انواع آریتمی قلبی و ورزش کردن

آریتمی قلبی ریتم غیر طبیعی یا تپش غیر طبیعی قلب میباشد. گرچه ورزش به صورت کلی برای قلب مفید است، اما بعضی اوقات میتواند موجب بروز حادثه ی آریتمی قلبی در بعضی افراد شود.

آریتمی قلبی می تواند باعث نامنظم شدن ضربان قلب، تپیدن خیلی سریع یا خیلی کند قلب شود.  به این دلیل که آریتمی قلبی می تواند بعضی اوقات نشانه ی یک مشکل خطرناک باشد، مهم است که علت ایجاد آن هنگام ورزش و درمان آن مشخص شود.

انواع آریتمی های قلبی

ضربان قلب

انواع آریتمی قلبی شامل موارد زیر هستند:

# ضربانات زودرس دهلیزی

 این یک ضربه ی اضافه و زودرس است که از دهلیز (حفره ی فوقانی قلب) منشا می گیرد. این ها بدون خطر بوده و نیازمند درمان نیستند.

# ضربانات زودرس بطنی (PVCs)

‌در بین آریتمی ها، این نوع شایع ترین آن ها میباشد و در افراد دارای بیماری های قلبی یا بدون بیماری قلبی رخ می دهد. این یک پرش تپش قلب است که همه ما گاهی اوقات آن را تجربه میکنیم. در بعضی افراد، این نوع میتواند مرتبط با نگرانی (استرس)، مصرف زیاد کافئین یا نیکوتین، یا ورزش شدید باشد. اما بعضی اوقات، این نوع آریتمی قلبی میتواند ناشی از بیماری های قلبی یا عدم تعادل الکترولیت ها باشد. کسانی که تعداد زیادی از این نوع آریتمی و/یا علائم مربوط به آن را دارند، باید توسط متخصص قلب بررسی شود. با این حال در بیشتر افراد، آریتمی PVC  معمولا بدون خطر است و به ندرت نیاز به درمان دارد.

# فیبریلاسیون دهلیزی

 فیبریلاسیون دهلیزی یکی از ریتم های نامنظم قلب است که خیلی شایع میباشد و باعث میشود دهلیز، حفره ی فوقانی قلب، به صورت غیرطبیعی منقبض شود.

# فلوتر دهلیزی

 این یک آریتمی قلبی است که به دلیل یک یا تعداد بیشتری جریان سریع تر که در دهلیز ایجاد میشوند رخ می دهد. فلوتر دهلیزی معمولا از فیبریلاسیون دهلیزی سازمان یافته تر و منظم تر است. این آریتمی اغلب در بیشتر موارد در افرادی که بیماری قلبی دارند و در هفته ابتدایی پس از جراحی قلب ایجاد میشود.اغلب این نوع به فیبریلاسیون دهلیزی تبدیل میشود.

# تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT)

تپش سریع قلب، معمولا به همراه ریتم منظم، که از بالای بطن سرچشمه می گیرد. این نوع آریتمی قلبی شروع و پایان ناگهانی دارد. دو نوع اصلی دارد: تاکی کاردی مسیر جانبی و تاکی کاردی چند دخولی گره AV.

# تاکی کاردی مسیر جانبی

 تپش تند قلب در اثر یک مسیر اضافی و غیرطبیعی یا ارتباط بین دهلیز و بطن. ایمپالس ها همانگونه که در مسیر اصلی طی مسیر میکنند، در این مسیر اضافی نیز حرکت خواهند کرد. این به ایمپالس ها اجازه می دهد که به سرعت به اطراف قلب برسند و موجب تپش تند و غیرعادی قلب شود.

آنژین

# تاکی کاردی چند دخولی گره AV

 ریتم تند قلبی در اثر وجود بیش از یک مسیر از گره AV. این نوع میتواند باعث تپش قلب، غش کردن یا نارسایی قلبی شود. در بسیاری موارد، این آریتمی قلبی میتواند با مانور های ساده ای پایان یابد، مانند دم و بازدم، و دیگر موارد توسط پزشکتان انجام خواهند شد. همچنین بعضی از داروها میتوانند این نوع ریتم قلبی را متوقف کنند.

# تاکی کاردی بطنی (V-tach)

 ریتم تند قلبی که از حفره های تحتانی قلب (یا بطن ها) سرچشمه می گیرد. ضربان تند قلب پر شدن قلب به اندازه کافی با خون جلوگیری میکند، از این رو، خون کمتری میتواند به بدن پمپ شود. این نوع میتواند یک آریتمی خطرناک باشد، به خصوص در افرادی که بیماری های قلبی دارند، و ممکن است با علائم دیگری نیز همراه باشد. یک متخصص قلب باید این نوع آریتمی قلبی را بررسی کند.

# فیبریلاسیون بطنی

 یک نابه جایی و نامنظمی از ایمپالس های بطنی. بطن دچار لرزش شده و نمی تواند منقبض شود یا خون را به بدن پمپ کند. این آریتمی یک اورژانس پزشکی از و هرچه سریع تر باید توسط احیا قلبی ریوی (CPR) و استفاده از دفیبریلاتور درمان شود.

# سندرم QT طولانی

فاصله QT یک ناحیه روی نوار قلب است که در زمانی که عضلات قلب منقبض شده و بعد از آن شل میشوند، ایجاد میشود. وقتی QT طولانی تر از مقدار طبیعی باشد، خطر ایجاد “تورسا دی پوینت” را افزایش می دهد، که یک تاکی کاردی بطنی تهدید کننده حیات است. سندرم QT طولانی یک مشکل ارثی است که میتواند باعث مرگ ناگهانی در افراد جوان شود. این مشکل میتواند توسط داروهای ضد آریتمی، ضربان ساز (پیس میکر)، کاردیوورژن الکتریکی، دفیبریلاسیون، کاردیوورتر/دفیبریلاتور قابل کاشت یا درمان ابلیشن درمان شود.

# برادری آریتمی

این یک ریتم کند قلبی است، چیزی که میتواند ناشی از بیماری در سیستم هدایت الکتریکی قلبی باشد. برای مثال نقص عملکرد گره سینوسی و بلوک قلبی.

# نقص عملکرد گره سینوسی

 ریتم کند قلب به دلیل گره سینوسی غیرطبیعی. نقص عملکرد چشمگیر گره سینوسی که باعث ایجاد علائم شود با استفاده از ضربان ساز درمان میشود.

# بلوک قلبی

 تاخیر یا مسدود شدن کامل ایمپالس های الکتریکی که از گره سینوسی به بطن می روند. درجه ای از مسدودی یا تاخیر ممکن است در گره سینوسی یا سیستم پورکنج-هیس ایجاد شود. ممکن است قلب نامنظم، و اغلب خیلی آرام بتپد. در صورتی که جدی باشد، بلوک قلبی توسط ضربان ساز درمان میشود.

علائم آریتمی قلبی

آریتمی قلبی میتواند بیصدا باشد و هیچ علامتی ایجاد نکند. پزشک میتواند بی نظمی در ضربان قلب را طی یک معاینه ی جسمانی با گرفتن نبض یا به وسیله نوار قلب کشف کند.

وقتی علائم آریتمی قلبی به وجود آیند، آن ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • تپش قلب (احساس پرش تپش های قلبی، احساس لرزش قلب)
 • احساس کوبیدن در قفسه سینه
 • سرگیچه، یا احساس سبکی سر
 • غش کردن
 • تنگی نفس
 • ناراحتی در قفسه سینه
 • ضعف یا خستگی (احساس خستگی شدید)

آریتمی قلبی و ورزش

اریتمی قلبی و ورزش

در هنگام ورزش به خودتان فشار نیاورید، به مقدار نیاز در بین ورزشتان استراحت کنید، به خصوص اگر احساس میکنید قلبتان یک ریتم غیر طبیعی دارد. به وسیله ی کاهش آرام فعالیت تان بعد از ورزش سرد کنید تا قلبتان به تپش های طبیعی خودش بازگردد. برای مثال، 10 دقیقه به آرامی راه بروید و حرکات کششی انجام دهید.

اگر ورزش ویژه ای باعث ایجاد آریتمی میشود، آن را ادامه ندهید. از مصرف نوشیدنی ها و غذاهای کافئین دار بپرهیزید و سیگار را ترک کنید. ممکن است آریتمی مزمن نیازمند استفاده از دارو برای کنترل حوادث آریتمی داشته باشد.

علت اریتمی

چند نوع ورزش شامل علت ها می باشند، مانند ورزش های درگیرانه، که میتواند بدن را در حالت ستیز و گریز قرار دهند، چیزی که میتواند موجب تداخل در فعالیت الکتریکی قلب شده و باعث آریتمی قلبی شود.  به علاوه، تنشی که در اثر ورزش شدید یا بیش از حد ایجاد می شود میتواند باعث شود بدن به شدت کار کند و فشار خون بالا رود، چیزی که می تواند موجب آزادسازی هورمون های استرس شده و آریتمی ایجاد کند.

مصرف نیکوتین یا کافئین نیز قبل یا بعد از ورزش میتواند باعث بروز این حادثه شود. بعضی از مشکلات سلامتی مانند بیماری کروناری قلبی، سندرم ولف پارکینسون وایت و کم کاری تیروئید نیز میتواند موجب بروز آریتمی در هنگام یا بعد از ورزش شود.

تشخیص آریتمی قلبی

آزمایش هایی که برای تشخیص آریتمی قلبی یا کشف علت آن انجام میشوند شامل موارد زیر هستند:

 • نوار قلب
 • مانیتور هولتر
 • مانیتور ایونت
 • تست ورزش
 • اکوکاردیوگرافی
 • کاتتریزاسیون قلبی
 • مطالعه ی الکتروفیزیولوژی
 • آزمایش Head-up tilt table

قرص وارفارین

درمان آریتمی قلبی

درمان بستگی به نوع و شدت آریتمی قلبی شما دارد. بعضی از افرادی که آریتمی دارند نیازی به درمان نخواهند داشت. برای بقیه افراد، درمان میتواند شامل دارو، انجام تغییر در شیوه ی زندگی و انجام عمل جراحی باشد.

چه داروهایی برای درمان آریتمی قلبی استفاده میشوند؟

داروهای مختلفی برای درمان آریتمی وجود دارند. آن ها شامل:

– داروهای ضد آریتمی

این داروها ریتم قلبی را کنترل میکنند و شامل بتابلاکرها هستند.

– ضدانقاد یا درمان ضدپلاکتی

این داروها خطر لخته ی خون و سکته مغزی را کاهش می دهند. این دارو های شامل وارفارین (رقیق کننده خونی) یا آسپرین هستند. دیگر رقیق کننده های خونی که پاراداکس (دابیگاتران) نامیده میشوند در سال 2010 برای پیشگیری از سکته مغزی در افراد دچار فیبریلاسیون دهلیزی تایید شدند.

به دلیل وجود تفاوت هایی بین افراد، ممکن است چندین دارو و مقدار آن ها امتحان شوند تا بهترین آن ها از نظر عملکرد برای شما را بیابند.

آیا تغییر شیوه زندگی میتواند به آریتمی قلبی کمک کند؟

⛔ اگر متوجه شدید آریتمی شما اغلب با انجام بعضی فعالیت های خاص ایجاد میشود، باید از آن ها اجتناب کنید.

⛔ اگر سیگار می کشید، ترک کنید.

⛔ مصرف الکل خود را محدود کنید.

⛔ مصرف کافئین را محدود یا متوقف کنید. بعضی از افراد به کافئین حساس هستند و هنگامی که از محصولات کافئین دار (مانند چای، قهوه، نوشابه و بعضی داروهای بدون نسخه) استفاده میکنند ممکن است علائم بیشتری احساس کنند.

⛔ از محرک هایی که در داروهای سرماخوردگی و ضدسرفه استفاده میشوند باید دور بمانید. بعضی از این داروها دارای اجزایی هستند که ریتم قلبی نامنظم ایجاد میکنند. برچسب دارو را بخوانید یا از پزشک و داروساز خود بپرسید که آیا این دارو برای شما مناسب است یا خیر.

کاردیوورژن الکتریکی چیست؟

اگر دارو قادر به کنترل ریتم نامنظم قلبی مداوم باشد (مانند فیبریلاسیون دهلیزی)، ممکن است نیاز به کاردیوورژن باشد. بعد از انجام یک بیهوشی کوتاه اثر، یک شوک الکتریکی به دیواره ی قفسه سینه شما داده میشود تا قلب را هماهنگ کند و اجازه دهد تا ریتم طبیعی قلب دوباره شروع شود.

ضربان ساز

ضربان ساز چیست؟

ضربان ساز دستگاهی است که امپالس های الکتریکی کوچکی به عضلات قلبی می فرستد تا ضربان مناسب قلبی را حفظ کند. ضربان ساز در درجه ی اول از تپیدن خیلی آهسته قلب پیشگیری میکند. ضربان ساز یک مولد تپش است (چیزی که دارای باتری و یک رایانه کوچک است) و سیتم ها این ایمپالس ها را به عضلات قلبی منتقل می کنند. ضربان ساز های جدید دارای ویژگی های پیچیده ای هستند که برای کمک به مدیریت آریتمی طراحی شده اند و عملکرد تپش قلب را تاحد ممکن بهینه میکنند.

دفیبریلاتو/کاردیورتر قابل کاشت (ICD) چیست؟

ICD یک دستگاه پیشرفته است که در درجه ی نخست برای درمان تاکی کاردی بطنی و فیبریلاسیون بطنی، که دو نوع آریتمی قلبی تهدید کننده حیات هستند استفاده میشود. ICD به طور مداوم ریتم قلب را پایش میکند. وقتی یک ریتم خیلی سریع، غیرطبیعی را تشخیص دهد، به عضلات قلبی انرژی وارد میکند تا باعث شود قلب دوباره با ریتم طبیعی بتپد. چند راه وجود دارد که ICD میتواند با استفاده از آن ها ریتم طبیعی قلبی را دوباره شروع کند. این ها شامل موارد زیر هستند:

1)عمل ضد تاکی کاردی (ATP)

وقتی قلب شما خیلی سریع بتپد، سریالی از ایمپالس های الکتریکی کوچک ممکن است به عضله ی قلبی منتقل شود تا تپش و ریتم قلبی را به حالت طبیعی بازگرداند.

2)کاردیوورژن

ممکن است یک شوک کم انرژی در همان زمان به صورت تپش قلب برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب داده شود.

3)دفیبریلاسیون

وقتی قلب به صورت خطرناکی سریع یا نامنظم بتپد، یک شوک با انرژی بالا ممکن است به عضلات قلب داده شود تا قلب به ریتم طبیعی بازگردد.

4)عمل ضد برادیکاردی

بسیاری از ICD ها اگر قلب دچار تپش خیلی آهسته شود، تپش قلب را در حالت طبیعی نگه می دارند.

ابلیشن کاتتر چیست؟

در هنگام ابلیشن، انرژی الکتریکی با فرکانس بالا از طریق کاتتر به یک ناحیه کوچک از بافت درونی قلب که باعث ایجاد ریتم غیرطبیعی شده است وارد میشود. این انرژی مسیر ریتم غیرطبیعی قلب را قطع میکند. ابلیشن برای درمان بیشتر تاکی کاردی های فوق بطنی، فلوتر دهلیزی، فیبریلاسیون دهلیزی و بعضی تاکی کاردی های دهلیزی و بطنی استفاده میشود. ممکن است برای دستیابی به درمان مطلوب، ابلیشن با دیگر فرآیند های درمانی ترکیب شود.

جراحی قلب

ممکن است برای درمان بیماری های قلبی که باعث ایجاد آریتمی شده اند نیاز به جراحی قلب باشد. روش ماز نوعی جراحی است که برای تصحیح فیبریلاسیون دهلیزی انجام میشود. درطی این فرآیند، سریالی از برش ها روی دهلیز چپ و راست ایجاد میشوند تا ایمپالس های الکتریکی را محدود کنند و مسیر را مشخص کنند. ممکن است بعضی افراد بعد از این عمل نیاز به ضربان ساز داشته باشند.

دیس ریتمی ممکن است مستقیما با مسیرهای هدایتی، گره سینوسی، گره دهلیزی بطنی یا سیستم هدایت بطنی در ارتباط باشد. همچنین مسئله ممکن است دراثر تاثیر روی سیستم هدایتی از بیرون قلب باشد. این مورد میتواند شامل اختلالات الکترولیت ها در خون، میزان غیرطبیعی هورمون ها (برای مثال کم کاری یا پرکاری تیروئید)، و دارو ها یا مواد مخدر باشند.

هشدار ها

هیچ وقت آریتمی قلبی را نادیده نگیرید، به خصوص اگر دردناک باشند یا به صورت مزمن قبل یا بعد از ورزش بروز یابند. به پزشکی مراجعه کنید که بتواند برای شما دارو تجویز کند، مشکل شما را با جراحی درمان کند یا برای شما یک ضربان ساز ( پیس میکر  ) قرار دهد. اگر آریتمی بدون درمان بماند، می تواند موجب جلوگیری از پمپ شدن موثر خون به بدن شود، و سبب مشکلاتی مانند سکته ی مغزی، لخته ی خون یا حتی نارسایی قلبی شود.

دکتر کامران حسین زاده متخصص قلب و عروق و جراح قلب

برای پرسش از دکتر حسین زاده بر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Neda جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام.بعضی اوقات دچار دلهره میشم.فقط و فقط هنگام دلهره نبضم متوقف میشه و بعد خییلی نرمال شروع به زدن میکنه. وقتی در یکی از این مواقع به دکتر مراجعه کردم و نوار قلب دادم،دکتر گفت که نوار قلبت مشکلی نداره.آیا اینم آریتمی قلبیه؟؟خطر ناکه؟ بارداری و ورزش خطر نداره.ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   لطفا هواتر مونیتور holter monitoring rate انجام دهید
 • تصویر کاربر معلم چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت دکترحسین زاده
  ببخشید بنده مبتلا به بیماری پارکینسون ولف هستم و پارسال عمل کردم ولی متاسفانه به علت نزدیکی سوراخ به گره نتونستن بسوزونن. حالا میخوام برم سراغ ورزش بدنسازی. از نظر شما آیا این ورزش باعث بروز مشکل خواهدشد؟؟
  تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام
   این حمله ها برای شما خطرناک میتواند باشد با همکاران متخصص eps مشورت کنید
 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشید تپش قلب حین تمرین داشتم و تنگی نفس ب اورژانس گرفتم پالسی متر عدد 76 درصد نشون داد هولتر نصب کردم تشخیص pac و دکتری دیگر هم تشخیص تاکیکاردی سینوسی و pac داد رشته ورزشیم بدنسازی هست هر ازگاهی یک ضربان ک صداش میشنوم رخ میده بعد قطع میشه میتونم بدنسازی برم ؟باشگاع تمرین کنم یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده جمعه ۵ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   از عوامل تاکیکاردی سینوسی دارو های تحریک کننده سیستم سمپاتیک است
   با توجه به مکمل هایی که در بازار هست و احتمالا مصرف. میفرمایید باید تحت نظر پزشک ورزشی و تغذیه باشید
   ولی اشباع اکسیژن ۷۵‎٪ با راه رفتن طبیبعی هم منافات دارد لذا بنظر بنده این عدد درست به نظر شما نرسیده است
 • تصویر کاربر امید شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.آریتمی دارم امابامراجعه به دکترمتخصص میفرمایندمشکل جدی وجودندارد.۱_بعضی مواقع بسیاربندرت احساس نفس تنگی برای لحظه ای بسیارکوتاه می شوم.٢_دستگاه هولترآزمایش شدم درمدت۷۲ساعت به میزان ۱۰۰ضربه تشخیص داده شد(دربیمارستان شهیدرجایی تهران).تاآن زمان قرص آ.اس.آ۸۰مصرف میکردم که دکتردستور منع داد.اماهنوزنگرانم .منتظردستورحضرتعالی هستم
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده شنبه ۱ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   بر اساس نوع اریتمی ریسک متفاوت است
   نوع اریتمی چیست؟
 • تصویر کاربر زهراحسنی یکشنبه ۲۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام 27سالمه 4سال پیش به دکتر مراجعه کردم خیلی کم افتادگی دریچه ميترال دارم تپش قلب هم دارم استرسم خیلی زیاد شده 3ماهي میشه درد قلب دارم به دست چپم میزنه تنگی نفس هم پیدا کردم حتی وقتی که آروم هستم درد میاد سراغم دکتر رفتم میگن مشکلی نداری ولی درد اذیتم میکنه پدرم هم عمل قلب باز کردند رگ هاشون گرفته بود برادرم مشکل مادرزادي سوارخ کوچیک داشت که احتياجي ب عمل نداشتن با این شرایط توصيه شما برای من چيه ممنون ميشم.
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده یکشنبه ۲۱ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   انجام اکو بی ضرر است
 • تصویر کاربر ایگین دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  پدر بنده ۵۵ سال دارند و دیروز انژیوگرافی شدند و گفتن گرفتگی رگ بالای ۹۰ درصد هست و باید عمل قلب باز بشه
  رگ ها:
  L.MAIN 60%
  LAD 98%
  D2 90%
  LCX 99%
  RCA 99%
  ریه سمت چپ هم کوچیک هست و مشکل داره
  ایا اصلا میتونن عمل کنن؟
  و اینکه حتما باید قفسه سینه باز بشه کامل؟
  و اینکه حین عمل باید قلب رو متوقف کنن یا نه؟
  راهی هست که جراحی باز نشه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   عمل جراحی در تنگی شدید رگ اصلی چپ یا LAD فوری و اورژانس است
   با توجه به تنگی های دیگر بهترین و مناسب ترین راه برای شما جراحی است
   با توجه به سن ایشان همانطور که در مطالب سایت مکرر توضیح داده شده انجام عمل به روشی است که تا پایان عمر دوام داشته باشد
   این روش استفاده از رگ هایی از جنس شریان و عدم استفاده از رگ های وریدی پا هاست یعنی استفاده از دو شریان پستانی یا mammary
 • تصویر کاربر بردی دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید برای تعویضمجدددریچه میترال ایاقفسه سینه مجدداشکافته میشه؟چقدرامکان موفقیت دارد؟تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   امکان جراحی دریچه میترال از راه برش پهلوی سینه وجود دارد ولی در مورد عمل مجدد مشکل تر است
   امکان موفقیت بستگی به شرایط عمومی بیمار و تجربه جراح دارد
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
   با سلام و خسته نباشید مادرم 63 سال سن دارد یک ماه و نیم دیالیز میشود دکتر پس از آنژیوگرافی گفته است سه رگ قلبش گرفته و با استنت باز نمیشود باید عمل باز کند آیا برای مادرم که دیالیز میکند خطرناک نیست اصلا میشود انجام داد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام
   یکی از موارد شناخته شده که باعث افزایش گرفتگی عروق قلبی است نارسایی کلیه میباشد
   تعداد قابل توجهی از این بیماران جراحی شده اند و حتی بعد از جراحی قلب این شانس را دارند که پیوند کلیه شوند
   نتیجه استنت در بیشر انها ضعیف است
درحال دریافت اطلاعات