرتون مشکل جدی نیست؟امکانش هست قلبم سوراخ باشه باتوجه به اینکه پدرم قلبش سوراخ هست مشاهده پاسخ دکتر