نارسایی قلبی | علائم، تشخیص، درمان

نارسایی قلبی به این معناست که قلب توانایی پمپاژ خون کافی به اعضای بدن را ندارد. نارسایی قلبی به معنای ایست قلبی نیست اما به این معناست که قلب جهت کمک به بهبود عملکرد خود به مقداری حمایت نیاز دارد.

نارسایی قلبی وضعیتی طولانی مدت است که اغلب با گذشت زمان بدتر می شود. این وضعیت درمانی ندارد اما بسیاری از افراد با مداخلات و تغیر در سبک زندگی می توانند کیفیت زندگی خوبی داشته باشند. این وضعیت می تواند در هر سنی بروز دهد اما بیشترین شیوع را در افراد مسن تر دارد.

علائم نارسایی قلبی

علائم اصلی نارسایی قلبی عبارتند از:

 • تنگی نفس در هنگام فعالیت یا استراحت
 • تورم پا، مچ پا، شکم و اطراف ناحیه ی پایینی کمر
 • احساس خستگی یا ضعف غیر عادی

سرفه بعد از عمل قلب باز

علائم می توانند در اثر ناتوانی قلب در پمپاژ کافی خون به اعضای بدن بروز دهند. این وضعیت می تواند سبب ایجاد تجمعی از مایعی شود که به درون ریه ها پس زده می شود و سبب تنگی نفس می شود. همچنین از آنجایی که قلب به درستی پمپاژ نمی کند می تواند سبب احتباس مایع شود که منجر به تورم ریه، مچ پا، پا یا قسمت پایین کمر یا شکم شود. از آنجایی که قلب قادر به رساندن خون و اکسیژن کافی به عضلات بدن نیست فرد ممکن است به شدت احساس خستگی کند. در صورت مشاهده ی هر کدام از این علائم با پزشک خود ملاقات کنید.

چه چیزی سبب نارسایی قلبی می شود؟

دلایل فراوانی برای ایجاد نارسایی قلبی وجود دارند. نارسایی قلبی می تواند ناگهانی یا به آرامی و در طول چند ماه یا چند سال رخ دهد.

شایعترین علل نارسایی قلبی عبارتند از:

حمله قلبی: حمله قلبی می تواند سبب آسیبی طولانی مدت به قلب شود که کفایت عملکرد قلب را تحت تاثیر قرار می دهد.

فشار خون بالا: فشار خون بالا می تواند فشاری مضاعف بر روی قلب وارد کند که با گذشت زمان می تواند به نارسایی قلبی منجر شود.

فشار خون

کاردیومیوپاتی: یک بیماری ماهیچه قلب است. انواع مختلفی دارد که می توانند هم به دلیل ژنتیکی و هم ناشی از عوامل دیگری مانند عفونت های ویروسی باشند.

نارسایی قلبی می تواند توسط موارد زیر نیز ایجاد شود:

 • بیماری یا آسیب دیدگی دریچه های قلب
 • ضربان غیرعادی قلب (آریتمی)
 • مشکلات قلبی مادرزادی: مشکلاتی قلبی هستند که فرد با آن ها زاده می شود.
 • یک عفونت ویروسی که می تواند عضله ی قلب را تحت تاثیر قرار دهد.
 • برخی روش های درمانی سرطان مانند شیمی درمانی
 • مصرف بیش از حد الکل
 • آنمی (کم خونی): کمبود هموگلوبین یا سلول های قرمز خون که اکسیژن را حمل می کنند.
  بیماری غده ی تیروئید
 • پرفشاری ریوی: نارسایی قلبی می تواند به پرفشاری ریوی (افزایش فشار خون در عروق خونی تغذیه کننده ریه ها) منجر شود. این وضعیت می تواند به قسمت راست قلب آسیب رسانده و منجر به نارسایی قلب شود. در برخی موارد، پرفشاری ریوی خود به تنهایی در اثر یک اختلال قلبی که از قبل وجود دارد به وجود می آید.
 • آمیلوئیدوز: نارسایی قلبی می تواند توسط گروهی نادر از اختلال ها به نام آمیلوئیدوز نیز ایجاد شود. این وضعیتی زمانی رخ می دهد که پروتئین هایی غیرعادی تحت عنوان آمیلوئید در اعضا و بافت های بدن (از جمله قلب، کلیه ها و کبد) ساخته شده و شرایط را جهت عملکرد مناسب این اعضا سخت می کنند. اگر این وضعیت درمان نشود می تواند به نارسایی آن عضو منجر شود. اگر آمیلوئیدوز، قلب را تحت تاثیر قرار دهد به آن آمیلوئیدوز قلبی یا سندرم قلب سفت گفته می شود. آمیلوئیدوز قلبی سبب سفت شدن بطن های قلب (دو حفره تپنده در ناحیه پایینی قلب) و دشوار شدن پمپاژ قلب به اعضای بدن می شود. هر ساله حدود ۶۰۰ مورد جدید در انگلستان تشخیص داده می شوند.

چگونه نارسایی قلبی تشخیص داده می شود؟

جهت تشخیص نارسایی قلبی، پزشک ممکن است سوالاتی درباره سابقه بیماری بپرسد، درباره علائم فرد صحبت کند و معاینه ای فیزیکی انجام دهد. این معاینه شامل بررسی ضربان و ریتم قلب، گرفتن فشار خون و بررسی وجودتجمع مایعات در ریه ها، پاها و دیگر بخش های بدن فرد شود. در اغلب موارد فرد آزمایشات بیشتری جهت تایید تشخیص و هدایت کنترل علائم نیز انجام می دهد.

قلب درد

ممکن است در حین صحبت های پزشک عبارت ((کسر برون ده قلب)) شنیده شود. این عبارت به معنای حجمی از خون است که در هر بار تپش قلب از بطن چپ به بیرون رانده می شود. این عبارت معمولا به صورت درصد بیان می شود. اعداد بالای ۵۰ درصد عادی تلقی می شوند. برخی افراد مبتلا به نارسایی قلبی، کسر برون ده قلب عادی دارند. بنابراین کسر برون ده قلب جهت تشخیص نارسایی قلبی در کنار دیگر آزمایشات انجام می شود.

درمان نارسایی قلبی

درحالیکه هم اکنون درمانی برای نارسایی قلبی وجود ندارد اما مداخلاتی وجود دارند که می توانند به کنترل علائم کمک کنند و سبب شوند تا بسیاری از افراد زندگی هایی کامل و سرشار از فعالیت داشته باشند. پزشک به احتمال زیاد داروهایی را تجویز خواهد کرد که به بهبود علائم فرد کمک کرده، فرد را در حداکثر سلامت ممکن قرار داده، از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کرده و به افزایش امید به زندگی فرد کمک می کنند. برخی افراد مبتلا به نارسایی قلبی از یک ضربان ساز مصنوعی یا دفیبریلاتور کاشتنی قلبی (ICD) بهره می گیرند تا به قلبشان در عمل پمپاژ کمک کند. پزشک در مورد اینکه این مداخلات برای فرد مفید هستند یا خیر با او صحبت خواهد کرد.

ICD یا فیبریلاتور کاشتنی قلبی

مراقبت از سلامتی قلب

در کنار مصرف دارو های تجویز شده، ایجاد تغییر در سبک زندگی نیز می تواند به پایدار نگه داشتن وضعیت فرد تا حد امکان کمک کند تا او بتواند به انجام دادن کارهایی که از انجام آنها لذت می برد ادامه دهد.

این تغییرات می توانند شامل موارد زیر شوند:

  • وزن کردن خود به طور معمول: افزایش وزن ناگهانی می تواند نشانگر این باشد که در بدن فرد، مایعات بیش از حد لازم در حال ساخته شدن هستند.
  • پایش مقدار مایعاتی که فرد در طول روز مصرف می کند.
  • پایش فشار خون جهت کاهش فشار بر روی قلب
  • کاهش مصرف نمک: مصرف بیش از حد نمک در رژیم غذایی می تواند سبب نگه داشتن آب بیشتری در بدن شود.
  • سیگار نکشیدن: این کار تنها کار مهمی است که فرد می تواند جهت داشتن عمری طولانی تر انجام دهد.
   محدود کردن مقدار مصرف روزانه الکل: جهت اطمینان یافتن از بدتر نشدن علائم و کمک به سالم نگه داشتن قلب
  • داشتن فعالیت: داشتن فعالیت می تواند استقامت، انرژی و تناسب اندام فرد را بیشتر کند. فعالیت فیزیکی معمول می تواند به بهبود یا رفع علائم کمک کند.
  • داشتن وزنی متعادل، که سبب جلوگیری از کارکردن بیش از حد قلب می شود.

مصرف نمک

علائم نارسایی قلبی می توانند داشتن یک زندگی عادی را برای افراد مشکل سازند. تقسیم کارها به چند کار ساده تر گرچه می تواند زمان بیشتری به طول بیانجامد اما می تواند مفید بوده و به این معنا باشد که فرد هنوز می تواند کارهایی را که به آنها تمایل دارد انجام دهد. با پزشکان و پرستاران خود در ارتباط با احساس تان و شیوه هایی که نارسایی قلبی زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار می دهد صحبت کنید. ممکن است آنها بتوانند به گونه ای مداخلات شما را تطبیق دهند که کیفیت زندگی تان را افزایش دهد.

داشتن گاه به گاه احساس غم و ناراحتی طبیعی است. ممکن است فرد به خاطر علائم و محدودیت هایی که دارد احساس ناراحتی کند و یا احساس کند که کنترلی بر زندگی خود ندارد. برخی افراد زندگی کردن بدون اینکه به طور قطعی بدانند که به نارسایی قلبی مبتلا هستند یا نه را مشکل می دانند. اما یادگیری درباره وضعیت خود و درگیر شدن در فرایند تصمیم گیری درباره مداخله، همگی به فرد کمک می کنند تا بیشتر احساس کنترل بر روی زندگی خود داشته باشد و این می تواند به رهایی از اضطراب کمک کند. همچنین مهم است که فرد درباره نگرانی های خود با خانواده و دوستان نزدیک گفتگو کند.

استرس افراد مختلف را به شیوه های مختلف تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که استرسشان را مدیریت نمی کنند ممکن است به عادات ناسالم از جمله سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا مصرف مواد غذایی ناسالم و اسنک ها روی آورند. دانستن مواردی که آغازگر استرس هستند می تواند به فرد در برخورد با مشکل کمک کنند. یافتن راه های سالم مقابله با استرس و یادگیری آرام بودن (ریلکسیشن) می تواند به فرد در مدیریت نارسایی قلبی کمک کند.

 دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
تامپوناد قلبی

با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
مادر من 60 ساله هستند و عمل قلب باز برای گذاشتن دریچه و ترمیم دو دریچه دیگر داشتند. دو روز بعد از عمل دچار تامپوناد قلبی شدند و به اتاق عمل فرستاده شدند. نگران هستم که دوباره این اتفاق برایشان بیفتد. آیا امکان دارد دوباره این اتفاق بیفتد و چه عوارضی خواهد داشت؟
مشاهده پاسخ دکتر
2
ضربان نامنظم

با سلام آقای دکتر پدر بنده سال 92سکته قلبی کردن و دارودرمانی بهش تجویز کردن الان دو ماهه که بدجور اذیت میشه و همش درد سینه و شکم بین کتف دارن.دکترای شهر خودمون میگن ضربانش نامنظمه بایدicdبذاریم و efقلبش 20درصده.به نظرتون چیکار باید بکنیم عمل میتونه بشه یا چیکار کنیم!خیلی ممنون ازتون.خاهشن جوابمو بدین مشاهده پاسخ دکتر
3
تومر قلبی

سلام آقای دکتر میخواستم بپرسم تومر قلبی رو میشه با سایبرنایف درمان کرد اگه میشه لطفا زودی جوابمو بدین مرسییی مشاهده پاسخ دکتر
4
جراحی ائورت

ایا فردی که جراحی قلب باز انجام داده و الان دایسکشن سراسری ائورت داره میتونه با یک جراحی قلب دیگه ائورتش ترمیم بشه؟ مشاهده پاسخ دکتر
5
ترمیم دریچه میترال

با سلام
بنده مردی 48 ساله هستم که افتادگی دریچه میترال داشتم mr+3 ، اما اکنون افتادگی بیشتر شده و به sivere تبدیل شده
در این رابطه دو پزشک گفتند ترمیم یا تعویض دریچه برای شما نتیجه چشم گیری نخواهد داشت زیرا EF شما پایین هست (EF 35 )
اما پزشک دیگری گفت باید حتما دریچه میترال ترمیم شود که در این رابطه اکو از طریق مری انجام شود ( جهت ارزیابی )
حال بین نظریه پزشکان سرگردان مانده ام که چه کاری باید انجام دهم
در ضمن ایا تعویض و یا ترمیم دریچه میترال الزاما احتیاج به جراحی باز دارد یا راههای دیگری نیز وجود دارد که احتیاجی به جراحی باز نباشد.
با تشکر از شما
مشاهده پاسخ دکتر
6
انجام عمل قلب بدونه بریدن دنده ها

آیا همه عملهای جراحی باز را میتوان با روشهای جدید که سوراخ کوچکی ایجاد میشود و بیمار عذاب کمتری میکشد انجام داد و یا فقط بعضی از آنها را میتوان به روشهای بدونه بریدن استخوانهای دنده انجام داد متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
7
درد شدید درزیر قفسه سینه سمت راست شکم

با سلام من حدود هفت ماه پیش در بیمارستان بقیت الله تهران(از سوریه جهت انجام عمل قلب اعزام شدم ) توسط شما به دلیل گرفتگی سه رگ قلب تحت عمل جراحی قرارگرفتم حالا بعد از این مدت هنوز احساس درد شدیدی زیرقفسیه سینه سمت راست شکم دارم .تا پانزده روز پیش مرتب قرص مسکن می‌خوردم اما حالا درد قابل تحمل شده ولی باز ازیت می‌کنه . ناگفته نماند درایت مدت من به دکتر ریه و متخصص داخلی مراجعه کردم و آنها به من گفتند که شما مشکل ریه آبریه یا کیسه صفرا ندارید وتمام آزمایشات من بدون مشکل بوده است بفرمایید این درد بعد از این مدت طبیعی است وچه باید کرد متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
8
درد شدید در زیر قفسه سینه سمت راست شکم

با سلام من حدود هفت ماه پیش در بیمارستان بقیت الله تهران توسط شما به دلیل گرفتگی سه رگ قلب تحت عمل جراحی قرارگرفتم حالا بعد از این مدت هنوز احساس درد شدیدی زیرقفسیه سینه سمت راست شکم دارم .تا پانزده روز پیش مرتب قرص مسکن می‌خوردم اما حالا درد قابل تحمل شده ولی باز ازین می‌کنه . ناگفته نماند درایت مدت من به دکتر ریه و متر داخلی مراجعه کردم و آنها به من گفتند که شما مشکل ریه آبریه یا کیسه صفرا ندارید وامام آزمایشات من بدون مشکل بوده است بفرمایید این در بعد از این مدت طبیعی است وچه باید کرد متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
9
آریتمی شدید قلبی

من‌ تاکنون‌ دوبار‌ دچار‌ ارتیمی‌ شدم‌ وبعد چندساعت‌ بستری‌ وتزریق‌ ادنوزین‌ وشکستن‌ پی‌ اس‌ وی‌ تی‌ مرخص‌ شدم‌ .
الان‌ وراپامیل۴۰‌ مصرف‌ میکنم‌ 
خواستم‌ بدونم‌ ابلیشن‌ باید انجام‌ بدم‌ یا نه؟
مشاهده پاسخ دکتر
10
بیماری دریچه قلب

سلام خدمت اقای دکتر . خانم ۲۹ ساله ایی هستم که بعد از سقط جنین با دارو و بعد با کورتاژ دچار کم خونی شدید شدم و هموگلوبین خونم با تزریق خون کمی بالا اومد . دچار تپش قلب و بی حسی دست چپ و درد در پشت شدم . تست ورزشی اکو و نوار قلب انجام دادم دکتر گفتن مشکل کوچیکی در دریچه هست . پرپرانول ۱۰ دادن که هر ۱۲ ساعت مصرف کنم . اما از وقتی قرص میخورم سرگیجه و سیاهی رفتن و خشکی چشم پیدا کردم . بنظر شما واقعا از خوردن قرص هست ؟ سوال دیگه اینکه ایا باید تا همیشه این قرص رو مصرف کنم . چطور میشه قرص رو قطع کرد ؟ مشاهده پاسخ دکتر